اخبار خوزستان

خبری-تحلیلی

اخبار استانداری خوزستان

مدیر سابق روابط عمومی استانداری خوزستان در خصوص برکناریش از سمت روابط عمومی استانداری خوزستان اظهار کرد: برای من جالب است که در حکم تغییر من عنوان شده که به علت مشکلات شخصی تغییر کرده ام.صالحی عنوان کرد: واقعیت این است که من در مدتی که توسط شخص استاندار به این سمت منصوب شدم به هیچ وجه مورد حمایت قرار نگرفتم.وی  تصریح کرد: متاسفانه در این مدت، اغلب برنامه ریزی هایی که در حوزه رسانه در استانداری خوزستان گرفته شده و مورد اقبال من و فعالان رسانه ای نبود به اسم من نوشته شد ولی از جانب من اتخاذ نشد. لازم به ذکر است با حکم استاندار خوزستان، علیرضا کریمی از کارمندان استانداری خوزستان به عنوان سرپرست روابط عمومی استانداری خوزستان منصوب شد.
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 22:35  توسط امیر رحمانی  | 

تخریب میراث فرهنگی استان

یک دوستدار ميراث فرهنگي گفت: يكي از بناهاي مربوط به دوره صفوي به نام "غُلفه" در روستای تاریخی دشت بزرگ تخريب شد.

هرمز سهيلي اظهار كرد: "غلفه‌" بنايي بود كه در قلب روستا قرار داشت و معماري آن به اواخر دوره قاجاريه و ابتداي دوره صفوي باز‌مي‌گشت. اين بنا داراي طراحي بسيار زيبا بود و مي‌توان گفت "غلفه" سنبل معماري سنتي دشت بزرگ بود.
وی خاطرنشان كرد: يكي از عشايري كه به اين روستا كوچ كرده بود اين خانه را از صاحب آن مي‌خرد و به علت نداشتن شناخت از ارزش و اهميت اين بنا دست به تخريب آن زد.
او ادامه داد: البته ما در اين زمينه به ساكنان روستا تذكر می‌دهیم و گاهي هم با استفاده از اعلاميه‌ها مردم را از وجود بناهاي تاريخي مطلع مي‌کنیم. اما متاسفانه اين بنا به صورت 100 درصد تخريب شد و  مي‌توان گفت كه امكان مرمت آن وجود ندارد.
سهيلي یادآوری: در روستای دشت بزرگ معمولا خانه كدخدا را طوري بود كه يك اتاق مجزا روي پشت بام به منظور پذيرايي از خان و مهمانان خاص ساخته مي‌شد. ساختار اين گونه بناها به گونه‌ايي بود كه مي‌توان گفت به تمام روستا اشراف داشت و تمام خانه‌ها و كوچه‌ها و حتي زمين‌هاي اطراف روستا از آن جا ديده مي‌شد.
این دوستدار میراث فرهنگی گفت: معماري دشت بزرگ مربوط به دوره صفويان و قاجاريه است و بافت آن بافتي كاملا تاريخي است. اما متاسفانه اين بافت تاريخي در حال از بين رفتن است.
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 22:33  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار عمرانی اهواز

وعده لايروبي رودخانه کارون در مسير اهواز
 
گروه جامعه: معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان از ساحل سازی شرق رودخانه کارون، حدفاصل پل‌های پنجم و ششم اهواز و لايروبي اين رود در مسير اهواز خبر داد.
وعده لايروبي رودخانه کارون در مسير اهواز
فتح الله دهکردی گفت: ساحل شرقی رودخانه کارون حدفاصل پل‌های پنجم و ششم در سال جاری ساماندهی می‌شود، سال گذشته نیز ساحل غربی در این منقطه ساماندهی شده بود.
وی زمان اجرای این پروژه را ۱۸ ماه عنوان کرد و افزود: با بیان اینکه کارگاه در حال تجهیز است. ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیز برای اجرای این پروژه نیاز است.

به گفته وی، اجرای پروژه ساحل سازی کارون فرصت توسعه فضای سبز در ساحل شرقی را فراهم می‌کند و آلودگی‌های ناشی از احشام و گاومیش‌ها از بین خواهد رفت.
معاون سازمان آب و برق خوزستان همچنین از آغاز لایروبی بخشی از رودخانه کارون در مقطع اهواز در سال جاری خبر داد و گفت: در سال جاری لایروبی رودخانه کارون از ۳۰۰ متر بالا‌تر از پل سوم تا پل ششم آغاز می‌شود. وی حجم عملیات لایروبی کارون در این مقطع ۲ را میلیون مترمکعب با قرارداد ۲۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: این پروژه طی دو سال به انجام می‌رسد، اما در صورت تأمین اعتبار لازم در مدت ۱۸ ماه نیز قابل اجراست.

دهکردی اظهار کرد: با انجام لایروبی تعداد زیادی از جزایر بوجود آمده در رودخانه کارون حذف و سواحل جزیره شادی نیز ساماندهی می‌شود. به گفته وی، جزیره شادی و یکی دو جزیره دیگر کارون، که لزومی به برداشتن آن‌ها نیست در رودخانه باقی می‌مانند. وی درباره اثرات لایروبی کارون گفت: با این عملیات چهره نامناسبی که رودخانه به دلیل رسوبات بیش از حد داشت تغییر می‌کند و مردم بعد از سال‌ها این رودخانه را در عرض خود و با آب مناسب خواهند دید. با انجام لایروبی سرعت آب در محدوده شهری افزایش می‌یابد و رودخانه امکان خودپالایی را خواهد یافت.

دهکردی تصریح کرد: به موازات عملیات لایروبی، جلوگیری از ورود آلاینده‌ها از جمله فاضلاب به رودخانه کارون نیز پیگیری می‌شود و شرکت آب و فاضلاب اهواز موظف شده ورود تمام آلاینده‌ها را حذف کند.
بر اساس این گزارش، هر اقدامی که موجب بهره‏برداری بهینه از رودخانه شود، ساماندهی است که می‌‏تواند در قالب تعیین حریم و بستر، احداث دایک و سیل بند برای کنترل سیل، تثبیت سواحل به منظور کنترل فرسایش، لایروبی و ایجاد فضای باطراوت برای گردشگری اجرا شود.
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 14:51  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار استانداری خوزستان

مدیر روابط عمومی و تشریفات استانداری خوزستان تغییر پیدا کرد و با حکم استاندار خوزستان، علیرضا کریمی به جای رسول صالحی به عنوان سرپرست روابط عمومی استانداری خوزستان منصوب شد. با حکم سید جعفر حجازی، علیرضا کریمی از کارمندان روابط عمومی استانداری خوزستان به عنوان سرپرست این بخش از استانداری منصوب شد و از زحمات رسول صالحی مدیر روابط عمومی استانداری تقدیر شده است
مدیر روابط عمومی و تشریفات استانداری خوزستان تغییر پیدا کرد و با حکم استاندار خوزستان، علیرضا کریمی به جای رسول صالحی به عنوان سرپرست روابط عمومی استانداری خوزستان  منصوب شد.

به گزارش مهر، با حکم سید جعفر حجازی، علیرضا کریمی از کارمندان روابط عمومی استانداری خوزستان به عنوان سرپرست این بخش از استانداری منصوب شد و از زحمات رسول صالحی مدیر روابط عمومی استانداری تقدیر شده است.

وی از سال 1388 به عنوان مدیر روابط عمومی استانداری و مشاور استاندار خوزستان منصوب شد.
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 14:36  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار برگزیده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نايب رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس از آمادگي جمهوري اسلامي ايران براي بازديد رهبران كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد از تاسيسات هسته‌يي نطنز، اصفهان و بوشهر خبر داد و گفت كه در همين راستا مرسي رييس‌جمهور مصر قرار است از تاسيسات هسته‌يي بوشهر بازديد به عمل آيد.

* فشارها بر دولت تركيه در روزهاي اخير افزايش يافته است. اعتراض احزاب به خاطر دخالت دولت تركيه در بحران سوريه، تظاهرات علوي‌هاي تركيه عليه دولت به خاطر مشكلاتي كه افراطيون براي آنها ايجاد كرده‌اند و حملات گروه "پ. ك. ك" (كردهاي تركيه) به نظاميان از جمله اين فشارهاست. در تازه‌ترين اقدامات، ديروز "پ. ك. ك" اعلام كرد 17 نظامي ارتش تركيه را در منطقه جنوب شرقي اين كشور به قتل رسانده است. دولت تركيه كه به تحريك آمريكا به شورشيان سوريه كمك نظامي وتداركاتي مي‌كند اكنون در گردابي از اعتراضات و فشارها گرفتار شده است.
* رياض المالكي وزير خارجه تشكيلات خودگردان فلسطين از اسماعيل هنيه نخست‌وزير دولت قانوني فلسطين خواست از شركت در اجلاس غيرمتعهد در تهران خودداري كند. منابع نزديك به محمود عباس رئيس تشكيلات خودگردان از عدم شركت وي در اجلاس تهران خبر داده‌اند. جمهوري اسلامي ايران از عباس و هنيه براي حضور در اجلاس تهران دعوت كرده است.
* رژيم صهيونيستي، دولتمردان آمريكائي را نيز در مورد حمله نظامي به ايران فريب داده بود. سفير سابق آمريكا در فلسطين اشغالي مي‌گويد: "ما ديگر فريب اسرائيل را نمي‌خوريم. اسرائيل تاكنون چند بار با تهديدهايش به حمله نظامي به ايران ما را فريب داده است و اكنون ما متوجه شده‌ايم كه اينها فقط تبليغات است."
* هيات امر به معروف و نهي از منكر عربستان سعودي روز جمعه شماري از زايران شيعه اين كشور را به بهانه صلوات فرستادن با صداي بلند در مسجدالنبي بازداشت كردند. به گزارش شفقنا، به گفته اهالي اين منطقه هيات امر به معروف عربستان سعودي در مدينه منوره روز جمعه حدود ده نفر از زايران شيعه را كه سه زن نيز در بين آنها ديده مي‌شد بازداشت و سپس با قرار وثيقه آنها را آزاد كرد. اين افراد از اهالي جزيره تاروت در استان قطيف عربستان بودند. مدينه منوره در تعطيلات عيد فطر در اين كشور شاهد حضور هزاران شيعه عربستان براي زيارت پيامبر اكرم(ص) بوده است. يكي از اشكالات مهم وهابيت بر مسلمانان، زيارت قبور است كه از آن به عنوان يك عمل شرك آميز، حرام و بدعت ياد مي‌كنند!
 
به گزارش انتخاب ، منصور حقيقت‌پور در گفت‌وگو با ايسنا، اظها كرد: يكي از برنامه‌هاي جمهوري اسلامي در حاشيه برگزاري اجلاس كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد دعوت از سران براي بازديد از تاسيسات هسته‌يي ايران است كه در همين راستا آقاي مرسي از تاسيسات هسته‌يي بوشهر بازديد به عمل خوهد آورد. وي ادامه داد: اين بازديد در راستاي مقابله با تبليغات دنيا بر عليه جمهوري اسلامي ايران و ادعاهاي واهي‌شان مبني بر تلاش ايران براي دستيابي به سلاح اتمي است كه مطمئنا وقتي سران كشورها از تاسيسات هسته‌يي ما بازديد كنند به اين نكته پي مي‌برند كه تمام فعاليت‌هاي ما صلح‌آميز است. نايب رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در پايان تاكيد كرد: آقاي احمدي‌نژاد به طور كلي براي بازديد سران از تمامي مراكز هسته‌يي اعلام موافقت كرده كه تمامي كشورهاي حاضر در اجلاس در صورت تمايل مي‌توانند از اين تاسيسات بازديد كنند.
*علیرغم تلاش گسترده اعضای بنیاد باران و مجمع روحانیون برای برپایی مراسم افطار محمد خاتمی همانند سال های گذشته ، این مراسم به دلیل مخالفت برخی از اعضای حزب کارگزاران سازندگی برگزار نشد. حزب کارگزاران مخالف محوریت خاتمی و مجمع روحانیون در انتخابات ریاست جمهوری بوده و درصدد معرفی کاندیدای اختصاصی است.

*برخی حامیان محسن رضایی به دنبال جمع آوری تحلیل ها و پیش بینی های امنیتی ،سیاسی و اقتصادی وی از سال 84 تاکنون برای انتشار هستند. حامیان رضایی معتقدند اکثر قریب به اتفاق پیش بینی های استراتژیک وی به وقوع پیوسته است.

*جمعی از سفرا و دیپلمات های سابق کشور و همچنین پزشکان متخصص و عمومی در صددند با ارسال نامه های جداگانه خطاب به دکتر علی اکبر ولایتی از وی برای انتخابات ریاست جمهوری دعوت به عمل آورند.

*اعضای یک تیم موسیقی زیر زمینی که در خیابان سبلان تهران اقدام به تهیه موسیقی های مبتذل برای شبکه های ماهواره ای فارسی زبان به ویژه شبکه " من و تو" می کردند دستگیر شدند. سردسته این گروه فردی به نام ایملیا است.

*کاندیدای اجماع ملی اخیرا دیداری با هاشمی رفسنجانی داشته است. در این دیدار هاشمی با اشاره به تجربه بیش از نیم قرنی خود در عالم سیاست به وی توصیه کرده است خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده کند چرا که الان بهترین زمان برای پیروزی کاندیدای اجماع ملی است. پیش بینی و نظر هاشمی این است که اصلاح طلبان اقدام به تخریب کاندیدای اجماع ملی نخواهند کرد.

*بر اساس گزارش مراکز امنیتی آمریکا، در 77 درصد مساجد این کشور نمازهای جماعت در پنج نوبت اقامه می شود. همچنین در 74 درصد مساجد شیعیان در شب های جمعه دعای کمیل قرائت می شود.66 درصد امامان جمعه و جماعت در آمریکا هم متولد این کشور هستند.

*موسوی خوئینی ها در جمع برخی از اصلاح طلبان با ابراز نگرانی از نتیجه انتخابات یازدهم ریاست جمهوری گفته است:"به نظر من رقابت انتخابات ریاست جمهوری میان اصولگرایان خواهد بود. ما مشکل به اجماع رسیدن داریم ضمن آنکه نظام هم به ما اجازه بازگشت بی چون و چرا نمی دهد. ما فعلا در حال زیر توپ زدن و وقت گذراندن هستیم تا شاید بازی به وقت اضافه و پنالتی زدن بکشد."

*عدم واکنش جدی اصلاح طلبان به خبر بیماری میرحسین موسوی باعث درگیری های کلامی و قلمی میان جنبش سبز خارج نشین با طیف اصلاح طلب داخلی شده است. طیف برانداز خارج نشین می گویند زمانی که برای سران اصلاحات رفتن به  سواحل گیلان و مازندران در تعطیلات مهمتر از پیگیری خبر بیماری موسوی است دیگر چه نقطه امیدی می توانیم داشته باشیم.

*کارشناسان بین المللی انرژی از بازار خوب فروش نفت ایران خبر می دهند و می گویند جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر عواملی همچون بازاریابی های مناسب، جذب مشتریان جدید نفتی ، فعال کردن بخش خصوصی و افزایش کیفیت نفت صادراتی توانسته ضمن دور زدن تحریم ها به اندوخته های ارزی خود سروسامان خوبی بدهد.

* قرار است در مراسم پایانی جشنواره تابستانی کیش، بزرگ‌ترین پیتزای جهان پخته و میان گردشگران توزیع شود. مسوولان مناطق آزاد تاکنون توجیهی برای تبلیغات بسیار طبخ یک غذای خارجی که به اعتقاد پزشکان منشا بخشی از بیماری های امروز نسل جوان است ارائه نداده اند.

 *کارشناسان منطقه از اعتماد به نفس بالای بشار اسد خبر می دهند و می گویند وی در بهترین موقعیت روحی و روانی ظرف 18 ماه گذشته قرار دارد. برخی تدابیر موثر بشار همچون تشکیل نیروهای داوطلب مردمی، بکارگیری پتانسیل اکراد سوریه ، ایجاد صف بندی میان طیف اخوان المسلمین و سلفی ها و همچنین معارضان داخلی با خارجی توانسته اوضاع این کشور را به کنترل درآورد.

*با آشکار شدن علائم شکست ترکیه در تحولات سوریه، منابع خبری از احتمال برکناری داود اوغلو خبر می دهند .تحلیل گران معتقدند حزب عدالت و توسعه برای پیروزی در انتخابات آینده نیاز به بازسازی چهره خود و قربانی کردن چند مسوول دارد که در این میان داود اوغلو به عنوان معمار دستگاه دیپلماسی ترکیه بهترین گزینه می باشد.
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 14:3  توسط امیر رحمانی  | 

یک خبر از آبادان

 

           کسبه آبادان همکاری نکنند بازارچه ایستگاه هفت را تخریب می‌کنیم.

 

محمود‌‌رضا شیرازی اظهار کرد: تخریب و بازسازی بازارچه ایستگاه هفت آبادان بعد از گذشت 10 سال تبدیل به یک زخم کهنه شده است.وی افزود: تعیین قیمت کارشناسی واحد‌های صنفی بازارچه ایستگاه هفت آبادان در چند مرحله انجام شده و کسبه نمی‌خواهند با تعامل متقابل بین شهرداری و صاحبان واحد‌های صنفی کار تخریب و نوسازی را آغاز کنند.شهردار آبادان ادامه داد: چنانچه بعضی از کسبه نخواهند از طریق تعامل واحدهای خود را در اختیار شهرداری آبادان قرار دهند، از طریق ماده 9 تملک اراضی به صورت قهری تملک می‌کنیم.وی با اشاره به رایزنی‌های صورت گرفته با استانداری خوزستان گفت: رایزنی‌های لازم با استانداری خوزستان در خصوص استفاده از ماده 9 تملک اراضی انجام شده که واحدهای فوق به صورت قهری تملک شوند.شیرازی افزود: بعد از کسب مجوز از استانداری خوزستان در خصوص استفاده از ماده 9 تملک اراضی مبالغ تعیین شده به صندوق ثبت واریز می‌شود.این مقام مسئول در پایان گفت: برای پرداخت مبالغ هیچگونه مشکلی نداریم و در صورت عدم همکاری کسبه بازارچه ایستگاه هفت عملیات تخریب را با حمایت شورای تأمین، فرمانداری و دادگستری انجام می‌دهیم.

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 13:44  توسط امیر رحمانی  | 

تهاجم فرهنگی

 

 

 
 
 
 
 
گزارشي از توليد و عرضه سريال‌هاي تركيه‌يي در دنيا

كيسه دوختن براي جيب ايرانيان

حميده جهانگير
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


«سريال‌هاي تركيه‌يي» اين روزها به ميهمان تازه سفره سرگرمي بينندگان شبكه‌هاي ماهواره‌يي تبديل شده است. سريال‌هايي با حضور بازيگران جوان و خوش‌چهره، دكورهايي جذاب و رنگارنگ و داستان‌هايي كه لحظه‌يي هوش و عقل مخاطب را به حال خود رها نمي‌كند و گاه چندين ماه بي‌وقفه مخاطب را در ساعتي مشخص پاي صفحه تلويزيون مي‌نشاند تا تصاويري دلربا از كشور تركيه را مقابل چشمان او به نمايش بگذارد. موج فراگير پخش اين سريال‌ها در سال‌هاي اخير و تاثيرات مخرب فرهنگي آنها و نيز تناقض محتوايي آنها با واقعيت‌هاي جامعه تركيه موضوعي است كه در اين گزارش به آن پرداخته شده است.


خبرنگار تركيه‌يي : اغلب افراد در جامعه تركيه به ارزش‌هاي اسلامي، ديني و ملي احترام مي‌گذارند اما متاسفانه رسانه‌هاي تركيه مردم را به سمت غرب گرايش مي‌دهند. به همين دليل فعاليت‌هاي رسانه‌يي زيادي عليه اين سريال‌ها در تركيه در حال انجام است تا درباره اين آثار به روشنگري پرداخته و مضرات تماشاي آنها را به مخاطبان و خانواده‌ها يادآوري كنند


از استانبول تهران تا استانبول تركيه

«استانبول» نام چهارراهي در تهران است كه با صرافي‌ها و دلارفروش‌هايش شهرت دارد. چند بوتيك فروش وسايل خارجي، سفارت انگلستان، سفارت تركيه و چندين مركز بزرگ خريد در اطراف اين چهارراه براي همه مردمي كه گهگاه از اين محدوده تردد مي‌كنند، مكان‌هايي آشناست اما «استانبول» واقعي شهري آسيايي- اروپايي در تركيه است كه براي سال‌هايي بسيار طولاني مقصد گردشگري ايرانيان بوده است. شهري كه بسياري ايرانيان خارج رفته حداقل يك بار در زندگي گذرشان به آنجا افتاده است و اغلب ايرانيان اروپارفته در مسير خود به قاره سبز از آن عبور كرده‌اند.

استانبول سال‌هايي طولاني براي ايرانيان مكاني براي پرش به قاره اروپا بوده است. اين موضوع آنقدر پررنگ بوده كه در فيلم‌هاي مختلفي نيز به آن پرداخته شده است. «ديدار در استانبول»، «مزد ترس» و «آدم برفي»سه نمونه از آثار قديمي در اين زمينه است و سريال «مرگ تدريجي يك رويا» و فيلم سينمايي «بغض» دو نمونه از آثار جديدتر در اين عرصه هستند كه البته در تمام آنها تصويري نه‌چندان مطلوب از اين كشور و شهر ارائه مي‌شود. با رونق گرفتن شيخ‌نشين دوبي براي مدتي بازار توريستي استانبول سرد شد. در فيلم سينمايي «نقاب» ساخته كاظم راست‌گفتار صحنه‌يي وجود دارد كه در آن پارسا پيروزفر به امين حيايي پيشنهاد مي‌كند به دوبي بروند. امين حيايي مي‌پرسد: دوبي كجاست؟ و بعد ديالوگي ميان آنها رد و بدل مي‌شود كه در آن دوبي با استانبول مقايسه مي‌شود و پيروزفر خطاب به حيايي مي‌گويد: «دوبي از استانبول هم بهتره»!

اما حالا چند سالي است استانبول در مسيري متفاوت از گذشته قرار گرفته است. اين كشور با بهره‌گيري از ابزاري به نام «سريال» رسانه‌هاي دنيا را تسخير كرده و موفقيت اقتصادي بي‌نظيري را براي خود رقم زده است. موفقيتي كه در آن شبكه‌هاي ماهواره‌يي فارسي‌زبان نيز بي‌تاثير نيستند.بازاري براي فروش سريال‌هاي تركيه‌يي

اسفندماه هر سال در كشور تركيه بازاري با نام «ديسكوپ» برگزار مي‌شود. اين بازار بزرگ‌ترين بازار فروش محصولات تلويزيوني در منطقه و بزرگ‌ترين بازار آسيايي در اين زمينه است. در كنار اين بازار در جنوب شرقي آسيا هم بازاري با نام «atf» وجود دارد كه اقبال كمتري نسبت به آن وجود دارد و با رونق گرفتن بازار تركيه، موفقيت اقتصادي كمتري دارد. در بازار ديسكوپ هر سال يكي از پرفروش‌ترين اقلام فرهنگي «سريال‌هاي تركيه‌يي» هستند. اين وضعيت در بازار «ميپ» هم وجود دارد. اين بازار مهرماه و فروردين‌ماه هر سال در كشور فرانسه برگزار مي‌شود و در اين بازار اروپايي هم سريال‌هاي تركيه‌يي يكي از پرفروش‌ترين محصولات فرهنگي هستند. يكي از ايرانياني كه هر سال در اين بازارها شركت مي‌كند و تمايلي به بيان نام خود ندارد، در اين خصوص مي‌گويد: «در اين بازارها علاقه خريداران به سريال‌هاي تركيه‌يي را ديده‌ام. اين واقعيتي است كه مردم كشورهاي مختلف دنيا اعم از عرب‌ها، آسيايي‌ها و بخشي از مردم اروپا اين سريال‌ها را دوست دارند و فقط بازار امريكا از اين سريال‌ها در امان مانده است.»

اين فعال عرصه خريد و فروش فيلم در ادامه اضافه مي‌كند: «بيشترين خريدار اين سريال‌ها كشورهاي عربي هستند. اين سريال‌ها به جنس سريال‌سازي عرب‌ها بسيار نزديك است. مثلا در سريال‌هاي تركيه‌يي و عربي «بازي‌هاي اغراق‌شده» وجه مشترك است. البته در كارگرداني، سريال‌هاي تركيه‌يي به سطح خوبي رسيده‌اند و فيلمنامه‌هاي آنها نيز حرفه‌يي‌تر شده است اما همچان بازي‌ها در كيفيت خوبي نيست.»سريال‌هاي تركيه‌يي چگونه ساخته مي‌شوند؟

در كشور تركيه سريال‌هاي تركيه‌يي توسط شركت‌ها توليد نمي‌شود بلكه اين سريال‌ها توسط «شبكه‌هاي تلويزيوني» توليد مي‌شوند. خصوصي‌سازي شبكه‌هاي تلويزيوني در اين كشور باعث شده اين شبكه‌ها به ثروتي افسانه‌يي دست پيدا كنند و به واسطه اين سرمايه‌ها بتوانند سريال‌هاي خوب و سطح بالا بسازند».

«آك بلوت»، خبرنگار تركيه‌يي مقيم تهران درباره روند توليد اين آثار در كشور تركيه مي‌گويد: «ساخت اين سريال‌ها تقريبا از حدود 10 سال قبل در تركيه آغاز شد. در آن زمان ابتدا ساخت «نمايش‌هاي استوديويي» متداول بود كه اين سريال‌ها خيلي هم تاثيرگذار بود و با استقبال مواجه شد. مثلا سريال «كليد اسرار» يكي از اين آثار بود كه از سوي شبكه «stv» كه شبكه‌يي اسلامي بود، توليد و بعدها توسط شبكه‌هاي ديگر هم تقليد شد.» جست‌وجويي در صنعت سريال‌سازي تركيه نشان مي‌دهد در حال حاضر شبكه «atv» يكي از مهم‌ترين توليدكنندگان اين سريال‌هاست. در كنار اين شبكه «سامان يولو تي وي» هم شبكه ديگري است كه گرايشي اسلامي دارد و بيشتر سريال‌هاي اسلامي توليد مي‌كند اما از نظر توان مالي و ساخت سريال ضعيف‌تر از شبكه «atv» است. توليدات «سامان يولو تي‌وي» تقريبا با معيارهاي جامعه ايراني هماهنگي بيشتري دارد. در اين سريال‌ها زمينه‌هاي اخلاقي- اسلامي ديده مي‌شود. «كليد اسرار» يكي از محصولات همين شبكه است كه در 500 تا 800 قسمت توليد شده و صدا و سيما نيز آن را خريده و نمايش داده است. اين شبكه به اهل تسنن تركيه وابسته است و در آن سبك زندگي تركيه‌يي ترويج مي‌شود. طبق شنيده‌ها يك شبكه ايراني هم اخيرا سريال ديگري را از اين شبكه خريداري كرده كه قصه آن در حال و هواي كليد اسرار است اما به لحاظ ساختار و قصه چند سر و گردن بالاتر از آن است.


جم‌تي‌وي از راه مي‌رسد

شبكه ماهواره‌يي «جم‌تي‌وي» يكي از مهم‌ترين دلايل گرايش مخاطبان ماهواره به سريال‌هاي تركيه‌يي است. اين شبكه كه تا چند سال قبل صرفا موسيقي پخش مي‌كرد حالا گسترش پيدا كرده و در كنار كانال موسيقي شبكه‌يي هم براي پخش سريال‌هاي نمايشي دارد و قرار است در آينده‌يي نزديك توسعه پيدا كند و به چندين شبكه ديگر تبديل شود. طبق اطلاعاتي كه يكي از دست‌اندركاران اين شبكه كه مايل به ذكر نام خود نيست، در اختيار خبرنگار ما قرار مي‌دهد، بخش عمده‌يي از اين توسعه مرهون پخش سريال‌هاي تركيه‌يي در اين شبكه است. مدير اين شبكه يك ايراني به نام «س. ك» است كه سال‌ها در لندن زندگي مي‌كرد و حالا چند سالي است در دوبي مستقر شده است. او تاجر است و در سال‌هاي گذشته قصد داشت در مالزي و تركيه شبكه تلويزيوني راه‌اندازي كند اما حالا ديگر در دوبي مستقر شده است. سريال‌هاي «نور و مهند»، «عشق ممنوع»، «عاصي»، «عشق و جزا» و... برخي آثار تركيه‌يي است كه تاكنون اين شبكه ماهواره‌يي پخش كرده است. طبق اطلاعات به دست آمده مدير اين شبكه سريال «عشق ممنوع» را به قيمت يك ميليون دلار خريد و هنگام پخش اين سريال چند برابر اين رقم را از راه پخش تبليغات به دست آورد. جالب است بدانيد اين سريال در رتبه‌بندي جهاني يكي از پربيننده‌ترين و پرفروش‌ترين سريال‌هاي دنيا بوده است.


تغيير سبك زندگي مردم كشورهاي عربي

«نور و مهند» يكي از اولين سريال‌هاي تركيه‌يي بود كه پخش آن در دنياي عرب موج عجيبي از علاقه‌مندي مردم به سريال‌هاي تركيه‌يي را به دنبال آورد. يكي از ايرانياني كه در سال 1388 در چند كشور عربي فعاليت داشته در توصيف اين مساله مي‌گويد: «در آن سال پخش سريال نور و مهند در چند كشور عربي باعث شد موج عظيمي از علاقه مردم نسبت به اين اثر به راه بيفتد. پخش اين سريال در ميان خانواده‌هاي عربي مشكلات فراواني را ايجاد كرده بود و حتي به جدايي زنان از همسران‌شان منجر شده بود. در يكي از كشورها مفتي اعظم فتوايي را درباره حرام بودن تماشاي اين سريال صادر كرد و در نقطه مقابل او، مردم عليه اين مفتي و فتواي او تظاهرات كردند! كار به جايي رسيد كه پخش اين سريال چنان علاقه‌يي در مردم چند كشور عربي نسبت به شخصيت «مهند» ايجاد كرد كه در آن كشورها تورهايي به مقصد تركيه برگزار شد كه هدف نهايي آن ديدن بازيگر نقش اصلي اين سريال يعني «مهند» بود! البته كار به همين جا ختم نشد و انحراف‌هاي ديگري هم در ادامه پخش اين سريال در اين كشورها به وجود آمد.» شخصيت فرهنگي ديگري كه در زمان پيش و پس از انقلاب تونس به اين كشور سفر داشته، در خاطره‌يي جالب درباره توصيف تاثير سريال‌هاي تركيه‌يي بر مردم كشور تونس مي‌گويد: « بعد از انقلاب تونس دو ماه در اين كشور بودم. تونس كشوري داراي ديكتاتوري بود كه از نظام سياسي حاكم در آن به‌شدت ضربه خورده بود. در اين كشور حتي مردمي كه تمايل‌هاي مذهبي هم نداشتند از حكومت دل‌چركين بودند. تونس كشوري بود كه در آن حجاب ممنوع بود. در اين كشور اگر فردي در طول هفته چند بار براي اداي نماز صبح به مسجد مي‌رفت، در فهرست كنترل دولت قرار مي‌گرفت. با چنين وضعيتي وقتي از آنها سوال كردم، دوست داريد بعد از تغيير نظام سياسي چه سيستمي در كشور شما حاكم شود، اغلب آنها مي‌گفتند: ما دوست داريم شبيه تركيه شويم!

قاعدتا مردم يك كشور نمي‌توانند با شنيدن سخنراني مسوولان كشوري مانند تركيه آرزو كنند شبيه آن كشور شوند يا اينكه كشته شدن ترك‌ها در كشتي توسط صهيونيست‌ها نمي‌تواند مردم تونس را به چنين كشوري علاقه‌مند كند. نكته جالب اين بود كه آنها صرفا به واسطه تماشاي سريال‌هاي تركيه‌يي علاقه‌مند به سيستم حكومت چنين كشوري شده بودند. آنها با ذكر مثال‌هايي از اين سريال‌ها مي‌گفتند: اين خيلي خوب است كه در تركيه همه آزادي دارند و هر كس مي‌خواهد دين دارد و هر كس نمي‌خواهد هم مسائل ديني را رعايت نمي‌كند و اين مساله نيز مشكل‌ساز نمي‌شود. اين موضوع برايم جالب شد و به واسطه همين مساله به خانه‌هاي بسياري از آنها رفتم و ديدم اغلب آنها سريال‌هاي تركيه‌يي تماشا مي‌كنند؛ به ويژه در ماه رمضان كه زمان اوج پخش اين سريال‌هاست، سايت‌هاي اينترنتي زيادي اين سريال‌ها را ضبط مي‌كنند و روز بعد براي دانلود مي‌گذارند.»

سريال صادر كنيد، پول بياوريد

سريال‌هاي تركيه‌يي بيش از 10 سال است كه در صدر محصولات صادراتي اين كشور قرار گرفته‌اند. اين همان مسيري است كه در حال حاضر شبكه ايراني آي‌فيلم در پيش گرفته و تلاش مي‌كند با پخش سريال‌هاي ايراني، تصوير موجود از كشورمان در ذهن مردم عرب را تغيير دهد.

سريال‌هاي تلويزيوني اين روزها به ابزار جديدي در جنگ رسانه‌يي تبديل شده‌اند و وقتي مخاطبان با چنين آثاري بمباران مي‌شوند، به مرور زمينه بيشتري براي جذب فرهنگ آن كشور در آنها ايجاد مي‌شود. فرقي هم نمي‌كند مخاطب ايراني از كشور تركيه سريالي مانند «عشق ممنوع» را كه اثري كاملا بي‌اخلاق است ببيند يا اثري مانند «عاصي» كه سريالي با مضمون روستايي است. پخش هر سريالي مي‌تواند در ذهن مخاطبان كنجكاوي ايجاد كند و آنها را به آن فرهنگ علاقه‌مند كند و حتما هم نبايد اين محصول سريالي فاخر باشد!

بر مبناي همين استدلال است كه مسوولان كشور تركيه به سازندگان چنين سريال‌هايي امكان و اجازه ساخت سريال‌هايي را مي‌دهند كه در آن تصويري بسيار منفي از كشور تركيه ارائه مي‌شود. تركيه نيز مانند امريكا به اين نتيجه رسيده است كه اشكالي ندارد كه مثلا در سريالي دختران جوان اين كشور بي‌وفا، مردان خيانتكار و پليس فاسد جلوه داده شود. فقط كافي است سريالي جذاب ساخته شود و پس از آن در سيستم فروش جهاني، بازاريابي خوبي براي اين سريال‌ها شود و در دنيا به فروش برسد و سود كلاني نصيب سازندگان اين سريال‌ها كند. نكته مهم درباره سازندگان اين سريال‌ها هم اين است كه هيچ كدام تعلق خاطري به جامعه مسلمان و حتي شخصيت‌هاي ملي‌گراي تركيه ندارند. آنها اصولا آدم‌هاي مذهبي نيستند و طبق اطلاعات به دست آمده افرادي كاملا لاييك‌اند كه اروپايي فكر مي‌كنند و صرفا به دنبال كسب سود هستند.


بازاريابي؛ نقطه قوت سريال‌هاي تركيه‌يي

به گفته يك كارشناس فروش فيلم و سريال، فروش فيلم و سريال در دنياي امروز يكي از تجارت‌هاي پرسود است. اين فعاليت در مدت زماني 5 ساله با فعاليتي متمركز مي‌تواند به موفقيت منجر شود. برخلاف ايران كه در فروش سريال‌هايي مانند مريم مقدس و يوسف پيامبر بر اساس يك موج عمل مي‌كند، در تركيه اين روند با دقت زيادي پيگيري شده است. سازندگان اين سريال‌ها با رعايت معيارهاي جهاني موفق به عرضه جهاني اين سريال‌ها شده‌اند.

درباره ارقام و هزينه‌هاي فروش اين سريال‌ها نيز اطلاعات جالبي وجود دارد. معيار خريد سريال‌هاي خارجي در دنيا «ساعت تلويزيوني» است. ساعت تلويزيوني بين 40 تا 45 دقيقه و گاهي 66 تا 70 دقيقه است. يعني يك سريال ممكن است 40 تا 70 دقيقه باشد و بر مبناي يك ساعت رقم مشخصي پرداخت شود. رقم پرداختي براي هر ساعت هزار دلار است كه خريداران انگليسي پرداخت مي‌كنند. اما رايت عربي سريال‌هاي تركيه‌يي بسيار بالا و گاهي از ساعتي 7 تا 10 هزار دلار در نوسان است. درباره برخي سريال‌ها نيز رايت آنها ساعتي تا 15 هزار به كشورهاي عربي فروخته شده است.

اما شبكه‌هاي ايراني و به ويژه شبكه‌هاي ماهواره‌يي ايراني رايت اين سريال‌ها را بسيار ارزان‌تر تهيه مي‌كنند. علت هم اين است كه اين شبكه‌ها به جز ايران، افغانستان و تاجيكستان در كشورهاي جهان مشتري ديگري ندارند و به همين دليل رايت آنها گاهي ساعتي هزار دلار هم فروخته مي‌شود. درباره شبكه‌هاي صدا و سيما نيز اين رقم در همين حدود است. مثلا هر قسمت سريال جومونگ 1200 يورو خريداري شد كه رقم نسبتا اندكي براي يك سريال خارجي است.


ميزان تطبيق سريال‌هاي تركيه‌يي با فرهنگ تركيه‌يي

يك بررسي ميداني نشان مي‌دهد تصويري كه اغلب مخاطبان سريال‌هاي تركيه‌يي با تماشاي اين سريال‌ها پيدا مي‌كنند تصويري كاملا فانتزي و تخيلي است. در اغلب اين سريال‌ها بازيگران لحظه به لحظه لباس عوض مي‌كنند، همه خانه‌ها مجلل و زيباست و با مبلماني زيبا و متنوع شكل گرفته است.

در سريال‌هاي تركيه‌يي عشق‌هاي پيچيده زيادي ديده مي‌شود. مثلا در يكي از اين سريال‌ها گروهي مافيايي با هم ارتباط دارند. همسر يكي از اين چهره‌هاي مافيايي گروه را لو مي‌دهد و در نهايت با مرد ديگري كه عضو اين گروه است، فرار مي‌كند. در سريال ديگري مرد قهرمان قصه همزمان با زن عمو و دخترعموي خود ارتباط دارد و چند ارتباط ديگر هم با زنان ديگر دارد. اما آيا جامعه تركيه چنين جامعه افسارگسيخته‌يي از نظر معيارهاي اخلاقي است؟ آيا در چنين جامعه‌يي خيانت و ارتباط عشقي خارج از عرف تا اين اندازه فراگير است؟ آيا در جامعه لوكس و مدرن اين كشور تا اين اندازه بي‌اخلاقي وجود دارد؟

«آك بلوت» خبرنگار تركيه‌يي مقيم تهران با رد هرگونه شباهت ميان فضاي اين سريال‌ها با جامعه واقعي تركيه مي‌گويد: «در هر جامعه‌يي اتفاق‌هايي رخ مي‌دهد كه اساسا عموميت ندارد و به همين دليل هم نيازي به طرح آنها در ابعاد جهاني نيست. به عنوان يك خبرنگار بارها در خبرهاي نشريات ايراني اخبار تلخي را مي‌خوانم كه در حوزه حوادث رخ مي‌دهد اما هيچ كدام از اين اخبار در قالب فيلم و سريال به تصوير كشيده نمي‌شود. علتش هم اين است كه طرح چنين مواردي مي‌تواند ضررهاي مادي و معنوي مختلفي داشته باشد اما متاسفانه در تركيه سريال‌هايي توليد شده كه تصويري مغرضانه از جامعه تركيه ارائه مي‌كند و در آن غربگرايي، همجنس‌خواهي، اهانت به خانواده و... نمايش‌ داده مي‌دهد. همه اين آثار توسط كارگردان‌ها و بازيگراني ساخته مي‌شود كه به دنبال ترويج غربگرايي و لاييسم هستند. البته گاهي نيز تمايل دارند با نشان دادن اين مسائل خود را روشنفكر و آزادانديش معرفي كنند اما واقعا چنين مسائلي در جامعه تركيه رواج ندارد و حتي جامعه تركيه نيز نسبت به چنين تصويري معترض است ولي متاسفانه در اين كشور كنترلي روي سريال‌ها و برنامه‌هاي ساخته‌ شده وجود ندارد.»

اين خبرنگار ترك در ادامه اضافه مي‌كند: « اغلب افراد در جامعه تركيه به ارزش‌هاي اسلامي، ديني و ملي احترام مي‌گذارند اما متاسفانه رسانه‌هاي تركيه مردم را به سمت غرب گرايش مي‌دهند. به همين دليل فعاليت‌هاي رسانه‌يي زيادي عليه اين سريال‌ها در تركيه در حال انجام است تا درباره اين آثار به روشنگري پرداخته و مضرات تماشاي آنها را به مخاطبان و خانواده‌ها يادآوري كنند.»

او در ادامه اضافه مي‌كند: «حتي جامعه ملي‌گرايي تركيه هم به محتواي برخي از اين سريال‌ها اعتراض دارند و گاهي تماشاي آنها را تحريم مي‌كنند. مثلا اخيرا سريالي در تركيه ساخته شده كه در آن يكي از پادشاهان عثماني علاقه‌مند به زنان و دختران جوان نشان داده شده و چنين سريالي با اعتراض شديد ملي‌گرايان مواجه شده است. من شخصا به عنوان يك فرد اهل اين كشور حتي از پخش بسياري از اين سريال‌ها اطلاعي ندارم اما گاهي در ايران از سوي مردم درباره اين سريال‌ها و زمان پخش آنها مورد سوال واقع مي‌شوم.»

«آك بلوت» در پايان اضافه مي‌كند: «در تركيه حدود 300 شبكه تلويزيوني فعاليت مي‌كند اما پخش فيلم و سريال دست اسلامگرا و ملي‌گرا نيست و عملا طيف متمايل به غرب در اين زمينه فعاليت دارند. ترويج مُد، لباس، مبلمان و. . . هم از اهداف تجاري پنهان در پشت ساخت اين سريال‌ها است اما شبكه‌هاي اسلامي نيز در اين سال‌ها وارد عرصه فعاليت شده‌اند و مثلا شبكه‌يي به نام «هلال» توانسته در جمع 300 كانال رتبه‌يي بين 28 تا 34 را به دست بياورد». سريال عاصي نيز سريال ديگري بود كه پخش آن در سال گذشته با اقبال فراواني از سوي مخاطبان مواجهه شد. داستان اين سريال در فضايي روستايي اتفاق مي‌افتاد و روستاييان را بسيار مدرن به تصوير كشيده بودند اما آيا واقعا اين تصوير در تركيه عموميت دارد؟ يك ايراني ساكن در اين كشور به خبرنگار ما مي‌گويد: «روستاهاي تركيه خيلي شبيه به روستاهاي ايران است و اساسا چنين چيزي نيست كه اهالي روستايي با اتومبيل‌هاي مدل بالا در روستا تردد كنند». او در ادامه درباره شباهت فضاي سريال‌هاي تركيه‌يي با واقعيت اين جامعه مي‌گويد: «برخلاف تصويري كه مثلا از استانبول در سريال‌هاي تركيه‌يي ارائه مي‌شود، اين شهر، شهر غمگيني است. مردم هنوز بين اروپايي بودن و آسيايي بودن در نوسان هستند. البته خيلي متمدن شده‌اند و از دهه 80 كه اين كشور به قدرت اقتصادي تبديل شد، حتي مردم كوچه و بازار اعتماد به نفس پيدا كرده‌اند ولي اين مردم به‌شدت مذهبي هستند و حتي در شهرهاي بزرگي مثل ازمير، استانبول و آنكارا مردم بسيار مذهبي هستند و اين گرايش در شهرهاي ديگر حتي شديدتر است».

