اخبار خوزستان

خبری-تحلیلی

اخبار فرهنگی . هنری . ادبی

از دختر دانشجوی نترس تا غرفه عشق !

نمایشگاه هفته فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز به روز پایانی و اختتامیه نزدیک می شود و در این بین تلاش مسئولین دانشگاه و همت دانشجویان به بار نشست و نمایشگاهی با توانمندی نسبتا بالا حاصل این تلاش و همت شد. شوشان : نمایشگاه هفته فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز به روز پایانی و اختتامیه نزدیک می شود و در این بین تلاش مسئولین دانشگاه و  همت دانشجویان به بار نشست و نمایشگاهی با توانمندی نسبتا بالا حاصل این تلاش و همت شد.

پسر 10 ساله دکتر

هرچند که این نمایشگاه از بدو برنامه ریزی تا زمان افتتاحیه و پس از آن ، مشقت هایی را برای مسئولین دانشگاه رقم زد  و بیشتر از همه دکتر مخبر دزفولی را خسته کرد ولی شاید تمام این سختی ها در چهره مخبر دزفولی با یک لبخند " عماد " بر طرف شد. عماد پسر 10 ساله دکتر مخبر دزفولی که همچون پدر دستی هم در وبلاگ نویسی دارد دو شنبه به دانشگاه آمد و همراه با خانواده از غرفه ها دیدن کرد و هم تست هوش داد و هم عکس های اهواز را به تماشا نشست.

نه فرصت هست نه حال !

در روزهای برگزاری نمایشگاه دکتر مخبر دزفولی که دستی در وبلاگ نویسی دارد در وبلاگ اش چنین نوشت : نه فرصت هست نه وقتی میرسم خونه حالی که بتونم براتون چیزی بنویسم. بدرقم درگیریم در هفته فرهنگی.خداوکیل شوخی نیست اجرای ۷۰ برنامه بدون کنسلی و تاخیر قابل توجه !دانشجوها خیلی بامرامند به خدا ...دیروز ۳ ساعت بازدید کردم از غرفه های نمایشگاه انجمن های علمی وکانون های فرهنگی هنری...خیلی خوشحال شدم ولی وقتی ساعت ۱۷:۳۰ رسیدم دفتر و مسئول دفترم گفت بگم غذا بیارند؟! تازه فهمیدم که ناهار نخوردم و وقتی حالت ضعف عجیبی برم مستولی شد تازه یادم اومد که صبحانه هم نخوردم !!...خدا به خیر کنه این هفته بگذره و نفسی بکشم.

دختر نترس !

در غرفه دامپزشکی جنین حیواناتی مثل الاغ، گوسفند و در نهایت انسان وجود دارد. یک موش آزمایشگاهی سفید رنگی به نام مایس نیز هست که توجه خیلی ها را به خود جلب می کند. یکی از دختران دانشجو ، موش را روی دست می گذارد بی آنکه بترسد !

اولین بار موش دست گرفتم

موش های موجود در غرفه دامپزشکی که در اولین روزهای افتتاح شاد و شنگول به نظر می رسیدند در روزهای آخر  از بس از این دست به آن دست شده بودند بی حال بودند. یکی از دانشجویان که موشی را در دست داشت در جواب سوال خبرنگار شوشان که پرسید روی این موش چه آزمایشی انجام داده اید گفت : تنها آزمایشم این بوده که برای اولین بار موش در دستم گرفته ام !

6 کیلو گوجه 2000 تومان

غرفه عکس نمایشگاه نیز در نوع خود بی نظیر است. عکس هایی از مکان های مختلف شهر که ما را به حیرت وا می دارند که این ذوق و سلیقه در عکاسی از کجا آمده است ؛ عکس 6 کیلو گوجه 2000 تومان ( یادش بخیر...) ، خیابان خالی از جمعیت امام و عکس زیرنویس شده تحت عنوان عاقبت هدفمندی یارانه ها ! پل های نورپردازی شده اهواز، سرای معین التجار، نمونه یک خیابان کامل و زیبا در اهواز و ...

پیرمرد قشقایی

نمایشگاه فرش و گلیم نیز یکی دیگر از ابتکارات این دوره بود. پیرمرد قشقایی با لباس های محلی که دستانش پینه بسته ولی استوار ایستاده و یک به یک سوالات را پاسخ می دهد. او می گوید این رنگ ها با معادلات ریاضی و برای فصل های مختلف ایجاد شده اند و هر ماه و هر فصل رنگی مختص به خود دارد بعد هم دستگاهی که باید گلیم را روی آن ببافند و اینکه 4 تا 5 ماهی برای بافتن یک گلیم 9 متری زمان نیاز است.

نابغه پاکستانی و استقبال باشکوه

شوشان : محفل انس با قرآن و دعوت از نابغه قرآنی پاکستانی را می توان شاهکار هفته فرهنگی برشمرد.

حافظ نابغه قران استاد محمدتقی خان جلوه هایی از معجزات قرآن را به نمایش گذاشت که سرعت، تمرکز و جدید بودن شیوه های قرائت وی موجب اعجاب و شگفتی خیل عظیم حاضرین گردید.

وی به معرفی خود با استفاده از بخش هایی از آیات قرآن پرداخت و در ادامه به درخواست حاضران در مراسم، آیات قرآن را به چند روش: تلاوت آیات ابتدایی هر صفحه، تلاوت به صورت ضربدری، قرائت آیات براساس شماره آنها، پاسخ به تعداد یک آیه در قرآن کریم تلاوت آیات با اشاره چشم و یا پرسیدن نام شخص پرسش کننده و ... قرائت نمود که مورد تشویق و تحسین بسیار زیاد حاضرین و خصوصا دانشجویان قرار گرفت.

وی به قرائت قران با 51 روش متعدد و جدید تسلط دارد.شایان ذکر است که استقبال دانشجویان از این برنامه قرآنی به حدی بود که کلیه راه های ورودی به سالن مسدود شده بود .

عشق سنج

شاید یکی از جذاب ترین غرفه ها غرفه ی ادبیات بود چرا که دانشجویان رشته ی ادبیات فارسی با دستگاه کوچک عشق سنج خود فوران عشق افراد را اندازه گیری می کردند هر چند که بسیاری عشق شان فوران نشده ولی با خنده غرفه را ترک می کردند. دانشجویان رشته ی ادبیات فارسی با گرفتن فال حافظ و معنی کردن آن یاد بزرگترین غزلسرای ایران را زنده نگه داشتند.از دیگر خدماتی که دانشجویان رشته ی ادبیات فارسی ارائه دادند معرفی کتب بزرگترین شاعران و ادیبان ایرانی بود.

تجهیزات هواپیمایی در کتابخانه مرکزی

نمایشگاه ادوات و تجهیزات هواپیمایی بدون سرنشین برد بلند (UAV)در کتابخانه مرکزی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد و مربی مرکز آموزش فنون هوایی کشور در اهواز نیز در این غرفه حضور داشت.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 14:39  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

افزایش 32 هزار تومانی هر کیسه کود در خوزستان !

  نماينده مردم اهواز با بيان اينكه قانون هدفمندي يارانه ها حركتي بزرگ بود كه توسط مجلس شوراي اسلامي مصوب و به اجراي دولت رسيد، بر لزوم اجراي صحيح این فانون تاكيد كردو گفت: لازم است اجراي فاز دوم اين قانون با نظارت دقيق دولت بر قيمت‌ها همراه باشد.سيدشريف حسيني اظهار كرد: البته عامل نظارت بر قيمت‌ها ‌بايد در مرحله اول اين قانون نيز مدنظر قرار مي گرفت.وي با بيان اين كه افزايش قيمت‌ها و تورم رواني ايجاد شده در جامعه مشكلاتي را براي قشر ضعيف جامعه ايجاد كرده است، تصريح كرد: دولت براي اجراي هر مرحله قانون هدفمندي برنامه‌هايي را در دستور كار دارد. اما برنامه‌هايي كه دولت براي فاز اول اعلام كرده بود بعضا اجرايي نشد و يا اين برنامه ها ناقص و نيمه تمام باقي ماندند؛ -بنابراين اميدواريم كه در اين مرحله چنين اتفاقي رخ ندهد.حسيني ادامه داد: دولت بايد برنامه‌اي جامع براي اجرايي شدن فاز دوم اين قانون ارايه دهد كه جلوگيري از افزايش قيمت‌ها در سطح جامعه بايد دراولويت اين برنامه قرار گيرد. در هر صورت انتظار داريم دولت مرحله دوم قانون را با نظارت كافي و جامع اجرا كند. وي درادامه به مشكلات اخير كشاورزان استان اشاره و خاطرنشان كرد: قيمت هر كيسه كود از  8 هزار تومان به 36 تا 40 هزار تومان رسيده است. همچنين علاوه بر افزايش قيمت كود نرخ ديگر ملزومات كشاورزي همچون بذر، ‌نهاده و بهاي آب، هزينه هاي حمل و نقل و قيمت گازوئيل رشد چشم‌گيري داشته است.نماينده مردم اهواز اظهار كرد: همچنين اگر سهميه گازوئيل كشاورزان به پايان برسد آن‌ها بايد سوخت مورد نياز خود را با قيمت چند برابر و  آزاد خريداري كنند.حسيني گفت: دولت قيمت تمام شده گندم را از 360 تومان به 395 تومان معادل 12 درصد افزايش، تعيين كرده است در حالي كه قيمت بذر، نهاده و اقلام ديگر تا 30 درصد افزايش قيمت داشته اند.

  + نوشته شده در  چهارشنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 14:37  توسط امیر رحمانی  | 

  اخبار فرهنگی . هنری . ادبی

  رونمایی از مافه گه بهمن علاءالدین درتاراز

  دومین همایش فرهنگی یاران تاراز با حضور تعدادی از ایل مردان و شیر زنان بختیاری در منطقه تاراز برگزار گردید.شوشان : دومین همایش فرهنگی یاران تاراز با حضور تعدادی از ایل مردان و شیر زنان بختیاری در منطقه تاراز برگزار گردید.هوشنگ فرجی روزنامه نگار و مدیر این همایش در جمع نجیب زادگان بختیاری که از شهرهای اهواز، لالی، ایذه، شهرکرد، دشتک، عالیکوه، اصفهان، کرج، تهران، شوشتر دزفول، لردگان و اندیمشک حضور پیدا کرده بودند با اعلام این مطلب که توجه به خرده فرهنگ ها سد محکمی در مقابل تهاجم فرهنگی است گفت: امروز برای رونمایی از مافه گه (بنای یاد بود) مرد بزرگی در این مکان تاریخی جمع شده ایم که حنجره طلائی خود را وقف زنان، مردان و نوجوانان سرزمین بختیاری نمود تا فرهنگ یک قوم کهن ماندگار شود. وی گفت : به خاطر ارج گذاری به خدمات زنده یاد آبهمن علاء الدین (مسعود بختیاری) هزینه فروش کتاب بوی خوش باوینه را صرف ساخت این بنای یاد بود کردم و امروز خوشحالم که به این بهانه، بزرگان ایل بختیاری در این مکان برای تقدیر از تلاش های یک عمر بهمن دور هم جمع شده اند.دکتر قاسم سلیمانی دبیر جامعه اسلامی بختیاری های مقیم تهران نیز با اعلام این مطلب که جنس موسیقی بهمن علاء الدین از نوع ایجاد اتحاد و همدلی و روشنگری فرهنگی است گفت: همه باید در راه اعتلاء تاریخ و فرهنگ بختیاری تلاش کنیم و با آموزش جوانان بختیاری به سمت مسائل فرهنگی، اقتصادی و علمی آن ها را از روی آوردن به سمت فرهنگ های ناپایدار بر حذر کنیم.

  لازم به ذکر است در این مراسم تعداد 5000 آش رشته برای شادی روح زنده یاد بهمن علاء الدین به عشایر کوچنده و مهمانان توزیع گردید. در پایان این مراسم مهندس اسفندیار علاءالدین برادر مسعودبختیاری در حالی که اشک در چشمانش حلقه بسته بود باانداختن حلقه های گل از ایل بختیاری تشکر کرد

  + نوشته شده در  چهارشنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 14:35  توسط امیر رحمانی  | 

  تخریب میراث فرهنگی استان

  بهانه ای برای تعرض به محوطه‌های باستانی رامشیر!

   به گفته یک فعال میراث‌فرهنگی، درحال ‌حاضر روند بررسی و شناسایی محوطه های باستانی رامشیر، کاوش، تعیین حریم و حفاظت از محوطه های رامشیر در وضعیت نامناسبی قرار دارد.

    به گفته یک فعال میراث‌فرهنگی، درحال ‌حاضر روند بررسی و شناسایی محوطه های باستانی رامشیر، کاوش، تعیین حریم و حفاظت از محوطه های رامشیر در وضعیت نامناسبی قرار دارد.

   به گزارش هنرنیوز، تل رضوان رامشیر ازمهمترین تپه‌های باستانی شهرستان رامشیر محسوب می‌شود که بیش از ۸۰ هکتار وسعت دارد. ۳ سال پیش بود که روی تپه باستانی تل رضوان به‌صورت کاملا اتفاقی تابوتی متعلق به کودک اشکانی کشف و منجر به تعیین حریم آن توسط سازمان میراث‌ فرهنگی شد.با این وجود حفاری‌های متعدد غیر مجاز و پیشروی زمین‌های کشاورزی منجر به آسیب‌های جدی به تپه باستانی تل رضوان و محوطه‌های رامشیر شده است.

   مجتبی گهستونی فعال میراث‌فرهنگی و دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در این باره می گوید: شهرستان رامشیر یکی از شهرهای شرقی استان خوزستان به‌شمار می‌آید که متشکل از تعداد بسیاری محوطه باستانی است.به گفته این فعال میراث‌فرهنگی،درحال‌حاضر روند بررسی و شناسایی محوطه های باستانی رامشیر، کاوش، تعیین حریم و حفاظت از محوطه های رامشیر در وضعیت نامناسبی قرار دارد تا جایی که چندی پیش تل رضوان رامشیر مورد تعرض سودجویان و قاچاق‌چیان میراث‌فرهنگی قرار گرفت .

   سخنگو انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اشاره به اینکه محوطه‌‌های باستانی شهرستان رامشیر سالیان درازی است که به حال خود رها شده است نبود اداره میراث‌فرهنگی و یگان حفاظت را مهمترین عامل این تخریب‌ها عنوان می‌کند.به گفته وی، تنها شهرستان رامهرمز دارای اداره میراث‌فرهنگی است که شهرهای هندیجان، هفت‌گل، ماهشهر، امیدیه و رامشیر تحت پوشش این اداره کل قرار گرفته‌اند.

   گهستونی تاکید کرد: سال ۱۳۸۸ با کشف تابوت کودک اشکانی محوطه باستانی تل رضوان از سوی سازمان میراث‌فرهنگی تعیین حریم شد اما با وجود هشدارهای سازمان میراث فرهنگی بر لزوم حفاظت از این محوطه‌ها، کشاورزان همچنان با گسترش زمین‌های کشاورزی در محوطه‌های باستانی رامشیر و در حریم و عرصه تل رضوان باعث تخریب بخش اعظم محوطه‌ها شده‌اند.

   + نوشته شده در  چهارشنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 14:33  توسط امیر رحمانی  | 

   اخبار مرکز استان

   نابغه پاکستانی در دانشگاه چمران اهواز

   به مناسبت دومین هفته فرهنگی دانشگاه، نوزدهم اردیبهشت ماه محفل انس با قرآن با حضور نابغه قرآنی پاکستانی در آمفی تئاتر شهید مطهری دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران برگزار شد.شوشان : به مناسبت دومین هفته فرهنگی دانشگاه، نوزدهم اردیبهشت ماه محفل انس با قرآن با حضور نابغه قرآنی پاکستانی محمدتقی خان به همراه برادر ایشان محمدنقی خان در آمفی تئاتر شهید مطهری دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران برگزار شد.در ابتدای این مراسم معنوی که با استقبال بی سابقه دانشجویان، کارمندان و اساتید این دانشگاه همراه بود، دکتر مخبر دزفولی رییس شورای هماهنگی فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان ، با اشاره به آیات قرآن کریم برکات انس با قرآن را برشمرد و با اشاره به آغاز طرح فرهنگی نهضت قرآنی در دانشگاه شهید چمران اهواز از استقبال دانشگاهیان از فعالیت های قرآنی تشکر کرد.پس از آن، قاری بین المللی قران کریم و نفر اول مسابقات بین الملی قرآن در ایران و هندوستان، استاد قاسم مقدمی به قرائت آیاتی از قرآن مجید با صوتی دلنشین پرداخت که مورد تحسین فراوان حاضرین قرار گرفت.به گزارش شوشان ، در ادامه، حافظ نابغه قران استاد محمدتقی خان جلوه هایی از معجزات قرآن را به نمایش گذاشت که سرعت، تمرکز و جدید بودن شیوه های قرائت وی موجب اعجاب و شگفتی خیل عظیم حاضرین گردید.وی به معرفی خود با استفاده از بخش هایی از آیات قرآن پرداخت و در ادامه به درخواست حاضران در مراسم، آیات قرآن را به چند روش: تلاوت آیات ابتدایی هر صفحه، تلاوت به صورت ضربدری، قرائت آیات براساس شماره آنها، پاسخ به تعداد یک آیه در قرآن کریم تلاوت آیات با اشاره چشم و یا پرسیدن نام شخص پرسش کننده و ... قرائت نمود که مورد تشویق و تحسین بسیار زیاد حاضرین و خصوصا دانشجویان قرار گرفت. گفتنی است؛ استاد محمدتقی خان به قرائت قران با 51 روش متعدد و جدید تسلط دارد.شایان ذکر است که استقبال دانشجویان از این برنامه قرآنی به حدی بود که کلیه راه های ورودی به سالن مسدود شده بود و دانشجویان برای فیض بردن از کلام الهی از ظرفیت کامل فضای سالن استاد مطهری دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران استفاده کرده بودند.

   + نوشته شده در  چهارشنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 14:27  توسط امیر رحمانی  | 

   یک تحلیل سیاسی

   تشکیل کابینه وحدت ملی در رژیم صهیونیستی سوابق متعددی دارد که بررسی تاریخچه این کابینه ها نشان می دهد که دو عامل اساسی برای تشکیل آنها وجود دارد: نخست بروز حالت فوق العاده در این رژیم مانند آغاز جنگ یا ورود به بحران خطرناک اقتصادی است. عامل دوم برای تشکیل کابینه های وحدت ملی زمانی است که دولت ائتلافی نتواند تصمیات اساسی را اتخاذ کند.
   عصرایران ؛ علی قادری - نمایندگان اتحادیه اروپا در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه طی اعلامیه مشترک خواستار توقف کامل غنی سازی اورانیوم و توقف فعالیت های سایت فردو از سوی ایران شدند.

   از سوی دیگر نماینده امریکا در آژانس نیز با ابراز نگرانی از آنچه که عدم پایبندی ایران به معاهده NPT خواند،خواستار اتخاذ تدابیر عملی و فوری از سوی ایران برای اعتمادسازی شد.

   ظاهر این اخبار نشان می دهد که مشکلی جدی در مذاکرات هسته ای ایران و غرب بوجود آمده و طرفین به خانه اول بازگشته اند. اما این همه ماجرا نبود.پالس های منفی که عصر دوشنبه از وین مخابره شد بلافاصله در ساعات اولیه صبح روز سه شنبه با یک پالس اسراییلی دیگر ادغام گشت:

   با وجود اینکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی،یک روز قبل، از برگزاری انتخابات زودهنگام کنست در تاریخ 4 سپتامبر خبر داده بود، اما با اعلام انضمام حزب کادیما،بزرگترین حزب مخالف دولت،به رهبری شائول موفاز به کابینه نتانیاهو، تصمیم به برگزاری انتخابات زودهنگام لغو و تشکیل کابینه وحدت ملی رسما اعلام شد.(این جلسه در قدس برگزارشد)

   به این ترتیب نتانیاهو تا یک سال و نیم دیگر نخست وزیر این رژیم باقی می ماند و موفاز نیز به عنوان معاون نخست وزیر جایگزین موشه یعلون خواهد شد.

   پالس های منفی در فاصله دو هفته به از آغاز گفتگوهای بغداد و تشکیل کابینه وحدت ملی در فلسطین اشغالی دو پرسش اساسی را مطرح می کند:

   1- دلایل تشکیل کابینه وحدت ملی از سوی رژیم صهیونیستی چیست؟

   2- آیا همزمانی این پالس ها به معنای چراغ سبز کاخ سفید به اسراییل برای حمله به تاسیسات هسته ای ایران است؟

   با نگاهی به سوابق کابینه ها در تاریخ رژیم صهیونیستی متوجه می شویم که هیچ گاه یک حزب نتوانسته است اکثریت مطلق کرسی های کنست را در اختیار بگیرد و به این ترتیب کابینه های این رژیم، کابینه هایی ائتلافی بوده که عمدتا به انتخابات زودهنگام ختم شده اند.

   تشکیل کابینه وحدت ملی در رژیم صهیونیستی سوابق متعددی دارد که بررسی تاریخچه این کابینه ها نشان می دهد که دو عامل اساسی برای تشکیل آنها وجود دارد:
   نخست بروز حالت فوق العاده در این رژیم مانند آغاز جنگ یا ورود به بحران خطرناک اقتصادی است.

   عامل دوم برای تشکیل کابینه های وحدت ملی زمانی است که دولت ائتلافی بواسطه احجام پارلمانی احزاب نتواند تصمیات اساسی را اتخاذ کند و این اجماع نیز وجود داشته باشد که انتخابات زود هنگام ثبات رژیم را به خطر خواهد انداخت.
   در حال حاضر شرایطی که باعث تشکیل کابینه وحدت ملی شده است نیز بر مبنای این دو عامل اساسی قابل ارزیابی است:

   الف) عامل شرایط فوق العاده

   شکی نیست که اوضاع بحرانی خاورمیانه و تحولات سریع منطقه ای تاثیر جدی بر امنیت ملی رژیم صهیونیستی دارد: از مذاکرات سازش با تشکیلات خودگردان تا سرنوشت پرونده هسته ای ایران که تاثیرات جدی بر جایگاه استراتژیک این رژیم در منطقه خواهد گذاشت تا بهار عربی که ویژگی های محیط تعامل اسراییل را به شدت تغییر داده است.
   تغییرات محسوس در موازنه منطقه ای قوا از شرق(ایران) و شمال(حزب الله) و تهدیدات احتمالی آینده از جبهه جنوبی (مصر) در مجموع شرایط بحرانی بی سابقه ای را برای این رژیم رقم زده است بگونه ای که تکروی در تصمیم گیری در این فضای بحرانی متغییر می تواند عواقب بسیار خطرناکی برای آینده اسراییل رقم بزند.

   ب) عامل سیاسی

   با وجود اینکه نظرسنجی های اخیر نشان می داد که در صورت برگزاری انتخابات حزب لیکود و نتانیاهو بار دیگر پیروز خواهند شد اما در هر صورت او مجبور بود برای تشکیل دولت بار دیگر با احزابی مانند "اسراییل بیتنا" به رهبری آویگیدور لیبرمن و سایر احزاب راست افراطی مانند حزب تورات ائتلاف کند ؛ ائتلافی که در بهترین حالت اکثریت لرزانی را در کنست اسراییل رقم می زد.
   نخست وزیر رژیم صهیونیستی به خوبی می داند که با این اکثریت لرزان نمی تواند به سراغ تصمیمات اساسی دولتش برود.

   ترکیب کنونی کابینه نیز به گونه ای است که امکان تصمیم گیری درباره برخی مصوبه ها و گرفتن موافقت پارلمان وجود ندارد.

   نخستین مصوبه ضروری،تعدیل قانون معافیت سربازی شاگردان مدارس دینی موسوم به "طال" است که مهلت زمانی آن حدود دو ماه دیگر به پایان می رسد.

   دومین مصوبه،قانون بودجه سال آینده (تقویم عبری شش ماهه است) و بویژه بودجه دفاعی است که با چالش های جدی روبرو است و بالاخره تعدیل قانون انتخابات پارلمانی این رژیم که تصویب آن بدون حمایت اکثریت مطلق کنست غیر ممکن است.

   از سوی دیگر انتقادات بی سابقه ای که اخیرا از سوی برخی از نخبگان سیاسی و امنیتی مانند ایهود اولمرت نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی، یوال دیسکین رئیس سابق شین بت و مئیر داغان رئیس سابق موساد علیه دولت نتانیاهو مطرح شد و طی آن نخست وزیر و وزیر دفاع متهم به بی کفایتی در اداره کشور شدند، منجر به بروز آشفتگی گسترده روانی در رژیم صهیونیستی شد.

   اعلام تشکیل کابینه وحدت ملی نوعی بازدارندگی سیاسی در برابر انتقادات فزاینده داخلی برای نتانیاهو و دولتش تامین می کند و نخست وزیر رژیم صهیونیستی خواهد توانست با تعهدی که از حزب کادیما و رئیسش شائول موفاز گرفته است یکسال و نیم باقی مانده را با حمایت مطلق کنست(94 نماینده از مجموع 120 نماینده) و بدون هراس از انتقادات سپری کند.

   همزمانی پالس های منفی غرب در آستانه مذاکرات بغداد از یک سوی و تشکیل کابینه وحدت ملی اسراییل از سوی دیگر در قالب دو سناریوی کلی قابل تحلیل است.

   سناریوی اول به معنای ناامیدی غرب از رسیدن به توافق هسته ای با ایران و دادن چراغ سبز به اسراییل برای حمله به تاسیسات هسته ای کشورمان است که با توجه به عواقب ویرانگر منطقه ای و جهانی بسیار بعید است که اوباما در آستانه انتخابات ریاست جمهوری امریکا اقدام به چنین ریسک کشنده ای نماید.

   از سوی دیگر هرگونه جنگ میان ایران و اسراییل،در نهایت آب و هوای بهار عربی را به ویژه در مصر به نفع ایران تغییر خواهد داد. با بررسی بدترین شرایط ممکن نیز نمی توان به صحت سناریوی اول اعتماد نمود.

   سناریوی دوم بهره برداری آمریکا و متحدان اروپایی از نتایج تصمیم اسراییل و تشدید فشارهای روانی در مذاکرات با ایران است که این سناریو با توجه به مواضع حزب کادیما به عنوان حزبی معتدل و شائول موفاز درباره پرونده هسته ای ایران به واقعیت نزدیک تر است.

   این حزب در سالهای اخیر همواره با سیاست های تهاجمی نتانیاهو و باراک در قبال پرونده هسته ای ایران مخالفت کرده و اقدام در این زمینه را در چارچوب سیاست ها و تصمیمات کاخ سفید دانسته است.

   از سوی دیگر تشکیل دولت وحدت ملی اولین پیشنهادی بود که اوباما پس از انتخابات 2009 اسراییل به نتانیاهو و لیونی(رهبر سابق حزب کادیما)داد، بنابراین بسیار بعید است که از درون این پیشنهاد،سناریوی حمله به تاسیسات هسته ای ایران بیرون بیاید.

   به نفع همه است که شیپور جنگ به صدا درنیاید. هم ایران و هم گروه 1+5 اميدوارند که این پرونده در قالب دیپلماتیک حل و فصل شود و بدیهی است طبیعت راه حل های دیپلماتیک،گرفتن و دادن امتیازات است.

   اما در بازار تبادل امتیازات فراموش نکنیم که این مذاکرات صرفا شامل غنی سازی اورانیوم و مباحث مرتبط نیست. پرونده های متعددی وجود دارند که در قالب این مذاکرات در حال بررسی و جمع بندی هستند.برخی از این پرونده ها مانند پرونده سوریه یا مصر نیاز به تکمیل شدن و طبیعتا نیاز به زمان دارند.بنابراین نباید انتظار داشت که توافقات به سرعت بین طرفین ایجاد شود.
   در دنیای دیپلمات ها اخم و لبخند ها نیز معنای خاص خود را دارد.
   + نوشته شده در  چهارشنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 12:47  توسط امیر رحمانی  | 

   یک خبر از آبادان

   مردم اهواز خودروی پلاک اروند نخرند/ اعمال جریمه از20 اردیبهشت
   آبادان - خبرگزاری مهر: مدیر امور گمرکی سازمان منطقه آزاد اروند از ممنوعیت خرید خودروهای پلاک اروند توسط شهروندان استان خوزستان به غیر از ساکنین آبادان و خرمشهر خبر داد.

   جبار عبودزاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: همشهریانی که نسبت به خرید یا فروش خودروهای پلاک اروند اقدام می کنند باید به این نکته توجه داشته باشند که انتقال سند باید از طریق واحد شماره گذاری منطقه آزاد اروند صورت پذیرد در غیر اینصورت اگر خودرو مرتکب تخلف شود صاحب اولیه خودرو به عنوان متخلف شناخته خواهد شد.

   وی افزود: طبق مصوبه هیئت دولت فقط همشهریان ساکن در شهرهای آبادان و خرمشهر می توانند نسبت به خرید خودروهایی پلاک اروند اقدام کنند.

   عبودزاده تصریح کرد: در صورت خرید خودرو از بنگاه های معاملاتی توسط همشهریان اهوازی و دیگر هم استانی ها، خودرو طبق آئین نامه جریمه خواهد شد.

   وی افزود: از 20 اردیبهشت ماه سال جاری دور جدیدی از بررسی موقعیت مکانی خودروها از طریق «جی پی اس» های نصب شده بر روی خودروهای پلاک اروند آغاز خواهد شد.

   عبودزاده با اشاره به مصوبه اخیر هیئت دولت در خصوص طرح تردد خودروها تا مرکز استان خوزستان گفت: طبق این مصوبه، امکان تردد خودروهای پلاک اروند از شهرهای آبادان و خرمشهر تا مرکز استان فراهم شده است.

   عبودزاده در ادامه گفت: شهروندانی که نسبت به خرید و استفاده خودروهای پلاک اروند در دیگر شهرهای استان اقدام کنند با مشکلات جدی مواجه خواهند شد.