آنچه به نظر مي‌رسد در اين ميان قطعيت دارد، اين است كه تركيه مدل زندگي و سياست مورد علاقه خود را از طريق سريال‌هايش به كشورهاي ديگر و به ويژه كشورهاي عربي صادر مي‌كند. سكولارسيسم، تساهل و تسامح در رفتارهاي اجتماعي، اولويت اقتصاد بر مسائل ديني و... برخي از اين موارد است كه نمايش پي در پي آن در سريال‌هاي تركيه‌يي سبب شده تا اين روزها شهري مثل استانبول به مقصد مورد علاقه تمامي توريست‌هاي عربي تبديل شود. در همين زمان كه اين گزارش را مي‌خوانيد، شبكه‌هاي فارسي زباني كه سريال‌هاي تركيه‌يي را پخش مي‌كنند شروع به پخش تبليغات مربوط به فروش آپارتمان در تركيه كرده‌اند. مشتريان و خريداران اين آپارتمان‌ها اقامت كشور تركيه را دريافت مي‌كنند و حتي هزينه بليت رفت و برگشت آنها به تركيه نيز از سوي اين شركت پرداخت خواهد شد. با كمي تامل مي‌توان دريافت كه تركيه‌يي‌ها حالا پس از چند سال سرمايه‌گذاري، راه خالي كردن جيب‌هاي ايرانيان را پيدا كرده‌اند و براي فروختن آپارتمان‌هاي خود و جذب سرمايه‌هاي سرگردان ايراني راهي تازه پيدا كرده‌اند. اما هركس كه آپارتماني در تركيه مي‌خرد بايد بداند اين كشور شباهت زيادي به تصويري كه در سريال‌ها ديده ندارد. شايد فيلم «بغض» ساخته رضا درميشيان تصويري واقعي‌تر از استانبول باشد تا سريالي مانند عشق ممنوع!
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 13:43  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار و تحلیل متنوع سیاسی و اقتصادی ایران و جهان

مصر ریاست جنبش عدم‌تعهد رابه ایران تحویل داد

نماینده دائم مصر در سازمان ملل متحد، ریاست شانزدهمین اجلاس سران غیرمتعهدها را به ایران تحویل داد.به گزارش فارس، در مراسم افتتاحیه شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد که صبح امروز (یکشنبه) در تهران آغاز شد، «معتز خلیل» نماینده دائم مصر در سازمان ملل متحد در سخنانی ریاست نشست شانزدهم را به ایران تحویل داد.وی در این سخنرانی با اشاره به حادثه زلزله آذربایجان شرقی آن را به ملت و دولت ایران تسلیت گفت.
نشست کارشناسان شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد صبح امروز (یکشنبه) با حضور علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سالن همایش های بین‌المللی صدا و سیما آغاز به کار کرد.این نشست با حضور 108 هیأت از امروز به مدت دو روز در این محل برپاست.
 

بندر باز عليه ايران و سوريه دست‌به‌کار شد

 

منابع خبری از دست به کار شدن مجدد «بندر بن سلطان»، رئیس سرویس اطلاعات رژیم سعودی براي آغاز دور جديدي از فعاليت‌هاي سياسي و جاسوسي علیه سوریه و جمهوري اسلامي ایران خبر می‌دهند.
به گزارش گروه بین‌الملل مشرق، نشریه فرانسوی «اینتلیجنس‌آنلاین» اعلام کرد که «بندر بن‌سلطان» که در 29 تيرماه سال جاري به جای شاهزاده "مقرن" به سمت ریاست سازمان اطلاعات رژیم سعودی منصوب شد، قصد دارد که به ترکیه سفر کند.

این مجله فرانسوی که متخصص امور استراتژیک به شمار می‌‌آید و اطلاعات خود را از منابع اطلاعاتی و امنیتی غرب دریافت می‌‌کند، در ادامه نوشت که قرار است بندر بن‌سلطان در سفر خود به ترکیه با "هاکان ویدان" همتای ترک خود دیدار کند و هماهنگی‌‌های لازم درباره ادامه حمایت‌های دو کشور از گروهک‌های تروریستی مسلح در سوریه را به عمل آورد.

اینتلیجنس‌آنلاین در ادامه نوشت که افسران سازمان اطلاعات رژیم سعودی و ترکیه عملاً در پایگاه نظامی «اضنه» در خاک ترکیه که تنها 100 کیلومتر با سوریه فاصله دارد، مستقر هستند و با یک ‌دیگر در امر آموزش تروریست‌‌های مسلح سوری و نظارت بر عملیات ‌های آنها در سوریه همکاری می‌‌کنند.

این نشریه گفت که ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی بندر بن‌سلطان را به این دلیل به ریاست دستگاه اطلاعاتش منصوب کرد چون معتقد است، عربستان باید فعالیت‌‌های اطلاعاتی خود در را تشدید کند.

این نشریه افزود: فعالیت‌های اطلاعاتی و امنیتی رژیم سعودی در منطقه هم‌اکنون دو هدف اساسی را دنبال می‌کند،‌ یک: سرنگونی رژیم بشار اسد در سوریه و دو: مقابله با گسترش نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه.

به گفته اینتلیجنس‌آنلاین نقش بندر بن‌سلطان ممانعت از دستیابی به راه‌‌حل میانه بین تهران و مسکو درباره دمشق است.

این درحالی است که باید بندر را طراح و مهندس نزدیکی ریاض به مسکو در سال 2007 ميلادي به شمار آورد. وي از جمله دوستان نزدیک "نیکولای پاتروشف" رئیس سازمان اطلاعات روسیه است که در سال 2008 ميلادي سمت دبیري شوراي عالي امنیت ملي روسیه وابسته به کاخ کرملین را احراز می‌‌کرد و منصبی است که موظف به هماهنگی سیاسی مسکو در امور سوریه است.

علاوه بر اين، بندر بن‌سلطان رابطه نزدیکی با "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه دارد که در سپتامبر سال 2008 ميلادي با وی دیدار در مسکو دیدار رسمی داشت.

این درحالی است که نباید ارتباط تنگاتنگ بندر بن‌سلطان با روسای سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا را نادیده گرفت؛ به ویژه آنکه برای 22 سال سمت سفارت عربستان سعودی را در واشنگتن برعهده داشت.

این نشریه فرانسوی در ادامه گزارش خود تأکید می‌‌کند که تنها 10 روز پیش از انتصاب بندر بن‌سلطان به سمت رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعوی، "دیوید بیترائوس" رئیس سازمان اطلاعات و جاوسوسی آمریکا با ملک عبدالله دیدار داشت.

این نشریه فرانسوی تأکید می‌‌کند که مهم‌ترین مأموریت بندر بن‌سلطان دمیدن روح تازه در سرویس اطلاعات و امنیت عربستان سعودی از طریق به خدمت‌گرفتن کارمندان غیرسعودی و بهبود روابط کاری درون سازمانی است.

بندر بن‌سلطان در کنار خود در سرویس اطلاعات عربستان عبدالعزیز پسر ملک عبدالله را نیز دارد که از سال 2003 ميلادي در این سازمان مشغول به فعالیت بوده و از جمله دشمنان عموی خود مقرن بوده است.

این نشریه در ادامه نوشت که بندر پیش از انتصاب خود به سمت ریاست سرویس اطلاعات عربستان سعودی به "مناف طلاس" ژنرال پيشين ارتش سوريه و خانواده‌اش کمک کرد تا پس از فرار از سوریه به عربستان سعودی پناهنده شوند.

اینتلیجنس‌آنلاین دیگر میدان‌‌های جنگ بندر بن‌سلطان را بحرین و عراق و منطقه القطیف در شرق عربستان سعودی که در آن شیعیان این کشور متمرکز شده‌اند و هر منطقه دیگری از خاورمیانه که ممکن است در تیررس نفوذ ایران قرار داشته باشد می‌‌داند.

این نشریه در پایان نوشت که سرویس اطلاعات عربستان سعودی با مشکلات بسیاری مواجه است که از جمله آنها باید به نبود تخصص و مهارت در میان کارمندان این سازمان برای بررسی و رسیدگی به امور جاری در منطقه اشاره کرد و به همین دلیل است که مشاهده می‌‌کنیم سرویس اطلاعات پاکستان در این سازمان نفوذ بسیاری دارد.

این نشریه در همين راستا فاش کرده است که در حال حاضر کارشناسان پاکستانی بسیاری به عنوان کارشناس در سرویس اطلاعات عربستان سعودی مشغول به کار هستند.

این اخبار درحالی درباره بندر بن‌سلطان منتشر می‌شود که پیش‌تر خبرهایی مبنی بر مرگ این شاهزاده سعودی در انفجار مقر وزارت کشور عربستان سعودی از سوي پايگاه خبري متعلق به "تيه‌ري ميسان" روزنامه‌نگار فرانسوي منتشر شده بود.
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 12:55  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار ورزشی

 

ساعت ديدار پرسپوليس و فولاد تغيير كرد

 

سازمان لیگ برتر از تغییر زمان دیدار پرسپولیس تهران و فولاد خوزستان از هفته هفتم خبرداد.

 به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) و به نقل از سايت فدراسيون فوتبال، ساعت ديدار دو تيم پرسپوليس تهران و فولادخوزستان از هفته هفتم ليگ برتر فوتبال تغيير كرد و اين بازي ساعت 20 روز چهارشنبه (هشتم شهريورماه) برگزار خواهد شد. پيش از اين قرار بود اين بازي ساعت 19 انجام شود. در اين ديدار تيم فولادخوزستان در ورزشگاه تختي اهواز پذيراي پرسپوليس تهران است.


 

 

 

برترين‌هاي مسابقات شائولين‌چوان بانوان خوزستان معرفي شدند

 

مسابقات ووشو سبك شائولين‌چوان بانوان خوزستان با شناخت تيم‌هاي برتر به كار خود پايان داد.

 به گزارش خبرنگار بخش ورزشي ايسنا از خوزستان، اين رقابت‌ها روز جمعه (سوم شهريورماه) با حضور هشت تيم در دو بخش تالو و ساندا به ميزباني شوش برگزار شد. در اين مسابقات 89 ووشوكار در رده‌هاي سني نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان با يكديگر به رقابت پرداختند. در اين رقابت‌ها تيم‌هاي شوش، اهواز، شوشتر، انديمشك، دزفول، دزآب، عبدالخان و رامهرمز شركت داشتند.  در پايان اين مسابقات نيز، تيم شوش به عنوان قهرماني رسيد، انديمشك در مكان دوم ايستاد و اهواز سوم شد.

 

 

سعيد عبدولي:
حاضرم 200 سكه را بدهم و مدالم را بگيرم

در مراسم تجليل از قهرمانان المپيكي كشور، از سعيد عبدولي همانند طلايي‌ها تقدير شد. فرنگي‌كار وزن 66 كيلوگرم در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ورزشي ايسنا اظهاركرد: رييس‌جمهور در مراسم شب گذشته از من همانند دارندگان مدال طلا با اعطاي 200 سكه تقدير كرد كه از وي تشكر و قدرداني مي‌كنم. پيش از اين نيز حسين هدايتي يك دستگاه خودروي پژو پارس به من هديه كرده بود. عبدولي كه هنوز در حسرت مدال طلاي المپيك به سر مي‌برد، همچنين گفت: حاضرم تمام 200 سكه را بدهم تا مدال المپيك را به دست آورم، يا زمان دوباره به عقب بازگردد و با تغيير داور بتوانم در آن كشتي برنده از تشك بيرون آيم. وي در پايان درباره‌ي حضور محمد بنا در تيم‌ملي نيز بيان‌كرد: باتوجه به قولي كه رييس‌جمهور از محمد بنا گرفت، فكر مي‌كنم وي در تيم‌ملي ماندگار باشد.


 

رقابت شطرنج‌بازان اهواز براي شركت در المپياد ورزشي خوزستان

 

رقابت‌هاي انتخابي شطرنج تيم اهواز براي شركت در المپياد ورزشي خوزستان در دو بخش پسران و دختران زير 16 سال برگزار مي‌شود.

 عبدالامير خطيب‌زاده رييس هيات شطرنج استان در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ورزشي ايسنا در خوزستان گفت: رقابت‌هاي انتخابي تيم پسران از روز سه‌شنبه (هفتم شهريورماه) به مدت چهار روز در هفت دور برگزار مي‌شود. وي افزود: همچنين رقابت‌هاي انتخابي تيم دختران از روز يك‌شنبه (12 شهريورماه) به مدت سه روز در پنج يا هفت دور برگزار مي‌شود تا درنهايت تيم‌هاي شش نفره‌ي اهواز براي شركت در المپياد ورزشي خوزستان انتخاب شوند. وي ادامه‌داد: از آن جا كه تعداد پسران شطرنج‌باز در سطح شهرستان اهواز زياد است و پتانسيل بالايي در اين بخش داريم، به احتمال زياد در بخش پسران، دو تيم را انتخاب مي‌‌كنيم. رييس هيات شطرنج خوزستان گفت: ‌پس از انجام رقابت‌هاي انتخابي اهواز، مسابقات انتخابي تيم استان در دو بخش پسران و دختران انجام مي‌شود و هر شهرستان يك نماينده را به اين رقابت‌ها اعزام مي‌كند. اين مسابقات اواخر شهريورماه انجام مي‌شود. وي تصريح‌كرد: المپياد ورزشي خوزستان در 30 رشته برگزار مي‌شود و تمام ورزشكاران برجسته‌ي استان در اين مسابقات حضور دارند. اين رقابت‌ها قرار است از 20 شهريورماه تا 15 مهرماه انجام شود.

 

از باشگاه صنعت نفت نمی‌روم !

علی حکمت در خصوص صحبت‌های علیرضا خلیلی‌نیا مدیر رسانه‌ای و عضو هیات مدیره باشگاه صنعت نفت آبادان مبنی بر تغییر مدیر عامل این باشگاه، تصریح کرد: صحبت‌های خلیلی‌نیا را تکذیب می‌کنم. او اشتباه کرده است و بدون هماهنگی با من با رسانه‌ها در این خصوص حرف زده. من از باشگاه حقوقی نمی‌گیرم و به همین خاطر دو شغله نیستم.وی درباره اینکه در میان مسئولان باشگاه اختلاف ایجاد شده است، تاکید کرد: ما با هم اختلافی نداریم ولی نمی‌دانم چرا بعد از بازی با صبا این حرف‌ها را مطرح کرده اند. آن هم در حالی که با من برای بیان این جملات هماهنگ نشده است. من در سمت خود هستم و کنار نمی‌روم.مدیر عامل باشگاه صنعت نفت در خصوص اولین پیروزی این تیم در لیگ دوازدهم هم گفت: ما در مسابقات گذشته هم خوب بازی می‌کردیم ولی نتیجه نمی‌گرفتیم. انگار در مسابقات گذشته طلسم شده بودیم ولی خوشبختانه این بار موفق شدیم حریفمان را شکست بدهیم.وی در پایان درباره اعتراض شدید یحیی گل محمدی سرمربی تیم فوتبال صبا مبنی بر بازی ضد فوتبال صنعت نفت هم یادآور شد: این چه حرفی است که گل محمدی زده است؟ با اینکه تیم ما 10 نفره بود اما اصلا ضد فوتبال نبویم.تیم فوتبال صنعت نفت آبادان جمعه شب موفق شد در چارچوب هفته هفتم لیگ برتر برابر صبای قم با نتیجه 2 بر یک پیروز شود.

قهرماني بانوي اسنوكرباز خوزستاني در مسابقات كشوري

طاهره اسلامي با شكست حريفانش در مسابقات اسنوكر كشور، به عنوان قهرماني دست پيدا كرد.محمدعلي چابك رييس هيات بولينگ و بيليارد استان در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ورزشي ايسنا در خوزستان اظهاركرد: اين رقابت‌ها از روز چهارشنبه (يكم شهريورماه) به مدت چهار روز به ميزباني شهركرد برگزار شد. اين ديدارها، مسابقات انتخابي تيم‌ملي نيز بود.وي با بيان اين‌كه خوزستان در اين مسابقات با يك نماينده شركت كرده بود، ادامه‌داد: طاهره اسلامي بازيكن استان‌مان روز گذشته (چهارم شهريورماه) در ديدار فينال با نتيجه 3 بر 2، اسنوكرباز فارس را شكست داد و قهرمان شد. رييس هيات بولينگ و بيليارد خوزستان عنوان‌كرد: سطح اين رقابت‌ها بسيار بالا بود و بهترين بازيكنان ايران در اين مسابقات حضور داشتند. وي افزود:‌ اسلامي بازي‌هاي سختي را پشت سر گذاشت و توانست با شكست تمام رقبايش در اين مسابقات، جايگاه نخست را به خود اختصاص دهد. چابك با اشاره به اين‌كه بانوان خوزستان حرف اول را در اسنوكر ايران مي‌زنند، خاطرنشان‌كرد: حريفان اصلي ما در اين مسابقات، بازيكناني از استان‌هاي فارس و اصفهان بودند كه اسلامي ‌توانست آن‌ها را نيز مغلوب كند.

 

 

 

برترين‌هاي مسابقات شائولين‌چوان بانوان خوزستان معرفي شدند

 

مسابقات ووشو سبك شائولين‌چوان بانوان خوزستان با شناخت تيم‌هاي برتر به كار خود پايان داد. به گزارش خبرنگار بخش ورزشي ايسنا از خوزستان، اين رقابت‌ها روز جمعه (سوم شهريورماه) با حضور هشت تيم در دو بخش تالو و ساندا به ميزباني شوش برگزار شد. در اين مسابقات 89 ووشوكار در رده‌هاي سني نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان با يكديگر به رقابت پرداختند. در اين رقابت‌ها تيم‌هاي شوش، اهواز، شوشتر، انديمشك، دزفول، دزآب، عبدالخان و رامهرمز شركت داشتند. در پايان اين مسابقات نيز، تيم شوش به عنوان قهرماني رسيد، انديمشك در مكان دوم ايستاد و اهواز سوم شد.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 12:52  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار فرهنگی . هنری . ادبی

 

2 فيلم‌نامه از عماد سلمانيان در جشنواره مقاومت

2 فيلم‌نامه از عماد سلمانيان براي حضور در بخش قلم طلايي پانزدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت ارسال شد.به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) از خوزستان دو فيلم‌نامه "خانه دوست، خانه دشمن" و "روياي آزادي" با موضوع دفاع مقدس و مضمون ضد جنگ نوشته شده‌اند.فيلم‌نامه "خانه دوست، خانه دشمن" زندگي مسالمت‌آميز يك ايراني و يك عراقي را در كنار هم كه از جنگ آسيب ديده‌اند روايت مي‌كند.فيلم‌نامه "روياي آزادي" نيز فردی روحاني را نشان مي‌دهد كه از شمال ايران وارد خرمشهر مي‌شود اما اين شهر محاصره مي‌شود و اين روحاني به اسارت می‌رود. عماد سلمانيان نگارش اين دو فيلم‌نامه را از 2 سال پيش آغاز كرده و هم‌اكنون آن‌ها را به پايان رسانده است.

  

امين حبيبی مجوز آلبوم بی‌نامش را گرفت

 امين حبيبي آلبوم جديداش را آماده انتشار کرد.این خواننده پاپ در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در خوزستان بیان کرد: آلبوم جديدم 11 قطعه دارد و ترانه‌سرایی و آهنگ‌سازي تمام اين قطعه‌ها را خودم انجام داده‌ام.وي افزود: نگرانم، جدايي، بي‌تو، عاشقت منم، پنجره، بي‌قرار، جمعه، وقتي به تو فكر مي‌كنم، فداي تو چشام، درد و ريميكس قطعه پنجره 11 آهنگ اين آلبوم هستند.اين آهنگ‌ساز و خواننده ادامه داد: شهاب اكبري، نيما وارسته و رضا تاج‌بخش با من در ساخت اين آلبوم همكاري داشته‌اند.حبيبي خاطرنشان كرد: ضبط آهنگ‌های اين آلبوم كه هنوز نامي براي آن انتخاب نشده در استودیوي شخصي خودم انجام گرفته است.او اظهار كرد: شركت پخش کننده آلبوم جديدم هنوز مشخص نشده و به محض انتخاب آن را وارد بازار موسيقي مي‌كنم.اين آهنگ‌ساز و خواننده بيان كرد: مجوز اين آلبوم را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گرفته‌ام و تا قبل از ماه محرم آن را عرضه مي‌كنم.

 

شعرهای بختياری شاعران شوشتر در مجموعه‌ای تدوين شد.

مجموعه‌اي از شعرهاي با گویش بختياري شاعران شوشتر در "تش دل" منتشر مي‌شود.به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) از خوزستان "تش دل" را مهرداد ناصري گردآوري كرده و علي بهرامي ويراستاري آن را انجام داده و مقدمه آن را نوشته است.شعرهاي اين دفتر با مضامين عاشقانه و انتظار سروده شده‌اند. بيش از 70 درصد اين شعرها جديد هستند و بیش‌تر آن‌ها در جشنواره‌هاي استاني، ملي و منطقه‌اي مقام به دست آورده‌اند.در "تش ‌دل" شعر شاعراني از جمله علي بهرامي، مهرداد ناصري، طاهره باقري، سيما منجزي، صغري زماني، سبزعلي قاسمي و هوشنگ ديناروند به چشم مي‌خورد.در اين دفتر كه رضا سوري طراحي جلد آن را برعهده دارد از هر شاعر هشت تا 10 شعر محلي گنجانده شده است.اين دفتر شعر به زودي منتشر مي‌شود.

 

«لنج» در خوزستان ساخته شد


بهزاد وزيري مجموعه مستند «لنج» را در خوزستان جلوی دوربین برد.به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) از خوزستان نويسندگي، كارگرداني، تدوين و تصويربرداري اين مجموعه 13 قسمتي برعهده بهزاد وزيري است."لنج" در شهرهاي آبادان، ماهشهر، خرمشهر، شوشتر، اهواز، تالاب شادگان و هويزه تصویربرداری شد.‌اين مستند كه از 13 قسمت 25 دقيقه‌اي ساخته شده درباره جايگاه، انواع و نحوه ساخت شناورها در منطقه است و جايگاه آنها در اقتصاد منطقه را بررسي مي‌كند.مجموعه مستند "لنج" به سفارش صدا و سيماي خوزستان تهيه و توليد شده و هم‌اكنون در حال تدوين است و تا 2 ماه ديگر مراحل ساخت آن به پايان مي‌رسد.محمد ميرزايي (صدابردار)، حاج محمد سلمان‌پور (راوي)، امين كفيل و رضا عساكره (دستياران تصويربردار)، مسعود وزيري (دستيار برنامه‌ريز) و فريبا مشهودي (محقق) از عوامل مجموعه مستند "لنج" هستند.

 
 
کار‌شناس کانون پرورش فکری کودکان خوزستان:
396 قصه‌گوی خوزستان در جشنواره بین‌المللی رضوی شرکت کردند

خبرگزاری فارس: کار‌شناس فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان از حضور ۳۹۶ عضو این مرکز در سومین جشنواره بین‌المللی قصه گویی رضوی خبر داد.

خبرگزاری فارس: 396 قصه‌گوی خوزستان در جشنواره بین‌المللی رضوی شرکت کردند

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز به نقل از روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان، فرزانه فیلی رابط استانی سومین جشنواره بین‌المللی قصه گویی رضوی اظهار داشت: 376 کودک و نوجوان عضو مراکز کانون در شهرهای مختلف خوزستان به همراه 20 مربی فرهنگی، هنری و ادبی با ارسال لوح فشرده از قصه‌های خود با موضوع‌های آداب و رسوم زیارت با نگاه بومی، معرفی شخصیت امام رضا علیه‌السلام از تولد تا شهادت، خاطرات نخستین زیارت و سیره عملی امام رضا علیه‌السلام و تأثیر آن در رفتار و زندگی مردم در این رقابت بین‌المللی حضور پیدا کردند.

وی ادامه داد: پرداختن به ابعاد مختلف زندگی، بهره گیری از کردار و گفتار و بیان کرامات و فضایل اخلاقی و سیره امام رضا علیه‌السلام، از جمله نکات و مواردی است که اعضا و مربیان مراکز کانون در استان خوزستان در قصه‌های خود به آن توجه نشان دادند.

این کار‌شناس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان یادآور شد: داوری اولیه آثار رسیده به دبیرخانه‌ این جشنواره در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مازندران در حال انجام است و برگزیدگان نهایی برای شرکت در مرحله‌ پایانی تا 20 شهریورماه معرفی می‌شوند تا در مرحله پایانی که از 29 الی 30 شهریور در ساری برگزار خواهد شد به رقابت بپردازند.

رابط استانی سومین جشنواره بین‌المللی امام رضا علیه‌السلام در پایان هدف از حضور در این جشنواره را اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی در مراکز کانون استان عنوان و تاکید کرد: گسترش فعالیت‌های فرهنگی هنری و مذهبی مرتبط با سیره ائمه معصومین علیهم السلام، گرامیداشت تولید کنندگان و پدید آورندگان آثار بر‌تر فرهنگی هنری در زمینه سیره، شخصیت و معارف امام رضا علیه‌السلام نیز از دیگر اهداف شرکت در این جشنواره است.

به گفته فیلی، برگزیدگان مرحله نهایی بخش‌های مختلف این جشنواره میهمان دبیرخانه سومین جشنواره بین‌المللی قصه گویی رضوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مازندران خواهند بود و در برنامه‌های جنبی این جشنواره همچون نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی شرکت خواهند کرد.

سال گذشته در دومین جشنواره بین‌المللی قصه گویی 246 قصه گو از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خوزستان شرکت کردند که در آن ساغر لطفی‌نژاد مربی کانون شماره 3 اهواز در بخش بزرگ سالن رتبه اول را کسب کرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 12:51  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار انتظامی خوزستان

در 2 عملیات جداگانه
135 کیلوگرم مواد مخدر در خوزستان کشف شد

خبرگزاری فارس: جانشین فرماندهی انتظامی خوزستان از کشف 88 کیلو و 260 گرم حشیش و 46 کیلو و 570 گرم تریاک در دو عملیات جداگانه در شهرستان‌های اهواز و اندیمشک خبر داد.

خبرگزاری فارس: 135 کیلوگرم مواد مخدر در خوزستان کشف شد

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس، سرهنگ عبدالله نظرپور اظهار داشت: ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان در دو عملیات مجزا در شهرستان‌های اهواز و اندیمشک 134 کیلو و 830 گرم مواد مخدر کشف کردند.وی افزود: در عملیات نخست، ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر خوزستان با کسب خبر مبنی حرکت یک دستگاه کامیون حامل مواد مخدر از شهرستان اهواز به مقصد استان کرمانشاه در محور اندیمشک به خرم آبا، خودرو را شناسایی و متوقف کردند.

نظر‌پور بیان داشت: ماموران پلیس پس از توقف خودرو در بازرسی از خودرو 46کیلو و 570 گرم مواد مخدر از نوع تریاک و مقدار 13 کیلو و 260 گرم مواد مخدر از نوع حشیش کشف کردند.این مقام مسئول در ادامه گفت: همچنین در عملیات دوم، ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر استان پس از شناسایی دو نفر فروشنده مواد مخدر در یک عملیات غافلگیرانه هر دو سوداگر مرگ را دستگیر کردند.

جانشین فرمانده انتظامی استان خوزستان اضافه کرد: ماموران پلیس در بازرسی از مخفیگاه متهمان 75 کیلوگرم مواد مخدر از نوع حشیش را که به طرز ماهرانه‌ای در وسایل منزل جاسازی شده بود کشف کردند.نظرپور در خاتمه با اشاره به دستگیری چهار نفر سوداگر مرگ در دو عملیات اخیر خاطرنشان کرد: متهمان دستگیر شده با تشکیل پرونده راهی مراجع قضایی شدند. 

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 12:50  توسط امیر رحمانی  | 

گزارش هواشناسی

شرجی خرماپزان خوزستان
رطوبت در خوزستان به 90 درصد رسید

خبرگزاری فارس: مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: رطوبت نسبی در شرایط کنونی در شهرهای استان به ویژه مناطق ساحلی به 90 درصد رسیده است.

خبرگزاری فارس: رطوبت در خوزستان به 90 درصد رسید 

مسعود دهملایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار داشت: رطوبت نسبی در شرایط کنونی در شهرهای استان خوزستان بین 55 تا 91 درصد است.وی با اشاره به میزان بیشترین رطوبت‌ها در شهرهای استان خوزستان افزود: شهرهای هندیجان با 90 درصد، ماهشهر با 87 درصد و شهرستان‌های امیدیه و بهبهان با 80 درصد بیشترین میزان رطوبت را هم اکنون تحمل می‌کنند.دهملایی با اشاره به پایداری شرایط جوی خاطرنشان کرد: شرایط آب و هوایی موجود در خوزستان پایدار خواهد بود و رشد رطوبت در استان دور از انتظار نیست.

مدیرکل هواشناسی خوزستان افزود: در شرایط کنونی با توجه به بالا آمدن روز، وضعیت جوی و افزایش دمای هوا برای رشد رطوبت مناسب نیست و کاهش میزان رطوبت از دقایقی پیش در شهرهای استان آغاز شده است.وی تاکید کرد: رشد رطوبت از ساعات پایانی شامگاه امروز در سطح شهرستان‌های استان خوزستان به ویژه شهرهای ساحلی آغاز می‌شود و این افزایش رطوبت با کاهش شعاع دید افقی همراه خواهد بود.

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 12:48  توسط امیر رحمانی  | 

معارف اسلامی

با این روشها هم محبوب خداوند باشید و هم خلق خدا

اگر مى خواهى خدا تو را دوست داشته باشد، آنچه را نزد خداست بطلب و اگر مى خواهى مردم تو را دوست بدارند، به دست مردمان نگاه نکن و به مالشان چشم طمع ندوز .


آیت الله مکارم

ـ عَنْ اَبى سَعیدِ الْخُدْرِىِّ قالَ: سَمِعْتُ رَسُولَ اللهِ(صلى الله علیه وآله)یَقُولُ لِرَجُل یَعِظُهُ: اِرْغَبْ فیما عِنْدَ اللهِ یُحِبَّکَ اللهُ، وَ ازْهَدْ ما فى اَیْدِى النّاسِ یُحِبَّکَ النّاسُ. اِنَّ الزّاهِدَ فِى الدُّنْیا یُریحُ، وَ یُریحُ قَلْبَهُ وَ بَدَنَهُ فِى الدُّنْیا وَ الاْخِرَةِ، وَ الرّاغِبَ فیها یُتْعِبُ قَلْبَهُ وَ بَدَنَهُ فِى الدُّنیا وَ الاْخِرَة. لَیَجیئَنَّ اَقْوامٌ یَوْمَ الْقِیامَةِ لَهُمْ حَسَناتٌ کَاَمْثالِ الْجِبالِ فَیُأْمُرُ بِهِمْ اِلَى النّارِ. فَقیلَ: یا نَبِىَّ اللهِ، أَمُصَلُّونَ کانُوا؟ قالَ: نَعَمْ، کانُوا یُصَلُّونَ وَ یَصُومُونَ وَ یَأْخُذُونَ وَهْناً مِنَ اللَّیْلِ، لکِنَّهُمْ اِذا لاحَ لَهُمْ شَىْءٌ مِنْ أَمْرِ الدُّنْیا وَثَبُوا عَلَیْهِ. (بحار، ج 77، ص 186)

ترجمه :ابوسعید خدرى مى گوید: شنیدم رسول خدا(صلى الله علیه وآله) به مردى پند مى داد و مى فرمود: آنچه را نزد خداست بطلب تا خدا تو را دوست بدارد و از آنچه نزد مردم است چشم بپوش تا مردم تو را دوست بدارند. زاهد و بى اعتناى به دنیا جسم و جانش در دنیا و آخرت در آسایش است. و خواهان دنیا، در دنیا و آخرت روح و بدنش در سختى است. در روز قیامت، اقوامى را مى آورند که حسناتى بمانند کوهها دارند، امّا امر مى شود که به جهنم درآیند.

گفته شد: اى پیامبر خدا! آیا اینان نمازگزار بودند؟

فرمود: بلى، نماز مى گزاردند و روزه مى گرفتند و پاسى از شب را بیدار مى ماندند (و نماز شب مى خواندند).

ولى (گرفتارى اینان، این بود که) چون امرى از امور دنیا پیش مى آمد بر سر آن مى پریدند (و ملاحظه حلال و حرام آن را نمى کردند).

در مورد یکى از پادشاهان اشکانى مى نویسند: وقتى به سلطنت رسید پدر و سى برادر خود را کشت. بعد با مادرش ازدواج کرد که ثمره این ازدواج نیز، برادر و مادر خود را کشت. دنیا در نزد دنیاپرستان چنین است !!

نور هدایت

پیامبراکرم(صلى الله علیه وآله) در این حدیث، مردى را اندرز مى دهد و آن گاه در پایان راجع به دنیا و خطرات آن بحث مى کند:

1 ـ اگر مى خواهى خدا تو را دوست داشته باشد، آنچه را نزد خداست بطلب و اگر مى خواهى مردم تو را دوست بدارند، به دست مردمان نگاه نکن و به مالشان چشم طمع ندوز.«ما عِنْدَاللهِ» چیست؟

مراد از عندالله، ثوابهاى الهى، قرب خداوندى و نعمت هاى اوست که اگر طالب آن باشى، خدا تو را دوست دارد. اما مردم وقتى تو را دوست مى دارند که نسبت به چیزهایى که مورد علاقه آنان است بى اعتنا باشى زیرا در بشر بخل حاکم است و این حاکمیت بخل در انسان باعث مى شود که به فرد بى طمع علاقه مند باشد. واقعاً انسان براى حفظ موقعیت خودش هم که شده، به آنچه در دست مردم است باید بى اعتنا باشد.

در طول تاریخ چیزهاى عجیبى در این زمینه مى نویسند: بعضى از حاکمان بوده اند که نزدیکان و برادران خود را براى حفظ حکومتشان کشته اند. نقل مى کنند: سلطان محمد فاتح، پادشاه عثمانى، وقتى به سلطنت رسید، دستور داد تمام برادرهایش را کشتند، زیرا مى ترسید آنان تهدیدى براى حکومتش باشند. بعد از سلطان محمد فاتح در میان عثمانیها سنت شد که هر کسى به سلطنت مى رسید تمام برادرهایش را مى کشت.

در مورد یکى از پادشاهان اشکانى مى نویسند: وقتى به سلطنت رسید پدر و سى برادر خود را کشت. بعد با مادرش ازدواج کرد که ثمره این ازدواج نیز، پدر و مادر خود را کشت. دنیا در نزد دنیاپرستان چنین است.

2 ـ کسى که به دنیا بى اعتناست یُریحُ وَ یُریحُ قَلْبَهُ است که یریح اول احتمال دارد مفعولش محذوف یعنى، کلمه النّاس باشد یعنى، هم خودش و هم جسم و جانش راحت است و هم دیگران را راحت مى گذارد.

طمع

دلبستگى شدید به دنیا، واقعاً باعث رنج و تَعَب است مثلاً، خواب آسوده ندارد. بسیارند افرادى که چون شب به خانه مى آیند تمام مسائلى را که در روز در بازار بوده و معاملاتى را که انجام داده اند در مقابل فکرشان رژه مى رود. اگر خوب بوده از خوشحالى خوابشان نمى برد و اگر بد بوده از اندوه. باید با قرص خواب آور بخوابند، روحشان در عذاب است، اما کسى که به دنیا بى اعتناست، هم بدنش و هم روحش، در آسایش است. این دستورات الهى دستوراتى نیستند که فقط به درد آخرت بخورد و ثواب و عقاب آنها در آن جا ظاهر شود. اگر ـ پناه بر خدا ـ آخرتى هم نبود اجراى این دستورات براى زندگى دنیا، براى سلامت جسم و روح و آرامش فکر هم لازم بود. مى گویند: بر اثر پیشرفت طب، تعداد بیماران جسمى کم شده، ولى تعداد بیماران روحى روز به روز زیادتر مى شود و شاید زمانى برسد که دنیا به قول ما دارالمجانین بزرگى گردد و در تمام روى زمین فردى را که داراى اعصاب سالم و خالى از هرگونه بیمارى روحى باشد، پیدا نکنیم. این بیمارى روانى روزافزون، به عوامل زیادى بستگى دارد. دلبستگى شدید انسان به دنیا باعث مى شود که دایماً روحش در عذاب باشد. واقعاً اگر ما در مسائل زندگى مادى به آیه 23 سوره حدید: «لِکَیْلا تَأْسَوْا عَلى ما فاتَکُمْ وَ لاتَفْرَحُوا بِما آتیکُمْ این به خاطر آن است که براى آنچه از دست داده اید تأسف نخورید، و به آنچه به شما داده است دلبسته و شادمان نباشید.» ایمان داشته باشیم و بدان عمل کنیم خیلى راحت هستیم. چیزى که از دست رفت خوب، رفته باشد چرا غصه بخورید؟ و چیزى هم که دارید زیاد به آن نچسبید که اگر گرفتند فریادتان بلند شود. این آیه نسخه سلامت روح و زهد را در این دو جمله، خلاصه و معنا کرده است.

اهل ایمان زندگى دنیایى آنان نیز بهتر است، چون پول و ثروت سلامتى نمى آورد، مقام دلیل بر خوشبختى نیست. کسانى هستند که همه چیز مادى دارند، ولى از بدبخت ترین مردم دنیا هستند، پیوسته در اضطراب هستند که مبادا دیگران از آنها بگیرند، کلاه بر سرشان بگذارند! همیشه در رنج و عذابند. کسى هم هیچ چیز ندارد، ولى غنى ترین مردم عالم است. مراد از زهد این نیست که هیچ نداشته باشد، بلکه مراد این است که وابسته و دلبسته به دنیا نباشد.

انسان هر چه در آیات و روایات از یک سو و در زندگى خودش و مردم از سویى و در تاریخ بشر از سوى دیگر مطالعه مى کند به حقیقت حدیث «حُبُّ الدُّنْیا رَاْسُ کُلِّ خَطیئَة» آشناتر مى شود. حب دنیا معناى وسیعى دارد: دنیا فقط اموال و ثروت نیست. گاه انسان براى حب مقام، حب زن و هزاران حب دیگر سقوط مى کند و به جهنم مى رود. این همه خونهایى که در تمام نقاط جهان ریخته مى شود و این همه غارتها، سرچشمه همه آنها حب دنیاست

بعد ابوسعید خدرى از پیامبر(صلى الله علیه وآله)نقل مى کند که در روز قیامت، اقوامى را مى آورند که به اینها امر مى شود به جهنم بروند، در حالى که براى آنان حسناتى مانند کوههاست. راوى مى پرسد: آیا اینها نماز هم مى خواندند؟ فرمود: «بله، نماز مى خواندند و روزه مى گرفتند و به مستحبات مى پرداختند و حتى قسمتى از شب بیدار مانده و نماز شب مى خواندند(اصحاب تعجّب کردند چه علتى باعث جهنمى شدن آنان شده است؟). گرفتارى اینان، این بود که وقتى امرى از امور دنیا پیش مى آمدملاحظه حلال و حرام آن را نمى کردند و بر سر آن مى پریدند.»

«وَثَبُوا عَلَیْهِ» تعبیر بسیار پرمعنایى است. یعنى، مثل حیوانى که طمعه اى ببیند خودش را روى آن مى اندازد اینان نیز در مورد دنیا، همین کار را مى کردند.

انسان هر چه در آیات و روایات از یک سو و در زندگى خودش و مردم از سویى و در تاریخ بشر از سوى دیگر مطالعه مى کند به حقیقت حدیث «حُبُّ الدُّنْیا رَاْسُ کُلِّ خَطیئَة» آشناتر مى شود. حب دنیا معناى وسیعى دارد: دنیا فقط اموال و ثروت نیست. گاه انسان براى حب مقام، حب زن و هزاران حب دیگر سقوط مى کند و به جهنم مى رود. این همه خونهایى که در تمام نقاط جهان ریخته مى شود و این همه غارتها، سرچشمه همه آنها حب دنیاست. این روزها به قدرى مسأله واضح شده است که مخفى هم نمى کنند وقتى مى پرسند: چرا این همه جنایت مى کنید؟ مى گویند: در آن جا منافعى داریم. براى منافع خودشان هزاران جنایت و خیانت مى کنند.حالا این جنایتکاران، رک و پوست کنده مى گویند، اما اگر از بعضى از خشکه مقدسان و متحجّران و بى تقوایان بپرسند چرا این کار را کردى؟ به صورتى شرعى آن را درست و توجیه مى کنند، در حالى که اگر مثل آنان مى گفتند: ما هم منافعى در این کار داریم شرافتمندانه تر بود، تا این که علاوه بر حب دنیا، ریایى هم داخل آن نمایند. بعضى از مقدس نماها وقتى از آنان سۆال مى شود: فلانى چطور است؟ مى گوید: حرف نزن که در این جا، شرع دهانم را بسته است. در حالى که اگر گناه آن مۆمن را مى گفت بهتر بود، چون این کلامى را که او گفت فکر انسان را بر همه جا مى برد که این شخص چه گناهانى مرتکب شده که شرع دهان او را بسته است؟ از اینروست که آن معلم اخلاق مى گوید: این شخص خیال مى کند که گناه نکرده، بلکه علاوه بر غیبت، ریا هم کرده است.

 

ماجرای عقل ناقص زنان در نهج البلاغه چیست ؟

مرد بودن حتی در زمان های گذشته – مانند زمان صدور همین روایات – تنها شرط کافی برای طرف مشورت قرار گرفتن نبوده است لذا در روایات بسیاری از ناحیه معصومین (علیهم السلام) پرهیز از شخص بخیل، ترسو، حریص و... در مشوت ها مورد تاکید قرار گرفته است، ناآگاهی و برخوردهای احساسی و عاطفی در مشورت نیز یکی از موارد نقص در مشاوره است که در گذشته در زنان بیشتر نمود داشته و لذا در موارد خاصی آن هم در شرایطی خاص – که همان شان صدور روایت است - مورد نهی واقع شده است .

 


نهج البلاغه

با توجه به فرمایش قرآن کریم مبنی بر امر مشورت (( و امرهم شوری بینهم )) شوری / 38 ( و کارشان را به مشورت یکدیگر انجام می دهند ) و همچنین سیره نبی اکرم (صلی الله علیه وآله) تردیدی در اهمیت مشورت و هم رایی وجود ندارد لذا در مورد این فرمایش حضرت امیر (علیه السلام) باید به بحث و گفتگو نشست .

( ایاک و مشاوره النساء فان رایهن الی افن و عزمهن الی وهن )

(از مشورت با زنان بپرهیزید که رای آنان زود سست می شود و تصمیم آنان ناپایدار است.)

مشورت در هر امری شرایط خاص خود را دارد که اگر این شرایط در فردی جمع نبود شایسته مشاوره در آن زمینه خاص نیست .

یکی از مهمترین شروطی که مشاور باید حائز آن باشد آگاهی و تخصص در خصوص امر مورد مشورت است .مسائل خانوادگی ، مسائل اجتماعی ، مسائل علمی ، مسائل تربیتی ، مسائل اقتصادی ، مسائل سیاسی و...هرکدام به مشاور متبحر و متخصص فن نیاز دارد .

یکی دیگر از شروطی که مشاور باید حائز آن باشد عقلانیت و تصمیم گیری بدور از دخالت احساسات است .از طرفی تفاوت های جسمی، روانی و روحی زن و مرد - که تفاوت در حوزه وظایف، تکالیف و عملکردها ی آنها را بوجود می آورد- به طور نسبی - تاکید می شود به طور نسبی – عقلانیت و قاطعیت بیشتری را در مردها و البته تجربه معیشتی و اجتماعی بیشتری را نیز بدنبال دارد .

نه تنها در خصوص این روایت بلکه درباره تمامی روایات باید مد نظر داشت ، شان صدور آنان است به گونه ای که روایتی ممکن است در شرایط خاص و یا در خصوص اشخاص خاصی صادر شده باشد و عمومیت نداشته باشد ، همچنان که در خصوص همین روایت باید گفت که عمومیت ندارد و با موارد متعددی از مشورت شخص امیر المومنین (علیه السلام) با حضرت زهرا (سلام الله علیها) تخصیص خورده است

در طول زمان زنان تجربه اجتماعی و علم و آگاهی کمتری نسبت مردان در زمینه های مختلف مسائل اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی و... داشتند و شرایط عاطفی و روحی خاص زنان علاوه بر نا آگاهی آنان شرایط مناسبی را برای مشورت فراهم نمی نمود . اما در زمان حاضر زنان در بسیاری از حوزه های مختلف مسائل علمی و تربیتی دارای تخصص کافی و به عبارتی صاحب نظرند و این علم و آگاهی به تصمیم گیری های معقول تری منجر می شود به گونه ای که عواطف و احساسات تند بدور از اندیشه ، کمتر در آن دخالت دارند .

به طور عمومی مردان در زمینه تصمیم گیری های حاد و مهم اجتماعی و حتی خانوادگی به دلیل تجربه و قاطعیت و عقلانیت نسبی بیشتری در مقایسه با زنان ، غالبا مورد مشورت قرار می گرفته و می گیرند .اما مرد بودن حتی در زمان های گذشته – مانند زمان صدور همین روایات – تنها شرط کافی برای طرف مشورت قرار گرفتن نبوده است لذا در روایات بسیاری از ناحیه معصومین (علیهم السلام) پرهیز از شخص بخیل ، ترسو ، حریص و...در مشوت ها مورد تاکید قرار گرفته است ، نا آگاهی و برخوردهای احساسی و عاطفی در مشورت نیز یکی از موارد نقص در مشاوره است که در گذشته در زنان بیشتر نمود داشته و لذا در موارد خاصی آنهم در شرایطی خاص – که همان شان صدور روایت است - مورد نهی واقع شده است .

یکی از مهمترین شروطی که مشاور باید حائز آن باشد آگاهی و تخصص در خصوص امر مورد مشورت است .مسائل خانوادگی ، مسائل اجتماعی ، مسائل علمی ، مسائل تربیتی ، مسائل اقتصادی ، مسائل سیاسی و...هرکدام به مشاور متبحر و متخصص فن نیاز دارد

نکته دیگری که نه تنها در خصوص این روایت بلکه درباره تمامی روایات باید مد نظر داشت ، شان صدور آنان است به گونه ای که روایتی ممکن است در شرایط خاص و یا در خصوص اشخاص خاصی صادر شده باشد و عمومیت نداشته باشد، همچنان که در خصوص همین روایت باید گفت که عمومیت ندارد و با موارد متعددی از مشورت شخص امیر المومنین (علیه السلام) با حضرت زهرا (سلام الله علیها) تخصیص خورده است .

و نکته آخر اینکه آنچه عمومیت این روایت را مخدوش می نماید روایات و دستوراتی است که در موارد خاصی زنان را در مشورت بر مردان مقدم می دارد .

 

 

میخواهید دعایتان مستجاب شود ؟ / اینگونه دعا کنید

همانا بنده، مرا در حاجت خود می خواند پس من امر می کنم به برآورده کردن حاجت او. سپس او گناهی مرتکب می شود، پس من به فرشته می گویم: همانا بنده من با گناه خود سخط و ناراحتی مرا موجب شد، پس مستحقّ محرومیت و عدم استجابت دعاست و همانا او به آنچه که در نزد من است نمی رسد مگر به وسیله اطاعت و بندگی.

 


استجابت

وَ إِذَا سَأَلَكَ عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْیَسْتَجِیبُواْ لِی وَلْیُۆْمِنُواْ بِی لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ.

ترجمه: چون بندگان من در باره من از تو بپرسند ، بگو که من نزدیکم و به ندای کسی که مرا بخواند پاسخ می دهم پس به ندای من پاسخ دهند و به من ایمان آورند تا راه راست یابند. (آیه ی 186 سوره مبارکه بقره)

امروز بنا داریم آیه ی 186 سوره مبارکه بقره را اندکی شرح دهیم. داستان از این قرار است که عده ای به محضر پیامبر اکرم رسیدند و از آن حضرت سوال کردند که آیا خدا دور است یا نزدیک؟ باید برای گفتگوی با وی بلند صحبت کنیم یا آرام؟

پس از این پرسش، وحی بر رسول خدا نازل شد و این آیه شریفه پاسخ سوال اصحاب پیامبر را در بر داشت.(قریب به مضمون)

 

چند نکته در باب دعا عرض می کنم:

اولاً: دعا از بهترین راه های ارتباط با خداست. به وسیله دعا انسان می تواند به منبع نور و هدایت متصل گردد.

دعا شاهراه بندگی و عبودیت است. خدای کریم می فرماید:

قُلْ مَا یَعْبَأُ بِكُمْ رَبِّی لَوْلَا دُعَاۆُكُمْ

بگو: اگر دعای شما نباشد، پروردگارم هیچ اعتنایی به شما نمی کند. (فرقان ، 77)

اساساً دعا وسیله جلب توجه و عنایت پروردگار به بندگان است.

اولین ادب در دعا قطع امید از غیرخداست. تا زمانی که انسان در دل خود و در کنار خدا کس دیگری و چیز دیگری را راهگشا و کارگشا بداند به مرتبه ی متعالی دعا و ارتباط با خدا دست نیافته است

قرآن کریم می فرماید:

إنَّ الَّذِینَ یَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِی سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِینَ

بى‏تردید كسانى كه از پرستش من تكبر مى‏ورزند زودا كه سر افكنده وارد دوزخ شوند . (غافر،60)

در تفسیر این آیه شریفه بیان شده است که منظور از عبادت در این آیه، دعا می باشد. رسول خدا می‌فرمایند:

اذا اذن الله لعبد فی الدّعا فتح له باب الاجابه بالرحمه. (ارشاد القلوب ج1/ ص 149)

هرگاه خداوند بر روی بنده ای باب دعا را باز نماید، باب اجابت را نیز با مهربانی و رحمت می گشاید.

دعا از ضروری ترین نیازهای یک انسان است. انسان منهای دعا، فاقد هرگونه معنویت و تهی از هر گونه امیدواری است.

در روایات شریف تعابیر زیبایی در خصوص دعا مطرح شده است.

پیامبر اکرم می فرمایند:

افضل العباده الدعا (برترین و بافضیلت ترین عبادت دعاست)

و همان وجود نورانی می فرمایند:

الدّعا مخّ العباده یعنی دعا مغز عبادت است.

دعا

در واقع هیچ عبادتی منهای مغز آن که دعا می باشد ارزش و اعتباری ندارد. دعا ارتباط با سلطان سلاطین عالم است. فرقی که این ارتباط با ارتباطات دیگر دارد در این است که برای دیدار با هر سلطان و پادشاهی باید وقت قبلی گرفت و در بارگاه او به حضورش رسید.

اما دعا به گونه ای است که هر زمان و در هر مکان می توان به درگاه آن پادشاه ملک و ملکوت تشرّف یافت و درد دل و حاجت خود را با او در میان گذاشت.

آیه شریفه ای که در ابتدای این نوشتار بیان کردم حاوی نکته ای شیرین و شنیدنی است.

در این آیه، 7 بار خدای متعال کلمه "من" را بیان می فرمایند.

هرگاه بندگان من از تو درباره ی من بپرسند. (بگو) من نزدیکم و دعای دعاکننده را به هنگامی که من را بخواند اجابت می کنم. پس آنان باید فرمان من را گردن نهند و به من ایمان آورند، باشد که راه یابند.

تأکید خدا بر این است که هر چه هست از اوست و تنها باید او را خواند. توسل و توجه و کمک خواستن از غیر خدا و کسانی که او معرفی فرموده است کمکی در جهت حل مشکلات انسان نمی کند.

بد نیست در اینجا به نکاتی درباره ی آداب دعا هم اشاره کنم.

دعا همچون عبادات دیگر آدابی دارد که با التزام به آن می توان درصد اجابت و استجابت را افزون کرد.

اولین ادب در دعا قطع امید از غیرخداست. تا زمانی که انسان در دل خود و در کنار خدا کس دیگری و چیز دیگری را راهگشا و کارگشا بداند به مرتبه ی متعالی دعا و ارتباط با خدا دست نیافته است.

دعا از ضروری ترین نیازهای یک انسان است. انسان منهای دعا، فاقد هرگونه معنویت و تهی از هر گونه امیدواری است

فقط باید از او مدد گرفت و از او مسألت نمود. این مهمترین سرِّ دعاست.

ثانیاً: باید دانست مواردی مانع استجابت دعا می شوند.

از جمله مهمترین این موانع گناه می باشد. گناه و معصیت راه استجابت را مسدود می کند.

در حدیث قدسی خدای متعال می فرماید:

انّ العبد یدعونی للحاجه فآمر بقضائها فیذنب فاقول للملک انّ عبدی قد تعرّض لسخطی بالمعصیته فاستحقّ للحرمان و انّه لاینال ماعندی الا بطاعتی.

همانا بنده، مرا در حاجت خود می خواند پس من امر می کنم به برآورده کردن حاجت او. سپس او گناهی مرتکب می شود، پس من به فرشته می گویم: همانا بنده من با گناه خود سخط و ناراحتی مرا موجب شد، پس مستحقّ محرومیت و عدم استجابت دعاست و همانا او به آنچه که در نزد من است نمی رسد مگر به وسیله اطاعت و بندگی.

لقمه ی حرام هم از موانع استجابت دعاست.

دعا به گونه ای است که هر زمان و در هر مکان می توان به درگاه آن پادشاه ملک و ملکوت تشرّف یافت و درد دل و حاجت خود را با او در میان گذاشت

نبی اکرم می فرمایند:

انّ العبد لیرفع یده الی الله و مطعمه حرام فکیف یستجاب له و هذا حاله

همانا بنده ی خدا دست نیاز خود را به سوی خدا بلند می نماید در حالی که غذا و لقمه ی او از حرام به دست آمده است. چگونه دعایش مستجاب شود حال آنکه وضعیتش این چنین است؟!

ثالثاً: دعا همواره مستجاب است. اما در برخی از زمان ها و مکان ها به استجابت نزدیک تر است.

مثلاً دعا در روز عرفه و در صحرای عرفات و یا دعا در تحت قبه سیدالشهداء و یا دعا در شب نیمه شعبان و شب های قدر. این مواقف و مواقع اثر فزونتری در استجابت دارند.

رابعاً: برای دعا مستحب است که انسان کف دست خود را به سوی پروردگار بلند کند و سپس با کف دست بر صورت خود مسح نماید .امام صادق علیه السلام می فرمایند:

"هیچ بنده ای دستش را به درگاه خدای عزیز جبار دراز نکند، مگر آنکه خداوند شرم کند آن را خالی برگرداند، تا اینکه از فزونی رحمت خویش هر اندازه که بخواهد، در آن بنهد.

بنابراین، هرگاه یکی از شما دعا کرد، پیش از آن که دستش را بیاندازد، آن را به سر رو روی خود بکشد. "

پنجم آنکه: در دعا و مسألت از خدا شایسته است که انسان الحاح و اصرار و پافشاری نماید و آنچه می خواهد را زیاد نداند.

امام باقر علیه السلام می فرمایند:

لاتستکثروا شیئاً مما تطلبون فما عندالله اکثر مما تقدرون.

آنچه را می طلبید، هرگز بسیار مپندارید. زیرا آنچه نزد خداست، بیش از آن است که شما می پندارید.

بخشندگی خدا هرگز با چارچوب فکر و درک ما سازگاری ندارد. نباید به بزرگی خواسته خود بنگریم؛ چرا که قدرت خدا در برآورده نمودن خواسته های ما بیش از آن چیزی است که تصور می کنیم

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 10:32  توسط امیر رحمانی  | 

استفتائات

جالبترین استفتائات ! / از عمل بینی و دنیای مجازی تا موتورسواری زنان

تا پنجاه سال قبل هیچ کس فکر نمی کرد روزی برسد که تکنولوژی و روش های استفاده از آن تبدیل به یکی از دغدغه های دینی مردم تبدیل شود. اما زندگی و سیستم های اجتماعی امروز آنقدر پیچیده شده که سوالاتی از این دست، در میان استفتائات مراجع جا باز کرده اند؛ سوالاتی که گاهی قضاوت کردن درباره آنها بدون حکم شرعی مراجع دشوار است.

در بین استفتاهای مربوط به تکنولوژی روز، موبایل و اینترنت حرف اول را می زنند. دو ابزاری که امروز در دست همه ما پیدا می شود و شاید دانستن ریزه کاری های استفاده از آنها، برای هر کس لازم باشد. جالب ترین سوالات مربوط به استفاده از تلفن همراه که مراجع به آنها پاسخ داده اند، این ها هستند:

 

آیا سلام دادن در پیامک هاى تلفن همراه، در صورى که شخص فرستنده سلام داده باشد، واجب است؟

آیت الله محمدصادق روحانی: «چنانچه همان وقتى که سلام داده نمى شنود، خیر واجب نیست.»

 

حکم ارسال پیامک با موضوعات مختلف بین همکاران زن و مرد چیست؟

آیت الله حسینی زنجانی: بستگی به محتوای پیامک دارد، ارسال پیامک با محتوای عاطفی و خارج از حدود شرعی توسط مرد نامحرم به زن نامحرم و بر عکس جایز نیست. والله العالم.

 

آیا در شب هاى قدر مى توان به جاى قرآن، تلفن همراهى که داراى نرم افزار قرآن است بر سر گذاشت؟

آیت الله سبحانی: در شب قدر از قرآن مکتوب استفاده کنید. والله العالم

 

شرکت در مسابقات پیامکی و دریافت جایزه از آن به لحاظ شرعی چه حکمی دارد؟

آیت الله العظمی خامنه ای: اگر هزینه‎ای افزون تر از هزینه‏های معمولی پیامک از افراد کم نشود و هزینه جایزه بر اساس جمع آوری پول های کسر شده نباشد اشکالی ندارد. اگر علاوه بر هزینه معمول پیامک، پولی بابت شرکت در مسابقه از افراد کسر شود و از پولهایی که از افراد کسر شده جایزه تهیه کنند، حرام است.

 

:::: احکام دنیای مجازی ::::

 

بیشتر سوالاتی که برای کاربران اینترنت پیش می آید، مربوط به احکام چت کردن دختر و پسر است که البته نظر بیشتر مراجع هم در این باره منفی است. اما به جز اینها، کسب و کار اینترنتی و تصاویر سایت های خارجی هم سوال کنندگان زیادی دارند.

 

ارتباط از طریق پست الکترونیکی (ایمیل) در مورد شعر و شاعری و ادبیات و مذهب وسیاست وخانواده وموضوعاتی از این قبیل بین زن ومرد وغیره چه صورتی دارد؟

آیت الله مکارم شیرازی: بین نامحرم ها جایز نیست.

 

بنده داراى کافى نت (خدمات اینترنت) هستم. سوال اینست که درآمد آن از لحاظ شرعى درست است یا خیر؟ این در صورتیکه على رغم کنترل عده اى سوء استفاده کرده و مخفیانه بر روى برخى سایتهاى غیر مجاز میروند در مورد چت کردن چطور؟

آیت الله سیستانی: اگر شما دستگاه را براى دیدن سایتهاى غیر مجاز اجازه ندهید اشکالى بر شما نیست ولى سعى کنید تا جایى که مقدور است کنترل نمایید و همچنین در مورد چت.

 

چت کردن با خانم ها در فضای مجازی چه حکمی دارد؟

آیت الله حسینی زنجانی: بستگی به این دارد که موضوع گفتگوی اینترنتی چه باشداگر گفتگو به گونه ای باشد که سبب تحریک و برانگیختن شهوت باشد در این صورت جایز نیست.

 

خرید و فروش اینترنتى جایز است یا خیر؟

آیت الله سیستانی: اگر منظور شما این است که دو نفر از طریق اینترنت مباشرتاً خرید و فروش را انجام دهند، این گونه معامله صحیح است و اشکالى ندارد.

 

آیا در مورد هک سایت ها و یا استفاده از اشتراک اینترنت (رایگان) که از مورد این طریق بدست مى آید مانعى به هر عنوان از نظر شرع یا قانون وجود دارد؟

آیت الله سیستانی: اگر قانون کشور اسلامى آن را منع کند مجاز نیست.

 

در مراجعه به سایتهاى اینترنتى خارجى زیاد با موارد خلاف شرع مواجه مى شویم . با توجه به اینکه در مسیر تحقیقات و ارتباط با تکنولوژى روز ناچار به استفاده از امکانات اینترنتى مستقیم و با توجه به اینکه اینگونه سایت ها نهایتا اثر سوء خود را بر روان انسان مى گذارد؟

آیت الله سیستاتی: به عکس هاى مبتذل و موجب مفسده نگاه کردن جایز نیست .

 

آیا جایز است از طریق اینترنت از سایتهای دشمن که ما راتحریم کرده اند جنس اینترنتی یا نرم افزار سرقت کنیم؟

آیت الله مکارم شیرازی: با توجه به اینکه این امور باعث بدنمایی چهره مسلمین با ایمان می شود باید از این امور اجتناب کرد.

 در مورد رایت سى‌دى (چه سى‌دى ‏هاى خارجى و یا داخلى) چه حکمى می‏دهید؟ آیا رایت کردن سى‌دى ‏هاى قفل دار البته به تعداد کم مثلا یکى یا دو تا اشکالى دارد؟ اخیرا سى‌دى ‏هایى در بازار موجود مى ‏باشد که قفل آن شکسته شده و بصورت رایت در دسترس مردم قرار گرفته است. می خواستم حکم استفاده از این سى‌دى ‏ها را با توجه به قیمت بالاى سى‌دى اصلى (و شاید غیر عادلانه آنها) بدانم.

آیت‌اللّه فاضل لنکرانى‏: شکستن قفل سى‌دى و یا رایت سى‌دى (نسخه ‏هاى اصلى) در صورتى که تولیدکننده آن راضى نباشد جایز نیست. حتى رایت کردن از روى سی دی هاى قفل شکسته یا رایت شده باز هم جایز نیست. اما استفاده از سی دی هاى قفل شکسته یا رایت شده که دیگران قفل آن را شکسته ‏اند یا رایت کرده ‏اند و یا در بازار فروخته می شود اشکالى ندارد و فرقى بین سی دی هاى خارجى و داخلى وجود ندارد.

 

::: استفتائات اسکناسی ::::

 

آیا به پولی که دولت به عنوان یارانه به حساب ریخته است، خمس تعلق می گیرد؟

آیت الله خامنه ای: این پول ظاهرا هبه است و چنان چه هدیه تا پایان سال خمسی مورد استفاده قرار نگیرد و سال خمسی بر آن بگذرد، بنابر احتیاط واجب خمس دارد.

 نظر حضرت عالی درباره نوشتن بر روی اسکناس‌های رایج در کشور چیست؟

آیت الله حسینی زنجانی: شریعت به حفظ اموال عمومی تاکید زیادی دارد لذا شایسته است از نوشتن روی اسکناس‌ها پرهیز شود.

 شخصى مبلغ پولى را به عنوان امانت به کسى داد، تا آن را نگه دارد، امانت‏دار هم آن پول را به اجازه صاحبش به دفترچه خودش که در بانکى داشته مى‏گذارد، صاحبان بانک هم براى اعطاى جوائز به این دفترچه‏ها که پولى داشته و مدتى در بانک مانده باشد، قرعه‏کشى مى‏کنند، حالا در قرعه‏کشى جایزه به اسم صاحب این دفترچه درآمده، جایزه مال کیست؛ مال صاحب دفترچه است، یا مال صاحب پول است و یا بین این‏ها مشترک است؟

آیت الله محمدصادق روحانی: ظاهر این است که جایزه به واسطه پولى است که در بانک گذاشته مى‏شود و دفترچه علامت است و کاشف؛ ولى اگر صاحب دفترچه هم پولى در آن بانک داشته است، بین آن دو مصالحه بنمایند به مقدار پولى که دارند، یا به هر نحو توافق کنند.

 

::: از عمل بینی تا موتورسواری زنان :::

 عمل های جراحی که برای زیبایی است مانند عمل بینی چه حکمی دارد؟

آیت‌اللّه مکارم شیرازی‏: اشکالی ندارد ولی باید از طریق هم جنس بوده باشد مگر این که لمس صورت نگیرد.

 با توجه به پخش فیلمی از سیمای جمهوری اسلامی که در آن بازیگر زن موتورسواری می کرد نظر حضرت عالی مبنی بر موتورسواری بانوان چیست؟

آیت الله حسینی زنجانی: موتور سواری و نیز دوچرخه سواری و اسب سواری بانوان با حفظ حجاب شرعی مانعی ندارد.

منبع: مجله مهر

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 10:27  توسط امیر رحمانی  | 

طنز مجلسی

شما نمیدونید چرا نمایندگان مجلس نمیتونن با 140 میلیون خانه اجاره کنن ؟

طنز/ چرا نمايند‌ه‏ها با 140 ميليون نمي‏توانند خانه اجاره كنند؟!

طنز، محمدرضا شهبازي: يعني بايد مجسمه بعضي ها را به عنوان نماد اصلاح الگوي مصرف ساخت و به تعداد ميادين كشور تكثير كرد. طرف يك مصاحبه 400 كلمه اي انجام داده است كه خداييش يك كلمه اش را نمي توان دور ريخت! از هر جمله اش هفت تا سوژه طنز مي‌زند بيرون. وقوع اين مصاحبه را درست بعد از مصاحبه وكيل خانم فائزه هاشمي كه گفته بودند زندانها براي مجازات حاج خانم جا ندارد، به جامعه طنز نويسان تبريك مي گوييم. فعلا به سوالات زير پاسخ دهيد تا اصل قضيه را بعدش خدمتان عرض كنم:

1. با 140 ميليون تومان چه كارهايي مي توان انجام داد؟
الف) مي توان گشت دنبال 70 تا ضامن كارمند نامه كسر از حقوق دار، بعد با آن 70 تا وام ازدواج گرفت.
ب) مي توان داد به نوه امير منصور آريا كه برود سر كوچه چي توز موتوري و نوشمك بخرد.
ج) اصلا تف به اين پول كه با آن نمي توان حتي در خيابان ايران يك خانه رهن كرد!
د) مي توان گذاشت جلوي آينه تا با آن دوبار نشود حتي در خيابان ايران يك خانه رهن كرد!
2. وقتي نمايندگان مجلس نمي توانند با ماهي سه ميليون تومان خانه مناسب اجاره كنند، كارگراني كه حداقل حقوق  389 هزار و 754 توماني را دريافت مي كنند بايد چه چيزي اجاره كنند؟
الف) يك چادر مسافرتي ضد آب با يك عدد آفتابه قابل حمل.
ب) منتظر باشند تا نمايندگان يك خانه مناسب اجاره كنند بعد اينها بروند در باغچه جلوي خانه آنها چادر خريداري شده در گزينه قبل را برپا كنند!
ج) خانه مي خواهي چكار، دلت پاك باشد!
د) حالا تو خونه اجاره كني بقيه مشكلاتت حله!؟
3. تحليلتان راجع به اين گزاره چيست: «نمايندگان مجلس فقط سه و نيم ميليون تومان دريافتي داشته و هيچ‌گونه مبلغ ديگري به‌ عنوان اضافه كاري و… براي نماينده‌ها پرداخت نمي‌شود»
الف) اين يك توطئه از جانب همان استكبار جهاني است كه در ايران خشكسالي ايجاد مي كند!
ب) هيئت رئيسه دستش با استكبار جهاني در يك كاسه است و چشم ندارند ببيند نماينده ها تا ديروقت به مردم خدمت كنند. معلوم نيست ديروقتها در مجلس چه خبر است كه مي خواهند كسي نباشد؟!
ج)هيئت رئيسه مي خواهد نماينده ها بجاي اينكه وقت بگذارند براي اضافه كاري، بروند بيفتند تو خيابانها براي پيدا كردن يك خانه مناسب كه باغچه مناسبي هم داشته باشد!
د) هيئت رئيسه كلاً اينطور مي خواهد، حرفي هست؟!
4. به نظر شما چرا هيئت رئيسه 140 ميليون تومان پول رهن خانه را به خود نماينده ها نمي دهد، بلكه گفته شده كه شما منزل را انتخاب كنيد، هيأت رئيسه قرارداد آن را خواهد بست؟
الف) چون اگر بدهد، آنوقت ممكن است با 30 ميليون تومان هم بشود خانه مناسب در خيابان ايران پيدا كرد!
ب) چون ممكن است هجوم نماينده ها براي خريد چادر مسافرتي موجب شود كه كارگران با حداقل دستمزد 389 هزار و 754 توماني ديگر همان چادر هم گيرشان نيايد.
ج)هيئت رئيسه آدم بد دلي است و به نماينده ها شك دارد!
د) هيئت رئيسه كلاً اينطور مي خواهد، حرفي هست؟!
5. با توجه به اينكه «دو نوع اتومبیل پژو پارس و جی‌ال‌ایکس را برای انتخاب نمایندگان ارائه کردند که هر کس می‌تواند یکی از آنها را به‌ مدت چهار سال ‌بردارد. البته اتومبیل تحویل گرفته شده، باید پس از پایان دوره نمایندگی به مجلس بازگردانده شود.» در نتيجه:
الف) گدا... حالا پس نميگرفتي چي ميشد!
ب) خيلي عجيب است، چرا همش چهار سال؟!
ج) مي مرديد سانتافه و لكسوز مي دادي؟ بعد از چهار سال بر ميگردونديم ديگه!
د) فوتينا(!)...ماشين خودم كه بهتره!
6. «نهایت چیزی که فعلا هیأت رئیسه قول آن را به نمایندگان داده است، وام ۳۰ تا ۳۵ میلیونی است که آن هم باید اقساطی به مجلس بازگردانده شود.» بنابراين كدام گزينه صحيح است:
الف) نماينده ها كلي فاميل كارمند با فيش حقوقي و نامه كسر از حقوق دارند!
ب) علي رغم ظاهرش ولي هيئت رئيسه باید معرفت بیشتری به خرج می داد!
ج) وقتي با 140 ميليون نميشود كاري كرد، با 30 تا 35 ميليون چه خاكي به سرشون بريزند اين نماينده ها؟
د) آدم را زنده زنده در ميانمار بسوزانند اما به او نگويند وام 30 تا 35 ميليوني رو كه گرفتي پس بده! آي زور داره... آي زور داره!
7. منظور نماينده بهبهان از گفتن جمله «متأسفانه در دوره کنونی در این زمینه در بد‌ترین شرایط هستیم» دقيقا كدام زمينه است؟
الف) زمينه فحش دادن پشت تريبون مجلس كه ديگر حتي نماينده روشنفكري ماننده علي آقاي مطهري نمي تواند با خيال راحت به يك نماينده ديگر بگويد: «پف...»
ب) زمينه دو دو كردن ميان سخنان رييس جمهور كه متاسفانه جامعه ظرفيتش را ندارد.
ج) مادام العمر كردن حقوق نماينده ها و ساير خدمتگذاران كه توسط عده اي وكيل الدوله معلوم الحال هوا شد!
د) بيشتر از اين كش دادن طرح نظارت بر نمايندگان و زمين گذاشتن حرف رهبري.
8.  در رابطه با جمله «در ادوار گذشته، شرایط بسیار مناسب بود و تسهیلات خوبی برای نمایندگان داده می‌شد» چه چيزي مي توانيد بگوييد:
الف) فعلا و با زبون روزه هيچي!
ب) درورد به  ادوار گذشته از دم!
ج) من از طرف ادوار فعلي از ادوار گذشته معذرت مي خواهم. فعلا از قصاب سر كوچه دستي بگيريد تا انشاالله در ادوار  آينده جبران شود!
د) من اين ادوار گذشته رو ببينم!
9. «متأسفانه در این دوره و با وجود آن ‌که بیشتر نماینده‌ها هزینه‌های تبلیغاتی سنگینی را متقبل شده و در زمینه تأمین هزینه‌ها به مشکل برخورده‌اند، منابع خاصی برای آنها تخصیص نیافته و این موضوع، مشکلاتی را برای نمایندگان پدید آورده است.»
الف) اي اف به اين روزگار كه فكري به حال هزينه هاي تبليغاتي نماينده ها نميكنه... آخه يكي نيست بگه لا مروت، اينا به خاطر خدمت به شما  كلي تبليغ كردندها!
ب) اگر براي نماينده ها منابع خاصي در نظر گرفته شود، براي آنها كه راي نياورده‌اند چطور منابعي بايد در نظر گرفته شود؟!
ج) به درك... مي خواستند بيشتر تبليغ كنند تا بيايند در مجلس و از منابع خاص استفاده كنند.
د) اين جمله رسما نشان دهنده اين است كه اوضاع چقدر خوب، نماينده ها مومن و انقلابي(خاصه نماينده بهبهان)، مجلس محلي براي كار و خدمت به مردم است. ضمنا بدين وسيله خارج شدن انحصار سنگ پا از دست مردم قزوين را تبريك گفته و براي آنان از خداوند متعال صبر جزيل مسئلت مي كنيم.
*
تمام جملات آبي رنگ ازفرمايشات نماينده بهبهان در مجلس شوراي اسلامي است
منبع:رجا
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 10:19  توسط امیر رحمانی  | 

این عکس را تماشا کنید و نظر دهید

امروز صبح خیابانهای آبادان !

البته برای خودشون عادیه هست اگر برای شما عجیبه ! :)


+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 10:15  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار اقتصادی استان

انتقال زنبورهاي خوزستان به مناطق سردسير به دليل گرما و گردوخاك

 

مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي كشاورزي زنبورداري خوزستان با بيان اين‌كه برداشت عسل در مناطق سردسير در حال انجام است، گفت: به دليل افزايش گرما زنبورداران، زنبورهاي خود را با مناطق سردسير و مناطق كوهستاني انتقال داده‌اند.امين كريمي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه‌خوزستان عنوان‌كرد: محل اسكان زنبورها در فصل تابستان بيشتر در استان‌هاي چهارمحال و بختياري، اصفهان، لرستان، كهگيلويه و بويراحمد مي‌باشد و در حال حاضر به دليل افزايش دما در خوزستان زنبورداران به مناطق سردسير كوچ كرده‌اند.وي افزود: هم‌اكنون بيشتر زنبورداران در حال برداشت عسل در مناطق سردسير و ارتفاعات مي‌باشند.رييس اتحاديه تعاوني‌هاي زنبورداري خوزستان تصريح‌كرد: امسال به دليل گرد و غبار و عدم برنامه‌ريزي جهت كنترل آن توليد عسل نسبت به سال گذشته افزايش نخواهد يافت. ميزان توليد عسل در سال‌گذشته 900 تن بود.كريمي با بيان اين‌كه گرد و خاك يكي از عوامل اصلي كاهش توليد عسل است، خاطرنشان‌كرد: با توجه به حساسيت زياد بوته‌ گون به گرد و خاك در اثر كمترين ورزش بادهاي گرم و خاكي به سرعت موجب از بين رفتن گياه گون كه در توليد عسل تاثير مستقيم دارد، مي‌شود.وي يادآورشد: عسل گون يا كوهستان كه از شهد بوته‌ گون توليد و در ارتفاعات زاگرس يافت مي‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 10:10  توسط امیر رحمانی  | 

یک خبر از ماهشهر

 

ماهشهر و بندر امام، نيازمند بيمارستان سوختگي!


نماينده مردم ماهشهر، هنديجان و اميديه گفت: ‌18 مجتمع پتروشيمي در شهرهاي ماهشهر و بندر امام وجود دارد و به همين دليل امكان بروز حوادثي مانند آتش‌سوزي زياد است، اين در حالي است كه در اين شهرها بيمارستان سوانح و سوختگي وجود ندارد. 
به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)_منطقه خوزستان، حبيب آغاجري در جلسه شوراي اداري خوزستان كه امروز (4 شهريورماه) در محل تالار اجتماعات مهتاب اهواز برگزار شد، اظهار كرد: يك بيمارستان سوختگي در شهر اهواز و يك بيمارستان در شهر گناوه وجود دارد كه اين بيمارستان‌‌ها نسبت به شهرهاي ماهشهر، هنديجان و بندر امام فاصله زيادي دارند.  وي با اشاره به مشكلات زيست‌محيطي ناشي از وجود مجتمع‌هاي پتروشيمي افزود: به دليل وجود 18 مجتمع پتروشيمي در منطقه ماهشهر و بندرامام، محيط دريايي و هوايي در اين منطقه دچار آلودگي شده است و به همين دليل از اداره‌كل حفاظت محيط زيست مي‌خواهيم به اين موضوع رسيدگي كند. آغاجري تصريح كرد: با توجه به اينكه طرح‌هاي‌ آبرساني مانند "غدير" و "كوثر" در سطح استان در حال اجرا هستند، اميدواريم اعتبار مورد نياز براي تكميل اين پروژه‌ها تامين شود تا وضعيت آب آشاميدني در استان بهبود يابد.وي خواستار اختصاص يك كرسي ديگر در مجلس براي حوزه انتخابيه ماهشهر، هنديجان و اميديه شد و خاطرنشان كرد: اين حوزه انتخابي با دارا بودن 450 هزار نفر جمعيت تنها يك نماينده در مجلس دارد و لازم است يك كرسي ديگر به اين منطقه افزوده شود.نماينده مردم ماهشهر، هنديجان و اميديه، ادامه داد: از مديريت اداره‌كل راه و شهرسازي استان مي‌خواهيم كه پروژه جاده هنديجان به ماهشهر را اجرايي و به بهره‌برداري برساند و در زمينه ساماندهي مسيرهاي ماهشهر به اميديه و اميديه به جايزان اقدامات لازم انجام شود. وي افزود: در بخش‌هاي بندري و شيلات مي‌توان گام‌هاي بزرگي برداشت و با اجراي پروژه‌هايي در اين بخش‌ها مي‌توان مشكل بي‌كاري در شهرهاي هنديجان، بندرامام و ماهشهر را حل كرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 10:8  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار انتصابات استان

 

 

فرمانده جديد قرارگاه ارتش در جنوب غرب كشور منصوب شد

فرمانده جديد قرارگاه منطقه‌اي و ارشد ارتش در جنوب غرب كشور معرفي شد.به گزارش ايسناي خوزستان، در مراسمي با حضور امير سرتيپ حيدري، جانشين نيروي زميني ارتش، استاندار خوزستان، آيت‌الله حيدري و جمعي از مسئولان كشوري و لشكري در اهواز، فرمانده جديد قرارگاه منطقه‌اي و ارشد ارتش در جنوب غرب كشور معرفي شد.در اين مراسم امير سرتيپ حيدري با اشاره به رشادت‌هاي سربازان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس، گفت: سربازان جان بر كف ايراني با تاسي از علمدار كربلا در اعتلاي پرچم اسلام از جان و مال و هستي خود مايه گذاشتند و نتيجه آن پيشرفت‌هاي روزافزون براي فرزندان ايران در همه عرصه‌ها است.وي با بيان اينكه دشمن از همه ترفندهاي خود براي ضربه‌زدن به انقلاب اسلامي استفاده مي‌كند، افزود: فرماندهان نيروهاي مسلح زماني موفق و پيروز هستند كه پيرو و مطيع اوامر ولايت فقيه باشند.به گزارش ايسنا، در پايان اين مراسم امير سرتيپ دوم علي ظريفي يگانه به عنوان فرمانده جديد قرارگاه منطقه‌اي و ارشد ارتش در جنوب غرب كشور معرفي و از زحمات امير سرتيپ دوم سيدعلي مهرابي تقدير شد. امير ظريفي پيش از اين فرماندهي لشكر 92 زرهي خوزستان را بر عهده داشته است و امير مهرابي نيز پس از اين به عنوان معاون عمليات نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران به فعاليت خود ادامه خواهد داد.


+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 10:6  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار استانداری خوزستان

استاندار خوزستان:
132 مصوبه سفر هیئت دولت به خوزستان هنوز اجرایی نشده است

خبرگزاری فارس: استاندار خوزستان گفت: 132 مصوبه سفر هیئت دولت به استان خوزستان هنوز اجرایی نشده است.

خبرگزاری فارس: 132 مصوبه سفر هیئت دولت به خوزستان هنوز اجرایی نشده است

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، سید جعفر حجازی ظهر امروز در شورای اداری خوزستان با محوریت گرامیداشت هفته دولت اظهار کرد: 320 پروژه از مصوبات سفرهای استانی هیئت دولت تا کنون اجرا شده است.وی 271 مصوبه در قالب سفرهای استانی را در حال اجرا عنوان کرد و افزود: 132 مصوبه نیز به دلیل موانع قانونی یا نیاز به مشارکت بخش خصوصی هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.حجازی همچنین از بهره‌برداری 761 پروژه با اعتبار 500 میلیارد تومان در هفته دولت خبر داد و گفت: اگرچه کاستی‌ها زیاد است اما در اجرای پروژه‌ها باید محدودیت منابع، خشکسالی و تحریم‌ها نیز در نظر گرفته شود.به گفته وی از سال 85 تا 90 در خوزستان 14 هزار و 800 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای 32 هزار و 488 پروژه هزینه شده است.رئیس شورای اداری استان با اشاره به افزایش جمعیت استان از 2 میلیون و 187 هزار نفر در سال 57 به 4 میلیون و 530 هزار نفر در سال 90 گفت: در سال 57 حدود 488 کیلومتر راه روستایی در استان احداث شده بود که در سال 84 به 4 هزار و 785 کیلومتر و در حال حاضر به 7 هزار کیلومتر افزایش یافته است.وی افزود: تولید غلات در سال 57 حدود 183 هزار تن بوده که در سال 84 به یک میلیون و 316 هزار تن و در حال حاضر به 2 میلیون و 634 هزار تن رسیده است.حجازی ادامه داد: در سال 57 حدود 305 روستای بالای 20 خانوار برق‌دار بودند که در سال 84 به 3 هزار و 800 روستا و هم‌اکنون به 4 هزار روستا افزایش یافته‌اند.به گفته وی در سال 57 هیچ روستایی از لوله‌کشی گاز برخوردار نبوده اما در سال 84، 61 روستا و هم‌اکنون یک‌هزار و 100 روستا دارای گاز هستند.بر اساس این گزارش، در این مراسم با حضور حجت‌الاسلام سید احمد موسوی رئیس سازمان حج و زیارت و آیت‌الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در استان حکم انتصاب سید کریم حسینی معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان اعطا شد.همچنین در این مراسم دلارام مدیرکل سابق حج و زیارت خوزستان تودیع و ناصر حویزاوی به عنوان مدیرکل جدید معرفی شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 0:34  توسط امیر رحمانی  | 

یک تحلیل اقتصادی

غلامرضا فروغی نیا
شرکت خصوصی شده فولاد کاویان پس از سالها در گزارش هیات مدیره اعلام کرد که «یک» ریال به ازای هر قطعه سهم به سهامداران سود خواهد داد که این مبلغ پس از برگزاری مجمع عمومی در گزارش مصوبات آن نیز وجود نداشت!

شرکت یاد شده که قبل از واگذاری به بخش خصوصی ، به عنوان گل سر سبد صنعت فولاد در استان خوزستان حدود 500 هزار تن ورق فولادی را در هر سال وارد بازار ایران می نمود در طی سال های اخیر به شرایط اسفناکی رسید به گونه ای که در بسیاری از روزها این کارخانه عملاً راکد و متوقف بود.

مسائل یاد شده باعث شد تا در طی سال گذشته سازمان بورس سهام و اوراق بهادار به بازرسی و سرکشی های گسترده ای از این شرکت پرداخته و در یک مقطع نیز به صورت سرزده هیاتی را برای بررسی اوضاع آن به اهواز گسیل نمود تا از سهامداران اقلیتی که ظرف سال های گذشته از خیر و برکت این کارخانه نصیبی نبرده بودند و فعلاً هم در حد 33/4 درصد سهام شرکت را دارا هستند و از هرگونه اثری بر تصمیم گیری های کثریت نیز جا مانده اند، دفاع نماید. در چنین شرایطی تولید شرکت حتی تا مرز نصف (یعنی 247 هزار تن) نیز کاهش یافته و بیش از 94 درصد شرکت صرفاً در دست یک خانواده قرار گرفته بود.

 فشار سازمان بورس باعث شد تا ترکیب متراکم 94 درصدی سهامداران عمده تا حدودی به تقسیم در آید هر چند که از دگرگونی در بافت سهامداران به شکل واقعی نیز نشانه ای به بیرون بروز ننموده است از این جهت به زعم برخی از آگاهان بورس، اقدام به تقسیم سهام شرکت فولاد کاویان بیشتر در ظاهر وجود دارد و از عمق موثری در تصمیم گیری و یا اختلاف نظری که اقلیت «گیر افتاده» و بی بهره از همه چیز بتوانند به آن دلخوش باشند، خبری نیست. چنین نگرشی با توجه به ارتباط تنگاتنگ سهامداران عمده و "مجتمع فولاد گیلان" بیش از پیش بدگمانی از روند تصمیمات اقتصادی مسئولین این کارخانه را در افکار صنعتگران خوزستانی ایجاد نموده است.

 کارخانه ای که در گذشته در بسیاری از محافل صنعتی و مدیریت خوزستان نام و نشانی داشت در طول سال های گذشته به گونه ای منزوی شده تا آرام آرام و به شکل عمدی نام و نشانش حذف و در آینده اتفاقی که باید برای آن در سطح خوزستان ، موردنظر سهامداران عمده است، محقق شود.

البته اخیراً اخباری از مذاکرات در درون سازمان بورس برای انتقال حدود 50 درصد از سهام آن از سوی سهامداران عمده به یک جریان آموزشی موثر در بخش های اقتصادی نیز به گوش می رسد. در همین رابطه برخی اعتقاد بر آن دارند که چنین اتفاقی اگر هم بخواهد صورت گیرد در حقیقت برای ایجاد عقبه ای با پرستیژ ویژه خواهد بود تا سهامداران عمده بتوانند در پناه این سنگر فعالیت های اقتصادی موردنظر را به پرشی جاه طلبانه سوق دهند.

در حال حاضر و بر طبق آخرین گزارش زیان انباشته کارخانه تا پایان سال های 1390 بالغ بر 8/37 میلیارد تومان است و زیان سهام که در سال 1389 به ازای هر قطعه 9 ریال گزارش شد، در سال 1390 به سود هر قطعه سهم معادل 22 ریال ارتقاء یافته است. با این وصف مجمع عمومی احتمالا بواسطه وجود زیان انباشته از توزیع همان یک ریال پیشنهادی در گزارش هیات مدیره نیز استنکاف نموده است!

واقعیت این است که جایگاه شرکت فولاد کاویان از سوی مسئولین و متولیان اقتصاد استان خوزستان پس از خصوصی سازی کمتر مورد توجه قرار گرفته و با احتساب اینکه دیگر زیر چتر دولت نیست، کمتر علاقه ای به دخالت در سیاست های آن دارند. در حالیکه بایستی توجه داشت که فولاد کاویان جزو تولید کنندگان انحصاری بازار ورق کشور بوده و براحتی در توازن میان عرضه و تقاضای این محصول نقشی تأثیرگذار بر قیمت نهایی بازار ورق خواهد داشت. از این جهت چگونه می توان چنین قطب تعیین کننده ای را فارغ از خصوصی و یا دولتی بودن آن مدنظر قرار نداد. اگر چنین تفکری را بخواهیم چاشنی طرز برخورد مسئولین استان با این کارخانه در نظر داشته باشیم می توان از همین الآن پیش بینی نمود که شرایط آن در آینده هم چندان امیدوار کننده نخواهد بود.
+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 18:18  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار ورزشی

 

 

رقابت نونهالان بلندقامت خوزستان در مسابقات منطقه هشت كشور

بسكتباليست‌هاي خوزستاني در رقابت‌هاي قهرماني نونهالان منطقه هشت كشور به مصاف حريفان خود مي‌روند.  غلام‌عباس صفرنژادي سرپرست تيم بسكتبال استان در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ورزشي ايسنا در خوزستان اظهار‌كرد: اين رقابت‌ها پنجم شهريورماه به مدت سه روز با حضور چهار تيم در شهرك بعثت ماهشهر برگزار مي‌شود. وي بيان‌كرد: تيم‌هاي فارس، كهگيلويه‌و بويراحمد، خوزستان و هرمزگان در اين مسابقات با يكديگر به رقابت مي‌پردازند. سرپرست تيم بسكتبال خوزستان عنوان‌كرد:‌ در پايان اين مسابقات دو تيم به مرحله بعد صعود مي‌كنند. در گروهي كه ما قرار داريم، تيم‌هاي فارس و هرمزگان جزو چهار تيم برتر كشور هستند.وي افزود: تاكنون در اين چند سال، خوزستان در اين رقابت‌ها نتوانسته است به دور بعد صعود كند ولي  باتوجه به شناختي كه از تيم‌مان دارم، احتمال زياد به مرحله بعد صعود مي‌كنيم.صفرنژادي با بيان اين‌كه كار سختي پيش‌رو داريم ولي از شانس بسياري برخوردار هستيم، ادامه‌داد: براي شركت در اين مسابقات، چهار روز است كه اردو برپا كرده‌ايم و در حال رسيدن به هماهنگي لازم هستيم. وي خاطرنشان‌كرد: اين اميد را دارم كه نماينده استان حتي به عنوان تيم اول اين مسابقات به مرحله بعد صعود كند.