   مدیر امور گمرکی منطقه آزاد اروند عنوان کرد: به دارندگان خودروهای پلاک اروند که تاکنون نسبت به بروزرسانی سیستم «جی پی اس» خودرو خود اقدام نکرده اند هیچگونه خدماتی ارائه نخواهد شد و این خودروها امکان تردد تا مرکز استان را نداشته و در صورت مشاهده طبق آئین نامه خودروهای پلاک اروند جریمه خواهند شد.
   + نوشته شده در  چهارشنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 12:28  توسط امیر رحمانی  | 

   اخبار ورزشی

    

   تیم فوتبال نونهالان نفت آبادان تیم نونهالان سپاهان را شكست داد
    
   اهواز- دردومین روزازمسابقات فوتبال مرحله نهایی لیگ برتر نونهالان باشگاه های ایران كه دراهوازجریان دارد تیم فوتبال نونهالان صنعت نفت آبادان تیم نونهالان سپاهان اصفهان راشكست داد.
    
   به گزارش خبرنگارایرنا دراین بازی كه امشب برگزارشد تیم فوتبال نونهالان صنعت نفت آبادان با نتیجه سه بر دو برتیم نونهالان سپاهان اصفهان پیروزشد.
   دراین مسابقات چهارتیم نونهالان فولاد خوزستان ، مس كرمان ، نفت آبادان وسپاهان اصفهان شركت دارند .
   تیم نفت آبادان وسپاهان اصفهان درحال حاضر از دو بازی كه انجام داده اند صاحب یك برد وشكست هستند.
   این مسابقات به میزبانی فولاد خوزستان درزمین اختصاصی این باشگاه انجام می شود.

   ساعت برگزاری دیدار فولاد با پرسپولیس تغییر کرد

   اهواز - خبرگزاری مهر: دیدار تیمهای فولاد خوزستان در برابر پرسپولیس تهران از سری رقابتهای هفته آخر لیگ برتر باشگاه های کشور، یک ساعت دیرتر از موعد قبلی برگزار می شود.

   به گزارش خبرنگار مهر، این بازی که پیش از این قرار بود بازی راس ساعت 17در اهواز برگزار شود که با اعلام سازمان لیگ برتر، این مسابقه در ساعت 18روز جمعه انجام می شود.

   ورزشگاه تازه افتتاح شده غدیر اهواز که گنجایش 50 هزار نفر گنجایش دارد میزبان دیدار فولاد و پرسپولیس در آخرین هفته از رقابتهای لیگ برتر فوتبال کشور خواهد بود.

   این بازی نخستین دیدار رسمی در ورزشگاه بزرگ 50 هزار نفری اهواز موسوم به ورزشگاه غدیر است که آخرین روزهای اسفندماه سال قبل با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.

   با این شرایط به نظر می رسد جایگاه بیشتری به هواداران پرسپولیس تعلق بگیرد در حالیکه در ورزشگاه تختی به علت محدودیت ظرفیت جا، مکان کمتری به هواداران پرسپولیس تهران می رسید هر چند این روزها این تیم قرمز پوش وضع مناسبی در جدول رده بندی لیگ برتر ندارد و شاید هواداران رغبتی برای تماشای این بازی نداشته باشند.

   فولاد با 40 امتیاز در رده دهم قرار دارد و در چند بازی اخیر خود رنگ پیروزی را به خود ندیده به گونه ای که عملکرد این روزها قرمزپوشان اهواز مورد انتقاد شدید هواداران قرار گرفته است.

   پرسپولیس تهران هم با 39 امتیاز در رده چهاردهم قرار دارد و در آخرین بازی خود در برابر تیم راه آهن شهر ری متحمل شکست سنگین چهار بر سه شده بود.
    

    

    

    

   چهار بازیکن فولاد به تیم ملی فوتبال نوجوانان دعوت شدند
   اهواز - خبرگزاری مهر: چهار بازیکن باشگاه فولاد خوزستان به اردوی تیم ملی فوتبال نوجوانان کشورمان دعوت شدند.

   به گزارش خبرنگار مهر، اردوی تیم ملی نوجوانان در روزهای بیستم تا بیست و چهارم اردیبهشت در کمپ تیمهای ملی در تهران برگزار می شود.

   کادر فنی تیم ملی نوجوانان کشورمان بدین منظور از 26 بازیکن برای حضور در اردو دعوت به عمل آورد که در میان آنها، چهار بازیکن عضو تیم نوجوانان فولاد نیز وجود دارد.

   علی هزامی، کمیل حق زاده، ساسان جعفری کیا و عرفان وجدانی بازیکنان دعوت شده از باشگاه فولاد خوزستان هستند.

   تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران با هدایت علی دوستی مهر خود را آماده حضور در مرحله نهایی مسابقات قهرمانی آسیا در تهران می کند.

    

   فولاد و پرسپولیس در بیستمین رویارویی/ اهوازیها به دنبال هفتمین برد
   اهواز - خبرگزاری مهر: فولاد خوزستان در حالی روز جمعه به مصاف پرسپولیس تهران می رود که این تیم سابقه شش بار شکست پرسپولیس در لیگ برتر را دارد.

   به گزارش خبرنگار مهر، تیمهای فولاد و پرسپولیس عصر جمعه بیست و دوم اردیبهشت در آخرین هفته از رقابتهای لیگ برتر به مصاف هم می روند تا بیستمین رویارویی خود در تاریخ این رقابتها را به نمایش بگذارند.

   این دو تیم تاکنون در 19مسابقه در چارچوب مسابقات لیگ برتر به مصاف هم رفته اند که حاصل آن شش برد برای فولاد خوزستان، هفت برد برای پرسپولیس و شش تساوی بوده است.

   در مجموع این دیدارها، فولادی ها 22 بار موفق به گشودن دروازه پرسپولیس شده اند و در مقابل 23 مرتبه هم دروازه خود را گشوده شده دیده اند. هر یک از دو تیم تاکنون دوبار در زمین حریف به برتری رسیده اند و به عبارت دیگر، سابقه دو شکست خانگی برابر یکدیگر را در کارنامه دارند.

   آخرین بار این دو تیم در دیدار رفت فصل جاری در ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند که حاصل آن تساوی یک بر یک بود. از مجموع 10 مسابقه ای که این دو تیم تاکنون در تهران برگزار کرده اند، فولادی ها دو بار میزبان خود را شکست داده، سه بار با آنها به تساوی رسیده اند و در پنج بازی نیز تن به شکست داده اند.

   در 9 مسابقه برگزار شده در اهواز نیز فولادیها چهار بار موفق به شکست قرمزپوشان پایتخت شده اند، سه بار در مقابل این تیم به تساوی رسیده اند و دو شکست نیز در سابقه خود دارند.

   نتایج کامل دیدارهای مستقیم دو تیم در چارچوب رقابتهای لیگ برتر فوتبال کشور به شرح زیر است:

   لیگ برتر یازدهم:
   بازی رفت: پرسپولیس تهران یک - فولاد خوزستان یک

   لیگ برتر دهم:
   بازی رفت: فولاد خوزستان یک - پرسپولیس تهران یک
   بازی برگشت: پرسپولیس تهران 3 - فولاد خوزستان یک

   لیگ برتر نهم:
   بازی رفت: فولاد خوزستان صفر – پرسپولیس تهران صفر
   بازی برگشت: پرسپولیس تهران یک – فولاد خوزستان صفر

   لیگ برتر هشتم:
   بازی رفت: فولاد خوزستان 3 – پرسپولیس تهران 2
   بازی برگشت: پرسپولیس تهران یک –  فولاد خوزستان صفر

   لیگ برتر هفتم:
   فولاد خوزستان در این فصل ، در لیگ دسته اول به میدان می رفت.

   لیگ برتر ششم:
   بازی رفت: فولاد خوزستان صفر - پرسپولیس تهران صفر
   بازی برگشت: پرسپولیس تهران 2 – فولاد خوزستان یک

   لیگ برتر پنجم:
   بازی رفت: فولاد خوزستان یک – پرسپولیس تهران صفر
   بازی برگشت: پرسپولیس تهران 2 – فولاد خوزستان 3

   لیگ برتر چهارم:
   بازی رفت: فولاد خوزستان 3 – پرسپولیس تهران یک
   بازی برگشت: پرسپولیس تهران صفر - فولاد خوزستان 2

   لیگ برتر سوم:
   بازی رفت: پرسپولیس تهران یک -  فولاد خوزستان صفر
   بازی برگشت: فولاد خوزستان یک - پرسپولیس تهران صفر

   لیگ برتر دوم:
   بازی رفت: پرسپولیس تهران 3- فولاد خوزستان 3
   بازی برگشت: فولاد خوزستان صفر - پرسپولیس تهران 2

   لیگ برتر اول:
   بازی رفت: پرسپولیس تهران یک – فولاد خوزستان یک
   بازی برگشت: فولاد خوزستان یک – پرسپولیس تهران
   تیم صنایع پتروشیمی ماهشهر بر ذوب آهن غلبه کرد
   ماهشهر - خبرگزاری مهر: تیم بسکتبال صنایع پتروشیمی شهرستان ماهشهر بر میهمان خود تیم ذوب آهن اصفهان در لیگ برتر غلبه کرد.

   به گزارش خبرنگار مهر، در نخستین بازی رفت برای کسب مقام پنجمی مسابقات بسکتبال دسته برتر باشگاه های کشور، تیمهای صنایع پتروشیمی ماهشهر و ذوب آهن اصفهان شامگاه سه شنبه در سالن بعثت ماهشهر مقابل یکدیگر قرارگرفتند که در پایان تیم ذوب آهن اصفهان با نتیجه 90 بر73 مغلوب میزبان خود شد.

   بازی برگشت این دیدار، بیست وچهارم اردیبهشت در اصفهان برگزار می شود.

   تیمی به مقام پنجمی مسابقات بسکتبال دسته برتر باشگاه های کشور دست پیدا خواهد کرد که در مقابل حریف خود به دو پیروزی متوالی دست پیدا کند.

   خوزستان امسال سه نماینده در لیگ برتر بسکتبال داشت که با صعود نفت امیدیه به لیگ برتر، تعداد این تیم ها به چهار تیم خواهد رسید. هم اکنون تیم های صنایع پتروشیمی ماهشهر، پتروشیمی بندرامام و ملی حفاری اهواز از خوزستان در لیگ برتر حضور دارند.
   + نوشته شده در  چهارشنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 12:27  توسط امیر رحمانی  | 

   یک خبر از شوشتر

   شوشتر بر اثر انفجار لرزید +تصاویر

    

   در شرایط کنونی 14 باب منزل مسکونی با خسارات جدی مواجه هستند و به این دلیل در تلاش هستیم تا این منازل مسکونی تخلیه شوند.
   کد خبر: ۲۴۳۳۵۰
   تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۱۴:۵۷
   رئیس سازمان آتش‌نشانی شوشتر از تخلیه 14 باب منزل به دلیل احتمال خطر ویرانی در نزدیکی محل حادثه انفجار در شوشتر خبر داد.

   به گزارش فارس از شوشتر، مهدی ایوبی ظهر امروز در محل حادثه انفجار یک باب منزل مسکونی در منطقه شوشترنو اظهار داشت: در شرایط کنونی سه نفر به بیمارستان اعزام شده‌اند که یکی از این افراد زن بوده است.

   وی با اشاره به اینکه جراحات این افراد سطحی بوده است، تأکید کرد: جراحات وارده به این افراد سطحی بوده است ولی افراد مورد اشاره و همسایه‌های این محله از شدت انفجار بسیار شوکه هستند.

   وی با اشاره به تدابیر ایمنی اندیشیده‌ شده در این محل‌ افزود: با اداره برق شهرستان شوشتر رایزنی شده است که برق منطقه قطع شود و قرار شده است که در اسرع وقت گاز این منطقه نیز قطع شود.

   وی با اشاره به ویرانی که از این حادثه به وجود آمده است، تأکید کرد: در این باره چهار باب منزل به طور کامل تخریب شده است و 10 باب منزل مسکونی دیگر نیز از شدت انفجار دچار خساراتی شده‌اند.

   ایوبی با اشاره به اینکه 14 باب منزل مسکونی از شدت انفجار در خطر فروریزی است، تأکید کرد: در شرایط کنونی 14 باب منزل مسکونی با خسارات جدی مواجه هستند و به این دلیل در تلاش هستیم تا این منازل مسکونی تخلیه شوند.

   رئیس سازمان آتش‌نشانی شوشتر با اشاره به اینکه علت انفجار در حال بررسی است و یک زن که در این حادثه زیر آوار مانده بود زنده نجات پیدا کرد.

   + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 15:47  توسط امیر رحمانی  | 

   گزارش هواشناسی

   سازمان هواشناسی برای شمال غرب، سواحل دریای مازندران، دامنه های البرز، شمال شرق به صورت پراکنده بارش باران و تگرگ پیش بینی کرد.
   خبرآنلاین: با آنکه دومین ماه سال از نیمه گذشته، اما هنوز بهار دست از خودنمایی برنداشته و قصد دارد این هفته هم در مناطقی از کشور حضور خود را با رگبار، رعد و برق و گاهی تگرگ به رخ بکشد.

   سازمان هواشناسی برای شمال غرب، سواحل دریای مازندران، دامنه های البرز، شمال شرق به صورت پراکنده بارش باران و تگرگ پیش بینی کرد.

   بنا بر پیش بینی این سازمان، در روزهای سه شنبه و چهارشنبه علاوه بر مناطق مذکور در برخی مناطق جنوب و غرب کشور نیز در بعضی ساعات رگبار و رعد و برق پراکنده و وزش باد رخ خواهد داد.

   همچنین برای استان های آذربایجان شرقی، غربی و اصفهان در روز دوشنبه آسمانی ابری تا نیمه ابری و بارش پراکنده گاهی رعد و برق و وزش باد پیش بینی شده و استانهای اردبیل، البرز و تهران نیز با آسمانی ابری و از بعدازظهر امروز با افزایش ابر و در پاره ای نقاط رگبار و رعد و برق و وزش باد روبه‌رو خواهند بود.

   استان های ایلام، بوشهر و چهارمحال و بختیاری نیز در روز دوشنبه با آسمانی صاف تا کمی ابری و گاهی وزش باد و استان بوشهر و چهارمحال و بختیاری قسمتی ابری در بعضی ساعات افزایش ابر و وزش باد روبه‌رو هستند.

   این پیش بینی ها نشان می دهد که استانهای آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، البرز و تهران آسمانی ابری و در بعداز ظهر فردا افزایش ابر و بارش پراکنده، گاهی رعد و برق و وزش باد پیش بینی می شود و استان های اصفهان، بوشهر و چارمحال و بختیاری در روز سه شنبه آسمانی ابری همراه با غبار صبحگاهی و در بعد از ظهر فردا افزایش ابر و بارش پراکنده را مشاهده می کنند.

   همچنین برای استان ایلام نیز در روز سه شنبه آسمانی صاف تا کمی ابری و گاهی وزش باد را پیش بینی می شود. برای استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، البرز و تهران آسمانی ابری و در بعداز ظهر این روز افزایش ابر و بارش پراکنده، گاهی رعد و برق و وزش باد پیش بینی می شود و برای استان اصفهان نیز در روز چهارشنبه آسمانی ابری همراه با غبار صبحگاهی و در بعد ازظهر افزایش ابر در شهرهای شرقی و بارش پراکنده پیش بینی می شود.

   همچنین برای استان های ایلام، بوشهر و چارمحال و بختیاری در روز چهارشنبه هفته جاری آسمانی صاف تا کمی ابری و گاهی وزش باد برای آنها پیش بینی می شود.
   + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 15:41  توسط امیر رحمانی  | 

   اخبار ورزشی

   تیم فوتبال نونهالان فولاد خوزستان بر تیم نفت آبادان پیروز شد
    
   اهواز- تیم فوتبال نونهالان فولاد خوزستان درجریان مرحله نهایی مسابقات لیگ برتر باشگاه های ایران كه دراهوازجریان دارد بر تیم فوتبال نونهالان صنعت نفت آبادان غلبه كرد.
    

   به گزارش خبرنگارایرنا دراین مسابقه كه شب گذشته دراهواز برگزارشد تیم فوتبال نونهالان فولاد خوزستان موفق شد با نتیجه دو بر صفر تیم نونهالان صنعت نفت آبادان راشكست داد.
   درادامه این مسابقات امروز تیم نونهالان صنعت نفت آبادان با تیم نونهالان سپاهان اصفهان و فولاد خوزستان با مس كرمان بازی می كند.
   رقابت های مرحله نهایی مسابقات فوتبال لیگ برترنونهالان باشگاه های ایران كه ازدیروز با شركت تیم های سپاهان اصفهان ،نفت آبادان ،مس كرمان وفولاد به میزبانی باشگاه فولاد خوزستان دراهواز شروع شده است فرداخاتمه می یابد.ك /2


    

   مدیرعامل باشگاه صنعت نفت آبادان:
   تیم صنعت نفت بیش از دیگرتیم ها از اشتباهات داوری ضربه خورده است
    
   آبادان - مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی صنعت نفت آبادان گفت: تیم صنعت نفت بیش از دیگر تیم ها از اشتباهات داوری ضربه خورده است
    
   'علی حكمت' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در چند بازی با اشتباهات داوری امتیازات حساسی را از دست دادیم و فكر نكنم هیچ تیمی مثل ما از اشتباهات داوری ضربه خورده باشد.
   وی اظهار داشت: اگر این اشتباهات داوری نبود اكنون تیم صنعت نفت به راحتی سهمیه حضور در باشگاه های آسیا را كسب می كرد. مدیرعامل باشگاه صنعت نفت آبادان در این خصوص گفت:همان گونه كه برای بازیكنان، مربیان و هواداران تنبیه اعمال می‌شود، برای داوران نیز باید تنبیه در نظر گرفته شود تا در این بین زحمات داوران خوب نادیده گرفته نشود. حكمت ادامه داد: یك تیم برای موفقیت در طول فصل زحمات زیادی می كشد اما ممكن است با یك اشتباه داوری تمامی زحماتش بر باد رود چیزی كه اكنون برای ما اتفاق افتاده است. وی افزود: باتوجه به حمایت خوب هواداران‌ما جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده‌ایم و انتظار می‌رود بهتر از این نیز به دست آید. وی اظهار داشت: سعی داریم برای فصل آینده تیم آماده ‌تری را روانه مسابقات كنیم و از همان ابتدای فصل با كسب حداكثر امتیاز، خود را در بالای جدول نگه داریم. تیم فوتبال صنعت نفت آبادان در پایان هفته سی و سوم لیگ برتر با 42 امتیاز در رده هشتم جدول رده بندی قرار دارد.ك/3 7104/
   + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 14:48  توسط امیر رحمانی  | 

   اخبار روز خوزستان

   عملیات پاكسازی آلوده‌ترین منطقه مین جهان امسال به اتمام می رسد
    
   آبادان- وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و نماینده ویژه رییس جمهور در امور پاكسازی میادین مین گفت: عملیات پاكسازی آلوده‌ترین منطقه جهان به مین و مهمات عمل نكرده (شلمچه) تا پایان امسال به اتمام می‌رسد.
    
   به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از اداره كل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، سردار سرتیپ پاسدار 'احمدی وحیدی' نماینده ویژه رییس جمهوری در امور پاكسازی میادین مین،مهمات خوشه‌ای و مهمات بجامانده از جنگ تحمیلی برای بازدید از روند عملیات پاكسازی به استان خوزستان سفر كرده است.
   وی در بازید از مناطق پاكسازی شده از مین در این استان اظهارداشت : كار پاكسازی این میادین با برنامه‌ریزی، تلاش و همت مركز مین‌زدایی كشور و گروه‌های عملیاتی سپاه پاسداران، ارتش و پیمانكاران بخش خصوصی انجام می شود.
   وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تأكید كرد: با اتمام كار عملیات پاكسازی بی‌تردید روند اجرای طرح‌های توسعه‌ در این منطقه با شتاب بیشتری دنبال می شود.
   سردار وحیدی، تله شدن و تراكم زیاد مین‌های جهنده و والمر و ضد خودرو، به هم‌ریختگی میادین براثر آبرفتی بودن زمین، جابجایی مین براثر حركت خاك از دلایل صعوبت و سختی كار در پاكسازی این میادین عنوان كرد.
   وی افزود: پنهان شدن مین در لایه‌های زیرین خاك، وجود میدان مین در شیب‌های تند، مناطقی كه زیر آب بوده و در حال حاضر خشك شده اند و رملی بودن بعضی از مناطق از دیگر دلایل سختی كار در پاكسازی این میادین است.
   نماینده ویژه رییس جمهوری در امور پاكسازی میادین مین،مهمات خوشه‌ای و مهمات بجامانده از جنگ تحمیلی تصریح كرد: باوجود این موانع نیروهای مركز مین‌زدایی، سپاه پاسداران ، ارتش، بسیج و بخش خصوصی همچون دوران دفاع مقدس با شجاعت و همت بلند خود و تقدیم 71 شهید و 408 جانباز ، مصمم هستند گام های نهایی را برای حل این معضل ملی با شتاب بیشتری بردارند.
   سردار وحیدی همچنین گفت: صحنه‌هایی كه در عملیات پاكسازی میادین مین و مهمات عمل نكرده ،بوجود آمده است همچون صحنه‌های دفاع مقدس افتخار آفرین و حاكی از تداوم روحیه بسیجی و جهادی آن دوران حماسی است .
   وی از دست‌اندركاران این اقدام مهم ملی و تلاش هایی كه در این زمینه انجام شده است، قدردانی كرد.
   وزیر دفاع اظهارداشت: با توجه به سطح آلودگی مناطق كشور به مین، مهمات خوشه‌ای و مهمات به جامانده از جنگ تحمیلی كشور را به یكی از آلوده‌ترین كشورهای جهان تبدیل كرده است.
   سردار وحیدی اظهارامیدواری كرد: ایران اسلامی در آینده نزدیك از لیست كشورهای آلوده به مین حذف شود.
   همزمان با بازدید وزیر دفاع از منطقه عمومی شلمچه، مین ها و مهمات عمل نكرده این منطقه در دو چاله بزرگ انفجاری منهدم شدند
   + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 14:46  توسط امیر رحمانی  | 

   اخبار روز خوزستان

   تاپایان دولت دهم/
   آموزش و پرورش خوزستان بایددرفهرست 10 استان برتر كشورقراربگیرد
    
   اهواز- استاندار خوزستان گفت: آموزش و پرورش استان باید تا پایان دولت نهم در فهرست 10 استان برتر كشور قرار بگیرد.
    
   به گزارش سه شنبه پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان،' سید جعفر حجازی' دراین باره اظهار داشت: سطح علمی آموزش و پرورش استان خوزستان در چهار سال اخیر از رتبه بیست و سوم به رده دوازدهم ارتقا یافته و تاپایان دولت نهم نیز باید در فهرست 10 استان برتر كشور قرار بگیرد.
   وی با توجه به سطح امكانات و مشكلات استان خوزستان اظهارداشت:معلمان بیشتری در استان هستند كه می توانند به عنوان معلم نمونه كشوری مطرح شوند.
   استاندار خوزستان افزود: ارتقای سطح علمی آموزش و پرورش استان خوزستان در چهار سال اخیر از رتبه بیست و سوم به رتبه دوازدهم ، حاصل تلاش معلمان و مجموعه آموزش وپرورش است و باید تلاش كرد كه تا پایان دولت دهم جز ده استان برتر باشیم.
   حجازی بیان داشت: آموزش و پرورش مسوولیت سنگین تربیت نیروهای انسانی برای نسل های آینده را بر عهده دارد و باید فضای آرامش بخشی برای دانش آموزان كه به عنوان امانت در دست شما هستند تامین شود.
   وی رتبه ظرفیت و فضای كتابخانه های خوزستان در كشور را دوازدهم اعلام كرد و افزود: به لحا ظ تعداد مراجعه كننده به كتابخانه ها در رتبه سوم كشور قرار داریم.
   عالی ترین مقام دولت در استان افزود: در سال 91 طرح هایی داریم كه ظرفیت كتابخانه های استان را افزایش دهیم.
   استاندار خوزستان یادآور شد: كارهای زیادی باید در جامعه انجام بدهیم تا جوانان و نوجوانان، با نشاط، شادابی و علاقه بیشتر كارهای خود را پی گیری كنند و به موفقیت برسند.
   + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 14:43  توسط امیر رحمانی  | 

   اخبار فرهنگی . هنری . ادبی

   800 میلیون تومان به سازه‌های آبی ـ تاريخی شوشتر تعلق گرفت

    

   رییس پایگاه سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر گفت: بودجه 800 میلیون تومانی طبق برنامه‌ریزی برای حفاظت اضطراری، مرمت و استحكام‌بخشی، به‌سازی و نوسازی سازه‌های آبی ـ تاريخی شوشتر تعلق گرفت.

    امین محمودزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان گفت: در سال گذشته بودجه بسیار كمی به ما رسید و نتوانستیم كار اجرایی انجام دهیم. علاوه بر این از هیچ نهادی نتوانستیم كمكی دریافت كنیم اما با پی‌گیری‌های علویان‌فرد، معاون میراث فرهنگی كل كشور، روز گذشته بودجه‌ای برای اجرای كارهای عملی و عمرانی شوشتر به ما داده شد.وی ادامه داد: امیدواریم این بودجه در حیطه سازه‌های آبی ـ تاريخی جنب و جوش بیش‌تری ایجاد كند چون ما سال گذشته حتی ریالی برای اجرای عملیات عمرانی دریافت نكردیم. این مبلغ حدود 800 میلیون تومان است و برای آن در حال برنامه‌ریزی هستیم تا بتوانیم طی 2 ماه آینده این مبلغ را به قرارداد تبدیل كرده و مشكلات سازه‌های آبی را حل كنیم.رییس پایگاه سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر، در خصوص چگونگی انجام پروژه‌های سازه‌های آبی در سال‌های گذشته، گفت: در سال‌های گذشته معمولا بودجه‌هایی از طرف سازمان میراث فرهنگی استان خوزستان، استانداری یا فرمانداری به ما داده می‌شد اما سال گذشته هیچ كمكی از هیچ سازمانی دریافت نكردیم به همین دلیل در شش ماه دوم سال 90 نتوانستیم كار عمرانی انجام دهیم. حمودزاده، با اشاره به برنامه‌های پایگاه برای صرف بودجه، اظهار داشت: ما هر سال پنج طرح اجرایی در نظر می‌گیریم اما امسال به دلیل این بودجه پیش‌بینی 14 طرح را دادیم و این بودجه بر اساس اولویت صرف خواهد شد. البته درصدی از آن صرف آثاری می‌شود كه حفاظت از آن‌ها اضطراری است.


   + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 14:32  توسط امیر رحمانی  | 

   خبر تکمیلی

   رئیس سازمان آتش‌نشانی شوشتر خبر داد
   تخلیه 14 باب منزل در محل حادثه انفجار شوشتر

   خبرگزاری فارس: رئیس سازمان آتش‌نشانی شوشتر از تخلیه 14 باب منزل به دلیل احتمال خطر ویرانی در نزدیکی محل حادثه انفجار در شوشتر خبر داد.

   خبرگزاری فارس: تخلیه 14 باب منزل در محل حادثه انفجار شوشتر

   به گزارش خبرگزاری فارس از شوشتر، مهدی ایوبی ظهر امروز در محل حادثه انفجار یک باب منزل مسکونی در منطقه شوشترنو اظهار داشت: در شرایط کنونی سه نفر به بیمارستان اعزام شده‌اند که یکی از این افراد زن بوده است.

   وی با اشاره به اینکه جراحات این افراد سطحی بوده است، تاکید کرد: جراحات وارده به این افراد سطحی بوده است ولی افراد مورد اشاره و همسایه‌های این محله از شدت انفجار بسیار شوکه هستند.

   وی با اشاره به تدابیر ایمنی اندیشیده‌ شده در این محل‌ افزود: با اداره برق شهرستان شوشتر رایزنی شده است که برق منطقه قطع شود و قرار شده است که در اسرع وقت گاز این منطقه نیز قطع شود.

   وی با اشاره به ویرانی که از این حادثه به وجود آمده است، تاکید کرد: در این باره چهار باب منزل به طور کامل تخریب شده است و 10 باب منزل مسکونی دیگر نیز از شدت انفجار دچار خساراتی شده‌اند.

   ایوبی با اشاره به اینکه 14 بابا منزل مسکونی از شدت انفجار در خطر فروریزی است، تاکید کرد: در شرایط کنونی 14 باب منزل مسکونی با خسارات جدی مواجه هستند و به این دلیل در تلاش هستیم تا این منازل مسکونی تخلیه شوند.

   رئیس سازمان آتش‌نشانی شوشتر با اشاره به اینکه علت انفجار در حال بررسی است و یک زن که در این حادثه زیر آوار مانده بود زنده نجات پیدا کرد.

   + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 13:59  توسط امیر رحمانی  | 

   خبری از شوشتر

   دقایقی قبل
   شوشتر بر اثر انفجار لرزید

   خبرگزاری فارس: دقایقی قبل انفجاری شهر شوشتر را لرزاند و باعث رعب و وحشت در مردم این شهرستان شد.

   خبرگزاری فارس: شوشتر بر اثر انفجار لرزید

   به گزارش خبرگزاری فارس از شوشتر دقایقی قبل انفجاری مهیب در منطقه شوشترنو باعث لرزیدن منازل و ایجاد رعب و وحشت در مردم ساکن این منطقه شد.

   بر اساس این گزارش گروه‌های امدادی و آتش‌نشان برای بررسی موضوع و رساندن امداد‌های احتمالی به این منطقه مسکونی اعزام شده‌اند.

   رئیس سازمان آتش‌نشانی شهرستان شوشتر در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان اظهار داشت: گروه‌های امدادی در حال اعزام به محل هستند.

   مهدی ایوبی افزود: این حادثه در منازل مسکونی شوشترنو اتفاق افتاده است و باید به محل اعزام شد تا جزئیات این اتفاق را بتوان گزارش کرد.

   اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال می‌شود.

   + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 13:58  توسط امیر رحمانی  | 

   یک گزارش از وضعیت آب در استان

   معاون سازمان آب و برق خوزستان:
   ميزان آورد آب سد كرخه 83 درصد كاهش يافته است
   مديريت بحران برای مصارف تابستانه برنامه ریزی کند

    

   معاون حفاظت و بهره‌برداري از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: كل آورد آب پشت سد كرخه 701 ميليون مترمكعب بوده كه نسبت به سال‌هاي نرمال كاهش 83 درصدي نشان مي‌دهد. فتح‌الله دهكردي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه‌خوزستان، با بيان اين‌كه اين آمار بيانگر اين است كه شرايط عادي نيست، اظهاركرد: بر همين اساس از استانداري و اداره‌كل مديريت بحران خواستيم تا با برگزاري جلسه‌اي، ضمن ارايه آمار ورودي آب و آب ذخيره شده در پشت سدها، هماهنگي‌هاي لازم را با ارگان مربوط انجام دهند و برای مصارف تابستانه برنامه ریزی كنند.وي در خصوص تامين آب كشت تابستانه در حوزه سد كرخه، با اشاره به كمبود ذخاير آب براي كشت زمستانه، افزود: در وضعيت موجود قادر به تامين آب كشت تابستانه نيستيم و برنامه‌ريزي‌ها انجام شده فقط براي تامين آب شرب‌خانگي، مصارف صنعتي و آبياري باغ‌هاي مركبات و نخل‌هاي خرما است.معاون سازمان آب و برق خوزستان بيان‌كرد: بايد در حوزه كرخه هماهنگي‌هاي بيشتري بين جهادكشاورزي و كشاورزان، سازمان آب و برق و ساير مصرف‌كنند‌گان از جمله آبفاي شهري و روستايي صورت گيرد تا بهره‌برداري بهينه از اين منابع محدود امكان‌پذير شود.دهكردي با بيان اين‌كه تا 10 ارديبهشت‌ماه امسال، ميزان آورد آب در حوزه كارون چهار ميليارد و 683 ميليون بوده و اين آمار نشان‌دهنده 39 درصد كاهش نسبت به سال‌هاي نرمال است، خاطرنشان‌كرد: در حوزه دز 2 ميليارد و 213 ميليون مترمكعب آورد آب داشتيم كه در اين حوزه نيز شاهد كاهش 59 درصدي آورد آب هستيم.وي با اشاره به ميزان آورد آب در حوزه مارون به ميزان 977 ميليون مترمكعب، وضعيت آبي در اين حوزه را مطلوب‌تر از حوزه‌هاي ديگر عنوان‌كرد و گفت: در حوزه كارون بزرگ با كاهش 47 درصدي آورد آب نسبت به سال‌هاي نرمال، حدودا 6 ميليارد و 897 مليون مترمكعب آورد آب داشته‌ايم.


   + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 11:25  توسط امیر رحمانی  | 

   اخبار روز خوزستان

   اسحاقي خبر داد:
   انهدام باند قاچاق مواد مخدر و کشف 358 کيلوگرم حشيش در خوزستان

   اجتماعي  18/2/1391  17:04:36
   912-9214-5 كد خبر
   RSS :: پرینت

   فرمانده نيروي انتظامي خوزستان از انهدام يك باند قاچاق مواد مخدر و كشف 358 كيلوگرم حشيش در استان خبر داد.

   به گزارش ايسناي خوزستان و به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني پليس، سردار محمدرضا اسحاقي با اعلام اين خبر اظهار كرد: ماموران پليس مبارزه با مواد مخدر استان در پي كسب اخبار و اطلاعاتي مبني‌بر قاچاق مواد مخدر توسط باندي به سركردگي فردي به نام "سعيد" موضوع را در دستور كار خود قرار دادند.

   وي افزود: ماموران پليس پس از انجام اقدامات اطلاعاتي و پليسي و تعقيب و مراقبت شبانه‌روزي به مدت بيش از دو ماه و برنامه‌ريزي منسجم و استفاده از تكنولوژي پيشرفته روز متوجه شدند كه قاچاقچيان، محموله مواد مخدر را از استان هرمزگان و شهرستان بندر عباس به مقصد شهرستان آبادان بارگيري كرده‌اند.

   اسحاقي تصريح كرد: ماموران پليس پس از استقرار در مبادي ورودي استان و شهرستان اهواز خودروي حمل مواد مخدر و خودوري اسكورت را شناسايي و در نهايت در اقدامي غافلگيرانه در پليس‌راه اهواز_سربندر ابتداء يك دستگاه پژو پارس با سه سرنشين را متوقف و سپس در مدت كوتاهي خودرو كاميون را توقيف و راننده و سرنشين آن كه يك خانم بود را دستگير كردند.

   فرمانده انتظامي خوزستان در ادامه با بيان اينكه كاميون حامل گندله آهن بود، گفت: ماموران پليس پس از انتقال متهمان و خودروهاي توقيفي به مقر پليس مبارزه با مواد مخدر، مقدار 358 كيلوگرم حشيش كه به طرز بسيار ماهرانه‌اي در بار خودرو جاسازي شده بود را كشف كردند.

   وي با اشاره به دستگيري پنج نفر از اعضاي اين باند قاچاق، تاكيد كرد: قاچاقچيان قصد انتقال مواد مخدر به كشورهاي حوزه خليج فارس، از طريق مرزهاي آبي استان خوزستان را داشتند كه با هوشياري پليس مبارزه با مواد مخدر ناكام ماندند.


   + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 11:14  توسط امیر رحمانی  | 

   اخبار فرهنگی . هنری . ادبی

   تور موسیقی از خوزستان شروع شد

    
   اهواز- نشست هنرمندان موسیقی حوزه ی هنری خوزستان با استاد حسین علیزاده در نخستین تور موسیقی كشور برگزار شد.
    
   به گزارش دوشنبه روابط عمومی حوزه ی هنری خوزستان، معاون فرهنگی و هنری حوزه ی هنری استان در نشستی با هنرمندان اظهار داشت: این نشست برای آشنایی و تعامل هنرمندان موسیقی با استاد حسین علیزاده انجام گرفت.
   ' مجید صادپایی ' در این محفل 50 تن از هنرمندان عرصه ی موسیقی حضور داشتند و طی آن پرسش و پاسخ هنرمندان و استاد علیزاده انجام گرفت.
   معاون فرهنگی و هنری حوزه ی هنری خوزستان: استاد حسین علیزاده نوازنده ی سه تار به همراه استاد پژمان حدادی نوازنده ی تنبك؛ تور موسیقی سنتی را برای اشاعه ی موسیقی اصیل ایرانی برگزار می كنند. صاد پاپی گفت: این تور از اهواز شروع شده و ایستگاه بعدی آن در بهبهان خواهد بود.

   نمايشگاه سكه در كتابخانه مركزي دانشگاه شهيد چمران برپا شد

   انجمن علمی تاریخ به مناسبت دومین هفته فرهنگی دانشگاه از روز گذشته( 18 اردیبهشت‌ماه) نمایشگاه سكه را در غرفه انجمن خود - مستقر در كتابخانه مركزی دانشگاه شهید چمران - برپا كرد.

    

   به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) ـ منطقه خوزستان ـ سكه‌های به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه متعلق به دوره اسلامی بوده و در كنار آن نمونه‌هایی از طلسم متعلق به دوره قاجار در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده شده‌است.

    

   ارزش ریالی این سكه‌ها هركدام حدودا 800 میلیون ریال بوده و بسته به قدمت سكه، بهای آن بالاتر است.

    

   انجمن علمی تاریخ، امروز(19 اردیبهشت‌ماه)، هم‌زمان با اختتامیه جشنواره انجمن‌های علمی، اقدم به برپايي نمایشگاه لباس‌‌های محلی كرده‌است.


   + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 11:0  توسط امیر رحمانی  | 

   اخبار انتصابات استان

   صنیعی نژاد به جای پویا آمد ویژه

    با حکمی از سوی سیدمهدی ثمره هاشمی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، محمد علی صنیعی نژاد به سمت سرپرست شرکت آبفای خوزستان منصوب شد.به گزارش خبرنگار مهر، محسن پویا مدیرعامل پیشین آبفای استان خوزستان کرسی خود را به محمدعلی صنیعی نژاد به عنوان سرپرست جدید شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان واگذار کرد.صنیعی نژاد تا پیش از این انتصاب، در دو سال اخیر به عنوان معاونت فنی و توسعه شرکت آب و فاضلاب خوزستان مشغول فعالیت بوده است.وی همچنین از ابتدای تاسیس شرکت آب و فاضلاب استان وارد این صنعت شده و پیش از این مسئولیت مدیر اداره آبفای دشت آزادگان، مدیر طرحهای آبرسانی استان، مجری طرح بلندمدت تامین آب شهرهای مسجدسلیمان، ایذه ، رامهرمز و مجری طرح آبرسانی خرمشهر را عهده دار بوده است.محسن پویا مدیرعامل سابق شرکت آبفای خوزستان که به معاونت عمرانی استانداری خوزستان نقل مکان کرده بود در دو ماه اخیر همزمان دو مسئولیت اخیر را به عهده داشت.

    + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 10:47  توسط امیر رحمانی  | 

    اخبار ورزشی

    وعده بازی در ورزشگاه الغدیر

     دیدار تیم های فوتبال فولاد خوزستان و پرسپولیس تهران از هفته پایانی لیگ برتر باشگاه های كشور در ورزشگاه 50 هزار نفری 'الغدیر اهواز' برگزار خواهد شد.به نقل از روابط عمومی باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد خوزستان این مسابقه بطور همزمان با دیگر بازی های این هفته در ساعت 17روز جمعه 22 اردیبهشت ماه برگزار می شود.ورزشگاه 50 هزار نفری اهواز اخیرا با حضور ریاست جمهوری افتتاح شد.انجام این مسابقه در این ورزشگاه نخستین دیدار فوتبال خواهد بود كه بطور رسمی در آن برگزار خواهد شد.

     + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 10:45  توسط امیر رحمانی  | 

     اخبار انتخابات

     آنالیز انتخابات خوزستان ویژه

      شوشان : رئیس ستاد انتخاباتی استان خوزستان با اعلام نتایج دوره دوم انتخابات مجلس نهم شورای اسلامی گفت: مشارکت مردم در 6 حوزه انتخابیه اهواز، آبادان ، دزفول ، دشت آزادگان، بهبهان و ایذه و باغملک در دور دوم انتخابات 1/36 و در دور اول 69/59 بوده است.

      وی افزود: یک میلیون و 806 هزار و 118 نفر واجد شرایط رای گیری در 6 حوزه انتخابیه حضور یافتند که در حوزه انتخابیه اهواز از مجموع 239 هزار و 752 رای ، سید شکرخدا موسوی با 122 هزار و 589 رای و کسب 13/51 درصد آراء و ناصر سودانی با 99 هزار و 65 و با کسب 32/41 درصد آراء به مجلس راه یافتند.شبیب جویجری با 94 هزار و 135 رای و با 826/39 درصد و محمد جعفر فلسفی با 83 هزار و 823 رای و با کسب 96/34 درصد آراء در ردیف سوم و چهارم قرار گرفتند.

      در حوزه انتخابیه آبادان از مجموع 55 هزار و 252 آراء صحیح محمد سعید انصاری با 23 هزار و 121 رای و با 85/41درصد و سید حسین دهدشتی با 20 هزار و 201 رای و با کسب 56/36 درصد آرائ به مجلس راه یافتند.

      در این حوزه همچنین غلامرضا شرفی 18 هزار و 758 رای و 9با5/33 درصد آراء و جلیل مختار 17 هزار و 743 رای و 11/32 درصد آراء را کسب کردند.

      در حوزه انتخابیه ایذه و باغملک از مجموع 141 هزار و 72 رای حجت اله درویش پور با کسب 87 هزار و 556 رای معادل 06/62 درصد آراء را کسب و به مجلس راه یافت.

      سید هادی طباطبایی با کسب 56 هزار و 560 رای ماخوذه معادل 94/36 درصد آراء را کسب کرد.

      در حوزه انتخابیه بهبهان از مجموع 46 هزار و 678 رای ماخوذه محمد باقر شریعتی با 24 هزار و 748 رای و با کسب 01/53 درصد آرابه مجلس راه یافت.

      در این حوزه همچنین عزیز الله سالاری 21 هزار و 939 رای معادل 99/46 درصد آراء را کسب کرد.

      در حوزه انتخابیه دزفول از مجموع 107 هزار و 497 رای ماخوذه عباس پاپی زاده پالنگانی با کسب 61 هزار و 779 رای معادل 47/57 درصد آراء به مجلس راه یافت و محمد علی قاسمی نیز با 45 هزار و 718 رای و با کسب 53/42 درصد از راه یابی به مجلس بازماند.

      در حوزه انتخابیه دشت آزادگان از مجموع 38 هزار و 594 رای صحیح ناصر صالحی نسب با کسب 25 هزار و 958 رای معادل 26/67 درصد به مجلس راه یافتند .

      در این حوزه همچنین هاشم سواری 12 هزار و 636 رای معادل 74/32 درصد آراء را کسب کرد.

      قناعتی در ادامه تصریح کرد: از مجموع 18 نماینده راه یافته به مجلس نهم 14 نفر نماینده جدید و 4 نفر نیز نماینده فعلی مردم در مجلس شورای اسلامی هستند.

      وی در ادامه ضمن قدردانی از زیرکی و بصیرت مردم خوزستان در انتخابات دوره نهم خاطر نشان کرد: امیدواریم که منتخبین قدر آراء مردم را بدانند و بتوانند در جهت توسعه پایدار استان و رفع مشکلات و خسارات به جای مانده از دوران هشت سال دفاع مقدس تلاش کنند .

      رئیس ستاد انتخاباتی استان خوزستان ادامه داد: با توجه به اینکه چهره های جدیدی وارد شدند امید است که مجلس نهم هماهنگ تر و قوی تر از مجلس هشتم باشد و همینطوربا ولی فقیه و مقام معظم رهبری ورعایت اصل تفکیک قوا هماهنگی داشته باشد.

      + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 10:41  توسط امیر رحمانی  | 

      یک گزارش از تخلفات مالی در استان

      تخلف میلیاردی در بندر امام

       یکی از مسائلی که در هفته های گذشته توسط رسانه ها مطرح شد تخلفات صورت گرفته در جریان انعقاد قرارداد 307 میلیون دلاری برای اجرای پروژه ترمینال غلات بندر امام خمینی( ره) بود

         

       حواشی بندری ایران این روزها آنقدر زیاد شده است که مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در نشست خبری روز یکشنبه خود نمی دانست به کدام ابهام و تخلف پاسخ دهد. یکی از مسائلی که در هفته های گذشته توسط رسانه ها مطرح شد تخلفات صورت گرفته در جریان انعقاد قرارداد 307 میلیون دلاری برای اجرای پروژه ترمینال غلات بندر امام خمینی( ره) بود.

       مشرق در همین خصوص نوشت: این پروژه بنا به گفته عطا الله صدر، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با دستور حمید بهبهانی، وزیر سابق راه و ترابری با ترک تشریفات به شرکتی به نام " ترمینال غلات خلیج فارس" و شریک خارجی اش – MJ Group- واگذار شد.

       اما طی روزهای گذشته اسناد ارائه شده توسط شرکت ترمینال غلات خلیج فارس به سازمان بنادر برای انعقاد قرار داد به رسانه ها رسید و آنجا بود که معلوم شد اساسا چنین شرکتی وجود خارجی ندارد.

       با این حال صدر روز یکشنبه در پاسخ به این ابهامات، موضوع را در دست بررسی خواند و در برابر اصرار خبرنگاران اعلام کرد هنوز پاسخ استعلام سازمان بنادر از اداره ثبت شرکت های خرمشهر واصل نشده است و به همین دلیل نمی تواند راجع به جعلی بودن این شرکت اظهار نظری انجام دهد.

       به همین دلیل برای اینکه وی بتواند این بار اظهار نظر دقیق تری داشته باشد مشرق سند جدیدی را منتشر می کند که دستیابی به آن نمی تواند کار سختی باشد.

       طبق آنچه در وب سایت روزنامه رسمی جمهوری اسلامی وجود دارد 16 اسفند سال 90 – دقیقا یک سال پس از کلنگ زنی پروژه- شرکت کارآفرینان سیمین بندر خرمشهر به پایانه غلات خلیج فارس پارسیان تغییر نام داده است.

       البته این در حالیست که بر اساس اسناد ارائه شده برای انعقاد قرار داد، این شرکت در تاریخ 24 خرداد 89 نامش به ترمینال غلات خلیج فارس تغییر کرده بود. اما هیچ اثری از این تغییر نام در اسناد رسمی وجود ندارد. از آنجا که نمی توان نام یک شرکت را دوبار تغییر داد به طور قطع یکی ازاین دو تغییر نام جعلی است. از سوی دیگر با توجه به اینکه تغییر نام دوم در تاریخ 16 اسفند 90 در سایت روزنامه رسمی وجود دارد بنابراین نمی تواند جعلی باشد و همان آگهی اولیه که بارها در خصوص آن نوشته شده، جعلی است.

       البته در روند چاپ همین آگهی نیز تخلفات متعددی روی داده است که بخشی از آنها طی روزهای آینده منتشر خواهد شد.

       نکته جالب تر ماجرا اینجاست که بدانیم طبق قانون ثبت شرکت ها استفاده از عبارات انگلیسی که معادل فارسی دارد در نام شرکت ممنوع است و به همین دلیل ساده واژه " ترمینال" نمی تواند در نام یک شرکت وجود داشته باشد و باید به پایانه تغییر کند. با توجه به این قانون که علی القاعده دایره حقوقی سازمان بنادر و دریانوردی باید از آن خبر داشته باشد چگونه "شرکت ترمینال غلات خلیج فارس" مورد تایید قرار می گیرد؟

       نکته تاسف بارتر این است که باز هم طبق قانون ثبت شرکت ها استفاده از عبارت "خلیج فارس" بدون پسوند برای شرکت های غیر دولتی مجاز نیست. اما شرکتی که سازمان بنادر با آن قرارداد 307 میلیون دلاری بسته است پس از این عبارت هیچ پسوندی ندارد.

       اما در آگهی اصلی می بینیم که این اشکالات قانونی وجود ندارد. عبارت " ترمینال" به "پایانه" تغییر یافته و پس از عبارت خلیج فارس واژه "پارسیان" به عنوان پسوند ذکر شده است.

       حال سوال اینجاست برای بستن قراردادی با این درجه از اهمیت که کلنگ زنی اش معاون اول احمدی نژاد و نخست وزیر کنیا را راهی بندر امام خمینی می کند، چنین موارد ساده ای چگونه از نظر تیم حقوقی سازمان بنادر پنهان می ماند؟ آیا موضوع آنقدر پیش پا افتاده بود که برای انعقاد قرارداد زحمت یک استعلام ساده را به خود ندادند؟ آیا هیچ کس در آن زمان متوجه نشد حتی نام این شرکت مشکل ثبتی دارد؟

       وضوح تخلفات آنقدر بالاست که نمی توان به این راحتی آن را به اشتباهات سهوی گره زد. شاید بهتر آن است که سازمان بازرسی کل کشور که این روزها مزایده پرابهام بندر شهید رجایی را زیر نظر دارد نیم نگاهی هم به این پرونده بیاندازد چرا که سهام دار اصلی این شرکت جعلی کسی نیست جز محمد صادق کاوه که این روزها با شرکت خدمات بندری و دریایی کاوه برنده مزایده اپراتور دوم بندر شهید رجایی شده است!

       و نکته آخر اینکه طبق صلح نامه آقای کاوه 10 درصد سهم الشرکه خود را به محمد حسین عبدالله جعفر (تبعه کنیایی) واگذار می کند و عسگری نیز 20 درصد سهم خود را به این به اصطلاح تاجر انتقال می دهد و آقای غلامی نیز همین کار را تکرار می کند تا سهم این کنیایی معروف که سابقه احتکار آن در زمان بروز قحطی در کنیا رسانه ای شده بود به 50درصد سهم شرکت پایانه غلات خلیج فارس پارسیان برسد.

       در همین ارتباط یکی از سایت های خبری در شهریورماه سال 88 مطلبی را با تیتر لغو مزايده مهم کشور به خاطر نورچشمي کنيايي منتشر کرد که در آن گزارش در حالی برنده مزایده یک از بنادر درمراحل پایانی قرار داشت که سر و کله یه سرمایه دار کنیایی پیدا می شود و«محمدجعفر»، سرمايه‌دار کنيايي که داراي سوابق متعدد تخلف، احتکار و فرار مالياتي در کشور خودش است، در سفري غيرمنتظره به ايران با وزير راه وقت، دکتر بهبهاني ديدار و خواستار سرمايه‌گذاري در ايران مي‌شود.

       مزايده شماره 6678 / ص 14 در تاريخ‌‌هاي دهم و دوازدهم تير ماه 88، مبني بر اجاره بلندمدت پايانه غلات بندر امام خميني (ره) به منظور سرمايه‌گذاري و بهره‌‌برداري اعلام شده، حدود ده روز پس از اعلام برگزاري و شرايط مزايده به دلايل نامعلوم و مشکوک لغو می شود.

       براي شرکت در اين مزايده هنگفت و کلان به ارزش دویست ميليون دلار که حدود 180 ميليارد تومان و به مدت 35 سال است و در راستاي اجراي اصل 44 قانون اساسي بوده، بايد سه ميليارد تومان ضمانت‌نامه بانکي ارایه و يا اين مبلغ توسط شرکت‌هاي داخلي و خارجي به حساب اداره کل بنادر و دريانوردي بندر امام خميني واريز مي‌شد.

       با اين حال، در هنگام اعلام اين مزايده، «محمد جعفر»، سرمايه‌دار کنيايي که داراي سوابق متعدد تخلف، احتکار و فرار مالياتي در کشور خودش است، در سفري غيرمنتظره به ايران با وزير راه وقت، دکتر بهبهاني ديدار و خواستار سرمايه‌گذاري در ايران مي‌شود.

       محمدجعفر در ديداري که با بهبهاني در تاريخ 13/5/88 یک روز پس از اعلام مزایده داشته، اعلام کرده است: در بازديد از بندر امام خميني ـ رحمت‌الله علیه ـ طرحي ارایه داده‌اند که ظرفيت اين بندر در پنج سال به هجده ميليون تن افزايش يابد.

       اين سرمايه‌دار کنيايي همچنين آمادگي خود را براي ساخت سيلوهاي ذخيره در اين بندر اعلام نموده است.

       بهبهاني نيز در اين ديدار به شدت از تمايل محمد جعفر استقبال کرده و خواستار بازديد محمد جعفر از همه بنادر کشور مي‌شود و بنا بر شنيده‌ها در بازديد از يکي از بنادر کشور، وي را همراهي کرده است.

       محمد جعفر که در زمان حضورش در ايران از او به عنوان متخصص امور بندري ياد شده، داراي سوابق بد مالي و تخلفات متعدد در کشور خود بوده است، ولي به خاطر نزديکي‌اش به «رايلا اودينگا»، نخست‌وزیر کنيا، تاکنون از چنگال قانون گريخته است.

       با اين حال، در سفر رئيس‌جهمور کشورمان به کنيا، نخست‌وزیر اين کشور، احمدي‌نژاد را به بازديد شهر مومباسا ـ که تقريبا تحت سلطه محمدجعفر بوده و ساکنان آن نيز مسلمان هستند ـ مي‌برد.

       محمدجعفر، رئيس شرکتGBHL يک شرکت اپراتور غلات در بندر «مومباسا» است كه مشغول فعاليت در زمينه صادرات توليدات کشاورزي کنيا شامل دانه کاکائو و گندم و واردات مواد غذايي مي‌باشد.

       گفتني است، در جريان سفرهاي رئیس‌جمهور ايران و نخست‌وزیر کنيا (‌کشوري در جنوب شرقي آفريقا) چندين تفاهم‌نامه همکاري اقتصادي امضا شده است.

       + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 10:36  توسط امیر رحمانی  | 

       یک خبر از باغملک

       کارمند دولتی باغملک پیام تهدید کننده فرستاد ! ویژه

        پس از بررسی‌های لازم، متهم که از کارمندان یکی از ادارات دولتی این شهرستان است، دستگیر و با صدور قرار بازداشت روانه زندان شد.دادستان عمومی و انقلاب باغملک از دستگیری فردی که در جریان مرحله دوم انتخابات در این شهرستان مزاحمت تلفنی ایجاد می‌کرد، خبر داد.به گزارش شوشان، محمد دانشور با اعلام اين خبر اظهار كرد: به دنبال شکایت تعدادی از شهروندان باغملک مبنی‌بر دریافت پیامک‌های تهدیدآمیز و فحاشی که برای تعدادی از فعالان انتخاباتی در شهرستان باغملک ارسال می‌شد، دستور قضایی برای شناسایی متهم به مأموران انتظامی و اداره مخابرات شهرستان صادر شد.وی افزود: پس از بررسی‌های لازم، متهم که از کارمندان یکی از ادارات دولتی این شهرستان است، دستگیر و با صدور قرار بازداشت روانه زندان شد.

        + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 10:33  توسط امیر رحمانی  | 

        اخبار انتصابات استان

        تعیین تکلیف صندلی مدیریت سیاسی پس از 8 ماه

         سرانجام پس از 8 ماه و کش و قوس های فراوان حکم معاونت سیاسی و اجتماعی استاندار خوزستان دکتر سیدکریم حسینی از سوی محمد مصطفی نجار وزیر کشور صادر و ابلاغ شد.

          

         سرانجام پس از 8 ماه و کش و قوس های فراوان حکم معاونت سیاسی و اجتماعی استاندار خوزستان دکتر سیدکریم حسینی از سوی محمد مصطفی نجار وزیر کشور صادر و ابلاغ شد.

         دکتر حسینی پیش از این معاونت پشتیبانی و توسعه منابع انسانی استانداری خوزستان، مدیرکل پارلمانی وزرات بهداشت، درمان و آموزش پرشکی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی در استان خوزستان، معاون بنیاد شهید و ایثارگران انقلاب اسلامی استان خوزستان و فرماندهی بسیج مناطق مختلف اهواز را در کارنامه خود دارد. ضمن اینکه دکتر حسینی سابقه کاندیداتوری در مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه اهواز را نیز در سوابق سیاسی خود دارد.

         به گزارش شوشان ، دکتر حسینی از مدیران مومن، متعهد، ولایتمدار و کارآمد خوزستان است. او در هر جایگاهی که قرار گرفت بعنوان نقطه وصل و کانون همگرایی نیروهای ارزشی استان تبدیل شد. اخلاق کریمانه، تواضع، فروتنی، تدین و لسان لین نوید آینده روشن را در اداره امور سیاسی و اجتماعی استان را می دهد. دکتر سید کریم نظر به نیاز استان و منطقه توانست با پشتکار و احساس مسئولیت مراتب بالای علمی را در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز طی نماید، و بعدها با اتکاء به توانایی های شخصی و ذاتی خود در سنگرهای مختلفی برای اعتلای استان و کشور خدمت نمود.

         او یکبار پایتخت را به عشق خدمت به مردم خوزستان ترک کرد و اکنون با کوله باری از تجارب و سوابق ریز و درشت اجرایی بعنوان یک مدیر موفق و نمونه مسیر خدمت بی منت به مردمش را در پیش گرفته و لحظه ای از ارتباط با مردم و خدمت به آنان غافل نمی شود. ذره بین ضمن تبریک و شادباش به جناب دکتر حسینی بخاطر این انتصاب شایسته برای ایشان از آستان قدس ربوبی آرزوی موفقیت و سربلندی داریم،

         + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 10:31  توسط امیر رحمانی  | 

         اخبار روز خوزستان

         عیادت آیت الله جزایری از امام جمعه ماهشهر 

          آیت الله موسوی جزایری از امام جمعه ماهشهر در بیمارستان فوق تخصصی تهران بازدید کرد.هفته گذشته بالگرد حامل امام جمعه ماهشهر دچار مشکل فنی شد شوشان : هفته گذشته بالگرد حامل امام جمعه ماهشهر و نماینده ولی فقیه در نیروی دریایی سپاه منطقه سوم دچار مشکل فنی شد که بر اثر آن امام جمعه ماهشهر دچار آسیب‌دیدگی شد و به منظور درمان‌های تکمیلی به بیمارستان فوق تخصصی نفت تهران اعزام شد.در همین زمینه آیت الله موسوی جزایری از امام جمعه ماهشهر در بیمارستان فوق تخصصی تهران بازدید کرد.

          + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 10:29  توسط امیر رحمانی  | 

          اخبار روز خوزستان

          بازداشت یک مسئول سابق دادگستری خوزستان

          محسنی اژه‌ای گفت: ۲ نفر که قبلاً در دستگاه قضایی بودند ولی از دستگاه خارج شده و به شغل وکالت مشغول شده‌اند در این پرونده بازداشت شده که یکی از آنها قبلاً در دادگستری خوزستان بوده است.

           سخنگوی قوه قضائیه از محاکمه غیابی خاوری درباره بخشی از اتهاماتش و همچنین بازداشت ۲مسئول سابق دستگاه قضایی در رابطه با پرونده فساد بزرگ مالی خبر داد.

          حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در بیست و نهمین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به پرونده فساد مالی اظهار داشت: متأسفانه هنوز بخشی از ابعاد پیچیده این فساد بزرگ بانکی مشخص نشده است.

          وی ادامه داد: طبیعی است که وکلا باید از حقوق موکل خود دفاع کنند اما این به این معنی نیست که تمام حقایق را کتمان کنند. یکی از شرکت‌هایی که فاکتورهای صوری را انجام می‌داده و دیروز اعضای آن محاکمه شدند بیش از یک هزار و ۱۰۰میلیارد تومان بیع‌نامه صوری دارد.

          محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه فولادفام اسپادانا یکی از عمده شرکت‌هایی بوده که فاکتورهای صوری ارائه می‌کرده است، افزود: مدیر عامل این شرکت در پاسخ به اینکه آیا مسئولیت خود در شرکت را می‌دانستی یا خیر؟ گفته من اصلاً متوجه هیچ کاری نبودم این را باید تأکید کرد که این توجیهات رافع مسئولیت متهم نیست .

          سخنگوی قوه قضائیه گفت از متهم اصلی پرونده هم در همان ماه‌های اول پرسیدیم که این شرکت متعلق به چه کسی است و او گفت نمی‌داند.او به طول کلی منکر ارتباط با این شرکت بود و در واقع سندسازی کرده بودند.