 

تيم پتروشيمي بوعلي‌سينا قهرمان ليگ برتر شطرنج خوزستان شد

رقابت‌هاي ليگ برتر شطرنج خوزستان با شركت 11 تيم از سراسر استان با قهرماني تيم پتروشيمي بوعلي سينا به پايان رسيد. عبدالامير خطيب‌زاده، رييس هيات شطرنج استان در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ورزشي ايسنا در خوزستان گفت:‌ اين رقابت‌ها دوم و سوم شهريورماه در خانه شطرنج اهواز برگزار شد كه درنهايت تيم پتروشيمي بوعلي‌سينا با 23 و نيم امتياز موفق شد مقام قهرماني را از آن خود كند. وي افزود: تيم‌هاي شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب و مدرسه شطرنج پاييز نيز به ترتيب با 21 و 17 امتياز، عناوين دوم و سوم اين دوره از رقابت‌ها را از آن خود كردند.وي ادامه‌داد: در پايان اين رقابت‌ها، ابراهيم احمدي‌نيا، سعيد بني‌رشيد، بهروز فولادي، حسين نيك‌پور، سالم حزبه‌نيان و شهريار عظيمي به ترتيب به عنوان قهرمان ميزهاي شش‌گانه معرفي شدند. رييس هيات شطرنج خوزستان خاطرنشان‌كرد: در پايان اين رقابت‌ها به تيم‌ها و نفرات برتر جام، لوح و جوايز نفيسي اهدا شد. وي بيان‌كرد: سطح كيفي مسابقات به دليل حضور بازيكنان ريتينگ‌دار استان، بالا رفته بود و رقابت‌ خوبي را شاهد بوديم.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 17:11  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار حوادث

 

مصدوميت 446 نفر در جاده‌هاي خوزستان در 5 روز

رئيس مركز اورژانس و فوريت‌هاي پزشكي خوزستان گفت: در پنج روز پاياني مردادماه 446 نفر در خوزستان به دليل حوادث رانندگي مصدوم شده‌اند.

سيد اسدالله موسوي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)_منطقه خوزستان_اظهار كرد: در روز جمعه (27 مردادماه) 670 ماموريت توسط اورژانس خوزستان انجام شده كه 588 مورد از اين تعداد غيرتصادفي بوده است. در اين روز 82 نفر در سوانح رانندگي استان مصدوم و توسط تيم‌هاي اورژانس به مراكز درماني و بيمارستان‌ها منتقل شدند؛ خوشبختانه تصادفات آخرين جمعه مردادماه تلفات جاني نداشت.

وي افزود: در روز شنبه (28 مردادماه) 650 ماموريت توسط اورژانس خوزستان انجام شد كه 544 مورد از اين تعداد غيرتصادفي بوده است؛ 105 نفر نيز در اين روز مصدوم شدند. همچنين حوادث رانندگي در اين روز تلفات جاني نداشتند و تنها سه مورد فوت غيرتصادفي به اورژانس استان گزارش شد.موسوي تصريح كرد: 660 ماموريت در روز يكشنبه (29 مردادماه) در سطح استان انجام شد كه 572 ماموريت از اين تعداد غيرتصادفي بوده است؛ در اين روز 88 نفر بر اثر حوادث رانندگي در استان مصدوم و به مراكز درماني منتقل شدند. همچنين در اين روز يك نفر بر اثر حوادث رانندگي جان خود را از دست داد.رئيس مركز اورژانس و فوريت‌هاي پزشكي خوزستان خاطرنشان كرد: در روز دوشنبه (30 مردادماه) نيز 654 مورد ماموريت توسط اورژانس خوزستان انجام شد كه از اين تعداد 552 مورد غيرتصادفي بوده است؛ همچنين در اين روز 102 نفر در جاده‌هاي استان مصدوم شدند و بر اثر يك تصادف شهري در رامهرمز يك نفر جان خود را از دست داد.وي ادامه داد: در آخرين روز مردادماه نيز 670 مورد ماموريت توسط اورژانس خوزستان انجام شد كه 601 مورد از اين تعداد غيرتصادفي بود. حوادث جاده‌اي در اين روز 69 مصدوم داشته و هيچ مورد فوتي نيز گزارش نشده است.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 17:8  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی

نفت خوزستان را آباد نکرد/ مدیران اطلاعات فنی کارون را بدهند

اهواز - خبرگزاری مهر: نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: اگرچه از نفت انتظار آبادانی خوزستان می رفت اما با توجه به اینکه نفت استان را آباد نکرد، باید به سمت و سوی کشاورزی و توسعه آن در تمام شهرهای استان رفت.

به گزارش خبرنگار مهر، سید شکرخدا موسوی پیش از ظهر شنبه در شورای اداری استان خوزستان اظهار کرد: بحث تولید ملی را باید از توسعه کشاورزی و رهایی از نفت شروع کنیم و به سویی حرکت کنیم که از اقتصاد تک محصولی رهایی یابیم.

وی با بیان اینکه پیشنهاد تشکیل کارگروهای مختلف و خاص استان خوزستان به منظور گام برداشتن در اقتصاد مقاومتی داده شده است، افزود: در شرایط تحریم توجه به بخشهای کشاورزی ، صنعت و معدن بهترین فرصت است.

موسوی با تاکید بر قطع واردات و کاهش وابستگی به محصولات بیگانه تاکید کرد: از پتانسیلهای استان خوزستان باید به نحو مطلوبتری استفاده شود و با قطع واردات تهدیدها را به فرصتی برای شکوفایی اقتصاد استان تبدیل کرد.

وی در بخش دیگر سخنان خود به خواسته های شهروندان و نیازهای آنان اشاره کرد و گفت: ایجاد بستر مناسب برای سرمایه گذاری از خواسته و دغدغه شهروندان است زیرا شرایط مناسبی از این لحاظ در استان نداریم و براین اساس حمایت از سرمایه گذاران و اعطای مشوقها و امتیازات ویژه برای جذب سرمایه گذاران ضروری است.

موسوی اشتغال و رفع معضل بیکاری را مهمترین دغدغه مردم استان خوزستان عنوان کرد و افزود: هر مدیری در هر جایگاهی باید معضل اشتغال را مد نظر داشته باشد.

رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان با اشاره به دغدغه انتقال آب کارون از کم کاری و بی توجهی مدیران برخی دستگاه های اجرایی در این زمینه انتقاد کرد و گفت: در این خصوص باید تمام مدیران استان با نمایندگان متحد شوند و گامهای تاثیرگذاری بردارند.

وی با بیان اینکه در خصوص انتقال آب کارون اخطارهایی به دولت داده شده است، افزود: برای رسیدن به اهداف مورد نظر نیاز به اطلاعات فنی است که مدیران مربوطه باید این اطلاعات را در اختیار نمایندگان قرار دهند.

موسوی بر راه اندازی و فعالیت دفتر منطقه ای بورس استان و همچنین لایروبی رودخانه کارون تاکید کرد و ادامه داد: در تمام فعالیتها باید خواسته و رضایت مردم مورد نظر قرار گیرد.

وی با اشاره به معضل فاضلاب شهری در اهواز و سایر شهرستانهای استان گفت: متاسفانه فاضلاب شهری در برخی مناطق به یک معضل و بحران تبدیل شده است که لازم است مدیران مربوطه هر چه سریعتر نسبت به رفع این معضلات گام بردارند.

نماینده مردم شهرستان اهواز در مجلس شورای اسلامی به وضعیت آب شرب و کشاورزی اهواز اشاره کرد و افزود: متاسفانه بسیاری از مناطق شهر از وضعیت آب گله دارند و این وضعیت در شان مردم نیست که باید این موضوع در اولویت قرار گیرد.

وی همچنین از نبود امنیت اجتماعی در استان خوزستان انتقاد کرد و افزود: نمی گوئم امنیت نیست، اما این امنیت کم است و در نقاط مختلف شهر سرقتهای متعدد، تهدید و حتی آدم ربایی صورت می گیرد که مسئولان مربوطه در این راستا اقدام کنند.

موسوی با اشاره به مشکلات بخش حاشیه اهواز و سایر شهرهای استان بر ضرورت توجه بیشتر به مناطق حاشیه تاکید کرد و گفت: در این مناطق شرکتها و سازمانها باید افرد بومی را برای تامین نیروی انسانی را به کار گیرند.

وی افزود: تمام مدیران و نمایندگان باید با همدلی در راستای توسعه و پیشرفت استان گام بردارند و استان را به جایگاهی که حق آن است برسانند.
+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 17:0  توسط امیر رحمانی  | 

یک گزارش از میراث استان

اشکفت سلمان، بزرگترین خط‌‌‌ن وشته ایلامی کشور
نیایشگاه تاریشا(اشکفت سلمان) بزرگترین خط نوشته میخی ایلام‌نو را در خود جا داده است. در اشکفت سلمان چهار نقش برجسته وجود دارد که 2 تای آن داخل غار و 2 تای دیگر در خارج از غار دیده می شود.  بزرگ ترین نوشته خط میخی از دوره ایلامی در این غار موجود است که از زمان شاهک عیلامی (شاه بومی آیا پیریا آیاتم) به جای مانده و همچنین برای نخستین بار حضور مصور زن، دوشادوش مرد در نقش برجسته های این غار دیده شده است.

در نقوش "هوهین"،همسر و خواهر شاهک،در یک مراسم آیینی دوشادوش شرکت کرده و کاهن بزرگ مقابل آنها به چشم می خورد.
این نشانه ها مشخص می کند اشکفت سلمان، نیایشگاه "تاریشا" بوده و غار دیگری در کنار این اشکفت در دوره ایلخانی به مکانی مقدس تبدیل شده و رو به روی آن ساخت و ساز های مذهبی شکل گرفته است.

 کول فرح، نخستین نگاه بشر به مذهب
"کول فرح" در هفت کیلو‌متری جنوب شرق ایذه قرار دارد.  در این منطقه شش مجموعه نگارکند سنگی و صخره‌ای شناسایی شده است.
کتیبه‌ای به خط ایلامی در دیواره شمالی تنگه، پیکره‌ای از فرمانروای کول فرح و تعداد دیگری سنگ نگاره که شامل گسترده‌ترین نگار کند صخره‌ای ایران نیز می‌شود، در این محوطه قرار گرفته‌اند.  در تصویر سنگی این نیایشگاه بیش از 400 نفر در حال نیایش دیده می‌شوند . به گفته کارشناسان در این تصاویر نخستین نگاه بشر به مذهب و آئین شکل گرفته است. حمل خدایان‌‌‌‌‌‌، قربانی کردن و اجرای موسیقی ازدیگر صحنه‌های بکر این سنگ‌نگاره ‌هاست.


نقش‌برجسته خونگ‌اژدر
در پانزده کیلومتری شمال ایذه و در شرق خونگ‌ اژدر قطعه سنگ بسیار عظیمی قرار دارد که روی آن نقش مهرداد اول یا دوم اشکانی حجاری شده که بر اسبی سوار است و کبوتری حلقه قدرت را همراه نامه‌ای به او تقدیم می‌کند و افرادی (ارواحی) به حضورش بار یافته‌اند.  این نقش برجسته به نقش "خونگ اژدل" یا "خونگ اژدر" معروف است.

برد(سنگ)نوشته
در راه ایذه به پیون پس از طی یک کیلومتر، در کف دره برد نبشته، قطعه سنگ نامنظمی به وسیله حجاران زبردستی حجاری شده و نقش‌های بسیار زنده و پرتحرکی بر سطوح آنها حک شده است. نقش‌های این سنگ‌نبشته عبارت از مرد بلند قدی با گیسوان گشاده و انبوه با کلاه‌گرد بی‌کنگره با شمشیری به دست است.
در سمت راست این نقش سواری حجاری شده است. در سمت چپ نیز نقش چند انسان دیگر به چشم می‌خورد. این نقوش امروزه با نام بردنبشته ایذه شناخته شده‌اند.

سنگ‌نوشته‌های هانی
در کناره شمال شرقی کوه‌هایی که جلگه مال امیر به آن‌ها محدود می‌شود، می‌‌توان کتیبه "هانی" را دید. نقوش برجسته کتیبه به خط عیلامی است که بیشتر آن‌ها به نام پادشاهانی به نام "هانی"، پسر "تاهی‌هی" موسوم است. هانی حاکم محلی ایذه بود که در زمان عیلامیان به نام «آیامپیر» یا "آیاتم" مشهور شده است.

نقش‌برجسته کوباد
از کوه فره ایذه به طرف جاده دز و در جهت شرق آن گورستانی وجود دارد که در نزدیک آن قطعه سنگی به چشم می‌خورد. روی این صخره یک مربع مستطیل به طول و عرض تقریبی یک و نیم سه متر حجاری شده است. در این لوح از سمت چپ پنج انسان ایستاده با لباس بلند و دو دست روی سینه حجاری شده‌اند.  در مقابل این پنج نفر نقش مردی یا زنی بر سکو یا تختی نشسته است که به سوی آن پنج نقش توجه دارد. لباس این نقش هم چون دیگر نقش‌ها دامنی بلند است. مردم ناحیه به این نقش نام مکتب‌خانه یا مدرسه داده‌اند.  این نقش برجسته‌ها به نقوش "کوباد" ایذه معروف است.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 16:52  توسط امیر رحمانی  | 

یک خبر از بهبهان

رئیس جمعیت هلال احمر بهبهان:
بهبهان میزبان رقابت مهر خوزستان است

خبرگزاری فارس: رئیس جمعیت هلال احمر بهبهان گفت: رقابت مهر استان خوزستان در سال جاری به میزبانی شهرستان بهبهان برگزار می‌شود.

خبرگزاری فارس: بهبهان میزبان رقابت مهر خوزستان است 

غلامرضا شهبازی‌مقدم امروز در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس در بهبهان اظهار کرد: سازمان جوانان هلال احمر کشور در هر سال مسابقاتی را در شاخه‌های مختلف از قبیل آزاد، دانشجویی، طلاب، دانش‌آموزی، روستایی و غنچه‌های هلال در زمینه‌های قرآن، زبان انگلیسی، امداد و کمک‌های اولیه، چادرزنی، توان‌ افزایی و نجات غریق در مراحل شهرستانی، استانی و کشوری برگزار می‌کند.

وی افزود: مرحله استانی این مسابقات هر سال در مرکز استان برگزار می‌شد که در سال جاری با عنایت مسئولان هلال احمر خوزستان، میزبانی این رقابت به شهرستان بهبهان سپرده شد.

رئیس جمعیت هلال احمر بهبهان بیان کرد: این رقابت در روزهای ششم تا هشتم شهریورماه در بهبهان برگزار شده که در آن 500 نفر از خواهران و برادران عضو جمعیت هلال احمر که در مرحله شهرستانی برگزیده شده‌اند به صورت مجزا به رقابت می‌پردازند.

وی در خصوص هدف رقابت مهر گفت: شناسایی اعضای مستعد جمعیت هلال احمر یکی از مهمترین اهداف این رقابت بوده و با این کار حس رقابت‌پذیری در رسیدن به اهداف فرهنگی در میان جوانان به منصه ظهور گذاشته می‌شود.

شهبازی‌مقدم در پایان با تأکید بر اینکه یکی از شرایط شرکت در این مسابقات، عضویت در جمعیت هلال احمر است، افزود: نفرات برگزیده این مسابقات که در آینده نزدیک برگزار می‌شود، راهی مرحله کشوری می‌شوند. 

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 16:45  توسط امیر رحمانی  | 

یک خبر از هندیجان

پس از گذر از 5 استان کشور
دوچرخه‌سوار بهبودیافته مازندرانی به هندیجان رسید

خبرگزاری فارس: دوچرخه‌سوار بهبودیافته مازندرانی از دام اعتیاد پس از گذشت 20 روز و گذر از استان‌های مازندران، تهران، قم، مرکزی و لرستان امروز وارد هندیجان شد.

خبرگزاری فارس: دوچرخه‌سوار بهبودیافته مازندرانی به هندیجان رسید 

محمدآقا میربابایی امروز در گفت‌وگو با با خبرنگار ورزشی فارس در هندیجان اظهار کرد: مدت 18 سال مواد مخدر مصرف کرده و با این ماده افیونی درگیر بودم.

وی افزود: مصرف مواد مخدر را از 12 سالگی آغاز و سال‌های سال همه نوع مواد مخدر را مصرف و تجربه کرده و درگیر زندگی نابسامانی بودم.

دوچرخه‌سوار بهبودیافته مازندرانی تصریح کرد: در راستای پیشگیری از گرایش جوانان به اعتیاد و مصرف مخدر تصمیم گرفتم که مراکز استان‌ها را رکاب زده و به‌ عنوان الگویی برای جوانان آنها را به دوری از این ماده افیونی تشویق کنم.

این جوان 30 ساله خاطرنشان کرد: تاکنون از استان‌های مازندران، تهران، قم، مرکزی و لرستان عبور کرده و امروز وارد هندیجان از جنوبی‌ترین شهرهای استان خوزستان شده‌ام.

میربابایی در پاسخ به خبرنگار فارس در خصوص چگونگی ترک اعتیاد خود اضافه کرد: ترک اعتیاد برای من زندگی و تولدی دوباره بوده که تنها با تکیه بر اراده‌ام موفق به آن شدم.

وی گفت: بحران اعتیاد به مواد مخدر، معضلی است که اکنون در جامعه ما گریبانگیر بسیاری افراد شده به‌ خصوص در مورد نسل جوان که فعلاً نگرانی عمیقی برای خانواده‌ها به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه علل مختلفی در ایجاد و تشدید گرایش به مواد مخدر دخالت دارد، افزود: مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که برخی از آنها شامل وجود مشکلات خانوادگی و اختلافات بین زوجین، فقر و مسایل اقتصادی، دوستان ناباب و معاشرت‌های نادرست بوده از عمده دلایل گرایش جوانان به سوی این ماده افیونی است که باید در درجه اول توسط خانواده‌ها و سپس مسئولان کنترل شود.

میربابایی در پایان با بیان اینکه در شهر خیرین و مسئولان مخارج سفرم را تأمین می‌کنند، گفت: امروز با عبور از این شهرستان به بندردیلم رهسپار شده و پس از سفر به استان بوشهر در نهایت عازم مشهد مقدس برای زیارت امام رضا(ع) راهی می‌شوم.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 16:44  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار کارگری و صنعتی

به بهانه ۴ شهریور روز کارمند
بدی آب و هوا؛ حقی که به خوزستانی‌ها نرسید

خبرگزاری فارس: «حق بدی آب و هوا» به عنوان کوچک‌ترین انتظار خوزستانی‌ها از دولت، برای کاهش اثرات گرد وغبار هنوز برآورده نشده است.

خبرگزاری فارس: بدی آب و هوا؛ حقی که به خوزستانی‌ها نرسید 

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، تبلیغات افزایش حقوق کارمندان خوزستانی با خبر معاون استاندار در اردیبهشت ماه 90 آغاز شد: «حقوق کارمندان در قالب حق بدی آب و هوا و مناطق مرزی از امسال بین 100 تا 190 هزار افزایش می‌یابد» این وعده اما دیری نپائید و در حد یک مانور تبلیغاتی باقی ماند چرا که با مطالبه سایر استان‌های بانفوذ که بعضا مشمول هر دو شرط نیز نمی‌شدند این حق از خوزستان هم گرفته شد و اجرای آن تا سال 91 به تعویق افتاد.

وعده‌ها باز هم تکرار و قرار شد این بار در قالب افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان تحت عنوان فوق‌العاده بدی آب و هوا و مناطق کمتر توسعه یافته، اما ابلاغیه دولت در فروردین ماه امسال مبنی بر کاهش حق بدی آب و هوا به

6 درصد کارمندان را به کلی از تحقق این وعده ناامید کرد. با این اصلاحیه عملا بیش از 100 هزار تومان از حقوق کارمندان کم شده است.

مدیرکل منابع انسانی استانداری خوزستان در این باره توضیح می‌دهد: فوق‌العاده بدی آب و هوا حذف نشده بلکه تفکیک شده است. پیش از این فوق‌العاده بدی آب و هوا و مناطق کمتر توسعه یافته مجموعا معادل 20 درصد محاسبه می‌شد که دو ماه در سال گذشته بر این اساس به کارمندان حقوق پرداخت شد.

اما از امسال با ابلاغیه دولت و تفکیک این دو شاخص، فوق‌العاده بدی آب و هوا 6 درصد در نظر گرفته شده است.

عبدالعلی امیدی با بیان اینکه فوق‌العاده مناطق کمتر توسعه یافته به تمام مناطق استان تعلق نمی‌گیرد اظهار می‌کند: مناطق کمتر توسعه یافته فقط به دهستان‌ها اطلاق می‌شود و این بند شامل شهر‌ها نمی‌شود.

وی با اشاره به معضل گرد و غبار در استان، تأکید می‌کند: استانداری خوزستان در حال پیگیری و تلاش برای احیای دوباره حق بدی آب و هوا برای کارمندان است.

* اجحاف به خوزستان

اما این پیگیری‌ها نمایندگان مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی را قانع نکرده است. رئیس مجمع نمایندگان خوزستان با انتقاد از حذف حق بدی آب و هوا از حقوق کارمندان، این مسئله را اجحاف در حق خوزستانی‌ها توصیف می‌کند.

سیدشکرخدا موسوی می‌گوید: تمام نمایندگان استان مخالف مصوبه جدید هستند و در این باره از معاون اول رئیس جمهوری سوال شده است.

نماینده مردم اهواز در مجلس شرایط خوزستان را متفاوت با سایر نقاط کشور می‌داند: وضع آب و هوای خوزستان با دیگر مناطق کشور فرق دارد. علاوه بر اینکه شدت پدیده گرد و غبار در این استان بیش از دیگر نقاط است، در طول تابستان نیز بار‌ها شاهد هستیم که دمای هوا به 50 درجه و بیش از آن هم می‌رسد، بنابراین باید شرایط کار کردن و پرداخت حقوق هم در این استان هم با دیگر نقاط متفاوت باشد؛ اما می‌بینیم که دولت حق بدی آب و هوا را از حقوق کارمندان کسر کرده است.

موسوی تصریح می‌کند: با توجه به اینکه امکان جلوگیری از ورود توده گرد و غبار نیست و وقوع مکرر این پدیده هزینه‌های بسیاری از جمله افزایش هزینه‌های آب و برق و سوخت تحمیل می‌کند، ضروری است که دولت حداقل در جبران این هزینه‌ها به مردم کمک کند.

به گفته وی، این مسئله توسط نمایندگان خوزستان در حال پیگیری است اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

* هزینه گرما و غبار

112 هزار نفر در دستگاه‌های اجرایی خوزستان مشغول به کار هستند که با احتساب کارکنان شرکت‌های استان تعداد کارمندان به 150 هزار نفر می‌رسد.

به این ترتیب حدود 70 درصد از شاغلان این سازمان‌ها رسمی و پیمانی و مشمول فوق‌العاده بدی آب و هوا می‌شوند که از بابت کاهش حق بدی آب و هوا ابراز نارضایتی کرده‌اند.

یکی از کارمندان در این باره می‌گوید: قبل از انتخابات بود که حق بدی آب و هوا از 8 درصد به 20 درصد افزایش یافت و با گذشت چند روز از سال جدید دوباره آن را کم کرده‌اند. دولت متوجه نیست که اجرای یک قانون در زمینه افزایش حقوق و سپس کاهش آن چقدر در روحیه و روان و انگیزه کارمندانش تأثیر منفی می‌گذارد.

محمد می‌افزاید: به دل خوشی حقوقی که در یکی دو ماه از سال 90 بابت بدی آب و هوا و مناطق کمتر توسعه یافته اضافه شد از بانک وام گرفتم تا بخشی از مشکلاتم کم شود و با آن حقوق اضافه قسط‌هایش را پرداخت کنم. حالا که این مبلغ کسر شده من مانده‌ام و اقساطی که نمی‌دانم چگونه پرداختشان کنم.

آقایان مسئول بدانند که زندگی کارمندان و زن و بچه‌هایش را نباید بازیچه خود کنند. روزی حقوق اضافه کنند و روز دیگر آن را پس بگیرند. هیچ عقل و منطقی با این شرایط بد اقتصادی و تورم این مسئله را نمی‌پذیرد.

یکی دیگر از کارمندان نیز می‌گوید: مسئولان نتوانسته‌اند برای مشکل گرد و غبار چاره‌ای بیابند و آن را یک پدیده خارجی می‌دانند، اما پرداخت حق بدی آب و هوا برای جبران هزینه‌های ناشی از این پدیده با وجودی که در اختیار آنهاست، باز هم کاری نمی‌کنند.

نرگس تصریح می‌کند: به دلیل وقوع مکرر پدیده گرد و غبار و گرمای بیش از 50 درجه هزینه‌های زیادی بابت مصرف بنزین، آب، برق و استهلاک وسایل برقی، مواد شوینده و درمان به خوزستانی‌ها تحمیل شده که این شرایط در استان‌های دیگر وجود ندارد. گفته می‌شود حق بدی آب و هوا به کارمندان تهرانی و اراکی پرداخت می‌شود این عادلانه نیست که خوزستان و استان‌های خوش آب و هوا به یک صورت دیده شوند.

به گفته وی، در دو سال گذشته حقوق ما مرتبا به دلایل مختلف کم شده است. مسلما برای اینکه کارمندان به ماندن در استان تشویق شوند و از مهاجرت نخبگان جلوگیری شود پرداخت چنین مزایایی اهمیت دارد.

یکی از کارمندان قراردادی استانداری خوزستان با 20 سال سابقه کار همچنین می‌گوید: تمام مزایا فقط به کارمندان رسمی تعلق می‌گیرد، در حالی که شرایط کار برای همه کارمندان و کارگران یکسان و بعضا دشوار‌تر است.

وی که نیروی شهرداری و مأمور به خدمت در استانداری است، می‌افزاید: کارکنان زیادی در استانداری مأمور به خدمت شهرداری‌ها هستند که نه تنها از مزایای کارکنان رسمی بی‌بهره‌اند، بلکه حقوق و مزایای آن‌ها دستخوش اختلافات میان این دو سازمان است؛ چنانکه چهار ماه است تعطیلی و اضافه کاری این کارمندان حذف شده است به این ترتیب انگیزه‌ای برای کار کردن باقی نمی‌ماند.

* بدون هوای پاک

حق بدی آب و هوا در حالی از حقوق کارمندان حذف شده که اهواز، آلوده‌ترین شهر جهان (به گفته سازمان بهداشت جهانی) در سه ماهه نخست امسال هیچ روزی هوای پاک را شاهد نبوده و 51 روز ناسالم و 18 روز خطرناک را از سر گذرانده است. در سال گذشته نیز هوای این کلان شهر 36 روز در شرایط خطرناک، 18 روز در شرایط بسیار ناسالم، 82 روز در شرایط ناسالم و فقط 76 روز در شرایط پاک قرار داشت. همچنین در این دو سال شدت پدیده گرد و غبار به 70 برابر حد مجاز و 50 برابر حد مجاز استاندارد آلودگی هوا نیز رسیده است.

اگر چه حق بدی آب و هوا مشکلات حق مسلم کارمندان خوزستانی است، اما این مسئله را نباید از نظر دور داشت که بیش از 700 هزار نفر در استان مشمول بیمه کارگری هستند و بیش از 6 هزار و 200 کارگاه نیز وجود دارند که مشمول مزایای کارمندان دولت نیستند و ضروری است در تصمیم گیری‌ها جامعه کارگری خوزستان نیز فراموش نشود.

.....................................

گزارش: نادره وائلی زاده

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 16:41  توسط امیر رحمانی  | 

یک گزارش نگران کننده

دردنامه‌ای از روستانشینان پشت سد گتوند که دیگر روستایی ندارند +عکس
سد گتوند و روستاهایی که زیر آب می‌رود/ 90 روز زندگی بدون آب و برق برای همسایگان گران‎ترین سد ایران

 گروه استان‌ها/خوزستان: به دنبال ساختن سدی به نام سد گتوند علیا، در شمال استان خوزستان، شهرستان لالی، به منظور آبگیری این سد، بالغ بر 13 روستای این منطقه، تحت الشعاع آبگیری قرار گرفته و به زیر آب رفته‌اند.

 

تعدادی از این روستاهای باقیمانده که شامل این طرح می‌شوند و قرار است به زودی زیر آب فرو روند و قرار بر تخلیه آنهاست با وضعیت اسف بار بی‏آبی، بی برقی و شرایط سخت معیشتی روبرو هستند و مطالبات آنها مبنی بر قیمت‌گذاری و خرید منصفانه زمین‌ها و خانه‌هایشان از سوی مسئولین مربوطه اجرایی نشده است و به گونه‌ای مجبور به تخلیه زودهنگام خانه‌های خود هستند.

گزارش گونه‌ای از مشکلات این روستانشینان توسط خبرنگار رجانیوز در اهواز تهیه شده است که در ادامه می‌آید:
 
فاطمه ظاهری بیرگانی: از کجا برایتان بگویم که شاید سایه‏بان خیالتان،سایه گستر درد این مردم باشد.از کدامین بغض، از کدامین درد، از کدامین تلاطم دردناک درونِ مردم بی بضاعت برایتان واژه فرش کنم تا که شاید احساسی درک شود و دستی گرفته شود برای نشاندن مشکل!
 
 
من، شما و تمامی کسانی که در این ملت، نفس در قالب وجودشان خروج و ورود پیدا می کند باید مجوز این نفس ها را هرروز و هر ماه و هر سال با یافتن درد و مشکلات هم ولایتی های مرز و بوم‌مان تمدید کنیم.
 
بی درک بودن و جویای حال دیگران نبودن، مسئول بودن و مسند بگیر بودن اما مردم را خدوم نبودن،مسئول بودن و با واژه‌ی، تنها در موقعیت بحرانی کار کردن عجین بودن،انسان را، آدمیزاد را و مسئولِ مسئولیت پذیرفته را از مدار رضایت خدا خارج و مردم را بدگمان به مواضع وحرف های مسئولین می کند.
 
من نیز گشتم تا که برای یک روز مجوز نفس‌های سنگین زیستن در بین این مردم را برای خودم تمدید کنم آنچه یافتم مشکل این مردم بود.
 
 
مردمی ساکن در شمال استان خوزستان،شهرستان لالی،مشکل ساخت سد گتوند علیا،با عنوانی اخذ کرده به نام "گران ترین سد ایران".
 
خارج از عدالت فطرت انسانی است که این وجود یافته را که قادر به دفاع از خود نیست مقصر بدانیم او که خود این سرنوشت را منتخب نبوده است که از روستانشینان هم جوارش آرامش را سلب کند و خود آرام بگیرد پس مقصر کیست؟
 
یادم هست هر گاه بچه‏ای شیطنت می‏کرد همسایه دست آن بچه را می‏گرفت به در خانه‏شان می‏برد و شکایتش را پیش  والدینش که مسئول او بودند می‏برد. حال ما کجا به دنبال مسئول این سد بگردیم، به که بگوییم که ای مسئولین به دلیل ساخت سد گتوند علیا، مردم روستاهای همجوار این سد بیش از 90 روز است که برقشان قطع شده است و آبرسانی به این روستاها صورت نگرفته است و آرامش و آسایش و راحتی در زندگی آنها مبدل به دردهایی همچون گذاشتن طفلشان در آب تشت برای رهایی از گرما، گذاشتن قرص‏های کودک دیابتی زیر مشک آب برای ممانعت از فاسد شدن، مجبور شدن به فروختن خانه  آبا و اجدادی، تن دادن به سکوت وهم انگیز خیالی که می‏گوید ای پیرمرد روستایی، دیگر صدای گردن آویز گوسفندانت که عمری بدان عادت کرده بودی را نخواهی شنید.
 
  
پیرمرد روستایی هم وطن، خستگی جسمت چگونه بود آنگاه که از دل کوه سنگ می آوردی برای خانه سازی و کمر خم می‏کردی زیر سنگینی بار آن سنگ ها و می آمدی و خانه می ساختی با سنگی از دل کوه در آمده اما حال که به اجبار باید آن خانه را برای آب‏گیری سد رها کنی و آن خانه با کوله‏ای پر از بار خاطرات ناگفتنی باید زیر آب فرو برود!
 
انگار کسی متناسب و بحق و به اندازه برای آن همه زحمتی که کشیدی احترامی قائل نیست! و تنها می‏خواهد خانه و مأمنت را با ارزش مصالحش از تو بخرد بی آنکه برای آنچه کشیده‏ای و تحمل کرده‏ای خیالی دلسوزانه برهم بزند!
 
هان ای پیرمرد روستایی که گفته‏ای "در این روستا می‏مانی تا اتفاقی بیفتد که در تاریخ بماند" موهای سفیدت چه خوب دوران را درنوردیده است که یافته‏ای این حقیقت را که "خیلی‏ها تا کارد به استخوان هشدار نزدیکی ندهد دل‏شان به حال کسی نمی سوزد!"
 
 
هان ای مردم روستایی، ای حقایق زنده بی آلایشی و سادگی، فکر می کنید آن آدم ها که مطالبات و خواسته‏های شما را نادیده گرفتند و خودشان بریدند و دوختند و به تن شما کردند دلیل‏شان چه بوده است؟
 
 آن درختانی که کاشتید و بزرگ کردید و میوه‏های‏شان را برای امرار معاش می‏فروختید چرا فقط با بهای حساب کردن هیزم آن می‏خواهند آن را از شما بخرند؟ و نفس‏های پرغرور سالیانه این درختان را به شلاق‏های امواج آب سد گتوند علیا و به خفقان نیستی بسپارند؟
 
آن وقت که پشت میزنشینان مسئول پای برگه‏های تصمیم‏گیری برای روستاهایتان را امضا می‏کردند آیا به ذهن‏شان نمی‏رسید که برای آن همه حیواناتی که زیر زمین لانه کرده بودند کاری بکنند؟ که شاهد فرار شبانه و وحشت آور آن‏ها و لاشه‏های به جا مانده آن‏ها بعد از آب‏گیری سد نباشیم، که حال شما که آب آشامیدنی ندارید باید به سراغ آن آب آلوده بروید و جسم خسته و پردردتان به آلودگی و بیماری‏های آن آب رضایت دهد.
 
 
آه که چه حال و وضعی داری روستایی همجوار سد گتوند علیا، مانده‏ای درمانده که چه کنی حالا که می‏خواهند تمام زندگیت را تنها با سرمایه ایده میلیونی بخرند می‏خواهی با عیال ده نفره‏ات با آن چه کنی؟ خانه‏ای بخری؟ شغلی برهم بزنی؟ یا زندگی دختر و پسرت را سامان بدهی؟
 
می‏گویند تاریخ و هویت اجدادتان قرار است آب‏نمای تاریخ شود و تا ابد زیر آب بماند تو که بازمانده‏ی این تاریخی، بمان.
ما امید داریم که مسئول حالت را خوب بفهمد، دسترنج و زمین و خانه‏ات را منصفانه ارج مادی بنهد و حال بچه‏ی دیابتی‏ات، گرمای خانه‏ات و آب آلوده‏ای که به اجبار می‏نوشی را درک کند و به دنبال موقعیتی تاریخی و بحرانی که توی پیرمرد روستایی می‏خواهی با ماندنت در روستا و منتظر هر حادثه‏ای  بودن آن را خلق کنی نباشد.
 
و یادمان و  یادشان باشد رضایت خدای این مردم در گرو رضایت مردم این خداست!
 
 

 

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 16:29  توسط امیر رحمانی  | 

یک گزارش غم انگیز

 
ای تاریخ بنویس بر سر یاران خمینی (ره) چه گذشت + عکس
 
روایتی از زندگی دشوار یک جانباز شیمیایی/ وقتی دو فرزند هم بخاطر پدر شیمیایی می‌شوند

گروه استان‏ها- گلستان: جانباز است آن هم از نوع شیمیایی که بیش از 50 درصدش را بنیاد شهید تایید کرده است، با دو فرزند دلبند و همسر مهربانش که عوارض شیمیایی آنها را هم در برگرفته است، نمی‏داند به درد خودش برسد با فرزندانش؛ با یاد دوستان شهیدش و تصویر امام و آقا که کنارش گذاشته خوش است.

امان از  آیین‏نامه و قانون اگر خروجی‏اش به درمان دردهای چند لایه یاران خمینی (ره) نینجامد. به بنیاد شهید چه ربطی دارد که فرزندان یک جانباز شیمیایی که پیش از شهادت پدر عوارض جنگ را از او به ارث برده‏اند؟ اصلا می‏خواست ازدواج نکند ...
 
می‌گفت 10 سال بعد از اینکه جانباز شدم ازدواج نکردم که نکند فرزندانم به عوارض ناشی از شیمیایی شدنم مبتلا شوند اما خدا می‌خواست که به واسطه فرزندانم هم امتحان شوم. 
 
بنیاد شهید مصوبه‏ای دارد که جانبازان شاغل باید مشکل درمانی خود را از طریق محل کار خود حل کنند. خودش کارمند تامین اجتماعی بوده است اما حالا هزینه درمان خودش و فرزندانش بین بنیاد و شهید و اداره تامین اجتماعی سرگردان است.
 
می‏گفت وقتی به خانه‏شان رفتم، دیدم که هیچ کدام از اعضای خانواده رمقی به تن ندارند، جویای این  وضعیت شدم، گفتند که چند وقتی است کپسول اکسیژن تمام شده است، پرسیدم: مگر کپسول اضافی ندارید؟ پاسخ دادند: داریم، اما چون در "زیر زمین" است کسی را نداریم که توان آوردن و به کار اندازی آن را داشته باشد...
 
می‏گوید: ديگر حتي همان جلوي در هم كسي به ديدنمان نمی‏آید. ديگر تماشايي نيستيم. شايد هم فراموش شديم... 
 
روزي يك ساعت از عمرش را باید زير كپسول سپری کند، اكسيژن در خانه‏شان غنيمت است! می‏گوید: نوبتي نفس مي‌كشيم، زير كپسول!
  
حالا دو پسر دارد که هر دو مبتلا به تومور مغزی شده‏اند و همسری که او هم تحفه‏ای از عوارض شیمیایی همسرش دارد، همسری که دبیر دبیرستان بود اما مجبور شد تا خود را بازخرید کند و عرصه معلمی را با پرستاری از شوهر و فرزندانش عوض نماید.
 
با هر سرفه‏ای که می‏‏کند، یکی از تاول‏های بدنش سر باز می‏کند و  خس خس  سینه با سوزش  بدنش توامان آتش به جانش می‏نشاند.
 
یعقوب دیلم همان رزمنده نوجوان  که تمام هستی‏اش را در آستانه دلش قربانی کرد امروز قربانی برخی قوانین شده است.
 
شرح فداکاری‏های او
 
شرح فداکاری‏های او در دوران دفاع مقدس در کتابی با عنوان "زود پرستو شو بیا" به قلم: غلامعلی نسائی که بتازگی در اولین همایش انتخاب کتاب سال، توسط اراده کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان، به عنوان کتاب برتر شناخته شده است، به رشته تحریر درآمده است. کتابی که در آن چهارده خاطره از جانبازان شیمیایی بیان شده است که هر یک امروز با مشکلات فراوانی گرفتارند. 
 
در بخشی از این کتاب خاطرات این جانباز مظلوم شیمیایی تحت عنوان " هیچ کس مرا نبوسید؛ حتی دوستانم."  آمده که در ادامه می آید:
 
فرمانده روي تل خاكي رفت و شروع كرد: مي‌خوام يك خبر بدي به شما بدم. دل‌ها همه ريخت. همه ساكت بودند. كسي جم نمي‌خورد. نمي‌دانم چگونه اين خبرو بدم. شما آمديد و دلتان را براي خدا روانه بهشت كرديد. تا همين‌جا هم كه آمديد اجرتان را بردين. كار خودتان را كرديد. تا اطلاع بعدي عمليات لغو شده و چند روز ديگه ان‌شاء الله... خيلي مختصر و كوتاه حرف زد و پايين آمد. 
 
بچه‌ها ناراحت و دلگير بودند. صف‌ها به هم خورد. حوصله‌ها ناگهان سر رفت. هركه پيش خودش نق مي‌زد. آخه اگه بنا بود بخوريم، بخوابيم... چند وقته داريم مال بيت‌المال مي‌خوريم. همين‌طوري بي‌هدف. اين كه نشد. بعضي‌ها هم راضي بودن به رضاي خدا. البته فقط حوصله‌ها سر رفته بود، همين. مثل اين‌كه توي يك صف منتظر گرفتن چيزي باشي، بعد يك مرتبه بگن آقا تمام شد، بريد. حال همه گرفته شد. بد جوري بچه‌ها ناراحت شدن. دمغ و خسته و نااميد، رفتند داخل سنگر‌ها. بعضي‌ها هم رفتند بالاي كوه، لب چشمه. من رفتم داخل سنگر. سيد صادق هم آمد. كتري را گذاشتم تا چاي بخوريم. حمايلم را باز كردم و توي سنگر دراز كشيدم. صادق هم دراز كشيد. نه من نه صادق، يك كلمه حرف نمي‌زديم. چند دقيقه همين‌طور گذشت. هنوز كتري جوش نيامده بود. ناگهان احساس كردم صدايي از دور دست به گوشم خورد. از جا پريدم و دست صادق را گرفتم. به سرعت صادق را هم كشيدم از سنگر بيرون. صادق گفت: چه شده؟ ديوانه شدي؟ گفتم دلم يه هوايي داره. يه صدايي تو گوشم پيچيد. جلوي سنگر ايستادم. صادق هم كنارم. گفت: ديوانه كله خراب، بريم بابا. بريم چايي. سرم درد مي‌كنه. خسته‌ام يعقوب. بچه‌ها خيلي آرام بيرون قدم مي‌زدند. بعضي‌ها هم دور هم نشسته بودن و حرف مي‌زدند. به آسمان نگاه كردم. ابرهاي سفيد، تكه تكه در آسمان معلق بودند. تمام آسمان را ورانداز كردم. هيچ چيزي پيدا نبود. صادق گفت: دنبال چي مي‌گردي؟ گفتم: راستش توي سنگر كه دراز كشيده بودم، حس كردم صداي هواپيما و انفجار اومد. سيد گفت: خواب ديدي خير است ان‌شاءالله. ولي ناگهان باز همان صدا و باز همان انفجار در گوشم پيچيد: سيد! ديدي زدن؟ شنيدي؟ صداي هواپيما. صادق گفت: ول كن بابا. دستم را گرفت و كشيد داخل سنگر. من هنوز چشم‌هايم آسمان را رصد مي‌كرد. يك پايم داخل سنگر بود و يكي بيرون و سرم هنوز به آسمان كه خودم را بيرون سنگر ول كردم. گفتم: بيا اومدن. بچه‌ها همه حيران و ويران به آسمان نگاه مي‌كردن: نه، خودي نيست. سيد رفت روي تل خاكي و شروع به داد و فرياد: بچه‌ها بريد سنگر بگيريد. عراقيا اومدن. عراقيا اومدن. طوري داد مي‌زد كه تا يك كيلو مترهم صداش مي‌رفت. 
 
 
بي‌هدف مي‌دويديم
 
همه هراسان و بي‌هدف در گوشه و حاشيه كوه مي‌دويدن. معلوم نبود چرا داخل سنگر نرفتن. فرمانده و معاونين نمي‌دانم كجا رفته بودند. شايد هم داخل سنگر بودند و شايد هم رفته بودند شناسائي يا ستاد يا قرارگاه. همهمه‌اي شده بود. هواپيما‌هاي عراقي غول پيكر ناگهان مثل كركس در آسمان نمايان شدند. صادق هم مثل شيپورچي مي‌دويد بچه‌ها را به سنگر‌ها هدايت مي‌كرد. تا رفتيم به خود بيايم، هواپيما‌ها رسيدند. يكي، دو تا، سه تا، چهار تا، دو طرف ما كوه بود و ما توي گردنه‌اي كه به صورت يك پيچ بزرگ به نظر مي‌آمد، بي‌هدف مي‌دويديم. بعضي‌ها به طرف بالاي كوه مي‌دويدند. من به طرف سنگر رفتم.
 
 هنوز به سنگر نرسيده بودم كه صداي مهيبي از پشت سرم بلند شد. همين‌طور كه مي‌خواستم خيز برم، دو متري سنگر، ناگهان پشتم سوخت. ميان انبوهي از دود و غبار، قرار گرفتم. محكم چسبيدم به زمين. احساس كردم پرس شدم. پشتم مي‌سوخت. فرياد كشيدم: سوختم. يا علي(ع)! يا زهرا(ع)! همين‌طور مرتب فرياد مي‌كشيدم. راكت دوم، سوم؛ هواپيما‌ها همين‌طور مي‌زدن. آسمان غبار گرفته بود. هيچ جا ديده نمي‌شد. جز ناله هيچي نبود. از بالاي كوه تا كوه مجاور را بمباران كردن و فرار كردند. حدود سيصد نفر نيرو مستقر بود. همين‌طور داد و فرياد مي‌كردم. از هر گوشه صدايي بلند بود. يكي ناله مي‌كرد. يكي داد مي‌زد. يكي «الله اكبر» مي‌گفت و يكي «يا زهرا». كل منطقه را دود و گرد و غبار گرفته بود. اصلا صادق را فراموش كردم. شايد هم مشكل خودم باعث شده بود فراموشش كنم. 
 
صادق داد زد: شيميايي
 
همين‌طور كه روي زمين مي‌غلطيدم، داد مي‌زدم. يكي پشت سرم، صدام زد. يعقوب! يعقوب چي شده؟ نگاش كردم. سيد صادق بود. گفتم: پشتم. پشتم. بادست اشاره كردم به كتفم. ديدم داره مي‌خنده. گفتم: ديوانه! من دارم مي‌سوزم، تو مي‌خندي؟ گفت: تركش كجا بود؟ پوسته راكته. دلم هري ريخت؛ پوسته راكت شيميايي! دو ـ سه متر دورتر گلوله‌اي افتاده بود كه از ميانش دود غليظي بالا مي‌رفت؛ لوله مي‌شد و توي هوا پخش مي‌شد. صادق داد زد: شيميايي زدن. بچه‌ها ماسك. ماسكاتونو بزنيد!
 
پوسته را كه پشتم چسبيده بود، كند و كمي آرام شدم. ديگه ترسم ريخت، ولي پشتم به اندازه يك بشقاب كاملا سوخته بود. بعضي ماسك‌هاشون را زده بودن. همراه صادق به داخل سنگر رفتم. بلافاصله آمپول آتروپين را برداشتم و فرو كردم توي كشاله رانم. صادق هم همين‌طور مي‌زد. صادق هم همراه من بيرون آمد. بچه‌ها به طرف چشمه‌اي كه بالاي كوه بود، مي‌دويدند. من هم رفتم. كم‌كم احساس تشنگي كردم. بچه‌ها روي چشمه پرشده بودن. هنوز فضا را غبار گرفته بود و كاملا بوي سير احساس مي‌شد. ماسكم را برداشتم و چفيه‌ام را خيس كردم. غافل از اين‌كه آب هم آلوده شده، شروع كردم به آب خوردن. از جا بلند شدم. سيد صادق پيداش نبود. هر كس همين‌طوري بي‌هدف مي‌دويد و داد و فرياد مي‌كرد. چند تا تويوتا پايين كوه بچه‌ها را سوار مي‌كردند. تنم يخ بود. باز داغ مي‌شدم و گُر مي‌گرفتم. آتش در تنم زبانه مي‌كشيد و شعله مي‌شد. شعله‌ها در آسمان اوج مي‌گرفتند. انگار آن‌جا پايان زندگي بود. دنيا پايان گرفت و در پس مه غليظي فرو رفت. به راستي پس از مرگ چه خواهد شد؟ كاش بچه‌هايي كه الان در آن پايين آرام خفته‌اند، مي‌توانستند خبري از آن جهان بدهند. در مرز زمين و آسمان معلق بودم. پس انتظار كي پايان خواهد گرفت؟ سرد و سرگردان و گريزان، به كجا بايد پناه برد؟
 
 
هر از گاهي يك بار نفس عميقي مي‌كشيد و خون بالا مي‌آورد
 
از كوه كه سرازير شدم، بعضي‌ها وسط راه توي سراشيبي زانو مي‌زدند و هق مي‌زدند و بالا مي‌آوردند. هنوز من سر پا بودم. خودم را نزديك تويوتا رساندم، ولي وقتي دست بردم كه برم بالا ناگهان يادم آمد كه سيد صادق نيست. رفتم داخل سنگر. ديدم دراز كشيده و خون بالا آورده. تمام لباس‌هاش خوني بود. گرفتمش روي دوشم و از سنگر بيرونش آوردم. تنش يخ شده بود. نه حرفي مي‌زد و نه ناله‌اي. هر از گاهي يك بار نفس عميقي مي‌كشيد و خون بالا مي‌آورد. آرام گذاشتمش عقب تويوتا. كم‌كم داشت آرام مي‌شد. برام خيلي سخت بود كه در انتظار شهادتش باشم. اما همين حسرتي بر دلم بود. راننده دستم را گرفت و از ماشين پايينم كشيد. سيد صادق آرام شده بود. نه هقي، نه دردي، نه استفراقي، نه خوني. گريه افتادم، زار زار. 
 
بچه‌ها شهدا را عقب تويوتا مي‌گذاشتن. ديگه سيد صداق تنها نبود. آمبولانس‌ها هم سر رسيده بودند. به طرف آمبولانس رفتم. در عقب آمبولانس را باز كردم، دو نفر امداد گر كه نمي‌دانم از كجا آمده بودن و برانكارد داشتن، از شون خواهش كردم كه سيد صادق را بذارن عقب آمبولانس. گفتن شهدا رو با تويوتا مي‌برن و شما مجروحين را با آمبولانس. سرگران بودم. دلم نمي‌خواست قبل از صادق از منطقه برم. كم‌كم تنم داشت داغ مي‌شد. ناگهان هق زدم. تشنگي، تنگي نفس، احساس خستگي و بي‌حسي. رفتم طرف آمبولانس. دومتري آمبولانس بودم كه حركت كرد. همين‌طور به زانو افتادم روي زمين و شروع به هق زدن كردم. بالا آوردم. ماسك را از صورتم برداشتم. اصلا ديگه كار از كار گذشته بود. ماسك جز اين‌كه دست و پا گير باشه، كاري ديگه ازش بر نمي‌آمد. بچه‌ها را به طرف بيمارستان صحرايي مي‌بردند. تويوتا‌ها شهدا و مجروحين را به بيمارستان صحرايي مي‌بردند و بر مي‌گشتند. 
 
صادق كه رفت، خيالم راحت شد و همراه ديگر مصدومين شيميايي، عقب تويوتا قرار گرفتم. بيشتر بچه‌ها مثل من بودند؛ حالت تهوع، استفراغ. چند نفري هم بودند كه بينايي شان را از دست داده بودند. بالا آوردن عادي شده بود. نمي‌دانم، مگر چقدر خورده بوديم كه آن‌طور زرداب بالا مي‌آورديم؟ تويوتا به سرعت باد مي‌رفت. هيچ‌كس ناي حرف زدن نداشت. فقط ناله مي‌كردند. جلوي بيمارستان صحرايي يك كپه بزرگ آتش روشن كرده بودند و بچه‌ها همه لخت دور آتش خودشان را گرم مي‌كردند. همين كه پياده شديم، پزشكان لباس‌هايمان را از تن ما بيرون آوردند و داخل آتش اندختند. هوا تاريك شده بود و سرما تا عمق تن نفوذ مي‌كرد. دور آتش حلقه زده بوديم. انگار يكي اون وسط داشت زنجير پاره مي‌كرد. آتش زبانه مي‌كشيد. گر گرفته بود. بعضي‌ها دلشان مي‌خواست وسط شعله‌ها برقصند. مي‌ناليدند و پنجه به خاك مي‌كشيدند. استفراغ مي‌كردند. چهره سيد صادق را در ميان شعله‌ها مي‌ديدم كه دارد آرام آرام ذوب مي‌شود و همراه زبانه آتش در آسمان محو مي‌شد. 
 
بچه‏ها همه نابینا شدند ...
 
كم كم هوا برايم تاريك و تاريك‌تر مي‌شد. احساس مي‌كردم نور چشم‌هايم كم‌سوتر مي‌شود. ذره‌ذره كم مي‌شد. تهوع، سرگيجه. اتوبوسي جلوي چادر صحرايي توقف كرد و بچه‌ها را به بيمارستان مي‌برد. بچه‌ها نمي‌ديدند. يك نفر كه معلوم نبود پزشك است يا امدادگر، روپوش سفيدي داشت و چو ن شبحي مثل آدم برفي توي جمع بچه‌ها بود. مي‌گفت: دست‌هاتون رو بديد به هم. كسي محلش نداد. دوباره داد زد: برادرا دست‌هاتون رو به هم زنجير كنيد. يكي‌يكي دست بچه‌ها را به هم قفل مي‌كرد. بچه‌ها همه نابينا شده بودن. دست‌ها به هم زنجير شده بود. امدادگر نفر اول را كه داخل اتوبوس كشيد بقيه هم تكان خوردند و كشيده شدند. يكي داد زد: براي سلامتي رهبر انقلاب، صلوات. بچه‌ها با همان حال صلوات بلندي فرستادند. 
 
بوي گند استفراق، صداي هق زدن
 
يكي يكي از اتوبوس بالا مي‌رفتند، روي پله‌هاي اتوبوس سكندري مي‌خوردند و بالا مي‌رفتند. مواظب باش! باشه رفيق. يكي‌يكي هم را مي‌كشيدند و به ته اتوبوس كه صندلي‌هاش را برداشته بودند، مي‌رفتند. يك موكت خشك كف اتوبوس پهن كرده بودند. سوار اتوبوس شدم. بعضي‌ها ضجه مي‌زدند. بعضي‌ها ناله مي‌كردند. ببخشيد اخوي. نمي‌بينم. نمي‌دانم كجاي اتوبوس نشسته بودم. وسط بود يا جلو يا عقب. مهم هم نبود كجا هستم. همه مثل هم بوديم. اتوبوس حركت كرد. تكاني خورد. يكي كه استفراغ مي‌كرد، بچه‌ها هم شروع مي‌كردند. كف اتوبوس ليز شده بود. بوي گند استفراق، صداي هق زدن. گاهي تو همان حال ياد راننده اتوبوس مي‌افتادم. چه دلي داشت. خوب بود كه ما نمي‌ديديم. روده‌هام داشت بيرون مي‌آمد.
 
 همه ناله مي‌كردند. همه داد مي‌زدن: آب، يه جرعه آب مي‌خوام. نشنيدين؟ گفتم از تشنگي دارم كباب مي‌شم. بعد همين‌طوري صداش قطع مي‌شد. نفر بغلي‌اش كه مي‌فهميد ديگه شهيد شده، براش يه صلوات مي‌فرستاد. بچه‌ها همه متوجه مي‌شدن كه يكي ديگه پريد. تا اتوبوس برسه به مقصد، ده نفر شهيد شدن. 
 
گاه روي سينه شهدا رو لگد مي‌كرديم
 
نمي‌دانستم كجا هستيم. اتوبوس توقف كرد و در اتوبوس باز شد. بايد هم را مي‌چسبيديم و زنجير وار بيرون مي‌رفتيم. بچه مواظب فرشته‌ها باشيد. شهدا رو لگد نكنيد. توي اتوبوس آن‌قدر زردآب جمع شده بود كه وقتي لگد مي‌كرديم، ليز بود. گاه روي سينه شهدا رو لگد مي‌كرديم. از توبوس كه پايين رفتم، نسيم خيلي سردي تنم را نوازش داد. نمي‌ديدم. همين‌طوري يكي را صدا زدم. مخاطبم را نمي‌ديدم. داد زدم تا كسي بشنود: ما كجا هستيم؟ يكي جوابم را داد. اين‌جا بيمارستان كرمانشاه هست. شهدا رو نفهميدم كجا بردن و چگونه بردن. بعد گفت: همين‌طور از سمت راست ديوار را بگيريد و بريد. خودمان را به داخل سالن بيمارستان رسانديم. مستقيما مي‌بردن لباس ما رو عوض مي‌كردن و زير يه دوش. بوي تعفن مي‌داديم. يكي يكي ما را روي تخت مي‌خواباندند. چند دقيقه بعد يك آمپول زدند. و رفتند هنوز درد آمپول خوب نشده بود كه پرستاري ديگر. از صداي پاي پرستار متوجه‌اش مي‌شديم. باز دوباره يك آمپول ديگه. پرسيدم: خانم پرستار، آخريش بود؟ پرستار جوابم را نداد. دور شد. 
 
هر روز يك نفر از بچه‌ها شهيد مي‌شد
 
نيم ساعتي گذشت. چند نفر ديگه آمدن. لباس‌هامون را دوباره عوض كردند. يكي‌يكي ما را از روي تخت پايين آوردند و دوباره داخل محوطه بيمارستان بردند و ما را سوار آمبولانس كردند. پرسيدم: كجا بايد بريم؟ گفتند: فرودگاه. احتمالا شما را مي‌برن تهران. هواپيما هم انگار باري بود. چون وقتي مي‌خواستيم سوار هواپيما بشيم از روي يك شيب بالا رفتم. متوجه شدم باري هست. قبلا سوار شده بودم. ما را چه به اين‌كه هواپيماي درجه يك سوار بشيم! هواپيما صندلي نداشت. كف هواپيما هم موكت پهن بود. نفري يك پتو به ما دادند. روي زمين، يعني كف هواپيما دراز كشيديم. همين‌طوري كه دراز كشيده بوديم، پتوي هم را اشتباهي مي‌كشيديم. نيم ساعتي گذشت كه هواپيما بلند شد. حدود ده دقيقه طول نكشيده بود كه هواپيما دوباره برگشت و نشست. متوجه شديم كه ميراژهاي عراقي ما را هدف قرار داده و هواپيما مجبور به نشستن شد. نيم ساعتي در فضاي ناهنجار هواپيما بوديم كه دوباره هواپيما با اسكورت دو ميراژ به طرف تهران حركت كرد. 
 
فرودگاه تهران كه پياده شديم، ما را به بيمارستان بردند. نام بيمارستان را نمي‌دانستيم. براي ما مهم هم نبود كه اصلا چه اسمي‌داشته باشد. توي بيمارستان كه بستري شديم، دوباره ما را لخت كردند و لباس‌هايمان را بردند. حمام كرديم و روي تخت دراز كشيديم. تازه متوجه تاول‌هاي پشت دست و گردن شديم. پوست‌مان سياه شده بود. سياهي پوست را پرستار به ما گفته بود و تاول‌ها را حس مي‌كرديم. هر روز يك نفر از بچه‌ها شهيد مي‌شد و من باز ياد سيد صادق مي‌افتادم. 
 
 
هر روز كه مي‌گذشت، تعداد ما كمتر مي‌شد. اين رنج آور‌تر بود كه ما اين‌گونه مي‌مانديم. خوش به حال بچه‌هايي كه شهيد مي‌شن. من هم هر روز در انتظار پرواز بودم و لحظه شماري مي‌كردم. نابينايي از يك طرف، شهادت همرزمانم، تاول‌ها و... هيچ كس از خانواده ما از سرنوشت ما خبر نداشت. تا اين‌كه سه هفته گذشت و برادرم را كه در تهران بود، شماره‌اش را به يك نفر كه براي عيادت جانبازان مي‌آمد، دادم. 

پرستار داد زد: آهاي آقا، ولش كن! نمي‌بيني مگه آلوده است!
 
دو روز بعد برادرم به بيمارستان آمد. توي راهرو بيمارستان روي يك صندلي نشسته بودم كه متوجه شدم كسي از پرستار سؤال مي‌كند اين‌جا يعقوب ديلم داريد. صداي برادارم امير بود. جا خوردم، من سياه و داغون بودم. يك لحظه به دلم زد خودم را اصلا شناسايي ندم، ولي باز دلم برايش سوخت. داد زدم امير! برادرم به طرف من آمد. مي‌ترسيد باور كند كه من يعقوب هستم. شايد از صدا مرا شناخته باشد، ولي نمي‌خواست باور كند. چون كاملا چهره‌ام به هم ريخته، سياه و تاول زده بود. باورش نمي‌شد كه برادر كوچك نوجوانش را در اين وضع ببيند. حيرت زده و ماتم زده، بغلم گرفت: واقعا تو خودت هستي؟ گريه افتاد. من هم گريه كردم. روزي كه با هم خداحافظي كرديم، جواني بودم با گونه‌اي سرخ و صورتي بور سفيد و شاداب، اما حالا با مردي روبه‌روست كور و سياه سوخته. سياه كه نگو، مثل لاستيك چرخ اتومبيل؛ تاول زده، چشم‌هاي پف كرده، موه‌هاي ژوليده، گل گرفته و دست‌هاي ورم كرده. پرسيد: يعقوب واقعا تو خودت هستي؟ اگه خودت هستي، بگو اسم برادرات چيه؟ گفتم: جعفر، امير و علي اوسط. ناگهان خودم حيرت كردم. واقعا من چه بر سرم آمده كه برادرم نمي‌تواند مرا بشناسد. 
 
گلويم خشك شده، تشنگي دوباره سراغ من آمد. زبانم به زحمت مي‌چرخيد. بغض برادرم تركيد و بغلم كرد. اشك‌هايش شانه‌ام را خيس كرد. پرستار داد زد: آهاي آقا، ولش كن! نمي‌بيني مگه آلوده است! برادرم جا خورد: آلوده است؟ خودم هم دچار حالتي خاص شدم. يعني من تا آخر عمر...
 
برادرم شروع به گريه كرد. بغض كودكانه‌ام تركيد شانه به شانه هم اشك ريختيم. پشيمان نبودم از راهي كه رفته بودم. اين شايد از غربتي بود كه دلم را گرفته بود و شايد هم از غربت دل برادرم. آن شب تا صبح خوابم نبرد. فرداي آن روز، اسم ما را نوشتند براي رفتن به آلمان. تنم هنوز پر از تاول بود؛ طوري كه ديگه نمي‌توانستم از روي تخت هم پايين بيام. حتي وقتي مي‌خواستن مرا جابه‌جا كنند، نمي‌توانستند تنم را دست بزنند. مجبور بودند از طناب استفاده كنند. نمي‌دانم چرا مرا فراموش كردند و ديگر حرفي از رفتن به آلمان هم پيش نيامد. خودم شيفته رفتن نبودم، اصلا انتظار ماندن را هم نداشتم. تازه روزي كه آمدند فرم اعزام به آلمان را پر كردند، گفتم چه سود؟ جز يك ضرري به بيت‌المال براتون، چيزي مگر هست؟! همه بچه‌ها رفتن شهيد شدن به خاطر اين‌كه من برم آلمان؟ 
 
زير پاهام پنبه گذاشته بودن و آرام تاول‌ها را با نوك سوزن سوراخ مي‌كردند و آب آن را مي‌كشيدند. يك ماه گذشت. خانواده‌ام سروكله‌شان پيدا شد. از ديدن چهره و تاول‌ها شوكه شدند. از برادرم پرسيدم: راستي شما جلوي بيمارستان نديدي اسم بيمارستان چيه؟ گفت: بيمارستان چمران. دو ماه طول كشيد و گفتند كه حالت بهتر شده، بايد بري خانه استراحت كني. كم‌كم هم چشم و هم زخم‌هاي تاول خوب خواهد شد و چهره‌ات مثل اول خواهد شد. 
 
مدتي بود چشم‌هام بسته بود. روزي كه مرخص شدم، همين كه پام را از در سالن گذاشتم بيرون، انگار نور آفتاب مي‌خواست چشم‌هامو كور كند. برگشتم عقب. همه ترسيدن. گفتن: چيه؟ گفتم: نور چشم‌هامو آزار مي‌ده. با يك تكه پارچه مشكي چشمم را بستند و از بيمارستان بيرون رفتم. 
 
هرگونه نور تا عمق وجودم را می‏سوزاند
 
يكي از رهگذران از برادرم پرسيد: اين سوخته؟ گفت: شيميايي شده. يك خودروي پيكان از گرگان آورده بودند و من هم قرار شد با همان ماشين برگردم. با وضع چشم‌هام رفتن چندين برگ روزنامه و چسب تهيه كرده و كاملا عقب را روزنامه چسباندن و فاصله جلو و صندلي عقب را به وسيله يك پرده جدا كردند و شيشه‌هاي عقب را هم روزنامه زدند تا كاملا تاريك باشد. هر گونه نور تا عمق وجودم را مي‌سوزاند. نمي‌دانستم چه سرنوشتي خواهم داشت؛ ماندگار هستم يا رفتني. فقط مي‌دانم آمده‌ام و روزي برده خواهم شد. حركت كرديم. 
 
جاده هراز، ميان كوه‌هاي بلند و كشيده. ماشين مي‌ناليد. از سرما هواي پاك كوهستاني احساس مي‌كردم كمي‌راحت‌تر نفس مي‌كشم. تك سرفه‌هايي در زوزه باد و خرناسه ماشين گم مي‌شد. نمي‌دانستم چگونه با مادرم روبه‌رو شوم؛ گريه خواهد كرد؟ حتما گريه مي‌كند. نه، براي چه؟ اين همه بچه‌هاي مردم شهيد و زخمي‌شدن، من هم مثل ديگران؛ مثل سيد صادق. ناگهان گر گرفتم. داغ شدم. چهره سيد صادق را در خيالم مجسم كردم؛ بور، زيبا. حتي آخرين نفس‌هايش را مي‌كشيد. الان چه مي‌كند؟ آيا در بهشت به يادم هست؟ زندگاني جريان داشت و من هيچ اطلاعي از آينده خود نداشتم. آيا براي هميشه نابينا خواهم ماند. بوي ده، خانه‌هاي گلي، ديوار‌هاي سنگ و گل و بوي خاك را حس مي‌كردم. بوي سفال خانه‌ها، بوي پرچين‌ها، روستا، كوچه‌هاي پر پيچ و خم و صداي آشنا، صداي فرياد پدرم كه صلوات مي‌فرستاد، مادرم سرش را داخل ماشين كرد و مرا تنگ در آغوش كشيد. 
 
 
آنها كه به تماشا آمده بودند، چند قدم عقب‌تر رفتند
 
دلم لرزيد. آشفته و هراسان، گنگ مانده بودم. مي‌ترسيدم نكند آلودگي را به مادرم و خانواده‌ام منتقل كنم. ولي پزشكان گفته بودند خطري همراهان مرا تهديد نمي‌كند. به غير از خانواده‌ام، هيچ كس مرا نبوسيد؛ حتي دوستانم. مادرم دستم را گرفت. مي‌ناليد. گريه مي‌كرد. اشك مي‌ريخت. روزي پسري نوجوان كه هنوز پشت لبش سبز نشده را به جنگ فرستاد، اما حالا مردي سياه با زخم‌هاي بسيار، سرفه و.... سرماخوردي ننه جان؟ چرا اين قدر سياه شدي؟ اين زخم‌ها چيه؟ تركش خوردي؟ مادر شيميايي شدم. شيميايي، دل‌ها را مي‌لرزاند. آنها كه به تماشا آمده بودند، چند قدم عقب‌تر رفتند. بعد بهانه‌اي مي‌گرفتن و عقب مي‌رفتن و در مي‌رفتن. تو بايد استراحت كني. ان‌شاءالله بعداً مي‌آم خبرت را مي‌گيريم. رفتند، برادر بزرگم قبل از وارد شدنم، برق اتاق را خاموش كرد. چاره‌اي بايد انديشيد. تاريكي مگر مي‌شود؟ اتاق نيمه روشن بود. هوا رفته رفته تاريك مي‌شد. 
 
حتي يك متري من هم نمي‌آمدند
 
اتاق را بلافاصله دو تكه كردند و در ته اتاق، رختخوابي پهن كردند و من روي آن دراز كشيدم. با پارچه‌اي ضخيم و تيره، نيمي‌از اتاق را تاريك‌تر كردند. لامپ را عوض كردند. نيمي از لامپ را كه طرف من بود، با يك تكه مقواي كلفت پوشيدند تا نور به طرف من نتابد. خبر دهان به دهان در روستا پيچيد: يعقوب شيميايي شده. صورتش سوخته. تنش تاول زده. از همه بدتر، مرضش واگير داره. گروه گروه مردم ده مي‌آمدند. هنوز دو ـ سه ساعتي بيشتر از آمدن من نگذشته بود كه تمام مردم روستا به طرف خانه ما هجوم آوردند. جلوي در، دور از من مي‌نشستند. به تماشا آمده بودند. مي‌خواستن بدانند اين پديده چيست؟ هيچ كس حتي يك متري من هم نمي‌آمد، جز خانواده‌ام و تنها دوستي كه جفت من نشسته بود. بقيه واقعا مي‌ترسيدند. همان جلوي در ورودي اتاق، چند دقيقه‌اي با هراس و دلهره و ترس... وقتي از جام تكان مي‌خوردم، آنها نيز ناخودآگاه تكان مي‌خوردند. بعضي‌ها هم استراحتم را بهانه مي‌كردند و مي‌رفتند. هيچ كس نزديكم نمي‌شد. همان جلوي در مي‌نشستن و نگاهم مي‌كردن. دو سال گذشت. خوب كه شدم دوباره به جبهه رفتم. فراموشم شده بود آن همه رنج. الان بعد از سال‌ها دوباره بازگشتن همان تاول‌ها.  همان سرفه‌ها، روزي يك ساعت زير كپسول مي‌نشينم. دو فرزندم و همسرم هرسه آلوده شدن. شيميايي..
+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 16:24  توسط امیر رحمانی  | 

چند عکس که فقط در ایران میتوان دید ببینید

عکس: کارگاه پخت کلوچه سنتی و خرمایی دزفولی

کارگاه پخت کلوچه سنتی و خرمایی دزفولی یکی از خوشنام ترین سوغاتی های خوزستان است مواد افزودنی این شیرینی ارد ،شکر،خرما،زیره و نمک می باشد.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 16:21  توسط امیر رحمانی  | 

یک تحلیل سیاسی

 
بنیادهای نظری «تروریسم»
 

حسن رحیم‌پور ازغدی اردیبهشت‌ماه ‌۹۰ در هیئت تخصصی «مفهوم‌شناسی و مبانی نظری تروریسم» همایش بین‌المللی «ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه» در بحثی کارشناسی به بررسی مبانی نظری تروریسم پرداخت.

به گزارش رجانیوز، رحیم‌پور ازغدی در این سخنرانی، به بررسی مبانی نظری تروریسم پرداخته است که به نظر می‌رسد با توجه به شرایط خاص منطقه و ایجاد زمینه برای بازسازی سازمان‌های تروریستی انتشار آن خالی از لطف نباشد.

بسم الله الرحمن الرحیم

۱. امروز، بیش از هر وقت دیگر، به تعریفی دقیق از «تروریسم» نیازمندیم؛ چون درست در لحظه‌ای که ما و شما درباره تروریسم گفت‌وگو می‌کنیم، هزاران هزار جوان مسلمان در زندان‌هایی که مستقیم یا با واسطه، متعلق به ارتش‌های اشغال‌گر آمریکا، ناتو و «صهیونیسم» است، با برچسب «تروریسم»، شکنجه می‌شوند و زنان و مردان جوان مسلمان، به دست رژیم‌های دیکتاتور، سکولار و دست‌نشانده از مراکش تا اردن، بحرین، یمن و سایر حکومت‌های دست‌نشانده، به ‌نام «تروریست» و به جرم مبارزه با استبداد و امپریالیسم، شکنجه می‌شوند. هم‌چنین گروه‌هایی که ارتش‌های اشغال‌گر غربی در عراق، افغانستان، پاکستان، لبنان، سوریه و... سازماندهی کرده‌اند، هم‌زمان مشغول ترور مردم بی‌گناه در کوچه و خیابان هستند و این ترور‌ها را به ‌نام «اسلام» می‌نویسند.

مدتی پیش، وقتی رسانه‌های غربی به ‌طور ناگهانی اعلام کردند اسامه ‌بن‌لادن را در پاکستان کشتند، به پروژه‌ای فکر کردم که غرب از سپتامبر ۲۰۰۱ آغاز کرد و در ظرف یک‌ دهه تا امروز، میلیون‌ها انسان را به خاک و خون کشید. در دههٔ گذشته، شاهد سناریویی تروریستی و وحشیانه علیه اسلام و مسلمین بودیم. ترور «اسلام» و ارعاب «مسلمین»، هدف پروژه ۱۱ سپتامبر تا امروز بوده است.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، خطر ریزش و فروپاشی رژیم‌های دیکتاتور، سکولار و دست‌نشاندهٔ غرب در جهان اسلام، از شمال آفریقا تا خلیج فارس و از شرق آسیا تا آسیای میانه به ‌وجود آمد و احتمال برافروختن انقلاب‌های اسلامی زنجیره‌ای پدیدار شد؛ انقلاب‌هایی به ‌نام خدا، نه با رویکرد سوسیالیستی، نه لیبرالیستی و نه ارتجاع مذهبی.

وقتی خطر این انقلاب‌ها جدی شد، پس از فروپاشی کمونیسم، «اسلام» را به ‌مثابه راه رهایی ملّت‌ها، رقیب و آلترناتیو اصلی غرب شناختند؛ پس باید آن ‌را هم سرکوب و هم بدنام می‌کردند.

دو ساختمان در نیویورک به ‌طرز مشکوکی منفجر می‌شود. هیچ دادگاهی تشکیل نشده و هیچ سندی ارائه نمی‌دهند. هم‌چنین تا امروز، به هیچ کمیتهٔ حقیقت‌یاب مستقل و بی‌طرفی، اجازه تحقیق دربارهٔ این مسئله را نمی‌دهند. ناگهان اعلام می‌کنند عامل این انفجار‌ها، شخصی مسلمان بوده که در افغانستان مخفی شده است.

گروهی که غرب و متحدان عرب آن، علیه ارتش شوروی در افغانستان سازماندهی و تجهیز کرده و تا چندی پیش «مسلمانانی خوب» بودند، ناگهان به «مسلمانان بد»، تبدیل می‌شوند و نمایندهٔ اصلی اسلام در سراسر جهان اعلام و معرفی می‌شوند!! آنان را نماینده و سخن‌گوی اصلی اسلام در جهان تعریف کردند و هرگز معلوم نشد که انفجارهای نیویورک چگونه انجام شد و بن‌لادن، چه وقت و چگونه کشته شد! و آیا کشته شد یا مرد و یا هیچ کدام؟ به ‌تازگی یا چند سال پیش؟ ابتدا و انتهای پروژهٔ ۱۱ سپتامبر، کاملاً مشکوک و مبهم است. نه ابتدا و نه انتهای آن، هرگز شفاف نشده و نخواهد شد. صورت‌ مسئله در رسانه‌های غرب و در سطح جهان، تغییر یافت؛ در ‌ازای دو ساختمان، دو کشور اسلامی را بمباران و اشغال کردند، میلیون‌ها مسلمان را آواره کردند و صد‌ها هزار نفر را کشتند. هم‌چنین ده‌ها هزار زن و مرد مسلمان را زندانی و شکنجه کرده و به آنان تجاوز کردند. غارت منابع ملی و ساختن پایگاه‌های دائمی نظامی را در کشورهای اسلامی، تشدید کردند، بمباران‌های رسمی مردم در مرزهای افغانستان و پاکستان و عراق، همه روزه شد. انفجارهای تروریستی را علیه مردم بی‌گناه در کوچه و خیابان برای سال‌ها و سال‌ها آغاز کردند. کل صورت مسئله را به مسئلهٔ یک گروه و یک شخص تبدیل کرده و فریب رسانه‌ای بزرگ آغاز شد تا آدمیان نپرسند چه اتفاقاتی در کشورهای اسلامی می‌افتد؟

به اسلام، اهانت می‌کنند، قرآن می‌سوزانند، از پیامبر اسلام (ص) کاریکاتور می‌کشند و همه به ‌نام آزادی بیان!! صورت می‌گیرد. ده‌ها هزار مسلمان، شکنجه و تیرباران می‌شوند، حجاب زنان مسلمان اروپایی را ممنوع اعلام می‌کنند. تا ده سال بعد، نه بن‌لادن در افغانستان پیدا می‌شود و نه پس از ده سال، طالبان و القاعده، ضعیف می‌شوند، اما اشغال‌گران هر روز و هم‌چنان آدم می‌کشند.

ناگهان اعلام می‌کنند به ‌روشی تروریستی، توانستیم بن‌لادن را در پاکستان بکشیم و سر تروریسم را زدیم؛ ولی باید به اطلاع مسلمانان برسانیم که بدنه قوی‌تر شده و سرهای دیگری نیز دارد! بنابراین قتل، غارت، اشغال و شکنجه هم‌چنان ادامه خواهد یافت.

شکنجه‌گر یا پلیس بد می‌گوید: «همهٔ مسلمانان تروریست‌اند»؛ اما پلیس خوب می‌گوید: «نه، همهٔ مسلمانان تروریست نیستند؛ ولی همهٔ تروریست‌ها مسلمان‌اند. پس بین مسلمان‌ها نیز آدم‌های خوب پیدا می‌شود». سپس معیاری برای آزمودن و تشخیص مسلمان خوب از مسلمان بد اعلام می‌کنند: ما کشور‌هایشان را اشغال کرده، به ‌ناموسشان تجاوز می‌کنیم و منابع ملی آنان را به غارت می‌بریم. اگر تسلیم شدند، استثنائاً «مسلمان خوب» هستند؛ و اگر نه طبق قاعده، «تروریست» هستند.

رژیم‌های دیکتاتور و سکولار وابسته به غرب در مصر، تونس، بحرین، یمن، اردن، مراکش و بعضی دیگر از کشور‌ها در آسیای میانه و خاورمیانه و شمال آفریقا، مشغول شکنجهٔ مردم و جوانان مسلمان هستند؛ اما هم‌چنان اسلام، «تروریسم» است.

مسلمانان را از شمال آفریقا تا شرق آسیا، از آسیای میانه تا بالکان، بکشید و شکنجه و غارت‌ کنید و در‌‌ همان حال، آنان را «تروریست» بنامید تا نه ‌تن‌ها تسلیم شوند، بلکه شرمنده نیز باشند و فکر «مقاومت» را به ‌سر راه ندهند، حتی «حکم جهاد» را از قاموس خود، حذف کنند؛ جهادی که برای مهار خشونت، استبداد و امپریالیسم آمده است، باید فلج شود و جهاد قلابی برای مسلمان‌کشی باید احیاء گردد!!

 «بنیادگرایی» و «تروریسم» را برای شرمنده‌سازی حریفان سیاسی در سراسر جهان، به برچسب سیاسی تبدیل می‌کنند، نوعی پیش‌داوری ایدئولوژیک و تبلیغاتی برای نشنیدن استدلال و سخنان مسلمانانی که بیش از یک قرن است تحت اشغال، استعمار و استبداد‌های وابسته به غرب می‌باشند.

از ۱۱ سپتامبر تا ترور بن‌لادن، پروژه‌ای را آغاز کردند که به ‌نام آن، میلیون‌ها مسلمان، تا کنون به اشکال گوناگون ترور شده‌اند.

اگر همین امروز، از «تروریسم»، تعریفی دقیق، کالبد‌شناسانه و مینیاتوری ارائه نکنیم، دستمان از جنبه «سیاسی»، باز است؛ اما از نظر «حقوقی»، بسته خواهد بود. اگر تروریسم را زیر میکروسکوپ بگذاریم، رسانه‌های غرب، همواره تروریسم را به ‌گونه‌ای معنا می‌کنند که طرف مخالف‌ آنان، در هر حال، «تروریست» از آب درآید. هدف‌ آنان ارعاب مخالفان، سرکوب مقاومت‌ها و منفعل‌سازی و شرمنده‌کردن ملت‌هایی است که تحت اشغال قرار دارند؛ هر کس «مقاومت» کند، «تروریست» است.

این شیوه‌ای تروریستی در تعریف «تروریسم» است. تروریسم را چگونه تعریف کنیم که نتوانند آن‌ را از نظر حقوقی، تفسیر به رأی کنند و بتوان آن را در هر دادگاه بی‌طرف، ردیابی، افشاگری و مجازات کرد. امروز، کدام دادگاه بی‌طرف در روابط بین‌الملل وجود دارد؟ دادگاه لاهه؟! این دادگاه فقط برای حاکمان یا دیکتاتورهایی طراحی شده که تاریخ ‌مصرفشان برای غرب گذشته است و یا در ‌برابر ارباب سابق، سرکشی کنند و در غیر این صورت، برای تهدیدهای جدید و مخالفان غرب به‌ کار می‌رود. دادگاه لاهه، هنگامی «دادگاه» می‌شود که جورج ‌بوش، تونی ‌بلر و سران صهیونیسم را به اتهام جنایات جنگی و به ‌دلیل قتل ‌عام میلیون‌ها مسلمان در افغانستان، عراق، فلسطین و لبنان به محاکمه بکشاند.

اگر تروریسم را «ارعاب و کشتار افراد بی‌گناه به روش ناجوان‌مردانه» بدانیم، تعریف ما شامل دو قید خواهد بود، خواهش می‌کنم به این دو قید، توجه کنید: «ارعاب و کشتار افراد بی‌گناه» به روش «ناجوانمردانه».

قید اول این است که قربانیان آن با هیچ توجیه قانونی، مستحق مرگ یا وحشت نبودند و قید دوم آنکه روش ارعاب و کشتار، «ناجوانمردانه» بوده است. اگر تروریسم، این است، هر مسلمانی می‌داند که این عناوین در شریعت اسلام، همواره جزء محرمات بوده است. قتل نفس و ارعاب مردم و روش غیراخلاقی در مبارزه، سه حرام شرعی و خط قرمز در سنت اسلامی و قرآنی و در مکتب اهل‌بیت پیامبر (ص) است.

۲. روابط کنونی حاکم بر جهان در عرصهٔ بین‌الملل، «تروریست‌پرور» است. تروریسم دولتی، شیوه اشغال‌گران است و بدین وسیله فرهنگ «ترور» را جهانی کرده‌اند. «تروریسم دولتی»، منشأ «تروریسم ضد دولتی» می‌شود. تروریسم امپریالیستی اشغال‌گرانه آمریکا، ناتو و اسرائیل در جهان، بسترسازی برای «تروریسم بین‌الملل» بوده است. قوانین بین‌الملل و قطع‌نامه‌ها و ترکیب شورای امنیت را یک‌ طرفه، ناقص و غیرمنصفانه بسته‌اند و به همین شیوه نیز اجرا می‌کنند. توزیع قدرت در نهادهای بین‌المللی، ناعادلانه، جانب‌دارانه و تروریست‌پرور است.

وقتی توزیع قدرت، غیرمنصفانه باشد، روش‌های مقاومت علیه «قدرت» به ‌سوی خشونت، تمایل پیدا می‌کند و قدرت، «ضد قدرت» را می‌پروراند.

تا وقتی آمریکا و ناتو هر زمانی و به هر سرزمینی که بخواهند هجوم می‌آورند، تا وقتی مسلمانان از چچن و کشمیر تا بالکان و بوسنی تحت ستم و تحقیراند، تا وقتی رژیم‌های وابسته به غرب، مشغول دیکتاتوری و شکنجه جوانان مسلمان هستند، نبرد و مبارزه، ادامه خواهد یافت؛ هر چند نامش را «تروریسم» بگذارید. هیچ ‌کس به ‌سبب یک نام، از حق خود دست نمی‌کشد. در ‌این می‌ان، تنها تروریست‌های واقعی‌ هستند که سوء‌استفاده می‌کنند و سوار بر موج خون و خشونت به پیش می‌روند؛ بمباران دائم مردم پاکستان و افغانستان، شکنجه‌ نهادینه‌شده صهیونیست‌ها علیه فلسطینی‌ها، جنگ‌های تجاوزگرانهٔ شش دههٔ گذشته علیه لبنان و مصر و سوریه و اردن توسط صهیونیست‌ها و ارتش‌های غربی، اشغال و کشتار و غارت و شکنجه در عراق و افغانستان و آنچه ارتش‌های غربی در لیبی و سپس سوریه انجام می‌دهند و هم‌چنین بمب‌گذاری‌های خیابانی در عراق و پاکستان علیه مردم بی‌گناه که تا قبل از این هرگز سابقه نداشته است.

مردم شیعه و سنی در عراق و افغانستان، بیش از هزار سال است که در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند؛ ولی تنها ده سال است که در مساجد و حسینیه‌ها بمب منفجر می‌شود؛ دقیقاً از تاریخی که ارتش‌های غربی وارد عراق و افغانستان شده‌اند. در هزار و اندی سال گذشته، مگر ما شیعه و سنی نداشتیم؟ مردم مسلمان هزار سال است که در کنار یکدیگر زیسته‌اند؛ ولی ناگهان بمب‌گذاری‌های تروریستی در کوچه و خیابان و بازار آغاز شد.

نظام بین‌الملل و بافت شورای امنیت نیز بر بنیان ارعاب و تروریسم بنا شده است. وقتی «حقّ وتو» را به دارندگان سلاح کشتار جمعی و بمب اتم می‌دهند، همه باید بفهمیم که «فرهنگ ترور» بر جهان، حاکم است؛ یعنی هر کشوری که قدرت کشتار بیشتر دارد، در یک طرف و بقیه، همهٔ ملّت‌ها و دولت‌های جهان در طرف دیگر ترازو قرار می‌گیرند.

مگر «فرهنگ ترور» چیست؟ توزیع قدرت جهانی، نه براساس دموکراسی جهانی، بلکه بر اساس مالکیت بمب اتم؛ این‌‌ همان فرهنگ ترور است.

۳. فرهنگ سیاسی مدرن غرب، نوعی «بنیادگرایی ماتریالیستی تروریست‌پرور» است. فرهنگ سیاسی مدرن غرب، ارزش‌های سکولار، از اساس، خشونت‌ساز است؛ و روش‌های غیراخلاقی را در سیاست، موجّه کرده است. به نقطهٔ آغاز سیاست مدرن در غرب باز گردیم، به لحظه‌ای که سیاست و قدرت، «سکولاریزه» و دنیوی شد. به کلمات امثال «ماکیاولی» و «هابز»، پدران فلسفهٔ سیاسی سکولار و مدرن، توجه کنید که چه طنین وحشیانه و خشنی دارد. یکی، از مناسبات سیاسی و انسان، «قداست‌زدایی» کرد و دیگری، انسان را ذاتاً گرگ انسان نامید. این، آغاز فرهنگ ترور در عصر مدرن و آغاز تئوریزه‌ شدن «خشونت در سیاست» است. شعارهایی از این قبیل که «سیاست بین‌الملل، علم است و از اخلاق، جداست یا سیاست از شریعت الاهی جداست»، نطفهٔ تروریسم را بست.

 «تروریسم مدرن»، روزی متولد شد که ماکیاولی در کتاب شهریار نوشت: «طریق عمل سیاسی بیش از دو راه ندارد: یکی، رفتار منطبق با قوانین و اخلاق که ویژهٔ انسان است؛ ولی موفق و کارآمد نیست و شهریاران جهان را به هدف نمی‌رساند و دیگری، از راه اعمال زور و ترس که طریق حیوانی است؛ ولی چون شهریاران را به هدف می‌رساند، باید آن‌ را برگزید».

ماکیاولی می‌گوید: «همه می‌دانند که چه نیکوست صاحبان قدرت در جهان، صادق در گفتار و درست‌کردار در رفتار و وفادار به پیمان‌ها باشند، ولی با این شیوه‌ها نمی‌توان به قدرت رسید و در قدرت ماند. قدرت‌های اصلی در اختیار کسانی می‌ماند که با نیرنگ و دروغ پیروز شوند. به‌ خصوص، در تغییر‌دادن حالت و قیافه برای ریاکاری و سخن‌گفتن در مذمّت کاری که می‌کنند، باید مهارت کافی داشته باشند.»

هم‌چنین او به صاحبان قدرت و رسانه در غرب آموخت که علیه تروریسم و به نفع صلح و به نفع دموکراسی و آزادی شعار دهند و در‌‌ همان حال، «تروریسم» را در دنیا رایج و نیز دموکراسی‌های مردمی را سرکوب کنند.

ماکیاولی می‌گوید: «پادشاه مآل‌اندیش می‌داند که هیچ پادشاهی برای بدقولی خود ضرر نکرده است. شهریاران جهان نباید بر سر قول و عهد‌ها بمانند، بلکه باید ترس را چنان عاقلانه مستقر کرده که بتوانند ملّت‌ها را کنترل کنند. با ترس می‌توان بر بشریت حکومت کرد، نه با محبّت».

فرهنگ «سیاست مدرن» در غرب، فرهنگ «تروریست‌پرور» است، این فرهنگ بود که بمب هسته‌ای و شیمیایی و میکروبی منفجر ‌کرد. در جهان به ‌اصطلاح مدرن، التهاب و بی‌ثباتی و ناامنی به‌طرز بی‌سابقه‌ای در تاریخ بشر، نهادینه شده است. هر لحظه امکان دارد بمبی در گوشه‌ای از دنیا منفجر شود یا هر شبی ممکن است هواپیما‌ها و تانک‌های اشغال‌گران وارد خانهٔ شما شوند.

هم «قتل و ارعاب بی‌گناهان» و هم «روش‌های ناجوان‌مردانه» که دو قید «تروریسم» بوده، تحقق یافته است. به ‌جای آنکه به دنبال جوجه‌تروریست‌ها بگردید، در پی «پدران تروریسم» باشید.