          دادستان کل کشور با اشاره به موضوع مدیرعامل 19 ساله این شرکت خاطر نشان کرد: این فرد 19 میلیارد تومان سهام دارد در حالی که هیچ آورده‌ای نداشته و خودش گفته بود اصلاً بلد نیستم 19 میلیارد تومان را بخوانم.

          وی گفت: او حتی توانایی تسلط بر این مبالغ را نداشته و بدون اینکه خودش بفهمد از او وکالت بلاعزل گرفته بودند حال سؤال من از وکلای متهمان این است که آیا قبول دارند که اسناد غیرواقعی بوده و بدون اینکه حتی یک کیلو جنس خرید و فروش شود فاکتورهای صوری برای تبادل 500 تن کالا صادر می‌شده است.

          به گزارش خبرنگار قضایی فارس،  محسنی اژه‌ای ادامه داد: اگر بتوانیم از این پرونده هم ما(قوه قضاییه)، هم قوه مجریه و هم قوه مقننه موفق بیرون بیاییم و کاری کنیم که این فساد دیگر تکرار نشود نتیجه بسیار خوبی است چرا باید چنین جرئتی برای افرادی پیدا شود که این تعداد بانک، شرکت و افراد درگیر این فساد شوند تا منافع آن به جیب یک نفر برود.

          خاوری غیابی محاکمه می‌شود

          سخنگوی قوه قضائیه درباره آخرین وضعیت رسیدگی به اتهامات خاوری مدیرعامل فراری بانک ملی در پرونده فساد مالی گفت: پرونده وی در حال تکمیل شدن و ارسال به دادگاه است. علاقه‌مند بودیم خاوری برگردد زیرا اگر محاکمه هم می‌شد به نفع خودش بود و بهتر از وضعیتی است که الان دارد.

          محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه دادگاه پرونده را رسیدگی می‌کند و جایی که لازم است حکم غیابی می‌دهد، گفت: کماکان موضوع را از طریق پلیس بین‌الملل و کشور کانادا تعقیب می‌کنیم. این موضوع محک خوبی برای مدعیان مبارزه با فساد، پولشویی و تروریست اقتصادی است.

          دادستان کل کشور با بیان اینکه خاوری متهم جدی پرونده است گفت: باید پرسید که چرا کانادا و پلیس بین‌الملل قادر نیستند او را پس بدهند هر چه مستندات خواستند به آنها دادیم حتی با وجود اینکه لازم نبود مستندات پرونده را که نشان می‌داد او در مواردی پول گرفته به آنها ارائه کردیم.

          بازداشت ۲ مسئول سابق دستگاه قضایی در پرونده فساد مالی

          محسنی اژه‌ای درباره درگیر شدن بدنه قوه قضائیه با پرونده فساد و دستگیری افرادی در این زمینه گفت: ۲ نفر که قبلاً در دستگاه قضایی بودند ولی از دستگاه خارج شده و به شغل وکالت مشغول شده‌اند در این پرونده بازداشت شده که یکی از آنها قبلاً در دادگستری خوزستان بوده است.

          بخشی از پرونده فساد 100 میلیون یورویی به تهران احاله شد

          دادستان کل کشور درباره وضعیت پرونده موسوم به 100 میلیون یورویی خاطر نشان کرد: این پرونده در بندرعباس تشکیل و بخشی از آن به تهران احاله شده است فعلاً در مرحله تحقیقات و دادسرا قرار دارد و هنوز به دادگاه نرفته است.

          محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه متهم اصلی پرونده با 24 میلیارد تومان وثیقه آزاد است، گفت: این پرونده مربوط به بانک ملی است و اینکه خاوری چه میزان در آن نقش داشته هنوز نمی‌توان درباره آن اظهار نظر کرد.

          سخنگوی قوه قضائیه گفت: از این مقدار فساد 72 میلیون یورو داخل حساب‌ها بود که قبل از پرداخت جلوی آن گرفته شد.

          سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا مدعی‌العموم به خاطر تخلف صورت گرفته از سوی دیپلمات کشورمان در برزیل وارد این موضوع شده است یا خیر؟ گفت: هر چند جا داشت این موضوع را پیگیری می‌کردم اما اطلاعی از آن ندارم.

          وی همچنین درباره اینکه یک نماینده، مدعی بازجویی قوه قضائیه از معاون اول رئیس جمهوری شده است، خاطر نشان کرد: قبلاً درباره این موضوع پاسخ داده‌ام.

          دادستان کل کشور در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا وقتی تمام مسئولان و حتی مراجع تقلید اعتراض خود را نسبت به گرانی ‌های اخیر اعلام کردند قوه قضائیه هیچ واکنشی نشان نداد، گفت: بقیه حرف می‌زنند و قوه قضائیه عمل می‌کند نتیجه اقدامات ما را بعداً می‌بینید.

          سخنگوی قوه قضائیه همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری مبنی بر مخالفت رئیس جمهور با قانون نظارت بر نمایندگان گفت: هر موضوعی که از مجلس گذرانده شده و به تأیید شورای نگهبان برسد را لازم‌الاجرا می‌دانیم. برای همه لازم است که قانون را اجرا کنند حتی اگر نظر دیگری راجع به آن داشته باشند. همه افراد باید ملتزم به اجرای قانون باشند.

          محسنی‌اژه‌ای درباره عفو ملک زاده گفت: اینکه چه کسی درخواست کرده موضوعیت نداره و به هرحال با عفوی که صورت گرفت تعقیب متوقف شده است شاید ضرورتی نداشته باشد من در جریان همه امور باشم.

          سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤال آخرین خبرنگار درباره اینکه مردم از وضعیت برخی سازمان‌های تابعه قوه قضائیه از جمله سازمان ثبت گلایه‌مند هستند، گفت: نظارت بر تشکیلات اداری قوه قضائیه هم وجود دارد و سازمان بازرسی علاوه بر دیگر دستگاه‌ها بر بخش‌های اداری قوه قضائیه هم نظارت می‌کند و در کنار آن حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه هم موضوعات و شکایات مطرح شده را رسیدگی خواهد کرد.

          + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 10:27  توسط امیر رحمانی  | 

          یک خبر از ایذه

          نماینده ایذه : من را ناعادلانه تخریب کردند

           علی‌رغم اینکه اینجانب عدم کاندیداتوری خود در حوزه انتخابیه ایذه و باغملک را اعلام کرده بودم، همچنان مورد بداخلاقی‌ها، تخریب‌های ناعادلانه قرار گرفتم .

           علیرضا دهقان نماینده مردم ایذه و باغ‌ ملک‌ در مجلس شورای اسلامی طی نطقی میان‌دستور در صحن علنی مجلس اظهار داشت: امسال به تدبیر مقام معظم رهبری «سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی» نامگذاری شده است، چراکه تولید ملی و رفع نیازهای کشور و منطقه توسط صفت جوشیده از فکر و ابتکار ایران راه‌ حل مؤثر و تردیدناپذیر توسعه همه‌جانبه با خروج از تحریم‌های ناعادلانه و محرومیت‌زدایی کشور است.

           وی انتقال آب کارون 3 به دشت‌های ایذه و باغ ملک، احداث کارخانه ماشین‌آلات راهسازی و کشاورزی، احداث بیمارستان 96 تختخوابی باغ‌ملک، احداث استخر سرپوشیده، راه‌اندازی مجتمع گاوداری 2500 رأسی قلعه تن توسط بنیاد مستضعفان، تبدیل روستای می‌داود به شهر، گازرسانی به بیش از 200 روستا، بهسازی و اجرای طرح هادی در 85 روستا، ایجاد تأسیسات فاضلاب شهری ایذه، توسعه باغات به میزان یک‌هزار هکتار، راه‌اندازی 31 دفتر آی‌سی‌تی روستایی، راه‌اندازی 15 سایت تلفن همراه، توسعه و تجهیز مراکز بهداشت و درمانی، تکمیل جاده کمربندی ایذه، تعریض و رفع نقاط حادثه‌خیز جاده‌های ایذه به ده دز و باغ‌ملک به سیدون و سیدون به امامزاده عبدالله، احداث و تکمیل 140 کیلومتر راه روستایی، آسفالت و بهسازی 350 کیلومتر جاده روستایی و تفکیک حوزه انتخابی ایذه و باغ ملک در دوره دهم مجلس شورای اسلامی را از مهم‌ترین اقدامات در راستای تقویت زیرساختارهای حیاتی در حوزه انتخابیه خود برشمرد.

           دهقانی با اشاره به سخن رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه  انتخابات یک آزمون بزرگ اخلاقی است، خاطرنشان کرد: خیلی از افراد در این آزمون خود را نشان دادند و متأسفانه علی‌رغم اینکه اینجانب عدم کاندیداتوری خود در حوزه انتخابیه ایذه و باغ ملک را اعلام کرده بودم، همچنان مورد بداخلاقی‌ها، تخریب‌های ناعادلانه، بی‌مهری و بی‌محبتی‌های تعداد انگشت‌شماری قرار گرفتم که بسیار ناپسند و ناجوانمردانه و ناصواب است.

           وی تصریح کرد: این افتراها نه از سوی مردم ولایت‌مدار که از سوی کسانی که برای رسانیدن خود به ثروت و پست‌های اجرایی بدون رعایت شرایط احراز صورت گرفت که امام رضا (ع) می‌فرمایند: "سوگند می‌خورم که نفرین می‌کنم مسلمانی را که مسلمان دیگری را تخریب می‌کند" و من در اینجا ‌اعلام می‌کنم که تنها برای خدمتگذاری، رفع فقر و محرومیت به مجلس آمدم و کماکان به عنوان خادمی کوچک، ولایتمدار، پایبند به اصول ایمان و اخلاق در عرصه‌ها و سنگرهای دیگر در خدمت مردم خواهم ماند.نماینده ایذه در پایان از حسن نظر و اعتماد قریب به 160 هزار شهروند تهرانی که در دوره اول به او رأی دادند، تشکر کرد.

           + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 10:22  توسط امیر رحمانی  | 

           یک خبر از بهبهان

           نماینده منتخب بهبهان : بعضی ها شیطنت کردند

             شوشان : پس از اعلام نهایی انتخابات در بهبهان و پیروزی محمدباقر شریعتی، برخی سایت ها از گرایش اصلاح طلبی او سخن گفته،اما او این دسته بندی ها را قبول نداشته و می گوید این شیطنت ها تنها برای تخریب شخصیت بنده،بوده است.محمدباقر شریعتی، نماینده مردم شهرستان بهبهان گفت: تا به امروز در محافل کمتر از صبغه خانوادگی خود سخن گفته ام ،چرا که استفاده ابزاری از نام سه تن از برادران شهیدم و دیگر برادر جانبازم که با مجاهدت ،آرمان خواهی ،میهن پرستی و حب اسلام و ولایت ، جان خود را تقدیم خاک پاک و مقدس میهن اسلامی مان نمودند،نوعی خیانت به آنهاست،آنچنان که پدر روحانی ام پس از شهادت سه برادرم ،خون آنان را هدیه ای ناچیز به اسلام و معمار کبیر انقلاب می دانست.شریعتی افزود: من آموخته ی مکتب چنین انسانی هستم که فرزندانش در جهاد اسلام به درجه رفیع شهادت نائل شدند ،اما خم به ابرو نیاورد و تنها به ذکر اشهد ان لا اله الا الله بسنده می کرد.وی خاطرنشان کرد : بند بند وجودم با آموزه های اخلاقی و انسانی این بزرگواران پیوندی عمیق و ناگسستنی دارد و خود را در مقابل خون آنان و همه شهدای انقلاب مسئول می دانم.وی در ادامه درباره اینکه در انتخابات جز کدام گروه و یا حزبی بود خاطرنشان کرد که اگر امروز بنده را به درست یا به غلط به گروه های خاص سیاسی منسوب می کنند باید بگویم که این دسته بندی ها بدون توجه به برخی مسائل ،تنها برای تخریب شخصیت بنده از آن بهره می جویند.در این دوره با حمایت مردم در انتخابات بهبهان حضور یافته و خود را نماینده ی هیچ گروه و دسته ی سیاسی نمی دانم و از اینجا اعلام می کنم که شریعتی نماینده مردم مظلوم ،رنج کشیده و محروم شهرستان بهبهان است و برای من امروز و در آینده همچون گذشته ،فارغ از جناح بندی سیاسی اولویتم حرکت در مسیر انقلاب و فرمایشات مقام عظمای ولایت است.نماینده مردم بهبهان افزود: بنده خادمم و برای خدمت آمده ام.توسعه بهبهان برای من از هر چیز مهمتر است.من بدور از گرایشات سیاسی به دنبال توسعه و آبادانی خواهم بود و به یاری حضرت حق تمام تلاش خود را برای توسعه بهبهان به کار خواهم گرفت.شریعتی گفت: اگر مردم فهیم بهبهان خلعت نمایندگی به بنده بخشیده اند، پس از لطف خداوند باریتعالی از سایه سار خون شهدای عزیزی است که جان خود را برای آسایش ما در طبق اخلاص گذاشته اند.وی در پایان افزود:با خدای خود عهد کرده ام که با پیگیری و اقدامات خود گوشه ای از آلام مردم بهبهان را بکاهم و در راستای تحقق این هدف مقدس از هیچ تلاشی فرو گذار نباشم.

            + نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 10:19  توسط امیر رحمانی  | 

            اخبار مرکز استان

            صبح امروز در اهواز؛
            نشت و انفجار گاز موجب تخريب 2 منزل مسكوني شد

             

            نشت و انفجار گاز شهري در خيابان شهيد حياتي، حدفاصل يوسفي و سلطاني موجب تخريب دو واحد مسكوني و بروز خسارت به دو منزل همجوار شد.به گزارش گروه دريافت خبر ايسناي خوزستان، صبح امروز ساعت 7:20 وقوع انفجار گاز در خيابان شهيد حياتي از طريق سامانه 125 به آتش‌نشاني اطلاع داده شد و ماموران آتش‌نشاني در كمترين زمان خود را به محل حادثه رساندند و با اشتفاده از تجهيزات خاموش‌كننده، آتش را مهار كردند.در اين عمليات كه 12نفر از ماموران آتش‌نشاني به همراه سه خودرو اطفاء حریق و امداد و نجات شرکت داشتند، دو واحد مسكوني تخريب و خساراتي نيز به دو منزل مسكوني همجوار وارد شد. همچنين اين حادثه يك مجروح نيز برجاي گذاشت.


            + نوشته شده در  دوشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:7  توسط امیر رحمانی  | 

            علوم کامپیوتر

            آنچه که دنیای وب و اینترنت در اختیار کاربران قرار می‌دهد هر روز در حال تکامل است، از طرفی اطلاع از بهترین وب سایت‌های اینترنتی که نیاز کاربران را برطرف می‌کند، می‌تواند نظر کاربران زیادی را به خود جلب کند.
             زومیت: آنچه که دنیای وب و اینترنت در اختیار کاربران قرار می‌دهد هر روز در حال تکامل است، از طرفی اطلاع از بهترین وب سایت‌های اینترنتی که نیاز کاربران را برطرف می‌کند، می‌تواند نظر کاربران زیادی را به خود جلب کند.

             در ادامه یازده سایت جذاب و فوق العاده که ممکن است به محبوب‌ترین وب‌سایت شما تبدیل شوند را معرفی می‌کنیم.
            1- Gojee : عاشقان خوراکی

            دلتان هوس چه کرده است؟؟ فقط لازم است آن را به وب سایت Gojee اعلام کنید تا این وب سایت عکس‌های دیدنی و همچنین دستورالعمل درست کردن غذا یا نوشیدنی مورد علاقه شما را از بلاگ‌های معروف در این زمینه از جمله TasteFood، Kitchen culinaire و Fresh365 به شما تحویل دهد. به طور مثال عبارت "mushroom" به معنای قارچ را در سایت جست و جو کنید و منتظر بمانید تا نزدیک به 100 عکس با کیفیت از انواع غذاهایی که می‌توان با قارچ سرو کرد، به شما معرفی شود. حتی می‌توانید بعد از انتخاب غذا یا نوشیدنی مورد علاقه خود، دستور غذایی آن را نیز دریافت کنید. برای استفاده از مزایای سایت، با اکانت فیسبوک، گوگل و یا با یک آدرس ایمیل وارد این سایت شوید.            2- AppSumo: پیشنهاد‌های روزانه برای مشتاقان نرم افزار

            به طور خلاصه ، AppSumo یک سایت خرید آنلاین با پیشنهاد‌های روزانه و مرتبط با محصولات نرم‌افزاری است. شما می‌توانید نرم افزارها یا حتی آموزش‌های آنها را چه به صورت کتاب الکترونیک و چه به صورت صوتی تصویری، از این سایت خریداری نمایید. بیشتر نرم‌افزار و آموزش‌های موجود در این سایت مناسب افرادی است که در زمینه‌های تجاری و تکنولوژیکی از جمله در بازاریابی اینترنتی، توسعه وب سایت، خرید و فروش آنلاین و مدیریت رسانه‌های اجتماعی فعالیت دارند. معمولا پیشنهاد‌های Appsumo بسیار کاربردی و با ضمانت‌های معتبر ارایه می‌شود که در نوع خود یکی از بهترین‌ها است.            3- Houzz: دوست داران ساخت و ساز و طراحی

            سایت Houzz یکی از عظیم ترین مجموعه‌هایی است که می‌تواند برای افرادی که به دنبال ساخت، تعمیر و بازسازی یا بهبود خانه یا ساختمان اداری خود هستند از آن استفاده کنند. بالغ بر 40000 معمار، پیمانکار و طراح، مجموعه عظیمی از 433000 عکس را در این سایت آپلود کرده‌اند که این عکس‌ها می‌تواند ایده خوبی برای شما باشد.

            اگر به دنبال استفاده حرفه‌ای از Houzz هستید، این سایت می‌تواند شما را به صفحه‌ای هدایت کند که اطلاعات بیشتری از پیمانکاران و معماران طرح مورد نظرتان را در اختیار شما بگذارد تا بتوانید از این طریق با آنها ارتباط برقرار کنید.            4- Urlquery.net: از دست سایت‌های مشکوک در امان بمانید

            همه از فایل‌های ویروسی می‌ترسند اما سایت‌های ویروسی هم می‌توانند به همان اندازه ترسناک باشند چون به راحتی می‌توانند کامپیوتر شما را از راه مرورگرتان آلوده کنند. بنابراین بهتر است قبل از مشاهده سایت‌های مشکوک، ابتدا آنها را توسط چندین آنتی‌ویروس قوی اسکن کنیم. شما می‌توانید با وارد کردن لینک یا آدرس اینترنتی مورد نظر از سالم بودن آن لینک از جنبه حمله اینترنتی یا ویروس مطمئن شوید. از طریق این سایت رایگان می‌توانید دیگر با خیال راحت بر روی لینک‌های ناشناس کلیک کرده و گرفتار حمله‌های اینترنتی نشوید. این وب‌سایت به خوبی با ویندوز، مک، اندروید و iOS کار می‌کند.            5- Airbnb: گردشگران دوستش دارند

            شرکت اينترنتي Airbnb امکان اجاره خانه‌ها و حتی قايق‌های مردم را به صورت آنلاين برای کاربران فراهم مي آورد و طبق اعلام مسوولان آن، هر ماه بيش از 30 ميليون بازديدکننده دارد. شرکت Airbnb که در سال‌های اخير طرفداران زيادی در ميان کاربران ايالات متحده آمريکا پيدا کرده است، بعد از اين اتفاق از تصميم جديدش پرده برداشت. «بريان چسکي» رييس اين شرکت اعلام کرد که اين شرکت مشتريانش را تا سقف 50 هزار دلار بيمه مي کند. این شرکت یکی از بهترین راه‌ها برای کسانی است که می‌خواهند از طریق اجاره دادن خانه خود به کسب درآمد بپردازند. حتی مسافران و گردشگران می‌توانند خود را از پرداخت هزینه‌های سنگین هتل معاف کنند و در نزدیکترین موقعیت به محل مورد نظر خود خانه‌ای را اجاره کنند.

            6-DownForEveryoneOrJustMe: مشکل از کجاست؟

            ممکن است گاهی هنگام تلاش برای باز کردن یک صفحه وب با این عبارت رو به رو شوید:

            The page cannot be displayed
            سایت DownForEveryoneOrJustMe به شما کمک می‌کند متوجه شوید که چرا نتوانسته‌اید وارد سایت مورد نظرتان شوید. شما می‌توانید به راحتی متوجه شوید که آیا سایت مورد نظر شما واقعا خراب است و باز نمی شود یا اشکال از اینترنت شماست؟

            البته این سایت به دلیل تحریم ایران، به ما سرویس نمی دهد پس اگر در ایران زندگی می‌کنید می توانید با تغییر IP خود، از این سایت استفاده کنید یا به سراغ سرویس دیگری مانند http://host-tracker.com برای این منظور استفاده کنید.            7- Notcot.org: اشکال جذاب و نوآورانه

            در سایت Notcot.org انواع و اقسام نوآوری ها، اشکال جذاب و دیدنی و طراحی‌های ابتکاری به همراه تصاویر با کیفیت از آنان گردآوری شده است. این سایت برای عاشقان طراحی و نوآوری می‌تواند پر از ایده‌های ناب و جذاب باشد. همچنین امکاناتی در این سایت فراهم شده تا بتوانید اطلاعات بیشتری از طراحی‌ها و نوآوری‌های قرار گرفته در سایت کسب کنید.            8- PeaceKeeper : کدام مرورگر بهتر است

            با گسترش استفاده از اینترنت، مرورگرها عامل مهمی در ایفای نقش واسط ما بین شما و دنیای مجازی دارند. به همین دلیل شاهد رقابت نفس گیری مابین غول‌های تکنولوژی برای ساخت بهترین مرورگر هستیم. شما می‌توانید با رفتن به سایت Peacekeeperمرورگر‌های خود را از لحاظ سرعت ، قابلیت اجرای HTML 5 ، مصرف باتری و... مقایسه کنید، این آزمایشات را حتی بر روی تبلت‌ها و گوشی همراهتان نیز میتوانید انجام دهید تا در انتخاب مرورگر برتر اطلاعات کاملی داشته باشید.            9-Sportlyzer: با مربی آنلاین ورزش کنید

            بی شک سایت Sportlyzer می‌تواند مورد توجه دوست‌داران ورزش قرار گیرد. یکی از دوستان که همیشه از بی‌برنامگی در تمرینات ورزشی اش گلایه داشت، توانست به کمک برنامه‌های این سرویس آنلاین زمانبدی تمرینات ورزشی خود را بهبود بخشیده و رکوردهای تازه‌ای را ثبت کند.            10- Colourlovers: عاشقان طراحی و رنگ

            یکی از مهمترین عوامل در جذب مخاطبین، زیبایی و سادگی و جذابیت بصری طرح شما است. طراحان وب و ابزارهای تبلیغاتی، به این نکته واقفند که ترکیب رنگ بندی طرح می‌تواند چه نقش کلیدی در نگاه مخاطب ایفا کند به همین دلیل همیشه به دنبال ایجاد بهترین ترکیب‌های رنگی در این زمینه بوده اند. آشنا شدن با سلیقه دیگران در انتخاب رنگ‌های مناسب گاهی می‌تواند طرح‌های شما را متحول سازد.

            colourlovers مشهور ترین سایت ارائه دهنده پلت‌های گوناگون رنگی است. امکان عضویت در این سایت و ایجاد پلت‌های شخصی و اشتراک گذاری آنها بین اعضای سایت عاشقان رنگ وجود دارد.

            از دیگر ویژگی‌های جانبی این سایت می‌توان به امکان تگ گذاری و امتیاز دادن به پلت‌ها و رنگ‌ها اشاره نمود . در این سایت مقالات بسیاری در زمینه رنگ ها ، رنگ شناسی و هر آنچه با رنگ مرتبط است نیز وجود دارد که می توانددر بالا بردن درک گرافیکی شما بسیار موثر باشد. همچنین فروم‌های مختلفی برای بحث درباره رنگها و اصول گرافیک وجود دارد که می‌تواند منبع گران بهایی برای گرافیست‌ها و طراحان وب باشد. نکته جالب در مورد این سایت آن است که موسسش یک ایرانی بنام داریوش منصف میباشد.            10+1- Zoomit.ir ، راهنمای خرید و اخبار دنیای IT برای دوست‌داران فناوری

            اگر به فناوری و وقایع مرتبط با آن علاقمندید، زومیت انتخاب شماست. زومیت سعی دارد تا کاربران ایرانی را از اخبار و وقایع مرتبط با فناوری آگاه کرده، آنها را با مطلع کردن از نکات مثبت و منفی محصولات الکترونیکی به سمت مناسب‌ترین انتخاب، راهنمایی نموده و دانش کاربران را با ارائه مقالات آموزشی در زمینه‌های مختلف افزایش دهد.
            + نوشته شده در  دوشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 15:56  توسط امیر رحمانی  | 

            اخبار روز خوزستان

            مديرعامل جمعيت هلال احمر خوزستان از برگزاري انتخابات شوراي اجرايي هلال احمر در 22 ارديبهشت‌ماه خبر داد.
             
            به گزارش ايسنا علي‌عسگر ظاهري، اظهار كرد: مهمترين وظيفه جمعيت هلال احمر، تلاش براي كاهش مشكلات افراد جامعه است؛ اين مجموعه مانند يك پل است كه مي‌تواند توان توانمند را به نياز نيازمند ارتباط دهد.
             
            وي با بيان اينكه جمعيت هلال به پشتوانه مردم خدمت مي‌كند، افزود: داوطلبان اعضاي اصلي جمعيت هلال احمر هستند و براي انجام بيشتر فعاليت‌ها از داوطلبان استفاده مي‌شود. در حال حاضر 110 هزار داوطلب در مجموعه هلال احمر خوزستان فعاليت مي‌كنند كه از اين تعداد 65 هزار نفر در سازمان جوانان هلال احمر و بقيه نيز در ديگر بخش‌هاي هلال احمر فعاليت دارند.
             
            ظاهري تصريح كرد: نژاد و جنسيت براي جمعيت هلال احمر اهميتي ندارد و هرجا كه به كمك نياز باشد، اين مجموعه وارد عمل مي‌شود؛ به عنوان مثال در حادثه سومالي 40 ميليارد تومان به حادثه‌ديدگان كمك شد و كه اين كمك‌ها از سوي فعالان جمعيت هلال احمر جمع‌آوري شد.
             
            مديرعامل جمعيت هلال احمر خوزستان خاطرنشان كرد: از سال 89 يك تحول عظيم در مجموعه هلال احمر ايجاد شد و تجهيزات مورد استفاده در اين مجموعه پيشرفت كرد. در اين مدت 36 خودرو به ناوگان جمعيت هلال احمر استان افزوده شد كه هر يك از خودروها نيز با هزينه‌اي معادل 150 تا 200 ميليون تومان تجهيز شده‌اند و اكنون بيش از 100 خودرو امدادي در استان فعاليت مي‌كنند. همچنين 12 پايگاه‌ جاده‌اي در استان مستقرند و 19 شعبه نيز در سراسر استان وجود دارد؛ به تازگي نيز شعبه هفتكل به اين شعبه‌ها افزوده شده است.
             
            وي با بيان اينكه 18 تا 24 ارديبهشت‌ماه با عنوان هفته هلال احمر نام‌گذاري شده است، ادامه داد: 18 ارديبهشت با عنوان "زندگي به رنگ صلح" نام‌گذاري شده كه در اين روز مانور امداد روستايي برگزار خواهد شد. روز سه‌شنبه، 19 ارديبهشت نيز به نام "همراهان مهر و دوستي" نامگذاري شده كه در اين روز از سوي داوطلبان خدماتي ارائه مي‌شود.
             
            ظاهري گفت: 20 ارديبهشت با عنوان "امدادگران، پيشگامان صلح و دوستي"، 21 ارديبهشت با عنوان "ياد ياران هلال"، 22 ارديبهشت با عنوان "انتخابي براي همه"، 23 ارديبهشت با نام "فرشتگان نجات" و 24 ارديبهشت با عنوان "توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني" نام‌گذاري شده است. در اين يك هفته مانورهايي در سطح شهرهاي استان برگزار مي‌شود و يك روز از اين هفته به صورت نمادين به 936 نفر از امدادگران درجه اعطا مي‌شود.
             
            مديرعامل جمعيت هلال احمر خوزستان با بيان اينكه انتخابات شوراي هلال احمر استان در روز 22 ارديبهشت‌ماه برگزار خواهد شد، عنوان كرد: 200 نفر از اعضاي هلال احمر در استان براي شركت در اين انتخابات نامزد شده‌اند و به اين ترتيب در هر شهرستان چهار نفر به عنوان اعضاي اصلي شوراي اجرايي شهرستان انتخاب خواهند شد و اعضاي شوراي استاني نيز از ميان اين افراد برگزيده مي‌شوند. همچنين يك نفر از اعضاي شوراي استاني هلال احمر به عنوان نماينده در شوراي عالي كشور شركت مي‌كند.
             
            وي افزود: در حال حاضر 164 صندوق در استان پيش‌بيني شده و اقدامات عملي مورد نياز براي برپايي انتخابات انجام شده است.
            + نوشته شده در  دوشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 15:27  توسط امیر رحمانی  | 

            اخبار ورزشی

            پيش از آغاز دیدار تیم‌های نفت آبادان و استقلال تهران، اميد شريفي‌نسب يكي از قديمي‌ترين بازيكنان صنعت نفت آبادان طي مراسمي از سوي باشگاه، خداحافظي خود را از فوتبال اعلام كرد.

            به گزارش ایسنا، ديدار تیم‌های صنعت نفت آبادان و استقلال تهران از هفته سي و سوم رقابت‌هاي ليگ برتر كشور ساعت 17 امروز در ورزشگاه تختي آبادان آغاز شد كه در دقيقه 9 بازي فونيكه‌سي موفق شد اولين گل نفتي‌ها را وارد دروازه استقلال كند. یرکویچ نیز در دقیقه 23 برای آبی‌پوشان پایتخت گلزنی کرد.

            پيش از آغاز بازي رضا چاچا ماساژور سابق تيم‌ملي همچون گذشته با حركات نمایشی، تماشاگران پرشور حاضر در ورزشگاه را به وجد آورد.