تبعیض در مواجهه با جنبش‌های کنونی مردم مسلمان در شمال آفریقا و خاورمیانه را بنگرید. در سوریه، ناگهان غرب، طرف‌دار حقوق مردم می‌شود. در مصر، تونس، اردن، بحرین، یمن، مراکش و الجزایر، غرب در کنار حکومت‌ها و علیه مردم است، اما در لیبی، وارد عملیات نظامی می‌شود. این در حالی است ‌که حکومت لیبی سال‌هاست که دیگر انقلابی نیست و مواضع ضد ‌غربی ندارد. تسلیم شده و حتی حاضر شده بود که اسرائیل را به رسمیت بشناسد، ولی در بحرین و یمن، غرب به نفع حکومت و علیه مردم، به دست‌نشاندهٔ خود در رژیم آل‌سعود و رژیم بحرین، دستور جنگ و حتی اشغال نظامی می‌دهد. این تجسم ماکیاولیسم و دامن ‌زدن به خشونت در غرب آسیای اسلامی (خاورمیانه) است.

در فلسفهٔ سیاسی دنیامحور و غیر‌اخلاقی «مدرن»، اصالت با جنگ است؛ زیرا جنگ آنان را به قدرت و ثروت می‌رساند. «صلح» صرفاً، فاصلهٔ بین دو جنگ است و در اساس، چیزی بیش از آتش‌بسی موقت برای تجدید قوا و سپس جنگ و اشغالی دیگر نیست. اگر یک گام به عقب باز گردیم، به بنیاد هستی‌شناختی و فلسفی ترور می‌رسیم.

۴. «انسان‌شناسی مادی» و «هستی‌شناسی سکولار»، خشونت‌پرور و ذاتاً تروریستی است. وقتی جهان هستی، فاقد مبدأ و معاد الاهی و بی‌ سر و ته دانسته شود، انسان، «بلاتکلیف» شده و زندگی او بی‌معنا و عبث خواهد بود. وقتی زندگی فاقد «معنویت» شود، اخلاق، عدالت و حقوق بشر صرفاً الفاظی تبلیغاتی می‌شوند؛ برخورد ابزاری با کلمات.

در «انسان‌شناسی سکولار»، مسئولیت الاهی و روح الاهی انسان بی‌معنا می‌شود. «اخلاق»، نسبی، شخصی و قراردادی شده و «خودمحوری»، نظریه‌پردازی و توجیه و بلکه تقدیس می‌شود. «قدرت، ثروت و لذّت»، اصالت یافته و «خدا، آخرت و عدالت» به حاشیه می‌رود. «کرامت انسان»، بازی‌چه شده و جان انسان، ارزان می‌شود. نفرت، جنگ و رقابت غیراخلاقی در شخصیت انسان‌ها و در روابط بین‌الملل، اصالت می‌یابد. خدمت به انسان‌ها، احمقانه یا ریاکارانه دانسته می‌شود. «برابری و برادری» رویا گشته و جهان، زشت و بی‌معنا می‌شود، پس چرا انسان، زیبا باشد؟

وقتی «اصالت لذّت و منفعت»، مبنای «علوم ‌انسانی» شده و فلسفهٔ معطوف به قدرت و ثروت، بنیاد «علوم ‌اجتماعی» و «ایدئولوژی‌های مادی مدرن» شود، «تروریسم»، دقیقا در آن لحظه، متولد شده است.

اما در انسان‌شناسی قرآن و اسلام چه می‌بینید؟ روح انسان، نفخهٔ رحمانی و موجودی الاهی است؛ گران‌ترین و مقدس‌ترین پدیده بر روی زمین.

قرآن می‌فرماید: قتل یک انسان بی‌گناه، برابر با قتل هفت میلیارد انسان است. زندگی، امانت خداست و حفظ و دفاع از زندگی، «تکلیف شرعی» است. خدمت به انسان‌ها، راه نزدیکی به خداوند است. اهانت به انسان‌ها و خشونت علیه آنان، گناه کبیره و نابخشودنی است. «جهاد» در این فرهنگ، برای مهار خشونت، حذف اشغال‌گری، دفاع از حقوق مادی و معنوی انسان‌های بی‌گناه و ملّت‌های تحت ستم و اشغال است.

اسلام از آنجا که ضد خشونت و مدافع زندگی و کرامت انسان است، جهاد و قصاص را واجب کرده زیرا «قصاص» برای دفاع از «زندگی» است. در «جهاد» نیز اخلاق جنگی و حقوق اسیران و شکست‌خوردگان را واجب و شکنجه و هتک‌ حرمت و قتل اسیران را حرام کرد.

خداوند برای مهار اشغال‌گری و تروریسم، «جهاد» و «قصاص» را واجب کرد. جنبش‌های پارتیزانی ضد اشغال‌گر، گروه‌های آزادی‌بخش و مبارزان علیه استعمار و استبداد، علیه ستم و تحقیر انسان، علیه پدران خشونت و در خدمت بشریت، عمل می‌کنند و مبارزهٔ آنان مقدس است زیرا آدم‌کشان و متجاوزان را مهار می‌کنند.

 «اسلام‌شناسی غربی»، اسلام‌شناسی دروغین است. اسلام را باید از متن اسلام شناخت. اسلام، هر نوع تهدید علیه جان بی‌گناهان و امنیت عمومی را مصداق «محاربه» دانسته و مستحق مجازات شدید می‌داند. اسلام، جهاد علیه اشغال‌گران را واجب و مایهٔ عزت خواند؛ ولی «جهاد» روش دارد.

جهاد قرآنی، کشتار بی‌گناهان نیست. اسلام به ‌دنبال پیروزی غیراخلاقی حتی بر دشمن بی‌اخلاق نیست. مبنا و هدف سیاست اسلامی، اخلاق و اخلاقی است. قرآن کریم می‌فرماید: «وَلَا یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَى أَلَّا تَعْدِلُوا اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى». حتی در‌ برابر دشمن بی‌اخلاق، شما بی‌اخلاق نباشید. دشمنان شما، معلم شما نیستند. آنان بی‌گناهان را می‌کشند ولی شما نکشید. مبادا دشمنی با آن کسان، شما را برانگیزاند تا از مرزهای عدالت، عبور کنید و حقوق دشمن و اخلاق را زیر پا بگذارید. در همهٔ لحظات شکست یا پیروزی، حقوق، اخلاق و عدالت را پاس دارید و حرمت نهید؛ این است فرمان اسلام. والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 16:18  توسط امیر رحمانی  | 

یک گزارش اقتصادی

چاه‌هاي نفت اعراب با گاز ايراني ادامه به حيات مي‌دهنددر حالي تزريق گاز به چاه‌هاي نفتي پير ايران براي افزايش بازيافت در حداقل ممكن است، كشورهاي عربي براي احياي ميلياردها دلار از ذخاير نفتي خود روي خريد گاز ايران حساب ويژه‌اي باز كرده‌اند.
به گزارش فارس، چاه‌هاي نفت در اغلب كشورهاي نفت خيز جهان رو به پيري مي‌روند، بنابراين همه كشورهاي توليدكننده نفت به دنبال افزايش ضريب بازيافت نفت هستند تا هر چه ديرتر اين طلاي سياه به اتمام برسد و بتوانند از اين طريق درآمدهاي بيشتري را براي كشورشان جذب كنند.
حتي برخي از اين كشورها مانند آمريكا حاضرند تا در چاه‌هاي نفتي خود را ببندند و از طريق واردات نفت مورد نياز خود را تامين كنند كه آمار واردات نفتي آمريكا حكايت از اين امر دارد.
153 سال از 27 اوت سال 1859 ميلادي، زماني كه نفت نخستين چاه در ايالت پنسيلوانيا آمريكا از دل زمين به بيرون فوران كرد،مي‌گذرد. نزديك به 153 سال است از اكتشاف نفت در جهان گذشته و در اين مدت مردم كشورهاي مختلف به طور مستقيم و غير مستقيم از اين منبع هيدروكربوري استفاده مي‌كنند.
در طول مدتي كه از اكتشاف اين ماده هيدروكربوري مي‌گذرد،چاه‌هاي نفتي در اغلب كشورهاي نفت خيز دنيا پير شده‌اند و ديگر نمي‌توانند مانند گذشته نفت توليد كنند، به اصطلاح ضريب بازيافت توليد نفت در حال كاهش است، به تبع آن ميزان توليد نفت جهان نيز در حال كاهش است. به عنوان مثال براساس آمار و اطلاعات اداره اطلاعات انرژي آمريكا، ميزان توليد نفت كشور مكزيك و درياي شمال كاهش يافته است و از طرف ديگر سازمان كشورهاي صادر‌كننده نفت(اوپك) در جديدترين گزارش خود از كاهش توليد نفت كشورهاي عضو اين سازمان خبر داده است.
در اين گزارش يكي از علل كاهش توليد نفت پيرشدن چاه‌هاي نفتي و كاهش ضريب بازيافت ميادين نفتي عنوان شده است.
اگر چه كاهش توليد نفت در جهان موجب افزايش قيمت اين طلاي سياه مي‌شود، اما از طرفي براي كشورهاي توليدكننده نگراني‌هايي را به وجود آورده است تا مبادا اين منابع هيدروكربوري به اتمام برسد و جهان با يك بحران انرژي مواجه شود.
البته منبع هيدرو كربوري ديگري نيز در جهان كشف شده است كه شايد بتواند در آينده جانشين نفت شود، منبعي كه نامش گاز طبيعي است.
درباره تاريخچه اكتشاف گازطبيعي در جهان مي‌توان گفت همانطور كه آمريكا در كشف نفت پيش قدم بوده است در كشف گاز نيز همين گونه بوده است، به طوري كه كشف مخازن گاز در اواخر قرن 19 در آمريكا رخ داد اما به دليل مشكلات حمل، استفاده از گازطبيعي تا سال 1930 رونق چنداني نداشت.
اگر چه هم اكنون بيش از 80 سال است كه از اين منبع هيدروكربوري در جهان استفاده مي‌شود اما به جرات مي‌توان گفت هنوز گاز طبيعي جايگاه نفت را در سبد انرژي جهان پيدا نكرده و به قول برخي كارشناسان انرژي بسيار بعيد است تا استفاده از گازطبيعي فراگير شود.
كشورهاي توليدكننده نفت به دنبال افزايش ضريب بازيافت
همانطور كه در بالا گفته شد آنچه كه درآينده جهان تاثير گذار است و مي‌تواند يك كشور را قدرتمند نشان دهد داشتن ذخاير عظيم انرژي است زيرا اين ذخاير در آينده اقتصادي و سياسي يك كشور بسيار موثر است.
به همين دليل شركت‌هاي بزرگ نفتي كه تجارب زيادي در زمينه اكتشاف و توسعه ميادين نفتي دارند به دنبال راه كارهايي هستند تا بتوانند ضريب بازيافت مخازن نفتي را افرايش دهند تا وضعيت توليد نفت را در جهان بهبود بخشند و مدت زمان توليد نفت در جهان را افزايش دهند.
تزريق گاز يكي از روش‌هاي افزايش ضريب بازيافت است
هم اكنون از روش‌هاي مختلفي براي افزايش ضريب بازيافت نفت در جهان استفاده مي‌شود كه يكي از اين روش‌ها تزريق گازطبيعي به ميادين نفتي است.تزريق گاز به ميدان نفتي عملي است كه جهت جلوگيري از كاهش فشار نفت مخزن و در نتيجه تثبيت ميزان استخراج نفت از يك مخزن نفتي در طول زمان انجام مي‌شود. اين روش از دهه 1950 ميلادي در سطح بين‌المللي استفاده شده است كه به دليل كم‌هزينه بودن در مقايسه با حفر چاه‌هاي جديد مورد استقبال قرار گرفته است. در اين روش از گازهاي هيدروكربن، گازكربنيك و ازت استفاده مي‌شود. هدف نهايي از تزريق گاز تامين ضريب بازيافتي بيشتر براي مخازن نفت نسبت به روشهاي معمول است.
كشورهاي عربي دارنده نفت هم از گاز استفاده مي‌كنند
به گزارش سازمان كشورهاي عربي دارنده ذخاير نفتي (OAPEC) حدود 60 درصد از ذخاير نفتي جهان در اختيار كشورهاي عربي است.
چندي پيش يك روزنامه عربي گزارش جالبي از آمار و نحوه مصرف گاز در كشورهاي عربي دارنده ذخاير نفتي منتشر كرد.
در گزارش اين روزنامه آمده است: كشور عربستان درميان كشورهاي صادر‌كننده نفت جايگاه نخست مصرف‌كننده گاز را در اختيار دارد و پس از آن كشورهاي امارات، قطر و مصر جايگاه‌هاي بعدي را به خود اختصاص داده‌اند.
اين گزارش اضافه مي‌كند:كشورهاي الجزاير،بحرين، ليبي،عراق و كويت نيز ديگر مصرف كنندگان گاز طبيعي در جهان هستند، علي‌رغم اينكه حجم زيادي از نفت را در اختيار دارند.
اين روزنامه مدعي است كشورهاي عربي كه دارنده ذخاير نفتي هستند در سال 2011 حدود 53 ميليارد متر مكعب گاز مصرف كردند كه بيشترين مورد استفاده نيز تزريق به ميادين نفتي‌شان بوده است و در مرحله بعد از اين منبع هيدرو كربوري در بخش انرژي و سوخت استفاده مي‌كنند.
پس از انتشار اين گزارش برخي از رسانه‌هاي عربي در گزارش‌هاي مشابهي مدعي شدند كشورهاي عربي مي‌توانند از منابع عظيم گازي كه در اختيار ديگر كشورهاي جهان از جمله روسيه و ايران است استفاده كنند.
تزريق گاز ايران به چاه‌هاي نفت عربي و مرگ تدريجي چاه‌هاي وطني
هم اكنون كشورهاي عربي كه از نعمت گازطبيعي بي‌بهره هستند با واردات گاز از ديگر كشورها و تزريق آن به ميادين نفتي خود دوباره حجم زيادي نفت را زنده كرده و از طرفي نيز در آينده مي‌توانند گاز تزريق شده را براي مصرف برداشت كنند كه به نوعي به يك سود دو طرفه دست پيدا كرده‌اند.
از سوي ديگر به گفته مسئولان صنعت نفت و گاز كشور، ايران داراي 27 تريليون متر مكعب گاز از ذخاير كشف شده كنوني است كه احتمال دارد با كشف ميادين جديد حجم اين ذخاير افزايش يابد.
بر اساس قراردادهاي گازي كه قرار است در آينده امضا شود، حجم قابل توجهي از گاز ايران به كشورهايي همچون امارات، كويت و چند كشور ديگر عربي صادر خواهد شد.
اما نكته‌اي كه بايد مورد توجه قرار گيرد اين است كه چه مقدار از اين گاز كه مالكش خودمان هستيم به ميادين نفتي وطني تزريق مي‌شود؟
مسئولان شركت ملي نفت ايران در پاسخ به اين پرسش مي‌گويند: در بهترين حالت ممكن هم اكنون ميزان تزريقي گاز به ميادين نفتي افزايش يافته و به روزانه حدود 100 ميليون متر مكعب رسيده است.درصورتي كه وضعيت وخيم چاه‌هاي نفتي ايران نيازمند بيش از اين مقدار تزريق گاز است و اين درحالي است كه مسئولان صنعت نفت ايران ترجيح مي‌دهند هر متر مكعب گاز را به ميزان 35 سنت به فروش برسانند، حال آنكه در ازاي آن ميليارد‌ها دلار در اعماق زمين براي هميشه مدفون شود و در عوض كشورهاي عربي با پرداخت بهاي كمي در آينده صاحب ميليارد‌ها دلار مي‌شوند.
علت آنكه گاز به ميادين نفتي تزريق نمي‌شود، چيست؟
شايد به نظر برسد كه پاسخ به اين سوال مي‌تواند راه گشا باشد و بسياري از ابهامات را حل كند، اما در واقع كارشناسان مسائل انرژي و نفتي در پاسخ به اين سوال جواب‌هاي گوناگوني را مي‌دهند.
عده‌اي مي‌گويند مسئولان وزارت نفت متوجه نيستند كه چه منبع عظيمي از سرمايه درحال از بين رفتن است و به همين دليل بايد آنها را نسبت به اين موضوع آگاه كرد.
عده‌اي ديگر از كارشناسان مي‌گويند بي‌توجهي به اين گونه مسائل در خصوص صنعت نفت عادي است و نبايد زياد از مسئولان انتظار داشت، آنها مي‌گويند دولت‌ها كه تغيير مي‌كنند سعي دارند وجهه خوبي را از خود بر جاي گذارند بنابر اين به دنبال حل مسائل زود گذر هستند و اصلا به دراز مدت و توسعه نمي‌انديشند.
جواب اين سوال هر چه باشد مهم اين است كه يك سهل انگاري در حال به جاي گذاشتن خسارت جبران ناپذيري براي كشور است كه اگر بيش از اين ادامه پيدا كند در تاريخ ايران ثبت خواهد شد.
* يكي از علل اصلي كاهش توليد نفت پيرشدن چاه‌هاي نفتي و كاهش ضريب بازيافت ميادين نفتي است
* به گزارش سازمان كشورهاي عربي دارنده ذخاير نفتي (OAPEC) حدود 60 درصد از ذخاير نفتي جهان در اختيار كشورهاي عربي است
* كشورهاي عربي كه از نعمت گازطبيعي بي‌بهره هستند با واردات گاز از ديگر كشورها و تزريق آن به ميادين نفتي خود دوباره حجم زيادي نفت را زنده كرده و از طرفي نيز در آينده مي‌توانند گاز تزريق شده را براي مصرف برداشت كنند كه به نوعي به يك سود دو طرفه دست پيدا كرده اند

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 15:41  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار برگزیده

* در پي چاپ خبري مبني بر آمادگي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني براي ورود به رقابت‌هاي رياست جمهوري دوره يازدهم در بعضي روزنامه‌ها، منابع نزديك به ايشان گفتند اين خبر كذب محض است. همين منابع مي‌گويند آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني هيچ برنامه‌اي براي ورود يا دخالت در انتخابات رياست جمهوري آينده ندارد.

* مجله اكونوميست از افزايش 700 درصدي مصرف مشروب در كشورهاي مسلمان خبر داد. اين مجله افزوده است اين افزايش عليرغم غيرقانوني بودن نوشيدن الكل در بسياري از كشورهاي مسلمان و مجازات شلاق يا حتي اعدام براي مصرف آن، بازار سياه تهيه و فروش مشروبات الكلي در ايران، ليبي و برخي كشورهاي ديگر رونق دارد. اكونوميست نوشت: فروش مشروبات الكلي در خاورميانه، بين سال‌هاي 1380 تا 1390، 72 درصد بالا رفته، اين درحالي است كه متوسط جهاني مصرف آن 30 درصد است.

***نظرسنجی غرب در مورد امام زمان(عج )

در نظرسنجی که توسط موسسه PEW انجام شد، به این موضوع اشاره شده است که در خاورمیانه، آفریقای شمالی، جنوب آسیا و جنوب شرق آسیا بیشتر مسلمانان معتقدند که آنها ظهور حضرت مهدی (عج) را در زندگی خود خواهند دید. این انتظار در افغانستان 83 ،در عراق 72 ، در تونس 67 و در مالزی 62 درصد است.
در این نظرسنجی مشخص شد که درصد انتظار برای ظهور حضرت مهدی در آسیای میانه از هر 10 نفر چهار نفر بوده است اما در ترکیه این آمار به 68 درصد می رسد. این نظر سنجی در ایران صورت نگرفته است.
این نظرسنجی در بین شیعیان و اهل تسنن صورت گرفته است در نتیجه حدود 682 میلیون نفر از مسلمانان انتظار دارند که شاهد ظهور حضرت مهدی (عج) باشند
***زیاد خوردن شراب حرام است
یکی از تئوریسین های فراری که سابقاً ملبس به لباس روحانیت بوده ویکی از پشتیبانان فکری دولت اصلاحات به شمار می آمد، یعنی "حسن یوسفی اشکوری" که اکنون در خارج از کشور به سر می برد، در پاسخ به سؤال شخصی از وی در مورد حلیت یا حرام بودن شراب، نسبت به حرام بودن آن تردید وارد کرده است.
او در سایت شخصی خود در پاسخ به این سؤال که آیا چون در قرآن برای شراب لفظ «حرام» به کار نرفته، می توان گفت که حرام نیست پاسخ داده: «در قرآن از واژه «حرام» در مورد شراب و خمر استفاده نشده و فقط گفته شده از گناهان است و از آن اجتناب کنید... من به توان یک نظر شخصی فعلا به صورت خام می توانم بگویم که اگر ملاک تحریم و یا نهی از شرب خمر مسکر بودن باشد، طبعا بر وفق قاعدة «کل مسکر حرام» هر نوشابه الکلی به دلیل مست کنندگی نهی شده اند اما به نظر می رسد که تحریم و نهی با قید مسکر بودن بالفعل است نه وجود خصلت ذاتی مست کنندگی و آیات قرآن و به ویژه سیر تحولی آن نشان می دهد که همین نظر درست است و منطبق با انگیزه و فلسفه نهی و نقد شرب خمر.»

خلاصه حرف، همان مطالب قدیمی است که در ماهواره های فارسی زبان بارها تکرار شده است که «اگر یک گیلاس بخوری و زیاده روی نکنی، حرام نیست!» حال آنکه قرآن کریم در آیات 90 و 91 سوره مائده می فرماید "یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَ الْمَیْسِرُ وَ اْلأَنْصابُ وَ اْلأَزْلامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّیْطانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ.. " و نیز در سوره بقره آیه 219 می فرماید: "...یَسْئَلُونَکَ عَنِ الْخَمْرِ وَ الْمَیْسِرِ قُلْ فیهِما إِثْمٌ کَبیرٌ..."

***فتوا‌ی‌ علمای‌ اندونزی‌ علیه‌ "یوسف‌پیامبر "
با فتوای مجلس العلمای مرکزی اندونزی پخش سریال یوسف پیامبر (ع) که از شبکه ی سراسری TVRI پخش می شد، به علت نمایش چهره ی حضرت یوسف (ع) متوقف شد.
مجلس العلمای مرکزی اندونزی طی صدور فتوایی مبنی بر حرمت نمایش چهره پیامبران الهی، مانع از ادامه سریال پربیننده و ایرانی یوسف پیامیر (ع) از شبکه سراسری و دولتی TVRI اندونزی که پربیننده ترین شبکه ی سراسری اندونزی بشمار می رود شد.
لازم به ذکر است در پی برپایی نشست کمیسیون مشترک فرهنگی و امضاء تفاهم نامه همکاری های تلویزیونی بین دو کشور، سریال یوسف پیامیر (ع) که به زبان اندونزیایی نیز دوبله شده بود در پر بیننده ترین ساعات یعنی پس از اذان مغرب بمدت سی دقیقه پخش می شد. قطع پخش این سریال که تا دوازده قسمت آن نیز بنمایش درآمده بود واکنش و اعتراض بینندگان را برانگیخت.
***پیشنهاد ضدانقلاب برای اجلاس!
به گزارش رجانیوز، سایت بالاترین با انتشار یک فراخوان عمومی خطاب به مخاطبانش -در خارج از کشور!-، خواستار نافرمانی مدنی از سوی آنها شد و از آنها خواست تا در مدت برگزاری اجلاس تهران، شهر را ترک نکرده و با حضور در خیابان ها موجب ترافیک شوند!


این پیشنهاد خنده دار در حالی مطرح می شود که با آغاز فتنه 88، بسیاری از سبزها و کسانی که مدعی تقلب در انتخابات بودند از دادن جان خود در راه هدفشان سخن می گفتند اما روند نزولی این جریان تا حدی پیش رفته است که سطح مبارزات این جریان با نظام، به در خواست برای مسافرت نرفتن و ماندن در پایتخت محدود شده است!
گفتنی است در بخش دیگری از این فراخوان بامزه، تصریح شده که سه سال از عدم ورود خبرنگاران خارجی به تهران می گذرد و این فرصت مناسبی است تا سبزها بتوانند اعتراض خود را نمایان کنند! اما این ادعای کذب در حالی است که طی این مدت در مناسبت های مذهبی، ملی و ... خبرنگاران کشورهای خارجی در تهران حضور داشته اند و کشورهای غربی و مدعی دموکراسی از جمله رژیم سلطنتی انگلیس باید پاسخگوی اخراج خبرنگار پرس تی وی از این کشور باشند.

***واکنش‌‌جالب یک‌خبرنگار به‌ تهدید‌سبزها
انتشار عکس یکی از خبرنگاران واحد مرکزی خبر در یک سایت ضدانقلاب و تهدید وی، با واکنش جالب وی مواجه شد.


حسن شمشادی که در سوریه به سر می برد و در میان بمباران های خبری هر روزه رسانه های ضد انقلاب، گزارش های جذاب و واقع بینانه ای از آخرین اوضاع این کشور تهیه می کند، در یک اقدام انفعالی مورد خشم سایت های مجهول الهویه ضد انقلاب واقع شده، تا آنجا که یکی از این سایت ها که ادبیات آن نشان می دهد گردانندگان آن از سلامت روانی چندان درستی برخورد نیستند با انتشار عکس حسن شمشادی مدعی دست داشتن وی در سرکوب سبزها در فتنه 88 شد و از مخاطبین! خود خواسته تا با وی برخورد کنند.
این اتفاق بامزه، با واکنش جالب شمشادی واقع شد و وی او در صفحه فیس بوک خود با انتشار متنی نوشت:
«الحمدلله …. خدا رو شکر که حداقل کسی یا کسانی پیدا شدند که بنده کمترین رو ، جزو بسیجی ها دانستند ، بسیجی که دلش با مردم و وطنش است و برای خوبی و خوشحالی و سلامتی و تندرستی همه ، هر کار که بتواند انجام میدهد و دلش دغدغه همه را دارد!

خدا رو شکر که شایسته ” شکار شدن ” شدم ! و دوستان پس از مدتها که پشت پرده گفتند ، آشکارا اعلام کردند که از چه کسانی و چه گروه هایی ” برای شکار ” همچون منی کمک گرفته اند !

***آرزوی خانم وزیر از پنچ سالگی
'مرضیه وحیددستجردی' در حاشیه این مراسم به خبرنگاران گفت: از پنج سالگی می خواستم دکتر شوم و به دلیل همین علاقه پزشک شدم.
وی هنگام مصاحبه با خبرنگاران به اطرافیان خود گفت: تلفن همراه من روی صندلی ها جا مانده است، آن را بیاورید ،خیلی اطلاعات در آن دارم!
'محمدمهدی اصفهانی' رییس مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث و طب دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این مراسم با اشاره به جامعیت ابن سینا گفت: پزشکان باید زندگی این حکیم فرزانه را الگوی خود قرار دهند اما گوشه ای از زندگی این بزرگوار را برای پزشکان الگو نمی دانم.
وی افزود: ورود ابن سینا به سیاست نباید الگوی پزشکان قرار گیرد؛ ابن سینا اجبارا به سیاست کشیده شد.
دکتر 'شمس شریعت ترقبان' رییس موزه تاریخ علوم پزشکی نیز گفت: ایران پزشکان برجسته ای داشته است اما حیف و صد حیف که فقط از ابن سینا و رازی می گوییم.
وی افزود: بطور مثال قرشی - علاء الدین ابوالحسن علی بن ابی الحزم القرشی معروف به ابن نفیس- کاشف گردش خون صغیر است اما آن را به ویلیام هاروی انگلیسی نسبت می دهند.
ترقبان خاطرنشان کرد در قرن هفتم و هشتم هجری در اروپا خبری از مریض خانه نبود در حالیکه در جهان اسلام و به ویژه در ایران ، مریضخانه به سبک صحیح وجود داشت.

*** شراب خواری چهره سرشناس وهابی
«محمد العریفی» یکی از سرشناس ترین و جنجالی ترین مفتی های وهابیت در عربستان سعودی به شمار می رود.
وی اخیرا در مراسمی شرکت کرده و مقدار کمی هم شراب نوشیده است. تصویر حضور او در این مراسم – که به خودی خود رفتار شبه ناک و غیر شرعی به شمار می رود – به صورت گسترده در سایت های عربی و صفحات شخصی سایت های اجتماعی منتشر شده و جنجالی جدید را آفریده است.
انتشار این تصویر به قدری به این مفتی وهابی فشار آورده که او تلاش کرد عکس را ساختگی معرفی کند اما دیگر حاضران در آن مراسم، در مطالب مختلف و اظهاراتی گوناگون حضور «محمد العریفی» در آن مراسم را تأیید کردند.


گفتنی است او سال گذشته در یکی از سخنرانی های خود قرآن کریم را مورد تمسخر قرار داد. وی در آن سخنرانی عبارت هایی در مورد میوه سیب را با لحن و صدای ترتیل قرآن کریم خواند و گفت: این آیاتی بود از سوره سیب. مخاطبان حاضر در سالن هم از اقدام وی خرسند شده و همگی خندیدند.
***احمدی‌نژاد از نفرین‌مشایی می‌ترسد
محمد رضا باهنر درمصاحبه ای گفته است :
* من خودم معتقدم آقای احمدی‌نژاد به مشایی اعتقاد دارد، بدهی سیاسی به او ندارد.
*احمدی‌نژاد آدمی نیست که به غیر از خدا از کسی دیگر بترسد، من به این مساله شهادت می‌دهم که احمدی‌نژاد از کسی نمی‌ترسد و فقط از خدا می‌ترسد. بنابراین اگر رعایت حال مشایی را می‌کند به او اعتقاد دارد.
* احمدی نژاد چون به مشایی اعتقاد دارد و از نفرین او می‌ترسد. وامدار او نیست ولی ما اعتقادی به مشایی نداریم....
* یعنی حرف‌های مشایی برایش مهم است، فکر می‌کند مشایی بهتر از خودش می‌فهمد، مشایی را نسبت به خدا بنده‌تر می‌داند....من به مرجع تقلیدم اعتقاد دارم.
* احمدی‌نژاد به کارهای آقای مشایی باور دینی دارد. اگر همه بگویند حد مشایی این نیست که احمدی‌نژاد از او تبعیت کند اعتقاد احمدی‌نژاد نمی‌گذارد که از او تبعیت نکند.
 *** اظهارات مشایی در دست حسین شریعتمداری
در حالی که احساس می کرد کشف هزاره اتفاق افتاده با خوشحالی تمام تصویر زیر را منتشر کرد و نوشت: ظاهرا حافظه حسین شریعتمداری یاری نمی کند و فراموش کرده جمله 'رژیم صهیونیستی مرده است، تنها تشییع جنازه آن را به تاخیر انداخته اند' متعلق به چه کسی است

 

***ماموریت جدید خانم میلیشیا
طی هفته گذشته تعدادی از محکومان فتنه 88 که به دلیل بر هم زدن نظم عمومی و اقدام علیه امنیت ملی مدتی را در زندان به سر می بردند، با عفو رهبری از زندان مرخص شدند .
بر اساس آخرین اطلاعات ، 75 تن از محکومان امنیتی که به دلیل نقش داشتن در فتنه 88 در زندان به سر می بردند تا بامداد پنجشنبه آزاد و 9 زندانی دیگر نیز شامل تخفیف در مجازات به مناسبت عید سعید فطر شده اند، اما به نظر می رسد اتاق فکر فتنه در صدد جذب دوباره این افراد به بدنه ساختاری جنبش سبز است .
بر اساس این گزارش "فخرالسادات محتشمی پور" که تا چندی پیش ، مسئولیت ارتباط گیری با خانواده های زندانیان سیاسی فتنه 88 را از سوی شورای راهبردی جنبش سبز برعهده داشت ، بعد از آزادی تعداد زیادی از عاملین فتنه 88 ، به دنبال ارتباط گیری مجدد با این افراد و اتصال آنان به حلقه های اجتماعی جنبش موسوم به سبز است .
شنیده ها حکایت از آن دارد که به محض آزادی گروه هایی از محکومان فتنه 88 از زندان ، رابطین محتشمی پور سعی در ارتباط گیری با این افراد داشته اند و موفق به برگزاری جلساتی محرمانه با حضور برخی لیدر های فکری جنبش سبز نظیر "محمد نوری زاد" با این افراد در روزهای گذشته شده اند .
بر اساس خبری که چند روز پیش در برخی رسانه های کشور منتشر شد، گروهی از افراد مذکور با هماهنگی لیدر های باقی مانده از جنبش سبز در هفته آخر ماه مبارک رمضان به بهانه برگزاری مراسم افطاری در یکی از باغ های اطراف تهران گرد هم جمع شدند و به بحث و تبادل نظر پیرامون وظایف بدنه فتنه در انتخابات سال 92 پرداختند .

 به گزارش مانیتورینگ سیرنیوز به نقل از خبرگزاری براثا عراق، منابع آگاه میدانی تاکید دارند که نیروهای منافقین در حال حاضر در کنار دیگر مخالفان مسلح و گروهکهای تروریستی در حال جنگ با ارتش سوریه هستند. این منابع اعلام کردند: تعداد نیروهای مسلح منافقین بیش از 2 هزار نفر است که برخی از آنها طی هفته های اخیر در حال آموزش نیروهای جنگجو در پایگاههای ایجاد شده در ترکیه و شمال عراق بوده اند. بنابر این گزارش، ورود نیروهای مسلح منافقین به جنگ علیه ارتش سوریه طی یک عملیات اطلاعاتی پیچیده از سوی برخی سرویسهای جاسوسی بین المللی، اقلیمی و عراقی به شکل محرمانه صورت گرفته است. خاطرنشان می شود پیش از این منابع لبنانی از ورود بیش از 3 هزار نیروی مسلح به دمشق برای ستیز با ارتش سوریه و سرنگونی نظام اسد خبر داده بودند.


 


 

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 14:57  توسط امیر رحمانی  | 

گزارش وارده

پنج شنبه هفته گذشته یکی از روزنامه های استان گزارش عملکردی از شرکت توزیع نیروی برق خوزستان منتشر کرد که در این گزارش به عملکرد این شرکت در اصلاح و بازسازی شبکه و تجهیزات فرسوده پرداخت و ذیل آن دو عکس را به عنوان قبل و بعد از بهسازی منتشر کرد که به صورت غیر حرفه ای با نرم افزار فتوشاپ ترمیم شده است


خوزنیوز:
پنج شنبه هفته گذشته یکی از روزنامه های استان گزارش عملکردی از شرکت توزیع نیروی برق خوزستان منتشر کرد که در این گزارش به عملکرد این شرکت در اصلاح و بازسازی شبکه و تجهیزات فرسوده پرداخت و ذیل آن دو عکس را به عنوان قبل و بعد از بهسازی منتشر کرد که به صورت غیر حرفه ای با نرم افزار فتوشاپ ترمیم شده است.در تصویر سعی شده است که سیم های اضافی پاک و پایه های برق چوبی حذف شود اما تصویرساز فراموش کرده که چراغ های روشنایی را نبایست از تصویر حذف کرد و برخی موارد دیگر که در تصاویر ذیل به آنها اشاره شده است.به هرحال کاش می شد بدین شکل مشکلات مردم خوزستان را حل کرد و ناهنجاری ها را سامان بخشید.


+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 14:12  توسط امیر رحمانی  | 

تخریب میراث فرهنگی استان

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی باغملک با اشاره به ارگ محمد تقی خان کیانرسی و ارگ ارغوانی عنوان کرد:
این نقش برجسته مربوط به دوره اشکانیان است و هنوز به ثبت نرسیده است و علیرغم اینکه از سال 86 کشف شده و مکاتبات زیادی هم صورت گرفته ولی تاکنون نه تعیین حریم شده و نه کارشناسی آن مورد بررسی علمی قرار گرفته و نه بودجه ای برای مرمت آن در نظر گرفته شده است در حالیکه این اثر تاریخ نانوشته باغملک است و این یعنی سوء مدیریت
خوزنیوز: دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی و باستان پژوهان باغملک در گفت و گو با خوزنیوز با بیان دغدغه های دوستداران میراث فرهنگی این شهر گفت: بیشترین دغدغه ما در شهرستان باغملک آثار تاریخی است که به ثبت  نرسیده اند و یا اینکه به ثبت رسیده اند ولی تاکنون از نظر پوشش خبری، تعیین حریم آثار، انجام کار تخصصی و کارشناسی برای مرمت آنها و از همه موارد مهمتر حفاظت از این آثار هیچگونه اقدام اساسی صورت نگرفته است.

یونس شفیعی در گفت و گو با خوزنیوز افزود: ارگ محمد تقی خان کیانرسی (کیان ارثی) که از نظر حوادث و دوره های تاریخی که در آن رخ داده و نوع معماری خاص آن و همچنین بازتاب این قلعه در سفرنامه سرهنری لایارد با وجود شهرت تاریخی و استانی آن هنوز هیچ گونه مرمتی در آن صورت نگرفته است و فاقد حفاظت تخصصی است و متاسفانه محل تردد و تجمع معتادان  و در محاصره آشغال و زباله ها قرار گرفته است.

وی در ادامه افزود: نمونه مشابه این قلعه از نظر نوع معماری و موقعیت قلعه فلک الافلاک خرم آباد است ولی تفاوت نگاه و نوع اهمیت به این دو اثر متفاوت است. مردم خرم آباد هرگونه خدمت و ارزش گزاری که لازم باشد برای حفظ یک اثر باستانی باید انجام شود در مورد آن اجرا کرده اند. به طور مثال با برپایی نمایشگاه در جوار قلعه تلاش شده که مردم را با موضوعات تاریخی درگیر کنند.

وی با بیان اینکه باید نگاهمان به مسائل تاریخی و فرهنگی عوض شود، اظهار کرد: ما هربار برای بیان مشکلات و هشدار نسبت به تخریب میراث تاریخی گزارش های متعدد دادیم و هر بار 5 تا 6 بار در قالب گزارش ها متذکر شده ایم تا فرماندار یا اداره میراث فرهنگی را تکان بدهیم.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی باغملک متذکر شد: درهر سیستم اداری هرکس باید براساس تخصص خودش فعالیت کند. متاسفانه در شهر باغملک کسی که صاحب تخصص در رشته باستان شناسی باشد  وجود ندارد و بیشتر رابطه ها تعیین کننده در فعالیت هاست تا تخصص.

شفیعی با اشاره به اثر تاریخی «منجنیق» تصریح کرد: علیرغم اینکه در پژوهش های انجام شده در این اثر بسیاری از آثار سفالی و همچنین پی یک پل ساسانی را کشف کردیم ولی هنوز به عنوان یک اثر به ثبت نرسیده است و مشاهده می شود که در حریم آن ساخت و ساز صورت می گیرد.

وی با اشاره به «ارگ ارغوانی» که مربوطه به دوره سلجوقیان است یادآور شد: ارگ ارغوانی با معماری زیبای آن به ثبت رسیده است ولی هنوز تعیین حریم نشده است و این موضوع سبب شده که این ارگ تاریخی به محل تجمع معتادان و جایگاه علوفه کشاورزان تبدیل شود و رها شدن آب در زمین های کشاورزی شالیزار و نفوذ آب به زیر زمین و حرکت آن به سمت دیوارهای ارگ خطرات را متوجه این اثر دوره «اتابکان لر» بکند.

این فعال میراث فرهنگی همچنین به دیگر اثر تاریخی، «کوشک دالخونی» اشاره و بیان کرد: کوشک دالخونی دارای نقش برجسته ای همانند نقش برجسته های دوره ایلامی است که از لحاظ نوع پوشش و لباس دارای اهمیت است. فردی با پوشش لباس و چکمه در حال نیایش است و من تاکنون در هیچ یک از نقش برجسته های دوره های تاریخی ایران پوشش چکمه را ندیده ام.

وی تاکید کرد: این نقش برجسته مربوط به دوره اشکانیان است و هنوز به ثبت نرسیده است و علیرغم اینکه از سال 86 کشف شده و مکاتبات زیادی هم صورت گرفته ولی تاکنون نه تعیین حریم شده و نه کارشناسی آن مورد بررسی علمی قرار گرفته و نه بودجه ای برای مرمت آن در نظر گرفته شده است در حالیکه این اثر تاریخ نانوشته باغملک است و این یعنی سوء مدیریت.
+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 14:10  توسط امیر رحمانی  | 

تهاجم فرهنگی

هدف جدید پرندگان خشمگین: تخریب مساجد و جنگ در ایران(+عکس)

نیمروز نوشت:
پس از ورود نسل تلفن های همراه آیفون، بازی انگری بردز و یا پرندگان خشمگین، در سال ۲۰۰۹ توسط شركت رویو تولید و توسط شركت چیلینگو به بازار عرضه شد كه در اواخر سال ۲۰۱۰ ،شركت رویوی خود به صورت مستقل تولید و توزیع بازی را بر عهده گرفته است.
 
این بازی پس از مدت اندكی توانست كه در میان كاربران موبایل محبوبیت فوق العادی ای كسب كند و پس از آن نسخه آنلاین این بازی و نسخه مخصوص كامپیوترهای خانگی نیز وارد بازار شد. و امروز كمتر گیموری است كه با این بازی ساده و جذاب ناآشنا باشد.
 
انگری بردز چیست؟
 

داستان بازی در نوع خود بسیار جالب است شما در نقش پرندگانی ظاهر می‌شوید كه تخم مرغهای شما توسط چند خوك بدطینیت دزدیده شده و شما نیز با تمامی بستگان خود كه شامل انواع پرنده می‌شود برای آزاد كردن تخم مرغهای خود و از بین بردن این حیوانات بد جنس به آنها حمله می‌كنید. هر چقدر كه شما بتوانید با تعداد كمتری پرتاب ،خوكها را از بین ببرید دارای امتیاز بالاتر و در نتیجه ستاره های بیشتری خواهید بود كه به ارتقاء امتیاز و رتبه شما در بین دوستان خود كمك فراوانی خواهد كرد. برای این كار ،شما باید با استفاده از منجنیق ،پرندگان خود را به سوی ساختمان‌های نامتعادل خوك ها پرتاب كنید تا بتوانید تخم مرغهای دزدیده شده خود را پس بگیرید.
محوبیت این بازی به حدی است كه میكائیل هد رئیس اجرایی شركت سازنده این بازی در گفتگو با مجله سرگرمی ورایتی گفت كه این شركت و چندین شركت هالیوودی در حال مذاكره هستند تا این بازی به یك داستان سینمایی بدل شود  و البته  تریلر شبیه سازی شده سینمایی آن كه خود شركت فنلاندی آنرا تولید كرده است در یوتیوب بیش از ۵ میلیون بازدید داشته است.    
این پایان اپیدمی چرندگان خشمگین نیست و خبر نخستین پارك بازی كودكان، الهام گرفته از بازی پرطرفدار "انگری بردز”( Angry Birds) در فنلاند، نشان دهنده محوبیت روزافزون این پرندگان بد اخلاق است!
 
آغاز بهره برداری ها
 
در ایران نیز یكی از محبوب ترین بازی های موجود پرتاب همین پرندگان خشمگین است! و بسیاری از جوانان و نوجوانان ترجیح میدهند كه اوقات خود را با این بازی ساده و در عین حال جذاب سپری كنند.حال كه این بازی توانسته است محبوبیتی جهانی كسب كند، و بسیاری از مردم دنیا به نوعی به این بازی وابسته شده اند، زمان بهره برداری نیز فرارسیده است و سازندگان آن میتوانند از اهداف پنهان خود رونمایی كنند.

انگری بردز
 
در نسخه پیشین این بازی (Angry Birds Space) در یكی از مراحل آن، شما مجبور بودید به موانعی حمله كنید كه شباهت بسیار زیادی به برج میلاد در تهران و همچنین نقشه كشور ایران داشت. و پیروزی شما در گرو حمله به این نماد ها بود.

انگری بردز
    
اما این پایان خصومت سازندگان این بازی نبود و این بار و در نسخه جدید این بازی (Rovio mobile ltd ver: 2.2.0) شما موظف به تخریب موانعی هستید كه شباهت خاصی به مساجد و اماكن مذهبی مسلمانان دارند. برای رسیدن به اهداف بازی باید بارها و بارها مسجدی را خراب كنید و همچنین خوك هایی كه داخل مسجد ساكن هستند را باید از بین ببرید!

انگری بردز
 
بهره برداری های سیاسی و نژاد پرستانه از بازی های رایانه ای و محصولات سرگرم كننده حربه جدیدی نیست و همواره این روش در راستای تهاجم فرهنگی به باور های مسلمانان و به ویژه ایرانیان مورد استفاده بوده است.
 
اما نكته مهم است این است كه آیا جوانان ایرانی و یا مسلمانان دیگر كشور ها كه تا پیش از این، از انجام این بازی لذت می برده اند حاضر هستند كه این بازی را تحریم كنند و یا اینكه به تخریب مساجد ادامه خواهند داد؟!؟
+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 14:1  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار حقوقی - قضایی

اگر دسته چک دارید، حتما بخوانید!

چنانچه شخصی به دیگری چکی را بدهد و در مقابل قرار باشد که دیگری کاری را برای او انجام دهد و انجام ندهد، صادر‌کننده نمی‌تواند دستور عدم‌پرداخت چک را صادر کند؛ زیرا عدم‌انجام تعهد یک مساله مدنی است و بایستی پس از پرداخت وجه، دادخواست خود را به دادگاه تحویل دهد.
ایسنا: براساس قانون تجارت، چک نوشته‌ای است که به موجب آن صادر‌کننده می‌تواند تمام یا قسمتی از پول خود را که نزد بانک دارد باز پس گیرد یا به شخص دیگری واگذار کند.

در قاعده صدور و نقد کردن چک معمولا ۳ نفر حضور دارند، صادر کننده‌، دارنده چک و پرداخت‌کننده که هر یک وظایف خاص خود را دارند. در ذیل به توضیح وظایف هریک از این سه نفر و و موارد قانونی مرتبط با آن می‌پردازیم.

صادر کننده‌، شخصی که چک را صادر می‌کند بایستی در تاریخی که در چک ذکر می‌کند به‌‌ همان اندازه در بانک وجه نقد داشته باشد والا هم از نظر جزایی و هم از نظر مدنی مسئولیت خواهد داشت.

صادر‌کننده در زمان مندرج در چک نباید، تمام یا قسمتی از وجه را از بانک خارج کند به شکلی که در سررسید در حساب وی وجه نباشد یا دستور پرداخت نشدن چک را نباید را صادر کند یا مورد دیگر اینکه نباید چک را به شکل غیرصحیح تنظیم کند. درصورت عدم‌مطابقت امضاء، قلم خوردگی و مسائلی از این قبیل، بانک از پرداخت پول خودداری می‌کند.

چنانچه صادر‌کننده بعد از صدور متوجه شود که چک از طریق کلاهبرداری یا سرقت از دست او رفته یا آن را گم کرده، می‌تواند دستور عدم‌پرداخت وجه را به بانک بدهد و باید به‌صورت کتبی علت دستور عدم‌پرداخت را بیان کند‌.

مواردی که می‌توان دستور عدم‌پرداخت چک را صادر کرد عبارتند از:

الف- اعلام مفقودی ب- سرقت ج- جعل د- کلاهبرداری ه- خیانت در امانت یا به‌د‌ست‌آوردن از راه‌های دیگر مجرمانه.

چنانچه شخصی به دیگری چکی را بدهد و در مقابل قرار باشد که دیگری کاری را برای او انجام دهد و انجام ندهد، صادر‌کننده نمی‌تواند دستور عدم‌پرداخت چک را صادر کند؛ زیرا عدم‌انجام تعهد یک مساله مدنی است و بایستی پس از پرداخت وجه، دادخواست خود را به دادگاه تحویل دهد.

هم‌چنین هرگاه اثبات شود که صادر‌کننده چک بی‌اساس دستور عدم‌پرداخت را صادر کرده است، علاوه بر پرداخت وجه به مجازات‌هایی از قبیل حبس‌، جزای نقدی و پرداخت کلیه خسارت وارد شده به دارنده چک محکوم می‌شود‌.

دارنده، شخصی است که برای نخستین‌بار چک را به بانک ارائه می‌کند. از این جهت بانک موظف است هر کس برای نخستین بار چک را به بانک می‌آورد هویت کامل و دقیق او را با ذکر تاریخ در پشت چک درج کند‌.

چند توصیه مهم به دارندگان چک که می‌خواهند از راه کیفری صادر‌کننده را تعقیب کنند:

برای تعقیب کیفری، دارنده چک فرصت دارد تا ۶ ماه پس از تاریخ صدور به بانک جهت اخذ پول خود مراجعه کند و اگر چک قابل پرداخت نبود، دارنده چک مهلت دارد تا ۶ ماه پس از صدور گواهی عدم‌پرداخت از بانک برای شکایت به دادسرا مراجعه کند‌.

برای شکایت کیفری باید به دادسرایی مراجعه کنند که بانک مورد نظر در آن حوزه قضایی باشد.

پرداخت کننده، گاهی اوقات وجه چک به‌علت‌هایی مانند‌، کسر موجودی‌، عدم‌مطابقت امضاء‌، قلم خوردگی و مواردی از این قبیل قابل پرداخت نیست‌. در این حالت بانک وظیفه دارد در برگ مخصوص که مشخصات چک و هویت و نشانی کامل صادر کننده‌ که علت عدم‌پرداخت در آن ذکر شده باشد به روشنی قید کند. ‌ سپس این برگ را مهر و امضاء کرده و به دارنده چک تسلیم کند‌. دارنده چک باید دقت کند که تمامی موارد ذکر شده باشد و علت عدم‌پرداخت نیز در آن برگه توسط بانک پر شده باشد‌. همچنین بانک وظیفه دارد نسخه دوم گواهی عدم‌پرداخت را سریعا به آخرین آدرس صاحب چک جهت اطلاع بفرستد‌.

چک بلامحل

۱- هرکس با علم به بسته بودن حساب بانکی خود مبادرت به صدور چک کند عمل وی در حکم صدور چک بلامحل خواهد بود و به حداکثر مجازات ۲سال حبس محکوم می‌شود. این مجازات غیرقابل تعلیق است.

۲- جرایم مذکور در این قانون بدون شکایت دارنده چک قابل تعقیب نیست.

۳- درصورتی که دارنده چک تا ۶ ماه از تاریخ صدور برای وصول وجه آن به بانک مراجعه نکرد یا ظرف ۶ ماه از تاریخ صدور گواهی عدم‌پرداخت شکایت نکرد دیگر حق شکایت کیفری نخواهد داشت.

۴- اگر بعد از صدور حکم قطعی، شاکی گذشت کند یا محکوم بهترتیب بالا موجبات پرداخت وجه چک را فراهم کند اجرای حکم متوقف می‌شود.

۵- محکوم علیه ملزم به پرداخت مبلغی معادل یک سوم جزای نقدی مقرر در حکم به نفع دولت خواهد بود.

در مواردی که صادرکننده چک قابل تعقیب کیفری نیست:

الف. سفید امضا: چنانچه چک بدون تاریخ داده شود هرگونه اضافه کردن تاریخ بدان از طرف غیراز صاحب حساب جدا از جنبه حقوقی قابل شکایت کیفری از طرف صاحب حساب علیه ملصق تاریخ به‌عنوان سوءاستفاده از سفید مهر و امضاء قابل شکایت کیفری است.

ب. هرگاه در متن چک وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی شده باشد.

ج. چک تضمینی

د. هرگاه خلاف موارد قبل بدون قید در متن چک ثابت شود که وصول وجه آن منوط به تحقق شرط یا بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی بوده‌است.

ه. هرگاه ثابت شود چک بدون تاریخ بوده یا تاریخ واقعی صدور چک مقدم بر تاریخ مندرج در متن چک باشد.

۶- صادرکننده چک یا ذی‌نفع یا قائم مقام قانونی آن‌ها می‌تواند با تصریح به اینکه چک بر اثر کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرائم دیگر تحصیل شده به بانک به‌طور کتبی دستور عدم‌پرداخت بدهد و اگر دارنده چک آن را به بانک ارائه کرد گواهی عدم‌پرداخت را به دارنده با ذکر علت تسلیم می‌کنند.

۷- دستوردهنده مکلف است پس از اعلام به بانک، شکایت خود را به مرجع قضایی تسلیم و حداکثر ظرف مدت یک هفته گواهی تقدیم شکایت خود را به بانک تسلیم کند. پس از انقضای یک هفته بانک از محل موجودی به تقاضای دارنده وجه چک را پرداخت می‌کند.

۸- دارنده چک نیز می‌تواند علیه کسی که دستور عدم‌پرداخت داده شکایت کند و هرگاه خلاف ادعایی که موجب عدم‌پرداخت شده ثابت شود دستوردهنده علاوه بر مجازات کلیه خسارات را باید بپردازد.

۹- پرداخت چک‌های تضمین شده و مسافرتی را نمی‌توان متوقف کرد مگر آنکه بانک صادرکننده نسبت به آن ادعای جعل کند.

۱۰- رسیدگی به کلیه شکایات و دعاوی حقوقی و جزایی چک چه در دادگاه و چه در دادسرا فوری و خارج از نوبت خواهد بود.

۱۱- وجود چک در دست صادرکننده دلیل پرداخت وجه چک و انصراف از شکایت شاکی است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

نکته: طبق قانون سابق برای اینکه صادرکننده در فاصله بین صدور حکم و رسیدگی بازداشت نشود تنها قرار تامینی که دادگاه می‌توانست از او اخذ کند وجه‌الضمان نقدی یا ضمانت نامه بانکی معتبر معادل مبلغ چک بود اما طبق قانون جدید دادگاه می‌تواند یکی از قرارهای تامین کفالت یا وثیقه اعم از وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی یا مال منقول یا غیرمنقول را اخذ کند.

طرح‌ شکایت‌ علیه‌ صادر‌کننده چک‌ بلامحل‌

چنانچه‌ چک‌ به‌ هر دلیل‌ برگشت‌ بخورد، پس‌ از دریافت‌ گواهی‌ عدم‌پرداخت‌ از بانک‌ محال‌ علیه‌ و اطمینان‌ از عدم‌وصول‌ چک‌ از طریق‌ مذاکره‌، نسبت‌ به‌ تنظیم‌ شکوائیه‌ اقدام‌ نمایید:

الف - پس‌ از تنظیم‌ شکوائیه‌ با همراه‌ داشتن‌ اصل‌ چک‌ به‌ قسمت‌ ارجاع‌ شکایات‌حوزه‌ قضایی‌ که‌ بانک‌ محال‌ علیه‌ در محدوده‌ آن‌ واقع‌ است‌ مراجعه کنید.

ب - معاونت‌ ارجاع‌ حوزه‌ قضایی‌ مربوطه‌ در ذیل‌ شکوائیه‌ دستور تحقیقات‌مقدماتی‌ و اعلام‌ نتیجه‌ را به‌ حوزه‌ انتظامی‌ واقع‌ در محدوده‌ سکونت‌ صادر کننده‌چک‌ را صادر می‌نماید. (آدرس‌ اعلامی‌ مشتکی‌عنه‌ مندرج‌ در برگ‌ گواهی‌ عدم‌پرداخت)

ج - پس‌ از اخذ دستور مقام‌ قضایی‌، به‌ حوزه‌ انتظامی‌ مربوطه‌ مراجعه‌ کرده‌ و برحسب‌ رویه‌ معمول‌، با کسب‌ دستور فرمانده‌ حوزه‌ انتظامی‌ یا جانشین‌ وی‌اخطاریه‌ ۳ روزه‌ که‌ به‌ اخطار حسن‌ نیت‌ معروف‌ است‌ در معیت‌ مأمور نیروی‌انتظامی‌ به‌ متهم‌ ابلاغ‌ می‌شود.

د - درصورتی‌ که‌ متهم‌ در ظرف‌ ۳ روز پس‌ از ابلاغ‌ اخطاریه‌ مذکور در بند ۳، رضایت‌ شاکی‌ را جلب‌ کرده‌ است‌ یا ترتیب‌ پرداخت‌ وجه‌ چک‌ را بدهد با اعلام‌رضایت‌ شاکی‌ یا ارائه‌ لاشه‌ چک‌ توسط وی‌ پرونده‌ مختومه‌ می‌شود، والا درصورت‌ عدم‌حضور در موعد مقرر، با دستور مقام‌ قضایی‌ نسبت‌ به‌ جلب‌ متهم‌ اقدام‌و پرونده‌ با گزارش‌ نیروی‌ انتظامی‌ و به‌ همراه‌ طرفین‌ به‌ حوزه‌ قضایی‌ مربوطه‌ارسال‌ و پس‌ از تعیین‌ شعبه‌ رسیدگی‌کننده توسط ریاست‌ حوزه‌ قضایی‌ و یامعاونین‌ آن‌ها، پرونده‌ در جریان‌ رسیدگی‌ قرار می‌گیرد. (این‌ اقدامات‌ نیز درصورتی‌که‌ متهم‌ متواری‌ باشد انجام‌ می‌گیرد) در ضمن‌ می‌توان‌ درصورتی‌ که‌ متهم‌ متواری‌ بوده‌ ‌ و احتمال خروج وی‌ از کشور برود، از دادگاه‌ درخواست‌ ممنوع‌الخروج‌ کردن‌ وی را از کشور کرد.
+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 13:58  توسط امیر رحمانی  | 

یک خبر از ماهشهر

يك منبع آگاه در پتروشيمي بندر امام به خبرنگار روزنامه جمهوري اسلامي گفت:
متأسفانه با فوت يكي از مصدومان حادثه آتش سوزي در پتروشيمي بندر امام كه از مجروحان و در آلمان بستري بود جمع كشته‌هاي اين حادثه تاكنون به 7 تن رسيده است.عليرغم گذشت نزديك به سه هفته از حادثه آتش سوزي در پتروشيمي بندر امام، تاكنون مسئولين پتروشيمي بندر امام علت اين آتش سوزي را اعلام نكرده و فقط گفته‌اند دردست بررسي است. سه نفر از مصدومان در آلمان بستري بوده كه با فوت آقاي جوادنيا هنوز دو تن بستري هستند. كاركنان پتروشيمي بندر امام، علت آتش سوزي را نشت گاز مي‌دانند.
+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 13:54  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

 

 

نرخ بيكاري خوزستان در بهار امسال اعلام شد

ميزان نرخ بيكاري خوزستان در بهار امسال 10 درصد اعلام شده  و اين در حالي است كه اين ميزان در سال‌گذشته 7/9 درصد بوده است. به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه‌خوزستان، ميزان اشتغال سال‌گذشته 3/90 درصد بود و امسال سه درصد كاهش يافته است. نرخ مشاركت مردمي نيز در بهار امسال 9/33 درصد برآورد شده است.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 13:53  توسط امیر رحمانی  | 

گزارش هواشناسی

 

 

شرجي در ماهشهر و هنديجان به 90 درصد رسيد

ميزان رطوبت هوا در شهرهاي جنوبي خوزستان ازجمله ماهشهر و هنديجان به 90 درصد رسيده است.عليرضا غلامپور، معاون اداره‌كل هواشناسي خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)_منطقه خوزستان_اظهار كرد: بررسي نقشه‌هاي هواشناسي نشان‌دهنده افزايش فشار هوا در سطح زمين است و پيش‌بيني مي‌شود در 24 ساعت آينده آسمان استان صاف، تا حدودي غبارآلود و همراه با شرجي باشد.وي افزود: هواي مرطوب تا فردا در استان مستقر خواهد بود و به اين ترتيب به دليل رطوبت موجود در هوا، ميزان ديد افقي در برخي شهرهاي استان، ازجمله شهرهاي ساحلي كاهش مي‌يابد.غلامپور تصريح كرد: در حال حاضر ميزان رطوبت هوا در شهرهاي ماهشهر و هنديجان 90 درصد است و اين دو شهر بيشترين ميزان رطوبت در استان را دارند. همچنين ميزان رطوبت هوا در اهواز 78 درصد است.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 13:51  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار ورزشی

 
 سرمربي تيم فوتبال راه آهن به شدت به داوري بازي با فولاد خوزستان معترض شد.

غلامرضا بهروان سرپرست سازمان ليگ که در ورزشگاه اکباتان حضور پيدا کرده بود با مسئولان باشگاه راه آهن بابت گشتن خبرنگاران بگومگوي مختصري داشت. وي خطاب به مسئولان راه آهن اعلام کرد گشتن خبرنگاران هيچ ايرادي ندارد اما اين موضوع مورد قبول راه آهني ها قرار نگرفت.

* حدود دو هزار هوادار در ورزشگاه اکباتان حضور دارند که حدود 100 نفر از آنها اهوازي هستند و براي تشويق فولاد به تهران آمده اند.

*250 نونهال براي تشويق راه آهن در ورزشگاه حضور دارند.

* تماشاگران براي دقايقي کريم باقري و علي دايي را تشويق کردند، در حالي که باقري در ورزشگاه حضور ندارد.

* دقيقه 15 بازي شيري بازيکن راه آهن موقعيت خوبي را از دست داد تا صداي اعتراض دايي بلند شود.

* فريدون معيني، اردلان، کازراني، محمد محمدي دروازه بان مصدوم راه آهن، مارکار آقاجانيان، روانخواه ، ايمان رزاقي راد، محمد نوازي و بهزاد غلامپور مربي دروازه‌بان هاي راه آهن از روي سکو اين بازي را تماشا مي کنند. همچنين سيموئز مربي تيم ملي نيز از نيمه دوم وارد ورزشگاه شد.

* به دليل عملکرد ضعيف مدافع خارجي فولاد، بازيکنان اين تيم به وي اعتراض کردند.

* نعيم سعداوي مربي فولاد با جواد منافي مربي راه آهن برخورد گرمي داشت.

*دقيقه 31 بازي مجتبي شيري مهاجم راه آهن موفق به زدن گل دوم راه آهن شد اما کمک داور اين گل را آفسايد اعلام کرد تا علي دايي سرمربي اين تيم به شدت به اين تصميم داور معترض شود. بعد از اين تصميم برخي از هواداران با سر دادن شعار « داور بي عدالت» عليه غلامرضا جباري داور مسابقه موضع گرفتند.

* دقيقه 37 مسابقه فواره هاي آبزني چمن روشن شد و تعجب همگان را به دنبال داشت اما چند ثانيه بعد اين فواره‌ها خاموش شدند.

* با تاريکي هوا فقط دو پروژکتور ورزشگاه اکباتان روشن شد که به دليل تاريکي ورزشگاه حسين فرکي ونعيم سعداوي مربيان فولاد به شدت به اين موضوع اعتراض کردند و حتي عکاسان هم با مشکل نور براي عکاسي روبرو شده و قصد ترک ورزشگاه را داشتند که در پي اين اعتراض ها دو پروژکتور ديگر هم روشن شدند.

* دقيقه 42 مسابقه به دليل نگرفتن خطا روي بازيکن راه آهن، علي دايي با ناظر اين مسابقه به شدت درگيري لفظي پيدا کرد.

* دقيقه 47 اين ديدار بين عليرضا عباسفرد مهاجم راه آهن و اميد خالدي بازيکن فولاد درگيري پيش آمد.

* پس از پايان مسابقه در نيمه اول علي دايي که از داوري معترض بود به سمت داور رفت و دست او را گرفت تا با وي صحبت کند و سرانجام داور با اسکورت راهي رختکن شد.
 
تیم فولاد خوزستان در دیداری خارج از خانه مغلوب تیم راه آهن تهران شد.

فولادی ها در ششمین دیدار خود در رقابتهای لیگ برتر دوازدهم به مصاف راه آهن رفتند و متحمل شکست 1-2 شدند.

این بازی در ورزشگاه اکباتان تهران انجام شد و حدود دو هزار تماشاگر داشت.

مهدی نوری (30 - پنالتی) برای فولاد و علیرضا عباسفرد (18) و بهادر عبدی (84) برای راه آهن گلزنی کردند.

قضاوت این مسابقه بر عهده غلامرضا جباری بود که در طول بازی با اعتراض های فراوانی از سوی علی دایی سرمربی راه آهن همراه شد و کادر فنی فولاد خوزستان نیز در پاره ای از صحنه ها به نحوه قضاوت وی اعتراض داشتند.

مهدی نوری ، ارشاد یوسفی و ساسان انصاری از فولاد و مهدی زارعی ، پیروز قربانی ، بهشاد یاورزاده و حامد نورمحمدی از راه آهن نیز اخطاری های این دیدار بودند.


راه آهن تهران 2 - فولاد خوزستان یک


تهران ، ورزشگاه اکباتان ، پنجشنبه دوم شهریور 1391

کادر داوری: غلامرضا جباری (داور) ، علیرضا کهوری و حمید سیفی آذر (کمک داور) ، جمشید دانش مهر (داور چهارم)

تماشاگر: حدود دو هزار نفر

گلزنان: مهدی نوری (30 - پنالتی) برای فولاد / علیرضا عباسفرد (18) و بهادر عبدی (84) برای راه آهن

بازیکنان اخطاری: مهدی نوری ، ارشاد یوسفی و ساسان انصاری (فولاد) / مهدی زارعی ، پیروز قربانی ، بهشاد یاورزاده و حامد نورمحمدی (راه آهن)

 

فولاد خوزستان

ارشاد یوسفی ، لئاندرو پادوانی سلین ، امید خالدی ، مهرداد جماعتی ، عبدالله کرمی ، بختیار رحمانی ، مهدی نوری (75 - عباس پورخسروانی) ، ایوب کلانتری ، اسماعیل شریفات ، آرش افشین (68 - حکیم نصاری) ، ساسان انصاری (84 - سروش رفیعی)

سرمربي: حسین فرکی

 
راه آهن تهران

فرشید کریمی ، ابراهیم کریمی ، مهدی زارعی ، پیروز قربانی ، حامد نورمحمدی ، فرزاد آشوبی (69 - حسین پاشایی) ، مهرداد کفشگری (78 - علی غلام) ، سیدعلی حسنی (46 - بهشاد یاورزاده) ، مجتبی شیری ، بهادر عبدی ، علیرضا عباسفرد

 
سرمربی: علی دایی
 
 
 
 
سخنگوی باشگاه نفت آبادان:
دوربین‌ها تحریک‌کنندگان برخی از هواداران علیه باشگاه نفت را ثبت کردند

خبرگزاری فارس: سخنگوی باشگاه صنعت نفت آبادان گفت: برخی با خرج کردن پول‌های هنگفت تعداد اندکی از تماشاگران را علیه باشگاه نفت آبادان تحریک کردند که دوربین‌های ما این افراد را شناسایی و ثبت کردند.

خبرگزاری فارس: دوربین‌ها تحریک‌کنندگان برخی از هواداران علیه باشگاه نفت را ثبت کردند 

به گزارش خبرگزاری فارس از آبادان، علی رضا خلیلی‌نیا پس از برد تیم صنعت نفت آبادان مقابل صبای قم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شاهد بودیم امروز تعداد اندکی از تماشاگران که حتی یک درصد سکوها را تشکیل نمی‌دادند با وجود برد شیرین صنعت نفت علیه کادر فنی و هیئت مدیره شعار دادند.

وی گفت: البته ما از قبل از برنامه‌ریزی برخی افراد مطلع بودیم و پیش بینی این اقدامات را می‌کردیم.

سخنگوی تیم صنعت نفت آبادان خاطر نشان کرد: به‌دلیل آمادگی قبلی به راحتی دوربین‌های ما در سکوها تحریک‌کنندگان را شناسایی و آنها را ثبت کرد و برای ما محرز شد که دشمنان تیم صنعت نفت آبادان و مردم فوتبال دوست این شهر چه کسانی هستند.

خلیلی‌نیا افزود: در حال حاضر بنا نداریم این عده را معرفی کنیم اما این افراد را با مدرک و سند به مردم و هواداران واقعی تیم معرفی خواهیم کرد.

عضو هیئت مدیره باشگاه صنعت نفت آبادان ادامه داد: تحریک‌کنندگان و دشمنان باشگاه چهره‌های شناخته شده‌ هستند و ماهیت آنها برای ما از قبل مکشوف بود اما امروز به شکل دقیق و مستند هویت و اهداف آنها برای ما معلوم شد.

وی گفت: ما برای این عده برنامه داریم و بزودی شاهد برخورد جدی با آنان خواهید بود. ما بیدی نیستیم که از این بادها بلرزیم و شعار دادن یک عده کم نمی‌تواند خللی در کار باشگاه و تیم ایجاد کند.

وی افزود: هدف این عده در این بازی برکناری کاستا و انتصاب سرمربی مورد نظر خودشان بود که مطمئناً هیچ گاه به این آرزوی خود نخواهند رسید.

خلیلی‌نیا در ادامه در خصوص تغییر مدیر عامل باشگاه نفت آبادان به دلیل چند شغله بودن وی گفت: این موضوع صحت دارد و فکر می‌کنم بازی با گهررود آخرین دیدار تیم با مدیر عاملی علی حکمت خواهد بود.

وی در خصوص گزینه‌های جایگزین وی نیز گفت: گزینه‌های زیادی مطرح هستند اما هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است.

 
 
 
 
هفته ششم لیگ برتر فوتبال کشور/
صنعت نفت آبادان نخستین برد خود را تجربه کرد

خبرگزاری فارس: تیم فوتبال صنعت نفت آبادان در هفته ششم لیگ برتر فوتبال کشور نخستین برد خود را با شکست صبای قم تجربه کرد.

خبرگزاری فارس: صنعت نفت آبادان نخستین برد خود را تجربه کرد 

به گزارش خبرگزاری فارس از آبادان، دیدار تیم‌های فوتبال صنعت نفت آبادان و صبای قم از سری مسابقات هفته ششم لیگ برتر فوتبال کشور ساعت 20:15 در ورزشگاه تختی آبادان برگزار شد که در این بازی صنعت نفت آبادان به نخستین پیروزی خود در این فصل دست یافت.

این دیدار در دقیقه شش ارسال کرنر مستقیم رسول نویدکیا با اشتباه فاحش حامد لک دروازه‌بان تیم صبای قم، نخستین گل بازی را به نفع صنعت نفت آبادان رقم زد.

در دقیقه 15 بازی ارسال محسن بیات با اشتباه مصطفی صبری مدافع تیم صنعت نفت آبادان در پر کردن خط آفساید، موقعیت خوبی را برای بهزادی کریمی بازیکن صبای قم ایجاد کرد تا این بازیکن گل تساوی را درون دروازه صنعت نفت آبادان کند.

اما در دقیقه 67 بازی رسول نویدکیل از صنعت نفت آبادان صاحب موقعیت شد که سعید لطفی در درون 18 قدم این بازیکن را با خطا متوقف کرد و یک موقعیت پنالتی را برای تیم صنعت نفت آبادان ایجاد کرد.

در دقیقه 68 روح‌الله عرب توانست ضربه پنالتی را به سود تیم صنعت نفت آبادان به گل تبدیل کند و این برد شیرین را برای تیم صنعت نفت آبادان رقم زند.

 
حاشیه دیدار تیم فوتبال نفت آبادان و صبا قم /
فریاد «عطش» خبرنگاران در ورزشگاه تختی آبادان

خبرگزاری فارس: بی‌توجهی و تبعیض مسئولان ورزشگاه تختی آبادان در پذیرایی از مهمانان باعث اعتراض خبرنگاران رسانه‌های گروهی شد.

خبرگزاری فارس: فریاد «عطش» خبرنگاران در ورزشگاه تختی آبادان

به گزارش خبرگزاری فارس از آبادان، دیدار شب گذشته تیم‌های صنعت نفت آبادان و صبای قم را بیش از 4 هزار تماشاگر از نزدیک مشاهده کردند.

* هیئت مدیره طلایی‌پوشان آبادان به مناسبت عید سعید فطر و هم چنین قدردانی از حمایت‌های بی‌شائبه هواداران خونگرم و وفادار آبادانی که در سخت‌ترین شرایط همواره حامی تیم خود بوده‌اند، این دیدار را رایگان اعلام کردند.

* در دیدار صبای قم و صنعت نفت آبادان بار دیگر سریال تبعیض متولیان ورزشگاه تختی ادامه داشت و خبرنگاران از پذیرایی و حتی آب آشامیدنی محروم بودند.

* در نشست خبری بعد از بازی بین یحیی گل‌محمدی سرمربی تیم صبا قم و خبرنگاران آبادانی درگیری لفظی پیش آمد و این مربی قصد داشت این نشست را ترک کند که با پا در میانی مدیر رسانه‌ای تیم صبا وی حاضر به ادامه گفت‌وگو با خبرنگاران شد.

* عده‌ای با وجود برد شیرین تیم صنعت نفت آبادان علیه کاستا و برخی اعضای هیئت مدیره باشگاه نفت شعار دادند که این موضوع باعث واکنش تند سخنگوی باشگاه صنعت نفت آبادان شد وی از شناسایی عوامل تحریک کننده و ثبت اقدامات آنان بوسیله دوربین‌های برخی افراد خبر داد.

 

حاشیه نگاری خبرنگار ایرنا از دیدار دو تیم فوتبال نفت آبادان و صبا قم

 
آبادان - دیدار دو تیم فوتبال نفت آبادان و صباقم از هفته ششم رقابت های لیگ برتر كه به نتیجه دو بریك به سود تیم نفت و اولین پیروزی صنعت نفت در لیگ برتر انجامید حاشیه هایی نیز در بر داشت.
 

* به گزراش خبرنگار ایرنا این بازی تحت تاثیر دربی 75 بود به طوری كه به رغم رایگان بودن بلیت این دیدار، تماشاگران كمتری نسبت به بازی های قبلی در ورزشگاه تختی آبادان حاضر شده بودند.
* حدود شش هزار نفر این بازی را از نزدیك مشاهده كردند.
* هر دو تیم دو ساعت قبل از بازی وارد ورزشگاه تختی آبادان شدند.
* بازیكنان دو تیم هنگام گرم كردن خود به طور مداوم پیگیر نتیجه دیدار دو تیم پرسپولیس و استقلال بودند.
* تیم فوتبال نفت آبادان در این بازی دو بازیكن خود را به دلیل مصدومیت در اختیار نداشت.
* تیم صبای قم نیز چهار بازیكن خود را به دلیل مصدومیت در این دیدار نداشت.
* در نشست خبری بعد از بازی بین یحیی گل محمدی سرمربی تیم صبا قمو خبرنگاران آبادانی درگیری لفظی پیش آمد و این مربی قصد داشت این نشست را ترك كند كه با پا در میانی مدیر رسانه ای تیم صبا وی حاضر به ادامه گفت و گو با خبرنگاران شد.
* تماشاگران آبادانی در پایان این دیدار تیم صنعت نفت را تشویق كردند و خوشحالی خود را به خیابان های اطراف ورزشگاه كشاندند

 

تیم كوهنوردی دانشگاه آزاد دزفول به قله سبلان اردبیل صعود كرد

 
دزفول- مسوول روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی از صعود موفق تیم شش نفره كوهنوردی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول به قله چهار هزار و 811 متری سبلان اردبیل خبر داد.
 
' هوشنگ استوان ' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تیم كوهنوردی بعد از برگزاری اردوی تمرینی فشرده و بهره گیری از تجهیزات لازم كوهنوردی به مناسبت عید سعید فطر موفق به صعود از قله سبلان در استان اردبیل شدند.
وی گفت: تركیب این تیم كوهنوردی شامل آقایان منصور جانبخش ‌زاده ، محسن حسین ‌سوزنگرون ، حمیدرضا گلاب‌ خیام ، مهدی سلامتی ‌پور ، سعید نعمت ‌راد و علی صادقی بود.
استوان بنقل از كوهنوردان گفت: این صعود در حالی صورت گرفت كه هوای قله بحدی سرد بوده كه بدون لباس گرم امكانپذیر نبود و دمای هوا در پناهگاه بین راه هفت درجه و با افزایش ارتفاع ، كاهش محسوسی داشت. مسوول روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول افزود: این تیم كوهنوردی پس از صعود به این قله زیبا ، پرچم دانشگاه آزاد اسلامی را بر فراز آن برافراشتند و ضمن استراحتی كوتاه مسیر بازگشت را به مدت سه ساعت طی كردند.
قله سبلان با چهار هزار و 811 متر سومین قله مرتفع كشور بوده و دریاچه زیبای آن از زیبایی‌ های بی‌ نظیری است كه فاتحان قله می ‌توانند شاهد آن باشند.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 13:43  توسط امیر رحمانی  | 

تاریخ خوزستان

شهدایی که فراموش شده‌اند!
چند صد افسر و سرباز ایرانی و به ویژه از نیروی دریایی ایران در جنگ با مهاجمین انگلیسی در جنوب شهید شدند و جمع دیگری نیز در نبرد با روس‌ها در شمال کشور از جان خود گذشتند. فرزندان آن روز ایران به جبر گذر تاریخ گمنام‌ مانده‌اند.
روزهای آغازین شهریور، یادآور برخی روزهای مهم تاریخ ایران است که در هیاهوی دعواها و بگو مگوهای فراوان سیاسی می‌آید و می‌گذرد.

به گزارش «تابناک»، در اوایل شهریور ۸۹۳ هجری شمسی که معادل دهه آخر اوت ۱۵۱۴ میلادی است، دشت چالدران شاهد درگیری صفویان و عثمانی‌ها بود. هدف سلطان سلیم عثمانی از به راه انداختن جنگ با ایرانی‌ها جدا کردن بخشی از خاک ایران و نیز جلوگیری از گسترش تشیع بود.

بنا بر این گزارش، هرچند سلطان عثمانی بخشی از خاک ایران را جدا کرد، ولی مدتی بعد مقاومت مردم تبریز وی را وادار به بازگشت کرد. این جنگ هر قدر که بد بود به حاکمان ایران، این را آموخت که برای دفاع از کشور، باید به علم و سلاح روز مسلط شوند. تلخی ماجرا آنجاست که سرسلسله دودمان صفوی، پیش از آن می‌پنداشت توپ سلاح کشتار جمعی و کاربرد آن خلاف آیین جوانمردی است.

در شهریور ۱۳۲۰ یعنی ۴۲۷ سال پس از جنگ چالدران، ایران این بار از جنوب و شمال مورد حمله قوای متفقین قرار گرفت. این بار جنگ در زمان سرسلسله دودمان پهلوی اتفاق می‌افتاد. بهانه نزدیکی رضاخان به آلمان و دور شدن از انگلیسی‌ها که رضاخان میرپنج را به حکومت رسانده بودند، در نگرانی متفقین و حمله به ایران مؤثر بود، ولی شاید دلیل اصلی حمله به ایران، دیگر الزامات ناعادلانه جنگ عالمگیر بود.

ارتش و دولت رضاخانی دچار تشتت و سردرگمی شد و نتوانست مطابق هزینه‌ای که کشور برای آن انجام داده بود از ایران دفاع کند، اما در‌‌ همان ارتش هم افسران و سربازان وطن‌دوستی بودند که در فداکاری برای میهنشان تردید نکنند.

چند صد افسر و سرباز ایرانی و به ویژه از نیروی دریایی ایران در جنگ با مهاجمین انگلیسی در جنوب شهید شدند و جمع دیگری نیز در نبرد با روس‌ها در شمال کشور از جان خود گذشتند. در سوم شهریور غلامعلی بایندر، فرمانده وقت نیروی دریایی ایران که در بازگرداندن حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه نقش داشت در جنوب و روز بعد برادرش یدالله که کفیل فرماندهی نیروی دریایی در دریای خزر بود، در جنگ با روس‌ها و در شمال کشور شهید شدند. یک آذری در انزلی و برادرش در خرمشهر برای دفاع از ایران شهید شدند.

فرزندان آن روز ایران به جبر گذر تاریخ گمنام‌تر مانده‌اند. از یکی از بایندر‌ها، مزاری در انزلی باقی مانده و یک بازی رایانه‌ای که به یادش ساخته شده است و نیز نام چند شهید نیروی دریایی ۷۱ سال پیش بر ناوهای ارتش جمهوری اسلامی و از جمله ناوهای شهید بایندر و شهید نقدی باقی مانده است.
+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 13:42  توسط امیر رحمانی  | 

تاریخ اسلام

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) نوشت :
اسلام به عنوان دینی حقیقت بین و واقع گرا همواره مورد توجه اندیشمندان و آزاداندیشان ملل گوناگون در طول تاریخ بوده است. دین اسلام در جزیرة العرب ظهور کرد و محمد امین، آن پیامبر نیکی‌ها آیین و روشی را به مردمان آن سامان شناساند که سعادت و کمال بشریشان را تضمین کرده، مسیر صحیح پیشرفت را به آنها آموخت. با گسترش اسلام به مناطق اطراف و آشنایی بیشتر افراد با این دین الهی دامنه پیروان این دین از انحصار اعراب حجاز خارج شد و گروه ها و اقوام مختلفی به اسلام گرویدند. پس از رحلت پیامبر گرامی و بروز اختلافاتی میان مسلمانان در پیروی از خاندان رسول الله، شیعیان ائمه (ع) در فشار قرار گرفتند.
مدینه از جمله شهرهایی بود که به دلیل حضور علویان و یاران خاص پیامبر اسلام (ص) و حضرت علی(ع) جزو پایگاه‌های شیعیان به شمار می‌رفت اما به دلیل اینکه این شهر در دسترس ظالمان و غاصبان قرار داشت به ناچار باید شهرها و مناطق دیگری توسط شیعیان انتخاب می‌شد تا آسایش بیشتری داشته باشند زیرا بیشتر ائمه معصوم(ع) در همین شهر زندگی می‌کردند و آزار و اذیت‌های بی شماری علیه آنان در جریان بود.عراق عرب و بعدها عراق عجم جزو مناطقی بودند که شیعیان به تدریج پایگاه‌های خود را در این مناطق مستقر کرده، به مبارزه علیه حکومت جور امویان و بعدها عباسیان پرداختند اما حوادث زمانه موجب شد که این پایگاه به تدریج به داخل ایران کشیده شود و این سرزمین ملجاء پیروان شیعه باشد.

این تبدیل و تغییر نیازمند زمینه سازی‌های بسیار از جمله تربیت یاران و دوستان نزدیک و شیعیان مخلص از میان ایرانیان توسط ائمه معصوم(ع) بود؛ به همین دلیل آن بزرگواران با توجه به شور و اشتیاق خاص ایرانی‌ها به پیروی از مذهب شیعه، شاگردان زیادی را از میان آنها انتخاب و آنها را به عنوان معتمد خود به شهرهای ایران گسیل می‌داشتند تا در غیاب امام، امور مربوط به دین و مذهب را بر عهده گرفته، چراغ راهی باشند برای دوست داران اهل بیت پیامبر(ص).

در طول تاریخ برخی از ایرانیان موفق شدند به محضر امامان شیعه رسیده و حضور ایشان را درک کنند و تعدادی از آنها نیز جزو یاران خاص آن ائمه معصوم قرار گیرند.

یاران ایرانی حضرت علی(ع)

در میان نام‌های گوناگونی که جزو یاران خاص ایرانی امیرالمؤمنین(ع) بودند نام «ابوالاسود دوئلی» همواره به چشم می‌خورد. دلیل ایرانی بودن ابوالاسود، حمایت‌های وی از موالیان در بصره است. این شخصیت مهم تاریخی اقدامات فراوانی از جمله نقطه گذاری قرآن کریم، تدوین علم نحو، دفاع از مکتب تشیع، توجه ویژه به شعر و ادبیات و قضاوت را در کارنامه خود دارد؛ ضمن اینکه در برهه ای از زمان، فرماندار بصره نیز شد. ابوالاسود دوئلی در سال 69 هجری وفات یافت.

«زاذان» که نام کامل او ابوعبدالله یا ابو عمر یا ابو عمره زاذان کندی فارسی است از جمله موالیانی بود که در عصر پیامبر دیده به جهان گشوده و بعدها جزو یاران پاک امیرالمؤمنین (ع) قرار گرفت. زاذان صدایی خوش در قرائت قرآن داشت و جزو کسانی بود که روایت غدیر را برای مردم شرح می‌داد.

از دیگر یاران ایرانی امیرالمؤمنین(ع) می‌توان «سعید بن فیروز»، «سلمان فارسی»، «عاصم ابن ابی النجود اسدی»، «عبدالله بن کثیر»، «میثم تمار» و «هرمزان» اشاره کرد که هر یک به فراخور توان و دانش خویش خدمات قابل توجهی به اسلام و بالاخص مکتب تشیع داشتند.

اصحاب ایرانی امام حسن مجتبی(ع)

در میان یاران این امام بزرگوار «محمد بن سیرین» شهرت فراوانی دارد. او یکی از محدثان بزرگ عصر خویش به شمار می‌رفت و برای حفظ احادیث اهمیت زیادی قائل بود و در نقل روایات نیز احتیاط و دقت فراوان داشت. تعبیر خواب نیز جزو ویژگی‌های او به شمار می‌رود و کتاب‌های تعبیر خوابی که از آن سال‌ها تاکنون به نام ابن سیرین منتشر می‌شود، راهنمای علاقه مندان به این‌گونه مباحث بوده است.

امام حسین(ع) و یارانی از ایران زمین

شهادت امام سوم شیعیان در جریان واقعه عاشورا در واقع آزمونی سخت برای کسانی بود که خود را شیعه واقعی قلمداد می‌کردند و در بیان، هر نوع جان‌فشانی برای مکتب اهل بیت(ع) را بر خود واجب می‌دانستند. ایرانیان شیعه همواره بر حمایت از خاندان پیامبر تاکید می کردند و برخی محققان تعداد آنها را در جریان عاشورا تا 30 نفر برشمرده‌اند که بعضی از مشهورترین یاران امام حسین(ع) در کربلا عبارتند از: «سالم بن عمرو»، «سعد بن حرث»، «شبیب»، «واضح ترکی» و شخصی به نام «سعید» که غلام عمر بن خالد صیداوی بود. از دیگر ایرانیانی که مورخان نام آنها را در صف یاران اباعبدالله در کربلا آورده‌اند می‌توان از «نصر بن ابی نیزر»، «قارب بن عبدالله دوئلی» و «اسلم بن عمرو ترکی» نام برد.

اسلم از جمله کسانی بود که با امام حسین(ع) از مکه راهی کربلا شد و در روز عاشورا نیز پس از کسب اجازه پیکار با دشمنان از مولای خویش پا به میدان نهاد و بسیاری از لشکر کوفه را کشت.

اصحاب ایرانی امام سجاد(ع)

ایرانیانی که به اسلام می‌گرویدند، پس از مدتی نام و شهرت خود را تغییر می‌دادند و کنیه رایج در میان اعراب را بر می‌گزیدند و این امر با فاصله گرفتن از صدر اسلام بیشتر می‌شد؛ به همین دلیل تعیین ملیت اصحاب ائمه اطهار(ع) با گذشت زمان مشکل‌تر می‌شود. به هر روی ایرانیان در محضر امام سجاد(ع) نیز حضور داشتند و خدمات ارزنده‌ای از خود به یادگار گذاشتند. معروف‌ترین یاران این امام همام که احتمال ایرانی بودن آنها می‌رود عبارتند از: «ابان بن ابی عیاش فیروز»، «اسحاق بن یسار مدنی»، «حبیب بن معلی سجستانی»، «ضحاک بن مزاحم خراسانی»، «طاووس بن کیسان»، «عمران بن میثم تمار» و «ابوخالد کابلی». شخص اخیر یعنی ابوخالد دارای خدمات فراوانی از جمله تبلیغ تشیع و امامت امام سجاد(ع) است که به همین خاطر سال‌ها مورد تعقیب دستگاه حکومتی وقت قرار گرفت.

امام باقر(ع) و یاران ایرانی

امام پنجم شیعیان در طول عمر گرانبهای خود شاگردان زیادی را تربیت کرد که برخی از آنها از ایران زمین در محضر او حضور یافته بودند. با توجه به منابع رجالی و پژوهش‌های صورت گرفته توسط محققان معاصر مشهورترین اصحاب ایرانی امام باقر (ع) عبارتند از: «ابان بن ابی عیاش فیروز»، «اسحاق القمی»، «الابرش کلبی رازی»، «ابوعبدالله القزوینی»، «اسماعیل بن ابراهیم فارسی»، «ثابت بن هرمز ابوالمقدام عجلی»، «سلمان بن خالد طلحی قمی»، «محمد بن یسع بن حمزة قمی»، «مقاتل بن سلیمان خراسانی» و «جعفر بن عمر بن ثابت» که البته مورخان از افراد دیگری نیز نام برده‌اند که در ایرانی بودن آنها شبهه وجود دارد. یکی از معروف‌ترین یاران ایرانی امام پنجم شیعیان، «حماد بن ابی سلیمان» است. این شخصیت تاریخی از طبقه پنجم راویان کوفه به شمار می‌رود و شیخ طوسی او را در شمار اصحاب امام باقر(ع) و امام صادق(ع) آورده است. او به کثرت حدیث توصیف شده است و دانشمندان مسلمان از او با عناوینی چون امام، مجتهد، جواد و کریم یاد کرده‌اند.

ایرانیان و امام صادق(ع)

امام ششم شیعیان به دلیل شرایط خاص دوران خود جلسات درس و بحث فراوانی را برگزار می‌کرد که شاگردان زیادی نیز در آن کلاس‌ها حضور داشتند و به یقین برخی از آنها از ایرانیانی بودند که مکتب حق را یافته و خود را به مولای دوران رسانده بودند.