             خداحافظي شريفي‌نسب با مستطيل سبز يكي ديگر از برنامه‌هاي این بازي بود. طی این مراسم کاپیتان نفت آبادان به شدت مورد تشويق تماشاگران آباداني قرار گرفت. اين بازيكن فوتبال خود را از نفت آبادان آغاز كرد و در همين تيم نیز به كار خود پايان داد.

             پيش از آغاز بازي تماشاگران آباداني با در دست داشتن بنري كه روي آن نوشته شده بود فونيكه‌سي آقاي گل ايران، اين بازيكن را به گلزني تشويق كردند. گويا اين حمايت باعث شد اين بازيكن در همان دقايق اوليه بازي، خواسته هواداران را برآورده و خود را 20 گله كند

             براي تماشاي اين ديدار هواداران از ساعات اوليه صبح پشت درهاي بسته بودند و حدود 15 هزار هوادار در هوای گرم آبادان چند ساعت پيش از شروع بازي، سكوهاي ورزشگاه را پر كردند.
            + نوشته شده در  دوشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 15:24  توسط امیر رحمانی  | 

            گزارشی از بررسی مشکلات استان

            سال 87 بود که وزیران عضو کمیسیون اقتصاد در مقابل دیدگان سازمان حفاظت محیط زیست بیش از 7 هزار هکتار از اراضی تالاب را برای 30 سال به شرکت نفت واگذار کردند تا عملیات اکتشاف و بهره‌برداری انجام دهد، از آن زمان هر روز خبر جدیدی از تخریب‌ هورالعظیم به گوش می‌رسد / پیمانکاران شرکت نفت 70 درصد تالاب را تخریب کرده‌اند
            با دنیایی از امید خود را آماده رفتن و دیدن «هورالعظیم» می‌کردم، شب قبل با جستجویی در اینترنت عکس‌های زیبایی از طبیعت هور را دیدم و اشتیاقم چند برابر شد،. اما فراموش کردم به تاریخ عکس‌ها نگاهی بیندازم...

            نفت هورالعظیم را به باد می‌دهد/ هورالعظیم می‌خشکد، می‌میرد...

            فکر می‌کردم هر چه از اهواز به سمت غرب برویم، بوی نم و رطوبت همه جا را فراگرفته، خیال می‌کردم نی‌ها از دور خبر از رسیدن به مقصد خواهند داد، اما بعد از اینکه دو ساعت تمام از اهواز به سمت غرب کوبیدیم، به چند دژ مرزبانی رسیدیم، حالا فهمیدیم به «هورالعظیم» نزدیک می شویم، آخرین بازمانده «تالاب‌های بین‌النهرین».

            از جاده «شط علی» به سمت قسمت آبگیر هور سرازیر شدیم، دو قایق کوچک ماهیگیری دیدیم که ول شده بودند کنار آب، «سیدحنش فاضلی» که ظاهرش به 70 سالگی می‌زد، با سه عموزاده‌اش در کپری که از نی درست شده، در حاشیه هور اتراق کرده‌اند، یکی از عموزاده‌ها مشغول چانه زدن با دلالی است که آمده تا ماهی‌هایشان را بخرد و دو تای دیگر تا زانو در آب سرد تورهایشان را جابه‌جا می‌کنند، «سید» در حالی که روی اجاق کوچک گازی برای ناهارشان ماهی کباب می‌کرد، می‌گوید: روزی 10 تا 20 کیلو ماهی صید می‌کنیم، حمری، شلاگه و بنی‌ریز، هر کیلو را از یک هزار و 200 تا 4 هزار تومان به دلال‌ها می‌فروشیم.

            جعبه توتونش را باز می‌کند و با حوصله شروع می‌کند  به سیگار پیچاندن:

            - شب‌ها اینجا می‌خوابیم، هفته‌ای یک بار می‌ریم «رُفیع» برای دیدن زن و بچه‌ها، شاید این‌طور ماهی بیشتری صید کنیم، از 10 سال پیش وضع آب و صید سال به سال بدتر می‌شود، قبلاً بیشتر از 500 ماهیگیر در اینجا بودند، الان فقط چند نفر هستیم، آن پسر جوان را می‌بینی که همراه ماست، درس خوانده و فوق‌دیپلم است، از فشار بیکاری با ما برای صید می‌آید، از وقتی زمین‌های کشاورزیمان را که در نزدیکی مرز بوده، گرفته‌اند کاری جز ماهیگیری نداریم، اینجا هم تا یک جایی اجازه ماهیگیری می‌دهند و اگر به نزدیکی خط مرزی برویم بازداشتمان می‌کنند.


             دیوار حایل

            آمده‌ایم تا «طرح ساماندهی هورالعظیم» را ببینیم که توسط سازمان آب و برق به بهره‌برداری رسیده، طرحی که ساختنش 11 سال طول کشید، به ادعای مجریان، این طرح منطقه را از نظامی به انتظامی تبدیل و امنیت منطقه را تامین کرده است، برخلاف تصورمان این طرح برای تخریب‌ها و بی‌آبی تالاب چاره‌اندیشی نکرده، بلکه شامل 13 سازه و یک دایک مرزی 140 کیلومتری است، در دل تالاب، دریچه‌هایی برای اینکه اجازه ندهند آب به سوی خشکی‌های هور و دکل های نفتی سرازیر شود، مجری طرح ساماندهی هورالعظیم می‌گوید: شیب تالاب به سمت کشور عراق است، به همین دلیل آبی که از رودخانه کرخه می‌آید به سمت عراق می‌رود و تالاب ما همیشه خشک می‌ماند، این دایک آب کرخه را در قسمت ایرانی هورالعظیم نگه می‌دارد و فقط آب مازاد به قسمت عراقی تالاب که دو سوم مساحت هور است می‌رود.

            به اعتقاد او، وضعیت آبی هورالعظیم از زمان اجرای طرح بهتر شده و صید ماهی رونق بیشتری گرفته است.

             

            10 برابر جنگل

            بسیاری از اکولوژیست‌ها معتقدند که ارزش تالاب‌ها، اهمیت و فواید آن به درستی شناسایی نشده است، با این حال مطالعات ارزش اقتصادی تالاب‌ها نشانگر آن است که یک تالاب حدود 10 برابر جنگل‌ها و 200 برابر زمین‌های زراعی ارزش اقتصادی دارد، علاوه بر آن تعدیل آب و هوا، جلوگیری از سیل، حفاظت از تنوع گیاهی و جانوری، زیبایی و جاذبه‌های بصری ذاتی تالاب، جاذبه‌های توریستی، ایجاد فضایی برای زندگی پرندگان مهاجر و مکانی غنی برای بررسی‌های تحقیقاتی و علمی متخصصان و دانشمندان از مهم‌ترین مواهب وجود یک تالاب است، گو اینکه طبیعت، به ویژه بخش‌های ممتاز آن مانند تالاب‌ها، ارزش‌های تقویم ناشدنی فراوانی دارند.

             

            دنیای اساطیری

            عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در مورد بر هم خوردن تعادل اکولوژیکی این تالاب بزرگ هشدار می‌دهد و می‌افزاید: این سد عظیم در مقابل پدیده گرد و غبار روز به روز کوچکتر می‌شود.

            دکتر احمد سواری، که خود زاده و بزرگ شده هورالعظیم است، در مورد ویژگی‌های منحصر به فرد هور می‌گوید: هیچ جای کشور چنین تنوع زیستی مشاهده نمی‌شود، تنوع ماهی، بیش از 270 نوع پرنده، فوک (گونه ای پستاندار آبی)، لاک‌پشت فراتی، مارهای عظیم‌الجثه و ماهی عنزه از گونه‌های کمیاب این تالاب هستند، این میراث اگر از بین برود، دیگر چیزی از این ذخایر عظیم باقی نمی‌ماند.

            وی اظهار می‌کند: با سدسازی‌های ترکیه و سوریه و خشکی هورالعظیم در عراق، شاید حق داشته باشیم دایک بسازیم و آب را در بخش ایرانی تالاب نگه داریم، اما از سوی دیگر با این دایک ارتباط دو قسمت تالاب قطع می‌شود، هیچ مطالعه اکولوژیکی برای احداث دایک و دریچه‌ها صورت نگرفته است، موجودات و ماهی‌های مهاجر تالاب، مرزهای جغرافیایی نمی‌شناسند و این دایک باعث مسدود شدن مسیر و از بین رفتن ذخایر و زیستگاه‌ها می‌شود.

             

            بدون مطالعه

            این استاد دانشگاه و محقق، استخراج نفت و توسعه آن در هورالعظیم را بزرگترین نگرانی دوستداران محیط زیست می‌داند و می‌افزاید: جاده‌ها و تاسیسات بدون مطالعات زیست محیطی احداث می‌شود، اگر بخواهیم می‌توانیم محیط زیست پاک داشته باشیم به شرطی که هدف فقط استخراج نفت باشد.

            سواری در مورد تخلیه زهاب‌های نیشکر به مخزن شماره 5 تالاب می‌گوید: اکوسیستم تالاب متناسب با آب شیرین است و تحمل زهاب‌های شور نیشکر را ندارد، این مسئله مشکلات و دگرگونی‌های عظیم در این اکوسیستم ایجاد خواهد کرد.

            به گفته وی، تالاب‌های مرزی جایگاه ویژه و حساسی در جهان دارند و جوامع بین‌المللی نگران حیات هور هستند، با توجه به اهمیتی که این تالاب مرزی دارد نه ایران و نه عراق نمی‌توانند به تنهایی برای حفظ و ثبت بین‌المللی آن اقدام کنند.

             

            قطعه قطعه

            جاده‌های جنگی، هورالعظیم را پنج قطعه کرده‌اند، مخزن یک و دو تنها مخزن‌های آبدار هستند، دریچه‌های مخزن 3 با مصوبه کار گروه تالاب‌ها آبان‌ماه باز شد و یک ماه بعد با مصوبه ستاد خشک‌سالی و فشارهای شرکت نفت دوباره خشک شد و مخزن 5 هم فقط از زهاب‌های شور نیشکر آب می‌گیرند.

            سیدعادل مولا معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان می‌گوید: حق‌آبه هورالعظیم در سال‌های اخیر هیچ‌گاه تامین نشده، خشک‌سالی هم مزید بر علت بوده است، در این دوران سهمیه‌ای معادل 5 مترمکعب بر ثانیه به هور اختصاص یافت اما به دلیل مدیریت نشدن برداشت‌های اراضی بالادست، این آب هیچ‌گاه به تالاب نرسید.

            سال 87 بود که وزیران عضو کمیسیون اقتصاد در مقابل دیدگان سازمان حفاظت محیط زیست بیش از 7 هزار هکتار از اراضی تالاب را برای 30 سال به شرکت نفت واگذار کردند تا عملیات اکتشاف و بهره‌برداری انجام دهد، از آن زمان هر روز خبر جدیدی از تخریب‌ هورالعظیم به گوش می‌رسد.

            مولا می‌گوید: پیمانکاران شرکت نفت 70 درصد تالاب را تخریب کرده‌اند، برای اینکه به تاسیسات نفتی آسیب نرسد، مخازن 3، 4 و 5 تالاب برای فعالیت‌های میدان نفتی آزادگان خشک نگه داشته شده و اجازه نمی‌دهند حداقل آب هم به این اراضی برسد.

            وی تصریح می‌کند: با وجودی که مجوز فعالیت شرکت نفت در این تالاب به صورت مشروط و براساس ضوابط زیست‌محیطی صادر شده اما شرکت نفت به هیچ‌کدام از این تعهدات عمل نکرده ‌که این مسئله در حال پیگیری از طریق مراجع قانونی است.

            تخریب مناطق تالابی و قطعه قطعه کردن تالاب، عدم ارائه برنامه‌های احیایی، جلوگیری از ورود آب به مخازن و ممانعت از تبادل آبی، استقرار واحدهای غیرمجاز اغلب در قسمت شمال تالاب، عدم مدیریت پسماندها و فاضلاب‌ها در محیط تالابی، آتش زدن حوضچه‌های نفتی در تالاب از ابتدای حضور تا کنون و تخلیه پسماندهای نفتی در محدوه تالابی از جمله تخلفات میدان نفتی آزادگان در هورالعظیم است که این مقام مسئول به آنها اشاره می‌کند.

             

            اخراج ناظران

            به گفته وی، شرکت نفت نه تنها به تعهدات زیست محیطی خود در این تالاب عمل نکرده بلکه ناظران محیط زیست را نیز اخراج کرده است.

            تخریب‌‌های وسیع، سبب شده نتوانیم برای ثبت این تالاب در کنوانسیون بین‌المللی‌ رامسر (کنوانسیون بین‌المللی برای حفاظت از تالاب‌ها) اقدام کنیم، این در حالیست که کشور عراق برای ثبت دو سوم این تالاب که در خاک این کشور است، فعالیت‌های خود را آغاز کرده و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی در شرف بازدید از آن هستند. 

             

            ام سعد

            در پیچ و خم‌های جاده اکتشاف – همان که میدان نفتی آزادگان برای ساختنش بخش شمالی هور را خشکانده- در فاصله کمی از دکل‌های نفتی و کانکس‌های شیک چینی‌ها و شرکت نفتی‌ها، کپرهای حصیری و گله‌ای گاومیش نمایان می‌شود.

            «ام سعد» با شوهر و پسر و خانواده برادر شوهرش 9 ماه از سال را به تنهایی در این کپرها بیتوته می‌کنند، فقط به خاطر گاومیش‌ها، و آن سه ماه دیگر که گرمای هوا به اوج می‌رسد، به رُفیع می‌روند، تعدادی از بچه‌ها را با خودشان نیاورده‌اند تا به مدرسه بروند و آنهایی هم که آمده‌اند از خیر تحصیل گذشته‌اند، لازم نیست بگویند تا بفهمیم که از امکانات اولیه زندگی هم بی‌بهره‌اند، نه برق، نه آب و نه هیچ چیز دیگر، با این‌همه هنوز مهمان‌نوازند.

            «ام سعد» گروه خبرنگاران را به نان گرمی که برای ناهار پخته است مهمان می‌کند و در پاسخ به اینکه آب از کجا می‌آورید، می‌گوید: تانکرهایی که برای شرکت نفتی‌ها آب می‌آورند به ما هم چند بشکه‌ای می‌دهن،. خدا خیرشان بدهد... ظاهراً به همین قانع است.

            گزارش: فارس/  نادره وائلی‌زاده

            + نوشته شده در  دوشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 15:22  توسط امیر رحمانی  | 

            افتخارات خوزستان

            مدیر کانون پرورش فکری بهبهان:
            مربی هنری بهبهانی نمونه کشوری شد

            خبرگزاری فارس: مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بهبهان گفت: مربی هنری این کانون موفق به کسب عنوان مربی نمونه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سطح کشور شد.

            خبرگزاری فارس: مربی هنری بهبهانی نمونه کشوری شد

            نوریجان بازیانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بهبهان اظهار کرد: بهبهان دارای سه مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بوده که هر کدام در تمام روزهای سال میزبان و پذیرای کودکان و نوجوانان این شهرستان است.

            وی افزود: اجرای برنامه‌های آموزشی، علمی، هنری و فرهنگی باعث شده هر سال بر اعضای این مراکز افزوده شده و شور و انگیزه بیشتری به مسئولان و مربیان آنها برای اجرا و تدارک برنامه‌های متنوع بدهد.

            مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بهبهان تصریح کرد: مربیانی نیز که در این سه مرکز مشغول به فعالیت هستند، با رشته‌های خود به طور کامل آشنایی داشته و خلاقیت‌های زیادی دارند که به بهترین صورت آنها را به کودکان و نوجوان منتقل می‌کنند.

            وی با اشاره به مخازن کتاب مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بهبهان خاطر نشان کرد: همچنین اعضای این مراکز می‌توانند با مراجعه به مخازن کتاب آنها به عناوین زیادی از کتاب در حوزه‌های مختلف دسترسی پیدا کرده و به راحتی از آنها استفاده کنند.

            بازیانی در ادامه با بیان اینکه همه مربیانی که در این کانون‌ها فعالیت می‌کنند در حال تلاش برای ارائه بهترین آموزش‌ها و برنامه‌ها هستند، گفت: ناهید مهران‌فر، مربی هنری مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بهبهان پس از رقابت با 50 نفر از مربیان هنری کانون‌ها به عنوان یکی از هفت مربی هنری نمونه کانون معرفی شد.

            وی اضافه کرد: عوامل عملکردی، توسعه فردی، عوامل رفتاری و موفقیت‌های کاری از جمله معیارهای ارزیابی مربیان و کارشناسان نمونه کانون و ملاک‌های ارزیابی عنوان شده است.

            مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بهبهان در خصوص مراسم تقدیر از این مربیان نیز بیان کرد: مراسم تجلیل از مربیان نمونه مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور، 12 اردیبهشت‌ماه همزمان با روز معلم در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون برگزار شد.

            وی در پایان ابراز امیدواری کرد؛ این موفقیت‌ها برای بهبهان ادامه داشته و در آینده شاهد افتخارات بیشتری برای بهبهان و مردم این شهرستان باشیم.

            + نوشته شده در  دوشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 15:19  توسط امیر رحمانی  | 

            اخبار روز خوزستان

            وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح گفت: عمليات پاكسازي منطقه شلمچه كه در طول جنگ تحميلي به آلوده‌ترين منطقه جهان تبديل شده بود، با برنامه‌ريزي، تلاش و همت مركز مين‌زدايي كشور و گروه‌هاي عملياتي سپاه، ارتش و پيمانكاران بخش خصوصي تا پايان امسال به اتمام مي‌رسد.
            به گزارش مشرق به نقل از ايسنا، سردار احمدي وحيدي كه براي بازديد از روند عمليات پاكسازي به استان خوزستان سفر كرده است، تاكيد كرد: با اتمام كار عمليات پاكسازي، بي‌ترديد روند اجراي طرح‌هاي توسعه‌ در اين منطقه با شتاب بيشتري دنبال خواهد شد.

            وي با اشاره به برخي دشواري‌ها در كار پاكسازي ميادين آلوده، خاطرنشان كرد: تله شدن مين‌هاي جهنده و والمر، به‌هم‌ريختگي ميادين بر اثر آبرفتي بودن زمين، جابجايي مين بر اثر حركت خاك، تراكم زياد مين‌هاي جهنده و والمر و ضدخودرو، پنهان شدن مين در لايه‌هاي زيرين خاك، وجود ميدان مين در شيب‌هاي تند و مناطقي كه زير آب بوده و در حال حاضر خشك شده است و نيز رملي بودن برخي مناطق، از دلايل صعوبت و سختي كار است.

            نماينده ويژه رييس‌جمهور در امور پاكسازي ميادين مين مهمات خوشه‌اي و مهمات بجامانده از جنگ تصريح كرد: با وجود موانع ياد شده، نيروهاي مركز مين‌زدايي، سپاه، ارتش، بسيج و بخش خصوصي همچون دوران دفاع مقدس با شجاعت و همت بلند خود و تقديم 71 شهيد و 408 جانباز، مصمم هستند گام‌هاي نهايي را براي حل اين معضل ملي با شتاب بيشتري بردارند.

            وزير دفاع با بيان اينكه "صحنه‌هايي كه در عمليات پاكسازي ميادين مين و مهمات عمل نكرده بوجود آمده، همچون صحنه‌هاي دفاع مقدس افتخار آفرين و حاكي از تداوم روحيه بسيجي و جهادي آن دوران حماسي است"، از دست‌اندركاران اين اقدام مهم ملي قدرداني كرد و گفت: با توجه به سطح آلودگي مناطق كشورمان به مين، مهمات خوشه‌اي و مهمات بجامانده از جنگ كه كشورمان را به يكي از آلوده‌ترين كشورهاي جهان تبديل كرده است، اميدواريم ايران اسلامي در آينده نزديك از ليست كشورهاي آلوده به مين حذف شود.

            بر اساس اين گزارش، در جريان بازديد وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در منطقه عمومي شلمچه و در حضور وي، مين‌ها و مهمات عمل نكرده جمع‌آوري شده در اين منطقه، در دو چاله بزرگ انفجاري منهدم شد.
            + نوشته شده در  دوشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 12:24  توسط امیر رحمانی  | 

            اخبار مرکز استان

            حاشیه کارون به پارکهای مدرن تجهیز می شود
            اهواز - خبرگزاری مهر: مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اهواز گفت: شهر بازیهای مدرن در پارکهای ساحلی حاشیه رودخانه کاورن در اهواز به زودی اجرا می شود.

            فرزاد پویان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: طراحی و جانمایی زمینهای بازی و فضای سبز شهربازی پارکهای ساحلی از مهمترین برنامه‌های سازمان پارکها در سال جاری است.
             
            وی تصریح کرد: طراحی و جانمایی زمین شهربازی مدرن پارک ساحلی چمران تا پارک قوری انجام شده و اجرای این پروژه از سوی سازمان پارکها و فضای سبز در حال انجام است.

            پویان افزود: طراحی و جانمایی شهربازی سرپوشیده در حدفاصل پل هفتم تا پارک ساحلی علی بن مهزیار(ع) توسط کارشناسان این سازمان انجام شده و در آینده نزدیک در مرحله ی اجرا قرار خواهد گرفت.

            مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اهواز تصریح کرد: مطالعه و برنامه ریزی برای استفاده از فضاهای سبز به عنوان پارک شهری و تفرجگاهی، تهیه و تدوین طرح ساماندهی پارکهای محلی و قطعات فضای سبز موجود شهر اهواز از جمله برنامه های این سازمان در سال جاری است.

            پویان با تاکید بر توسعه فضاهای سبز شهر اهواز عنوان کرد: شناسایی و جانمایی اراضی مستعد برای توسعه فضای سبز و ارائه راهکار به منظور حفظ و احیای فضای سبز موجود در سطح پارکهای ساحلی از برنامه هایی است که به طور جدی در حال پیگیری و انجام است.
            + نوشته شده در  دوشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 12:6  توسط امیر رحمانی  | 

            اخبار اقتصادی استان

            مديركل شيلات خوزستان خبرداد:
            بزرگترين بندر كشور امسال در آبادان احداث مي‌شود
            اقتصادي  18/2/1391  09:37:57
            912-11674-5 كد خبر
            RSS :: پرینت

            مديركل شيلات خوزستان گفت: آبادان به دليل موقعيت ممتازي كه در ساحل دريا دارد، از لحاظ ذخاير آبزيان داراي وضعيت فوق‌العاده‌اي در كشور و استان است، به‌طوري‌كه بيش از 30 درصد از كار صيد استان در شهرستان آبادان و توسط صيادان آباداني انجام مي‌شود.

             سيدرحيم مغينمي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه‌خوزستان، اظهاركرد: امسال با احداث بندر ثامن‌الائمه آبادان كه به عنوان بزرگترين بندر كشور به حساب مي‌آيد سعي‌ داريم مراكز تخليه صيد، همچون اسكله‌ها را از نظر امكانات و تجهيزات ارتقا دهيم.

             وي با بيان اين‌كه بندر ثامن‌الائمه آبادان از مصوبات هيات دولت بوده و بيش از 13 ميليارد تومان اعتبار براي آن‌ پيش بيني شده است، افزود: خوشبختانه با مصوبه اخير هيات دولت قرار شد كه امور متفرقه، سود و جرائم مربوط به صنعت ميگو  كه در بانك‌ها انباشته شده بود به نحوي به پرورش‌دهندگان بخشيده شود. 

            مديركل شيلات خوزستان با اشاره به تصويب سهم اعتباري 100 ميليارد توماني براي پرورش دهندگان ميگو در استان‌هاي جنوبي گفت: اگر سهم خوزستان از اين اعتبار پرداخت شود مي توان مشكلات حدود 70 درصد از مزارع ميگو استان با بانك‌ها را به‌طور قطعي حل كرد كه اين موضوع اقدام بزرگي براي احيا صنعت ميگو در استان محسوب مي شود.وي بيان‌كرد: امسال پيش‌بيني مي‌كنيم حدود 20 تا 25 مزرعه ميگو در استان فعال شود؛ با اين تعداد مزرعه، توليد ميگوي استان به 400 و 500 تن افزايش خواهد يافت.

             مغينمي با اشاره به اسكله بزرگ آبادان كه در دورن شهر واقع شده است، تصريح‌كرد: اگر اسكله آبادان احداث شود، امكانات خوبي براي صيادان فراهم خواهد شد و آن‌ها خيلي راحت مي‌توانند سوخت‌گيري كرده و محصولات‌ خود را در شرايط و قيمت بهتري بفروشند.وي از اجراي طرح حمايتي نوسازي ناوگان صيادي براي لنج‌‌هاي چوبي و دريافت تسهيلات از بانك خبرداد و عنوان‌كرد: اين‌كه گفته مي‌شود ذخاير دريايي تحت فشار است و صيد محدوديت‌هاي زيادي دارد، مساله اي عمومي بوده و صيد دريا در تمام دنيا رو به كاهش است. بايد براي بهره گيري از شيوه‌هاي نوين و صنايع جانبي و روش‌هايي كه براي صيد ارزش افزوده دارد و همين‌طور ذخايري كه تاكنون برداشت نشده‌اند برنامه‌ريزي كرد.همچنين اگر تسهيلات ارزان قيمتي را در اختيار صيادان قرار دهيم قطعا روند بهتري براي صيد ايجاد خواهد شد.مديركل شيلات خوزستان ادامه‌داد: به كمك موسسه تحقيقات، در يك فصل ممنوعيتي براي صيد ميگو در نظر گرفته شد تا ذخاير اين بخش از بين نرود. در طول سال نمي توان به صيد ميگو پرداخت ، بنابراين در دو مقطع از سال صيد ميگو را براي صيادان آزاد گذاشته‌‌ايم.

            مغينمي با بيان اين‌كه 10 درصد ذخاير دريايي كشور در خوزستان است، گفت:‌ در خوزستان دو نوع ميگوي ببري و سفيد وجود دارد كه ميگوي ببري در مرداد ماه و آن‌ هم به مدت 5 روز و ميگو سفيد در اواخر بهمن‌ماه و به مدت 45 روز قابل صيد هستند.

            + نوشته شده در  دوشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 12:0  توسط امیر رحمانی  | 

            یک تحلیل سیاسی

            دورنمای ژئوپلیتیک شیعه در عراق

            خبرگزاری فارس: حدود هفتاد درصد از جمعیت حوزه ی نفتی خلیج فارس را شیعیان تشکیل می دهند. چاه های نفت در کشورهای این منطقه به طور عمده در مناطق شیعه نشین قرار دارد.

            خبرگزاری فارس: دورنمای ژئوپلیتیک شیعه در عراق

            چکیده

            در این نوشتار سعی شده است سامان ژئوپلیتیکی شیعیان در عراق آینده، تبیین شود. در ابتدا دو سناریوی اساسی درباره ی نظام سیاسی آینده عراق و ویژگی های هر کدام، مورد بررسی قرار گرفته است. با بررسی واقعیت های امروزی عراق می توان نتیجه گرفت از دو سناریوی نظام دموکراتیک مبتنی بر فدرالیسم و نظام استبدادی، شرایط برای تحقق سناریوی اول فراهم است.

            با توجه به عناصر ژئوپلیتیکی در صورت وقوع نظام دموکراتیک مورد نظر، می توان به این نتیجه رسید که وزن و قلمرو ژئوپلیتیکی شیعیان ارتقا خواهد یافت. جمعیت، حکومت و نهادهای سیاسی، موقعیت و منابع طبیعی، از جمله عناصر ژئوپلیتیکی است که مورد بررسی قرار گرفته اند.

            مقدمه

            هرچند مطالعات شیعه شناسی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در بسیاری از مراکز علمی جهان آغاز شد، اما بعد از سرنگونی صدام و به قدرت رسیدن شیعیان در عراق، این مطالعات از گستردگی و اهمیت بیشتری برخوردار شده است. در حال حاضر چهار دانشگاه حیفا، تل آویو، باریلان و اورشلیم درباره ی شیعه مطالعه می کنند. تمام دانشگاه های بزرگ دنیا در موضوع «اسلام شناسی» که بخش مهمی از آن را «شیعه شناسی» تشکیل می دهد، به طور جدی به تحقیق و مطالعه می پردازند (تقی زاده، 1384، ص5).

            از طرف دیگر تحولات کشور عراق و نقش شیعیان برای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت فراوانی برخوردار است؛ زیرا این تحولات تأثیر بسزایی در امنیت و منافع ملی آن بر جای خواهد گذاشت؛ بنابراین ضروری است روند تحولات احتمالی آینده ی این کشور، مورد بحث و بررسی قرار گیرد.(1)

            تعریف مفاهیم

            ژئوپلیتیک: این علم به بررسی تأثیر پدیده های جغرافیایی به ساختارها و نهادهای سیاسی، حکومتی و غیرحکومتی و تحولات آنها و خصوصیات روابط با دیگر دولت ها می پردازد (عزتی، 1373، ص88). بر اساس تعریفی دیگر، ژئوپلیتیک دانش کسب قدرت است (حافظ نیا، 1385، ص17).

            ژئوپلیتیک شیعه: در این نوشتار تشیع به عنوان یک موضوع ژئوپلیتیک در نظر گرفته شده است؛ زیرا قسمت عمده ای از پیروان این مذهب در منطقه ای قرار گرفته اند که بر روابط قدرت در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی بسیار تأثیرگذار می باشند. حدود هفتاد درصد از جمعیت حوزه ی نفتی خلیج فارس را شیعیان تشکیل می دهند. چاه های نفت در کشورهای این منطقه به طور عمده در مناطق شیعه نشین قرار دارد (محمدپور، 1385، ص252).

            ژئوپلیتیک داخلی و خارجی : فراسنوآ توال (Francois Toile) در تحلیل کانون های نهضت شیعی، از دو مفهوم ژئوپلیتیکی استفاده کرده است:

            1. «ژئوپلیتیک داخلی» که گستره و شدت تأثیرگذاری هر جامعه ی شیعی بر مجموعه تحولات و سیاست های داخلی یک کشور است.

            2. «ژئوپلیتیک خارجی» که قدرت تأثیرگذاری جامعه ی شیعی بر تحولات و سیاست های منطقه ای و بین المللی است (فاضلی نیا، 1386، ص38-39).

            نظام استبدادی بر محور پان عربیسم: نظامی است که یک خانواده یا عشیره، کشور را با محوریت و تأکید بر ناسیونالیسم عربی، هدایت و کنترل می کند. کشورهای عربستان، امارات متحده عربی و عمان، تجلی آشکار این چنین حکومتی به شمار می آیند. این نظام سیاسی بدیهی ترین حقوق شهروندی همچون آزادی، مشارکت سیاسی، انتخابات و... را نفی کرده، با خشونت هرچه تمام تر با مخالفان برخورد می نماید.

            گروه های پان عرب ضمن به قدرت رسیدن، به افراط گراییدند؛ یک بار در دهه ی 1930 و یک بار دیگر از سال 1968 به این سو، گرایش فاشیستی پیدا کردند. هدف نهایی آنها برپایی یک ملت متحد عرب سنی بود که هرگز تحقق نیافت. هر اندازه این گروه ها در این جهت کوشش کردند، ایستادگی در مقابل آنها تندتر شد؛ همین امر باعث شد سطح سرکوب و سلطه ی دولت افزایش یابد.

            این پدیده نیز به سهم خود در میان کسانی که ادغام در ملت عرب را نپذیرفتند و کسانی که بیش از پیش از قدرت سیاسی محروم می شدند، این احساس را دامن زد که آنها تحت حاکمیت و سلطه ی اقوام دیگر هستند (حاجی یوسفی، 1386، ص90).

            به موازات برتری و گسترش پان عربیسم، گروه های عرب گرای سنی در ارتش، ادارات دولتی و بعدها حزب بعث، به تدریج سایر گروه های قومی و مذهبی را از کار بر کنار کردند. چند نمونه کافی است تا این فرایند نشان داده شود.

            در طول دوران پادشاهی، هنوز پانزده درصد مقامات عالی رتبه و 25 درصد مقامات پایین تر دولت را کردها تشکیل می دادند. در آغاز دهه ی 1930 بخش ناشناخته، اما مهمی از مقامات دولتی، اعراب یهودی بودند. در دهه ی پس از 1958کردها تنها دو درصد مقامات عالی رتبه و سیزده درصد سمت های پایین تر دولت را اختیار داشتند (Ferhad Ibrahim, 1983,P 40). یهودیان به طور کلی از حکومت و بعدها از کشور رانده شدند. در سال های 1936-1952 هنوز 54 درصد اعضای فرماندهی مرکزی حزب بعث، شیعه بودند. سهم آنها در خلال سال های 1963-1970 به شش درصد کاهش یافت (Batatu, 1978,1080).

            حکومت صدام حسین در عراق، نمونه ی بارز چنین حکومتی بود. به رغم اینکه عرب های سنی در عراق 20 تا 25درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دادند، با کمک استعمارگران انگلیس با شعار پان عربیسم و در اتصال با کشورهای عرب منطقه، نظام دیکتاتوری و خشن اقلیت را به وجود آوردند. انگلیس به این واقعیت پی برده بود که هیئت حاکمه ای که تنها بیست درصد از جمعیت یک کشور را نمایندگی می کند، به سادگی به قیمومیت خارجی تن می دهد.

            از دید اکثر مردم، دولت این کشور عامل خارجی محسوب می شد. رژیم هر روز بیش از پیش قبیله ای تر، بی رحم تر، سنی تر و عرب تر شد. آشوری ها در یک تهاجم نظامی در سال 1933 نابود شدند. یهودیان پس از مصادره ی اموال شان از کشور خارج شدند. میلیون ها شیعه و کرد کشته و یا آواره ی کشورهای دیگر شدند (سلطانی نژاد، 1386، ص210). قدرت دولت رشد کرد. استیلای تکریتی ها - همشهریان صدام - رژیم را بیش از پیش از جامعه ی بزرگ اطراف خود جدا کرد. رژیم با مجهز کردن خود و طرفداران خویش به تفکر پان عربیسم. ابزار لازم و کافی را برای محروم کردن دیگران از حاکمیت بر سرنوشت خویش ایجاد کرد؛ از سوی دیگر این شعار پوشش نوینی برای قبیله گرایی این رژیم شد.

            صدام بارها به پان عرب بودن خود اعتراف کرده، به آن افتخار کرده بود. صدام حسین به طور مستمر جنایت های فراوانی علیه شیعیان، کردها و دیگر اقوام عراقی، برای جامه ی عمل پوشاندن به این شعار مرتکب می شد؛ در مقابل سعی می کرد عرب های سنی کشورهای همسایه را به شیوه های گوناگون جذب کند (بلداجی، 1383، ص15).

            طرفداری از پان عربیسم توسط طیفی از عرب های سنی، در طول تاریخ گذشته ی این کشور، حتی در زمان عثمانی موضوعی نیست که به طور ناگهانی فروکش کرده باشد؛ به طور قطع این رویکرد در حال حاضر نیز طرفدارانی به ویژه در بین بعضی از اعضای حزب بعث دارد. نخبگان عراقی که تحت حکومت صدام رشد کردند، به طور خشونت باری با دموکراسی سازی که تقریباً منجر به از دست دادن قدرت آنها می شود، مخالفت می کنند.

            به طور کلی ویژگی های نظام سیاسی مبتنی بر پان عربیسم، به شرح ذیل است:

            1. حکومت اقلیت (خانواده، عشیره و...) بر اکثریت جامعه؛

            2. تأکید بر ناسیونالیسم متعصبانه ی عربی به عنوان محور هویت ملی؛

            3. نادیده انگاشتن بدیهی ترین حقوق شهروندی، همچون انواع آزادی ها، مشارکت سیاسی و حق انتخاب برای اکثریت جامعه؛

            4. استفاده از انواع خشونت برای سرکوب مخالفان؛

            5. وابستگی به بیگانه به علت عدم وجود عناصر قدرت زای لازم و کافی در داخل، نظام دموکراتیک مبتنی بر فدرالیسم: فدرالیسم شکلی از سازمان سیاسی دولت است که بر حاکمیت دو گانه ی مرکز و مناطق استوار است و در چارچوب آن هر یک از دو سطح حاکمیت، حدود و اختیارات مشخص خود را داشته، در حوزه ی صلاحیت خود اعمال اقتدار می کنند. فدرالیسم در گام نخست، بر میزان قابل توجهی از تفاهم و ادراک متقابل میان واحدهای شکل دهنده ی نظام فدرالی مبتنی است.

            درباره فدرالیسم، مبانی نظری آن و تحقق دولت - کشور فدرال سه قانون پیشنهاد شده است: قانون فراداشت (لزوم تحقق نهادهای مشترک با صلاحیت و اختیارات فراگیر کلیه ی اعضای فدرال)، قانون خودمختاری (هر منطقه یا استان، دارای صلاحیت سیاسی و سازمانی ویژه باشد) و قانون مشارکت (استقلال نسبی، در عین سپردن حاکمیت و سازمانی ویژه باشد) و قانون مشارکت (استقلال نسبی، در عین سپردن حاکمیت به دولت مرکزی) (قاضی، 1368، ص261). در نظام فدرالیته، فرهنگ مشارکت و عنصر همکاری، امری قطعی و ضروری است.

            در حال حاضر بسیاری از گروه های شیعی، همچنین کردهای عراق، طرفدار نظام فدرالی در عراق هستند. رهبران کرد عراق، از جمله مسعود بارزانی و جلال طالبانی رهبران دو حزب عمده ی کرد، یعنی حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان عراق و نیز رسول مامند و محمد عثمان، رهبران احزاب کوچک تر سوسیالیست کردستان و سوسیالیست متحد کردستان (اسدی، 1381، ص234) با اتخاذ مواضع هماهنگ، آینده ی بهتر مناطق کردنشین عراق را در شرایط حساس کنونی، در قالب عراقی متحد و یکپارچه پیگیری می کنند (دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی، 1384، ص133).

            کردها جدی ترین طرفداران فدرالیسم در عراق هستند. اگرچه به عنوان گزینه ی اول خواهان استقلال هستند. اما اکثر آنها عملگرا بوده، معتقدند استقلال عراق تا زمانی که کشورهای دیگر نظیر ترکیه در برابر آن مقاومت می کنند، امکان پذیر نیست؛ بنابراین فدرالیسم دومین انتخاب برتر کردهاست؛ زیرا امکان تصمیم گیری بسیاری از مسائل سیاسی و اجتماعی را فراهم می سازد. فدرالیسم همچنین آنها را قادر می سازد از هویت شان دفاع کنند.

            مسعود بارزانی رئیس حزب دموکراتیک کردستان معتقد است: فدرالیسم، «عراق را متحد و مشکلات قدیمی و پیچیده ی آن را حل و فصل خواهد نمود»؛ همچنین «اتحاد ملی و همبستگی عراق را تقویت خواهد کرد» (BBC Worldwide Monitoring December 1, 2002). جلال طالبانی مؤسس و دبیرکل اتحاد میهنی کردستان نیز اظهار می دارد: فدرالیسم، «از اتحاد عراق حمایت خواهد کرد و اجرای تمامی حقوق مشروع و مطالبات مردم عراق را تضمین خواهد کرد» (Ibid, March 8,2003).

            اپوزیسیون عراق، نخستین بار در دسامبر 2002 در همایش رهبران اپوزیسیون، شامل کردها، سنی ها و شیعیان که در لندن برگزار شد، حمایت خود را از فدرالیسم اعلام کرد. اعضای کنفرانس توافق کردند:« اگر ساختار آینده ی دولت عراق فدرال نباشد، این کشور دموکراتیک نخواهد شد.» آنها معتقد فدرالیسم برای دموکراسی ضروری است؛ زیرا از اراده ی اقلیت در برابر اراده اکثریت حمایت می کند. (conference of the iraq opposition , 2002)

            عبدالعزیز حکیم بعد از ملاقاتی که با آیت الله سیستانی داشت، خواستار یک منطقه خودمختار در سراسر مناطق شیعه نشین جنوب عراق و جنوب بغداد شد. وی گفت: برای شیعیان ضرورت است اختیارات حکومتی وسیعی برای جنوب به دست آورند. وی افزود: «به منظور حفظ توازن سیاسی در کشور، عراق باید تحت یک نظام فدرالی همراه با دولت مرکزی اداره شود... . ما فکر می کنیم شکل گیری یک منطقه ی کامل در جنوب، ضروری است» (Wong, August 12, 2005). این اظهارات تنها چهار روز قبل از تاریخ مقرر برای تکمیل پیش بینی قانون اساسی از طرف رهبر مهم ترین تشکُّل سیاسی شیعه عراقی ابراز شد. پیشتر بعضی از رهبران لائیک شیعه، از جمله احمد چلبی خواستار خودمختاری برای جنوب شده بودند(همان، ص246).

            هرچند نظر رسمی حزب الدعوه، مخالفت با فدرالیسم بوده است، اما به نظر می رسد در این حزب نظر واحدی در مورد مذکور وجود نداشته باشد. گروه مقتدا صدر با خودمختاری جنوب مخالفت کرد؛ شماری از رهبران سنی عراق از جمله فخری القیسی، یکی از اعضای گروه پانزده نفری سنی، صالح المطلق عضو دیگر این گروه، میشن الجبوری، و ایاد السمره ای از حزب میانه رو اسلامی با فدرالیسم و خواست شیعیان در این رابطه مخالفت کردند (Georgy, August P.19,2005).

            علاوه بر آنها، فدرالیسم در داخل و خارج عراق، مخالفاتی دارد؛ از جمله مخالفان خارجی ترکیه و مخالفان داخلی، بعضی از اعراب سنی می باشند. حزب بعث و اعراب سنی که پرقدرت ترین گروه در زمان امپراطوری عثمانی بودند، تحت لوای سلطنت عراق و بعد از آنکه حزب بعث کنترل کامل عراق را به دست آورد، قدرت مطلقه را در دست گرفتند. ایشان چه در گذشته و چه در حال حاضر، به شدت با خودمختاری کردها، مخالف بوده و هستند (حاجی یوسفی، 1386، ص214).

            در قانون اساسی موقت عراق، نظام فدرال به رسمیت شناخته شده است. در ماده 4 قانون اساسی موقت عراق، در این باره چنین آمده است: «نظام حکومتی عراق جمهوری، فدرالیستی، دموکراتیک و تکثرگرا خواهد بود و قدرت در آن بین حکومت فدرال و دولت های منطقه ای، استان ها و شهرها و ادارات محلی تقسیم می شود...» (دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی، 1384، ص140).

            به طور کلی، ویژگی های نظام فدرالی در عراق به شرح ذیل است:

            1. مشارکت تمامی گروه های قومی به ویژه شیعیان، کردها و عرب های سنی؛

            2. رضایت بیشتر احزاب و گروه های شیعه و اقلیت بزرگ کرد؛

            3. با توجه به اینکه مناطق نفت خیز عراق در شمال (منطقه کردنشین) و جنوب (منطقه شیعه نشین) قرار دارد، این چنین نظامی، منافع اقتصادی و سیاسی بسیاری برای آنها در بر دارد و برعکس امکان متضرر شدن عرب های سنی به علت بهره مند نبودن از این موهبت، وجود دارد.

            واقعیت های امروز عراق

            با سرنگونی صدام، روند پان عربیسم متوقف شد؛ فرایندی که از دهه ی 1920 توسط نخبگان عرب سنی این کشور آغاز شد و تا قبل از سرنگونی صدام در دستور کار تمامی دولت ها قرار داشت. در سه دهه ی اخیر، سیاست عربی سازی از اصول مهم ایدئولوژی و سیاست حزب بعث بود. بعد از سرنگونی صدام و روند حاکم بر تحولات سیاسی عراق، روند عربی سازی پایان یافت. بر اساس قوانین موضوعه، در حال حاضر سعی شده است تقسیمات بر اساس وزن اقوام شیعه، کرد، ترکمن، عرب سنی و مسیحی انجام شود.

            سرنگونی صدام زمینه ی حضور شیعیان و خروج آنها از انزوا را فراهم ساخت. از آن زمان، شیعیان در عرصه ی سیاسی - اجتماعی به شدت فعال شده اند. امریکا که با شعار استقرار دموکراسی به اشتغال عراق مبادرت ورزید، نمی تواند اکثریت شیعه این کشور را نادیده بگیرد و از ورود آنها به عرصه ی سیاست و حکومت جلوگیری کند.

            در نوامبر 2003 روزنامه واشنگتن پست از متقاعد شدن امریکا برای تشکیل دولتی با اکثریت شیعه در عراق خبر داد و اعلام کرد: دولت بوش به این نتیجه رسیده است که حکومت شیعیان در عراق امری اجتناب ناپذیر است و این موضوع لزوماً با منافع امریکا در تضاد نیست (خبرگزاری مهر، 82/8/30). در عمل نیز تاکنون روند حاکم، حاکی از نقش اساسی شیعیان در دولت سازی این کشور بوده است. چهارده عضو از شورای 25نفره حکومت انتقالی و حداقل 55درصد از اعضای کنفرانس ملی عراق، شیعه بوده اند. از 33عضو کابینه ی دولت موقت عراق نیز هفده نفر دارای مذهب تشیع بوده اند (رازانی، 1384، ص106)؛ بنابراین به نظر می رسد دولت امریکا نیز حضور شیعیان را در روند دولت سازی پذیرفته است.

            سرنگونی صدام و نقش تأثیر گذار شیعیان بر کنترل بحران های پس از آن، موجب ایجاد و گسترش نوعی خودآگاهی و خودباوری و توجه به اهمیت خود در معادلات سیاسی شده است. در همین راستا، مرجعیت شیعه که همواره از جایگاه و نفوذ گسترده ای در بین شیعیان برخوردار بوده است، در این دوره نقش بسیار تأثیرگذاری در دولت سازی عراق ایفا کرده است.

            آیت الله سیستانی اشغالگران را تحت فشار قرار داد تا در این کشور انتخابات آزاد برگزار کنند. اشغالگران در ابتدا از انجام آن با این ادعا که هنوز شرایط برای انجام انتخابات فراهم نشده است، سرباز می زدند. در این زمان تظاهرات صد هزار نفری با خواست انتخابات همگانی در ژانویه 2004 در بغداد برگزار شد که بسیاری از سنی ها نیز در آن شرکت داشتند. این تظاهرات قدرت نمایی مرجعیت برای تحمیل خواسته ی خود به امریکایی ها محسوب شد.

            برمر حاکم امریکایی معتقد بود: «باید زمانی انتخابات عمومی را برگزار کنیم که منافع ما را تأمین کند. ممکن است در وضعیتی مثل وضع حاضر، کسانی که برنامه های امریکا را رد می کنند، در انتخابات پیروز شوند (www.Negaresh.de/didgah/Iot-Iraq-htm).

            استدلال مقامات امریکایی مبنی بر کمبود وقت و ابهام در آمار جمعیت، از طرف هیئت تخصصی ارسالی از سازمان ملل ردشد. این هیئت اطلاعات موجود در بانک های اطلاعاتی که در زمان خود از طرف سازمان ملل برای «نفت در برابر غذا» تهیه شده بود را برای برگزاری انتخابات کافی اعلام کردند و در نهایت پس از مشکل تراشی های متعدد، حاضر به انجام انتخابات شدند (The Political transition in Iraq, 2004).

            بعد از انتخابات، شرایط برای تدوین قانون اساسی فراهم شد. آیت الله سیستانی بر روند تدوین قانون اساسی نظارت نمود؛ به طوری که نقش سیاست مداران سکولار و طرفدار نظام لیبرالیستی غرب را کمرنگ کرد و اعلام کرد عراق کشوری اسلامی است و قانون اساسی اش باید بر محور اسلام نگاشته شده، روح اسلام بر آن حاکم باشد. پس از موضع گیری ایشان، در ماده دوم پیش نویس قانون اساسی اضافه شد: «هیچ قانونی که مغایر با احکام بی چون و چرای اسلام باشد، نمی تواند تصویب شود» (دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی، 1384، ص241).

            اگر چه مقامات امریکایی در جریان تدوین پیش نویس قانون اساسی نقش مهمی ایفا کردند و سعی کردند اصول اسلامی را نادیده بگیرند، ولی با دخالت مرجعیت شیعه، در این زمینه موفقیتی به دست نیاوردند؛ البته تلاش کردند توازنی بین ارزش های دموکراتیک با ارزش های اسلامی ایجاد کنند؛ برای مثال در ادامه ی ماده ی دوم پیش نویس اضافه کردند: هیچ قانونی که مغایر با اصول دموکراتیک باشد، نمی تواند تصویب شود.

            اما اینکه چه کسی باید در مغایرت قوانین با اسلام و اصول دموکراتیک تصمیم گیرنده باشد، در ماده ی 90یک دادگاه عالی فدرال پیش بینی شده است که وظایف آن، از جمله شامل: نظارت بر تطابق قوانین و مقررات ثابت با قانون اساسی و تفسیر متن قانون اساسی است. این دادگاه از شماری قاضی و کارشناسان فقه و حقوق تشکیل می شود و تعداد و نحوه ی گزینش آنها توسط قانونی خواهد بود که با دو سوم آرای اعضای مجمع ملی مشخص و تصویب می شود. با توجه به اعضای پارلمان می توان احتمال داد دادگاه، رنگ اسلامی بیشتری خواهد داشت؛ بنابراین این تلاش امریکایی ها نیز با دخالت مرجعیت به شکست انجامید (مریجی، 1387، ص336-337).

            در این باره نیویورک تایمز طی سرمقاله ای چنین سؤالی مطرح کرد: آیا امریکا اکنون تا این حد به بهانه ای برای علام پیروزی و خروج از عراق نیاز مبرم یافته که حاضر شده است به یک حکومت دینی شیعه مشابه ایران رضایت دهد؟ (نیویورک تایمز، 23اگوست 2005). با مقایسه ی اهداف اولیه ی امریکایی ها در اشغال عراق، با آنچه با مقاومت مرجعیت و حمایت مردم اتفاق افتاد، می توان به این نتیجه رسید که مرجعیت نقش عمده ای در دولت سازی بعد از سرنگونی صدام ایفا کرده است و در حال حاضر از جایگاه ویژه و تأثیرگذاری در روند تحولات عراق برخوردار است.

            درباره ی وضعیت اکراد شایسته است به این موضوع اشاره کرده که اولین دولت عراقی کرد در سال 1992 و در پی عقب نشینی دولت عراق در اکتبر 1991 در منطقه ی کردنشین تشکیل شد. در چهارم اکتبر 1992، مجمع ملی کردستان عراق طی بیانیه ای تصمیم اجماعی خود را برای برپایی نظامی فدرالیست به عنوان مبنای جهت هر گونه رابطه با دولت عراق اعلام کرد (www.kurkistan.ws). از آن به بعد، کردستان عراق از خودمختاری برخوردار بوده است.

            از آن زمان تاکنون دولت خودمختار کردستان در حال اجرای امور خود می باشد: پلیس و نیروهای امنیتی به وجود آمده است، پرچم ملی تعیین شده و بانک مرکزی تأسیس گشته است، انتخابات شهری و پارلمانی برگزار شده و ایستگاه های رادیو و تلویزیون نصب شده است. دولت کردستان حکومتی به نام حکومت منطقه ای کردی(1) و کابینه ای متشکل از وزرای گوناگون دارد.

            بعد از سرنگونی صدام، به رغم اینکه گروه های شیعی همانند مجلس اعلای اسلامی عراق و جیش المهدی خلع سلاح را پذیرفتند، دولت محلی کردستان عراق و دو حزب عمده ی کرد، نه تنها نیروهای مسلح خود را حفظ کردند، بلکه با افزایش توان نظامی و تجهیزاتی، پشتوانه ی خود را برای طرح مطالبات سیاسی و تأثیرگذاری بر نظام سیاسی در حال شکل گیری، تقویت کردند. از طرف دیگر، کردها با استفاده از تجارب گذشته؛ از سازمان سیاسی، طرح و برنامه ی دقیق، مدون و قابل اجرا برخوردار بودند. این موارد نیز به سهم خود تأثیر فراوانی بر ماهیت ساختار سیاسی جدید عراق بر جای گذاشت (دفترمطالعات سیاسی و بین المللی، 1384، ص 137-138).

            قباد طالبانی، پسر جلال طالبانی اخیراً گفته است: «اگر ایده ی دولت - ملت کرد محقق نشود، کردها در مورد ایجاد یک اتحادیه ی داوطلبانه با عرب های عراق توافق دارند؛ به این شرط که نظام حکومتی عراق فدرال و دموکراتیک بوده و به ما اجازه بدهد کنترل محلی را که بیش از یک دهه است داریم، داشته باشیم» (حاجی یوسفی، 1386، ص 213).کردها در مذاکرات فعلی شان درباره ی آینده عراق، درخواست کرده اند:

            اگر قرار باشد آنها به عنوان بخشی از عراق در نظر گرفته شوند، باید به آنها اجازه داده شود به شکل اساسی میزانی از خودمختاری را که اخیراً داشته اند، حفظ کنند و حق عدم پذیرش اجرای قانون های تصویب شده در بغداد را در داخل قلمرو کرد، در صورتی که برای آنان غیر قابل قبول باشد، داشته باشند. آنان همچنین خواهان حق حفظ و نگهداری نیروی شبه نظامی خود بودند که جدیداً تعدادشان به حدود شصت هزار نفر می رسد؛ و خواستند اسکان عمدی اعراب در قلمرو کردها - که توسط دولت های عرب قبلی انجام می شد - لغو شود (همان، ص 213-214).

            بعضی از این خواسته ها در توافق موقتی در 28فوریه 2004 به کردها اعطا شد. رهبران دو حزب سیاسی و اصلی کردها، یعنی مسعود بارزانی و جلال طالبانی، نامه ای در اول ژوئن 2004 برای رئیس جمهوری امریکا ارسال کردند و در آن خاطر نشان ساختند:

            عراق کشوری دارای دو ملیت اصلی است: اعراب و کردها... . مردم کردستان دیگر تابعیت درجه دوم در عراق را نخواهند پذیرفت... . اگر قانون اساسی موقت به کار گرفته نشود یا اگر ملغا و متوقف شود، دولت کردستان هیچ انتخاب دیگری نخواهد داشت، به جز اینکه به مشارکت خود در دولت مرکزی و نهادهای آن خاتمه دهد، انتخابات را تحریم کند و ورود اعضای دولت مرکزی به داخل کردستان را ممنوع نماید (Kurdish Leaders upset wikh u. N. R esoulation, A17).

            در ماده چهارم آخرین نسخه ی قانون اساسی موقت عراق، «سیستم حکومتی در عراق، جمهوری، فدراتیو، دموکراتیک، چند حزبی و فراگیر خواهد بود و تقسیم قدرت در آن، میان حکومت فدرال (مرکزی) و حکومت های ایالتی و استان ها و شهرداری ها و اداره های محلی تقسیم خواهد شد، و سیستم فدرالی بر اساس واقعیت های جغرافیایی و تاریخی و اصل تفکیک قواست، نه بر اساس اصل قومی یا مذهبی یا طایفه ای» (Armans. info, 2005).

            از طرف دیگر در قانون اساسی موقت عراق، با شیوه های گوناگون سعی شده است از نفوذ عوامل اصلی رژیم بعثی سابق در ارکان اساسی نظام فعلی جلوگیری شود؛ زیرا از نگاه حاکمان فعلی، آنها تهدیدی برای اصول و ارزش های شناخته شده در قانون اساسی و نوع حکومت فعلی به شمار می آیند؛ برای نمونه در مواد 31، 36و 39 قانون اساسی موقت عراق، اعضای اصلی حزب بعث عراق، حق نامزد شدن برای مجمع ملی، انتخاب در شورای ریاستی و نخست وزیری را ندارند (همان)؛ بنابراین با شیوه های گوناگون سعی کرده اند امکان اعاده ی رژیم سابق و یا حتی کارشکنی آنها در سیستم جدید حکومتی را مسدود نمایند.

            با توجه به روند حاکم و سیر تحولات موجود، می توان به این نتیجه رسید که امکان تحقق سناریوی اول که نظام استبدادی است، وجود ندارد. همه ی شواهد و قراین حاکی از پیدایش نظام دموکراتیک از نوع فدرالیسم است.

            توقف روند پان عربیسم، خروج شیعیان از انزوا، فعال شدن آنها در عرصه های سیاسی - اجتماعی، پذیرش حکومت اکثریت شیعه توسط امریکا، تثبیت حضور شیعیان در سیاست و حکومت، تأثیر گذاری مرجعیت شیعه در روند تحولات سیاسی - اجتماعی عراق و دولت - ملت سازی، تشکیل دولت فدرال کرد، افزایش توان نظامی و تجهیزات دولت کرد، سازماندهی بسیار مناسب سیاسی اکراد، اصرار دایمی آنها بر فدرالیته به عنوان خط قرمز، تدوین و تصویب پیش نویس قانون اساسی بر اساس اصول دموکراتیک، اسلامی و فدرال و مسدود کردن هرگونه راه نفوذ سران حزب بعث عراق برای ورود به مناصب اصلی حکومت، از مهم ترین مستندات، ادله و شواهد زوال دولت استبدادی و تحقق حکومت دموکراتیک مبتنی بر فدرالیسم است.

            دکترحسن تلاشان

            استادیار مجتمع آموزش عالی شهید محلاتی

            پی نوشت ها :

            1. The kurdish Regional Government (KRG) .

            منبع :فصلنامه علمی-پژوهشی شیعه شناسی شماره 31

            + نوشته شده در  دوشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 11:57  توسط امیر رحمانی  | 

            اخبار انتخابات

            در مرحله دوم انتخابات مجلس صورت گرفت
            مشارکت بیش از 650 هزار خوزستانی در انتخابات

            خبرگزاری فارس: رئیس ستاد انتخابات خوزستان، جمع آرای ماخوذه را در مرحله دوم انتخابات مجلس نهم در استان 650 هزار و 315 رای عنوان کرد.

            خبرگزاری فارس: مشارکت بیش از 650 هزار خوزستانی در انتخابات

            به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، حمید قناعتی ظهر امروز در نشست خبری با رسانه‌ها، میزان مشارکت خوزستانی‌ها را در مرحله دوم انتخابات مجلس نهم 65 هزار و 315 رای عنوان کرد و گفت: مشارکت مردم در این دوره از انتخابات 36 درصد بوده است.

            وی افزود: در دور اول انتخابات این دوره 3 میلیون و 29 هزار نفر در خوزستان واجد شرایط رای‌گیری و در مرحله دوم در شش حوزه انتخابیه یک میلیون و 806 هزار و 118 نفر واجد شرایط رای دادن بودند.

            به گفته وی، میزان مشارکت نسبت به دوره‌های گذشته بسیار مطلوب بوده است.

            مدیر کل سیاسی، انتخابات و تقیسمات کشوری خوزستان با بیان اینکه نمایندگان خوزستان 18 کرسی مجلس را به خود اختصاص می‌دهند، اظهار کرد: در دور گذشته 10 نماینده استان از مجلس هفتم به مجلس هشتم راه یافتند، اما در این دوره چهار نفر از مجلس هشتم به مجلس نهم وارد شده‌اند که شامل سادات ابراهیمی از شوشتر، سید شریف حسینی و ناصر سودانی از اهواز و دهدشتی از آبادان هستند.

            وی وجود 14 حوزه اصلی و 41 حوزه فرعی در استان را یادآور شد و افزود: در مرحله نخست 10 نماینده استان از هشت حوزه انتخابیه به مجلس راه یافتند و این انتخابات نیز مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت.

            قناعتی با بیان اینکه تعیین تکلیف انتخابات شش حوزه به دور دوم کشیده شد، این حوزه‌ها را شامل اهواز و باوی، آبادان، دزفول، ایذه و باغملک،‌ دشت آزدادگان و هویزه و بهبهان عنوان کرد.

             

            *آرامش و امنیت در حوزه‌های انتخابیه

            رئیس ستاد انتخابات خوزستان تصریح کرد: برخلاف ادعای برخی کاندیداها که طرفدارانشان از اعلام رای خود واهمه دارند، آمارها نشان می‌دهد که مردم در نهایت امنیت و آرامش دراین رای‌گیری شرکت کردند. آرای بسیاری از کاندیداها حدود دو برابر مرحله اول بوده است.

            وی تاکید کرد: تا کنون گزارشی از تخلفاتی که منجر به انحراف در انتخابات شود به هیئت اجرایی گزارش نشده است.

            بر اساس این گزارش، در مرحله دوم انتخابات از مجموع 55 هزار و 252 رای صحیح در شهرستان آبادان، محمدسعید انصاری با کسب 23 هزار و 121 رای معادل 42 درصد و سید حسین دهدشتی با 20 هزار و 201 رای معادل 36 درصد کل آرا به مجلس راه یافتند. در این شهرستان غلامرضا شرفی با 18 هزار و 758 رای معادل 34 درصد و جلیل مختار با 17 هزار و 743 رای معادل 2 درصد را به خود اختصاص دادند.

            در حوزه انتخابیه اهواز و باوی از مجموع 239 هزار و 752 رای صحیح، سید شکرخدا موسوی با 122 هزار و 589 رای معادل 51 درصد و ناصر سودانی با 99 هزار و 65 رای معادل 41 درصد آرا به مجلس راه یافتند. شبیب جویجری 94 هزار و 135 رای (39 درصد) و محمدجعفر فلسفی  83 هزار و 823 رای معادل 35 درصد از آرا را کسب کردند.

            در حوزه انتخابیه ایذه و باغملک از 141 هزار و 72 رای ماخوذه، حجت‌الله درویش‌پور با 87 هزار و 556 رای (62 درصد آرا) به مجلس راه یافت. سیدهادی طباطبایی دیگر کاندیدای این دوره 53 هزار و 516 رای (38 درصد آرا) کسب کرد.

            در حوزه انتخابیه بهبهان 46 هزار و 687 رای صحیح به صندوق ریخته شده و محمدباقر شریعتی با 24 هزار و 748 رای معادل 53 درصد آرا به مجلس راه یافت. عزیز الله‌ سالاری نیز 21 هزار و 939 رای (47 درصد) را کسب کرد.

            در حوزه انتخابیه دزفول از 107 هزار و 497 رای صحیح عباس پاپی‌زاده پالنگان با کسب 61 هزار و 779 رای معادل 57 درصد آرا به مجلس راه یافت. محمد علی قاسمی نیز 45 هزار و 718 رای معادل 43 درصد آرا را کسب کرد.

            در حوزه انتخابیه دشت آزادگان و هویزه از 38 هزار و 594 رای صحیح ناصر صالحی‌نسب با کسب 25 هزار و 958 رای معادل 67 درصد آرا به مجلس راه یافت. هاشم سواری نیز 12 هزار و 636 رای معادل 33 درصد آرا را کسب کرد.

            + نوشته شده در  دوشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 11:46  توسط امیر رحمانی  | 

            خبری از شادگان

            فرماندار شادگان خبر داد
            برگزاری جشنواره تئاتر بانوان خوزستانی به میزبانی شادگان

            خبرگزاری فارس: فرماندار شادگان از برگزاری جشنواره تئاتر بانوان استان خوزستان به میزبانی این شهرستان خبر داد.

            خبرگزاری فارس: برگزاری جشنواره تئاتر بانوان خوزستانی به میزبانی شادگان

            سعید فیوضی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شادگان اظهار کرد: شهرستان شادگان از دیرباز در هنر و ادبیات پیشینه‌‌ای پرافتخار داشته است.

            وی افزود: این منطقه با برخورداری از شاعران و هنرمندان برجسته بومی همواره در راستای ارتقای فرهنگ و هنر در عرصه‌های مختلف می‌درخشد.

            فرماندار شادگان از برگزاری جشنواره تئاتر بانوان استان خوزستان در این شهرستان خبر داد و گفت: این امر در راستای تعالی و رشد روزافزون جایگاه بانوان هنرمند و علاقمند به عرصه هنر صورت گرفته است.

            وی اضافه کرد: باید برای بانوان خوزستانی زمینه‌های رشد و شکوفایی بیشتری فراهم شود و این امر جز با حمایت و تعامل مسئولان محقق نخواهد شد.

            فیوضی خاطر نشان کرد: این جشنواره با حضور هنرمندان چند شهر استان از جمله بهبهان، اهواز، دشت آزادگان و ... برگزار می‌شود و در هر اجرا نمایندگان هر شهر به اجرای تئاتر پرداخته و کار خود را برای هیئت داوران به نمایش ‌می‌گذارند.

            وی با اشاره به اینکه تقویت تئاتر بانوان در راستای ارتقای فعالیت‌های فرهنگی بانوان باید جدی گرفته شود، تصریح کرد: این جشنواره با حمایت و مشارکت بسیار خوب اداره ارشاد استان خوزستان و پیگیری‌های این منطقه فراهم و برگزار شده است.

            فرماندار شادگان در ادامه خواستار حمایت بخش فرهنگی و هنری این منطقه از مسئولان استانی شد و اظهار کرد: شهرستان شادگان با توانمندی و ظرفیت‌های بالای اجتماعی و اقتصادی تا اندازه‌ای از نظرها مغفول مانده است و برای شکوفایی و ارتقای بخش‌های مختلف آن مسئولان استانی باید از این شهرستان حمایت کنند.

            وی در پایان با اشاره به اینکه این جشنواره به مدت دو روز در 17 و 18 اردیبهشت‌ماه امسال برگزار می‌شود، گفت: امیدواریم با برگزاری چنین جشنواره‌ها‌یی گامی مؤثر در زمینه رشد روزافزون تئاتر و هنر بانوان خوزستانی به‌ ویژه در این منطقه برداشته شود.

            + نوشته شده در  دوشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 11:43  توسط امیر رحمانی  | 

            خبری از شوشتر

            بدون حضور خبرنگاران
            سالم‌پور رئیس شورای اسلامی شهر شوشتر شد

            خبرگزاری فارس: در جلسه‌ای بدون حضور خبرنگاران حمید سالم‌پور آخرین رئیس شورای اسلامی شهر شوشتر در دوره سوم شد.

            خبرگزاری فارس: سالم‌پور رئیس شورای اسلامی شهر شوشتر شد

            به گزارش خبرگزاری فارس از شوشتر، جلسه شورای شهر شوشتر روز گذشته اعلام عمومی شد اما یک ساعت بعد اعلام شد که این جلسه شامگاه یکشنبه و بدون حضور خبرنگاران برگزار می‌شود؛ با این وجود، صبح امروز نایب رئیس شورای شهر شوشتر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از انتخاب هیئت رئیسه شورا در واپسین سال عمر شوراهای سوم خبر داد.

            حسن‌ دهدار افزود: در جلسه که شب گذشته با حضور فرماندار شوشتر در ساختمان شورا برگزار شد از میان کاندیداها حمید سالم‌پور با چهار رای رئیس شد و غلام سلطانیان با کسب دو رأی از این سمت باز ماند.

            وی خاطر نشان کرد: همچنین فرامرز محمودی کوهی به عنوان خزانه‌دار، امیر رسولی به عنوان نماینده شورای شهر در کمیسیون ماده100، غلام سلطانیان به عنوان نماینده شورای شهر در کمیسیون تجدید نظر ماده 100 و نظر حسین‌زاده به عنوان نماینده شورای شهر در کمیسیون ماده77 و ماده 5 مشخص شدند.

            پیش از این نظر حسین زاده برای سه سال متمادی ریاست شورای اسلامی شهر شوشتر را برعهده داشت.

             جلسه انتخاب رئیسه و اعضای هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر شوشتر به صورت غیرعلنی و بدون حضور خبرنگاران و مردم برگزار شده است.

            + نوشته شده در  دوشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 11:42  توسط امیر رحمانی  | 

            یک تحلیل سیاسی

            تغییر مدیرکل ISI و پیامدهای آن

            خبرگزاری فارس: ظهیرالاسلام در زمان جنگ مجاهدین با ارتش سرخ در افغانستان، نقش کانال ارتباطی را میان سران گروه‌های مجاهد و ISI ایفا می‌کرد.ازاین‌رو به‌نظر می‌رسد که رهبران گروه‌های مسلح افغان،ارتباطات مستحکمی با وی داشته باشند.

            خبرگزاری فارس: تغییر مدیرکل ISI و پیامدهای آن

            پاکستان از بدو استقلال همزاد بحران بوده و ثبات و آرامش برای مردم آن کماکان یک آرزوست. این درحالی است که بنیان‌گذاران پاکستان همواره آرزو داشتند کشورشان متعلق به تمام مسلمانان آسیای جنوبی باشد تا در چهارچوب این مرزهای سیاسی بتوانند به دور از چالش‌ها و در فضای آزاد مذهبی زندگی کنند. در همین حال، وجود دشمنی مانند هند و همچنین درگیری‌های داخلی از بدو تأسیس پاکستان، بر انگیزة این کشور برای داشتن یک سازمان اطلاعاتی و ضدجاسوسی قدرتمند و مؤثر بیش از پیش افزوده است.

            در سال 1948، حدود یک سال پس از نخستین رویارویی هند و پاکستان، سازمان “Inter Services Intelligence” (ISI) با تلاش یک ژنرال انگلیسی به نام «کاتوم»، تأسیس شد. مهم‌ترین اهداف ISI عبارتند از: صیانت از منافع و امنیت ملی پاکستان در داخل و خارج؛ کنترل پیشرفت سیاسی و نظامی در کشورهای همسایه که بر امنیت ملی پاکستان تأثیر می‌گذارند؛ هماهنگی میان فعالیت‌های اطلاعاتی سه نیروی مسلح ارتش و تحت نظر گرفتن افراد خود، اتباع خارجی‌، رسانه‌ها، سیاستمداران پاکستانی، دیپلمات‌های خارجی مقیم پاکستان و دیپلمات‌های پاکستانی مقیم خارج. درحقیقت، این سازمان وظیفه دارد از مرزهای جغرافیایی و ایدئولوژیک پاکستان دفاع نماید.

            ISI طی شش دهة گذشته دست‌کم هفده مدیرکل داشته است که مدت فعالیت ژنرال اختر عبدالرحمن، در این سمت از سال‌ 1980 تا 1987، طولانی‌ترین مدت بود که با فعالیت‌های ISI بر ضد شوروی در افغانستان مصادف گردید. دورة ریاست ژنرال «حمید گل» برISI (1987ـ1989) را نیز باید اوج قدرت این سازمان دانست. گفته می‌شود وی از طراحان اصلی ایجاد طالبان در افغانستان بوده است.

            اصولاً برای انتصاب مدیرکل ISI، رئیس ستاد کل ارتش پاکستان ازطریق وزارت دفاع، اسامی سه ژنرال‌ موردنظر را به نخست‌وزیر این کشور پیشنهاد می‌کند و وی می‌تواند یکی از آنها را انتخاب نموده یا هر سه را رد کند و اسامی جدیدی را درخواست نماید. همچنین نخست‌وزیر اختیار دارد طبق نظر خود، فردی را برای این پست برگزیند. باوجوداین، سازمان اطلاعات ارتش پاکستان این مزیت را دارد که می‌تواند در انتصابات خود از غیرنظامیان نیز استفاده ‌کند؛ هرچند پست‌های کلیدی این سازمان همواره توسط افسران ارتش اداره می‌شوند.

            در دورة اخیر، سه نامزد برای تصدی مدیرکلی ISI به‌جای ژنرال احمد شجاع پاشا که قرار بود در 18 مارس 2012 بازنشسته شود عبارت بودند از: وحید ارشد، ژنرال بازنشسته و رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح، خالد ربانی، فرمانده واحد پیشاور ارتش و ظهیرالاسلام، ژنرال بازنشسته و فرمانده واحد کراچی. در این میان روزنامه پاکستانی «داون» در 25 فوریه 2012 گزارش داد که اسفندیار پاتائودی، معاون فعلی ISI، و ژنرال نوشاد کیانی، رئیس حفاظت اطلاعات ارتش، نیز از دیگر نامزدهای این مقام بودند.

            تغییرات در سازمان اطلاعات ارتش پاکستان که اکنون یکی از پنج سازمان امنیتی برتر جهان شناخته می‌شود، از بدو تأسیس آن، به‌دلیل اهمیت این نهاد، مورد توجه سازمان‌های اطلاعاتی منطقه و رسانه‌های علاقه‌مند به تحولات پاکستان قرار داشته است. اهمیت ISI تاحدی بوده که تحولات درون سازمانی آن هرچند سال یک بار رخ داده و معمولاً بازتاب رسانه‌ای نیز نداشته است. مقامات پاکستانی نیز علاقه‌ای به برانگیختن حساسیت سایرین نسبت به تحولات امنیتی کشورشان ندارند و کمتر اخباری از ISI به بیرون درز می‌کند.

            دفتر نخست‌وزیری پاکستان طی بیانیه‌ای در 9 مارس 2012 اعلام کرد که سرلشکر محمد ظهیرالاسلام به‌جای سرلشکر احمد شجاع پاشا، ریاست ISI را برعهده خواهد گرفت. ظهیرالاسلام 55ساله که به پیشنهاد ژنرال اشفاق پرویز کیانی، فرمانده کل ارتش پاکستان، به سمت مدیرکلی سازمان اطلاعات ارتش این کشور منصوب شد، اهل «کهوتا» (از توابع راولپندی در ایالت پنجاب) و فارغ‌التحصیل دانشکدة نظامی پاکستان است.

            وی در خانواده‌ای نظامی متولد شده و پدر و سه برادر وی نیز از افسران بازنشسته ارتش هستند. ظهیرالاسلام در دوران پرویز مشرف، افسر فرمانده و عضو واحد پیاده‌نظام ارتش در ایالت پنجاب بود و هنگامی‌که ژنرال پاشا در سال 2008 به ریاست ISI منصوب گردید، ژنرال ظهیر را به سمت معاون اطلاعات داخلی این نهاد اطلاعاتی انتخاب کرد.

            وی تا سال 2009 در این سمت خدمت کرد و سپس به‌عنوان فرمانده لشکر پنجم ارتش پاکستان راهی بندر کراچی شد؛ بزرگ‌ترین شهر پاکستان که تقریباً شهری بی‌قانون است و بیش از هر چیز به ‌ثبات نیاز دارد.

            به‌نظر می‌رسد، انتصاب سرلشکر ظهیرالاسلام به‌عنوان مدیرکلی ISI به‌دلایل زیر صورت گرفته است:

            1. وی از افراد نزدیک به ژنرال اشفاق کیانی بوده و حتی امکان دارد در سال آینده به‌عنوان فرمانده ارتش، به‌جای ژنرال کیانی که درحال بازنشستگی است، منصوب شود. بدین‌ترتیب به‌نظر می‌رسد تغییر قابل توجهی در خط‌مشی اصلی ISI به‌وجود نخواهد آمد و ارتش پاکستان، کماکان بر مبنای استراتژی از قبل تعیین‌شده به حرکت خود ادامه داده و مطابق خواست ژنرال کیانی در مسائل داخلی و سیاست خارجی پاکستان به اعمال‌نظر خواهد پرداخت.

            2. ظهیرالاسلام در زمان جنگ مجاهدین با ارتش سرخ در افغانستان، نقش کانال ارتباطی را میان سران گروه‌های مجاهد و ISI ایفا می‌کرد. ازاین‌رو به‌نظر می‌رسد که رهبران گروه‌های مسلح افغان، ازجمله جلال‌الدین حقانی، گلبدین حکمتیار و حتی برخی رهبران طالبان ارتباطات مستحکمی با وی داشته باشند.

            بنابراین، ژنرال ظهیر می‌تواند در تلاش‌ها برای انجام مذاکرات صلح با طالبان، نقش مهمی ایفا کند. درواقع، اکنون که ارتش پاکستان به طالبان اجازه داده است با ایجاد دفتری در قطر، خود را متمایل به گفتگو با آمریکا نشان دهد و حکومت پاکستان به رهبری آصف علی زرداری نیز‌ از روند مذاکرات طالبان با دولت افغانستان حمایت کرده، اگر مدیرکل جدید ISI‬ اجازة تداوم مذاکرات را تحت نظر این سازمان صادر نماید، شاید مذاکره به معنای واقعی انجام بگیرد؛ زیرا تا وقتی مقامات ارشد ISI به حل معضل درگیری طالبان و متحدانش با دولت افغانستان و ائتلاف به رهبری ناتو تمایلی نشان نداده‌اند و از مصالحه با مخالفان مسلح دولت کابل به‌عنوان ابزاری برای پیشبرد اهدافشان استفاده می‌کنند، هرگونه مذاکره بی‌نتیجه‌ خواهد بود.

            باوجوداین، تازمانی‌که طالبان هنوز با القاعده قطع رابطه نکرده‌ و اعضای این سازمان در برخی ولایات‌ شرقی افغانستان با طالبان همکاری دارند، سران طالبان از هرگونه معامله‌ با حامد کرزای، رئیس‌جمهوری افغانستان، خودداری نموده‌اند و حتی در سپتامبر 2011، برهان‌الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح، را به شهادت رساندند و اقلیت‌های تاجیک‌، ‌ازبک‌ و هزاره‌ (که نیمی از جمعیت افغانستان را تشکیل می‌دهند) به طالبان و ISI اعتماد ندارند، به‌نظر می‌رسد چشم‌انداز همکاری سازمان اطلاعات ارتش پاکستان برای به نتیجه رسیدن مذاکرات طالبان با دولت کابل و آمریکا در دوره ریاست ژنرال ظهیرالاسلام نیز مانند دوران ژنرال پاشا چندان امیدبخش نباشد.‬‬‬‬‬‬‬‬‬

            3. روابط پاکستان و آمریکا، به‌ویژه درپی حملة هوایی آمریکا به پاسگاه‌های مرزی پاکستان در اواخر نوامبر 2011 و قتل 24 سرباز پاکستانی، آنچنان متشنج شد که میان دستگاه‌های نظامی و اطلاعاتی دو کشور نوعی جنگ سرد اعلام‌نشده آغاز گردید و به توقف دیدارهای مقامات طرفین، تعلیق تمام همکاری‌های دوجانبه و بسته شدن خطوط تدارکاتی ناتو در پاکستان، منجر شد.

            باوجوداین، در حوزة اطلاعاتی، همکاری آمریکا و پاکستان به‌رغم تنش‌های موجود، کاملاً متوقف نگردیده، چراکه بعد از واقعة 11 سپتامبر به‌دلیل همکاری سازمان اطلاعات ارتش پاکستان با «سیا»، اهمیت ISI دوچندان شده است.

            بنابراین، انتخاب سرلشکر ظهیرالاسلام به ریاست ISI گامی در جهت کاهش سطح تنش در مناسبات اسلام‌آباد ـ واشنگتن ارزیابی می‌گردد. ژنرال ظهیر، برخلاف ژنرال پاشا که به داشتن عقاید ضدآمریکایی و داشتن رابطه با گروه‌های افراطی مشهور بود، یکی از طرف‌ها در مذاکرات آمریکا و پاکستان در سال‌های اخیر بوده و به‌رغم داشتن روابط نزدیک با گروه‌های افراطی افغان و حتی پاکستانی (نظیر لشکر طیبه) انتصاب وی ظاهراً با مخالفت مقامات آمریکایی روبه‌رو نشده است.

            این باعث می‌شود رهبران غیرنظامی پاکستان درجهت بهبود رابطة کشورشان با آمریکا تلاش کنند. باوجوداین، به‌نظر می‌رسد با توجه به روابط گسترده سازمان اطلاعات ارتش پاکستان با افراطیون افغان و پاکستانی و رخدادهایی همچون قتل اسامه بن‌لادن، رهبر سابق القاعده، در حملة کماندوهای آمریکایی به اقامتگاه وی در «ابت‌آباد» و کشتار مرزبانان پاکستانی توسط ناتو در نوامبر 2011، موفقیت مأموریت ظهیرالاسلام؛ یعنی کنترل دشمنی فزاینده پاکستانی‌ها نسبت به ایالات متحده و مهار گروه‌های مسلح در پاکستان بسیار دشوار باشد.

            نشانة بارز این ادعا، تظاهرات ضدآمریکایی حدود چهل گروه‌ افراطی پاکستانی، تحت نام «شورای دفاع از پاکستان» در اسلام‌آباد در اواخر فوریه 2012 بود که پلیس پاکستان شمار حاضران در آن را 2500 تن تخمین زد. ژنرال حمید گل، رئیس اسبق ISI و مولوی سمیع‌الحق، از رهبران مذهبی مرتبط با القاعده، علاوه‌بر قهرمان خواندن «بن‌لادن» و توصیف ملا محمد عمر (رهبر طالبان افغان) به‌عنوان امیرالمؤمنین، به سیاست‌های آمریکا درقبال پاکستان تاختند و جهاد با آمریکایی‌ها را خواستار شدند.

            حتی ژنرال گل تهدید کرد که درصورت بازگشایی مسیر تدارکات ناتو توسط دولت زرداری، ملت پاکستان به پا می‌خیزد. به‌نظر می‌رسد، سران ارتش پاکستان و ISIمی‌کوشند با گردهم آوردن گروه‌های تندرو و تحریک احساسات آنها، از واشنگتن امتیاز بگیرند و درعین‌حال، به دولت باراک اوباما یادآور شوند که تلاش آمریکا برای وادار کردن نظامیان به همکاری با دولت غیرنظامی و تغییر سیاستش درقبال القاعده و طالبان، به این راحتی ممکن نیست.

            حسام‌الدین حجت‌زاده، کارشناس مسائل بین‌الملل

            منبع :‌ابرار معاصر تهران

            + نوشته شده در  دوشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 11:40  توسط امیر رحمانی  | 

            اخبار ورزشی

             
            استقلال تهران حتی یک هوادار در آبادان نداشت/ خداحافظی شریفی نسب با فوتبال
            آبادان - خبرگزاری مهر: دیدار تیمهای فوتبال صنعت نفت آبادان و استقلال تهران در حالی در آبادان برگزار شد که تیم تهرانی برخلاف بازیهای خارج از خانه اش در این دیدار حتی یک هوادار هم نداشت.

            به گزارش خبرنگار مهر، بازی این دو تیم راس ساعت 17 در ورزشگاه تختی آبادان برگزار شد و از آن 20 هزار نفر که همه از هواداران صنعت نفت بودند دیدن کردند.

            هواداران صنعت نفت در ابتدای بازی با شعار «مظلومی آبادانی» از سرمربی آبادانی تیم استقلال تهران و سابق صنعت نفت استقبال کردند که وی نیز با تکان دادن دست از آنها تشکر کرد.

            قبل از آغاز بازی، عدنان جزیزه یکی از لیدرهای نفت، امید شریفی نسب را روی شانه های خود قرار داد و آن را دور ورزشگاه چرخاند تا با تشویق هواداران نفت، وی آخرین بازی دوران بازیگری خود را انجام دهد و بعد از این بازی کاپیتان نفتی ها از دنیای بازیگری خداحافظی کرد.

            فونیکه سی که امروز به طور ثابت برای صنعت نفت بازی می کرد و با زدن گل نفت به تنهایی با 20 گل به صدر جدول گلزنان رسید، موهای خود را به رنگ زرد طلایی که رنگ محبوب مردم آبادان است درآورده بود. وی امروز آخرین بازی خود در آبادان را انجام داد زیرا قرار است فصل بعد به تیم فوتبال عجمان امارات نقل مکان کند.

            هوادارانی از جای جای خوزستان برای حمایت از تیم فوتبال صنعت نفت به ورزشگاه آمده بودند. وجود پارچه نوشته هایی با مضامین« خداحافظ کاپیتان( شریفی نسب)» و « حلافی قاتل استقلال» در میان هواداران خودنمایی می کرد.

            در ابتدای بازی رضا چاچا یکی از هواداران قدیمی فوتبال خوزستان و ماساژور سابق تیم ملی فوتبال وسط زمین فوتبال آمد و با حرکات خود هواداران را به وجد آورد و آنها نیز متقابلا وی را به شدت تشویق کردند.

            در این بازی پنج خودروی پراید متعلق به افراد برتر همایش پیاده روی آبادان به آنها اهدا شد.

            در دقیقه پنج این بازی، به علت اینکه جایگاهی که برای هواداران استقلال در نظر گرفته شده خالی مانده بود و هیچ تماشاگری را به خود نمی دید، در آن باز شد تا هواداران نفت در آن مستقر شوند.

            در انتهای بازی از فونیکه سی و مرداسی از صنعت نفت آبادان و علی حمودی و حمید عزیز زاده از استقلال آزمایش دوپینگ گرفته شد.

            در نهایت این بازی با برتری دو بر یک استقلال تهران با پایان رسید. گلهای این بازی توسط فونیکه سی در دقیقه 9 برای صنعت نفت و گوران یرکوویچ در دقیقه 24 و میثم حسینی در دقیقه 74 برای استقلال تهران به ثمر رسید.
             
             
            سرمربی تیم استقلال خبر داد
            گرمای شدید هوا بازیکنان را کلافه کرد / دریافت تنها 50 درصد قرارداد بازیکنان

            خبرگزاری فارس: سرمربی استقلال گفت: گرمای شدید هوا سبب کلافه شدن بازکنان و افت جدی کیفیت بازی شد.

            خبرگزاری فارس: گرمای شدید هوا بازیکنان را کلافه کرد / دریافت تنها 50 درصد قرارداد بازیکنان

            به گزارش خبرگزاری فارس از آبادان، پرویز مظلومی عصر امروز پس از برد 2 بر یک مقابل تیم صنعت نفت در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: بازی در شرایط سختی برگزار شد و بازیکنان دو تیم از شدت گرما کلافه بودند.

            وی خاطرنشان کرد: واقعا برایم جای سئوال است که چرا باید بازی را ساعت 5 بعد از ظهر برگزار ‌کنند.

            وی تصریح کرد: اگر بحث همزمانی بود می‌توانستند همه بازیها را یک یا دو ساعت دیرتر برگزار می‌کردند که بازی در مناطق گرمسیری همچون آبادان با این سختی برگزار نشود.

            سرمربی تیم فوتبال استقلال افزود: بدلیل گرمای شدید هوا فوتبال ساکنی انجام شد و حتی بازیکنان ما در رختکن غش کردند و از حال رفتند.

            مظلومی اظهار کرد: روی یک غفلت گل خوردیم اما خوشبختانه توانستیم در همان نیمه جبران کنیم. اگر با شکست به رختکن می‌رفتیم شرایط برای ما سخت می‌شد. در نیمه دوم یک تعویض اجباری انجام شد که همان امر سبب شد برخی تاکتیک‌های ما عقب بیفتد اما در هر صورت خیلی منطقی در این هوا بازی کردیم.

            وی با اشاره به حضور هواداران آبادانی تصریح کرد: بسیار خوشحالم که در آبادان بازی کردیم. از تمام تماشاگران ممنون هستم که ما را مورد لطف خود قرار دادند. برای نفت آبادان آرزوی موفقیت می‌کنم. این تیم ظرفیت این را دارد که قوی‌تر بسته شود و بتواند در رده‌های بالای جدول قرار بگیرد.

            مظلومی درباره تعویض‌هایش اظهار داشت: برخی اوقات مربی تعویض می‌کند و آن نتیجه می‌دهد و برخی اوقات نیز از این امر نمی‌تواند نتیجه‌ای بگیرد. من فکر نمی‌کردم مدافع‌مان بتواند به گل دست یابد.

            وی درباره خط حمله استقلال و اینکه مهاجمانش فرصت از دست می‌دهند، گفت: درست است که خط حمله ما گل‌های زیادی خراب کرده اما فکر کنم با احتساب این دو گل ما سومین تیم گلزن لیگ هستیم. شرایط‌مان خوب است اما می‌توانستیم بیشتر از اینها گل بزنیم.

            وی افزود: موقعیت‌سازی خوبی انجام می‌دهیم اما از بدشانسی من و شاید کم دقتی بازیکنان توپ‌ها به گل تبدیل نمی‌شود. تمام بازیکنان ما هم در دفاع هم در حمله شرکت می‌کنند.

            سرمربی تیم استقلال در ادامه  با اشاره به حواشی به وجود آمده در استقلال عنوان کرد: ما در دو بازی شاهین و شهرداری با تساوی که به دست آوردیم لطمه زیادی خوردیم. این دو بازی زمانی برگزار شد که حاشیه‌های زیادی دور و بر تیم بود.

            وی با اشاره به تاثیرات حاشیه‌ها بر تیم‌ها خاطرنشان کرد: یک مربی تلاش می‌کند تمرکز خود را حفظ کند. همیشه استقلال و پرسپولیس تیم‌های بزرگی بودند که حاشیه‌های زیادی داشتند.

            وی افزود: در دو سالی که در استقلال بودم سعی کردم حواشی را بیرون زمین چمن تمام کنم. بازیکنان نیز در این زمینه خیلی به من کمک کردند. با وجود اینکه برخی از آنها حدود 50 درصد طلبکار هستند اما با غیرت و به خاطر هواداران در زمین تمام تلاش خود را می‌کردند.

             
             
            کاستا پس از شکست تیمش از استقلال:
            اکثر بازی‌ها از داوری ضربه خوردیم / مستحق برد بودیم

            خبرگزاری فارس: سرمربی تیم فوتبال نفت آبادان گفت:‌ مقابل استقلال تساوی عادلانه‌تر بود، اگرچه باید برنده بازی می‌شدیم.

            خبرگزاری فارس: اکثر بازی‌ها از داوری ضربه خوردیم / مستحق برد بودیم

            به گزارش خبرگزاری فارس از آبادان، آلبرتو کاستا عصر امروز  در نشست خبری بعد از شکست تیمش مقابل استقلال اظهار کرد: نتیجه‌ای که به دست آمد مستحقش نبودیم، اگرچه متفاوت‌تر از آنچه که تصور می‌کردیم اتفاق افتاد.

            وی خاطرنشان کرد: تساوی عادلانه‌تر بود و اگرچه  معتقدم باید برنده بازی می‌شدیم.

            سرمربی تیم فوتبال صنعت نفت آبادان افزود: موقعی گل خوردیم که تمرکز خود را در دفاع از دست دادیم.

            وی با اشاره به شدت گرمای هوا گفت: به خاطر گرمای شدید هوا امکان جبران گل دوم برای بازیکنان ما مهیا نبود.

            کاستا در پاسخ این سؤال که چرا همیشه از یک فروارد در بازی بهره می‌گیرید، تصریح کرد: شیوه کاری ما در واقع با یک مهاجم است چون می‌خواهیم در زمین حفظ توپ کنیم.

            وی اظهار کرد: همیشه در بازی‌هایم تاکید بر استفاده از جوان‌ها دارم. در اکثر بازی‌ها از داوری‌ها ضربه خوردیم و از این موضوع ناراحت هستم.

            سرمربی تیم صنعت نفت آبادان در پایان افزود: من به مردم و تیم صنعت نفت و هیت مدیره این باشگاه علاقه‌مند هستم.

            + نوشته شده در  دوشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 11:37  توسط امیر رحمانی  | 

            اخبار روز خوزستان

            مرگ و میر ناشی از اعتیاد در خوزستان 27درصد كاهش یافت
             
            اهواز- اداره كل پزشكی قانونی خوزستان در گزارشی اعلام كرد: پارسال 149نفر در استان بر اثر اعتیاد به مواد مخدر جان خود را از دست دادند كه در مقایسه با سال پیش از آن 27درصد كاهش نشان می دهد.
             
            به گزارش روز یكشنبه ایرنا ، در این گزارش آمده است: از این تعداد مرگ و میر ناشی از اعتیاد ، 145 مرد و چهار زن بودند.
            این در حالی است كه تعداد مردان فوت شده بر اثر اعتیاد این استان در سال 1389 ، 199 نفر و زنان پنج نفر بوده ‌بوده اند.
            در این گزارش به علت كاهش مرگ و میر ناشی از اعتیاد در استان خوزستان اشاره ای نشده است.
            بررسی علت مرگ و ارایه آن به محاكم قضایی از جمله وظایف پزشكی قانونی می باشد.ك/1 646/
            + نوشته شده در  یکشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 16:39  توسط امیر رحمانی  | 

            اخبار فرهنگی . هنری . ادبی

             

             

             

            هادی خوانساری با 2 كتاب تازه در نمایشگاه كتاب تهران است
             

            هادی خوانساری 2 كتاب جديد "هاوانا، بیروت، آبادان" و "از آفریقا سیاه دیده می‌شویم" را در نمایشگاه كتاب تهران عرضه كرده است.

             هادی خوانساری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان كرد: "هاوانا، بیروت، آبادان" شناسنامه‌ای از غزل پیشرو است كه بریده جراید و مصاحبه‌های گوناگون از چهره‌های برجسته شعر امروز درباره غزل پیشرو مانند سیمین بهبهانی، مسعود احمدی، بهزاد خواجات، یزدان سلحشور، دكتر سیدعلی میرباذل، شمس لنگرودی، دكتر نادر بختیاری، مهدی وزیربانی و حامد ابراهیم‌پور را شامل می‌شود.او خاطرنشان كرد: این كتاب شامل مانیفست غزل پیشرو است كه 75 غزل دارد.خوانساری اظهار داشت: "هاوانا، بیروت، آبادان" در واقع روشن‌گر و مشخص‌كننده تاریخچه غزل پیشرو است و عناوین جعلی مانند غزل پست مدرن كه بر غزل پیشرو می‌گذارند را معرفی می‌كند.او یادآور شد: این كتاب در 192 صفحه و از سوی نشر مهدیار جوان منتشر شد.خوانساری هم‌چنین یك دفتر شعر با نام "از آفریقا سیاه دیده می‌شویم" را نوشته است كه 45 شعر عاشقانه و ضدجنگ دارد.ناشر این دفتر 64 صفحه‌ای نیز انتشارات مهدیار جوان است.


             

             

             

             

            مشكلات مالی مانع از چاپ كتاب‌های تازه پروین داوری شد

             

            پروین داوری گفت: مشكلات مالی دلیل نرسیدن 2 داستان با نام‌های "من از تاریكی نمی‌ترسم" و "دریچه" به بیست و پنجمین نمایشگاه كتاب تهران شد.

             این داستان‌نویس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان كرد: داستان "من از تاریكی نمی‌ترسم" برای كودكان نوشته شده اما به دلیل مشكلات مالی به نمایشگاه كتاب تهران نرسید.داوری خاطرنشان كرد: موضوع این كتاب درباره چند كودك است كه در مقطعی از زمان تنها می‌شوند، به یك زیرزمین می‌روند و در آن جا اتفاقاتی برای آن‌ها رخ می‌دهد.این داستان‌نویس هم‌چنین یك داستان بلند با نام "دریچه" نوشته كه در آن به مشكلات زنان در جامعه می‌پردازد.او گفت:‌این داستان بلند نیز به دلیل مشكلات مالی به دست ناشر سپرده نشد.


             الهام طهماسبی: تازه‌كارهای ادبيات كودك بهتر كار می‌كنند

             

            یك نویسنده ادبيات كودك گفت: در ادبیات كودك نه تنها در نوع نوشتن بلكه در تصویرسازی هم ضعیف عمل می‌شود.
             

            الهام طهماسبی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان كرد: نقاشان هر گونه كه خود تصمیم می‌گیرند برای كودكان تصویرسازی می‌كنند. در حالی كه كودكان آثار نقاشان مطرحی كه به خود افتخار می‌كنند را نمی‌پسندند. در داستان‌نویسی كودك نیز با مواردی مواجه می‌شویم كه تعجب‌برانگیزند. بعضی نویسندگان مواردی را به كودكان آموزش می‌دهند كه خانواده‌ها فرزندان خود را از آن‌ها دور می‌كنند. طهماسبی تصریح كرد: در زمینه چاپ كتاب اولویت با افرادی است كه به‌نام‌تر هستند و كتاب نویسنده‌ای كه سابقه كار نداشته باشد چاپ نمی‌شود. این در حالی است كه تازه‌كارها با وجود مبتدی بودن بهتر كار می‌كنند. من با كار نویسندگان جدید موافق‌تر هستم و احساس می‌كنم دید جوان‌ترها بهتر از قدیمی‌ها است. بيش‌تر آثار نویسندگان قدیمی با موضوع جادوگر و نامادری است ولی كارهای امروزی این گونه نیستند.وی اظهار كرد: نویسندگان جوان خوب می‌نویسند اما فضای كار ندارند و از طرفی ناشران اعتمادی به فروش كتاب‌های آن‌ها ندارند. البته به نظر من صمد بهرنگی تنها نویسنده‌ای است كه توانست بر خلاف همه جدید بنویسد.این نويسنده ادبيات كودك در خصوص ترجمه ادبیات كودك هم گفت: گسترش رسانه‌ها و فضای مجازی موجب شد تا میزان داستان‌های ترجمه شده بیش‌تر شود و مترجمان فعالیت بیش‌تری در این زمینه داشته باشند.طهماسبی یادآور شد: ترجمه دید نویسنده را هم از لحاظ تاریخی و هم از نظر اطلاعات عمومی بازتر می‌كند. در حال حاضر ترجمه ادبیات كودك ضعیف است و این زمینه هم نیاز به پیشرفت دارد. او خاطرنشان كرد: ناشران در چاپ این گونه آثار نیز كتاب‌هایی را انتخاب می‌كنند كه مترجم معروفی داشته باشند، جایزه‌ای دریافت كرده باشند و تصویرسازی آن‌ها مشكلی نداشته باشد. متاسفانه در چاپ كتاب كودك همه چیز پولی شده است.


             

            تازه‌های نشر مهدیار جوان در نمايشگاه كتاب تهران

            نشر مهدیار جوان به تازگی یك مجموعه داستان و یك مجموعه ترانه منتشر كرده است.  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از خوزستان مجموعه داستان "پاهایم كوتاه است" اثري از سپیده نازیار است كه 15 داستان كوتاه دارد. همچنین مجموعه ترانه "ماه دوره ‌گرد" از عاطفه انواری با 30 ترانه در 64 صفحه منتشر شده است. این 2 مجموعه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران راهروی 23 غرفه 14 عرضه شده‌اند.


            + نوشته شده در  یکشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 16:35  توسط امیر رحمانی  | 

            اخبار ورزشی

             
             
            با رأی کمیته انضباطی
            تیم هندبال فولاداکسین به یک بازی بدون تماشاگر محکوم شد

            خبرگزاری فارس: سرپرست تیم هندبال فولاداکسین خوزستان گفت: با رأی کمیته انضباطی، به یک بازی بدون حضور تماشاگر و پرداخت جریمه نقدی محکوم شدیم.

            خبرگزاری فارس: تیم هندبال فولاداکسین به یک بازی بدون تماشاگر محکوم شد

            شاهرخ آذرحزین امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بهبهان اظهار کرد: دیدار روز یکشنبه فولاداکسین خوزستان (بهبهان) و نیروی زمینی تهران که در سالن علی‌ابن‌ابیطالب (ع) بهبهان برگزار شد، حواشی زیادی داشت که در پایان برای هر دو تیم گران تمام شد.

            وی افزود: از ابتدای این بازی، یکی از بازیکنان نیروی زمینی با حرکاتی ناشایست و غیراخلاقی به تماشاگران حاضر در سالن ناسزا گفت و باعث تحریک عده‌ای از آنها شد.

            سرپرست تیم فولاد اکسین خوزستان با بیان اینکه این حرکات و کلمات در ادامه مسابقه نیز وجود داشته و با گذشت هر دقیقه از دیدار، تشنج در سکوها بیشتر می‌شد، خاطر نشان کرد: تشنج‌های ایجاد شده از سوی این بازیکنان در کنار اعتراضات شدید به هر تصمیم داور به دیگر بازیکنان نیروی زمینی نیز منتقل و باعث شد در دقایق حساس پایانی مسابقه، دروازه‌بان این تیم با اعتراض به تصمیم درست داوران و فحاشی به یکی از آنها، با کارت قرمز از زمین اخراج شود.وی ادامه داد: تنها یک دقیقه پس از این اخراج، یکی دیگر از بازیکنان این تیم نیز همین موضوع را تکرار کرده و کارت قرمز دوم نیز از جیب داوران خارج شد.آذرحزین اضافه کرد: با پایان یافتن زمان بازی و پیروزی 40 بر 38 فولاداکسین بر نیروی زمینی، درگیری شدیدی میان بازیکنان نیروی زمینی و نیروی انتظامی حاضر در سالن به وجود آمد و تماشاگران نیز در این میان شعارهایی را علیه آنان سر دادند.وی همچنین با اشاره به اینکه دو تن از تماشاگران نیز که خود از جامعه هندبال بهبهان بودند به زمین آمده و با بازیکنان نیروی زمینی درگیر شدند، گفت: این حضور و برخوردهای ناشایست این دو فرد باعث شد نیروی زمینی تهران از فولاداکسین به کمیته انضباطی فدراسیون شکایت کرده و هر دو تیم مدارک و مستندات خود را به این کمیته ارائه دادند.وی گفت: اما در پایان این جلسه و با نظر و رأی کمیته انضباطی، فولاداکسین خوزستان (بهبهان) به یک بازی خانگی بدون تماشاگر و پرداخت دو میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد و نیروی زمینی نیز علاوه بر پرداخت جریمه نقدی بیشتر با محرومیت دو بازیکن خود روبه‌رو شد.

             

            در اصفهان
            فولاداکسین فولادنوین را خم کرد

            خبرگزاری فارس: تیم هندبال فولاداکسین خوزستان(بهبهان) در اصفهان فولادنوین این شهر را به زانو در آورد.

            خبرگزاری فارس: فولاداکسین فولادنوین را خم کرد

            به گزارش خبرگزاری فارس از بهبهان، عصر امروز دو تیم هندبال فولاداکسین خوزستان(بهبهان) و فولادنوین اصفهان در قالب هفته سیزدهم لیگ برتر هندبال کشور در اصفهان به مصاف یکدیگر رفته که در پایان فولاداکسین با یک گل اختلاف، فولاد نوین را در خانه شکست داد.

            این مسابقه که با قضاوت جواد ساعی و مصطفی پاک‌عقیده آغاز شد، از حساسیت خاصی برای هر دو تیم برخوردار بود و همین حساسیت باعث شد، دو تیم با تمام توان خود تلاش کرده و تماشاگران شاهد یک بازی نزدیک و نفس‌گیر بودند.

            نیمه نخست این مسابقه با نتیجه 13 بر 12 به سود فولادنوین خاتمه یافت تا میزبان با برتری پا به رختکن بگذارد.

            اما در نیمه دوم نیز تلاش بازیکنان فولاداکسین نتیجه داد و در حالی که تا دقایق پایانی با نتیجه 29 بر 28 از حریف ته جدولی خود عقب بودند، توانستند 30 بر 29 این حریف فولادی را در خانه شکست دهند.

            با این نتیجه فولاداکسین خوزستان(بهبهان) با انجام 13 بازی و کسب هفت پیروزی، پنج شکست و یک تساوی و با 15 امتیاز در رده چهارم جدول و پشت سر ذوب‌آهن 18 امتیازی و بالاتر از نیروی زمینی 11 امتیازی قرار گرفته‌است.

            همچنین فولادنوین اصفهان که در ته جدول 10 تیمی لیگ برتر هندبال کشور جای گرفته است با چهار امتیاز از دو برد و 11 شکست خود همچنان به ناکامی‌های خود ادامه داده و یک قدم دیگر به سقوط از لیگ برتر نزدیک‌تر شد.

            + نوشته شده در  یکشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 16:26  توسط امیر رحمانی  | 

            اخبار روز خوزستان

            گزارش مهر از بیمارستان های ایذه و مسجدسلیمان


            خبرگزاری مهر در گزارشی پیرامون وضعیت خدمات رسانی در بیمارستان های استان خوزستان، به بررسی انتقادی وضعیت نامطلوب بیمارستان های ایذه، مسجدسلیمان و... پرداخت.

            به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، خبرگزاری مهر نوشت:

            شرایط در استان خوزستان به علت بروز پدیده گرد و غبار شدید و همچنین حاکم بودن گرمای طاقت فرسا به گونه ای است که مردم این استان در مقایسه با سایر استانهای کشور از بیشترین مراجعه به بیمارستان و مراکز درمانی برخوردار هستند. این در حالی است که تعداد بیمارستانهای موجود در این استان جوابگوی خیل مراجعه های فراوان مردم نیست و حتی مراکز موجود به علت قدمت بالا یا جنگ هم اکنون فرسوده شده اند و نیاز به بازسازی اساسی دارند.

            در حال حاضر در شهرستان مسجد سلیمان سه باب بیمارستان وجود دارد که هر سه قدیمی هستند و دو بیمارستان در حال ساخت نیز در این شهرستان وجود دارد که یکی از آنها ۲۵ هزار متر مربع زیر بنا دارد و ۱۶۰ تختخوابی است.

            ساخت این بیمارستان در سال ۸۶ آغاز شده و تاکنون ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. با توجه به مساحتی که این بیمارستان دارد تاکنون ساخت این بیمارستان پیشرفت خوبی داشته و دو بلوک از بخش اورژانس این بیمارستان نیز تکمیل شده است و پیش بینی می شود که این بیمارستان امسال به بهره برداری برسد.

            دیگر بیمارستان مسجد سلیمان که با اعتبارات وزارت نفت در سال ۸۶ مراحل ساخت آن آغاز شد ۲۲ تختخوابی است و بعد از ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی، به علت کمبود اعتبار و تخلف پیمانکار متوقف شده درصورتیکه مشابه همین بیمارستان در شهرستان آغاجاری و گچساران به بهره برداری رسیده است.

            شهرستان ایذه دارای دو بیمارستان است که یکی از آنها عملاً تعطیل است و دیگری به دلیل دور بودن از مرکز شهر و نبود تجهیزات مناسب، قادر به خدمات رسانی خوب به شهروندان ایذه ای نیست.

            خانم محمدی یکی از شهروندان ایذه ای به خبرنگار "مهر" می گوید: برای عمل آپاندیس نیاز به سونوگرافی داشتم که با چندین بار مراجعه به بیمارستان ایذه با جواب اینکه دستگاه سونوگرافی خراب است روبه رو شدم و به همین دلیل مجبور شدم برای یک سونوگرافی ساده به اهواز سفر کنم.

            در حال حاضر بسیاری از شهروندان ایذه ای برای درمان مجبور هستند به اهواز مراجعه کنند.

            شهرستان باغملک هم که در نزدیکی ایذه قرار دارد، یک بیمارستان در حال ساخت دارد که تاکنون ۴۰ درصد پیشرفت کاری داشته و بیماران این شهرستان نیز برای درمان اولیه مجبور هستند که به بیمارستان ایذه مراجعه کنند این در حالی است که خود شهرستان ایذه نیز مشکلات فراوانی دارد.

            شهرستان رامهرمز هم با داشتن ۱۰۲ هزار نفر جمعیت در حال حاضر فقط یک بیمارستان ۱۶۵ تختخوابی دارد که فاقد آی.سی.یو، ان.آی.سی.یو، سی تی اسکن و تجهیزات دیگر است و مردم این شهرستان حتی برای درمانهای اولیه مجبور هستند به مرکز استان مراجعه کنند.

            شهرستان رامهرمز با گذشت ۲۰ سال هنوز در انتظار افتتاح بیمارستان جدیدش به سر می برد. این بیمارستان ۹۶ تختخوابی تاکنون ۷۶ درصد پیشرفت کار داشته و پیمانکار آن قول داده است در سال ۹۱ این بیمارستان آماده استفاده برای مردم رامهرمز باشد.

            شهرستان اندیمشک هم از نبود بیمارستان مناسب بی نصیب نمانده است. پس از چندین سال که از افتتاح بیمارستان امام علی اندیمشک می گذرد، هنوز این بیمارستان فاقد تجهیزات استاندارد است و به خاطر همین امر بیشتر بیماران اندیمشکی برای مداوا به بیمارستانهای شهر مجاور (دزفول) می روند.

            بیمارستان امام علی(ع) شهرستان اندیمشک با کمبود فضا رو برو است و در مکان اندک و محدودی این بیمارستان فعالیت می کند که این امر مشکلات زیادی را برای مردم و پرسنل به دنبال دارد.

            بخش رسیدگی به بیماران در اورژانس بر اساس حساسیت بیماری فرد (تریاژ) در این بیمارستان غیر فعال است و هیچگونه فعالیتی نمی کند این در حالی است که این بیمارستان در مکانی است که مراجعات زیادی دارد.

            این بیمارستان کمبود چشم پزشک و رادیولوژی دارد و نمی تواند در این زمینه ها به مردم این شهر خدمات دهد و به همین دلیل بیماران به اهواز و یا سایر شهرها مراجعه می کنند.

            بیمارستان امام علی(ع) شهرستان اندیمشک ماهانه با ۱۰۰ میلیون تومان کسری روبرو است که جبران این رقم می‌تواند بسیاری از مشکلات این بیمارستان را برای رسیدگی به بیماران برطرف کند.
            ماهشهر دیگر شهر استان خوزستان است که با ۲۳۰ هزار نفر جمعیت، فقط دارای دو باب بیمارستان خصوصی است. یکی از این بیمارستانها ۵۰ تختخوابی است که توسط فرد خیری به نام معرفی زاده ساخته شد و دیگری بیمارستان پتروشیمی است که در ۳۰ کیلومتری ماهشهر قرار دارد.

            افراد بسیاری از شهرهای مجاور مانند هندیجان، شادگان و رامشیر نیز به دلیل نبود بیمارستان به این دو بیمارستان مراجعه می کنند.
            قدیمی ترین بیمارستان استان، بیمارستان نفت مسجدسلیمان است که ۸۰ سال پیش ساخته شده و در آن زمان مدرن ترین بیمارستان ایران به شمار می رفت.

            در دیگر شهرهای استان مانند هندیجان، شادگان، شوشتر نیز عدم وجود بیمارستانهای مناسب مشکلی اساسی برای مردم این شهرستانها به وجود آورده است.

            به نظر می رسد یکی از خدماتی که دولت باید برای جبران خسارت های ناشی از گرد و غبار به مردم خوزستان به خوبی ارائه کند ساخت و تکمیل بیمارستان برای تمامی شهرهای استان است که متاسفانه در این خصوص اقداماتی خوبی تاکنون صورت نگرفته و مردم منتظر تحقق وعده ها هستند.

            + نوشته شده در  یکشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 16:19  توسط امیر رحمانی  | 

            اخبار اقتصادی استان

            پرونده سدگتوند باشکایت کشاورزان به دادگاه میرود
             
             
            خبرگزاری فارس در گزارشی به قلم نادره وائلی زاده در تاریخ 16/02/1391 با عنوان «خسارت میلیاردی کشاورزان خوزستانی با آب‌گیری سد گتوند»، از شکایت کشاورزان از سد گتوند خبر داد.
             
            به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، متن کامل گزارش خبرگزاری فارس بدین شرح است: 

            فارس - نادره وائلی زاده: به دلیل بالارفتن شوری آب کارون با آب‌گیری سد گتوند میلیارد‌ها تومان به کشاورزان خوزستان خسارت وارد شده است و نمکی که وارد آب می‌شود پنج تا ۱۵ سال در زمین کشاورزی باقی می‌ماند.

            کیفیت آب رودخانه کارون از نیمه‌های اسفند ماه ۹۰ همزمان با آبگیری مرحله سوم سد گتوند علیا دچار اختلال شد.

            به گفته فتح‌الله دهکردی معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با کاهش خروجی سد گتوند به کارون، شوری این رودخانه حتی تا ۳ هزار و ۴۷۰ میکروموس در اهواز و بیش از ۴ هزار میکروموس در خرمشهر و آبادان نیز بالا رفت.

            EC از ۴۰۰ تا ۹۰۰ میکروموس مناسب برای آب شرب است و از ۲ هزار میکروموس که بگذرد آثار منفی خود را روی محصولات کشاورزی هم نشان می‌دهد.

            این افزایش شوری (EC) با آخرین آبیاری کشت زمستانه که از نیمه اسفند تا نیمه فروردین ماه است، همزمان بود که اعتراض کشاورزان و کشت و صنعت‌های نیشکر را در پی داشت.

            به گفته رئیس نظام صنفی کشاورزی خوزستان و رئیس مجمع ملی تشکل‌های کشاورزی ایران، علاوه بر شش واحد (از مجموع هفت واحد) شرکت‌های کشت و صنعت نیشکر، بیش از ۹۰ کشاورز عمده شهرستان اهواز به دلیل شور شدن آب رودخانه کارون اعلام شکایت کرده‌اند و مهم‌ترین عامل آن را هم سدگتوندعلیا می‌دانند که در حال تامین دلیل قضایی علیه سازمان آب و برق خوزستان هستند.

            مسعود اسدی معتقد است: به دلیل بالارفتن شوری آب، میلیارد‌ها تومان به کشاورزان خوزستان خسارت وارد شده است، نمکی که وارد آب می‌شود پنج تا ۱۵ سال در زمین کشاورزی باقی می‌ماند، مهم‌تر اینکه افت محصول ناشی از شوری آب مشمول بیمه محصولات کشاورزی نیست به همین دلیل کشاورز باید هنگام شکایت تامین دلیل کند و با وجود بالا بودن وسعت اراضی تامین دلیل بسیار دشوار است.

            وی می‌افزاید: اغلب کشاورزان به خاطر نداشتن دانش و ابزار لازم از افزایش شوری آب بی‌اطلاع هستند، فقط با کاهش محصول روبه رو می‌شوند، نیشکر بیش از گندم به شوری آب حساس است، کشت و صنعت‌های نیشکر نسبت به مشکل آگاه‌تر هستند.

            * ۸۰۰ واحد شورتر

            شوری رودخانه کارون در سال‌های قبل در این زمان حدود یک هزار و ۲۰۰ میکروموس بود که در حال حاضر به حدود ۲ هزار میکروموس افزایش یافته است.

            گر چه استاندار خوزستان تایید می‌کند که شوری آب کارون حدود ۸۰۰ واحد نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته، اما اعتراض کشاورزان نسبت به شوری آب را رد می‌کند.

            سید جعفر حجازی می‌گوید: این میزان شوری، تنشی در کشاورزی و تولید نداشته است.

            وی همچنین با رد اعتراض کشت و صنعت‌های نیشکر نسبت به افت کیفیت آب، می‌افزاید: برداشت آب برای آبیاری مزارع نیشکر هنوز شروع نشده و اوج مصرف این مزارع تابستان است، بنابراین مشکلی با شوری آب نداشته‌اند.

            حجازی در مورد اقدامات استان برای حل مشکل شوری رودخانه کارون، نیز می‌گوید: با وزارت نیرو در این باره مذاکراتی صورت گرفته است، مشکل شوری کارون متوجه سد گتوند نیست، بلکه ناشی از افزایش مصارف در این حوزه است.

            وی نه تنها مشکل شوری آب را متوجه سد گتوند نمی‌داند بلکه معتقد است: با آغاز بهره‌برداری از نیروگاه سد گتوند و رهاسازی آب از این سد، در نیمه دوم اردیبهشت ماه، مشکل شوری آب کارون حل می‌شود.

            *دخالت سازمان بازرسی

            در نشست پورمحمدی رئیس بازرسی کل کشور با اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز، در سفر اخیرش به خوزستان، رئیس دانشکده کشاورزی این دانشگاه نسبت به افزایش شوری آب رودخانه کارون در نتیجه اقدامات سد گتوند و تاثیر آن در کشاورزی هشدار داده و پیگیری این موضوع را توسط سازمان بازرسی خواستار می‌شود.

            دکتر مجید نبی‌پور رئیس دانشکده کشاورزی چمران درباره دلیل این هشدار می‌گوید: تعهد کاری ایجاب می‌کرد با توجه به اطلاعی که دارم نسبت به یک زیان ملی هشدار دهم.

            وی تاکید می‌کند: حد تحمل گیاهان نسبت به شوری آب متفاوت است، مطالعات نشان می‌دهد که با افزایش شوری تولیدات کشاورزی کاهش می‌یابد و فرمول‌هایی نیز تعریف شده که رابطه میزان شوری و تاثیر آن در افت تولید را نشان می‌دهد.

            نبی‌پور حساسیت گندم، سبزی و صیفی و نیشکر را به شوری آب یادآور می‌شود و تصریح می‌کند: در صورت تداوم شوری آب، دیگر نمی‌توان محصولات گذشته را کشت کرد و الگوی کشت تغییر می‌کند.

            خوزستان با تولید یک و نیم میلیون تن، دومین استان تولید کننده گندم در کشور است، علاوه بر این بیش از ۷۰ هزار هکتار سطح زیر کشت نیشکر و ۴۱ هزار هکتار سطح زیر کشت خرما در این استان وجود دارد که اهمیت توجه به کیفیت کارون را نشان می‌دهد.

            علاوه بر این ۵۲۰ هزار هکتار گندم، ۳۶ هزار هکتار جو، حدود ۴۵ هزار هکتار سبزی و صیفی و ۴ هزار و ۱۰۰ هکتار کلزا به صورت آبی کشت شده است که تقریبا ۳۰ درصد آن در حوزه رودخانه کارون زیر کشت زمستانه رفت. حال با توجه به اینکه سازمان جهاد کشاورزی حتی از ابزار سنجش کیفیت آب بی‌بهره است و عالی‌ترین مقام اجرایی استان نیز تاثیر شور شدن آب را نفی می‌کند، سوال اینجاست که چه کسی پاسخگوی خسارت وارد شده به کشاورزان است؟
            + نوشته شده در  یکشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 14:22  توسط امیر رحمانی  | 

            تخریب میراث فرهنگی استان

            به گفته یک فعال میراث‌فرهنگی،درحال ‌حاضر روند بررسی و شناسایی محوطه های باستانی رامشیر، کاوش، تعیین حریم و حفاظت از محوطه های رامشیر در وضعیت نامناسبی قرار دارد.

            به گزارش هنرنیوز، تل رضوان رامشیر ازمهمترین تپه‌های باستانی شهرستان رامشیر محسوب می‌شود که بیش از ۸۰ هکتار وسعت دارد. ۳ سال پیش بود که روی تپه باستانی تل رضوان به‌صورت کاملا اتفاقی تابوتی متعلق به کودک اشکانی کشف و منجر به تعیین حریم آن توسط سازمان میراث‌ فرهنگی شد.

            با این وجود حفاری‌های متعدد غیر مجاز و پیشروی زمین‌های کشاورزی منجر به آسیب‌های جدی به تپه باستانی تل رضوان و محوطه‌های رامشیر شده است. 

            مجتبی گهستونی فعال میراث‌فرهنگی و دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در این باره می گوید: شهرستان رامشیر یکی از شهرهای شرقی استان خوزستان به‌شمار می‌آید که متشکل از تعداد بسیاری محوطه باستانی است.به گفته این فعال میراث‌فرهنگی،درحال‌حاضر روند بررسی و شناسایی محوطه های باستانی رامشیر، کاوش، تعیین حریم و حفاظت از محوطه های رامشیر در وضعیت نامناسبی قرار دارد تا جایی که چندی پیش تل رضوان رامشیر مورد تعرض سودجویان و قاچاق‌چیان میراث‌فرهنگی قرار گرفت .

            سخنگو انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اشاره به اینکه محوطه‌‌های باستانی شهرستان رامشیر سالیان درازی است که به حال خود رها شده است نبود اداره میراث‌فرهنگی و یگان حفاظت را مهمترین عامل این تخریب‌ها عنوان می‌کند.به گفته وی، تنها شهرستان رامهرمز دارای اداره میراث‌فرهنگی است که شهرهای هندیجان، هفت‌گل، ماهشهر، امیدیه و رامشیر تحت پوشش این اداره کل قرار گرفته‌اند.

            گهستونی تاکید کرد: سال ۱۳۸۸ با کشف تابوت کودک اشکانی محوطه باستانی تل رضوان از سوی سازمان میراث‌فرهنگی تعیین حریم شد اما با وجود هشدارهای سازمان میراث فرهنگی بر لزوم حفاظت از این محوطه‌ها، کشاورزان همچنان با گسترش زمین‌های کشاورزی در محوطه‌های باستانی رامشیر و در حریم و عرصه تل رضوان باعث تخریب بخش اعظم محوطه‌ها شده‌اند.

            + نوشته شده در  یکشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 14:15  توسط امیر رحمانی  | 

            مطالب جدیدتر
            مطالب قدیمی‌تر