مورخان «ابو اسماعیل ابراهیم بن عطیة بن عبدالرحمان خراسانی»، «ابو اسحاق جرجانی»، «ابو ایوب الخراسانی»، «ابو الدیلم»، «ابو هارون اسحاق جرجانی»، «جبلة الخراسانی» و «بشار بن میمون خراسانی» را جزو یارانی ایرانی امام صادق(ع) برشمرده اند هرچند تعداد زیادی از نام‌ها در این فهرست به چشم می‌خورد.

یکی از مشهورترین این افراد «جابر بن حیان» است که بهره‌های علمی فراوانی از محضر امام خویش برد و پایه گذار دانشی نوین به نام شیمی شد. این فیلسوف، پزشک و شیمی دان نامی ایران از مردمان طوس بود که پس از کشته شدن پدرش از خراسان هجرت کرد و به مدینه رفت و به محضر امام باقر(ع) رسید و پس از شهادت این امام همام نیز جزو یاران خاص امام صادق(ع) شد. وی دارای خدمات ارزنده‌ای است به طوری تعداد کتاب‌ها و رسالات علمی جابر را تا 500 مجلد برشمرده‌اند.

اصحاب ایرانی امام کاظم(ع)

بر اساس منابع رجالی و منابع تحقیقاتی مشهوری مانند «مسند الامام الکاظم(ع)» و «احسن التراجم لاصحاب الامام موسی الکاظم(ع)» نام برخی از یاران این امام بزرگوار که ایرانی بودن آنها برای نویسندگان محرز شده به این ترتیب است: «ابراهیم بن محمد اشعری قمی»، «ابراهیم بن ابی محمود خراسانی»، «ابراهیم هاشم ابواسحاق قمی»، «احمد بن حسن بن اسماعیل تمار میثمی»، «بیاع هروی» معروف به اخی ادیم، «بشر بن الحارث بن عبدالرحمان مروزی» معروف به بشر حافی، نحسن تفلیسی»، «حسن بن علی بن مهران» و «حمزة بن یسع اشعری قمی».هرچند مورخان تعداد یارانی ایرانی امام کاظم(ع) تا 80 تن برشمرده‌اند اما به یقین ایرانیان حاضر در محضر ایشان بیش از این‌ها بوده اما به دلیلی که گفته شد، یعنی تغییر نام و کنیه توسط آنها، شناسایی ملیت ایران ائمه(ع) کاری دشوار است.

یکی از مشهورترین یاران ایرانی امام موسی کاظم(ع)، «ابراهیم بن ابی محمود خراسانی» نام دارد که با وجود نابینایی، مسائل مهمی را که از امام شنیده بود در 25 برگ نوشت و جمع آوری کرد. شیخ طوسی می‌نویسد: «ابراهیم بن ابی محمود راوی کتاب مسائل است و احمد محمد بن عیسی، مسایل را از او نقل می‌کند».

ایرانیان دیگری نیز جزو یاران امام هفتم شیعیان هستند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به خاندان اشعری اشاره کرد. «حمزة بن یسع اشعری»، «ابراهیم بن محمد اشعری قمی» و « زکریا بن عبدالصمد قمی» از جمله معروف‌ترین افراد این خاندان هستند.

امام هشتم و شیعیان ایرانی

امام رضا(ع) به دلیل مدتی چند حضور در ایران، یاران فراوانی از میان شیعیان این سامان داشت و کتب زیادی در شرح تعداد ایرانیان حاضر در محضر ایشان نگاشته شده است. بر اساس مستندات تاریخی و منابع موثق افرادی چون «آدم بن ابی أیاس الخراسانی عسقلانی»، «أبان بن الصلت»، «ابان بن محمود»، «ابراهیم بن اسحاق نهاوندی»، «ابراهیم بن هاشم، ابو اسحاق قمی» و «احمد بن حرب الزاهد مروزی» از جمله این اشخاص به شمار می‌روند هرچند منابع تاریخی هزاران تن را در این میان نام برده‌اند ولی معروف‌ترین آنها همین افراد هستند. «ابوطالب بن صلت قم» معروف به «ابی الصلت قمی» از مفسران قرن دوم هجری نیز جزو یاران ایرانی امام رضا(ع) است که از طرف امام جواد(ع) نیز وکالت داشته است. وی عمری طولانی داشت و در سند بیش از 22 روایت نام او به چشم می‌خورد. «اسماعیل بن مهران» نیز از کوفیان ایرانی تباری بود که محضر امام هشتم را درک کرد و مورد اعتماد ایشان قرار گرفت. وی از راویان مورد وثوق بود و احادیث فراوانی از امام رضا(ع) نقل کرده است به طوری که نامش در سلسله اسناد 130 حدیث در کتب اربعه وارد شده است.

ایرانیان حاضر در کنار امام جواد (ع)

مورخان و دانشمندان معروفی چون شیخ طوسی نام‌های ایرانی بسیاری را جزو یاران امام نهم شیعیان دانسته‌اند. از این میان می‌توان به «ابراهیم بن شیبه کاشانی»، «ابراهیم بن هاشم قمی»، «احمد بن حمزة قمی»، «احمد بن محمد بن عبیدالله اشعری قمی» و «احمد حماد مروزی» اشاره کرد. یکی از معروف‌ترین یاران ایرانی امام جواد(ع)، «ابراهیم بن مهزیار» است که تا زمان امام حسن عسکری(ع) جزو یاران ائمه(ع) محسوب می‌شود. ابن‌بابویه روایت مفصلی از ابراهیم نقل کرده است که حاکی از دیدار وی با امام مهدی(عج) و بزرگی شأن او نزد آن امام است. کشی نیز روایتی از پسر ابراهیم نقل کرده است که گویای این است که وی با وکیلان امام مهدی(عج) ارتباط داشته است. «ابو یوسف، یعقوب بن اسحاق ابن سکیت» نیز از بزرگان اهل لغت، ادب و از شخصیت‌های بزرگ زمان خود به شمار می‌رود که مورخان او را ایرانی تبار و جزو یاران امام جواد(ع) برشمرده‌اند. وی تالیفات فراوانی از جمله «اصلاح المنطق»، «الاضداد»، «شرح دیوان الخنسا»، «الاجناس» و «الالفاظ» دارد.

امام دهم و اصحابی از ایران

منابع تاریخ اسامی افرادی چون «ابراهیم بن شیبه کاشانی»، «ابراهیم عبده نیشابوری»، «ابوبکر رازی»، «احمد بن اسحاق بن عبدالله اشعری قمی» و «جعفر بن عبدالله بن حسین بن جامع حمیری قمی» را جزو افرادی دانسته‌اند که با ملیت ایرانی و در محضر امام هادی (ع) تلمذ کرده‌اند. «احمد بن حمزه قمی» از جمله مشهورترین این افراد به شمار می‌رود که مورد وثوق کامل امام هادی (ع) قرار داشت. یکی دیگر از معروف‌ترین یاران ایرانی امام دهم، «سهل بن زیاد آدمی رازی» است که به گفته صاحب معجم رجال الحدیث، ابوسعید در سند بسیاری از روایات (حدود 2304 روایت) واقع شده است.

اصحاب ایرانی امام حسن عسکری(ع)

بر اساس آنچه در «الامام العکسری(ع) من المهد الی اللحد» از سید کاظم قزوینی و سایر منابع تاریخی آمده شماری از ایرانیان محضر امام یازدهم را درک کرده و جزو راویان حدیث از این امام همام به شمار می‌روند. «ابراهیم بن اسماعیل خلنجی گرگانی»، «ابراهیم بن عبده نیشابوری»، «احمد بن اسحاق رازی»، «ابراهیم بن هاشم قمی» و «جعفر بن شریف گرگانی» از جمله کسانی هستند که نام آنها در فهرست یاران ایرانی ایشان آمده است. «ابن‌بابویه قمی» مشهورترین صحابی امام حسن عسکری(ع) به شمار می‌رود که دارای ملیتی ایرانی است.وی دارای خدمات ارزنده‌ای است که موجب شد در آسمان حدیث و فقاهت شیعه بدرخشد و صاحب فتوا شود. مقام و مرتبه او در فقه و حدیث آن قدر والاست که فقها به دلیل اطمینانی که به او داشته‌اند نظریه‌هایش را بدون چون و چرا پذیرفته‌اند. ابن‌بابویه در طبقات روسای امامیه اثنی‌عشری قرار دارد. نجاشی او را شیخ اهل قم، پیشرو و مورد اعتماد آنان معرفی می‌کند و طوسی درباره‌اش می‌نویسد: «کان فقیها جلیلا».

اصحاب ایرانی امام عصر(عج)

سازمان وکالت یکی از تشکیلات شیعه امامیه است. این سازمان در عصر امام صادق(ع) به وجود آمد و امام هادی(ع) و امام عسکری(ع) برای تقویت شیعه در عصر غیبت به تقویت آن پرداختند. این سازمان که همان نظام ارتباط امام با شیعیان به وسیله وکلا بود، در طی ده‌ها سال فعالیت خود با فراز و نشیب‌هایی مواجه شد. سازمان وکالت در زمان امام عصر(عج) تنها راه ارتباطی شیعه با امام محسوب می‌شد. مهم‌ترین وکلای ایرانی امام عصر(عج):1. «ابراهیم بن محمد همدانی» از سوی امام زمان(عج) با واسطه نیابت داشت و بدون اینکه از امام درباره او سوالی شود، توقیعی در وثاقت و مورد اطمینان بودن او صادر شد.2. ابراهیم بن مهزیار3. ابراهیم بن عبده نیشابوری که وکیل ارشد امام عسکری(ع) در نیشابور بود.4. احمد بن اسحاق قمی که وکیل امام(ع) در قم و آوه بود و از اصحاب خاص امام حسن عسکری(ع) به شمار می‌رفت. همچنین او وکیل اول امام در اوقاف قم بود ولی پس از شهادت امام عسکری(ع) از قم به بغداد هجرت کرد. او در بغداد معاونت عثمان بن سعید را در امور مالی به عهده گرفت و تا زمان سفیر دوم، فعالیت خود را ادامه داد.5. حسین بن اشکیب خراسانی. او فردی ثقه و از مردم خراسان و از وکلای امام عصر(عج) بود. حسین از متکلمان و مؤلفان شیعه نیز محسوب می‌شود.6. فضل بن سنان نیشابوری که وکیل امام رضا(ع) نیز بود. نام‌های زیادی در ردیف وکلای ائمه (ع) ذکر شده است که به بیان همین تعداد بسنده می‌کنیم.

منابع:

1. تاریخ دمشق، ابن عساکر
2. تاریخ ایران در قرن نخستین اسلامی. اشپولر، برتولد، ترجمه جواد فلاطوری
3. تاریخ غیبت. پورسید آقایی و دیگران
4. تاریخ تشیع در ایران از آغاز تا قرن دهم هجری. جعفریان، رسول
5. دایرة المعارف تشیع. مولفان
6. تاریخ تمدن اسلام. زیدان، جرجی
7. اصحاب ایرانی ائمه(ع). قریشی، سید حسن
+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 13:41  توسط امیر رحمانی  | 

یک افتخار فرهنگی برای خوزستان

 

دیپلم افتخار مسابقه‌ نقاشی بلغارستان به عضو کانون خوزستان رسید

کودک خوزستانی عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دیپلم افتخار مسابقه‌ بین‌المللی نقاشی «مونتانا» در کشور بلغارستان را از آن خود کرد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از خوزستان نورالهدی حمودی، عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مرکز شوش، موفق شد پس از رقابت با 2400 اثر نقاشی از 21 کشور جهان دیپلم افتخار مسابقه‌ بین‌المللی نقاشی بلغارستان را کسب کند.حمودی تحت آموزش‌های لیلا چنانی‌پور، مربی و مسوول این مرکز، در این جشنواره شرکت کرده بود. در این مسابقه همچنین از کشور ایران، فائزه درواری 15 ساله از خراسان رضوی، موفق به دریافت دیپلم افتخار مسابقه‌ بین‌المللی نقاشی بلغارستان در سال 2012 میلادی شد.مسابقه‌ بین‌المللی نقاشی «مونتانا» امسال با موضوع «موسیقی و آیین‌های محلی مردم سرزمین من» در سال 2012 میلادی در کشور بلغارستان برگزار شد و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران با 142 اثر نقاشی اعضای خود از سراسر کشور در این مسابقه حضور داشت.چندی پیش نیز حدیث صنوبر عضو این مرکز توانسته بود دیپلم افتخار هفتمین مسابقه‌ بین‌المللی نقاشی بلاروس را کسب کند.گفتنی است نقاشی‌هایی که از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به مسابقات بین‌المللی ارسال می‌شوند ابتدا در مراکز کانون سراسر کشور و تحت نظر مربیان کانون تولید شده و به صورت استانی توسط کارشناسان هنری بررسی و بهترین آثار به مدیریت آفرینش‌های هنری و تئاتر کانون کشور ارسال می‌شوند و پس از بررسی نهایی توسط کارشناسان این مدیریت به جشنواره‌های بین‌المللی فرستاده می‌شوند.در ادامه نیز پس از اعلام نتایج از سوی برگزار کنندگان این مسابقات بین‌المللی در صورت کسب مقام توسط کودکان و نوجوانان ایرانی جوایز آن‌ها در قالب لوح تقدیر یا مدال و یا دیپلم افتخار معمولا پس از گذشت یک پرسه زمانی سه تا شش ماهه به دست برندگان خواهد رسید.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 13:35  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار فرهنگی . هنری . ادبی

نمایشگاه فروش آثار هنری خوزستان افتتاح شد

 
اهواز- دومین نمایشگاه فروش آثار هنری خوزستان در محل موزه هنرهای معاصر اهواز گشایش یافت.
 

به گزارش شنبه ایرنا از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر اهواز،آغاز به كار این نمایشگاه با حضور ناصرچنانی معاون هنری سینمایی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان،رییس موزه هنرهای معاصر اهواز و جمعی از هنرمندان و بازدیدكنندگان صورت گرفت. در ادامه گزارش آمده است: دومین نمایشگاه فروش آثار هنری خوزستان شامل 259اثر از هنرمندان استان در رشته های حجم،نقاشی،نقاشیخط،گرافیك، خوش نویسی و تذهیب می باشد . لازم به یادآوری است نخستین نمایشگاه فروش استان در خرداد ماه 89 و در رشته نقاشی برگزار شده بود. علاقه مندان می توانند تا 15 شهریورماه در دو نوبت صبح و عصر از این نمایشگاه دیدن كنند.

 

احتمال راه‌اندازی موزه دفاع مقدس دزفول تا خرداد 92


مدير موزه دفاع مقدس دزفول گفت: اگر پروژه موزه دفاع مقدس دزفول در طرح مهر ماندگار قرار گيرد و اعتبارات آن كامل شود احتمالا کار راه‌اندازی آن تا خرداد 92 به پایان مي‌رسد. محمدرضا صفارپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)‌ در خوزستان اظهار كرد: ‌با توجه به پيشرفت عمراني که موزه تاکنون داشته کار موزه‌آرايي در حال حاضر آغاز شده است.وي افزود:‌ تصلیحات سنگينی هم‌چون دو عدد تانک و دو عدد زره‌پوش در موزه مستقر شده‌اند و 2 غرفه از جمله غرفه مربوط به جلسه فرماندهان فتح‌المبين و غرفه تجسمی مربوط به معراج كه يك رزمنده را در حال نماز خواندن نشان مي‌دهد در سالن موزه آماده شده است. صفارپور خاطرنشان کرد: پایگاه چهارم شکاری نیز ماکت یک هواپیمای F5 را ساخته که به محض آماده شدن سکوی مخصوص آن در موزه نصب می‌شود. تندیس شهدای ارتش را نیز خود ارتش در دست طراحی و ساخت دارد.مدير موزه دفاع مقدس دزفول بيان كرد: كارهايي از قبيل نورپردازي دور موزه در حال انجام است و سيستم دوربين مدار بسته نیز پیشرفتی 80 درصدی داشته است. وي ادامه داد: براساس اعتبارات سال 90 كه ما حدود 100 درصد آن را جذب كرديم ساخت‌وساز عمرانی 60 درصد پيشرفت داشته است و بقيه آن بستگي به اعتبارات سال 91 دارد. البته با اعتبار سال 91 هم موافقت شده ولي هنوز به حساب واريز نشده است.

 

... و سزاوار نيست كه این ادبیات به نام دیگران ثبت شود!

 

یک شاعر گفت: يكي از نشانه‌هاي بارز فرهنگ ما ادبيات ما است و سزاوار نيست كه این ادبیات دستخوش فراموشي شود.يونس شفيعي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در خوزستان بيان كرد: ايران در حدود 200 سال گذشته به خاطر وسعت مرزي كه داشت داراي يك موقعيت تاريخي و جغرافيايي بود كه الان نيست.وي افزود: متاسفانه در زمان قاجاريه به علت بي‌تدبيري پادشاهان قاجاري و شکست از دولت روس‌ بسياري از كشورهاي كوچك اطراف خليج فارس كه زماني جزو شهرهاي ايران بودند از آن جدا و به كشور تبديل شدند. شاعران آن زمان در قلمرو جغرافياي ايران پراكنده بودند. مثلا مولانا در قونیه بود و به همین دلیل تركيه داعيه‌دار اين شده که اين شاعر ترك و متعلق به تركيه است.این شاعر توضيح داد: يكي از شهرهاي آذربايجان گنجه است كه در آن جا تنديس‌هاي نظامي گنجوي قرار دارد و در همين زمینه دولت آذربايجان 110 هزار يورو به دولت رم مي‌دهد و دولت رم اين تنديس‌ها را به اسم آذربايجان و ترك زبان‌ها مي‌نويسد. اين در حالي است كه نظامي گنجوي حتي يك بيت از شعرهايش را به زبان تركي نگفته و همه آن‌ها به زبان فارسي است.وي خاطرنشان كرد: حافظه جمعي ما طوري است كه وقتي چيزي را به مرور زمان به ما تلقين مي‌كنند آن را به صورت يك حقيقت مي‌پذيریم. روزي از افلاطون سوال كردند آيا مي‌شود يك سخن نادرست را به مردم گفت؟ افلاطون پاسخ داد: اگر مردم يك سخن نادرست را بشوند و آن را به 2 نسل بعد از خودشان انتقال دهند آن سخن به صورت يك عقيده مي‌شود و آن‌ها حتي نسبت به آن عقيده پافشاري مي‌كنند و بعدها به عنوان ملاكی براي قضاوت نيز تبديل مي‌شود. اين بايد براي فرهنگ و ادب ايران و نسل‌هاي آينده زنگ خطر باشد زيرا وقتي شاعری را متعلق به زبان و منطقه ديگري معرفي مي‌كنند به مرور زمان نسل‌هاي بعد نيز آن را به عنوان يك حقيقت مي‌پذيرند.شفیعی يادآور شد: اگر بخواهيم فرهنگ ايران را به دنیا معرفي كنيم بايد از خداوندگار سخن يعني فردوسي مدد بجوييم چون فقط فردوسي است كه مي‌تواند هويت فرهنگي و تاريخي ايران را آن گونه كه هست معرفي كند. اگر بخواهيم درباره عقيده و انديشيدن صحبت كنيم امكان ندارد كه از مولانا و حافظ سخن نرانيم. شاعران، متفكران كشور ما هستند و در زمان‌هاي گذشته كه مكاتب فلسفي در ايران نبود شاعران بودند كه جور فلسفه و حكمت را بر دوش مي‌كشيدند.او تصريح كرد: اكنون شخصيتي هم‌چون نظامي گنجوي كه در اثر بسيار معروفش به نام "هفت ‌پيكر" به بهترين وجه، حكمت ايران، باستان‌ ایران، دين و باورهاي مردم ايران را مطرح كرده در حال از دست رفتن و فراموشي است و واقعا باعث تاسف است كه اين شاعر فارسي زبان را به عنوان يك شاعر ترك زبان و متعلق به كشوری ديگر معرفي شود.وی بيان كرد: دولتمردان ايران بايد به عنوان فرزندان ايران و فرزندان تربيت شده ادبيات كلاسيك دست به كار شوند و با رايزني با سفارت‌ها و كارهاي انسان‌دوستانه و خدمات به ايران اين جو را در كشورهاي اطراف از بين ببرند. خواسته ما از لحاظ قانوني از دولت اين است كه اين كار را دنبال كند. شفیعی افزود: ما توانسته‌ایم اندیشه‌های ایرانی و دینی‌مان را به وسیله شاعرانی هم‌چون مولانا، عطار، سنایی و غیره به دیگر کشورها انتقال دهیم و به فراموشی سپردن آن‌ها در حقیقت نوعی دهن کجی به ادبیات ایران است. چه چیزی با ارزش‌تر از این ‌است که بدانیم کتاب هفت پیکر نظامی جزیی از شاهکارهای فرهنگی و دینی ما است و از جمله کتاب‌هایی است که می‌شود آن را در کنار شاهنامه و مثنوی معنوی مولانا قرار داد؟ چرا باید فرهنگ ایرانی لگدمال شود و بزرگان این فرهنگ هر کدام به شکل خاصی از بین بروند؟

 

شعرهای بختياری وحيد كيانی به چاپ می‌رسد

وحيد كياني مجموعه شعرهاي بختياري به نام «واوير» را در دست انتشار دارد.

به گزارش خبرنگار كتاب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين شاعر ردباره نگارش اين مجموعه گفت: «واوير» به معني به ياد آوردن است و مجموعه اشعار كوتاه بختياري من را شامل مي‌شود كه كاري در زمينه فرهنگ بختياري به حساب مي‌آيد.او در ادامه گفت: ظرفيت‌ها زباني زيادي در زبان و گويش بختياري وجود دارد و شايسته ديدم تا در اين زمينه وارد شوم.اين شاعر درباره مضامين اين مجموعه اظهار كرد: اين مجموعه شامل 103 شعر كوتاه با مضامين اجتماعي و عاشقانه و همچنين مرگ، جنگ و آزادي است.كياني درباره نوع مخاطبان اين مجموعه گفت: مجموعه اشعار بختياري (واوير) به گونه‌اي است كه هم مخاطب خاص و مخاطب عام را به چالش مي‌كشاند و مي‌توانند با اين اثر ارتباط برقرار كنند.وحيد كياني متولد 1361 در روستاي قلع سرد در استان خوزستان است. اولين مجموعه او تأليف و گردآوري براي شهداي خوزستان به نام «مردي سبز» است كه سال 82 به چاپ رسيده است. همچنين مجموعه شعر «از كنار اين زندگي» سال 88 از سوي حوزه هنري خوزستان از اين شاعر منتشر شده است.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 13:31  توسط امیر رحمانی  | 

یک مصاحبه با اصحاب فرهنگ و هنر استان

گفت‌وگو با یک هنرمند خوزستانی
کارگر مکانیکی سبب ورود من به دنیای موسیقی شد

خبرگزاری فارس: به گفته محمود درویش شاعر نامی فلسطین، شعرا دو دسته‌اند؛ برخی با شعر به دنیا می‌آیند و برخی دیگر تدریجی ‌زاده می‌شوند. نوازنده ما نیز هنرمندی ست که تدریجی‌زاده شد؛ در مسیر مسافرت با یک نگاه و توسط کارگر مکانیکی مسیر زندگیش تغییر کرد؛ با سنتور وارد عرصه هنر شد و به ویالون رسید.

خبرگزاری فارس: کارگر مکانیکی سبب ورود من به دنیای موسیقی شد 

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، بخشایش محمودی متولد سوم فروردین 1359 در شهر آبادان بعد از جنگ به اهواز مهاجرت می‌کند؛ به دلیل مسئولیت و شغل پدرش مجبور بودند در استان بمانند. به اصرار خانواده که علاقمند بودند فرزندانشان مهندس شوند، بخشایش رشته برق را انتخاب می‌کند. اما در دانشگاه از این رشته انصراف داده و در آزمون ورودی دانشگاه هنر شرکت می‌کند و در این رشته ادامه تحصیل می‌دهد. او از‌‌ همان موقع تا کنون ساکن اهواز است و هم اکنون رهبری دو گروه موسیقی پسران و دختران با نام‌های سپهر و مهر را دارد. او همچنین در آموزشکده‌های مختلف موسیقی اهواز آموزش موسیقی می‌دهد.

* فارس: چطوره به دوران نوجوانیتان برگردیم و علاقمند شدنتان به موسیقی....

محمودی: موافقم. داستان علاقمند شدنم به موسیقی شاید جالب باشد. خاطرم است در دوران راهنمایی بودم که به همراه خانواده به مسافرت رفته بودیم. در مسیر شمال بودیم که کنار تعمیرگاه مکانیکی‌ای توقف کردیم. کارگر آن تعمیرگاه یک سنتور داشت که مشغول نوازندگی ترانه‌های بومی آن منطقه بود. خیلی از نوازندگی‌اش لذت می‌بردیم و پدرم وقتی دید نوازندگی و سنتور برایم جالب است به من قول داد که اگر شاگرد خوب باشی و معدلت بالا باشد برایت یک سنتور جایزه می‌گیرم.

* فارس: پس با سنتور وارد عرصه موسیقی شدید؟

محمودی: بالاخره پدرم یک سنتور چوب گردو برای من و یک سه تار برای برادرم خرید.‌‌ همان روز اول یکی از سیم‌های سنتورم پاره شد و چون 72 سیم داشت خیلی سخت بود به کوکش دست بزنم برای همین اصلا طرف کوک نمی‌رفتم. بعد از آن انجمن موسیقی در خیابان سی‌متری اهواز بود که من تعطیلات تابستان برای سه ماه ثبت‌نام کردم. آن زمان آقای برومند استاد ما بود.

*فارس: فقط تابستان‌ها و برای اوقات فراغت می‌رفتید کلاس؟

محمودی: بله متاسفانه از گذشته تا کنون خانواده‌ها بیشتر برای پر کردن اوقات فراغت، فرزندان خود را به کلاس موسیقی می‌فرستند. موضوع من نیز مستثنا از این داستان نیست که از نظر من این شیوه کاملا نادرست است و نیاز به اصلاح دارد. نوجوان در‌‌ همان ابتدا که قریحه نوازندگی در او متولد می‌شود باید همواره این حس و قریحه تربیت شود و انقطاع‌های طولانی مدت اصلا نمی‌توانند از او یک هنرمند بسازند.‌‌ همان موقع بود که به دلیل گرما و شرجی کلاف سنتورم خراب شد و مجبور شدم به سه تار برادرم رو بیارم.

* فارس: در واقع کم کم علاقمند به نوازندگی شدید، درسته؟

محمودی: بله. بکر بودن این هنر و جذابیت آن مرا رفته رفته بیشتر به موسیقی علاقمند کرد. مثلا برای مادربزرگ و مادر ساز می‌زدم و آن‌ها لذت می‌بردند و من را تشویق به ادامه نوازندگی می‌کردند.

* فارس: اما علاقمندی شما به موسیقی تنها به خاطر تشویق بزرگتر‌ها نبود.

محمودی: خانواده من هنری هستند. برادرم عکاس است، خواهرم نقاش و مدرس هنر است. عکس‌های برادرم نیز در نمایشگاه‌های معتبری نمایش داده شده؛ شاید هنری بودن خانواده من نیز تأثیر بر روند کشیده شدنم به هنر داشت.

* فارس: نقش رسانه در علاقمند شدن به موسیقی را چطور می‌بینید؟

محمودی: قطعا رسانه نقش مهمی می‌تواند ایفا کند؛ انتقادی که من از رسانه‌ها دارم همین است؛ پیش زمینه‌ای که برای مخاطب می‌سازند یک پیش زمینه کاملا غربی است، این به آن معنا نیست که باید با موسیقی غرب مخالفت کرد. مثلا در فیلم‌هایی که به گونه‌ای با موسیقی در ارتباط است همواره نقش اول فیلم، ساز غربی می‌زند.

* فارس: اما در فیلم علی سنتوری چنین نبود.

محمودی: اتفاقا می‌خواستم همین را اشاره کنم. فیلم «علی سنتوری» را به خاطر بیاورید به دلیل اینکه در این فیلم سنتور زیاد دیده می‌شد و نوازندگی با آن نیز خیلی مورد توجه قرار گرفته بود در آن دوره بسیاری از جوانان به کلاس‌های سنتور رفتند و کلاس‌ها شلوغ‌تر شد اما بسیاری از جوانان ما هر ذهنیتی که دارند به ساز و موسیقی غربی مربوط می‌شود که در چنین شرایطی، رسانه می‌تواند روی ذائقه موسیقی مردم تأثیر بگذارد.

فیلم «پرده آخر» که در آن یکی از شخصیت‌ها کمانچه را بسیار زیبا می‌نوازد در آنجا بود که من عاشق کمانچه شدم. یا فیلم «دل شدگان» که خیلی زیبا موسیقی ایرانی را به تصویر کشید اما متاسفانه تعداد این دست فیلم‌ها خیلی کم هستند.

* فارس: شما چقدر تاثیرگذاری را تایید می‌کنید؟

محمودی: قطعا موضوع رسانه تاثیرات چشم‌گیری می‌تواند داشته باشد مشروط بر اینکه بر روی آن‌ها کار‌شناسی شود. البته کم کاری رسانه‌ها به این دلیل نیست که در حال تبلیغ غرب هستند اتفاقا هیچ گونه تبلیغ موسیقی نمی‌شود اما وقتی در حوزه‌ای فرهنگ الگو وجود نداشته باشد فرهنگ غرب جای آن را پر می‌کند. شریعتی می‌گوید اگر قرار باشد به دوران مدرن برسیم قرار نیست که آزمون و خطا‌ها را از نقطه صفر شروع کنیم و راهی را که متجدد‌تر از ما رفته‌اند برویم کافی ست از تجارب آن‌ها استفاده کنیم. متاسفانه خیلی‌ها کپی برداری می‌کنند که از یک بابت، تمرین خوبی محسوب می‌شود.

* فارس: این تمرین چه امتیازی دارد؟

محمودی: همین که از یک جایی و مسیری وارد موسیقی شده‌اند یک امتیاز است مثلا بسیاری از جوانان با موسیقی ایرانی، گروهی دیگر با موزیک رپ یا راک وارد موسیقی می‌شود اما بعد از آن باید بتوانیم به شیوه مناسب و کار‌شناسی شده موسیقی فاخر را به آنها معرفی بکنیم قرار نیست که ورود اول به موسیقی الزاما فاخر باشد.

* فارس: چرا از سنتور دور شدید؟

محمودی: سنتور فیزیک خاصی دارد و کوک کردنش سخت است بسیاری از سنتور نوازان به هنگام اجرا‌هایشان چند سنتور به همراه خود می‌برند. اما ویالون سبک است و زود‌تر کوک می‌شود. آن موقع با دید بچه‌گانه‌ای که داشتم تنها دلیل گرایشم سبک بودن این ساز بود اما حالا متوجه شدم که می‌شود از سنتور هم خیلی حرفه‌ای‌تر استفاده کنم. یادم می آید پدرم مغازه داشت و من صبح‌ها دیر‌تر می‌رفتم مغازه تا ساز بزنم همیشه صبح و شب مشغول ساز زدن بودم حتی در خانه برای اینکه خانواده معذب نشوند پشت خرک دستمال می‌گذاشتم تا صدای آن در نیاید؛ یک هفته در میان برای کلاس به تهران می‌رفتم.

* فارس: این محدودیت‌ها جلوی پیشرفت را نگرفت؟

محمودی: البته برخی محدودیت‌ها خیلی وقت‌ها باعث پیشرفت هم می‌شوند. چون محدودیت‌ها باعث می‌شود که انسان دنبال راه‌های مختلف بگردد. چون ممکن است که اولین چیزی و تصمیمی که به ذهن آدم برسد بهترین نباشد اما پله‌های دوم و سوم است که دقیقا مال خودت می‌شوند. مثلا جوان یا نوجوانی که وارد رپ می‌شود و بعد از مدتی می‌بیند که هنرش و کارش تکراری شده و سعی می‌کند کار جدید انجام دهد. بچه‌های رپ بر روی موسیقی غربی و از پیش ساخته شده تنها شعر فارسی می‌گذارند. حتی خوانندگان مشهور قدیم دهه 50 همین کار را می‌کردند. بسیاری از کار‌ها که ما فقط بدل فارسی آن‌ها را گوش دادیم بعد‌ها متوجه شدیم که کار غربی بوده و تنها شعر آن فارسی و عرضه شده.

اما برخی حرفه‌ای‌تر به موضوع نگاه می‌کنند. مثلا دیدیم که هنرمند برای اینکه کار جدید انجام دهد یک ساز ایرانی را وارد و موزیک تلفیقی کار می‌کند و بعد از مدتی برای اینکه کارش جدید‌تر از گذشته شود در انتخاب شعر نیز دقت بیشتر می‌شود تا بتواند کار هنری عرضه کند.

* فارس: تا حالا تصمیم گرفتی برای موسیقی‌هایت نماهنگ بگذاری؟

محمودی: ببینید موسیقی، نوستالوژیک ایجاد می‌کند، مثل ادوکلون که شما را یاد خاطره ای می‌اندازد. هر کسی می‌تواند از یک موسیقی برداشت شخصی داشته باشد، یکی می‌گوید وصال است و دیگری آن را فراغ می‌داند. برای همین است که بسیاری از کار‌ها نام ندارند. اما وقتی موسیقی‌ای با یک نماهنگ وارد می‌شود، می‌تواند به این موسیقی جهت‌گیری مشخصی دهد و یک موضوع را در ذهن ایجاد کند. اما همیشه این موضوع خوب نیست. برای مثال در نظر بگیرید وقتی رمان را می‌خوانید، شخصیت‌های داستان را‌‌ همان طور که دوست دارید می‌سازید اما وقتی که فیلم آن کتاب را می‌بینید ممکن است شخصیت‌ها منطبق با آن چیزی نباشد که در ذهنتان بود. این موضوع بستگی به توانایی‌های شخص انجام دهنده نماهنگ دارد. در ‌‌نهایت مخاطب باید آزاد باشد و به او اجازه داد که هر طور می‌خواهد از هنر شما برداشت کند و الزامی وجود ندارد که نظر خود را به طرف مقابل القا کنیم.

* فارس: موسیقی الهام می‌شود؟

محمودی: کار کردن و ممارست مهم است، خیلی‌ها می‌گویند که طرف استعداد دارد اما استعداد یعنی چی؟ آیا با اینکه استعداد داشته باشی بدون کار و تمرین می‌شود هنرمند شد؟ هستند کسانی که ضریب هوشی پایینی دارند اما چون تمرین و ممارست زیاد داشتند در زمینه خودشان متبحر شدند.

* فارس: کار گروهی را چگونه می‌بینی؟

محمودی: از نظر من کار گروهی خیلی سخت است. شناخت روحیات بچه‌های گروه برنامه زمانبندی را خیلی سخت می‌کند، از دیگر مشکلات کار گروهی این است که برای مدت‌ها وقت می‌گذاری تا گروه تشکیل شود و بعد از آن نگه داشتن گروه مشکل‌تر است. نبودن مکان تمرین برای گروه و عدم حمایت، همه و همه از مشکلات کارهای گروهی هستند. در حال حاضر بیشتر بخش تئا‌تر مورد حمایت قرار می‌گیرد و موسیقی کمتر مورد عنایت قرار گرفته.

* فارس: چقدر به کار گروهی اعتقاد دارید؟ اصلا چرا در استان کار گروهی کمتر انجام می‌شود؟

محمودی: کار گروهی را خیلی قبول دارم. خوراک داشتن، برای کار گروه خیلی مهم است حتی خیلی وقت‌ها مجبوریم به نسبت تعداد نفرات، قطعه انتخاب کنیم تا نت گروه همیشه تامین شود. در کنار این موارد، رهبری گروه نیز برای خود سختی‌هایی دارد.

آقای علیزاده یک جمله جالبی می‌گفت: ما اگر خوبیم، اگر بدیم‌‌، همه مثل هم هستیم. جز خودم انتظاری از کسی ندارم. همه در کار گروهی مشکل داریم. اینکه برای جا و زمان مسئولیت پذیر باشیم؛ در کار گروهی خیلی مهم است که به وقت دیگران احترام بگذاری.

* فارس: انتظار گروه‌های موسیقی از مسئولان در چه حد است؟

محمودی: تنها انتظار ما یک فضای تمرین است. کسی بودجه کلان نمی‌خواهد و بچه‌های گروه‌های موسیقی هم انتظارات چندانی ندارند. هر هنرمندی محتاج مخاطب است و برگزاری جشنواره‌ها فرصت مناسبی برای هنرمندان ایجاد می‌کند تا دیده شوند و کار‌هایشان سنجیده شود اما اگر اجازه اجرا وجود نداشته باشد هنرمند و نوازنده بی‌انگیزه می‌شود و بسیاری به همین دلیل موسیقی را‌‌ رها کردند. جشنواره باعث ایجاد فضای رقابت می‌شود که متاسفانه این فضا اصلا وجود ندارد.

.........................................

گفت‌وگو: قاسم منصور آل کثیر

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 13:30  توسط امیر رحمانی  | 

یک تجربه برای زوج های جوان

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 0:30  توسط امیر رحمانی  | 

هشدا به مسلمانان

 

 کلاه بزرگی که سر مسلمان ها رفته! + عکس

نمایی از مسجد قبه الصخره :

 


در واقع ان مسجدی که در همه تصاویر شاهد هستیم مسجد قبه الصخره است که توسط خلیفه دوم راشدین بنا شده است و از ان به عنوان مسجد القصی نام برده می شود!

اما در تصویر بعدی ، عکس اصلی مسجدالاقصی را مشاهده می کنیم ... 

 


نمایی از مسجد القصی


اما چطور این اشتباه به این بزرگی رخ داده است؟

از چندین سال پیش عکس برداری از مسجد الاقصی ممنوع شده است و از این رو عکس تازه از این مسجد روی خروجی سایت های و خبرگزاری ها نرفته است و معدود عکس های که از این مکان مقدس وجود دارد قدیمی هستند.

باید گفت آن چیزی  که به عنوان مدیریت رسانه از آن یاد می شود در این زمینه کاملاً عینیت دارد و به صورت کاملاً هدفمند صهیونیست ها عکس مسجد قبه الصخره را به جای مسجد القصی جا زده اند،مدیریتی که متاسفانه مسئولین ما را نیز به اشتباه انداخته و در روی اسکناس هزار ریالی کشور نیز شاهد آن بودیم هر چند که این  اشتباه اصلاح شد و در چاپ اسکناس 20000 هزار ریالی شاهد تصویری از مسجد الاقصی هستیم اما نکته موجود در آن جهلی است که همه را اسیر خود کرده است.امری که حتی با نگاهی کوتاه به روزنامه های امروز کشور آن را فهمید(برای دیدن صفحه اول روزنامه های کشور اینجا کلیک کنید)


اشتباه در چاپ مسجد قبه الصخره به جای مسجد القصی و اصلاح آن


هدف صهیونیست ها از این کار چیست؟

صهیونیست ها بر این باور هستند  که بقایای هیکل سلیمان زیر مسجد الاقصی قرار دارد  و از این رو به دنبال این هستند که به بقایای آن هیکل دست یابند.برای این کار نیز از چند سال پیش شروع به حفاری های متعددی در ضلع شرقی مسجد الاقصی کرده اند.

از جمله تلاش مایکل دینس روهن در ۲۱ اوت ۱۹۶۹(۳۰/۵/۱۳۴۸) که در یک آتش سوزی در قسمت جنوب شرقی در حدود دویست متر مربع از سقف مسجد کاملاً منهدم گردید و گنبد مسجد در پنج نقطه سوخت. همچنین یکی از آثار متبرک مسجد و یک منبر مخصوص که هشتصد سال سابقه داشت نیز کاملاً از بین رفت

امری که موجب شده تا به پایه های اصلی این مسجد مبارک صدمات جدی وارد شود و امکان ریزش به وجود آید.

کارشناسان باستان شناسی معتقد هستند که هیکل سلیمان در زیر این مکان وجود ندارد و بر این باورند که صهیونیست ها به دنبال تخریب اصل بنای مسجد الاقصی هستند تا بتوانند هیکل سلیمان را به جای آن بسازند

 


ماکت هیکل سلیمان در حال نصب در محوطه مسجد القصی


برای اینکار نیز صهیونیست ها با خالی کردن زیر مسجد الاقصی در تلاش هستند که با ایجاد یک زلزله مصنوعی تمام بنا را تخریت کنند و به خواسته خود در این زمینه برسند.برنامه ای از پیش تنظیم شده که در حال حاضر نیز در حال اجرای ان هستند.

به همین دلیل است که تصاویر کمی از مسجد الاقصی و خرابی های آن در فضا اینترنت وجود دارد و این را می توان با یک جستجوی ساده فهمید و زمانی نیز که اعتراضی به تخریب مسجد الاقصی وارد شود شما در تمام رسانه های جهان شاهد یک مسجد با گنبدی زیبا و طلایی خواهید شد که کاملاً سالم است

+ نوشته شده در  شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 0:28  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی

 
نماینده مردم اهواز در مجلس:
خوشه فرش دستباف در خوزستان راه‌اندازی می‌شود

خبرگزاری فارس: نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی از پیگیری برای راه‌اندازی و استقرار خوشه فرش دستباف در مرکز استان خوزستان خبر داد.

خبرگزاری فارس: خوشه فرش دستباف در خوزستان راه‌اندازی می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، سید شکرخدا موسوی امروز در حاشیه نمایشگاه هفته دولت در جمع خبرنگاران درباره مصوبات و تصمیم گیری‌های آخرین جلسه اشتغال مناطق حاشیه که به صورت غیرعلنی بدون حضور خبرنگاران برگزار شد، گفت: مجوز ایجاد خوشه فرش در نشستی با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان فرش ایران اخذ شده است.وی تصریح کرد: خوزستان با داشتن این همه استعداد به ویژه در مناطق حاشیه و عشایری در تولید فرش، تاکنون از داشتن نمایندگی فرش و مرکزی برای آموزش و هدایت فعالان این عرصه محروم بوده است.عضو مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: به گفته رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان در حال حاضر 6 هزار نفر دارنده کارت قالی بافی در خوزستان داریم که به علت نداشتن محل مناسب، از ادامه این فعالیت به صورت یک شغل، محروم هستند.نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در ادامه به بیان برخی مشکلات مناطق حاشیه اهواز پرداخت و گفت: با وجود مطالعاتی که درباره این مناطق انجام شده هنوز آمار دقیقی از میزان بیکاری مناطق حاشیه موجود نیست که بر اساس آن بتوان برنامه ریزی مناسبی انجام داد. از این رو مقرر شد جمعیت مناطق مختلف در گروه‌های سنی تحصیلی مشخص شود و برنامه‌ریزی برای اشتغال آنان براساس آن انجام گیرد.موسوی درباره برخی تعهدات شهرک‌های صنعتی و فنی و حرفه‌ای برای اشتغال جوانان مناطق 17 گانه حاشیه اهواز تصریح کرد: مقرر شده واحدهای کارگاهی در کوی 22 بهمن ظرف یک ماه آینده به مردم‌‌ همان منطقه برای ایجاد شغل و کسب و کار واگذار شود. فنی و حرفه‌ای نیز آموزش‌های مورد نیاز را به جوانان منطقه ارائه دهد.وی با اشاره به وجود برخی شرکت‌های بزرگ صنعتی اهواز در مناطق حاشیه این کلانشهر گفت: این شرکت‌ها و کارخانجات با وجود مشکلات و آلودگی‌هایی که برای ساکنان حاشیه ایجاد کرده‌اند هیچ نقشی در اشتغال جوانان جویای کار این مناطق ندارند و عمدتا حتی در بخش‌های خدماتی و غیر تخصصی نیروی انسانی را از میان غیربومی‌ها جذب می‌کنند.موسوی ادامه داد: در همین راستا مقرر شد پیگیری لازم برای حل این مشکل و دادن آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مورد نیاز صنایع و کارخانجات به افراد جویای کار مناطق حاشیه انجام گیرد.

 *دفاع از مدیریت ارشد استان

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره شایعه تغییر استاندار، بدن رد یا تأیید صریح این موضوع، تأکید کرد: قطعا تغییر مدیریت استان به پیشرفت و توسعه استان ضربه خواهد زد.موسوی متذکر شد: از استاندار به عنوان مدیریت ارشد استان حمایت می‌کنیم چرا که معتقدیم تغییر مدیریت در سطح استاندار یا فرمانداران و حتی منتشر کردن شایعاتی در این باره، روند توسعه استان را کند می‌کند.وی در پایان اذعان داشت: مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس درخصوص تغییر استاندار اگر چه تصمیم گیرنده نیست، اما قطعا تأثیر گذار است.

+ نوشته شده در  جمعه سوم شهریور ۱۳۹۱ساعت 23:17  توسط امیر رحمانی  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر