اخبار خوزستان

خبری-تحلیلی

اخبار روز خوزستان

یك كارشناس روسی:
حجم تبادلات تجاری ایران و روسیه كمتر از10 درصد ظرفیت واقعی است
 
اهواز- رییس هیات تجارت روسیه و ایران گفت: حجم تبادلات تجاری ایران و روسیه در زمان حاضر كمتر از 10 درصد از ظرفیت واقعی آن و بسیار نازل است.
 
'رجب صفر اف' شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اهواز، حجم تبادلات تجاری ایران و روسیه را سه و نیم میلیارد دلار دانست كه به گفته این كارشناس می تواند بسیار فراتر از آن باشد.
وی تصریح كرد: نقطه ضعف روابط اقتصادی دو كشور در این است كه هنوز كار چندانی از سوی طرفین برای شناسایی پتانسیل ها صورت نگرفته است.
مدیر مركز مطالعات ایران معاصر در روسیه گفت: باید در این راستا اطلاع رسانی صورت گیرد و به ویژه تجار دو كشور در سفرهایی با پتانسیل های متقابل آشنا شوند.
صفر اف اظهار داشت: روسیه می تواند به ویژه در زمینه تكنولوژی كمك های فراوانی به ایران داشته باشد و از این آمادگی برخوردار است.
وی خاطرنشان كرد: در مقابل ایران نیز از پتانسیل های فراوانی در بخش های مختلف از جمله كشاورزی برخوردار بوده و كالای این كشور می تواند در بازار روسیه عرضه و به رقابت با سایر كشورها بپردازد.
این كارشناس روسی در ادامه به سفر خود و هیات همراهش به خوزستان نیز اشاره كرد و از تصمیم برای بازدید از بخش های مختلف استان با هدف تهیه گزارش هایی در راستای معرفی بیشتر آن و ارایه به مردم و تجار كشورش خبر داد.
صفر اف تصریح كرد: خوزستان دارای پتانسیل های فراوانی است كه بسیاری از بخش های آن ناشناخته باقی مانده است.
وی افزود: در بخش ترانزیت كالا می توان از بندر بزرگ امام خمینی استفاده های مطلوبی در راستای اهداف صادراتی روسیه علی الخصوص در بخش گندم سود برد كه تاكنون مغفول مانده است.
این كارشناس روسی اظهار داشت: بسیاری از مردم و تجار روسی از پتانسیل های ایران به ویژه در استان هایی نظیر خوزستان غافل مانده اند كه لازم می بینیم در این زمینه اطلاع رسانی های گسترده ای انجام دهیم.
وی از تجار ایرانی و مسوولان نیز خواست تا در این راستا تلاش بیشتری انجام داده و منتظر معرفی كالای خود از سوی دیگران نباشند.
صفر اف تاكید كرد: ایران و استان های مختلف این كشور باید در بازاریابی تلاش بیشتری به خرج داده و به گونه ای عمل كنند تا كالای كشورشان در تمامی نقاط كشور روسیه عرضه و وارد رقابت شود.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 15:8  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار مرکز استان

يك نورپرداز فرانسوي:
شهرها را با توجه به فرهنگ‌ها نورپردازي مي‌كنم
نورپردازي بر پل‌هاي اهواز تاثير خارق‌العاده‌اي دارد

 

يك متخصص فرانسوي نورپردازي گفت: زماني كه كار خود را در شهر ليون آغاز كردم كسي شهر ليون را نمي‌شناخت ولي بعد از كار نورپردازي آن، يكي از شهرهاي معروف دنيا شد و حالا كاملا در اروپا مطرح است.

 الن گيلو در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي ايسناي خوزستان اظهار كرد: يكي از زيبايي‌هايي كه يك شهر مي‌تواند داشته باشد وجود يك رودخانه در وسط آن است و پل‌ها نشانه شاخص اين رودخانه و شهر هستند. زيرا ارتباط بين 2 سوي يك شهر را باعث مي‌شوند و بر اين اساس نورپردازي پل‌ها مي‌تواند نقش خود را به عنوان آشكار كننده هويت شهر ايفا كند. وي با اشاره به اينكه در اسلام نيز نور مورد توجه است، افزود: در قرآن آمده است كه نور بازتاباننده درون انسان‌هاست و اهميت خاصي به نور داده شده است؛ همانگونه كه نور مي‌تواند درون انسان‌ها را روشن كند، محيط اطراف زندگي انسان‌ها را روشن مي‌كند و اين قدرت را دارد كه محيط را از حالت بي‌تفاوتي و تاريكي خارج و همه چيز را آشكار و بيدار سازد. نور باعث مي‌شود ساكنين يك شهر حس غرور و افتخار پيدا كنند؛ ما در روز از نور طبيعي خورشيد استفاده مي‌كنيم ولي نور ساختگي و تصنعي در شب كپي كردن خورشيد نيست بلكه زيبايي خاص ديگري دارد كه تاثير آن تنها در شب احساس مي‌شود. گيلو گفت: اهميت نور در شب پس از زيبايي، ايجاد امنيت است، زيرا در گذشته با غروب آفتاب مردم همه مي‌خوابيدند و هيچ فعاليت ديگري صورت نمي‌گرفت ولي در زمان حاضر به دليل فعاليت در روز و نداشتن فراغت، نياز است شهروندان تا ساعاتي از شب بيدار بمانند و اين نور مي‌تواند شهروندان را در اين بيداري همراهي كند. اين متخصص نورپردازي با بيان اينكه در حال حاضر تقريبا در 42 كشور جهان در زمينه نورپردازي فعاليت مي‌كنم، تصريح كرد: در كشورهاي مختلف، فرهنگ‌ها و ديدگاه‌هاي متفاوتي  وجود دارد و بايد در هر كشور براساس فرهنگ،‌ نظرات و ايده‌هاي متفاوت آن كشور عمل كرد و طرح و نورپردازي خاصي انجام داد. لذا نور بر اين اساس مي‌تواند يك پل ارتباط بين فرهنگ‌ها و يك زبان بين‌المللي باشد. وي ادامه داد: در اهواز با توجه به فرهنگ اين شهر كشيدن شهروندان به خارج از خانه در شب با استفاده از نور امكانپذير است و تاثير خارق‌العاده‌اي دارد زيرا آب در وسط اين شهر مي‌تواند انعكاس زيبايي به نور ببخشد. همچنين شب كه به خاطر تاريكي با ترس همراه است، نور باعث از بين رفتن اين ترس و ايجاد حس امنيت و جذب شهروندان مي‌شود. گيلو درباره جذب توريست در شهر توسط نورپردازي اظهار كرد: نورپردازي در شهر اهواز مي‌تواند به جذب توريست در اين شهر كمك شاياني كند. همانگونه كه اكنون بسياري از شهرهاي دنيا به دليل نورپردازي و روشن بودن در شب معروف و جاذب توريست هستند.

 از تجربيات بزرگترين نورپرداز دنيا استفاده مي‌كنيم

 ارسلان شهني، مدير عامل سازمان زيباسازي شهرداري اهواز نيز در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي ايسناي خوزستان اظهار كرد: نداشتن يادگاري‌هاي تاريخي نبايد باعث شود كه جذب گردشگر نداشته باشيم، لذا ضرورت دارد براي جذب توريست فضاهاي ديدني و جاذب را بسازيم. امسال پل‌هاي هفتم، پل سياه، پل سفيد و پل چهارم از ابتداي سال تاكنون نورپردازي شدند. پل هشتم و پل پنجم نيز آماده افتتاح هستند كه پس از نورپردازي پل‌ها جزاير و فضاهاي اطراف پل‌ها را با استفاده از لامپ‌هاي مخصوص در ميان درخچه‌ها و نيزارها نورپردازي خواهيم كرد.

 وي ‌افزود: اهواز را به شهر شب معروف مي‌كنيم، زيرا نورپردازي در اين شهر به احياي رودخانه و پارك‌ها و ارتقاي كيفيت محيط كمك مي‌كند. در اين زمينه  نيز از مشورت متخصصان در ايران و دنيا بهره‌مند مي شويم كه پيش از اين با طراح ايتاليايي همكاري و در حال حاضر از مشورت بزرگترين نورپرداز دنيا، الن گيلو از كشور فرانسه استفاده مي‌كنيم.شهني گفت: نورپردازي چند مسجد بزرگ در شهر اهواز را نيز مدنظر قرار داديم كه مسجد آيت‌الله شفيعي و مسجد اعظم اهواز جزء اين پروژه‌ها است. با توجه به تجربيات سازمان زيباسازي نماي بيروني ساختمان‌ها، ادارات و ارگان‌ها را نيز نورپردازيي و با كمك اين دانش محيط شهر را براي شهروندان زيباتر و دل‌انگيزتر خواهيم كرد. مدير عامل سازمان زيباسازي شهرداري اهواز خاطرنشان كرد: از ابتداي شكل‌گيري سازمان زيباسازي به اهميت نورپردازي واقف بوده‌ايم ولي اين كار تنها يكي از كارهاي ما در كنار كاشي‌كاري، المان‌ها، مجسمه‌ها، و ديگر طرح‌هاي زيباسازي است. در سال‌ آينده نيز پروژه‌هاي بزرگ آبنماها را آغاز خواهيم كرد؛ نورپردازي و آبنماها از مولفه‌هايي است كه به زيباتر جلوه دادن ساختمان‌ها و شهر در شب كمك مي‌كند. البته با توجه به اقليم اهواز اين گونه پروژه‌ها در اين شهر ضرورت دارد.  شهني گفت: شهر اهواز از نظر تاريخي در مفهوم فيزيكي يادگاري هاي چنداني ندارد لذا بايد فضاهايي را در شهر به منظور جذب گردشگران بسازيم؛ از گلايه‌هاي شهروندان و مسئولان شهري نيز نبود فضاها و اماكني به منظور ديدن و لذت بصري مهمانان و مسافران است كه بايد اين‌گونه مكان‌ها را ساخت. به گزارش خبرنگار ايسنا الن‌گيلو متخصص نورپردازي و داراي دكتراي تخصصي در اين زمينه است كه 35 سال سابقه كار در زمينه نورپردازي دارد و نورپردازي بزرگترين شهرهاي دنيا را بر عهده داشته و دارد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 15:2  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار مرکز استان

تمام سكه؛ 818 هزار تومان

 

هر مثقال طلاي 18 عيار امروز، 29 بهمن‌ماه در بازار اهواز با قيمت 366 هزار  به فروش ‌رسيد كه نسبت به روزهاي گذشته پنج هزار تومان افزايش داشت.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) _منطقه‌خوزستان_ قيمت سكه طرح‌قديم و جديد امروز به ترتيب 820 و 818 هزار تومان رسيد كه قيمت هر كدام به ترتيب نسبت به روزهاي گذشته 10 و 12 هزار تومان افزايش داشته است. طبق نرخ اعلامي اتحاديه‌ طلا و جواهرات اهواز هر عدد نيم‌سكه با قيمت 398 هزار تومان و هر عدد ربع‌سكه بهار آزادي با قيمت 205 هزار تومان به‌ فروش رسيد كه نيم‌سكه با 6 هزار تومان و ربع سكه با 2 هزار تومان افزايش نسبت به روزهاي گذشته در بازار عرضه شد. هر اونس طلا نيز يك‌‌هزار و 724 دلار در بازارهاي جهاني معامله شد كه نسبت به روزهاي گذشته 2 دلار افزايش داشت. همچنين قيمت هر گرم طلاي خام نيز 79 هزار و 500 تومان و قيمت پايه فروش طلا 87 هزار و 950 تومان است. همچنين از امروز پيش فروش 6 ماهه سكه در بانك ملي متوقف شد و از اين پس سكه با تحويل هشت ماهه در كليه شعب بانك ملي و به قيمت 598 هزار 900 تومان عرضه مي‌شود.


+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 15:0  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار مرکز استان

اینجا، مادران نفس‌های کودک خود را می‌شمارند

 
 

بخش بيماران مبتلا به سرطان؛ اين جمله را که می‌شنوی بی‌درنگ آدم‌هایی با موهای ریخته در ذهن مجسم می‌شود. بيماراني كه بعضي‌هايشان سن و سالي ندارند و حتي خودشان هم نمی‌دانند چرا به جای بازی در کوچه و خیابان مجبورند در محیطی با بوی تند الکل صبح را شب کنند؛ تنها تفریح‌شان رفتن به راهرو بیمارستان باشد و تنها افرادی که می‌بینند، پزشک و پرستار. بچه‌هایی که به جای نوشتن مشق‌های مدرسه باید نام‌ عجیب و غریب بيماري‌‌ها را حفظ کنند که اگر روزي کسی پرسید چرا نمي‌روي مدرسه، بگويند مبتلا به فلان بيماري‌ام.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)_منطقه خوزستان_درون راهرو بخش كودكان مبتلا به سرطان بيمارستان "شفا" اهواز مادری پسرش را روي صندلي چرخ‌دار نشانده و او را به سمت يكي اتاق‌ها مي‌برد. می‌گوید نام پسرش "حسین" است و پنج سال دارد؛ حالا هم دور دوم شیمی‌درمانی‌ را می‌گذراند. دور اولش یک‌ماه پیش تمام شده؛ مادر كه صحبت مي‌كند، حسین به او خيره شده و حرفي نمي‌زند.

"علی" هم يكي ديگر از بچه‌هاي بيمارستان شفا است؛ به آرامي وارد اتاقش می‌شود. با اين‌كه سن و سالي ندارد، رفتارش مردانه است و گره‌اي در ابروهايش انداخته است. اهل "کوت‌عبدالله" اهواز است و او هم مثل حسين دور دوم شیمی‌درمانی‌اش را مي‌گذراند. می‌گوید: "مدرسه را بیشتر دوست دارم؛ آنجا بچه‌ها هستند و با هم بازی می‌کنیم، ولی اینجا؛ خوب نيست."

نام بیماری علی "استئوسارکوم" یا "استئوژنیک‌سارکوما" است. اين بيماري شایع‌ترین تومور بدخیم اولیه استخوان است که در سن ۱۰ تا ۳۰ سالگی امكان بروز دارد. در این بیماری سلول‌های بدخیم استخوان‌ساز شروع به تکثیر و ایجاد تومور می‌کنند و اولین علامت بیماری هم درد است؛ با پیشرفت بيماري، تورم هم ظاهر می‌شود. این بیماری به نسبت مساوی بین دختران و پسران مشاهده می‌شود و شایع‌ترین محل درگیری هم در اطراف مفصل زانو است.

بر اساس تخمین‌ها سالانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر در كشور به اين بيماري مبتلا می‌شوند. موتاسیون‌ها يا جهش‌هاي ژنتیکی عامل اصلی ایجاد اين بیماری است، ولی این‌که چه عامل و یا عواملی باعث این جهش‌های ژنتیکی می‌شود هنوز مشخص نشده است. امروزه با پیشرفت‌هايی که در زمينه درمان این بیماری حاصل شده، خوشبختانه بیشتر بیماران به طور كامل درمان مي‌شوند و سالم و سلامت به منزل برمي‌گردند. در درمان استئوسارکوم از چند مرحله شیمی‌درمانی پيش از عمل جراحی و چند مرحله پس از عمل استفاده می‌شود. در عمل جراحی هم جراح سعی می‌کند تومور را خارج کند. حتما علی هم بعد از شیمی‌درمانی‌هایش دوباره می‌تواند به مدرسه برگردد و به قول خودش با دوستانش بازی کند.

وارد اتاق دیگری می‌شویم. كودك ديگري بدون حرکت روی تخت خوابیده؛ گوشواره‌های كوچك و طلايي‌اش نشان می‌دهد که دختر است. مادر دستي روی سر بدون ‌موی دخترش می‌کشد و به فکر فرو مي‌رود. لابد دلش براي آن زمان كه موهاي بلند و مشكي دخترك را شانه مي‌زده و دم‌اسبي مي‌بسته تنگ شده. مادر شروع می‌کند به درد دل؛ می‌گوید: "رعنا فقط هشت سال دارد؛ این چهارمین‌بار است که برای شیمی‌درمانی مي‌آييم بيمارستان. هر بار شيمي‌درماني دخترم تمام مي‌شود، فكر نوبت بعدي هستم؛ دو سال است کارمان شده همین." مادر نام بیماری رعنا را نمی‌داند، ولی پرستار بخش می‌گوید دخترك مبتلا به "رابدومیوسارکوم" است.

"رابدوميوساركوم" شايع‌ترين ساركوم در كودكان است و تقريبا نيمي از بدخيمي‌هاي بافت نرم در کودکان و 4 تا 18 درصد ضايعات بدخيم در سن كمتر از 15 سال را تشكيل مي‌دهد. به‌طور كلي اين بيماري 8 تا 20 درصد ساركوم‌ها در همه سنين را شامل مي‌شود و رعنا به تنهایی با این بیماری مقابله می‌کند.

"ابوالفضل" و مادرش هم در يكي ديگر از اتاق‌هاي بيمارستان هستند. از مسجدسليمان براي درمان آمده‌اند؛ ابوالفضل پنج ساله است و برخلاف بچه‌های دیگر روي سرش مو دارد. مادرش می‌گوید: "یک سال‌ونیم پیش ابوالفضل را برای تزريق واکسن به مرکز بهداشت بردم، ولي گفتند بچه‌ات ضعیف است و باید آزمایش بدهد. بعد از آزمایش معلوم شد پلاکت‌های خونش کمتر از 85 هزار است؛ در حالی که تعداد پلاکت‌ها در يك فرد سالم بین 150 هزار تا 400 هزار است. از همان موقع برای درمان آمدیم بیمارستان شفا. حالا هم مدام در رفت و آمديم و هر وقت ابوالفضل حالت تهوع و يا درد دارد از شهرستان مي‌آييم اهواز. هر روز هم پلاکت‌هايش کمتر می‌شوند الان رسیده به زیر 20 هزار. دكترها مي‌گويند چاره‌اش فقط پیوند مغز استخوان است؛ آن هم در تهران."

مادر ابوالفضل مي‌گويد: "دكنرها گفته‌اند خودت و شوهرت و بقیه بچه‌ها باید آزمایش بدهید تا ببینیم کدامتان برای پیوند مناسب‌ترید، ولی ما هنوز اقدام نکرده‌ایم." سرش را پایین می‌اندازد و ادامه می‌دهد: "نمی‌توانیم، حتي اگر برای پیوند هم مناسب بودیم، مخارج عمل چه؟ نمی‌توانیم، هزينه درمان خيلي زياد است و مي‌گويند شايد به 200 ميليون تومان هم برسد؛ خيلي سخت است كه بچه‌ام را در اين وضع مي‌بينم و نمي‌توانم برايش كاري بكنم."

سرپرستار بخش می‌گوید كه تنها بچه‌هاي سرطاني در این بخش بستري نيستند، بلكه كودكان مبتلا به كم‌خوني يا كمبود پلاكت هم در اين‌جا تحت درمان قرار مي‌گيرند.

علی‌اصغر هم مانند بقیه بچه‌های این بخش موهايش ريخته. تنها هفت ماه دارد و از 41 روزگی متوجه شده‌اند مبتلا به "نوروبلاستوم" است؛ از همان موقع برای درمان به بیمارستان آمده‌اند و حالا پسرك معصوم دوره شیمی‌درمانی را مي‌گذراند. تا به حال سه مرحله از شیمی‌درمانی را گذرانده و فعلا هم درمان ادامه دارد.

"نوروبلاستوم" شایع‌ترین تومور و سومین تومور شایع در کودکان است و 8 تا 10 درصد سرطان‌های کودکان را شامل می‌شود.

"علی‌اصغر" معصومانه چشم‌هایش را به ما دوخته است؛ آرام است، خیلی آرام. نمی‌دانم وقتی درد دارد، وقتی سرطان در رگ‌های کوچکش جولان می‌دهد، آن وقت هم اين‌گونه آرام است؟

"میلاد" هشت سال دارد و به "سارکوم یوئینگ" مبتلا است. مادرش می‌گوید: "چند ماه پیش یکهو و بدون هیچ سابقه قبلی تب كرد و حالت تهوع گرفت؛ البته مدتی بود که پاهایش درد می‌کرد، ولی فکر نمی‌کردیم موضوع اين‌قدر مهم باشد. بعد از این‌که آزمایش دادیم متوجه شديم كه ميلاد سرطان دارد. بعد هم دوره‌های شیمی‌درمانی آغاز شد.

اين بيماري نوعی تومور بدخیم اولیه استخوان است که در آن سلول‌های مغز استخوانی دچار تغییراتی در هسته و کروموزوم سلولی شده و سرطانی می‌شوند. به نسبت "استئوسارکوم"، در گروه سنی پائین‌تری احتمال بروز دارد و برخلاف دیگر تومورهای استخوانی ممکن است با علائمی مانند تب و کاهش اشتها و وزن همراه باشد. مانند دیگر تومورهای بدخیم استخوانی، درد، شایع‌ترین علامت اولیه آن است و معمولا ماه‌ها پيش از تشخیص بيماري، درد آغاز می‌شود. شایع‌ترین محل ایجاد آن در تنه استخوان‌های ران و ساق پا است. "سارکوم یوئینگ" به خوبی به درمان‌های کمکی مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی پاسخ می‌دهد. برای درمان این بیماری از چند مرحله شیمی‌درمانی استفاده می‌شود و بعد از کوچک شدن تومور با عمل جراحی، آن را از بدن بيمار خارج می‌کنند و البته بعد از عمل هم چند دوره شیمی‌درمانی لازم است.

در آخرین اتاق بخش كودكان سرطاني، مادری کنار تخت پسرش نشسته؛ اهل آبادان است و می‌گوید: "علی بچه اولم است و تنها سه سال دارد. تومور مغزی دارد و حتی به نخاعش هم رسیده و پیشرفت‌اش زیاد بوده؛ پزشك‌ها می‌گویند دیر آمده‌ايد و غده خیلی بزرگ شده. علي تا حالا دو بار جراحی شده و چند بار هم شيمي‌درماني رفته. قرار است فعلا شیمی‌درمانی كنند تا غده‌اش کوچک‌تر شود و بعد با يك عمل ديگر تومور را خارج کنند.

نگاه مادر پر از خستگی است؛ خسته از نگاه بي‌روح علي؛ خسته از لباس صورتی و گشاد بیمارستان. به او گفته‌اند مشکل علی ارثی است؛ می‌گوید: "علی دنياي من است؛ همه دارايي من است؛ همه امیدم این است که عمل دوم موفق باشد و دیگر پسرم روي اين تخت نخوابد. آرزو دارم به جاي تخت بيمارستان، دست علي را بگيرم و او را به پارك ببرم؛ پسرم بازي كند و من او را نگاه كنم."

"پارسا" روي تخت ديگري نشسته؛ تازه راه رفتن ياد گرفته؛ از سه ماهگی به "سارکوم یوئینگ" مبتلاست و تا حالا 15 بار شیمی‌درمانی شده؛ پزشك‌ها گفته‌اند دو مرحله ديگر شيمي‌درماني لازم دارد و بعد از آن پارسا خوب می‌شود. مادرش با اميدواري می‌گوید: "عيد امسال حتما قشنگ‌تر است؛ پارسا هم مي‌آيد و مي‌نشيند دور سفره هفت‌سين؛ كنار من و پدرش. عيد امسال پارسا مي‌خندد و بازي مي‌كند."  

عيد امسال پارسا به خانه مي‌رود و مي‌تواند ديگر نام سخت بيماري‌اش را فراموش كند؛ مي‌تواند لباس صورتي بيمارستان را از تن درآورد و هر رنگي كه دوست دارد بپوشد؛ مي‌تواند موهايش را در آينه شانه كند، ولي يادمان نرود كه علي و حسين و بقيه بچه‌ها، عيد امسال در بيمارستان هستند؛ با سين سرم و سرنگ و ساركوم. يادمان باشد كه كنار تخت‌هاي كوچك بيمارستان شفا مادراني صبح را به شب مي‌رسانند و نفس‌هاي كودك خود را مي‌شمارند.

گزارش از خبرنگار اجتماعي ايسناي خوزستان: طيبه رفيعي


+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 14:58  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار برگزیده

روایت "مشرق" از گوشه و کنار سیاست؛ خاتمی: مهاجرانی شیر خر خورده/ اسرار سروش در دست هکرها/ انگشت حیرت هنیه در بالگرد/ تجلیل احمدی نژاد از جاسبی و... خبرنگاران مشرق در جریان پیگیری های خبری، به "زمزمه"ها و "گفته می شود"هایی بر می خورند که ميهمان کردن مخاطبان به این شنیده ها خالی از لطف نیست.
*ارزیابی های مراکز متعدد حاکی است میزان حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن به ویژه در تهران و قم بسیار گسترده تر از سال های گذشته بوده است. تحلیل شعارها و پلاکاردهای مردم در 22 بهمن امسال نشان می دهد که جنس حضور مردم در این راهپیمایی از جنس حماسه 9 دی و حول محور ولایت و تجدید میثاق با رهبری بوده است. *شنیده ایم دکتر احمدی نژاد در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستار عضویت دکتر جاسبی به عنوان فرد حقیقی در این شورا شده است.رئیس جمهور گفته باید از خدمات و زحمات جاسبی تجلیل شود. *محمد خاتمی در جلسه اصلاح طلبان گفته پس از حرمت شکنی افراطیون درعاشورای 88 ، سفر مهاجرانی به جشنواره "الجنادریه" بزرگترین ضربه به اصلاح طلبان بود.وی با عصبانیت گفته مهاجرانی اثبات کرد که در کودکی شیر خر خورده است. * اسماعیل هنیه پس از آنکه سوار بر بالگرد توانست گستره حضور مردم تهران را در راهپیمایی 22 بهمن ببیند انگشت حیرت به دهان گرفته و گفته است این انقلاب شکست ناپذیر است. *سعید حجاریان در جلسه ای گفته نباید بگذاریم عناصر بی مایه ای چون واحدی و مزروعی در خارج کشور نقش ایدئولوگ را برای جریان اصلاحات بازی بکنند. حجاریان تاکید کرده بهترین گزینه لیدری اصلاحات خاتمی است. *عبدالکریم سروش نسبت به هک شدن ایمیل ها و محتویات کامپیوتر شخصی اش به شدت اظهار نگرانی کرده و گفته است یک تیم امنیتی توانسته بسیاری از اسرار مرا به دست آورد. *گزارش ها حاکی است بقایای جریان فتنه پس از ماه ها فراخوان برای 25 بهمن ، موفق شده اند از مجموع 350 هزار سطل زباله در تهران، 3 سطل زباله را به آتش بکشند. برخی فتنه گران ظاهرا از این مبارزه سطل آشغالی به وجد آمده اند. ظاهرا روند مبارزاتی فتنه گران به سطل های آشغال و از بین بردن غذای گربه ها رسیده است. *شنیده ایم محمد خاتمی با پیش بینی مشارکت حداقل 55 درصدی در انتخابات مجلس نهم به اعضای مجمع روحانیون گفته نباید انگ تحریم انتخابات به ما بخورد. وی تاکید کرده در این شرایط باید مجمع بیانیه بدهد و مردم را دعوت به مشارکت کند تا ما بازنده این رقابت سیاسی نشویم. *از چند شهر خبر رسیده است برخی مسوولان ستادهای میر حسین موسوی با جریان انحرافی ائتلاف کرده و وارد انتخابات شده اند. *برخی خبرها حکایت از مخالفت لیدر حلقه انحرافی با سرلیست شدن حداد عادل در لیست های انتخاباتی دارد. این جریان معتقد است پیروزی حداد با رای بالا در تهران، زمینه ریاست وی در مجلس نهم را فراهم می کند. حلقه انحرافی می گوید حداد عادل اهل لابی و زد و بند نیست و برای ما خطرناک است. *علی مطهری در دیدار با دکتر توکلی و دکتر نادران از آنان خواسته است اجازه دهند در لیست " صدای ملت" حضور داشته باشند. توکلی با اشاره به حضور برخی نمادهای قدرت و ثروت و همچنین تعدادی از چهره های اصلاح طلب در این لیست ، با این پیشنهاد مخالفت کرده است. *دو تن از مسوولان یک نهاد شهری به اتهام عقد قرار داد غیر قانونی و خلاف منافع مردم  با یک مرکز خرید بزرگ در غرب تهران بازداشت شدند.این فروشگاه چندی پیش به کمبود مواد غذایی در تهران دامن زده بود که در بررسی های نهادهای نظارتی نشان داد این خط از دبی به مسوولان این فروشگاه داده شده بود. *کارشناسان سینمایی نسبت به ورود یک سوژه خارجی که ماه هاست توسط " فارسی وان" متعلق به رابرت مرداک صهیونیست تبلیغ می شود به سینمای کشور هشدار داده اند.گفته می شود در دوازده فیلم سینمایی به نمایش درآمده در جشنواره فجر خط خیانت زن به شوهر یا بالعکس وجود دارد.
صدرنشینی حدادعادل در تهران و لاریجانی در قمبر اساس سه نظرسنجی انجام شده در تهران که توسط دستگاه های مختلف انجام شده ، دکتر حداد عادل با فاصله ای قابل توجه نسبت به سایر کاندیداها در صدر قرار دارد. آقایان ابوترابی، آقا تهرانی و باهنر در رده های بعدی قرار دارند.آرزوی اوباما برای مردم ایران اوباما اخیرا طی سخنانی گفته است علت ناکامی ما در سال گذشته علیه ایران این بود که کشورهای متحد ما در برابر ایران متفرق بودند و مسوولان و مردم ایران متحد، امیدواریم این معادله در سال 2012 بر عکس شود. چه کسانی گرای دانشمندان ایرانی را برای ترور به دشمن می دهند؟در سال های اخیر و با ترور چند دانشمند هسته ای کشورمان، مشخص شد تروریست ها تنها مسؤولان امنیتی و نظامی را هدف قرار نمی دهند و دانشمندان نیز داغ گلوله و ترکش بمب های تروریست ها را بر روی بدن خود حس می کنند اما نکته عجیب بی تدبیری برخی مسؤولان در حفاظت از اطلاعات دانشمندان کشورمان است.هنیه: در برابر تهدیدات آمریکا علیه ایران‌ می‌ایستیم‌نخست وزیر دولت قانونی فلسطین تأکید کرد: اعلام و تأکید می‌کنیم که دست رد به سینه تهدیدات آمریکایی و صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران می‌زنیم و در برابر این تهدیدات می‌ایستیم.واکنش کدخدایی به دو سخنرانی لاریجانیسخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر اینکه فرمایشات رهبری در مورد تایید صلاحیت‌ها برای شورای نگهبان لازم الرعایه است از تایید صلاحیت حدود 3 هزارو 400 نفر از ثبت نام کنندگان انتخابات مجلس شورای اسلامی که حدد 70 درصد نامزدها هستند خبر داد.تصاویر/ راهپیمایی باشکوه یوم‌الله 22 بهمنراهپیمایی یوم الله 22 بهمن صبح امروز شنبه با حضور باشکوه مردم در تهران برگزار شد. واکنش ایران در برابر حمله احتمالی اسرائیلسفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک در مورد برنامه احتمالی رژیم صهیونیستی برای اقدام نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران، تاکید کرد: معمولا صداهایی از جانب رژیم صهیونیستی در این رابطه به گوش می‌رسد، اما به نظر می‌رسد آنها این کار را انجام نخواهند داد.نائب رییس مجلس رد صلاحیت شدشهاب الدین صدر، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت نامزدهای شرکت کننده در انتخابات مجلس نهم توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد.برخورد قاطع جبهه متحد با ولخرجی کاندیداهادر جبهه متحد این مساله مطرح و قرار شده اگر شاهد هزینه‌های افراطی و دور از شان مسئولین جمهوری اسلامی ایران توسط افراد و نامزدهایی که در فهرست جبهه متحد اصولگرایان حضور دارند، بودند آن‌ها را از لیست جبهه حذف کنند.کتک‌کاری داماد پروین احمدی‌نژادهفته گذشته در یکی از زیر مجموعه های نهاد ریاست جمهوری و مجموعه تحت مدیریت مشایی اتفاق نادری رخ داد. تنش در نشست سرشاخه‌ها با احمدی‌نژادحمايت افراشته از مشايي با اعتراض برخي شركت كنندگان در همايش 5000 نفري مشاوران جوان روبرو شد.توصیه های انتخاباتی آیت الله نوری همدانیحضرت آیت الله نوری همدانی، حضور پرشور مردم در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی را نشان دهنده اهتمام ویژه آنان به مسائل نظام و وفاداری به انقلاب و آرمان های آن دانست و از علما و روحانیان خواست برای تحقق این مهم ایفای نقش کنند.تصاویر/تلاش کمیته برای اقناع هاشمیديدار کمیته شوراي انقلاب فرهنگي با هاشمی. لیست جبهه پایداری بعد از تأیید آیت الله مصباحعضو شورای مرکزی جبهه پایداری گفت که لیست جبهه پایداری بعد از تایید آیت الله مصباح یزدی، منتشر خواهد شد.احمدی نژاد جوان در اندیشه مجلس نهم'احمدی نژاد آمد'؛ این متن پیامكی است كه این روزها به تلفن همراه بسیاری از مردم برخی شهرهای شمالی كشور ارسال شده و تعجب دریافت كنندگان پیامك را به دنبال داشته است.یك مرد جوان متولد 1357 با نام خانوادگی 'احمدی نژاد' داوطلب نمایندگی مجلس نهم شده است.لاریجانی: همچنان در جبهه متحد هستمرئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه جبهه متحد اصولگرایان ظرفیت بسیار خوبی برای حضور در انتخابات دارد، گفت: نسبت به باقی گروه‌ها هم نباید سخت‌گیرانه اندیشیده شود، وجود هرگروهی در انتخابات که حامل پیام روشنی برای مردم باشد، مفید است.هشدار انتخاباتی دادستان تهراندادستان عمومی و انقلاب تهران هشدار داده است كه این دادستانی با افرادی كه به دنبال كاهش مشاركت مردم در انتخابات هستند برخورد خواهد كرد.کمک 18 میلیون دلاری سعودی ها به سبزهادستگاه امنیتی رژیم سعودی علاوه بر کمک 18 میلیون دلاری به یک عضو شورای هماهنگی راه سبز، به وی وعده داده تا با گسترده کردن بخش فارسی شبکه العربیه ، تعدادی از عناصر رسانه ای وابسته به این گروه را بکارگیری کند.علت ردصلاحيت عضو ستاد موسويدر حالي كه فتنه گران سبز مدعي تحريم انتخابات هستند، شبكه ضد انقلابي بالاترين از رد صلاحيت عضو شوراي سياستگذاري ستاد موسوي خبر داد.سرلیست جبهه ایستادگی رد صلاحیت شددر جریان بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس نهم، حجت‌الاسلام علوی رئیس‌ شورای عالی جبهه ایستادگی و سرلیست این جبهه، رد صلاحیت شد.طراحان سئوال از احمدی نژاد روزه بگیرند!نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اعلام وصول طرح سئوال از رئیس جمهوری و لزوم حضور احمدی نژاد در صحن علنی برای پاسخگویی به سئوالات نمایندگان،‌پیروزی طراحان سئوال نیست بلکه جان بخشی به یکی از اصول قانون اساسی است که ۳۳ سال خاک خورده بود.کلاهبرداری با عنوان داماد یکی از مراجعمرد کلاهبرداری که با معرفی خود به عنوان یکی از کارمندان عالی‌رتبه قوه‌قضائیه و داماد یکی از مراجع بزرگ تقلید بیش از یک میلیارد تومان از خانواده زندانیان کلاهبرداری کرده بود در عملیات ضربتی پلیس و پس از گذشت یکسال دستگیر شد.  رفسنجانی: من بیشتر از امیر کبیر کار کردم!هاشمی رفسنجانی فعالیت خود و دولتش را ده ها برابر بیش از اقدامات امیرکبیر دانست.  واکنش احمدی‌نژاد به اهدای دستبند طلاهفته گذشته دکتر محمود احمدی نژاد به روزنامه ایران رفت که حضور وی در این روزنامه با حاشیه هایی همراه بود.لنکرانی:دوباره به احمدی نژاد رای می دهمباقری لنکرانی تصریح کرد: ما اعلام می ‌کنیم که اگر انتخابات سال 88 دوباره برگزار شود و همان چهار کاندید به میدان بیایند، باز هم به احمدی‌ نژاد رای می‌ دهیم اما این به معنای حمایت از جریان انحرافی نیست و از تمام کارهایی که در این شش سال انجام دادیم، حمایت می ‌کنیم و از آن برنمی ‌گردیم.توکلی:قرائت‌نامه‌مهدی‌هاشمی‌غیرقانونی‌استرئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به نامه مهدی هاشمی رفسنجانی به رئیس مجلس درباره گزارش کمیسیون اصل 90 پیرامون فتنه 88، با بیان اینکه مهدی هاشمی یک متهم فراری است، گفت: تمسک هاشمی به آئین‌نامه داخلی مجلس بی‌اساس است.رفسنجاني: خاتمي از دل دولت من بيرون آمدهاشمي رفسنجاني گفت: خاتمي از دل دولت من بيرون آمد و وزرا و معاونان او اكثرا همان هايي هستند كه در دولت قبل (سازندگي) بودند.شیوه های سرنگونی نظام از نگاه اپوزیسیونتلاش برای براندازی نظام در کنار رویه جدی اش، گاه شکل طنزگونه ای هم پیدا می کند که در زبان و ادبیات برخی چهره های اپوزیسیون نمود می یابد. پیشنهادهایی که پیشنهاد دهندگانش نام جنبش هم بر آن اضافه می کردند. جنبش هایی مثل جنبش قطع برق، جنبش برف پاک کن و امثالهم از جمله آن هاست. این نوشته شیوه های سرنگونی نظام از نگاه 10 چهره اپوزیسیون را بررسی می کند.واکنش نمایندگان به سخنان الهامهنوز یک ماه از سخنان جنجالی غلامحسین الهام درباره عملکرد مجالس هفتم و هشتم و نیز ترکیب مجلس نهم نمی‌گذرد که بار دیگر مشاور حقوقی احمدی‌نژاد مجلس هشتم را مورد انتقاد شدیدی قرار داد. زمان انتشار لیست نهایی تأیید صلاحیت‌شدگاناستاندار تهران گفت لیست کاندیداهایی که برای شرکت در انتخابات قطعی شده و حائز شرایط برای حضور در انتخابات هستند سوم اسفندماه در فرمانداری‌ها منتشر می‌شود. وقتی آنجلینا جولی و القاعده هم عقیده می شوندآنجلینا جولی بازیگر مشهور هالیوود در حاشیه اکران فیلمش در جشنواره برلین سخنرانی کرد و در پیامش ارتش سوریه را مخاطب قرار داده و از آنها می خواهد تا خونریزی را متوقف کنند.جشنواره فیلم "فارسی وان" با طعم وطنیکارنامه مدیریت فرهنگی آخرین امیدها را از مدیران فرهنگی در جشنواره امسال ناامید کرد، کارنامه ای که یکی از برجسته ترین ثمراتش جشنواره فیلم فارسی وان با طعم وطنی بود.حرفهای بامزه اهالی سینما درحاشیه جشنوارهدر روز پایانی سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر مروری بر حرف‌های سینماگران در مورد خودشان، آثارشان و سینما خالی از لطف نیست.شهیدمطهری درکنار یک ملحدمعروف و سگش شهید مطهری از یکی از دوستان اندیشمند خود خواسته بود زمینه ای فراهم کند تا بتواند به دیدار مهمترین متفکران مارکسیسم در کشور رفته و با آنان به بحث و گفتگو بپردازد. این دوست استاد، در یکی از این دیدارها با منظره ای دیدنی مواجه شده بود: شهید مطهری با آن متفکر ملحد در حالی که سگش هم کنارش بود ساعتها در یک پارک قدم زده و با یکدیگر بحث و گفتگو می کردند.اکبر عبدی: سیمرغ را دیر به من دادند!«اکبر عبدی» برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد گفت: سیمرغ خیلی دیر به من اهدا شد اما من سیمرغ‌ام‌ را بار‌ها و بار‌ها از دست مردم گرفته‌ام.تصاویر/ اختتامیه جشنواره فیلم فجرمراسم اختتامیه سی امین جشنواره بین المللی فیلم فجر عصر یکشنبه با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت برگزار شد. ارزش روشنگری «قلاده‌های طلا» از زبان وزیروزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تمجید از فیلم سینمایی «قلاده‌های طلا» گفت:‌ این فیلم می‌تواند به اندازه صدها کتاب، گزارش و تحلیل تاثیر داشته باشد و روشنگری کند. تقدير مهاجراني از شاه و مقامات بلندپايه سعوديعطاءالله مهاجراني، از سران اپوزيسيون لندن نشين که براي شرکت در جشنواره الجنادريه در رياض به سر مي برد، از پادشاه و مقامات سعودي به خاطر مهمان نوازي آنان تشکر کرد.حکم اسد برای برگزاری همه پرسیدر راستاي ادامه اصلاحات اعلام ‌شده در سوريه، رئيس‌جمهوري اين كشور روز 26 فوريه (هفتم اسفند) را براي برگزاري همه‌پرسي درخصوص قانون اساسي اين كشور اعلام كرد.حاج عماد مغنيه به روايت همرزمان ايرانيبيشتر ايراني‌هايي که او را مي‌شناختند خيال مي‌کردند که او يک ايراني است که گذرنامه ايراني دارد و نامش حاج رضوان است اما عده کمي بودند که مي‌دانستند او لبناني است و عده بسيار کمتري بودند که نام واقعي‌اش يعني "عماد مغنيه" را مي‌دانستند.قطعنامه عربستان علیه سوریه ارائه شددیپلماتها در سازمان ملل متحد گفتند عربستان پیش نویس قطعنامه ای را ارائه کرده است که از طرح صلح عربی برای سوریه حمایت می کند، این پیش نویس میان اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد توزیع شده است، این اقدام سعودی پس از وتوی قطعنامه ضد سوری توسط روسیه و چین در شورای امنیت صورت می گیرد.مهلت 3 روزه شاه سعودی به بشار اسدیک پایگاه خبری مصری مدعی شد که شاه سعودی برای سوریه مهلت سه روزه تعیین و تهدید کرد که در صورت عدم اجرای خواسته ریاض، ممکن است نیروی زمین عربستان به سوریه حمله کند.خیانت عبدالله به ملت فلسطیندر ادبیات عرب مثلی وجود دارد که می گوید"سکت دهرا و نطق کفرا" ( یک عمر سکوت کرد و هنگامی که زبان به سخن گشود کفر گفت).سوریه لقمه بزرگتر از دهان برای قطرهیثم مناع با انتقاد از تلاش نیروهای خارجی در سوریه به ویژه قطر، فرانسه و عربستان تاکید کرد که هرگونه اصلاحات در سوریه باید از درون باشد، سوریه لقمه بزرگتر از دهان برای قطر است.استعفاي رييس هيأت ناظران عرب در سوريهرييس هيأت ناظران عرب پس از مانع تراشي‌هاي اتحاديه عرب در مسير فعاليت ناظران، استعفاي خود را تقديم اين اتحاديه کرد.اعلام آمادگی حریری برای کمک به تروریست‌هادر حالیکه پیشتر گزارش های زیادی از همکاری جریان "المستقبل" لبنان با تروریست های سوریه منتشر شده بود، سعد الحریری دیروز در سخنانی رسما برای همکاری با عناصر این گروهک اعلام آمادگی کرد.نصیحت آیت الله مکارم شیرازی به بشار اسدیکی از مراجع تقلید گفت: یکی از دست‌پروردگان غربی‌ها گفته بود «من به بشار اسد نصیحت می‌کنم که گوش به خواسته ملت خود بدهد» این سخن در حالی است که اکثریت سوریه با بشار اسد موافق بوده و البته او نیز باید اصلاحاتی را در کشور انجام دهد.توصیه های جالب بن لادن به فرزندانش اسامه بن لادن رهبر القاعده که توسط کماندوهای آمریکایی ترور شد توصیه های بسیار عجیبی به فرزندان خود کرده بود.یکی از برادر زن های بن لادن فاش کرد که رهبر القاعده به فرزندانش توصیه می کرده است که راه او را در مسیر جهاد ادامه ندهند. او در عوض به همه آنها توصیه می کرده است که به یکی از کشورهای غربی بروند و در آنجا با آرامش زندگی کرده و خوب تحصیل کنند.نشانه های فروپاشي اجتماعي و اخلاقي رژيم صهيونيستي + تصاویربروز علايم فروپاشي اجتماعي و اخلاقي رژيم اسرائیل به حدي رسيده است كه ديگر قابل پوشاندن و مخفي كردن نبوده و رسوايي آن در سال هاي اخير به جايي رسيده است که اشخاصی از خود نظام، به آن اعتراف می کنند. رشد شدید بی بند و باری و فساد اخلاقی پاشنه آشیلی است که اسرائیل را از پای درخواهد آورد. فیدل کاسترو در 85 سالگی رکورد زدرهبر بازنشسته کوبا در سن 85 سالگی 9 ساعت با مهمان های خود گفت و گو کرد. فیدل کاسترو رهبر بازنشسته انقلابی کوبا رکورد سخنرانی های خود در چند سال اخیر و پس از بیماری را شکست.نقش زنان در عملیات برون مرزی موسادیک روزنامه انگلیسی طی مصاحبه با دو شاهد عینی از نقش ویژه زنان و گذرنامه اتباع خارجی به ویژه انگلیسی در انجام عملیات تروریستی برون مرزی سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) پرده برداشت.احضار کاردار بحرین در تهران به وزارت خارجهبه دنبال تجمع عده ای افراد شناخته شده بحرینی در مقابل ساختمان سفارت ایران در منامه و سر دادن شعارهایی علیه مقامات کشورمان کاردار بحرین در تهران به وزارت خارجه احضار شد.حمایت آنجلینا جولی از سلفی ها و القاعدهآنجلینا جولی از ارتش سوریه خواست که برخورد با شورشیان در این کشور را متوقف کنند.نظر فارین پالیسی درباره مذاکره با ایراناز پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون آمریکا همواره از سیاست تحریم و اظهارات خشونت آمیز در قبال ایران استفاده کرده است؛ اما گذشت 32 سال از اعمال این سیاست نشان داده است که این اقدامات عملی نیست و سران آمریکا باید چاره‌ای دیگر بیندیشند.طرح عربستان برای ایجاد آشوب در ایرانفعال سیاسی سعودی تاکید کرد که رژیم سعودی دست از دخالت در امور داخلی ایران برنداشته و هم اکنون از رویارویی پنهان و در پشت پرده به رویارویی مستقیم روی آورده که نه تنها جمهوری اسلامی ایران، بلکه محور مقاومت و اردوگاه بازدارندگی را نیز دربرمی‌گیرد.دو رویی سعودی ها صدای غرب را هم درآوردشمار قربانیان سرکوب در عربستان همچنان افزایش می‌یابد؛ اما در عین حال، پادشاهی خاندان سعودی به تازگی کنفرانس‌های متعددی برای حمایت از جنبش‌های دمکراتیک برگزار می‌کند! کار به جایی رسیده که صدای غربی‌ها هم درآمده است.چرا آل سعود از ثبات سوریه هراسان هستند؟مثلث ریاض ـ آنکارا ـ دوحه به خوبی می‌دانند که آمریکا پس از خروج از بغداد توان مداخله نظامی در منطقه خاورمیانه ندارد، از این رو تلاش گسترده‌ای برای تحت فشار قراردادن دمشق در عرصه سیاسی آغاز کرده اند.کاریکاتور/مواد لازم برای انجام مذاکرات سازش!   43نماینده پارلمان یونان اخراج شدند43 تن از نمایندگان دولت ائتلافی موقت یونان به دلیل مخالفت با طرح ریاضت اقتصادی این کشور، از پارلمان اخراج شدند.الهاشمی غیابی محاکمه خواهد شدعضو ائتلاف اتحاد ملی عراق از محاکمه معاون رئیس جمهور عراق به طور غیابی در صورت عدم حضور وی در دادگاه خبر داد.انتشار فیلم حضور مهاجرانی در جشن الجنادریهدر پی افشاگری روز گذشته خبرگزاری ها مبنی بر حضور یکی از اعضای برجسته فتنه سبز در مراسم جشن دیکتاتور سعودی و دریافت کمک 18 میلیون دلاری از دستگاه امنیتی عربستان ، امروز رسانه ها فیلم حضور عطاءالله مهاجرانی در این مراسم را منتشر کردند.شان استون مسلمان شد«شان استون» پسر الیور استون فیلمساز مشهور آمریکایی پس از انتخاب دین اسلام برای خود، نام «علی» را برای خود برگزید.افتتاح روستای اسرائیلی در ترکیه3 ماه پس از زلزله ترکیه، رژیم اشغالگر منطقه ای را تحت عنوان "روستای اسرائیلی" برای پناه دادن به نجات یافتگان از زلزله افتتاح کرد.هشدار شيخ الازهر به رژیم صهیونیستیدر پي ادامه هتك حرمت مسجدالاقصي از سوي رژيم صهيونيستي، شيخ الازهر به مسئولان اين رژيم نسبت به خشم ‌٥/١ ميليارد مسلمان در جهان هشدار داد.پدرخوانده 5 سال زندانی می شودماموران پیگیری پرونده های فساد "سیلویو برلوسکنی" امروز چهارشنبه از دادگاه رسیدگی کننده به پرونده رشوه نخست وزیر ایتالیا درخواست کرد تا وی را به این اتهام به پنج سال زندان محکوم کند.انفجار در هواپیمای اختصاصی نوری مالکیهواپیمای اختصاصی نخست‌وزیر عراق که حامل تعدادی از وزرای عراقی بود، دیروز در بصره دچار یک سانحه مشکوک شد که طی آن شیشه جلوی کابین خلبان تنها لحظاتی پیش از بلند شدن از باند فرودگاه منفجر شد.حمله نكنيد، سوريه را از درون به آتش بكشيد!وزيرخارجه اسبق آمريكا به سران غرب توصيه كرد به جاي حمله نظامي به سوريه، اين كشور را از داخل به آتش بكشيد.رقیب چاوز در انتخابات ونزوئلا کیست؟نامزد واحد معرفی شده از سوی احزاب اپوزیسیون در ونزوئلا برای رقابت با هوگو چاوز در انتخابات پیشروی ریاست جمهوری این کشور، یک یهودی هوادار واشنگتن و مخالف ایران است. سکه های خیالی دولت برای کارمندانرييس کل بانک مرکزي با اعلام خبر احتمال واگذاري سكه به جاي عيدي به كارمندان، گفته است كه اگر دولت بخواهد چنين برنامه اي را اجرايي کند، بر روي مبلغ 300 هزار تومان به عنوان واگذاري سکه تصميم گيري خواهد کرد , بقيه مبلغ عيدي به صورت نقد در اختيار کارمندان قرار خواهد گرفت.دوربرگردان یارانه ای دولتدولت در لایحه بودجه سال 91، همه قانون هدقمندی یارانه ها را یک خط خلاصه کرده است. محتوای این خط در بند 10 لایحه هم چیزی نیست جز اجازه گرفتن برای اختصاص سهم دولت به یارانه نقدی اقشار و این می تواند زنگ خطری برای مسوولان نظارتی و مجلس شورای اسلامی باشد.خبرهای‌جدید از حذف صفر پول‌ملی در راه‌استنتايج حاصل از نظر سنجي ها و تحليل مقايسه اي دو نظر سنجي در گزارش جداگانه اي در پايگاه اطلاع رساني طرح " اصلاح پول ملي " به زودي در دسترس عموم قرار داده خواهد شد.برنج ژست طلا به خود گرفته است کاظم فرهمند با بیان اینکه افزایش و نوسانات قیمت سکه،طلا و ارز در ماه اخیر قیمت مواد غذایی را نیز تحت الشعاع قرار داده است، گفت: در روزهای اخیر شاهد هستیم که قیمت برنج داخلی و خارجی روز به روز افزایش می یابد.کنایه‌های صدا و سیما به خودروسازان در روزهایی که خودروسازان داخلی پی‌در‌پی از مشکلات تولید صحبت به میان آورده و از آینده صنعت خودرو کشور ابراز نگرانی می‌کنند، این صنعت به سوژه طنز صدا و سیما نیز تبدیل شده و در معرض کنایه‌های مختلف قرار گرفته است.ماجراي ارزان‌ترین واحد مسکونی در تهراندر يك هفته گذشته ارزان‌ترين معامله مسكن در تهران متعلق به يك واحد مسكوني ۳۵ متري در خيابان هنگام(شرق تهران) بوده كه متر مربعي ۸۶۰ هزار تومان به بازار خريد عرضه شده است. آخرین خبرها از افزایش قیمت خودرووزیر صنعت، معدن و تجارت از ممنوعیت افزایش سر خود قیمت انواع خودروهای وارداتی و تولید داخل خبر داد.میزان و زمان پرداخت عیدی کارگرانعضو کمیته دفاع از انجمن‌های صنفی کارگری کشور، گفت: اکثر کارگران عیدی خود را با حقوق بهمن و حداکثر تا نیمه اسفند ماه دریافت می‌کنند اما تا پایان اسفند ماه 90 تمامی کارگران باید عیدی خود را دریافت کرده باشند..افزایش نرخ دیه در سال 91رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به اینکه نمی‌توان رقم دقیق پیشنهادی کارگروه صنعت بیمه در مورد نرخ دیه به ریاست قوه قضائیه را اعلام کرد، گفت: همانند سال‌های گذشته نرخ دیه افزایش خواهد یافت، اما تلاش صنعت بیمه افزایش معقول و مناسب آن است.روايت بهمني از ميزان ذخاير طلای ایرانرئیس کل بانک مرکزی از ورود 8 میلیون قطعه سکه پیش فروش شده این بانک پس از عید به بازار، رشد 5.5 درصدی اقتصادی در سال 89، افزایش نرخ تورم به 20 درصد و سه برابر شدن ذخایر طلای ایران خبر داد و گفت: حساب جاری بانکها تا 25 روز قبل بدهکار بود.کاهش اجاره‌بهای مسکن با افزایش نرخ سودوزیر راه و شهرسازی از تاثیر افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی بر بازار اجاره‌بها خبر داد.دستور جدید ارزی معاون اول رئیس جمهورقائم مقام معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت،معدن وتجارت ازدستور معاون اول رئیس‌جمهور برای تشکیل کمیته ویژه رفع گلوگاه های تامین ارزکالاهای اساسی خبردادوگفت: ارز موردنیاز کالاهای اساسی بدون محدودیت ازطریق بانک مرکزی و بانکهای عامل تامین می‌شود.حمایت دولت از شناور شدن نرخ بلیط هواپیماوزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قیمت بلیت هواپیما تا پایان سال افزایش نمی یابد، گفت: دولت از شناور شدن نرخ بلیت هواپیما حمایت می کند. دانشمندی که راهپیمایی 22 بهمن اش ترک نمی شد + عکساصلا به یاد ندارم که ما در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت نکرده باشیم. یادم میاید من دوران راهنمایی بودم که ۲۲ بهمن افتاد در روز عرفه و ما با زبان روزه رفتیم راهپیمایی و بعد دعای عرفه را خواندیم. تصویری دیده نشده از آیت الله مهدوی کنیآیت الله محمد رضا مهدوی کنی به سال 1310 در روستای کن واقع در حومه تهران متولد شد. ایشان یکی از قدیمی ترین مبارزان انقلاب اسلامی و کهنه سربازی در نهضت امام خمینی است که هنوز هم افتخار حضور در صف انقلابیون وفادار به آرمان های آن امام را دارد.تصاویر / حاج بخشی و بسیجی ترین بسیجیِ لشکرآن روز ها حاج ذبیح الله بخشی ، جواهرِ واحد تبلیغات لشکر 27 بود و بین بچه های بسیجی محبوبیت فراوانی داشت. حاج عباس کریمی هم بسیجی ترین بسیجی لشکر بود و همین باعث شد که قلبش با قلب حاج بخشی گره بخورد. عاشورایی‌ترین روزهای رزمندگان اسلام+تصاویرپس از عبور موفقیت‌آمیز غواصان از رود خروشان اروند، یگان‌های نیروی زمینی سپاه پاسداران با پشتیبانی آتش تهیه و شلیک هزاران گلوله، تهاجم خود را در محورهای مورد نظر، آغاز و مبادرت به شکستن خط مقدم دشمن کردند. روایت رضایی از مخالفان عملیات فتح فاومحسن رضایی: فتح فاو خیلی عملیات سخت و پیچیده ای بود لذا بعضی از فرماندهان قَدَر سپاه مثل شهید حسین خرازی و شهید احمد کاظمی دچار ابهام شده بودند و زیر بار انجام این عملیات نمی رفتند. چرا شرکت بریتانیایی اسپانسر کمیته المپیک آمریکا شد؟در حالی که برخی از اهداف صلح طلبانه و متعالی در برگزاری المپیک می گویند، در ایالات متحده امریکا اتفاقی روی می دهد که قابل توجه و آموزنده است.چه کسی ژیمناستیک را از خواب بیدار می کند؟در شرایطی که سال در حال اتمام است، گویا ژیمناستیک برنامه ای برای رهایی از رکود ندارد و همچنان شاهد تعطیلی این رشته خواهیم بود.دیدار عجیب کفاشیان و عباسی! رئیس فدراسیون فوتبال که گمانه‌زنی‌های بسیاری در مورد حضور مجددش در انتخابات مطرح می‌شود، در فاصله سه روز مانده تا پایان مهلت ثبت نام انتخاب رئیس و اعضای هیئت رئیسه فدراسیون با وزیر ورزش و جوانان دیدار کرد.کشته شدن همه بازیکنان در زمین فوتبالاصابت ناگهانيِ صاعقه در حين برگزاري مسابقه فوتبال، تمامي اعضاي يک تيم را در هنگام بازي به کام مرگ فرستاد.تصاویر/ رحمتی و پسرش در پارک زامبیا قهرمان شگفتی ساز جام ملتهای آفریقازامبیا توانست در ضربات پنالتی ساحل عاج را شکست دهد و قهرمان جام ملت های آفریقا شود.بدهی میلیاردی پرسپولیس به شهرداریمعاون مالی و اداری شهرداری تهران با اشاره به اینکه باشگاه پرسپولیس متخلف شناخته شده است، گفت: بانک شهر و شرکت‌های تابعه شهرداری تهران تا پایان سال خسارت میلیاردی خود را از پرسپولیس دریافت می‌کنند.مصطفی دنیزلی ممنوع الخروج شدمصطفی دنیزلی سرمربی باشگاه پرسپولیس به دلیل بدهی‌های بالا از کشور ممنوع الخروج شده است.    درخواست همکاري بارسا از رئال مادريدسخنگوی باشگاه بارسلونا و عضو هیئت مدیره گفت: لجبازی مادریدی‌ها پذیرفتنی نیست، پذیرایی از بارسلونا باید افتخار اهالی برنابئو باشد. تصاویر/ تیم ملی تنیس با ویلچراردوی تیم ملی تنیس با ویلچر پیش از حضور در مرحله مقدماتی جام جهانی در شهر دهلی هند برگزار خواهد شد. اسپانسر جدید تیم فوتبال ایران مشخص شدشرکت پوما حامی مالی تیم ملی فوتبال ایران شد.سوابق کاندیداهای ریاست فوتبال + جدولجمشید تقی‌زاده كه سابقه ریاست بر فدراسیون‌های بولینگ و ژیمناستیك را دارد، دلیل حضورش در انتخابات فوتبال را «تكلیف» عنوان كرده است! جالب است كه تقی‌زاده برای انتخابات مجلس نهم شورای اسلامی هم كاندید شده است و گفته كه حضور هم‌زمان در مجلس و فدراسیون فوتبال اشكالی ندارد!ظلم کفاشیان به فوتبال!عابدینی گفت: کفاشیان باید تا آخر در انتخابات بماند. هر چند او چهار سال پیش بدون برنامه به انتخابات آمد، اما حالا تجربه خوبی دارد و می توان به بخشی از عملکرد او نمرات خوبی داد. اگر کفاشیان از انتخابات کنار بکشد هم به خودش و هم به جامعه فوتبال ظلم کرده است.عنايتى نخستين صد گله تاريخ ليگ ايران رضا عنايتى براي صبا گلزني کرد و به اين ترتيب شمار گل‌هاي زده خود را در ليگ برتر به عدد 101 رساند تا نامش به عنوان اولين صد گله تاريخ فوتبال ايران ثبت شود.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 8:6  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

صبح بخیر ، سیمای خوزستان ! / صدا و سیمای خوزستان بعد از یک ماه از خواب بیدار شد

شوشان: در اوج تحولات مصر و پس از سرنگونی حکومت حسنی مبارک، خبری از صدا و سیمای ملی پخش شد مبنی بر اینکه مردم مصر پس از تسخیر سفارت اسرائیل غاصب، سفارتخانه آمریکا را هم تسخیر کرده اند. این خبر در آن زمان بازتاب گسترده ای در صدا و سیمای ملی داشت و بخش های مختلف خبری چندین بار این خبر را روی آنتن بردند : امروز سفارت آمریکا در مصر تسخیر شد ...

یکی دو هفته ای از این خبر گذشت و مجری اخبار پرمخاطب 30: 20  در برنامه پارک ملت حضور یافت و ضمن اشاره به تحولات لیبی و تعطیلی سفارت ایران در آن زمان حساس ، به موضوع مصر نیز پرداخت و چنین گفت : برخی مسئولین چندین بار تماس گرفتند و گفتند سریع دوربین های خود را بردارید و به محل سفارت آمریکا بروید. مردم حمله کرده اند و سفارت را تسخیر نموده اند... دوربین ها را برداشتیم و به محل سفارت آمریکا رفتیم اما دیدیم که هیچ خبری نبود... سفارتخانه تسخیر شده بود اما نه امروز ، بلکه دو هفته پیش ! و ما 14 روز دیر آمده بودیم و مسئولین نیز توقع فیلم و گزارش داشتند !

حالا این ماجرا حکایت صدا و سیمای خوزستان هم شده است. یک ماهی است که گزارش " رویا " دختری که در انتظار جراحی به سر می برد در پایگاه خبری شوشان و سایت خبری تابناک و به تبع آن در سایر نشریات و رسانه های دیگر منتشر شده و پس از 30 روز و در آستانه عمل جراحی این دختر خوزستانی و هماهنگی های ایجاد شده برای درمان رویا ، صدا و سیمای خوزستان و گروه واحد خبر از خواب بی خبری بیدار شده و در یک فیلم چند دقیقه ای دردهای رویا را بر اساس منابع خبری منتشر شده در سایت ها به تصویر کشیده است.

این فیلم که بیشتر شبیه یک تیزر تبلیغاتی بود تا پرداختن به دغدغه" رویا" در روز سه شنبه هفته گذشته منتشر شد و جالب اینجاست که یک روز پس از انتشار ، دوباره خبری از صدا و سیمای خوزستان پخش می شود مبنی بر اینکه پیگیری های واحد خبر سیما منتج به نتیجه شده و استاندار دستور رسیدگی داده است !

این نوع اخبار در حالی منتشر می شود که از مدت ها قبل شرایطی برای جراحی رویا در بیمارستان لقمان و بیمارستان طالقانی اهواز مهیا شده بود . ضمن آنکه گزارش رویا نه تنها بازتابی فراوان در سطح کشور داشت بلکه ایرانیانی از سراسر جهان همچون آلمان ، کانادا و .... در پی کمک به این دختر بر آمدند .

باید دید صدا و سیمای خوزستان که در ساليان اخير با فراز و نشيب‌هايي همراه بوده و متأسفانه در انعکاس بموقع اخبار و تعامل با شبكه‌هاي سراسري و انعكاس اخبار استاني در شبكه‌هاي سراسري عملكرد قابل دفاع و رضايت بخشي نداشته با چه هدف و نیتی پس از انجام مراحل جراحی رویا و پیگیری های انجام شده وارد گود می شود و ضمن مصادره چنین گزارشی ، به نتیجه رسیدن آن را به استاندار و دیگر مسئولین نسبت می دهد.

اگر صدا و سیمای خوزستان می خواهد به رسالت اصلی خود عمل نماید و به موضوع رویا بپردازد این سوال را از مسئولین خود  و همچنین مدیران استان از جمله استاندار ، کمیته امداد ، بهزیستی و .... مطرح نمایند که در 18 سال رنج های رویا کجا بودند و چه می کردند که حالا همگی به فکر رویا و درمان او افتاده اند؟

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 7:56  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار مرکز استان

سه ساعت دلهره برای جراحی رویا / نظر متخصصان بیمارستان پس از جراحی

شوشان: تقریبا یکی دو هفته ای ست که تیترهای اول بسیاری از سایت ها ، خبرگزاری ها و صفحات داخلی روزنامه های سراسری و محلی به این امر تعلق گرفت که قرار است " رویا دختر 18 ساله خوزستانی " جراحی شود و فراغ تلخ روزهای خانه نشینی و دوری از جامعه را برای همیشه فراموش کند.

پنج شنبه هفته ای که گذشت یکدلی و همدلی مردم و مسئولین بالاخره به بار نشست و رویا در بیمارستان طالقانی اهواز سه ساعت در اتاق عمل به سر برد و تحت عمل جراحی قرار گرفت.

ساعت 12 و نیم دکتر گلبهار رئیس بیمارستان طالقانی که در اتاق عمل حضور داشت خبر اتمام عمل را می دهد . وی به خبرنگار شوشان گفت : عمل رویا موفقیت آمیز بود اما طبیعت این نوع بیماری به گونه ای است که احتمال بازگشت وجود دارد، اما به این شدت و به این صورت نیست.

وی ادامه داد: به غیر از این عمل، عمل های دیگری هم باید بصورت گیرد، اما مهمترین هدف ما از این عمل بحث بازگشت رویا به جامعه است، زیرا او طی این مدت از گذشت عمرش تنها خانه را محلی برای گذر زندگی خود انتخاب کرده است.

رئیس بیمارستان طالقانی بیان داشت: این تومور از نوع نوروژنتیکی است و مربوط به غلاف عصبی محیطی و مغز می باشد و به خاطر آویزان شدن گونه و فک ، ریشه آن به عصب آسیب وارد کرده است و اکنون عوارض آن مشخص نمی شود و باید ورم و التهاب صورت التیام یابد تا متوجه بهبودی و درمان شویم، اما اکنون کشیدگی چشم و گوش اصلاح شده است.

گلبهار تصریح کرد: عمل های دیگری حتما باید در مچ پا و دست و کمر او صورت گیرد ولی باید وقفه ای بین این عمل ها ایجاد شود، زیرا رویا به کم خونی مبتلا است.

در همین زمینه نیز  دکتر بخشایی کیا جراح پلاستیک گفت: عمل سختی بود، اما با موفقیت انجام شد و قطعا برای اینکه به نتیجه کامل از دید پزشکی برسیم باید 5 تا 6 بار دیگر عمل انجام شود، اما فرم این بیماری به گونه ای است که احتمال رشد دارد، زیرا بسیاری از این بیماری ها حالت بدخیمی دارند.

وی ادامه داد: عمل این مریض به شکلی است که بافت اضافه و آویزان روی صورت رویا باید برداشته می شد و به شکل طبیعی بر می گشت، اما سختی عمل بدلیل این است که باید عمل از ناحیه ای صورت می گرفت که خونریزی زیادی داشت و بنابراین این عمل از دقت زیادی برخوردار بود.

دکتر بخشایی کیا بیان داشت: تمام بافت های پوست و زیر پوست گرفتار این بیماری شده بودند و باز هم احتمال رشد این بیماری وجود دارد، هر چند باید تا چند ماه منتظر ماند و عمل های دیگری هم در فاصله های مختلف انجام گیرد.

این متخصص جراحی پلاستیک در پایان گفت: در زمان عمل روحیه رویا بسیار خوب بود، اما باید سعی کنیم بعد از عمل روحیه او را بازسازی کنیم و حمایتش نماییم.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 7:54  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

بر باد رفتن هزینه سه میلیاردی در اهواز !

بر باد رفتن هزینه سه میلیاردی در اهواز !

علی امامی

تقریبا هفت سال پیش در بهمن ماه 1383 تالار بورس اهواز با حضور وزير اقتصاد و دارايى، دبير کل بورس اوراق بهادار تهران و جمعى از مسوولان استانى گشايش يافت. اين تالار سيزدهمين تالار بورس اوراق بهادار کشور بود که افتتاح می شد. در آن زمان براى خريد و نصب تجهيزات اين تالار که در بانک توسعه صادرات اهواز راه اندازى شد  سه ميليارد ريال هزينه شد.

 به گزارش شوشان ، در آن زمان معاون برنامه ریزی و اداری مالی استانداری خوزستان در مصاحبه با یکی از خبرگزاری ها گفته بود که برای راه اندازی و نصب و خرید تجهیزات مورد نیاز تالار بورس اهواز حدود 3 میلیارد ریال هزینه شده است.

فرامند هاشمی زاده که معاونت برنامه ریزی استانداری را در سال 83 به عهده داشت ضمن اشاره به هزینه بالا برای راه اندازی این بورس گفت که این بورس پشتوانه مطمئنی برای تامین منابع مالی مورد نیاز صنایع و واحدهای تولیدی استان خواهد بود.

اما متاسفانه در کمال تعجب و با وجود هزینه های هنگفت در راه اندازی ، ساختمان بورس اهواز سال هاست که رها شده و هیچ رفت و آمدی در این ساختمان عریض و طویل انجام نمی شود .

نکته جالب توجه در این جاست که اخیرا نماينده بورس مركزي در خوزستان علت تعطيلي بورس خوزستان را نبود يك مكان مناسب براي انجام معاملات در بورس اعلام كرد و گفت: به ‌همين دليل سازمان بورس مركزي اين ساختمان را به كارگزاري بانك توسعه صادرات واگذار كرد.

 نيلوفر بحريه درباره نحوه اداره سازمان بورس در استان طي سال‌هاي گذشته، تصريح كرد: قبلاً 5 نفر مسوليت اداره اين مجموعه را بر عهده داشتند كه در اين دو سال به علت نبود جا و فضاي مناسب و كافي، اداره مجموعه به يك نفر به‌عنوان نماينده‌ بورس مركزي در استان، واگذار شد.

 وي با بيان اين‌كه در دي‌ماه امسال با حضور وزير اقتصاد و معاون برنامه‌ريزي استانداري خوزستان، مكاني واقع در منطقه كيانپارس اهواز براي مجموعه بورس اختصاص داده شد، افزود: براي انتقال و شروع به كار بورس منطقه‌ايي اهواز منتظر ابلاغيه و دستور از سازمان مركزي بورس در تهران هستيم كه گويا دفتر مركزي رغبت لازم براي دوباره برپا كردن بورس منطقه‌ايي در اهواز را ندارد !

 بحريه با بيان اين كه تالار بورس اهواز در حال حاضر با چهار كارگزاي فعاليت مي‌كند، ‌خاطرنشان كرد: اين چهار كارگزار شامل كارگزار بانك كشاورزي، بانك صنعت و معدن، امين سهم و بانك توسعه صادرات هستند ‌كه با نظارت نماينده بورس مركزي در اهواز نسبت به فروش و عرضه سهام اقدام مي‌كنند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 7:53  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار مرکز استان

" رویا " در اتاق عمل + تصاویر اختصاصی شوشان

شوشان: پنج شنبه روز میعاد رویا برای رهایی از درد بود ؛ روز تحقق آرزوی سال های زندگی او . روز به حقیقت پیوستن راز و نیازهای 18 ساله مادرش . روز تحقق اینکه هنوز مردمان ما نگران حال یکدیگرند. ای کاش پدر رویا زنده بود و می دید که دردهای رویا پایان پذیرفت. ای کاش بود و می دید که اشک هایی که برای دخترش می ریخت هم اینک در چهره دیگران به لبخند تبدیل شده است.

صبح پنج شنبه رویا به اتاق عمل رفت ؛ اتاقی که به همت و بیش از همه توجه مردم مهربان سرزمین اش برای رهایی او از 18 سال درد مهیا شده بود .مادر ،بستگان و اهالی مطبوعات 3 ساعت پشت درب اتاق عمل برای بهبودی او دعا می کردند. گویا آسمان هم 18 سال درد رویا را در خود داشت که اینچنین گرفته بود پس از سه ساعت انتظار به محض اینکه پرستار خبر موفقیت آمیز بودن عمل او را به منتظرین داد ، آسمان هم شروع به باریدن کرد.

بی شک این بار برای دل رویا می بارید و برای نعمتی که طی این سال ها از او دریغ شده بود .رنگین کمان زندگی رویا این بار خودش را نشان داد ولی 7 رنگ نبود بلکه به اندازه تمام هموطنانی بود که برایش به درگاه خدا دست به آسمان برده بودند.

پس از اندکی تامل و اصرار ، ما را به اتاق ریکاوری راه دادند. رویا تقریبا بیهوش بود. فقط چند بار ناله کرد. درست مقابل رویا دختری بود که برای عمل زیبایی بینی در آنجا حضور داشت و از این می نالید که اگر خدا او را دوست می داشت بینی زیبا به او می داد.... یاد زمانی افتادم که برای اولین بار رویا را دیدم به او گفتم چه گله ای از خدا داری ؟ گفت هیچ باز خدا را شکر می کنم و می گویم اگر فلج بودم یا قطع نخاع آن وقت چه می کردم ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 7:53  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار شهرستانهای استان

قهرمان کشتی خوزستان سمبوسه فروش شد ! + عکس

شوشان: کشتی گیر افتخار آفرین دزفولی, دارنده عنوان های قهرمانی در مسابقات جهانی ترکیه و مجارستان به دلیل فقر مالی به سمبوسه فروشی روی آورده است.

مجتبی مرادی روز سه شنبه در حالی که پشت یک دکه سمبوسه فروشی در میدان بار فروشان دزفول مشغول کار بود, دلیل این اقدام را فقر شدید مالی عنوان کرد.

وی گفت که برای تامین هزینه های زندگی و نیز اردوهای اعزامی ناگزیر است که کار کند و بدلیل نبود کار مناسب مجبور شده تا دست به سمبوسه فروشی بزند و مخارج زندگی خود را از این طریق تامین کند.

مرادی گفت: حدود ۵ سال است که به طور متوالی برای دزفول مقام جهانی و کشوری می آورم و در سال ۹۰ مقام سوم کشتی آزاد جهان در مجارستان را کسب کردم که در این خصوص از سوی تربیت بدنی تنها ۸ میلیون ریال و شهرداری ۵ میلیون ریال تاکنون به من کمک شده است.

وی افزود: این در حالی است که برای اعزام در هر یک از اردوهای تیم ملی به تهران حداقل دو میلیون ریال باید هزینه کنم.

مرادی گفت: پدر پیری دارم که ۹ سال است به دلیل درد شدید کمر و زانو خانه نشین شده و من و برادر دانشجویم برای تامین مخارج زندگی در میدان بار فروشان دزفول سمبوسه فروشی می کنیم.

وی افزود: به دلیل فقر مالی از ادامه تحصیل باز مانده ام که با تلاش تربیت بدنی دزفول مجددا برای اخذ دیپلم ادامه تحصیل می دهم, لیکن برای راهیابی به دانشگاه با مشکل مالی روبرو هستم.

این کشتی گیر مدال آور دزفولی خاطر نشان کرد که ۱۸ سال از عمرم می گذرد شغل مناسبی برای تامین هزینه های خانواده ام ندارم این در حالی است که یک ورزشکار باید از مکمل های پروتئینی و تقویتی استفاده کند و از وسایل مورد نیاز برای تمرین بهره ببرد, لیکن بدلیل مشکل مالی قادر به تامین آنها نیستم.

وی گفت: در حالی که به هم تیمی های من در سایر استان ها از جمله استان رضوی ۱۲۰ میلیون ریال به همراه یک دستگاه خودروی پراید, یک قطعه زمین و یک واحد آپارتمان داده اند, این در حالی است که به من تنها جمعا ۱۳ میلیون ریال برای کمک تحصیلی و سایر هزینه ها از سوی تربیت بدنی و شهرداری کمک شده است.

 

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 7:51  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار فرهنگی اجتماعی خوزستان

برگزاری يادواره ملي شهيد دقايقي در اهواز + سخنان جانشين فرمانده كل سپاه پاسداران + اظهارات فرمانده سپاه حضرت ولي‌عصر (عج) خوزستان + پيام وزير نفت و وزیر دفاع

شوشان :يادواره ملی سردار سرلشكر شهيد اسماعيل دقايقی در اهواز برگزار شد. در این یادواره که جمعی از مسئولین کشوری و استانی حضور داشتند تاکید شد که شهيد دقايقی را می‌توان از منتظران صالح و صادق مصلح كل دانست كه در دنيای متلاطم فتنه‌آلود امروز همچون ستاره‌ای درخشان هدايت‌گر نسل جوان، تا رسيدن به ساحل امن ظهور می‌باشد.

به گزارش شوشان ،در این نشست ، جانشين فرمانده كل سپاه پاسداران با بيان اين‌كه شهيد اسماعيل دقايقی شخيصتی بزرگ و وسيع داشت، گفت: اين شهيد براي نخستين‌بار پايه‌گذار دوره تربيت فرماند‌هان جنگ شد و مسئوليت سنگينی را برعهده گرفت.

سردار حسين سلامی در يادواره ملی سردار سرلشكر شهيد اسماعيل دقايقی كه امروز (پنج‌شنبه، 27 بهمن‌ماه) در اهواز برگزار شد، اظهار كرد: شهيدان همچون ستارگاني درخشان هستند و آسمان ايران كهكشانی پر از ستاره دارد؛ ستارگانی كه تضمين‌كننده نورانيت و روشنايی فضای انديشه‌ها و آرمان‌های ما هستند. هر شهيد، ستاره‌اي است كه براي هميشه خواهد درخشيد و فروغ آن هرگز كم‌سو نخواهد شد. اين يك اثر جاودانه است كه شهيدان ما هرگز از صحنه ذهن و دل و خاطرات ما جدا نمی‌شوند و فقدان آن‌ها حس نمی‌شود.

وي افزود: اگرچه وجود ظاهری و جسم فيزيكی شهيدان در ميان نيست، ولی شخصيت باطنی و گوهر حقيقی روح بزرگ آنان هميشه و در تمام زندگی حضور دارد و اين همان حيات جاودانه است.

جانشين فرمانده كل سپاه خاطرنشان كرد: هر شهيد نه تنها بر اساس اراده و سنت الهی، يك عنصر جاودانه است، بلكه شهدا رمز جاودانگی ملت‌ها هم به شمار مي‌آيند. شهدا نه تنها راز جاودانگی و ابديت و بقاء دائمی خود هستند بلكه حيات دائمی يك ملت را تضمين می‌كنند، بنابراين شهادت به مفهوم تزريق روح ماندگاری و جاودانگی در كالبد يك ملت است.

سلامی ادامه داد: شهادت، سرشت سرافرازی، روح سربلندی و رمز عزت‌مندی، اقتدار، آزادگی و استقلال يك ملت است و اين گردهمايي در حقيقت تجليل از همه فضيلت‌ها، تكريم عظمت‌ها و ستايش فداكاری است. برخی شهيدان درخششي مضاعف و متمايز دارند و شهيد دقايقی هم از آن شيهدانی است كه خود مانند يك خورشيد پرتوافشانی می‌كند و هدايت‌گر سرنوشت ما است.

وی اظهار كرد: اگر شهيدان نبودند درخت فضيلت‌ها می‌خشكيد و كشور مستقل نمي‌شد. بارها سرنوشت ملت‌هايی را ديده‌ايم كه حاضر نبودند در راه استقلال و آزادی خود شهيد بدهند و سرزمين‌شان تحت اشتغال بيگانگان قرار گرفت و هنوز سال‌هاست كه چكمه‌های دشمن در اين كشورها نمايشی نفرت‌انگيز از ذلت ملتی را به نمايش مي‌گذارد كه فاقد قهرمان است. اين ملت‌ها از نمايش شكوهمند مقاومت بی‌بهره ماندند.

جانشين فرمانده كل سپاه عنوان كرد: سرزمين ايران به بركت شهدا آزاد و دوباره نقطه تلاش و جوشش و حركت و اقتدار شد. خوزستان از بركت خون اين شهدا هم اكنون به عنوان قلب اقتصادی سرزمين بزرگ ايران و نقطه‌‌ای درخشاني در جغرافيای جهان اسلام است.

سلامي گفت: شهيد اسماعيل دقايقی شخصیتی بزرگ و وسيع داشت. وي براي اولين بار پايه‌گذار دوره تربيت فرماند‌هان جنگ شد و مسئوليت سنگينی را بر عهده گرفت. جذابيت‌های فوق‌العاده‌ای در شخصيت اين انسان بزرگ مي‌درخشيد و سرشار از احساس، عاطفه، وفاداری، ايمان و تواضع بود و در كنار اين تواضع روح‌بخش،‌ انسانی مدير و صاحب عقل و تدبير بود. او فرماندهی ممتاز، با اعتماد به نفس عالی و شخصيتی بسيار نافذ داشت.

وي افزود: رفتار دلنشين و جذاب، از شهيد دقايقی فرماندهی صاحب نام و محبوب ‌ساخته بود و هوش سرشار  وی به تدريج در دوره تربيت فرماندهان شناسايی ‌شد. الهی بودن شخصيت او، ظاهری باشكوه از يك فرمانده تمام عيار به نمايش گذاشته بود. هوش سرشار او در حل مسائل نظامی، در آن روزها به خوبی ديده می‌شد.

سلامي با اشاره به مديريت موفقيت‌آميز شهيد دقايقي در عمليات‌ بدر، تصريح كرد: او در كنار شهيد بزرگ سردار مهدی زين‌الدين در جزيزه مجنون، طي اقامت كوتاه خود نمايشی باشكوه از يك مديريت عالی را در دفاع از جزاير به نمايش گذاشت و بلافاصله به يك فرمانده محوری و ميدانی در آن عمليات تبديل شد و بعد از آن، گزارش حضور موفق شهيد اسماعيل دقايقی در اين عمليات زبانزد همه بود و اين پايه موفقيت‌های آتی اسماعيل شد.

جانشين فرمانده كل سپاه خاطرنشان كرد: ويژگی‌ها و عناصر منحصر به فرد شخصيت‌ اسماعيل دقايقی باعث شد كه اين شهيد به سمت فرماندهی يكی از يگان‌های استثنايی و منحصر به فرد سپاه پاسداران يعني لشكر بدر منصوب شود. لشكر بدر متشكل از سربازان عراقی بود كه آمده بودند تا در ركاب امام (ره) برای حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی عليه ارتش بعث صدام بجنگند. طبيعتاً آنها دارای فرهنگی متمايز و الگوهای رفتاری متفاوت بودند و مديريت آنها نيازمند سعه‌صدر، اعتماد به نفس بالا و روان‌شناسی دقيق و مديريت عالی بود. كسی كه می‌توانست اين مسئوليت بزرگ را بر عهده بگيرد شهيد اسماعيل دقايقی بود.

وي ادامه داد: دقايقی خود انسانی خطرپذير بود كه هرگز از مرگ نهراسيد و به استقبال سخت‌ترين صحنه‌های خطر رفت. صادق و درستكار و قوی بود و هيچ چيز قادر نبود كه او را از حدود و حريم الهی خارج سازد. او در مديريت نيروهای انسانی فردی كاركشته،‌ مجرب و دارای برجستگی‌های ذاتی بود.

 

سردار شاهوارپور:شهيد دقايقي عناصر موثري را به عرصه جنگ وارد كرد

فرمانده سپاه حضرت ولي‌عصر (عج) خوزستان گفت: با بررسی شخصيت شهيد دقايقی درمی‌يابيم كه وی عناصری را به همراه خود وارد عرصه جنگ كرد؛ عناصر مؤثری در زمينه مهندسی، كار رزمی، فرماندهی گردان، فرماندهی لشكر، عناصر اطلاعاتی و عملياتی و اين موارد، توانمندی‌هايی بود كه شهيد دقايقی و شخصيت‌هایي مانند اين شهيد برای مقابله با متجاوزان از خود بروز دادند.

سردار حسن شاهوارپور در يادواره سردار سرلشكر شهيد اسماعيل دقايقی كه امروز (پنج‌شنبه، 27 بهمن‌ماه) در اهواز برگزار شد، با اشاره به آسيب‌ها و سختی‌های فراوانی كه استان خوزستان در دوران هشت سال دفاع مقدس به طور مستقيم متحمل شده است، اظهار كرد: در كنار آن همه مسئوليت‌ها و مرارت‌هايی كه مردم در آن دوران تحمل می‌كردند، برای اين‌كه تنور جنگ گرم‌تر شود و بتوانيم هرچه زودتر متجاوزان را از مهين اسلامی بيرون كنيم، استعدادهای درخشانی برای مديريت صحنه جنگ حضور بهم رساندند.

 وی افزود: در زمان جنگ تحميلي بسياری از نخبگان دانشگاهی و افرادي كه در زمينه‌های مختلف انسان‌های باتدبير، آينده‌دار و در نوع خود كم‌نظير بودند، وارد عرصه نبرد با دشمن شدند.

 شاهوارپور تصريح كرد: استعدادهايی درخشانی همچون شهيد صياد شيرازی و ديگر شخصيت‌هايی مانند اين شهيد در مجموعه سپاه پاسداران و بدنه بسيج وجود داشتند كه اگر فضا در عرصه علم برای آنان فراهم می‌‌شد، امروز شخصيت‌های علمي برجسته‌‌اي بودند، ولي به دليل تجاوز دشمن به كشور، آسيب‌های فراوانی را متحمل شديم و تعدي دشمن برای سرنگونی نظام اسلامی موجب شد چنين افرادي به تبعيت از امام راحل وارد عرصه مقابله با دشمن شوند. اين افراد علاوه بر اين‌كه خود وارد عرصه نبرد شدند، استعدادها و توانمندی‌هايي را برای مديريت صحنه نبرد شناسايی كردند.

فرمانده سپاه حضرت ولي‌عصر (عج) خوزستان خاطرنشان كرد: در آن دوران و حتي هنگام محاصره و فشارهای ناجوانمردانه دشمن، توانستيم عرصه جنگ را با وجود جوانان برومندی همچون شهيد دقايقی مديريت كنيم. امروز به اين توانمندی‌ها مفتخريم و احساس سربلندی می‌كنيم كه به بركت تبعيت جوانان از راه شهدا و فرهنگ ارزشی نظام اسلامی و در سايه مقام معظم رهبري، مردم برای ادامه راه شهدا و پيشبرد اهداف نظام اسلامی در صحنه حضور دارند.

وي تاكيد كرد: جوانان امروز بدانند كه در سختی و تنگ‌دستی هم می‌توان مملكت را اداره كرد و با وجود تهديد‌های دشمن، ملت ايران برای حفظ و پيشرفت نظام و اهداف متعالی امام و شهدا در صحنه حضور دارند.

پيام وزير نفت به يادواره ملي شهيد دقايقي

"شهيد اسماعيل دقايقی اين انسان متعهد و بزرگ‌مرد استان خوزستان امروز به نماد حقيقی استواری و عزم پولادين دلاوران جبهه حق بدل گشته و فضای ايران اسلامی با نام او و ديگر شهدای عرصه ايثارگری عطرآگين است."

در پيام رستم قاسمی، وزير نفت، به يادواره سردار سرلشكر شهيد اسماعيل دقايقی كه صبح امروز در اهواز برگزار شد، آمده است:

"امروز با پيشرفت و درخشش كشور و تأثير عميق آن در بيداری عالم اسلام، بار ديگر ارزش مجاهدت فداكارانه شهيدان عزيز ما آشكار گشت. خدای حبيب و قوی را سپاسگزار، كه خون شهيدان ما ضايع نگشت و اين فداكاری‌ها جان تازه‌ای به امت اسلام بخشيد.

حضرت امام خامنه‌ای (ره) مي‌فرمايند: شهادت روح عزيز و جاودان مردان پاك‌سرشت و مجاهدين راستين فی‌سبيل‌الله است كه افتخار آن نصيب فرزانگان و حق‌پرستان ظلم‌ستيز می‌‌شود. فرياد ممتد شهيد در سايه سايه زمان جاری است، فريادی كه ريشه در دل «هَل مِن ناصِر یَنصُرنی» سيدالشهدا دارد و امتدادش تا گسترده‌ترين ميدان موعود است.

تاريخ به خون‌رنگ نظام اسلامی ما مشمول از ايثارگری و پايمردی شهيدانی است كه با نثار جانشان سربلندی و اقتدار ميهن عزيزمان را به ارمغان آوردند. حماسه‌آفرينان دوران دفاع مقدس، عاشقان بی‌بديل اردوگاه ولايت بودند كه در مكتب امام روح‌الله درس آزادگی و شجاعت را فراگرفتند و بی‌ترديد سرباز سرافراز جبهه توحيد شهيد سرلشكر اسماعيل دقايقی يكی از حاميان واقعی حسين زمان و اهداف انقلاب اسلامی بود كه دل در گرو ولايت فقيه و مرجعيت داشت.

شهيد اسماعيل دقايقی اين انسان متعهد و بزرگ‌مرد استان خوزستان امروز به نماد حقيقی استواری و عزم پولادين دلاوران جبهه حق بدل گشته و فضای ايران اسلامی با نام او و ديگر شهدای عرصه ايثارگری عطرآگين است.

 اينك در ديار ستارگان پرفروغ آسمان جهاد و تمامی به حق پيوستان جبهه توحيد و ولايت و تداوم راه نورانی آنان تحت زعامت ولی‌امر مسلمين جهان تمامی عزم خود را برای سرافرازی و پيشرفت اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی به كار خواهيم برد. رحمت و درود پيامبر و فرشتگان و بندگان صالحش بر روح پاك شهيدان و همه آزادگان و سلام رحمت حق بر امام هميشه زنده ملت ايران باد."

پيام وزير دفاع به يادواره ملي شهيد دقايقي

وزير دفاع و پشتيبانی نيروهای مسلح در پيامي به يادواره ملی شهيد دقايقی، بر نقش تاثيرگذار اين شهيد گرانقدر در جذب و سازماندهی مبارزان راه حق به ويژه مجاهدان مظلوم عراقی تاكيد كرد.

در پيام سردار احمد وحيدی، وزير دفاع و پشتيبانی نيروهای مسلح، خطاب به يادواره ملی شهيد دقايقی آمده است:

"اين مراسم به مناسبت بيست و پنجمين سالگرد شهادت راه‌مردی است كه در جبهه‌ها، اسماعيل‌گونه در راه حق و حقيقت، حنجره بر خنجر عشق بسپرد و ذبيح‌الله شد و قامتش در خون نشست تا قامت رايت امامش استوار بماند.

اسماعيلی كه نوای ملكوتی او، از خاك تفتيده جنوب هنوز به گوش می‌رسد كه همنوا با ملائك بشارت نصرت و پيروز نهايی را برای ما زمزمه می‌كند.

نقش بی‌بديل او در جذب و سازماندهی مبارزان راه حق به ويژه مجاهدان مظلوم عراقی و احراری كه لشكر كفر را رها و به جبهه الهی پيوسته بودند به هيچ‌كس پوشيده نيست.

نفس پاك و مسيحايی او بارها افرادی كه سال‌ها در ضلالت و گمراهی زيسته بودند را به سوی نور رهنمودن گرديده و از حضيض ذلت به اوج عزت رساند و مردانی را ساخت كه بسياری از آنان با اقتدا به حرّ شهيد در كربلای دوران در زمره حسينيان قرار گرفتند. بدون شك او را بايد يكی از پرچمداران بيداری اسلامی و گسترش نهضت جهان اسلام در عصر حاضر دانست.

شهيد دقايقی را می‌توان از منتظران صالح و صادق مصلح كل دانست كه در دنيای متلاطم فتنه‌آلود امروز همچون ستاره‌ای درخشان هدايت‌گر نسل جوان، تا رسيدن به ساحل امن ظهور می‌باشد.

ايشان الگويی از يك پاسدار و مجاهد فرهيخته و جوانی آرمانگرا بود كه دوران حيات طبيعی خويش را از دوران تحصيل و مبارزه با طاغوت و رژيم ستمشاهی تا تشكيل و توسعه نهاد نوپای سپاه در خوزستان و در نهايت فرماندهی لشكر 9 بدر، خالصانه و بی‌ادعا در جهت رضای خداوند متعال و خشنودی قلب حضرت ولی‌ (عج) و نايب بر حق ايشان امام راحل عظيم‌الشأن تلاش نموده و به عنوان شاگرد برگزيده مدرسه حضرت روح‌الله (رض) آرمان خود را رفع فتنه از كل عالم قرار داده بود.

نهال نوپايی كه خون اسماعيل عزيز آن را آبياری نموده بود، امروز به شجره طيبه‌ای تبديل شده است كه تمامی مظلومين عالم، به ويژه جهان اسلام از ثمرات آن متنعم می‌باشند.

در پايان وظيفه خود می‌دانم كه از كليه عزيزانی كه در برگزاری اين مراسم بزرگداشت تلاش نموده‌اند، قدردانی نموده و اعتقاد دارم كه كليد استقلال پيشرفت توسعه نظام مقدس جمهوری اسلامی، شناساندن وجوه مختلف حيات شهدای بزرگواری مانند اين شهيد عزيز می‌باشد؛ چرا كه شهيد اسماعيل دقايقی، به راستی به عنوان تربيت يافته مكتب ناب ولايت فقيه می‌تواند برای جوانان، مصلحان اجتماعی، مناديان وحدت و نيروهای مسلح نمونه‌ای والا و الگويی تمام عيار در همه دوران‌ها باشد."

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 7:50  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

گزارش خبرگزاری فارس از بازدید خا‌خام‌ها از مناطق عملیاتی
روحانیان شریعت موسی(ع) در شلمچه / پرچم ضربدر خورده صهیونیسم

خبرگزاری فارس: کاملا به زبان انگلیسی حرف می‌زدند اما با نشان دادن عکس‌هایی از ضرب و شتم پلیس آمریکا و اسرائیل، جواب خیلی از پرسش‌های‌مان را گرفتیم. ‌دور گردن هر دو ، چفیه بود که در هردو طرف‌ آن، پرچم کوچک فلسطین دیده می‌شد.

خبرگزاری فارس: روحانیان شریعت موسی(ع) در شلمچه / پرچم ضربدر خورده صهیونیسم

به گزارش خبرگزاری فارس از آبادان، کاملا ًبه زبان انگلیسی حرف می‌زدند اما با نشان دادن عکس‌هایی از ضرب و شتم پلیس آمریکا و اسرائیل، جواب خیلی از پرسش‌های‌مان را گرفتیم. ‌دور گردن هر دو چفیه بود که در هردو طرف‌ آن، پرچم کوچک فلسطین دیده می‌شد. روی سینه آن دو خاخام هم، پرچم ضربدرخورده‌ی اسرائیل، نقش بسته بود.  کارتی که به من داد حاوی این پیام بود: برای زوال هرچه زودتر اسرائیل دعا کن.

آنها برای شرکت در همایشی در تهران به ایران آمده بودند که به قول پیر رزمندگان در شلمچه، دعوت شدند به ضیافتی از نور در سرزمین نور.

مسئولان راهیان نور، آنها را، روز قبل برده بودند به شوشتر و شوش دانیال(ع). زیارت قبول! آن حضرت هم در زمان خودش، مقتدا بوده است؛ مقتدای پایداری‌کنندگان. اما دیدار از اروندکنار، شلمچه، مسجدجامع و موزه دفاع مقدس خرمشهر، با زمانه همراه شدن بود.

شلمچه آن روز، دریایی بود از نوجوانانی که از سراسر ایران آمده بودند؛ چادر و چفیه، موج می‌زد و نواهای آشنای حماسه‌سرایان دوران طلایی مقاومت هشت ساله به گوش می‌رسید.

در شلمچه، بر روی خاکریزها و در مشهد شهیدان، راویان، برای آنها از رزمندگان گفتند و دلاوری‌های‌شان و فیلم‌ساز و تصویربردار گروه، برای‌شان ترجمه می‌کردند و از آنها نظر می‌خواستند. و در لحظه‌لحظه‌ی این حضور، امواجی از شوق نوجوانان زائر، دورتادور میهمانان زائر، شکل می‌گرفت. دوست داشتند بدانند چه دست غیبی این روحانیان یهودی را به دیار عاشقان آورده است.

اما تنها نقطه‌ضعف این برنامه، ترجمه نکردن سخنان آنان به فارسی یعنی زبان مادری ما بود. تنها در برگشت، وقتی پرسیدم که چه می‌گفتند؛ اشاره به وقتی شد که آنها عکس‌هایی را نشان دادند از درگیری راهپیمایی‌کنندگان در کشورهای‌شان و اینکه خاخام‌ها می‌گفتند: ببینید، چطور ما را به خاک و خون می‌کشند. ببینید پلیس چطور با ما برخورد می‌کند؛ فقط به خاطر اینکه ما ضدصهیونیسم و ضداسرائیل هستیم.

متنی که از دست آن دو بزرگوار گرفتم، دربرگیرنده‌ی دیدگاه‌شان نسبت به صهیونیسم و پدیده‌ی اسرائیل است. بخشی از آن را آورده‌ام تا با کلیات نظرات ضدصهیونیستی این دو خاخام آشنا بشوید. روحانیان یهودی که در ایام پایانی بهمن‌ماه، همسفر، زائران دیار جاویدانان شده بودند. اینک آنان هم از راهیان نور هستند. اینجا شلمچه است و این روحانیان یهودی، خاری در چشم دشمن.

بخشی از بیانیه نتوریا کارتای بین‌الملل(اتحاد یهودیان ضدصهیونیسم)

...ما هم به جهت مسائل متافیزیکی و هم به لحاظ عملی متقاعد گردیده‌ایم که تا آن هنگامی که حکومت صهیونیستی وجود دارد در خاورمیانه هرگز هیچ صلح پایداری وجود نخواهد داشت. به علاوه ما معتقدیم که مردم فلسطین تنها حاکمان ذی‌حق تمامی سرزمین مقدس، که البته دربرگیرنده تمامی اورشلیم و الاقصی است، می‌باشند و ما شکل دقیق این دولت آتی را به ایشان وا می‌گذاریم...

ما اعضای نتوریا کارتای بین‌الملل در صف پیشین سازمان‌های یهودی قرار داشته‌ایم که بارها و بارها به خیابان ها آمده‌ایم تا بر علیه سیاست‌های صهیونیسم در قبال فلسطینیان اعتراض نماییم. این فعالیت‌ها کار دولت صهیونیستی در دست زدن به سیاست‌های حیوان‌صفتانه را بسیار سخت می‌نماید. دنیای اسلام و عرب نیازمند آن‌ست که این فعالیت‌ها را در مجامع بین‌المللی برجسته نموده و بر آن تاکید کند.

ما به عنوان یهودیان ضدصهیونیست نخستین کسانی هستیم که تمایل رسانه‌های غربی به تحریف مسائل خاورمیانه را تجربه نموده‌ایم. ما در اعتراض به حکومت اسرائیل، که یا نسبت به اعمال آن و یا صرفا نسبت به موجودیت این کشور بوده است، غالبا تعداد کثیری از یهودیان را به خیابان‌های نیویورک، لندن، بیت‌المقدس و جاهای دیگر آورده‌ایم...

چه باید کرد تا این خاموشی که در رسانه‌های غربی نسبت به عقاید ضدصهیونیستی مسلمانان و یهودیان روا داشته می‌شود با انفجاری از میان رفته و به روشنایی مبدل گردد؟...

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 7:46  توسط امیر رحمانی  | 

یک خبر سیاسی

عملیات انتقال اعضای گروهک منافقین به کمپ "لیبرتی" آغاز شد

خبرگزاری فارس: عملیات انتقال اعضای گروهک منافقین از کمپ اشرف به کمپ لیبرتی در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد آغاز شد.

خبرگزاری فارس: عملیات انتقال اعضای گروهک منافقین به کمپ "لیبرتی" آغاز شد

به گزارش خبرگزاری فارس، عملیات انتقال اعضای گروهک منافقین از کمپ اشرف به کمپ لیبرتی در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد آغاز شد.بنا بر این گزارش، در پی اراده دولت بغداد برای اخراج اعضای گروهک تروریستی منافقین و برچیده شدن پایگاه در اولین مرحله ۴۰۰ نفر از اعضای گروهک منافقین به این پایگاه منتقل خواهند شد.در ادامه نیز بقیه اعضای این گروهک تروریستی به تدریج به این پایگاه منتقل خواهند شد.بنا بر این گزارش مردوم و دولت عراق بارها نسبت به حضور اعضای گروهک منافقین در خاک این کشور اعتراض کرده و خواستار خروج آنان شده بودند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 7:20  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار سیاسی و اقتصادی و تحلیل

مدیر مرکز مطالعات جنوب عراق در گفت‌وگو با فارس فاش کرد
اختصاص بودجه 250 میلیارد دلاری آل‌سعود برای طرح براندازی در ایران

خبرگزاری فارس: مدیر مرکز مطالعات جنوب عراق گفت بر اساس اطلاعات موثقی که به دستمان رسید، چند ماه قبل پادشاه عربستان در یکی از محافل ریاض از اختصاص یک چهارم تریلیون دلار یعنی مبلغی معادل 250 میلیارد دلار با هدف براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران سخن گفته است.

خبرگزاری فارس: اختصاص بودجه 250 میلیارد دلاری آل‌سعود برای طرح براندازی در ایران

"علی رمضان الأوسی" استاد دانشگاه لندن و مدیر مرکز مطالعات جنوب عراق در گقت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل فارس با اشاره به دعوت اپوزیسیون خارج نشین ایران در جشنواره میراث فرهنگی عربستان سعودی موسوم به الجنادریه و دست و دل بازی پادشاه سعودی به آنها گفت: اطلاعاتی از داخل دربار سعودی به بیرون درز کرده و به دستمان رسید که از حمایت‌های میلیارد دلاری ریاض به مخالفان نظام ایران حکایت دارند.وی با اشاره به اخبار منتشره مبنی بر کمک 18 میلیون دلاری سعودی به اپوزیسیون جمهوری اسلامی ایران، بر اساس اطلاعاتی که مرکز مطالعات جنوب عراق رسیده گفت: آمار دقیق بودجه سعودی‌ها برای تضعیف نظام ایران بسیار بیشتر این مبلغ است.الأوسی افزود: چند ماه قبل پادشاه عربستان در یکی از محافل ریاض اعلام کرده حاضر است برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران یک چهارم تریلیون دلار (250 میلیارد دلار) اختصاص دهد و چنین مبلغی بسیار هنگفت به نظر می‌رسد به ویژه اینکه ملاحظه می‌کنیم که بخش عظیمی از ملت سعودی زیر خط فقر به سر می‌برند.استاد دانشگاه لندن با بیان اینکه ریاض از آمادگی خود برای تهیه سلاح لازم و پشتیبانی لوجستیکی به منظور رویارویی با ایران سخن گفته است، افزود: عربستان از هیچ تلاشی برای حمایت از مزدوران ضد ایرانی دریغ نمی‌کند و رفتار وی در مدت زمانی اخیر چنین موضوعی را ثابت کرده است زیرا از بر افروختن جنگ علیه ملت ایران استقبال می‌کند.وی با بیان اینکه سعودی‌ها از لو رفتن چنین اطلاعاتی هیچ ابایی ندارند ،  تصریح کرد: شاهزادگان سعودی آشکارا از دشمنی با ایران سخن می‌گویند و اتفاقا علت همه توطئه‌هایشان در منطقه بویژه علیه مقاومت و سوریه را نزدیکی آنها به ایران اعلام می‌کنند.الاوسی لقب‌هایی مانند خادم دو حرم شریف برای پادشاه سعودی را برای فریب افکار عمومی مسلمانان خواند و گفت: ریاض هیچ خدمتی به اماکن مذهبی نمی کنند بلکه در راستای اجرای سیاست‌های غربی، آمریکایی و صهیونیستی گام بر می‌دارد و لذا این بار جشنواره الجنادریه به محفلی برای مزدورانی که از طریق گدایی از سفارت‌خانه‌ها و مزدوری علیه ایران روزگار می‌گذرانند، تبدیل شد.وی با بیان اینکه چنین اقدامات سعودی‌ها به ایران ختم نمی‌شود از توطئه‌های ریاض علیه عراق سخن گفت وافزود: در مصر نیز سعودی با دلارهای خود بسیاری از آرای مردم فقیر ساکن در روستاهای دور افتاده را به سود احزاب سلفی‌ خریدند ومی‌توان گفت که مرام رژیم سعودی این گونه است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 7:16  توسط امیر رحمانی  | 

یک خبر سیاسی

النشره مطرح کرد؛
کد خبر: ۲۲۷۲۸۸
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۰ - ۲۳:۱۴
یک پایگاه خبری جهان عرب در تحلیلی با اشاره به آخرین تحولات سوریه نوشت: اطلاعات موثق نشان می دهد که مقامات سوری طرح مسکو را پذیرفته اند که طی آن یک محور منطقه ای با حضور روسیه، ایران و ترکیه در رویارویی با محور ضدسوری کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و آمریکا تشکیل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، "آنطوان الحایک" تحلیلگر پایگاه خبری النشره لبنان امروز در تحلیلی نوشت: از دو هفته پیش اطلاعاتی در زمینه طرح مسکو برای پایان بخشیدن به بحران در سوریه منتشر شد که بر مبنای آن وضعیت این کشور تا دوهفته دیگر کاملا در حالت عادی قرار می گیرد.

طرح روسیه برای حل بحران سوریه شامل گفتگو میان نظام "بشار اسد" و مخالفانش در مسکو، لغو ماده هشتم قانون اساسی سوریه در زمینه سیطره حزب بعث بر قدرت و انتقال به مرحله دموکراتیک با اجرای مفاد قانون اساسی جدید می شود.

قانون اساسی جدیدی که در آن مدت ریاست جمهوری 7 ساله و تنها برای یک دوره قابلیت تجدید دارد که همچون قانون اساسی موجود در بسیاری از کشورهاست و البته باید به همه پرسی عمومی گذاشته شود.

البته گفته می شود "میخائیل فرادکف" رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه که اخیرا به همراه "سرگئی لاوروف" وزیرخارجه روسیه به دمشق سفر کرده بود، پس از پایان این سفر به سه پایتخت منطقه که احتمالا آنکارا و تهران جزو آنها بوده سفر کرده است. وی در این سفر واقعیت آنچه در سوریه می گذرد را به اطلاع رسانده و همچنین نظر نهایی مسکو را در قبال تحولات سوریه تبیین کرده است.

بر این اساس فرادکف موضع مسکو را در قبال پایان دادن به خشونتها در سوریه تشریح کرده و تصریح نموده که روسیه درگیری فعلی در سوریه را جدال نظام و مخالفانش نمی داند بلکه آن را درگیری میان ارتش و خارج شدگان از قانون (نیروهای مزدور) می داند.

رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه همچنین تاکید کرده که موضع مسکو در قبال سوریه با وجود تبدیل این مسئله به موضوع جنگ سرد میان روسیه و آمریکا و بین المللی شدن آن هرگز تغییر نخواهد کرد. برخی منابع همچنین تاکید دارند که فرادکف در این دیدارها تاکید کرد که ارتش سوریه تا قبل از هفته اول ماه مارس (دو هفته دیگر) به صورت نظامی آرامش را به این کشور بازخواهد گرداند و اصلاحاتی که رئیس جمهور سوریه نیز وعده آن را داده به اجرا گذاشته می شود.

تحلیلگر النشره انجام این تحولات در هفته های آتی به معنای ایجاد ائتلافها و پیمانهای جدید در مسئله سوریه دانسته و می نویسد: اطلاعات موثق نشان می دهد که مقامات سوری طرح مسکو را پذیرفته اند که طی آن یک محور منطقه ای با حضور روسیه، ایران و ترکیه در رویارویی با محور ضدسوری کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و آمریکا تشکیل خواهد شد.

در پایان این مقاله با اشاره به توانمندی ارتش سوریه در ایجاد امنیت در نقاط نا آرام تاکید شده است: کسانی که اخیرا از سوریه و به ویژه شهر حمص بازمی گردند اذعان می کنند که ارتش سوریه توانسته زمام امور را به دست گیرد.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 1:7  توسط امیر رحمانی  | 

رئیس پلیس اطلاعات خوزستان خبر داد
دستگیری کیف قاپی که از مالباختگان اخاذی می‌کرد

خبرگزاری فارس: رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی انتظامی خوزستان گفت: ماموران پلیس فرد کیف قاپی را که بعد از کیف قاپی از مالباختگان اخاذی می‌کرد، دستگیر کردند.

خبرگزاری فارس: دستگیری کیف قاپی که از مالباختگان اخاذی می‌کرد

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس خوزستان، علی حاتمی اظهار داشت: ماموران پلیس اطلاعات و امنیت عمومی در پی دریافت یک فقره پرونده مبنی براخاذی و مزاحمت تلفنی، موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.

وی افزود: ماموران پلیس پس از تحقیقات از شاکی دریافتند مدتی قبل کیف وی که حاوی دو دستگاه گوشی تلفن همراه بوده توسط دو نفر کیف قاپ به سرقت رفته است.

حاتمی با اشاره به این سارقان پس از سرقت با تهدید مالباخته و سوءاستفاده از محتویات گوشی تلفن همراه اقدام به مزاحمت تلفنی و اخاذی از شاکی می‌کردند گفت: ماموران پلیس پس از انجام تحقیقات اطلاعاتی و پلیسی یک نفر کیف قاپ را شناسایی و در یک اقدام غافلگیرانه وی را دستگیر کردند.

رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی در ادامه اظهار داشت: ماموران پلیس پس از دستگیری متهم در بازرسی از منزل وی تعداد پنج دستگاه گوشی تلفن همراه و شش حلقه النگو طلا متعلق به مالباخته را کشف کردند.

حاتمی در خاتمه با اشاره به اعتراف متهم به بزه انتسابی خاطرنشان کرد: متهم دستگیر شده به مراجع قضایی معرفی و اقدام برای دستگیری همدست وی در دستور کار پلیس است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 19:41  توسط امیر رحمانی  | 

مدیرکل هواشناسی خوزستان خبر داد
بارش باران تا اواخر وقت فردا در خوزستان

خبرگزاری فارس: مدیرکل هواشناسی خوزستان از بارش باران تا اواخر وقت فردا در استان خبر داد و گفت: بارش‌ها زیاد نخواهد بود.

خبرگزاری فارس: بارش باران تا اواخر وقت فردا در خوزستان

مسعود دهملایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار داشت:  بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده، همانطوری که انتظار می‌رفت با استقرار زبانه‌های سیستم کم‌فشار جنوب غربی هم‌اکنون شاهد ابرناکی در سطح استان هستیم که طی ساعات آینده با تقویت سیستم یادشده به تدریج شاهد شروع بارش در تمامی استان خوزستان تا حوالی اواخر هفته جاری خواهیم بود.

وی افزود: آسمان استان نیمه ابری تا ابری در بعضی ساعات همراه با بارندگی و احتمال رعد و برق به ویژه در ارتفاعات و گاهی توام با وزش باد قابل‌ملاحظه پیش‌بینی می‌شود.

دهملایی درباره وضعیت هوای استان در ساعات آینده تاکید کرد: وضعیت هوا، قسمتی تا تمام ابری از بعد از ظهر همراه با رگبار جهت باد، جنوب شرقی سرعت باد، 10 تا 30کیلومتر در ساعت و ماکزیمم سرعت باد، 45کیلومتر در ساعت خواهد بود.

مدیر کل هواشناسی خوزستان تاکید کرد: در شبانه روز گذشته آبادان با 23.4 و ایذه با چهار درجه سانتیگراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقاط گزارش شده‌اند.

وی درباره شرایط دمایی شهرستان اهواز در ساعات آینده افزود: حداکثر دمای اهواز به 19 و حداقل به 10 درجه سانتیگراد خواهد رسید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 19:40  توسط امیر رحمانی  | 

* رئيس ستاد نيروهاي مسلح روسيه روز سه‌شنبه گفت: به باور او قدرت‌هاي غربي احتمالا در تابستاني كه پيش‌رو است در مورد واكنش نسبت به برنامه هسته‌اي ايران "تصميم" خواهند گرفت. به گزارش خبرگزاري ريانووستي روسيه، نيكلاي ماكاروف، درباره برنامه مناقشه‌برانگيز هسته‌اي جمهوري اسلامي و نوع برخورد با آن گفت: "ايران، البته به مثابه يك نقطه زخم است. بايد به زودي تصميمي در قبال آن اتخاذ شود." ژنرال ماكاروف در اين مورد جزئيات بيشتري ارائه نداد و در اين مرحله مشخص نيست كه آيا اشاره سخنان وي به يك حمله نظامي احتمالي به تأسيسات ايران است يا افزودن بر تحريم‌ها.


* داماد احمدي‌نژاد معاون محسن رضايي شد. به گزارش عصر ايران به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني مجمع تشخيص مصلحت نظام، مهدي خورشيدي به عنوان معاونت امور قوا در دبيرخانه مجمع تشخيص مصلحت نظام منصوب شد. براساس همين گزارش، پيش از اين رضا طلائي‌نيك معاونت امور قواي دبيرخانه مجمع تشخيص مصلحت نظام را عهده‌دار بود.


* يك روزنامه چاپ تهران، از وجود آپارتمان‌هاي 23 ميليارد توماني در شمال شهر خبر داد كه زندگي در آن به سبك زندگي شاهان است. اين روزنامه با انتشار گزارشي نوشت درحالي كه بسياري از مردم براي دريافت 20 ميليون تومان وام مسكن مدت‌ها انتظار مي‌كشند و اگر اين وام را بگيرند براي تأمين مابقي قيمت خانه دچار مشكل مي‌شوند، فقط پورسانت معاملات آپارتمان‌هاي گران‌قيمت شمال تهران، بيش از 220 ميليون تومان است! اين گزارش نتيجه مي‌گيرد، در شرايط كنوني، عدالت و ايمني جان انسان‌ها نيز در گرو پول است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 19:36  توسط امیر رحمانی  | 

پول های پروژه ایران هراسی در جیب غرب
پیش بینی می شود هزینه های دفاعی امنیتی اسرائیل نیز در پنج سال آینده به رقم 77 میلیارد دلار برسد.
موسسه پژوهشی فورکاست آمریکا در گزارش به روند صادرات و فروش تسلیحات در جهان پرداخت.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، به روزسازی تسلیحاتی، پیشرفته سازی تجهیزات  هوایی و توانمندی های نیروی دریایی مهمترین زمینه های خرید سلاح کشورهای جنوب خلیج فارس تا سال 2016 خواهند بود.

در این گزارش، پیش بینی شده است هزینه های امنیتی و دفاعی در کشورهای جنوب خلیج فارس تا سال 2016 میلادی به رقم 385 میلیارد دلار برسد.

جنگنده تایفون



پیش بینی می شود هزینه های دفاعی امنیتی اسرائیل نیز در پنج سال آینده به رقم 77 میلیارد دلار برسد.

براساس این گزارش، در نیمه دوم دهه گذشته، کشورهای خاورمیانه 20 درصد از واردات سلاح جهان را به خود اختصاص دادند.
افزایش بهای نفت به حدود 147 دلار برای هر بشکه در سال 2008 و افزایش نگرانی های منطقه به دلیل وضعیت ایران از مهمترین دلایل خرید بالای تسلیحات در منطقه خلیج فارس در 10 سال گذشته، عنوان شده است.

تلاش فرانسه برای فروش هواپیمای جنگنده رافائل به چند کشور خاورمیانه از جمله کویت، قطر و امارات و اقدامات انگلیس برای فروش هواپیماهای نظامی تایفون به کشورهای خاورمیانه  از جمله مهمترین تلاش های بازاریابی تسلیحاتی در خاورمیانه به شمار می رود.

در این گزارش به رشد خرید سلاح در منطقه خاورمیانه هم اشاره شده و آمده است: گرچه در سال گذشته، انقلاب ها، مهمترین خبر و اتفاق در کشورهای عربی بوده اند اما این کشورها و به ویژه در جنوب خلیج فارس همچنان به روند خرید سلاح ادامه می دهند که در این میان می توان به عربستان سعودی و امارات اشاره کرد.

از جمله مهمترین معاملات تسلیحاتی منطقه خلیج فارس می توان به موافقت شورای امنیت ملی آلمان با فروش تانک هایی از نوع  لئوپارد به عربستان سعودی و معامله بزرگ تسلیحاتی آمریکا با عربستان به ارزش 60 میلیارد دلار در پاییز 2010 اشاره کرد.

خبرهای تایید نشده ای نیز درباره معامله تسلیحاتی 20 میلیارد دلاری آمریکا با عربستان برای به روز سازی و پیشرفته سازی نیروی دریایی این کشور منتشر شده است.

جنگنده رافائل




تانک  لئوپارد


+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 19:25  توسط امیر رحمانی  | 

به مناسبت سالروز تأسیس تیپ «محمد رسول‌الله»
دوکوهه چگونه دوکوهه شد؟

خبرگزاری فارس: محسن رضایی روایت می‌کند: من مسئله انتخاب فرماندهی تیپ را گذاشتم روی دوش خودشان. لذا همان‌جا خودشان تصمیم گرفتند و حاج‌احمد برای فرماندهی تیپ پیشنهاد شد. آقای شهبازی به عنوان قائم‌مقام و حاج‌همت هم مسئولیت رئیس ستاد پشتیبانی تیپ را به عهده گرفت.

خبرگزاری فارس: دوکوهه چگونه دوکوهه شد؟

به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا»، بعدازظهر شنبه هفدهم بهمن 1360 در حالی که چهار شبانه روز از نبرد لاینقطع چزابه سپری می‌شد، متوسلیان، شهبازی و همت موقتاً نیروهایشان را در خط پدافندی تیپ 14 امام حسین(ع) برجای نهادند و برای دیدار با محسن رضایی میرقائد، رهسپار قرارگاه مرکزی کربلا در دزفول شدند.

هدف آنان از این ملاقات، قطعی کردن سه مسئله اعلام آمادگی برای تشکیل تیپ مستقل، تصویب نهایی ترکیب فرماندهی تیپ و دراختیار گرفتن مقری جهت تیپ مزبور بود. محسن رضایی میرقائد، درباره مهم‌ترین مباحث مطروحه در این ملاقات تاریخی، می‌گوید: ...از نظر من دیگر زمان تشکیل رسمی تیپ فرا رسیده بود و همگی در این مورد متفق بودیم.

 در بحث انتخاب فرماندهی هم من تصمیم قبلی‌ام روی انتخاب حاج‌احمد قطعی بود؛ منتها در آنجا من با یک برادری آشنا شدم که اسم ایشان «حاج‌محمود شهبازی» بود. ما در جریان مذاکرات خودمان، یک استعداد فوق‌العاده‌ای در شهبازی دیدیم و درحقیقت احساس کردم که ایشان یک عنصر ناشناخته‌ای برای ما بوده است.

با این حال چون «حاج‌ احمد متوسلیان»، «حاج‌ محمود شهبازی» و «حاج ‌همت» خیلی به هم علاقه‌مند بودند و از نظر قابلیت و لیاقت فاصله‌شان خیلی به هم نزدیک بود، خیلی مشابه هم بودند، برای من این مسئله که کدام‌یک از این برادران، فرماندهی تیپ را به عهده بگیرد، امری بالسویه بود؛ منتها به خاطر آن عشق و علاقه‌ای که بین آنها حاکم بود، نمی‌خواستم از این بابت یک انتخابی بکنم تا یک وقت برای اینها مشکلی به وجود بیاید...

*جلسه همت، متوسلیان و شهبازی برای انتخاب فرمانده لشکر

 

در حقیقت، من مسئله انتخاب فرماندهی تیپ را گذاشتم روی دوش خودشان؛ چون نمی‌خواستم آن حالت برادری حاکم میان آنها، با انتخابی که از جانب من صورت می‌گرفت، ‌یک موقع دستخوش لطمه‌ای بشود. لذا همان‌جا خودشان نشستند و تصمیم گرفتند و حاج‌احمد برای فرماندهی تیپ پیشنهاد شد.

آقای شهبازی به عنوان قائم‌مقام ایشان تعیین شد و حاج‌همت هم مسئولیت رئیس ستاد پشتیبانی تیپ را به عهده گرفت. بعد اینها گفتند: خب، حالا عقبه تیپ‌مان کجا باید مستقر باشد؟ گفتم: یک پادگانی در اطراف دزفول هست که عملیات ساختمانی آن نیمه‌کاره رها شده. شما بروید ببینید اصلاً کسی در آنجا هست یا نیست؟ بروید و همین پادگان را دراختیار بگیرید...

تا قبل از آن، پادگان دوکوهه تقریباً متروکه و خالی بود، چون عراقی‌ها مرتب آنجا را با توپ می‌زدند و بمباران می‌کردند و هیچ یگان نظامی‌ای در این پادگان حضور نداشت، البته به علت شرایط جنگی و متروکه بودن مکان، همه‌جور آدمی در این پادگان رفت و آمد می‌کرد و بعضاً امکانات موجود در آن را هم از بین می‌بردند. این بچه‌ها که رفتند و در آنجا مستقر شدند، هم پادگان را حفظ کردند و هم آن را به عقبه تیپ خودشان مبدل کردند.

*تیپ «محمد رسول‌الله» رسمیت یافت

 پس از اقامه نماز مغرب در قرارگاه مرکزی کربلا، تشکیل تیپ رسماً اعلام شد. حال نوبت به نامگذاری تیپ رسیده بود. احمد متوسلیان در همین ارتباط می‌گوید: اسم تیپ را گذاشتیم تیپ «محمد رسول‌الله(ص)»، اولاً این اسم، اعتقاد ما را به مکتب و سنت رسول‌اکرم(ص) نشان می‌دهد؛ به این معنا که ما رزمندگان تیپ، حضرت محمد(ص) را به عنوان خاتم‌الانبیا و بزرگ‌ترین رسول خداوند می‌شناسیم و به ایشان اعتقاد داریم؛ چرا که ایشان شاخص وحدت بین تمام مسلمانان هستند و این نام، در اصل به همین خاطر برای تیپ ما انتخاب شد. البته این نامگذاری، یک زمینه قبلی هم داشت و آن عملیاتی بود که در ایام ولادت رسول اکرم(ص) توسط ما در مناطق مریوان و پاوه انجام شد و نام آن محمد رسول‌الله(ص) بود.

صبح روز یکشنبه 18 بهمن، احمد متوسلیان به اتفاق دو همرزم دلاورش، برای بازگردانیدن نیروهایشان رهسپار تنگه چزابه شدند. عباس برقی می‌گوید: حاج‌احمد که به قرارگاه کربلا رفته بود، در مراجعت آمد سراغ ما که داشتیم سوار اتوبوس می‌شدیم تا آماده بازگشت از منطقه چزابه بشویم. ایشان آمد روی پلکان اتوبوس ایستاد و رو به ما گفت: ‌برادرها، قرار شده برویم به پادگان دوکوهه. ضمناً به شما مژده می‌دهم که تیپ ما از دیشب رسماً تشکیل شده و اسم آن را هم گذاشته‌ایم تیپ محمد رسول‌الله(ص).

*دوکوهه؛ متفاوت‌تر از آنچه در ذهن داشتیم

 ساعتی از ظهر نگذشته بود که ناگاه آنان خود را در مقابل دوکوهه یافتند. مجتبی صالحی‌پور از مشاهدات خود می‌گوید: ما حتی مکان صحیح دوکوهه را هم نمی‌دانستیم. همین‌قدر شنیده بودیم که قبل از ورود به اندیمشک، به فاصله ده کیلومتری این شهر، در دست راست جاده، یک پادگانی کنار خط آهن تهران ـ اهواز قرار دارد؛ همین و بس. وقتی از پل دوکوهه گذشتیم و از دروازه پادگان عبور کردیم، آنچه که در برابر چشمان‌مان می‌دیدیم، با تصویری که از یک پادگان نظامی متعارف در ذهن داشتیم، زمین تا آسمان تفاوت داشت. مات و مبهوت به اطراف‌مان سر می‌چرخاندیم و با نگاه‌هایی متحیر به همدیگر اشاره می‌کردیم؛ یعنی که اینجا دیگر کجاست؟!

دوکوهه، از پادگان، فقط اسمش را داشت. ساختمان‌های سیمانی و پنج طبقه، نیمه‌ساز، بی در و پیکر و عجیب سوت و کور، فاقد برق و آب و تلفن. یکی از برادرها به طعنه گفت‌: عجب! غلط نکنم اینجا را از روی نقشه خرابه‌های تخت جمشید ساخته‌اند!

 *چگونه دوکوهه، دوکوهه شد

دیگر معطل نکردیم و به سرعت دست به کار شدیم. دور تا دور محوطه زمین صبحگاه پادگان، مقدار زیادی بلوک سیمانی روی زمین ریخته بود؛ با استفاده از همین بلوک‌ها، چارچوب‌های فاقد پنجره ساختمان‌ها را مسدود کردیم. برای پوشش چارچوبه‌های فاقد درِ اتاق‌ها هم، از پتوهای جنگی استفاده کردیم و چون هیچ رقم موکت یا میز و صندلی در دسترس نداشتیم، با چیدن بلوک‌های سیمانی بر روی هم و کشیدن پتوی جنگی روی آنها، یک سری میز و صندلی ابتکاری درست کردیم... درست است که شب‌ها به خاطر نداشتن برق و حتی چراغ‌والور، همه جا سیاه و سرد بود و حتی لَنگ تهیه آب خوردن می‌ماندیم، ولی غمی نداشتیم؛ چرا که دیگر حالا برای تیپ خودمان یک پادگان داشتیم!

از فردای استقرار نیروها در پادگان دوکوهه، هسته سه نفره فرماندهی تیپ 27 محمد رسول‌الله(ص)، گزینش افراد واجد صلاحیت برای تصدی مسئولیت واحدهای ستادی تیپ را در دستور کار خود قرار داد؛ روندی که 6 روز به طول انجامید و سرانجام در روز شنبه بیست و چهار بهمن 1360، چارت نهایی واحدهای ستادی تیپ تهیه شد.

عباس برقی، نحوه اعلام کادربندی رده‌های ستادی این یگان نوبنیاد را چنین روایت می‌کند: شب بیست و چهار بهمن، برادر حسین قُجه‌ای به سراغ‌مان آمد و خبر تعیین مسئولین رده‌های تیپ 27 را به ما داد... یکی از بچه‌ها، مقوای سفیدرنگ بزرگی را برداشت و همان‌جا با یک ماژیک درشت خط سیاه، شروع کرد به نوشتن نام مسئولین منتخب برای رده‌های ستاد تیپ. او نوشت:

 احمد متوسلیان، فرمانده تیپ

محمد شهبازی، جانشین فرماندهی

محمد ابراهیم همت، رئیس ستاد پشتیبانی

عباس کریمی، مسئول واحد اطلاعات عملیات

جعفر جهروتی‌زاده، مسئول واحد تخریب

سیدمحمدرضا دستواره، مسئول واحد پرسنلی

محمدحسین مردی ممقانی، مسئول واحد بهداری رزمی

علی میرکیانی، مسئول واحد تدارکات

محمد رستم، مسئول واحد تسلیحات

سیف‌الله منتظری، مسئول واحد موتوری

علیرضا نجفی، مسئول واحد مخابرات

علی گچکار تهرانی، مسئول واحد پدافند

علیرضا ناهید، مسئول واحد ادوات

غلامرضا یزدانی، مسئول واحد توپخانه

*تیپی متفاوت‌تر از یگان‌های رزمی دنیا

شکل‌گیری سلسله مراتب فرماندهی تیپ 27 محمد رسول‌الله(ص)، خاصه در رده‌های ستادی این یگان، متأثر از لحاظ کردن یک رشته ضرورت‌های انکارناپذیر بود؛ ضرورت‌هایی که از خصلت مردمی و ماهیت فراگیر دفاع مقدس ـ خاصه در آن برهه از روند شتابناک جنگ ـ سرچشمه می‌گرفت.

مجتبی صالحی‌پور، جانشین وقت واحد تدارکات تیپ 27 می‌گوید: ابتدا بنا بود که تیپ 27، یگان رزمی ویژه سپاه استان تهران باشد؛ اما یک‌سری مسایل ضروری در آن مقطع باعث شد که در عمل، تیپ به صورت مجموعه‌ای رزمی، مرکب از نیروهای چند منطقه دربیاید. نماد چنین وضعیتی را ما در ترکیب‌بندی کادر فرماندهی تیپ می‌دیدیم. یک تعداد از نیروها، بچه‌های سپاهی اعزامی از تهران، قم و شمال بودند که با حاج‌احمد از مریوان آمدند. تعدادی هم بچه‌های اصفهان و اراک و خمین بودند که با حاج‌همت از پاوه آمدند و سرانجام تعدادی هم بچه‌های همدان بودند که با حاج‌محمود شهبازی از این شهر به جنوب آمدند.

همین «ساختار مرکب» باعث شده بود که گردش کار جمعی در مناسبات نیروهای تیپ 27 نسبت به استانداردهای رایج در یگان‌های رزمی متعارف ارتش‌های حرفه‌ای جهان، وضعیت متفاوتی پیدا کند. این ویژگی خصوصاً در ساز و کار و نحوه ارتباط نیروهای تحت امر با رده‌های فرماندهی، نمود بیشتری داشت. امری که در هر تشکل رزمی غیرمکتبی، منشأ چنددستگی، فرقه‌گرایی و درنهایت، فروپاشی یک مجموعه نظامی می‌شد، به یمن مدیریت مقتدر مکتبی، تأکید بر ضرورت کار شورایی و تدبیر صائب متوسلیان، شهبازی و همت، تبدیل به عامل استحکام و انسجام ارکان فرماندهی تیپ 27 محمد رسول‌الله(ص) شد.

منبع: کتاب «همپای صاعقه» 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 19:10  توسط امیر رحمانی  | 

یک خبر سیاسی

گزارش آسوشیتدپرس از عبور ناو امریکایی از تنگه ی هرمز در روز سه شنبه:

هواپیماها و قایق های ایران سایه به سایه ناو "لینکلن" را دنبال کردند/عبور هواپیمای ایران از بالای ناو امریکا با ارتفاع کم/فرمانده ناو امریکایی: من هم جای ایرانی ها بودم این کار را می کردم

تیراندازان قرمز پوش در کشتی های امرکا، در حالی که خلیج فارس را ترک می کردند، مسلسل در دست داشتند. در همان نزدیکی، یکی از قایق های گشت ایران توقف کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
خبرنگار آسوشیتدپرس با حضور در ناو ابراهام لینکلن گزارش داد: قایق های گشتی و هواپیماهای ایران ناو ابراهم لینکلن امریکا را که روز سه شنبه از تنگه ی هرمز عبور کرد را سایه به سایه دنبال کردند.



ناو ابراهام لینکلن

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، به نوشته ی ای پی، این اقدام امریکا در جهت به رخ کشیدن قدرت نیروی دریایی غرب در بحبوحه تنش ها با تهران است.

افسران ناو ابراهام لینکلن در خصوص حضور نیروهای ایران گفتند که هیچ حادثه ای اتفاق نیافتاد.

افسران این ناو امریکایی در ادامه گفتند که این اقدام ایران، ماموریت شناسایی و روتین است که در نزدیکی تنگه ی هرمز انجام می شود.



سربازان امریکایی در کشتی جنگی

یک کشتی جنگی در مقابل ناو لینکلن و یک کشتی جنگی دیگر در پشت این ناو در طول عبور از تنگه و ورود به دریای عرب حضور داشتند.


گشت های ایران

خبرنگار آسوشیتدپرس در ادامه گزارش داد: در یک طرف، کوه های عمان از میان هوای مه آلود دیده می شد. ساحل ایران درست در ان طرف کشتی بود اما خیلی دور بود و قابل مشاهده نبود.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب،تیراندازان قرمز پوش در کشتی های امریکا، در حالی که خلیج فارس را ترک می کردند، مسلسل در دست داشتند. در همان نزدیکی، یکی از قایق های گشت ایران توقف کرد.



سربازان امریکایی در کشتی های جنگی

ادمیرال، ترو شومیکر، فرمانده نیروی حمله ای ناو ابراهام لینکلن گفت: پس از اینکه ناو لینکلن از تنگه ی هرمز خارج شد، یک هواپیمای گشت ایران از بالای ناو و با ارتفاع کم عبور کرد. یک قایق گشتی دیگر ایران مقداری جلوتر در نزدیکی ساحل توقف کرده بود.

وی در ادامه افزود: در کنار قایق های گشتی ایران، سپاه پاسداران ایران قایق های کوچک و تندرو دارد. برخی  از انها مجهز به مسلسل و برخی دیگر مجهز به موشک های ضد کشتی هستند. شناسایی قایق های سپاه مشکل است چراکه انها با قایق های قاچاقچی که از تنگه عبور می کنند، اشتباه گرفته می شود.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب،شو میکر گفت: هیچکدام از قایق های سپاه در روز سه شنبه حضور نداشتند که احتمال دارد نا آرامی دریا دلیل آن باشد.

این فرمانده ناو لیکلن پیش از عبور از تنگه ی هرمز گفت: ایرانی ها احتمالا از طریق رادارها عبور ناو لینکلن را تحت نظر خواهند داشت.



خلیج فارس و تنگه ی هرمز

وی گفت: ما هم در ساحل امریکا اقدامی را که ایرانی ها انجام میدهند را انجام می دهیم. این اقدام انها از عاقلانه هم عاقلانه تر است. ما در واقع در حیات خلوت انها ماموریت انجام می دهیم.

کاپیتان، جان الکساندر، یکی از فرماندهان ناو لینکلن گفت: عبور از تنگه را اینگونه فرض نمی کنم: ما داریم می اییم، این کار ما قدرت نمایی بزرگی است. هرمز یک تنگه ی بین المللی است و ما از یک طرف ان به طرف دیگری می رویم.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 13:49  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

قائم مقام سازمان محیط زیست خبر داد
ورود موتورسیکلت‌های برقی از چین

خبرگزاری فارس: قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست از ورود موتورسیکلت‌های برقی چینی در آینده نزدیک به کشور خبر داد.

خبرگزاری فارس: ورود موتورسیکلت‌های برقی از چین

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز علی‌محمد شاعری چهارشنبه‌ شب در کارگروه ملی گرد و غبار که در استانداری خوزستان تشکیل شد، گفت: آلودگی موتورسیکلت‌ها دو تا سه برابر خودروهاست، بر این اساس استفاده کردن از موتورسیکلت‌های برقی در برنامه است که در این راستا در حال مذاکره با کشور چین برای فاینانس و وارد کردن این موتورسیلکت‌ها هستیم و امیدواریم این مذاکرات هر چه زود‌تر به نتیجه برسد.

وی با بیان اینکه اهواز جزو هشت کلان‌ شهر آلوده کشور است، گفت: اهواز از نظر آلودگی ریزگرد‌ها رتبه نخست کشور را دارد اما هوای این شهر در زمینه آلودگی گاز‌ها کمتر از سایر کلان‌ شهرهاست.

به گفته وی، در کلان شهر‌ها 70 درصد آلودگی از طریق گاز‌ها مربوط به سوخت و خودرو، 20 درصد مربوط به صنایع و 10 درصد مربوط به مصارف خانگی است.

معاون محیط انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: برنامه جامع کاهش آلودگی کلان شهر‌ها در حال تدوین است و تعهدات ملی و استانی برای کاهش این آلودگی در چهار سال آینده تعیین شده است.

وی افزود: در این رابطه با پیگیری یک ساله مقرر شد استاندارد سوخت از یورو 2 به یورو 4 ارتقاء یابد و دو پالایشگاه کشور 30 تا 35 میلیون لیتر سوخت را از ابتدای سال در کلان شهر‌ها از جمله اهواز توزیع کنند.

شاعری تأکید کرد: نازل‌های سوخت‌گیری باید در اهواز به تناسب کیفیت سوخت یورو 4 تغییر کند.

وی تصریح کرد: با 12 شرکت خودروسازی کشور هماهنگی شده که تا پایان سال استاندارد یورو 4 در خودرو‌ها رعایت شود، هم‌چنین از مهرماه موتورسیلکت‌ها نیز استاندارد یورو 3 را تدوین می‌کنند.

*خودرو و موتورسیلکت فرسوده ممنوع

قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه از تردد خودرو‌ها و موتورسیلکت‌های فرسوده و دودزا از ابتدای سال آینده جلوگیری می‌شود افزود: موتورسیلکت‌های بالای هفت سال و خودروهای بالای 20 سال اسقاطی و فرسوده تلقی می‌شوند و از تردد آنها جلوگیری می‌شود.

وی اظهار داشت: اهواز 100 هزار خودروی فرسوده و 35 هزار موتورسیکلت دارد.

شاعری اظهار امیدواری کرد: با اجرایی شدن مصوبات کارگروه آلودگی هوای اهواز این کلان شهر تا سال 94 از لیست آلوده‌ترین کلان شهرهای کشور خارج شود.

* صنایع آلاینده تعطیل شوند

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به پایش لحظه‌ای صنایع از استاندار خوزستان خواست که صنایع آلاینده‌ای که از خطوط قرمز گذشته‌اند را موقتاً و تا زمان رفع آلودگی تعطیل کند.

وی تصریح کرد: در تهران 80 درصد آلودگی، اصفهان 60 درصد و اراک 52 درصد آلودگی مربوط به خودروهاست، این در حالیست که در اهواز 70 درصد آلودگی مربوط به صنایع است و 30 درصد نیز مربوط به خودرو و آلاینده‌های دیگر است.

شاعری هم‌چنین گفت: با هماهنگی وزارت صنایع مقرر شده سالانه آلایندگی 20 درصد از 4 هزار و 400 صنعت آلاینده بزرگ کشور برطرف شود.

وی از تعیین محدوده برای استقرار صنایع در اطراف کلان شهر‌ها خبر داد و تأکید کرد: در تهران 120 کیلومتر فاصله با محدوده شهر، اصفهان 50 کیلومتر و بقیه کلان شهر‌ها 30 کیلومتر برای استقرار صنعت پاک در نظر گرفته شده است و سایر صنایع باید در شهرک‌های صنعتی مستقر شوند، صنایعی که در بافت قدیمی شهر‌ها هستند نیز به تدریج باید خارج شوند.

وی افزود: در بخش فضای سبز این طرح به ازای هر یک نفر یک مترمربع باید فضای سبز ایجاد شود که بر این اساس اهواز با جمعیت 501 میلیون نفر باید دارای 150 هکتار فضای سبز باشد.

* 2 میلیون هکتار کانون بحرانی در عراق

معاون سازمان حفاظت محیط زیست در مورد اقدامات دبیرخانه کارگروه ملی گرد و غبار توضیح داد: منشاء 90 درصد گرد و غبار کشور در خارج کشور است و 70 درصد از این مقدار مربوط به کشور عراق است، بر همین اساس برنامه جامع مقابله با گرد و غبار در داخل کشور و کشور عراق تهیه شده است.

وی با اشاره به شناسایی 2 میلیون هکتار کانون بحرانی در عراق افزود: در این طرح جامع یک‌ میلیون هکتار با اعتبار یک‌ میلیارد و 200 میلیون دلار برای بیابان‌زدایی در عراق در مدت پنج سال پیش‌بینی شده است.

شاعری ادامه داد: طرح جامع بیابان‌زدایی کشور با همکاری سازمان جنگل‌ها تدوین و مقرر شده سالانه حدود 400 هزار هکتار از اراضی بیابان‌زدایی شود که باید مشکل اعتباری این پروژه حل شود.

وی هم‌چنین با بیان اینکه براساس پیگیری‌ها یک‌ میلیون دلار به آب‌های مرزی و تالاب‌ها اختصاص یافته افزود: تاکنون 750 میلیون دلار توزیع شده است.

به گفته وی، برنامه جامعی برای احیای تالاب‌های در معرض خطر از جمله هورالعظیم، شادگان، ارومیه و بختگان و... که بخشی از کانون‌های گرد و غبار هستند نیز از این محل پیش‌بینی شده است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 13:46  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار فرهنگی - هنری استان

آخرين وضعيت «باغ اميرمجاهد» در رامهرمز

 

مسؤول انجمن دوستداران ميراث فرهنگی رامهرمز گفت: باغ اميرمجاهد يكي از باغ‌هاي دوره قاجاريه است كه در منطقه چيمه شهرياري رامهرمز قرار دارد.

 

منصور معتمدي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در خوزستان گفت: كار مطالعه و مرمت روي ديوارهاي آجري، پي‌ها و سطوح آجري اين باغ انجام شده اما متاسفانه از اوايل سال 89 نيمه كاره رها شده و در صورتي كه همين طور باقي بماند احتمال ويرانی آن وجود دارد.

 وي ادامه داد: اين باغ كه ثبت ملي شده از نظر معماري بسيار زيبا است. 2 طبقه دارد كه طبقه پايين آن مربوط به قشون اميرمجاهد و قسمت بالاي آن اتاق‌هاي نشيمين و كنفرانس او بوده است. اين باغ زيرزمين تقريبا هم بزرگي دارد كه يك چاه آب در آن قرار دارد.

 معتمدي افزود: درختان اين باغ حدود 2 سال است كه توسط صاحب آن اردشير بهبهاني احيا شده و مراقبت مي‌شوند.


+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 13:43  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز مرکز استان

 

ویژه نامه| به بهانه کنگره ملی شهید دقایقی

برای سردار بزرگ، شهید اسماعیل دقایقی

بهبهان امروز: عصر امروز کنگره ملی شهید دقایقی از ساعت ۱۸ در اهواز آغاز شده و ما نیز به همین بهانه یادی از این سردار شهید بزرگ خطه خود کرده ایم.

یادداشتی از شهید دقایقی
برای شما آرزوی صبر و استقامت و پیگیری اهداف اسلامی را دارم. ان‌شاءالله بتوانید با کار و فعالیت، خود را بیش از پیش وقف راه خدا و اسلام کنید. پیش بردن اسلام در جهان – جهانی که پر از فسق و فجور و خیانت ابرقدرتهاست – تلاش و ایثار می‌خواهد. در راه امام حسین(ع) – حضرت سیدالشهداء(ع) – رفتن، حسینی شدن را می‌خواهد.
… ان شاء الله در پیروی از راه امام امت خمینی عزیز(ره) که همان راه خدا، قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است، موفق باشید.

خلاصه ای از زندگینامه شهید اسماعیل دقایقی از استان خوزستان
شهید اسماعیل دقایقی رهیده از خویشتن به دیار معبودش سفر کرد. او با کوله باری از عشق و ایثار به منزلگه پاکان راه یافت .
او فرزند مظلوم رمضان ، یار کربلائیان و همراه عاشورائیان بود . او مسلخ خود را از اوان عمرش دید و سرود رهایی خویش را با گلوله خونینش بارها سرداد .
اودلسوخته ای بود که هرگز آرام نداشت . او موجی از دریای حماسه و فریاد بود . او دلداد دیار یار بود او بزرگمردی از کربلای خوزستان بود .
شهید اسماعیل دقایقی انسانی متعهد پاک باخته عاشق و مخلص اسلام و انقلاب اسلامی بود .
قبل از انقلاب با رژیم ستم شاهی سابقه مبارزاتی داشت ، در منزل ایشان بیانیه ها و اعلامیه های امام تکثیر و توزیع می شد .
شهید اسماعیل دقایقی در بنیانگذاری نیروهای نظامی سازمان یافته ملت عراق سهم بسزائی داشت . اولین یگان رزمی مجاهدین عراقی تحت عنوان تیپ بدر ثمره تلاشهای خالصانه اوست .
شهی اسماعیل دقایقی نه تنها در انقلاب اسلامی کشور ما ستاره ای پرفروغ بود بلکه جوانان برومند عراق هم از او به عنوان یک سردار بزرگ در نهضت عراق یاد خواهندکرد .

ن قش شهید در دوران انقلاب اسلامی
شهید دقایقی علاقه وافر به ادامه تحصیل داشت، اما با توجه به ضرورتی که در عرصه انقلاب و دفاع احساس می‌کرد دانشگاه و تحصیل را ترک کرد و در سال ۱۳۵۸ با یک نسخه از اساسنامه جهاد سازندگی (که دانشجویان انجمن اسلامی دانشگاهها آن را تنظیم کرده بودند)، به آغاجاری رفت و به اتفاق عده‌ای از دوستان، جهادسازندگی را راه‌اندازی کرد. هنوز چند ماه از فعالیت و تلاش همه‌جانبه او در این ارگان نگذشته بود که طی حکمی (در اوایل مرداد ماه ۱۳۵۸) مسئول تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه آغاجاری شد. با دقت و دلسوزی تمام به عضوگیری نیروهای انقلابی پرداخت و در زمان تصدی فرماندهی سپاه، نمونه و الگویی شد از یک فرمانده متقی ومدبر و کاردان. یک سال از فرماندهی‌اش در این منطقه می‌گذشت که به دلیل لیاقت و شایستگی زیاد، برای تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خوزستان به کمک برادر شمخانی و سایرین شتافت و با عهده‌دار شدن مسئولیت دفتر هماهنگی استان، شروع به تشکیل و راه‌اندازی سپاه در شهرستانهای این استان نمود. با انتخاب و معرفی فرماندهان صالح و لایق توانست خدمات ارزنده‌ای را به این نهاد مقدس ارائه دهد. در همین مسئولیت و قبل از تجاوز نظامی عراق،‌زمانی که از درگیری خرمشهر با خبر شد سریعاً‌خود را به آنجا رساند و با انتقال سلاح و مهمات (به اتفاق شهید جهان‌آرا) نقش اساسی در آمادگی رزمی مردم منطقه ایفا کرد.

تولد و کودکی
به سال ۱۳۳۳ ه.ش در بهبان درخانواده‌ای که به پاکدامنی و التزام به اصول و مبانی اسلام اشتهار داشت به دنیا آمد. روح و روان اسماعیل در این کانون که ارزشهای اسلامی در آن به خوبی مشهود بود پرورش یافت و زمینه‌ای برای شخصیت والای آینده او شد.
این خانواده با توجه به مشکلاتی که داشتند، مجبور شدند به آغاجاری مهاجرت و با پایبندی به اصول انسانی و اسلامی، در آن شهر زندگی کنند. شهری که بنا به موقعیت خاص جغرافیایی و منابع زیرزمینی خود نه تنها مورد طمع غرب (بویژه آمریکا) بود، بلکه غارت ارزشهای فرهنگی و سنتهای اجتماعی آن نیز در برنامه‌های استکبار جهانی قرار داشت. اما خانواده اسماعیل نه تنها خود از این تهاجم، سرافراز بیرون آمدند، بلکه در اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر نیز تلاش می‌کردند. در نتیجه،‌اسماعیل نیز تمامی ارزشهای وجودی خود را که از کودکی به آنها پایبند بود از خانواده خود فراگرفت.
او که از هوش و ذکاوت سرشاری برخوردار بود، مورد توجه خانواده قرار گرفت و پس از ورود به دبستان و پشت سر گذاشتن این مرحله و اتمام دبیرستان، در سال ۱۳۴۹ در کنکور هنرستان شرکت ملی نفت (که تنها شاگردان ممتاز و باهوش و نمونه را می‌پذیرفت) شرکت کرد و پس از قبولی، به ادامه تحصیل در آن هنرستان پرداخت.

راه‌اندازی دوره عالی مالک اشتر
پس از بازگشت مجدد به جبهه، مسئول راه‌اندازی دوره عالی مالک اشتر (ویژه آموزش فرماندهان گردان) گردید. این اقدام ضروری در جهت آشنایی هرچه بیشتر برادران عزیزی که در جنگ تجارب زیادی را کسب کرده و استعداد فرماندهی را داشتند توسط شهید دقایقی صورت گرفت. ایشان با دقت، یکایک آنها را شناسایی و انتخاب کرد تا ضمن آموزش به اصول و مبانی جنگ و آرایش و تاکتیکهای نظامی، افراد نخبه و توانمند را برای بکارگیری در مسئولیتهای فرماندهی معرفی کند. البته خود ایشان هم در این دوره شرکت کرد.
در زمان اجرای طرح مالک اشتر، عملیات خیبر در منطقه عملیاتی جزایر مجنون انجام شد و شهید دقایقی نیز با حضور در این نبرد فراموش نشدنی، فرماندهی یکی از گردانهای خط مقدم را به عهده داشت. بعد از عملیات خیبر به پشت جبهه بازگشت و دوره یاد شده را در تابستان ۱۳۶۳ به پایان رسانید.
پس از مدتی در لشکر ۱۷ علی‌بن ابیطالب(ع) در کنار شهید دلاور مهدی زین‌الدین قرار گرفت و در نظم بخشیدن و سازماندهی لشکر، یار دیرینه خود را کمک کرد وبا پذیرش مسئولیت طرح و عملیات لشکر، خدمات ارزنده‌ای را به جبهه و جنگ ارائه کرد.

راه‌اندازی تیپ مستقل بدر
هنگامی که ماموریت تیپ یادشده به ایشان واگذار گردید همانگونه که شعار همیشگی‌اش در زندگی این بود که هیچ‌وقت نباید آرامش خودمان را در آرامش مادی بدانیم، برای عملی ساختن و تحقق آن، تلاشی شبانه‌روی داشت و تمامی قدرت و امکانات خود را وقف انجام وظیفه الهی کرد و با توکل به خدا و پشتکار و جدیت در مدت کوتاهی موفق شد یگان رزم منسجم و قدرتمندی را پایه‌گذاری نماید.
نیروهای رزمنده تیپ همه عاشق او بودند. او در قلوب یکایک آنان جا گرفته بود و آنها اسماعیل را از خودشان و جزو جامعه خودشان می‌دانستند و وجودش را نعمت الهی تلقی می‌کردند.
او فقط از نظر تشکیلاتی فرمانده نبود، بلکه بر قلوب افراد فرماندهی می‌کرد. درحیطه مسئولیتی او نظارت بر نیروهای تحت فرماندهی امری بدیهی بود. از سرکشی به خانواده‌های شهدا نیز غافل نبود.

شهید و دفاع مقدس
به دنبال شروع تهاجم سراسری و ناجوانمردانه عراق، به عنوان نماینده سپاه در اتاق جنگ لشکر۹۲ زرهی اهواز حضور یافت و در شرایطی که با کارشکنیهای بنی‌صدر خائن مواجه بود در سازماندهی نیروها و تجهیز آنها تلاش گسترده‌ای را آغاز کرد. او به لحاظ احساس مسئولیت ویژه‌ای که داشت در برخی مواقع در مناطق عملیاتی حاضر می‌شد و به سر و سامان دادن نیروها می‌پرداخت.
در جریان محاصره شهر سوسنگرد توسط عراقیها، با مشکلات زیادی از محاصره خارج شد. بعدها به همراه شهید علم‌الهدی در شکستن محاصره سوسنگرد دلیرانه جنگید. در عملیات فتح‌المبین نیز در قرارگاه لشکر فجر با سردار شهید بقایی (که در آن زمان فرماندهی قرارگاه فجر را به عهده داشت) همکاری کرد.

فعالیتهای سیاسی – مذهبی
دانش‌آموزان متعهد، از این آموزشکده – که در آن زمان یکی از مراکز فعال و مهم منطقه بشمار می‌آمد – برای مبارزه با رژیم استفاده می‌کردند. اسماعیل در همین هنرستان با برادر محسن رضائی (سردار فرمانده محترم کل سپاه) – که از دیرباز آشنای وادی مبارزه بود – آشنا شد و به همراه ایشان و دیگر همرزمانش مبارزه پیگیری را علیه رژیم و مفاسد اجتماعی آن آغاز کردند.
اسماعیل در سال دوم هنرستان – که با برپایی جشنهای ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی مصادف بود – در اعتصاب هماهنگ همرزمانش شرکت فعالی داشت و در همان سال با هدف منفجر کردن مجسمه رضاخان ملعون، که در خیابان ۲۴ متری اهواز نصب شده بود، به اقدامی شجاعانه دست زد و قصد خود را عملی نمود، اما متاسفانه چاشنی مواد منفجره عمل نکرد.
مبارزات و تلاشهای اسماعیل، منحصر به مسائل سیاسی و نظامی نبود، بلکه به علت هوش سرشار و علاقه‌مندیش به مسائل فرهنگی در فرصتهای مناسب از طریق دایر کردن کلاسهای مختلف، با جوانان این منطقه ارتباط فکری و روحی پیدا می‌کرد و در خلال مطالب علمی، آنان را با فرهنگ اصیل اسلام که در آن خطه، سخت مورد تهاجم واقع شده بود آشنا می‌ساخت و آنان را به تعالیم روحبخش اسلام جذب می‌کرد.
از این رو همان گونه که فعالیتهای سیاسی نظامی اسماعیل و دوستانش گام موثری در مبارزات مسلحانه علیه رژیم ستمشاهی در آغاجاری و بهبهان به شمار می‌رفت، فعالیتهای فرهنگی او در حد بسیار موثر،‌عامل بازدارنده‌ای در مقابل روند سریع ترویج فرهنگ مبتذل غربی در این منطقه شد، تا نه تنها از بی قیدی و لامذهبی جوانان (که تلاش فراوانی برای آن صورت می‌گرفت) جلوگیری به عمل آید، بلکه در اثر تلاشهای زیاد این عزیزان، جوانان منطقه در مبارزه با رژیم، گوی سبقت را از دیگر مناطق بربایند.
در سال ۱۳۵۳ دوبار (همراه با برادر محسن رضائی و جمعی از یاران) به زندان افتاد و هربار پس از چند ماه که همراه با شکنجه بدنی و عذاب روحی بود، از زندان آزاد شد. پس از آزادی از زندان، از هنرستان نیز اخراج شد، اما در همان سال در رشته آبیاری دانشکده کشاورزی دانشگاه اهواز قبول شد و پس از دو سال تحصیل در این رشته، دوباره در کنکور شرکت کرد و به دانشکده علوم تربیتی دانشگاه تهران – که از لحاظ فضای مذهبی، سیاسی و علمی برای او مناسبتر از دیگر مراکز علمی و آموزشی بود – وارد شد.
در این دو محیط دانشگاهی (اهواز و تهران) نیز به مبارزات عقیدتی،‌سیاسی و نظامی خود ادامه داد. دقایقی در زمانی که اغلب دانشجویان دانشگاهها آشنایی چندانی با اصول و مبانی اسلام نداشتند از دانشجویان متعهد و متشرع به شمار می‌رفت. تمام واجبات و مستحبات خود را به نحو احسن به جا می‌آورد و از انجام هرگونه عمل خلاف شرع که توسط دیگران انجام می‌گرفت، در حدود وسع خود با حوصله و برخورد اسلامی جلوگیری می‌کرد واین ویژگی خاصی بود که در تمام مسیر زندگی پرافتخار خود، بدان پایبند بود. در دانشگاه تهران برای مقابله با جریانات التقاطی و غیراسلامی موضع قاطعی داشت و در بحثهای آنان از مواضع اصلی اسلام دفاع می‌کرد و در جهت ملموس و عینی ساختن حقایق اسلامی برای همگان بسیار تلاش می‌کرد.
در سال ۱۳۵۷ ازدواج نمود و در اولین صحبت با همسرش، از این که وی فقط به خود و خانواده‌اش تعلق ندارد گفتگو نمود.
با اوج‌گیری نهضت خروشان و توفنده مردم مسلمان ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) همچنان به مبارزه ادامه داد و در اعتصابات کارگران شرکت نفت نقش موثر و ارزنده‌ای را عهده‌دار بود و در ترور دو تن از افسران شهربانی بهبهان به طور غیرمستقیم شرکت داشت.
خانه اسماعیل همواره یکی از پایگاههای فعال مبارزه با رژیم به شمار می‌آمد و بسیاری از بیانیه‌ها و اعلامیه‌های ضدرژیم در این مکان تهیه و تکثیر می‌شد. شهید دقایقی قبل از ۲۲ بهمن به اتفاق یکی دیگر از دوستانش طبق برنامه‌ای که داشتند به تهران آمد و با حضور در مبارزات مردمی، در فتح پادگانها نقش موثری ایفا نمود. پس از آن نیز با تلاش و جدیت تمام، در جلوگیری از غارتگری گروهکها و به هدر رفتن اسلحه‌ها نقش به سزایی داشت.
سردار سرلشکر محسن رضائی بااشاره به فعالیتهایی که در منزل شهید دقایقی در دوران انقلاب انجام می‌گرفت، اظهار می‌دارند:
خانه و خانواده ایشان یکی از خانواده‌هایی است که انقلاب اسلامی در خوزستان مدیون آنها است.

نحوه شهادت
این شهید بزرگوار در عملیات عاشورا و قدس ۴ و همچنین کربلای ۲، ۴ و ۵ در سمت فرماندهی تیپ خالصانه انجام وظیفه نمود و یگان او جزو یگانهای موثری بود که در موفقیت رزمندگان اسلام نقش چشمگیری داشت.
بالاخره هنگامی که در عملیات کربلای ۵ برای انجام ماموریت شناسایی، با یک دستگاه موتور سیکلت عازم محور بود در مسیر راه مورد اصابت بمباران هواپیماهای رژیم متجاوز عراق قرار گرفته و به لقای حق می‌شتابد و در اوج اخلاص و ایثار، با نوشیدن شربت شهادت روح تشنه خود را سیراب می‌کند. واقعه شهادتش در روز ۲۸ دی ماه ۱۳۶۵ در منطقه عملیاتی شلمچه روی داد.

ویژگیهای اخلاقی
در مطالعه و بالابردن آگاهی و معلومات خود جدیت خاصی داشت و تا آخر عمر پربرکتش از تحصیل دانش باز نماند. ایشان با استفاده از فرصتی که برایش در قم و استان مرکزی پیش آمده بود، در کنار وظیفه حساس و مهم فرماندهی و حفاظت از شخصیتها و کادرهای انقلاب، به فراگیری ادبیات عرب، تفسیر،‌اخلاق و تاریخ اسلام پرداخت.
انس با قرآن از شاخصترین خصوصیت او بود. حتی در اوج مشکلات و گرفتاریها از تلاوت قرآن نیز غافل نمی‌شد. از همسر محترم ایشان نقل شده که او سالی سه بار قرآن را ختم می‌کرد.
روحیه‌ای که بیش از هر خصیصه و صفت دیگر در تمامی مراحل زندگی بدان پایبند بود، پذیرش خطای خود بود. بدین معنی که اگر احساس می‌کرد که با فعل و حرکت خود در رابطه با فردی دچار خطا شده، هرچند که از نظر مسئولیت و شرایط سنی از طرف مقابل خود بالاتر بود، در صدد اعتراف به خطا بر می‌آمد و از آن فرد پوزش می‌طلبید.
با افراد مختلف و خطاکار بشدت برخورد می‌کرد و همیشه رعایت جوانب شرعی را در تنبیهات و برخوردها متذکر می‌شد.
تواضع و فروتنی او به نقل از همرزمانش چنان مشهود بود که مثل یک بسیجی و یک رزمنده عادی در چادرها زندگی می‌کرد. در کارها به آنان کمک می‌کرد و در برخوردهایش خیلی‌ها تصور نمی‌کردند او فرمانده یگان باشد. در اولین برخورد با او، صفت تواضع زودتر از صفات دیگر جلوه‌گر می‌شد. رزمندگان اسلام او را الگوی واقعی یک انسان مجاهد و وارسته می‌دانستند.
با همه مسئولیتهای سنگین و دشواری که برعهده داشت هیچ‌گاه در چهره‌اش آثاری از خستگی یا کسالت ظاهر نبود. لبخند مداوم او در مقابله با سختیها برای همه نیروها درس بود.
در اوج ناملایمات و فشارها و نارساییها، برخورد شایسته‌ای با نیروهای تحت امر داشت.
ایشان عموماً در کارها با نیروهای خود مشورت می‌کرد و به رای و نظر آنها توجهی خاص داشت.
صبر و حوصله و سعه صدر از صفات بارز وی بود. در مقابل تمام مشکلات و مسائل با شمشیر صبر به مقابله برمی‌خواست.
خلوص و سکوت و وقارش در فرماندهی تحسین برانگیز بود. جاذبه او باعث شده بود که در تمامی صحنه‌ها حتی در داخل خانواده رزمنگان از مکانی ویژه برخوردار شود. تدبیر و کاردانی وی موجب تقویت روزافزون جایگاه او در بین افراد شده بود.
شهید دقایقی این صفات را از تلاشهای مجدانه‌اش در راه حق به دست آورده بود و این همه را در تمامی مراحل زندگی و مراتب آن به همراه خود حفظ نمود.
در زندگی مادی خود مرحله ساده‌زیستی را پشت سر گذاشته بود و به بذل و ایثار توجهی خاص داشت و در مواقع ضروری حتی حقوق خود را جهت رفع نیازمندیهای نیروهای تحت امر خود خرج می‌کرد.
او انسانی بود که در راه حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی دست از آلایشهای دنیا شسته بود و دل به محبت حق سپرده بود.

م سئولیت یگان حفاظت
بعد از عملیات بیت‌المقدس، از آنجا که جنگ، حالت فرسایشی به خود گرفت و تحرک جبهه‌ها کم شده بود، منافقین و ضدانقلاب در راستای اهداف استکبار جهانی، دست به ترور شخصیتها و افراد موثر نظام و حزب‌الهی‌ها می‌زدند تا نظام را از داخل تضعیف کرده و عقبه جنگ را مختلف نمایند.
ایشان در تاریخ ۱/۴/۱۳۶۱ به سپاه منطقه یک مامور گردید و مسئولیت مهم یگان حفاظت شخصیتها را در قم و استان مرکزی به عهده گرفت و با تدبیر و درایت خاص خود و بکارگیری برادران سپاه مخلص و جان برکف، به گونه‌ای عمل کرد که در دوران تصدی فرماندهان ایشان در این مسئولیت، به لطف خدا هیچگونه ترور و سوءقصدی از جانب منافقین و ضدانقلاب در حوزه مسئولیتی او پیش نیامد.
پس از یک سال و اندی کار و تلاش صادقانه در جهت حفظ سرمایه انسانی انقلاب، هنگامی که حضرت امام خمینی(ره) در سال ۱۳۶۲ طی فرمانی تاکید خاصی بر حضور افراد در جبهه‌ها نمودند، ایشان بی‌درنگ طی نامه‌ای به فرماندهی، گزارش مشروح فعالیتهای خود را منعکس و ضمن آن بدین‌گونه کسب تکلیف کرد:
در شرایطی که مساله اصلی سپاه و طبعاً کشور، جنگ است، آیا ماندن و عدم همکاری با سپاه در جنگ نوعی راحت‌طلبی نیست؟ و ضمن آن، درخواست خود را باتوجه به تجربیاتی که در جنگ اندوخته بود، برای خدمت فعال و حضور در جبهه مطرح ساخت.

وصیتنامه شهید دقایقی
۱۲۹۷۴۵۸
دقایقى اسماعیل
بسمه تعالى
ربنا افرغ علینا صبرا و ثبت اقدامنا و انصرنا على القوم الکافرین
خدایا امت اسلام را صبر و استقامت عطا فرما تا در مقابل دشمنان خدا و کافران پایدارى کنند و سپس بر آنان غلبه کنند. خدایا شهادت میدهم که غیر از تو خدا یى نیست و محمد (ص) رسول و فرستاده توست و على (ع) وصى رسول خداست . سلام بر خاندان عصمت و طهارت ، درود بر خمینى کبیر، سلام بر روحانیت متعهد و امت حزب ا…
خدایا از تو میخواهم در هنگامیکه شیطان سستى بر سراغم مى‌آید او را دور سازى و مرا قوت و آرامش عطا فرمائى که :
لا حول و لا قوه الا بالله العلى العظیم
پدرو مادر گرامى :
درمقابل شما شرمنده‌ام که توفیق خدمت به شماواجراى حقوق شما خیلى کم نصیبم گشت بدانید که :
انالله و اناالیه راجعون
خداوند به شما صبر فرماید و شما از جمله کسانى باشید مردم و خصوصا خانواده شهدا و اسرا و معلولین را دلدارى بدهید، من هم دعاگوى شما هستم.
همسر محترمه : در مدت ۵ سال زندگى از خصوصیات خوب تو بهره بردم مرا بسیار احترام کردى که لایق آن نبودم ، پیوندمن و تو با شعاراسلام و قرآن شروع‌شدو بعد سعى نمودیم که هرروزمان با
روز دیگر متفاوت باشد و کلام اسلام را پیاده کنیم و خوب میدانى که راه من هم در ادامه این زندگى در بعمل در آوردن عقیده به اسلام بوده‌است ،چطور میتوانستم در خانه مانده باشم و کارى نکنم در صورتى که جان و مال امت مسلمان ایران به سوى ، جبهه سرازیر است ،انسان در برخورد با مصائب و مشکلات است که لذت ایمان و توجه بخدا را درک مى‌کند و اگر رفتن من مصیبتى برایت باشد میدانى که:الذین اذا اصابتهم مصیبه قالوا انا لله و انا الیه راجعون
در تربیت ابراهیم و زهرا سعى خود را بنما، براى آنها دعا مى‌کنم و امیدوارم افرادى مفید براى اسلام و خط ولایت اهل بیت عصمت و طهارت و ولایت فقیه باشند و بعد از من سعى کن با مشورت آقایان علما منطقى‌ترین راه را براى خود انتخاب بنمائى که انشاءا… اگر بهشت نصیبم شد یکدیگر را در آنجا ملاقات کنیم ، انشاءا… با صبر و استقامت خود که داشته‌اى و خدا بیشتر به تو بدهد اسوه‌اى در جامعه خود باشى.
برادران و خواهران محترمه:
براى شما نیز آرزوى صبر و استقامت در پى گیرى اهداف اسلامى دارم انشاءا… بتوانید با کار و فعالیت خود را بیش از پیشرفت راه خدا و اسلام کنید، پیش بردن اسلام در جهان ، جهانى که پر از فسق و فجور است تلاش و ایثار میخواهد درراه حسین (ع) سیدالشهد رفتن ، حسینى شدن میخواهد.
انشاءا… در پیروى ازراه امام امت خمینى عزیز که همان راه خدا و قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت است موفق و موید باشید.
دیدن برادران رزمنده در خطا و اول که با آرامش مشغول نماز هستند و با متانت نیروهاى دشمن و تانکهاى آن را مى‌بینند و با سلاح مختصر با آنان مقابله مى‌کنند، از تجلیات حسینى شدن این امت است که مرا به وجد آورده است ، حقوق شما را آنطوریکه باید رعایت ننموده‌ام انشاءا… مرا ببخشید، من هم دعاگوى شما هستم .
خدمت کلیه اقوام و فامیل و دوستان و آشنایان سلام عرض مى‌کنم و براى آنان توفیق در خط اسلام و قرآن بودن را آرزومند هستم از اینکه نتوانستم حقوق شما را بخوبى رعایت کنم انشاءا… مرا ببخشید. از همه شما التماس دعا دارم .
والسلام على عباد ا… الصالحین
جمادى الثانى ۱۴۰۴ روز وفات فاطمه زهرا (س) اولین منادى حق ولایت و وصایت اهل بیت عصمت و طهارت.

کتاب شهید دقایقی
دقایقی به روایت همسر شهید (‌نیمه پنهان ماه ها )
کتاب «نیمه پنهان ماه» در سال ۱۳۸۰ توسط انتشارات روایت فتح به چاپ رسیده است.
این کتاب ۶۴ صفحه ای که راوی آن همسر شهید دقایقی است از دوران نوجوانی شهید دقایقی آغاز گردیده است و در مورد فعالیتهای شهید دقایقی و چگونگی دستگیری شهید توسط ساواک و سپس عضویت شهید در گروه منصورون و پس از آن پیروزی انقلاب و ازدواج شهید صحبت کرده است .
- انقلاب پیروز شده بود و ما خیلی خوشحال بودیم و خودمان را در پیروزیش سهیم میدانستیم. با پیروزی این انقلاب قرار بود تکلیف خیلی چیزها روشن شود که شد. یکی از آنها ازدواج ما بود. سال ۱۳۵۸ که سرمان کمی خلوت تر شد تصمیم به عقد رسمی گرفتیم….
- صبح ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ با صدای مهیب و خیلی بلندی از خواب پریدم. صدای شروع جنگ…. هواپیماهای عراقی دیوار صوتی اهواز را شکسته بودند…. با شروع جنگ ادامه زندگی ما معلوم شد. اسماعیل مسئولیتهای مختلفی به عهده گرفت که هر کدامشان به نوعی سر از جبهه در می آوردند. منطقه کاریش تمام خوزستان بود و دائم در سفر.
- شب عملیات بود. خواب عجیبی دیدم: جماعت زیادی از زنهای آشنا انگار در صحرایی لب حوضی ایستاده بودند و وضو میگرفتند و من انگار منتظر نوبتم بودم که وضو بگیرم. به او ( خانم شهید علیدادی‌) گفتم کار تمام شد؟ گفت ” آره الآن نوبت شما هم میشود” گفتم : بله چیزی نمانده.

وصیتنامه:…. اول از همه تاریخش را نگاه کردم مال سه سال پیش بود. روز شهادت حضرت زهرا. ( شهادت خودش هم در ایام فاطمیه بود ) بعد از سفارش به تقوی و تشکر از پدر و مادرش به قسمت مربوط به خودم که رسیدم خشکم زد. نوشته بود: اگر بهشت نصیبم شد منتظرت می مانم.

کتابهای شهید
DSR مرج، علی، گردآورنده
۱۶۲۶ دقایقی: به روایت همسر شهید / به قلم علی مرج – . تهران :
۴م۷د روایت فتح، ۱۳۸۱
۶۴ ص . : مصور .
۴۰۰۰ ریال‌: ۸-۰۵-۷۵۲۹-۹۶۴ ISBN
فهرست نویسی براساس اطلاعات فیپا
۱٫ دقایقی، اسماعیلی، ۱۳۳۳ – ۱۳۶۵ – سرگذشتنامه.
۲٫ جنگ ایران و عراق، ۱۳۵۹ – ۱۳۶۷ – شهیدان – سرگذشتنامه.
الف. عنوان
۴م۷د./۱۶۲۶ DSR
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
نوبت چاپ: سوم ۱۳۸۲، تیراژ ۳۳۰۰ نسخه
قطع: پالتویی
تعداد صفحه: ۶۴
گرد آورنده: علی مرج
دبیر مجموعه: گوش علیایی
تصویر: ۶ تصویر از شهید

خورشید بدر
کتاب خورشید بدر که سومین شماره از کتابهای سیرت سرداران سپاه اسلام است به سردار سرلشگر شهید اسماعیل دقایقی اختصاص یافته است و زندگینامه شهید را از خروج تا عروج مورد بررسی قرار داده است.
کتاب توسط مصطفی سعیدی نوشته و معاونت انتشارات مرکز فرهنگی سپاه آن را چاپ و به ارواح مطهر شهیدان لشگر ۹ بدر و روح مطهر سردار سرلشگر دقایقی تقدیم نموده است.
این اثر ۹۳ صفحه ای به یکی از کسانی که سرگذشتشان، سفرنامه حماسی جاودانگی است اشاره میکند و سعی خود میداند که قسمت ناچیزی از این ایثار و گذشت را نگاشته باشد.
در ابتدای کتاب مقدمه ناشر و پس از آن هفت فصل مجزا را پیش رو داریم .
* دوران کودکی و نوجوانی
* آغاز مبارزات : الف- در زندان طاغوت ب- آزادی و ادامه مبارزه ج- قبولی در دانشگاه د- فعالیتهای سیاسی و بعد از ازدواج
* شهید دقایقی و انقلاب اسلامی: الف- اوجگیری انقلاب ب- تشکیل جهاد سازندگی آغاجاری ج- تشکیل سپاه آغاجاری د- مشارکت در راه اندازی سپاه پاسداران خوزستان
* شهید دقایقی و جنگ تحمیلی: الف- مسئولیتها ب- راه اندازی دوره عالی مالک اشتر ج- عملیات خیبر و مسئول طرح عملیات لشگر علی ابن ابی طالب
* تیپ ۹ بدر و تشکیل آغازین آن: الف- دعوت شهید دقایقی از توابین برای جهاد ب- رفتار شهید دقایقی با مجاهدین عراق ج- رفتار مجاهدین لشگر بدر با شهید دقایقی
* عملیاتهای انجام شده در زمان فرماندهی ایشان در لشگر بدر: عملیات قدس – عاشورای ۴ – کربلای ۲ – کربلای ۴ – کربلای ۵
* شهادت شهید دقایقی : پیام فرمانده کل سپاه برباره شهید – متن سخنان نماینده ولی فقیه در سپاه – وصیتنامه شهید و شعرهایی در رثای سردار شهید

DSR سعیدی، مصطفی
۱۶۲۵ خورشید بدر : زندگینامه شهید سردار سرلشگر پاسدار ( اسماعیل دقایقی ) /
۹ س نوشته مصطفی سعیدی . – [تهران] : سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مرکز فرهنگی، معاونت انتشارات، مدیریت امور کتاب، ۱۳۷۴ .
[۹۵] ص . : مصور . – عکس ( سیرت سرداران سپاه اسلام ؛ ۳ )
بها : ۸۰۰ ریال
به مناسبت سالگرد هشت سال دفاع مقدس ؛ ۳۱ شهریور ۱۳۷۴ .
چاپ دوم : پائیز .
۱٫ سرداران اسلامی – سرگذشتنامه .
۲٫ جنگ ایران و عراق، ۱۳۵۹ – ۱۳۶۷ – شهیدان .
۳٫ دقایقی، اسماعیل، ۱۳۳۳ – ۱۳۶۵ – سرگذشتنامه .
الف . سپاه پاسداران انقلاب اسلامی . مرکز فرهنگی . معاونت انتشارات . مدیریت امور کتاب . ب . عنوان . ج . عنوان ؛ زندگینامه شهید سردار سرلشگر پاسدار ( اسماعیل دقایقی ) . د . فروست .
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
نویسنده: مصطفی سعیدی
چاپ اول: مرداد سال ۱۳۶۹
چاپ دوم: پائیز سال ۱۳۷۴
تیراژ: ۵/۰۰۰نسخه
تعداد صفحه: ۹۵ صفحه

صنوبرهای سرخ
کتاب «صنوبرهای سرخ» نوشته غلامعلی رجایی توسط معاونت پژوهشی و تبلیغاتی بنیاد شهید انقلاب اسلامی ( نشر شاهد ) و حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به چاپ رسیده است. این اثر ۱۷۴ صفحه ای شامل خاطراتی از شهدا میباشد که در ۳ بخش قطعه های نورانی – سرداران شهید سپاه توحید – شهیدان، تندیس های صداقت و اخلاص به این موضوعات پرداخته است اسامی برخی از این شهدای گرانقدر عبارتند از :
۱- شهید اسماعیل دقایقی
۲- شهید همت
۳- شهید علم الهدی
۴- شهید غلامحسین افشردی
۵- شهید مجید بقایی
۶- شهید سیدکاظم کاظمی
۷- شهید علی نوری
۸- شهید حسین اسلامی
DSR رجایی، غلامعلی، ۱۳۳۶ –
۱۶۲۵ صنوبرهای سرخ / غلامعلی رجایی، – [ویرایش۲]
۹ص۳ر – تهران : سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه هنری، دفتر ادبیات
و هنر مقاومت: نشر شاهد، ۱۳۷۸
[۱۱۰] ص . : عکس
۱٫ جنگ ایران و عراق، ۱۳۵۹ – ۱۳۶۷ – خاطرات .
۲٫ جنگ ایران و عراق، ۱۳۵۹ – ۱۳۶۷ – شهیدان .
الف . عنوان .
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
دفتر ادبیات و هنر مقاومت نشر شاهد بنیاد شهید انقلاب اسلامی
صنوبرهای سرخ
نوشته: غلامعلی رجائی
چاپ اول: ۱۳۷۳ ، چاپ دوم ۱۳۷۸ – تیراژ :‌نسخه
تعداد صفحه: ۱۱۰
قطع: رقعی

برگرفته از پایگاه نوید شاهد

==========

با تشکر از جناب آقای میثم امانی به جهت یادآوری این روز به «بهبهان امروز»

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 13:39  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز مرکز استان

پیگیری های شوشان و حس انساندوستانه مردم نتیجه بخش بود / دیدار دکتر سرمست از رویا و خانواده اش / رویا در بیمارستان طالقانی بستری شد / این خبر تکمیل می شود....

شوشان: پس از درج گزارش "  رویا " دختری که در انتظار جراحی به سر می برد و بازتاب گسترده آن در رسانه های مختلف همچون سایت تابناک، خبرگزاری مهر و دیگر رسانه ها و نشریات ملی و استانی، جدا از حس انساندوستانه هم وطنان و درخواست های فراوان برای کمک به این دختر، مسئولین نیز وارد گود شدند و درصدد کمک برآمدند.

به گزارش شوشان ، دکتر سرمست رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز اولین مسئولی بود که هفته گذشته پا به خانه کوچک این دختر گذاشت و ضمن دیدار از این خانواده و معاینه رویا ، مقدمات اولیه را برای جراحی رویا در بیمارستان طلاقانی مهیا نمود.

با پیگیری های دکتر سرمت و همچنین مدیر موسسه خیریه جواد الائمه  لحظاتی پیش رویا به بیمارستان طالقانی اهواز رفت تا مورد معاینات اولیه قرار بگیرد و در صورت تشخیص عمل جراحی روی صورتش صورت بگیرد.

 مخارج عمل جراحی رویا را دانشگاه علوم پزشکی اهواز تقبل کرده است و هم اکنون یک تیم از پزشکان تهرانی در این بیمارستان مستقر شده اند تا عمل جراحی وی را انجام دهند.

  طبق گفته اولیه پزشکان معالج، احتمالا قبل از پایان ماه بهمن، عمل جراحی روی گونه سمت چپ رویا و برداشتن گوشت های اضافی از صورت وی در چند نوبت انجام می شود.

قابل ذکر است که یک هفته پیش با حضور جمعی از معتمدین و مدیر موسسه خیریه جوادالائمه و بنا به درخواست جمع کثیری از مخاطبان سراسر کشور ، در یکی از شعب بانک مسکن  اهواز به نام رویا حسابی به منظور کمک به این خانواده و دیگر نیازمندان افتتاح شد.

"رویا " پس از عمل جراحی و بهبودی کامل در موسسه خیریه جوادلائمه به عنوان نماد احساسات و عواطف انساندوستانه هموطنان مشغول به کار خواهد شد و  کمک های مردمی به این شماره حساب پس از رفع نیازهای این خانواده و تامین هزینه های درمان و مسکن با نظارت رویا و موسسه خیریه جوادالائمه صرف امور خیریه و کمک به ایتام و دیگر نیازمندان خواهد شد.

شماره حساب :  710054718410

شماره کارت : 6280230419042923

بانک مسکن اهواز شعبه زیتون کارمندی

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 13:30  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز مرکز استان

با پیگیری خبرگزاری مهر/
رویا در بیمارستان بستری شد/ فردا کمیسیون پزشکی 
 
اهواز - خبرگزاری مهر: سرانجام با پیگیری های جدی خبرگزاری مهر، رویا شیرالی دختر خوزستانی که از مشکل گوشت های آویزان در صورتش رنج می برد، لحظاتی پیش در بیمارستان طالقانی اهواز بستری شد.به گزارش خبرنگار مهر، رویا شیرالی دختر خوزستانی که از زمان تولد تا 18 سالگی، چهره اش دستخوش عارضه ای شده و فقر و فوت پدر نیز دست به دست هم داده و او را خانه نشین کرده 18 سال است که فقط یک بار آن هم در شب از خانه به بیرون آمده و به پارک رفته است.رویا که اکنون گرم و سرد روزگار را چشیده و در 18 سال سن خود سختی هایی به اندازه 60 سال را تحمل کرده روزگار خود را چنین به تصویر می کشد: دوست دارم درس بخوانم، کاره ای بشوم و به مقام بالا برسم. در این 18 سال از خانه بیرون نرفته ام. سال گذشته فقط یک بار به سینما و پارک رفته ام آن هم در شب ... در روز از طعنه های مردم می ترسم.
 
سرانجام با پیگیری های خبرگزاری مهر و سایر رسانه های استان رویا شیرالی لحظاتی پیش به بیمارستان طالقانی اهواز رفت تا مورد معاینات اولیه قرار بگیرد و در صورت تشخیص عمل جراحی روی صورتش صورت بگیرد.
 
مخارج عمل جراحی رویا را دانشگاه علوم پزشکی اهواز تقبل کرده است و هم اکنون یک تیم از پزشکان تهرانی در این بیمارستان مستقر شده اند تا عمل جراحی وی را انجام دهند.
 
فردا توسط این گروه پزشکی و البته بعد از معاینات اولیه، کمیسیون پزشکی گرفته می شود تا در خصوص جزئیات این عمل جراحی رایزنی هایی صورت بگیرد.

طبق گفته اولیه پزشکان معالج، احتمالا قبل از پایان ماه بهمن، عمل جراحی روی گونه سمت چپ رویا و برداشتن گوشت های اضافی از صورت وی انجام می شود.

در مدتی که این گزارش منتشر شد مردم فراوانی از ایران و حتی سایر کشورها برای کمک به این دختر 18 ساله اعلام آمادگی کرده اند و هم اکنون مردم برای کمک به رویا در حال واریز وجوه نقد خود به شماره حساب این دختر هستند تا هزینه مراقبتهای بعد از عمل وی و تهیه مسکن برای این دختر و مادرش تامین شود.
 
 
اجاره نشینی و فقر مشکلات این خانواده را دو چندان کرده است. با یک میلیون تومان در خانه ای نشسته اند و حالا نیز نه پولی برای اجاره دارند و نه توان پرداخت هزینه های آب و برق. مستمری اندک کمیته امداد نیز نتوانسته دردی از آنها را دوا کند اما با این وجود مادرش همچنان پیگیر مشکل دختر است.
 
مادر رویا می گوید: رویا از 12 سالگی مدام جلو آینه می رفت و صورتش را می دید. من با دست خالی چه می کردم. سه سال پیش هم او را تهران نزد پزشک بردم و گفتند هفت میلیون می خواهد تا عمل اش کنیم تا الان حتما هزینه های درمانش بیشتر شده. در اهواز هم نزد دکترهای مختلفی بردم و آنها هم همین حرف را می زدند.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 13:25  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

حجازی: میزان تخریب گرد و غبار بر سلامت انسان باید محاسبه شود 
 
اهواز - خبرگزاری مهر: استاندار خوزستان خواستار محاسبه دقیقه میزان تخریب گرد و غبار بر سلامت روان و جسم انسانها برای انجام هرگونه برنامه ریزی برای مقابله با گرد و غبار شد.به گزارش خبرنگار مهر، سید جعفر حجازی پیش از ظهر چهارشنبه در همایش بین المللی گرد و غبار و مقابله با آن در اهواز اظهار کرد: گرد و غبار چند سالی است که با هجوم به مرزهای استان خوزستان باعث ایجاد مشکلاتی برای مردم شده و مقابله با آن از مدتها قبل در دستور استان قرار گرفته است.وی افزود: یکی از عوامل ایجاد گرد و غبار در بخشی که منشا آن داخلی است، بی توجهی به مسائل زیست محیطی در اجرای طرحها و پروژه ها است به همین دلیل باید اجرای هر پروژه ای در کشور و به خصوص استان خوزستان به تائید محیط زیست برسد تا از بروز هر گونه معضل زیست محیطی در آینده از جمله گرد و غبار جلوگیری به عمل آورد.حجازی تصریح کرد: برای توسعه محیط زیست در کشور باید بحث سرمایه گذاری در پروژه ها و طرحهای محیط زیست جدی گرفته شود و در حد سرمایه گذاری در سایر بخشهای صنعتی و تجاری به آن بها داد. نباید طرحهای ما به گونه ای اجرا شود که دستگاهی فعالیتهای مخربی انجام دهد و بعد از مدتی دستگاهی دیگر برای جبران تخریبهای صورت گرفته وارد عمل شود بلکه باید خود دستگاه اجرا کننده طرح، اجرای این مسائل زیست محیطی را جدی بگیرد.استاندار خوزستان عنوان کرد: نباید به پدیده گرد و غبار به عنوان یک چالش استانی یا منطقه ای نگاه کرد زیرا هم اکنون علاوه بر خاورمیانه، اغلب مناطق جهان از جمله کشورهای آسیای مرکزی و شرقی و بخشهایی از قاره آفریقا با این معضل زیست محیطی درگیر هستند به همین دلیل باید برای حل این مشکل اجماعی جهانی صورت گیرد.حجازی با اشاره به اینکه متاسفانه در این مدت که گرد و غبار در کشور ما افزایش یافته میزان تخریب آن بر سلامت جسم و روان افراد به صورت دقیق محاسبه نشده، تاکید کرد: داشتن اطلاعات میزان تهدید سلامت افراد از سوی گرد و غبار برای انجام برنامه ریزی ها برای مقابله با گرد و غبار مهم و ضروری است و باید مسئولین امر در این خصوص دست به کار شوند.وی با اشاره به اینکه دخالت عوامل انسانی در بروز این پدیده انکار ناپذیر است، گفت: متاسفانه در همه بخشها به غیر از محیط زیست، سرمایه گذاری می کنیم و مباحث پیشگیری در این حوزه به ویژه مناطق بیابانی و ظرفیتهای منابع آب، یکی از الزامات مقابله با آثار زیان بار این پدیده است که جهاد کشاورزی، محیط زیست و جنگلها و مراتع باید برنامه اجرایی و عملی در این زمینه داشته و بتوانند همکاری کشورهای دخیل را جلب کنند تا در وهله اول کانونهای بیابان زایی در کشورهای عراق، ترکیه، سوریه و اردن را کنترل کنند.استاندار خوزستان با اشاره به ضعف دستگاه ها و سیستمهای پایشی برای پیش بینی پدیده مخرب گرد و غبار گفت: از زمان گزارش حرکت توده از کشور عراق تا زمان ورود آن به استان بیش از سه ساعت طول نمی کشد ولی اگر سیستمهای تبادل اطلاعات لحظه ای لازم را داشته باشیم بهتر می توانیم برای زندگی مردم برنامه ریزی کنیم حداقل تا زمانی که این پدیده برطرف نشده باید راهکارهای لازم برای مدیریت این بحران را به نحوی دراختیار داشته باشیم.نخستین کنگره بین المللی گرد و غبار و مقابله با آثار زیانبار، صبح چهارشنبه در شهرک نفت اهواز آغاز به کار کرد.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 13:23  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار شهرستانهای خوزستان

خدری: سامانه پزشکی از راه دور در امیدیه آغاز به کار کرد
 
امیدیه - خبرگزاری مهر: مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری گفت: سامانه پزشکی از راه دور ( تله مدیسن) امروز در بیمارستان نفت امیدیه نصب و راه اندازی شد.بیژن خدری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: این سامانه توسط شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری شامل تجهیزات درمان راه دور از قبیل معاینه قلب، معاینه چشم، معاینه گوش و معاینه عمومی است که در بیمارستان شهید ایرانپور امیدیه نصب شده است.مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری با اعلام اینکه برای راه اندازی این سامانه پزشکی سه میلیارد ریال هزینه شده، افزود: این سامانه به منظور استفاده از اطلاعات پزشکی منتقل شده به وسیله ابزارهای ارتباطی با هدف تامین بهداشت، مراقبتهای درمانی و آموزش بیمار راه اندازی شده است.وی تصریح کرد: با نصب سامانه پزشکی از راه دور به عنوان یک عامل توانمندساز، مقدمات بهبود کیفیت خدمات پزشکی در این شرکت با کمترین هزینه برای کارکنان و ساکنان شهرستان امیدیه فراهم می شود.شرکت بهره‌ بردارى نفت و گاز آغاجارى از شرکتهای تابع شرکت ملى مناطق نفت خیز جنوب است که در شهرستان امیدیه در خوزستان واقع است.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 13:20  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار شهرستانهای خوزستان

اخبار منطقه آزاد اروند/
تمدید مرخصی خودروهای پلاک اروند/ افتتاح مجتمع صنعتی اروند 
 
آبادان - خبرگزاری مهر: تمدید مرخصی خودروهای پلاک اروند، افتتاح مجتمع صنعتی اروند، افتتاح مجتمع صنعتی شماره یک، افتتاح و بهره برداری از شش پروژه عمرانی و زیر بنایی و نحوه محاسبه و پرداخت عیدی کارگران از مهمترین اخبار منطقه آزاد اروند است.

به گزارش خبرگزاری مهر، زمان ثبت نام مرخصی خودروهای پلاک اروند با پلاک گذر موقت از سوی سازمان منطقه آزاد اروند تمدید شد.

ارائه خدمات پلاک گذر موقت برای استفاده از مرخصی یک ماهه در فروردین ماه 1391 تا پایان وقت اداری روز دوشنبه مورخ هشتم اسفند ماه تمدید شد.

مالکان خودروهای پلاک اروند به منظور استفاده از مرخصی و تهیه پلاک گذر موقت با همراه داشتن اصل مدارک خودرو به گمرک منطقه آزاد اروند مستقر در بندر خرمشهر مراجعه کنند.

مدت زمان استفاده از پلاکهاى گذر موقت یک بار و یک ماه در سال است.

افتتاح مجتمع صنعتی شماره یک منطقه آزاد اروند
 
همچنین با حضور مسئولان محلی شهرستانهای آبادان و خرمشهر، مجتمع صنعتی شماره یک منطقه آزاد اروند با اعتبار 28 میلیارد ریال افتتاح شد.

مجتمع صنعتی منطقه آزاد اروند با داشتن هشت سوله مجهز با اعتبار 28 میلیارد ریال به مناسبت دهه فجر به مرحله بهره برداری رسید.

این سوله ها آماده سرمایه گذاری هستند و سرمایه گذاران با استفاده از این سوله ها که برای واحدهای صنعتی طراحی، نیازسنجی و تجهیز شده اند می توانند با سرعت بیشتری نسبت به راه اندازی کارخانه اقدام کنند.

در حال حاضر چهار شرکت که در حوزه های تولید گوشی تلفن همراه، بسته بندی و عمل آوری ماهی و میگو، کنسرو و خشکبار فعالیت می کنند. در مجموع به میزان 13 میلیارد ریال در این مجتمع سرمایه گذاری کرده اند که موجب اشتغالزایی 85 نفر به صورت مستقیم شده است.

افتتاح و بهره برداری از شش پروژه عمرانی و زیر بنایی
 
از سویی دیگر به مناسبت سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسامی، شش پروژه عمرانی و زیر بنایی در منطقه آزاد اروند با حضور مسئولین شهری افتتاح شد.

این پروژه ها شامل افتتاح اولین زمین چمن مصنوعی جزیره مینو، احداث پل قایقرانی که ارتباط شهر آبادان و جزیره مینو، آسفالت معابر منطقه، تعمیرات و بهسازی ساختمان گارد اداره بندر خرمشهر، احداث معبر اصلی دیری فارم، احداث دیوار و جاده های دسترسی سایت صنعتی آبادان، خرید و راه اندازی دو دستگاه پکیج تصفیه خانه فاضلاب شلمچه هستند.

این پروژه ها با اعتبار120 میلیارد ریال و باحضور مسئولین شهری از سوی منطقه آزاد اروند افتتاح شد.

نحوه محاسبه و پرداخت عیدی کارگران شاغل در محدوده
 
همچنین مدیر کار و خدمات اشتغال سازمان منطقه آزاد اروند گفت: عیدی کارگران شاغل در محدوده این منطقه آزاد مطابق کارگران شاغل در سرزمین اصلی قابل محاسبه و پرداخت است.

علی سینا اسدی گفت: تمام کارگاه های واقع در محدوده منطقه آزاد اروند مکلفند به هر یک از کارگران خود نسبت به هریک سال سابقه‏‌، معادل 60 روز آخرین دستمزد ثابت ( مزد مبنا ) را تحت عنوان عیدی پرداخت کنند.

وی افزود: مبلغ پرداختی به هریک از کارگران نباید از مبلغ 9 میلیون و 909 هزار ریال تجاوز کند.

مدیر کار و خدمات اشتغال منطقه آزاد اروند تصریح کرد: مبلغ عیدی پرداختی کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه اشتغال داشته اند به نسبت ماه های کارکرد در سال 1390 محاسبه و به آنها پرداخت خواهد شد و مبلغ پرداختی برای هر ماه نباید از مبلغ  825 هزار و750 ریال تجاوز کند.

وی گفت: چنانچه مزد ثابت کمتر از 165 هزار و 150 ریال باشد برابر همان مزد و به ازای هر ماه پنج روز محاسبه و پرداخت خواهد شد.

وی تاکید کرد: کارفرمایان مکلف هستند که عیدی سال جاری کارگران را به سال بعد موکول نکنند.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 13:18  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

یهودیان ضد صهیونیست از حرم دانیال نبی دیدن کردند
 
اهواز - خبرگزاری مهر: یهودیان ضد صهیونیست با همراهی احمد نجفی بازیگر سینما و تلویزیون صبح پنج شنبه از حرم حضرت دانیال نبی در شوش دیدن کردند.به گزارش خبرنگار مهر، این گروه از دهه فجر امسال وارد ایران شده اند و پس از دیدن راهپیمایی مردم در 22 بهمن، قصد آشنایی بیشتری با کشور ما را داشتند که در ادامه سفر خود تقاضای حضور در حرم حضرت دانیال نبی پیامبری از قوم یهود که به ایران مهاجرت کرد و در شوش به خاک سپرده شد را کردند.آنها از اینکه یک پیامبر یهودی در ایران تا این اندازه مورد محبت مردم قرار گرفته و برای آن زیارتگاهی ایجاد شده تعجب کردند و آن را نماد آزادی تمام ادیان در ایران و احترام مردم ایران به سایر ادیان الهی دانستند.این گروه از یهودیان ضد صهیونیست همچنین روز گذشته از سازه های آبی شوشتر دیدن کردند و با قدمت کشور ما و تمدن ایران در گذشته به واسطه طراحی پیشرفته و مدرن سازه های آبی شوشتر در چند هزار سال قبل آشنا شدند.

این گروه از یهودیان قرار است در ادامه سفر خود به استان خوزستان از مناطق عملیاتی جنوب استان همانند شلمچه، والفجر و سایر مناطق عملیاتی دیدن کنند و با رشادتهایی که ایرانیان برای دفاع از خاک و ناموس خود انجام داده اند آشنا شوند.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 13:16  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

دقایقی پیش
یهودیان آمریکایی ضد صهیونیسم راهی مناطق عملیاتی خوزستان شدند

خبرگزاری فارس: بازیگر بزرگ سینما و تلویزیون ایران گفت: یهودیان آمریکایی ضد صهیونیسم برای بازدید از مناطق عملیاتی خوزستان راهی این نواحی شدند.

خبرگزاری فارس: یهودیان آمریکایی ضد صهیونیسم راهی مناطق عملیاتی خوزستان شدند

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، احمد نجفی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در حاشیه راهی شدن این تیم به مناطق عملیاتی خوزستان اظهار داشت: در شرایط کنونی این افراد برای بازدید از مناطق عملیاتی جنوب استان راهی شلمچه و سپس دهلاویه و... خواهند شد.

وی افزود: این افراد برای حضور در ایران برای دهه فجر به کشور وارد شده‌اند و به درخواست خودشان برای بازدید از مناطق دیدنی کشور راهی استان خوزستان شده‌اند.

نجفی تأکید کرد: روز گذشته این گروه با حضور در شوشتر و بازدید از سازه‌های آبی این شهرستان و پذیرایی در این شهر تاریخی به شوش سفر کردند که در این شهر نیز با بازدید از مناطق دیدنی و زیارت دانیال نبی به اهواز عزیمت کردند.

وی خاطرنشان کرد: سفر این تیم امروز در خوزستان به پایان می‌رسد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 13:10  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار انتخابات مجلس

آخرین اخبار انتخاباتی در جنوب خوزستان
احتمال جابه جایی برخی کاندیداها / پیشتازی نامزدهای اصول‌گرا در خوزستان

خبرگزاری فارس: آخرین اخبار انتخاباتی در جنوب خوزستان از احتمال جابجا شدن برخی کاندیداها به شهرهای دیگر و پیشتازی جریان اصول‌گرایی در اکثر شهرهای این استان حکایت دارد.

خبرگزاری فارس: احتمال جابه جایی برخی کاندیداها / پیشتازی نامزدهای اصول‌گرا در خوزستان

به گزارش خبرگزاری فارس از آبادان، با نزدیک شدن به تاریخ برگزاری انتخابات، رفته رفته تنور این رقابت پارلمانی نیز در حال گرم تر شدن است و البته در این میان مرز گروه‌های فعال در این عرصه هم روز به روز شفاف تر می‌شود.

جریانات سیاسی درگیر در این ماراتن انتخاباتی، امروز که کمتر از دو هفته تا مصاف جدی پای صندوق‌ها باقی مانده، به سرعت مشغول وزن کشی و چینش مهره‌های اصلی خود هستند.

در این حال آخرین وضعیت انتخاباتی در سطح شهرهای جنوبی استان خوزستان از مشارکت بالای مردم در این دوره از انتخابات حکایت دارد.

گرم شدن بازار میتینگ‌های سیاسی در محله‌ها و مناطق مختلف شب‌ها فضای سیاسی به شهرها بخشیده است.این روزها حسینیه‌ها و مساجد به محل رفت و آمد کاندیداها و هواداران آنها تبدیل شده و نامزدهای انتخاباتی به ارائه برنامه‌های خود می‌پردازند.

در این حال برخی خبرها از احتمال جابجایی برخی کاندیداها از حوزه‌ای به حوزه دیگر حکایت دارد که احتمالاً این موضوع با توجه به تا ساعاتی دیگر به وقوع خواهد پیوست زیرا طبق قانون کاندیداها 15 روز مانده به روز رای‌گیری می‌توانند حوزه انتخابی خود را جابجا کنند.

در این زمینه خبرهایی از احتمال جابجایی کاندیداهایی از اهواز به بهبهان، از اهواز به ماهشهر و از آبادان به شهر خرمشهر وجود دارد.

آخرین بررسی‌های میدانی از وضعیت رقابت‌های انتخاباتی از بالا بودن میزان اقبال عمومی نسبت به گزینه‌های جریان اصول‌گرایی در اکثر شهرهای خوزستان حکایت دارد.در شهرهای خرمشهر و ماهشهر با کنار گذاشته شدن نمایندگان فعلی این دو حوزه از رقابت انتخاباتی، دیگر کاندیداها با اطمینان خاطر بیشتری به معرفی و جذب رای مردم می‌پردازند.

به هر حال به نظر می‌رسد 12 اسفندماه رقابت بسیار گرم و پر شوری را شاهد باشیم و این موضوع نوید یک انتخابات با حداکثر مشارکت مردمی را می‌دهد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 15:40  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار مرکز استان

رئیس پلیس آگاهی خوزستان خبر داد
انهدام باند سارقان با کشف 71 فقره سرقت در خوزستان

خبرگزاری فارس: رئیس پلیس آگاهی خوزستان گفت: ماموران پلیس آگاهی پس از انهدام یک باند سارق و مالخر 71 فقره انواع سرقت را کشف کردند.

خبرگزاری فارس: انهدام باند سارقان با کشف 71 فقره سرقت در خوزستان

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس، مهدی محسنی بیان داشت: ماموران پلیس آگاهی در پی افزایش سرقت گوشی تلفن همراه و کیف قاپی در سطح شهرستان اهواز موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.

وی افزود: ماموران پلیس پس از انجام کارهای اطلاعاتی و پلیسی و تلاش شبانه روزی، اعضای یک باند 5 نفره از سارقان را شناسایی و در چند عملیات جداگانه همگی را دستگیر و مورد بازجویی‌های فنی قرار دادند.

محسنی در ادامه با اشاره به اعتراف متهمان به 54 فقره کیف قاپی، 13 فقره سرقت گوشی تلفن همراه، سه فقره سرقت منزل و یک فقره زور گیری اظهار داشت: در همین راستا دو نفر مالخر هم دستگیری و اموال مسروقه زیادی نیز از آنان کشف شد.

رئیس پلیس آگاهی خوزستان در خاتمه با اشاره به شناسایی همه مالباختگان خاطر نشان کرد: متهمان پس از دستگیری با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند. 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 15:39  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار هنری استان

جشنواره عکس کارون برترین‌های خود را شناخت

خبرگزاری فارس: نخستین جشنواره استانی عکس کارون با حضور عکاسان خوزستانی، برترین‌های خود را شناخت.

خبرگزاری فارس: جشنواره عکس کارون برترین‌های خود را شناخت

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، سه‌شنبه شب در آیین افتتاحیه نخستین جشنواره استانی عکس کارون در محل موزه هنرهای معاصر اهواز، میعاد آخی، وحید عباد‌ناصری و امین روشن‌افشار عکاسان برگزیده در بخش مستند، علی سراج‌همدانی، امیرحسین کردونی و زهرا رضاپور عکاسان برگزیده در بخش عکاسی خلاقانه و مهدی چنگیزی نیز عکاس برگزیده بخش ویژه جهاد اقتصادی معرفی شدند.

این جشنواره در دو بخش با موضوع آزاد برگزار شد که یک بخش به "عکس‌های مستند" و بخش دیگر به "عکس‌های خلاقانه" اختصاص یافت.

هم‌چنین بخش ویژه این جشنواره با عنوان "جهاد اقتصادی " پذیرای دریافت عکس‌های شرکت کنندگان بود، هیئت انتخاب جشنواره شامل افشین شاهرودی، کیارنگ علائی و علی سلطانی بودند که پس از انجام بازبینی عکس‌های رسیده، 54 تک عکس و یک مجموعه عکس را برای شرکت در نمایشگاه و رقابت با یکدیگر انتخاب کردند.

هم‌چنین در ادامه از مجید رمضان‌پور، نوید ریاحی، شاهرخ حیدری، امین نظری و مسعود رضایی به عنوان شورای سیاست‌گذاری تجلیل شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 15:38  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار هنری استان

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان خبر داد
آغاز به کار نهمین جشنواره موسیقی آبادان

خبرگزاری فارس: سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان از آغاز به کار نهمین جشنواره موسیقی این شهرستان خبر داد.

خبرگزاری فارس: آغاز به کار نهمین جشنواره موسیقی آبادان

فرهاد پورغراوی علوانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان با اعلام این خبر اظهار کرد: حضور گروه‌های موسیقی فاخر و معتبر در نهمین جشنواره موسیقی شهرستان آبادان موجب ارتقای سطح علمی جوانان با استعداد شهرستان و همچنین پرورش مخاطبان حرفه‌ای در عرصه موسیقی می‌شود.

وی درخصوص بخش‌های مختلف جشنواره گفت: نهمین جشنواره موسیقی شهرستان آبادان در شش بخش متشکل از تک‌نوازی، دو نوازی، گروه‌نوازی، سنتی، کلاسیک و محلی برگزار می‌شود و رقابت شرکت‌کنندگان در این شش بخش به مدت سه روز ادامه خواهد یافت.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان با اشاره به برگزاری مراسم افتتاحیه جشنواره موسیقی در گلزار شهدای آبادان تصریح کرد: هنرمندان موسیقی آبادان با حضور در گلزار شهدای این شهرستان در یک فضای کاملا معنوی بار دیگر با آرمان‌های امام شهدا و شهیدان گلگون کفن تجدید پیمان کردند.

پورغراوی علوانی افزود: هنرمندان عرصه موسیقی آبادان به مدت سه روز در تالار مهر این شهرستان به اجرای برنامه‌های خود خواهند پرداخت.

وی درخصوص هیئت داوران جشنواره خاطرنشان کرد: حسین علی‌شاپور، حمیدرضا شجاعی و صفا آلبوشوکه به عنوان اعضای هیئت داوران نهمین جشنواره موسیقی شهرستان آبادان داوری درخصوص کارهای ارائه شده از سوی شرکت کنندگان در جشنواره را به عهده خواهند داشت.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان در پایان با اشاره به آثار رسیده به جشنواره گفت: از میان 100 اثر ارسالی به دبیرخانه نهمین جشنواره موسیقی شهرستان آبادان تعداد 70 اثر به بخش مسابقه راه یافته و در روز پایانی جشنواره در مراسم اختتامیه یعنی 27 بهمن‌ماه آثار برگزیده انتخاب و معرفی خواهند شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 15:37  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار مرکز استان

با سخنان استاندار خوزستان؛
همایش بین المللی مقابله با پدیده گرد و غبار در اهواز آغاز به كاركرد
 
اهواز-همایش بین المللی پدیده گرد و غبار و مقابله با آثار زیان بار آن در تالار امام رضا 'ع' شهرك نفت اهواز آغاز به كار كرد.
 
استاندار خوزستان چهارشنبه در آیین گشایش این رویداد علمی گفت: بی توجهی به الزامات ارزیابی زیست محیطی طرح ها در هنگام شروع به كار طرح های مختلف اغلب منجر به بروز معضلاتی نظیر گرد وغبار می شود .
سید جعفر حجازی افزود: سرمایه گذاری در بخش محیط زیست به اندازه سرمایه گذاری در تمام بخش های دیگر لازم و ضروری است اگر صنعت نفت یا هر صنعت دیگری در جایی سرمایه گذاری می كند باید در درون خود آن مجموعه صنعتی این نگرش وجود داشته باشد كه همپای سرمایه گذاری برای كار تخصصی خود برای مسائل زیست محیطی هم هزینه كنند نمی شود كه عده ای بروند محیط زیست را تخریب كنند وبعد از آنها عده ای دیگر مامورشوند تخریب ناشی ازفعالیت آنها را اصلاح كنند.
وی گفت: پدیده گرد وغبار تنها محدود به یك كشور خاص نیست و بسیاری از كشورهای آسیای مركزی و شرقی و مناطق حاره ای و افریقا را هم تحت تاثیر خود قرار می دهد بنابراین برای كنترل آن باید كارهای بیشتری صورت گیرد .
حجازی با بیان اینكه آثار زیان بار اقتصادی این پدیده هنوز به طور جداگانه و مشخص حساب نشده گفت: میزان تخریب گرد و غبار بر روی جسم و روان مردم ، و تاثیرات و تغییرات اقلیمی آن بر روی منابع طبیعی هنوز حساب نشده و درقالب اعداد و ارقام ارائه نشده است حال آنكه این ارقام برای هرگونه برنامه ریزی لازم است.
وی با اشاره به اینكه دخالت عوامل انسانی در بروز این پدیده انكار ناپذیر است،گفت: متاسفانه در همه بخش ها غیر از محیط زیست سرمایه گذاری می كنیم ومباحث پیشگیری دراین حوزه به ویژه مناطق بیابانی و ظرفیت های منابع آب ،یكی از الزامات مقابله با آثار زیان بار این پدیده است كه سازمان های جهاد كشاورزی،محیط زیست و جنگل ها و مراتع باید برنامه اجرایی و عملی دراین زمینه داشته و بتوانند همكاری كشورهای دخیل را جلب كنند تا در وهله اول كانون های بیابان زایی در كشورهای عراق،تركیه،سوریه و اردن را كنترل كنند.
استانداربا اشاره به ضعف دستگاه هاو سیستم های پایشی برای پیش بینی این پدیده گفت: اززمان گزارش حركت توده از كشور عراق تا زمان ورود آن به استان بیش از سه ساعت طول نمی كشد ولی اگر سیستم های تبادل اطلاعات لحظه ای لازم را داشته باشیم بهتر می توانیم برای زندگی مردم برنامه ریزی كنیم حداقل تا زمانی كه این پدیده برطرف نشده باید راهكارهای لازم برای مدیریت این بحران را به نحوی دراختیار داشته باشیم.
حجازی افزود: از مسائل جدی كار مساله استانداردهای گرد و غبار است كه گاه موجب اختلاف در اظهارات می شود،باید برای پرهیز ازاین اختلاف نظرها استانداردی جدید تعریف كنیم وشرایط محیطی بروز وسنجش آن را نیز مد نظر داشته باشیم.
وی به لزوم بازنگری در معیارهای مقابله ای درطراحی ساختمان ها و معماری محیط شهری اشاره كرد و اضافه كرد: طبق ماده 12 قانون مقابله با ریزگردها منابع لازم در داخل كشور تعریف شده ،بنابراین انتظار می رود درچگونكی اجرای برنامه ها تعیین اولویت های هزینه كرد این منابع مشخص باشد واین امر هم مستلزم كار تحقیقاتی برای نتشخیص بیشترین میزان تاثیر عوامل دخیل است تا اولویت برتر درحوزه آبخیزداری،كنترل منابع آب ،مقابله با بیابان زایی و...در وهله نخست تعیین شود.
استاندار خوزستان همچنین اظهار داشت: درحوزه اطلاع رسانی نیز باید اطلاعات مردم را نسبت به ریزگردها بالا ببریم متاسفانه بحث هایی كه اكنون در حوزه عمومی مطرح می شود پراكنده و عمومی است باید به طور دقیق موضوع پیشگیری،كنترل،مقابله واقدامات فردی موثر برای مردم تبیین شود.
حجازی تاكیدكرد: با وجود منابع آبی فراوان در استان،دانش فنی و محققان خوب و برجسته دراستان تحقق این شرایط دور از دسترس نیست .
وی به طرح بیابان زدایی 200هزار هكتار اززمین های استان براساس مصوبه دولت اشاره كرد و گفت: وزارت نفت متعهد به تامین اعتبار لازم برای اجرای این مصوبه است،توجه به تامین آب تالاب ها،پیشگیری از ایجاد بیابان های جدید ،ایجاد فضای فكری لازم در مدیران به سمت نگاه عالمانه به موضوع گرد وغبار و اخذ تصمیمات جامع و كامل با پشتوانه علمی از دیگر اقدامات لازم دراین راستاست.
دراین برنامه همچنین دكتر' محمد حسین قرینه 'معاون آموزشی دانشگاه كشاورزی رامین -برگزار كننده همایش- با ایراد سخنانی گفت: درمهلت اعلام شده برای ارسال مقالات به دبیرخانه 250مقاله ارسال شد كه كمیته علمی 150مقاله از این تعداد را پذیرفت.
وی افزود: ازاین تعداد نیز 57مقاله درقالب سخنرانی و 91مقاله به صورت پوستر طی دو روز
برگزاری همایش ارائه می شوند.
قرینه همچنین به برگزاری دو كارگاه آموزشی ویك نمایشگاه عكس با موضوع گرد و غبار در حاشیه این همایش اشاره كرد.
وی اظهار امیدواری كرد: برگزاری این رویداد علمی نوید بخش ایجاد فضای بحث و تحقیقات علمی وگشودن دریچه نگرش علمی به این معضل به نحوخاص و به محیط زیست به طور عام وارائه راهكارهای علمی برای كنترل چالش های زیست محیطی باشد.
این همایش به همت دانشگاه كشاورزی رامین به مدت دو روز برگزار می شود.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 15:35  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار فرهنگی اجتماعی خوزستان

علل بی برنامگی در یک همایش در گفت و گوی اختصاصی یا مشاور جوان استاندار / برخی استان ها 800 نفر اعزام کرده بودند / سالن همایش ظرفیت 4 هزار نفر داشت / تاخیر قطار باعث شد دیر به همایش برسیم

شوشان: نشست سراسری سرشاخه‌های مشاورین جوان موسوم به سازمان فراگیر مشاوران جوان ریاست جمهوری که روز سه شنبه در سالن ۴ هزار نفری وزارت کشور برگزار شد حاشیه های فراوانی به دنبال داشت که پایگاه خبری شوشان روز گذشته به بخش هایی از آن اشاره کرد و خواستار پاسخگویی مسئولین در اعزام مشاوران جوان به تهران شده بود.

پس از انتشار مطلب ، وحید کیانی مشاور جوان استاندار خوزستان که در طول یک ماهه گذشته برنامه های فراوانی را در راس امور کاری خود قرار داده و از زمان انتصاب اش نشاطی دوباره به حیات مشاوران جوان خوزستان بخشیده  ، در گفت و گویی با خبرنگار شوشان علت مشکلات به وجود آمده در این خصوص را تشریح کرد.

وحید کیانی گفت : به عنوان مسوول مشاوران جوان خوزستان تنها فرصت 5 دقیقه حضور در این نشست را پیدا کردم، این بی برنامگی از سوی برگزار کنندگان همایش بوده چرا که ظرفیت سالن 4 هزار و 500 نفر بود اما مدعوین 8 هزار نفر بودند.

مسوول مشاوران جوان استان خوزستان با اشاره به اینکه همه ساله دیدار ریاست جمهور با مشاوران جوان سرتاسر کشور برگزار می شود و استان خوزستان نیز در این نشست حضوری فعال داشته و دارد گفت: این نشست در تاریخ 25 بهمن ماه در محل تالار اجتماعات وزارت کشور برگزار گردید، این تالار ظرفیت گنجایش 4 هزار و 500 نفر را دارد، اما امسال میهمانان بیش از 8 هزار نفر بودند که این موضوع مشکلاتی را برای سایر شرکت کنندگان بهمراه داشت.

وحید کیانی با اشاره به اینکه استاندار خوزستان و وحیدی مشاور وی تاکید ویژه ای بر حضور مشاوران جوان خوزستانی در این نشست داشته اند افزود: استان خوزستان نیز تصمیم برآن گرفت تا از هر شهرستان 20 نفر را معرفی و اعزام نماید، اما با توجه به اینکه تعداد مجموع افراد به 500 نفر می رسید، تصمیم برآن شد که از این تعداد230 نفر در قالب 2 کاروان اعزام شوند.

وی با اشاره به اینکه برخی از دوستان نیز بنا به صلاحدید خود با هواپیما آمدند گفت: در مجموع کاروان استان خوزستان به 280 نفر رسید.

کیانی با اشاره به اینکه در طول مسیر تعداد انگشت شماری مشکل جا داشتند، گفت: در همین خصوص من و تعدادی دیگر از همکاران به رستوران قطار رفتیم تا آنها به استراحت در کوپه بپردازند.

وی با اشاره به ایجاد مشکل فنی برای قطار و تاخیر در رسیدن به قم گفت: نورافکن این قطار در میان راه دچار شکستگی شد و در نتیجه 4 ساعت تاخیر ایجاد شد، شکستگی این نورافکن به اندازه ای بود که مسوولین راه آهن به جوشکاری آن پرداختند. همین موضوع موجب شد تا ساعت 8 به قم رسیده و از آنجا با دربست 3 اتوبوس به سمت تهران و وزارت کشور حرکت کنیم.

مشاور جوان استاندار خوزستان خاطرنشان ساخت: زمانی که به وزارت کشور رسیدیم، با حجم انبوهی از مشاوران جوان رو به رو شدیم که پشت درب های بسته مانده بودند، چون ظرفیت سالن تکمیل شده بود، هیچ امکانی هم برای ورود به سالن برای هیچ کس وجود نداشت. گفتنی است یکی از مهمترین دلایل مشکلات به وجود آمده استان هایی مانند اصفهان و آذربایجان غربی بودند که تعداد افراد اعزامی تا مرز 800 نفر هم رسیده بود.

وی افزود: از 280 نفری که کاروان استان خوزستان را تشکیل می داد 100 نفر موفق به حضور در سالن نشدند به همین سبب آنها را با پذیرایی مختصری سوار اتوبوس کردیم تا به راه آهن رفته و به خوزستان بازگردند.

کیانی با انتقاد از بی برنامگی این نشست و اینکه خود بعنوان مسوول مشاوران جوان خوزستان تنها فرصت 5 دقیقه حضور در این نشست را داشته است، گفت: من در همانجا از این بی برنامگی انتقاد کردم چراکه طی کردن این همه مسیر برای دیدار با رییس جمهور و شرکت در این نشست بی نتیجه ماند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 15:34  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

کابوس نیروهای شرکتی تمام می شود؟ / اولتیماتوم دوباره استانداری به مدیران خوزستان

شوشان: سرانجام وعده محمود احمدی نژاد مبنی بر سر و سامان دادن به وضعیت نیروهای شرکتی تبدیل به مصوبه شد و هیات دولت تصمیم گرفت به طور نهایی شرکت های پیمانکاری واسطه بین نیروهای انسانی و دستگاه های دولتی را حذف کند.

به گزارش شوشان ، بیش از 10 است که رویه ای تبعیض آلود و رانت آمیز در کشور شکل گرفته است که بر مبنای آن ، شرکت هایی تشکیل شده اند که از یک سو با دولت و از سوی دیگر با افراد قرارداد می بندند و با جذب افراد ، آنها را برای کار ، به دستگاه های دولتی معرفی می کنند. دولت نیز به افراد معرفی شده ، مستقیماً حقوق نمی دهد بلکه دستمزد آنها را به شرکت های واسطه می پردازد ؛ این شرکت ها نیز درصد قابل توجهی از این وجوه را به نفع خود کسر و الباقی را به کارکنان می دهند و بدین ترتیب این شرکت ها بی آن که کار خاصی انجام داده باشند هر ماه مبالغ زیادی را از رهگذر کار افراد معرفی شده درآمد دارند!

وضعیت حاضر باعث می شود دو کارمند که در یک اتاق کار واحدی را در شرایط یکسان انجام می دهند دریافتی های متفاوتی داشته باشند.

کارمندان شرکتی نه تنها دستمزدهای پایین تری می گیرند بلکه از مزایای کارمندان رسمی و پیمانی مانند وام ، مساعده ، اماکن اقامتی و تفریحی ، بن ، پاداش ، اضافه کار و ... بی نصیب هستند. به علاوه نیروهای شرکتی از کمترین امنیت شغلی برخوردارند و همه این ها باعث می شود احساس عمیقی از یک تبعیض واقعی و بی عدالتی در میان این افراد شکل بگیرد و طبیعتاً خواسته یا ناخواسته میزان بهره وری نیز پایین بیاید.

این در حالی است که وضعیت این نیروها از دو حالت خارج نیست. یا دولت نیازی به آنان ندارد که در این صورت باید پرسید که چرا آنان را از طریق شرکت های واسطه به کار گیری کرده است؟ بنابراین ، فرض حاضر مردود و فرض دوم قابل قبول است : دستگاه های دولتی به این نیروها نیاز دارند که در این صورت باید گفت چرا باید بخشی از دستمزد آنها به واسطه ها برسد؟

این موضوعی است که محمود احمدی نژاد در بحبوحه رقابت های انتخاباتی سال 84 در یک برنامه تلویزیونی اعلام داشت و تصریح کرد که یکی از کارهایش در صورت رئیس جمهور شدن ، سر و سامان دادن به اوضاع ناعادلانه حاکم بر نیروهای شرکتی است.

اینک خانواده های بسیاری چشم امید به تصمیم جدید هیات دولت دارند تا کابوس "موقعیت شغلی متزلزل با حقوق ناچیز" از خانه آنها رخت بربندد و تبعیض چندین ساله پایان پذیرد.

تصمیمات و اقدامات مثبت دولت را باید ارج نهاد و تقویت نمود و مصوبه اخیر نیز در همین راستا ارزیابی می شود مشروط بر این که به بیکار شدن نیروهای شرکتی در بروکراسی این تغییر و تحول نینجامد.

در همین زمینه معاون پشتيباني و توسعه منابع انساني استانداري خوزستان گفت: مصوبه تبديل وضعيت نيروهاي شركتي لازم‌الاجرا است و هر نيروي شركتي كه هنوز تبديل وضعيت نشده اين موضوع را به استانداري اطلاع دهد تا با ارگان مربوطه برخورد شود.

 سيدكريم حسيني اظهار كرد: بر اساس مصوبه جديد تمام دستگاه‌ها موظفند با كاركنان شركتي شامل كاركنان ديپلم، و داراي سابقه يكبار پرداخت بيمه مستمر و همكاري در دستگاه مربوطه و شامل كاركناني مشغول در فعاليت‌هاي خدماتي و پشتيباني مي‌شود، قرارداد مستقيم منعقد كنند.

 وي افزود: همچنين ذي‌حسابان دستگاه‌ها نمي‌توانند هيچ‌گونه قرارداد پيمانكاري نيروي انساني به جز براي امور حجمي منعقد كنند؛ در فعاليت‌هاي حجمي دستگاه حق بيمه‌اي براي كاركنان پرداخت نمي‌كنند و اين نيروها به صورت مستمر با دستگاه‌ها همكاري ندارند.

 حسيني در زمينه وضعيت اجراي مصوبه تبديل وضعيت نيروهاي شركتي در دستگاه‌هاي استان، گفت: دستگاه‌ها در حال ارايه آمار و وضعيت اين نيروها به استانداري هستند و استانداري نيز در حال بررسي روند انعقاد قرارداد اين نيروها و فعاليت دستگاه‌ها است.

 معاون توسعه منابع انساني استانداري خوزستان بيان كرد: مصوبه تبديل وضعيت به كليه معاونين اداري و مالي و پشتيباني ادارت و دستگاه‌ها ابلاغ شده و به تمام ابهامات دستگاه‌ها در زمينه مصوبه جديد پاسخ داده شده است؛ بنابراين دستگاه‌ها موظفند كه اين مصوبه را اجرا كنند.

 وي با بيان اين‌كه حدود هفت هزار نيروي شركتي و پيمانكاري در سطح دستگاه‌هاي استان فعاليت مي‌كنند، گفت: البته نيروهاي شركتي و پيمانكاري شركت‌هايي همچون نفت و حفاري كه به صورت منطقه‌اي و كشوري فعاليت مي‌كنند اما در استان مستقر هستند در اين آمار نيامده است.

 حسيني همچنين از پيگيري سهميه استخدامي جديدي براي تمام ادارات دولتي استان خبر داد و تاكيد كرد: تا چند روز ديگر اين سهميه مشخص و اعلام مي‌شود. همچنين نتايج آزمون استخدامي آموزش و پرورش در شهرستان شادگان كه براي استخدام 140 نفر برگزار شده است،‌ به‌زودي اعلام خواهد شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 15:33  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار حوادث

4 كشته و 7 مجروح در شب خونين بزرگراه خليج‌فارس؛
تانكر حامل مواد سوختي حادثه آفريد

 

بر اثر وقوع دو حادثه رانندگي در بزرگراه خليج فارس، چهار نفر جان خود را از دست دادند و هفت نفر نيز مجروح شدند.به گزارش ايسناي خوزستان و بر اساس اطلاع‌رساني سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري اهواز، اين حادثه در ساعت 19:25 روز گذشته اتفاق افتاد و بر اثر اين حادثه، دو دستگاه اتوبوس ولوو با يك تانكر حاوي مواد سوختي برخورد كردند.پس از اعلام حادثه به مركز آتش‌نشاني، ماموران امداد و نجات و اطفاء حريق بلافاصله به محل وقوع حادثه واقع در بزرگراه خليج‌فارس (60 كيلومتري جاده اهواز به ماهشهر) اعزام و مجروحان حادثه به سرعت از درون خودروها تخليه شدند. بر اثر اين حادثه سه نفر مجروح شدند و دو نفر هم متاسفانه جان خود را از دست دادند.همچنين در همان زمان و به دليل ترافيك ايجاد شده بر اثر اين حادثه، يك خودرو سواري با يك دستگاه كاميون برخورد كرد و بر اثر اين حادثه چهار نفر مجروح شدند و دو نفر هم جان خود را از دست دادند.   


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 15:22  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار هواشناسی خوزستان

هواشناسي خوزستان پيش‌بيني كرد:
بارش باران و وزش باد تا پايان هفته

 
 

رئيس اداره پيش‌بيني هواشناسي خوزستان گفت: تا پايان هفته جاري آسمان شهرهاي استان ابري و باراني خواهد بود. بهرام جنتي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)_منطقه خوزستان_اظهار كرد: با ورود سامانه كم‌فشار غربي و جنوب‌غربي به استان از اوايل امروز، شاهد افزايش ابر در بسياري از شهرهاي استان هستيم. وي افزود: پيش‌بيني مي‌شود در ساعات آينده با تقويت اين سامانه شاهد آغاز بارش باران در سطح استان باشيم و اين وضعيت تا پايان هفته جاري ادامه خواهد داشت. در روزهاي آينده آسمان بيشتر شهرهاي استان بيمه‌ابري تا تمام‌ ابري و در برخي ساعات با بارش باران همراه خواهد بود. همچنين احتمال وقوع رعد و برق، به‌ويژه در ارتفاعات استان وجود دارد. جنتي تصريح كرد: با ورود اين سامانه و تغييرات جوي در استان، در روزهاي آينده شاهد وزش قابل ملاحظه باد در شهرهاي استان خواهيم بود.


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 13:12  توسط امیر رحمانی  | 

یک خبر سیاسی

رئیس ستاد مشترک روسیه: ممکن است که غرب در تابستان به ایران حمله کند

وی گفت: ستاد کل نیروهای مسلح روسیه می تواند اوضاع در ایران را بصورت پخش زنده و مستقیم اطلاعات تعقیب کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

راشا تودی نوشت: یک مقام ارشد نظامی روسیه می گوید حمله غرب به ایران می تواند در فصل تابستان شروع شود.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، "نیکلای ماکاروف" رییس ستاد مشترک روسیه معتقد است تکلیف اوضاع در اطراف ایران تا تابستان آینده روشن خواهد شد.

ماکاروف به خبرنگاران گفت: ایران البته نقطه درد است. احتمالا باید نزدیک به تابستان نوعی تصمیم گیری در رابطه با آن صورت بگیرد.

این مقام روس توضیح داد که در مرکز جدید التاسیس مطالعات وزارت دفاع روسیه، اوضاع در خاور نزدیک از جمله ایران را تعقیب می کند.

ماکاروف گفت: ما در سابق در هر فرماندهی کل ژنرال کشیک داشتیم. حالا مرکز مطالعات را تاسیس کرده ایم که تمام اطلاعات بطور همزمان به آنجا ارسال می شوند.

وی افزود: ستاد کل نیروهای مسلح روسیه می تواند اوضاع در ایران را بصورت پخش زنده و مستقیم اطلاعات تعقیب کند.


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:54  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار انتخابات مجلس

رقابت حسنوند و دارایی در اندیمشک

شوشان : اندیمشک شهر باستانی و تاریخی خوزستان که قرن هاست دروازه ورودی استان گرم جنوبی را تشکیل می دهد این روزها در آستانه نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی فضای دو قطبی را تجربه می کند. از یک سو فریدون حسنوند با کوله باری از تجربه که در طول 12 سال گذشته توانسته برای همشهریان خود مسئولیت های مهم و حساس استانی و ملی بگیرد و عمران شهری را متحول کند قرار گرفته و از سوی دیگر صیدعیسی دارایی فرمانده پیشین نیروی انتظامی خوزستان که در زمان مسئولیت در این سمت معروف به ایجاد نظم و امنیت آهنین بود که از قضا توانست رضایتمندی بسیاری از خوزستانیان را فراهم آورد.

با وجود حضور این دو فرد مقتدر و ذی نفوذ در مجامع مختلف استان و کشور انتخابات در اندیمشک به رقابتی نفسگیر و سرنوشت ساز مبدل شده است که امیدواریم این کورس پس از اینکه فرد منتخب توانست رای اکثریت مردم را بدست آورد و به بهارستان راه پیدا کند جای خود را به رفاقت، همدلی و همکاری برای ساختن اندیمشک دهد و چه زیباست اگر فرد پیروز در این عرصه از فرد بازمانده به مجلس برای ساختن و آبادانی شهر دعوت به همکاری نماید و دوشادوش هم به معضلات شهر هزار شهید بپردازند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:45  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار انتخابات مجلس

این دو آقاجری در ماهشهر

شوشان : حوزه انتخابیه ماهشهر، هندیجان و امیدیه و جایزان شاهد رقابت حساسی در غیاب تا این لحظه ای حاج خلیل حیات مقدم نماینده  فعال کنونی مجلس در دوره فعلی است. رقابتی که رای دهندگان را مجبور خواهد کرد حتما نام کوچک خانوادگی فرد مورد نظر خود را نیز در برگه اخذ رای قید کنند. حاج محمد و حاج حبیب که یکی از بزرگان سازمان بازرسی خوزستان و دیگری از پیشکسوتان و رزمندگان دفاع مقدس می باشند.

هر دو با نام خانوادگی آقاجری وارد رقابت های انتخاباتی شده اند. این دو کاندیدا علیرغم تشابه فامیلی، گویا قرار است هر دو تا پایان انتخابات مجلس در این عرصه حضور فعال داشته باشند. البته باید بدانیم حاج محمد آقاجری از جمله بسیجیانی  است که در سن 15 سالگی وارد جبهه شد و نیز به مدت 12 سال دروس حوزوی را نزد بزرگانی همچون آیت اله جوادی آملی، آیت اله راستی کاشانی تلمذ کرده است.

او در اداره کل بازرسی استان نیز عملکردی مثبت از خود به جای گذاشت و در زمان مدیریت وی هیات های بازرسی از ادارات و نهادهای دولتی و غیردولتی انسجام و نظمی خاصی پیدا کرد. بازرسی های نامحسوس نیز در زمان وی کلید خورد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:44  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار انتخابات مجلس

آخرین اخبار انتخاباتی / 96 کاندیدای خوزستان رد صلاحیت شدند / 15 نفر استعفا دادند / 207 کاندیدای خوزستان تایید صلاحیت شدند

شوشان: رييس ستاد انتخابات خوزستان با اعلام رد صلاحیت 96 کاندیدای حضور در مجلس نهم گفت: در طي هفت روز مهلت ثبت‌نام در انتخابات 318 نفر كانديداي حضور در نهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي شدند كه از اين تعداد 15 نفر استعفا كردند. در نهایت تعداد كانديداهاي تاييد صلاحيت شده ‌نهايي هم 207 نفر است.

حميد قناعتي اظهار كرد: در مهلت قانوني تبليغات مجلس شوراي اسلامي الصاق عكس ممنوع است و نامزدهاي انتخابات مي‌توانند از طريق پست و بسته‌هاي فرهنگي عكس خود را منتشر كنند. الصاق عكس نامزدهاي انتخابات از طريق بازرسي استانداري پيگيري مي‌شود.

  وي تصريح كرد: نامزدهاي انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي بایستی هنجارهاي اخلاقي و سياسي را رعايت كنند تا مردم نسبت به جريانات سياسي بدبين نشوند. نامزدهاي انتخابات نبايد در زمان قانوني تبليغات ميان مردم شبهه ايجاد كنند؛ به گونه‌اي عمل نكنند كه به وحدت و هم‌گرايي مردم جامعه آسيب و زياني وارد شود.

 قناعتي گفت: رسانه‌ها بايد در جهت حفظ وحدت ملي‌ و تشويق‌ مردم براي مشاركت پرشور و حداكثري در انتخابات عمل كنند و تلاش كنند كه هم گرايي و وحدت بين مردم بيشتر شود.

 رييس ستاد انتخابات با اشاره به ميزان مشاركت مردم خوزستان در انتخابات دوره‌هاي قبل خاطرنشان كرد: ميزان مشاركت مردم خوزستان در انتخابات مجلس نهم و هشتم به ترتيب 6/55 و 6/54 درصد بوده است؛ البته با توجه به حضور پرشور مردم خوزستان در راهپيمايي 22 بهمن و بيانات مقام معظم رهبري، مردم در انتخابات مجلس شوراي اسلامي حضور پرشور و حداكثري خواهند داشت.

 وي افزود: 55 هيئت اجراي انتخابات در استان تشكيل شده که مشغول شناسايي نيروها و اعضاي شعب اخذ راي خود هستند.

 قناعتي با بيان اينكه انتخابات توسط مردم برگزار مي‌شود، گفت: انتخابات توسط مردم برگزار مي‌شود زيرا اعضاي شعب اخذ راي از بين مردم و معتمدان آن‌ها انتخاب مي‌شوند.

 رييس ستاد انتخابات خوزستان گفت: واجدان شرايط شركت در انتخابات متولدين 12 اسفند سال 72 و ما قبل آن هستند. شركت در انتخابات تنها با اصل شناسنامه صورت مي‌گيرد و افرادي كه شناسنامه آن‌ها دچار مشكل و يا مفقود شده تا روز انتخابات فرصت دارند با مراجعه به دفاتر ثبت‌ احوال نسبت به رفع مشكل شناسنامه خود اقدام كنند.

 وي افزود: 2 هزار و 880 شعبه اخذ راي براي روز انتخابات تعيين شده است.  14 فرمانداري و 31 بخشداري مستقل انتخابات را در استان برگزار مي‌كنند و مجموع آراي هر صندوق شعب راي‌گيري از طريق سيم كارت GMS كه به سامانه انتخابات در وزارت كشور متصل است به وزارت كشور فرستاده مي‌شود. در حال حاضر به هر صندوق راي يك سيم كارت GMS اختصاص داده شده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:42  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار انتخابات مجلس

علت ردصلاحيت موحد ؟

شوشان : نماينده مردم بهبهان و عضو كميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي با تاييد ردصلاحيت خود از سوي شوراي نگهبان، گفت كه علت اين ردصلاحيت، عدم التزام به اسلام عنوان شده است. سيدحاجي‌محمد موحد در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار داشت: با توجه به فرصت پيش‌بيني شده براي كانديداهاي ردصلاحيت شده، به موضوع ردصلاحيتم اعتراض كرده و منتظر نتيجه هستم. بر اساس بند يك ماده 28 قانون انتخابات هر داوطلبي بايد التزام عملي به اسلام و نظام اسلامي داشته باشد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:36  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار انتخابات مجلس

علت رد صلاحيت سيد شريف حسینی ؟

شوشان : روزنامه ی نورخوزستان در ستون ویژه های خود نوشت : سيد شريف حسيني نماينده فعلي مردم اهواز در مجلس شوراي اسلامي در دور سوم بررسي صلاحيت داوطلبان نمايندگي مجلس نهم، تاييد نشد و اين موضوع باعث رواج شايعاتي درباره وي، از جمله اينكه رد او بخاطر مسائل مرتبط با اختلاس سه هزار ميليارد توماني بوده، شد. سيد شريف در اين باره و به منظور روشن شدن اذهان به پيك راوي گفت اين شايعه صحيح نيست و اتهامي كه به من زده شده، غير از اين است.

وي گفت او همواره روابط نزديك و صميمانه با تمام اقوام استان داشته و اكنون هم براي خدمت در مجلس يا هر سنگر ديگري آماده است. حسيني اين را هم گفت كه اگر اتهام در رابطه با اختلاس بود بايد سر از دادسرا و دستگاه قضايي در مي آوردم در صورتي كه چنين نيست.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:34  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار انتخابات مجلس

دزفول و بهبهان آبستن تحول / چه کسانی از این دو شهر مجلس نشین می شوند

شوشان : پس از رد صلاحیت شدن نمایندگان دو شهر مهم دزفول و بهبهان  دیگر به طور قطع می توان گفت که فرد نهایی و منتخب این دو شهر بازیگری جدید در عرصه سیاسی استان خواهد بود. در هر دو شهر عرصه رقابت از هر قشر و صنف وجود دارد. دانشگاهی، سپاهی، مدیر اجرایی و متخصصین حال باید دید و منتظر ماند تا جمعه 12 اسفندماه که مشخص شود به عنوان منتخب این دو شهر با فرهنگ و علمی استان و تاریخی چه کسی راهی بهارستان می شود و نمایندگی مردم نخبه پرور این دو شهر را بر عهده می گیرد. البته هنوز نیز نمی توان رد صلاحیت سید احمد آوایی چهره با سابقه، مبارز و متدین را باور کرد و انشاالله زمینه بازگشت ایشان به انتخابات فراهم شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:27  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار مرکز استان

آیا در اهواز مافیای قبر وجود دارد؟ / وجود 30 قبرستان غیررسمی در اهواز / تا سه سال دیگر بهشت آباد جایی برای مرده ها ندارد + گفت و گو با مدیر آرامستان های اهواز

شوشان / رویا محمودی : برخلاف آخر هفته ها که اتوبان منتهی به بهشت آباد حسایی شلوغ می شود و برای خود برو و بیایی دارد امروز در یک وسط هفته زمستانی روز آرامی را سپری می کند البته احتمالا برای ما آدم ها که تنها پنجشنبه و شاید هم جمعه ها مسیرمان را به این سمت کج می کنیم، چنین شرایطی حاکم است. وگرنه برای متولیان و دست اندرکاران بهشت آباد و برای مرده هایی که پیمانه عمرشان سر آمده و راهی قبرستان شده اند پنجشنبه و جمعه ای وجود ندارد.

حتی اگر هم گذرتان به قبرستان و دیدن غسالخانه و سختی های کارش نیفتاده باشد به احتمال زیاد از جعبه جادویی تلویزیون فیلمی به نام "محیا "دیده اید که شهاب حسینی در نقش یک پزشك عاشق دختر جوانی می شود که از قضا پدر و مادش غسال هستند . دختر براي آنكه شهاب را نااميد كند، شرط مي گذارد در صورتي همسر او خواهد شد كه 7 جنازه را کفن و دفن کند و باقی ماجرا...

در ورای این فیلم ، مخاطب جدا از یک رابطه عشقی به سبک فیلم های بالیوودی  ، با دشواری ها و مرارت های کسانی آشنا می شود که سر و کارشان با قبرستان است و جنازه آدم ها. 

آن عده هم که اهل کتاب و کتابخوانی هستند حتما کتاب "دا " و روایت سیده زهرا حسینی را از قبرستان و شستشوی پیکر شهدا خوانده اند. راوی کتاب " دا " که در دفاع مقدس دختری 13 یا 14 ساله است در بخش هایی از کتاب ، قبرستان و غسالخانه را به گونه ای به تصویر می کشد که مخاطب جز به جز رویدادها را در ذهنش متصور می شود و در برخی مواقع از سختی هایش متحیر ؛ درست مانند مادر شهیدی که در اهواز غسال بود و در همین اواخر از دنیا رفت.

البته این روزها قبر و قبرستان واژه‌هایی دیگری را هم در ذهن ها تداعی می کند ؛ واژه هایی مثل مافیای قبر و دلال بازی و گرانی قبر . شاید شما هم تاکنون از وجود مافیای قبر در اهواز سخنی به گوش تان رسیده باشد و در کوچه و خیابان شنیده باشید که قبرها را دو سه برابر قیمت می فروشند و آب از آب هم تکان نمی خورد. یا شنیده باشید که خرید و فروش قبر به چنان تجارت پرسودی تبدیل شده که به طمع افزایش قیمت آن برخی از قبر‌ها در قطعات مختلف بهشت‌‌آباد خالی نگه‌داشته می‌شوند تا مشتری‌های بی‌جان و متمول از راه برسند و ساکنشان شوند !

همه این موارد جزو شنیده هایی بود که ما را بر آن داشت تا پای صحبت های مدیر سازمان آرامستان های اهواز بنشینیم و از صحت و سقم آن خبردار شویم.

علی پور تقریبا چند ماهی است که بر صندلی مدیریت سازمان آرامستان تکیه زده است. وی وجود مافیای فروش قبر در بهشت آباد اهواز را اساساً تکذیب کرد و گفت : شاید در بعضی دیگر از آرامستان های اهواز این مساله وجود داشته باشد ولی در بهشت آباد با توجه به واگذاری قبور به صورت امانی یا آرامگاه های خانوادگی این مساله به هیچ عنوان وجود ندارد و اگر مزاری به صورت امانی به شخصی واگذار شد و پس از چند سال آن شخص در خواست استرداد مزار خریداری شده را داشت به هیچ کس جز سازمان بهشت آباد نمی تواند واگذار نماید و ما نیز مزار واگذار شده را فقط به قیمت خریداری شده پس می گیریم و این کار نیز فقط برای جلوگیری از واسطه گری و دلالی صورت می گیرد.

وی نرخ های کنونی قبور در بهشت آباد اهواز را متغییر دانست و افزود : قیمت قبور با توجه به موقعیت مکانی آن تغییر می یابد. در قطعه عمومی  که غیر مسقف است قیمت قبور 450 هزار تومان  است که از سال 87 تاکنون که قیمت توسط شورای شهر تصویب شده ثابت مانده و در قطعه 39 که مسقف است قیمت قبر 1 میلیون و 200 هزار تومان می باشد . در قطعه 3/1 که جدیداً راه اندازی شده است قبور بصورت 2 طبقه می باشند و قیمت هر طبقه 2 میلیون و 200 هزار تومان است که هم اینک پیش فروش نیز می شوند .

علی پور افزود : قیمت هر قبر ذکر شده در قطعات مختلف بهشت آباد شامل تمام  هزینه های خاکسپاری فرد متوفی از قبیل حمل با آمبولانس ، تغسیل ، تکفین ، تدفین ونصب سنگ مزار می شود.

مدیریت سازمان آرامستانهای شهرداری اهواز در بخش دیگری از سخنان خود گفت : سازمان آرامستان با مساحت 26 هکتاری وظیفه خدمات رسانی به مردم اهواز و حومه را به عهده دارد .

سعید علی پور افزود : بهشت آباد اهواز در 3 الی 4 سال آینده به اشباع می رسد و بعد از آن باغ فردوس اهواز که در منطقه برومی و 10 کیلومتری اهواز واقع شده است پذیرای متوفیان خواهد بود .این منطقه قطعه بندی شده است و مساحتی بالغ بر160 هکتار دارد که هزینه دفن اموات فعلاً 10 هزار تومان است و هم اکنون اموات مجهول الهویه ، قطع عضو ها و جنین ها در آن محل بصورت رایگان به خاک سپرده می شوند.

 وی در رابطه با باغ فردوس و عدم استقبال مردم از این آرامستان گفت :  هم اکنون نیز باغ فردوس پذیرای متوفیان است ولی با توجه به تمایل مردم جهت به خاک سپاری عزیزانشان در کنار خانواده های خود و دور بودن آن محل، مردم  تا کنون تمایلی به آن آرامستان نشان نداده اند ولی با توجه به اشباع شدن بهشت آباد در آینده نزدیک و انتقال کادر اداری سازمان ، مردم نیز علی القاعده جهت به خاک سپاری متوفیان خود به باغ فردوس مراجعه خواهند کرد.

سعید علی پور در ادامه افزود :  هزینه تغسیل ، تکفین ، 35 هزار تومان است که این با توجه به تورم  بوجود آمده مبلغ بسیار نا چیزی است چرا که هزینه تمام شده آن برای ما 55 هزار تومان است.

وی در رابطه با سلامت روحی ساکنین اطراف بهشت آباد گفت : از لحاظ بهداشت روانی وجود آرامستان برای ساکنین مناطق اطراف شاید مخاطره آمیز باشد ولی باید این نکته را نیز در نظر گرفت که این شهربوده که به اینجا گسترش یافته است.

وی در رابطه با قبور هنرمندان و پیشکسوتان ورزش نیز گفت : قبرهای مجانی به هنرمندان تعلق نمی گیرد ولی تخفیف 50 درصدی را شا مل می شوند قیمت هر قبر در قطعه هنرمندان 600 هزار تومان خواهد بود چرا که قیمت قبر در قطعه مجاور بمبلغ 1 میلیون و 200 هزار تومان است. که خدمات ارائه شده از قبیل روشنایی محیط و تنظیفات در تمام قطعات یکسان می باشد.

 سعید علی پور در رابطه با سایر آرامستانهای اهواز نیز گفت :در اهواز و حومه حدود 20 الی 30 آرامستان غیر رسمی نظیر آرامستانهای زرگان ، سید خلف و علویه خدیجه و... وجود دارد که  توسط افراد محلی اداره می شوند و زیر نظر هیچ سازمانی نیستند ما را مکلف به ساماندهی این آرامستانها نمودند این در حالی است که خود ساکنین محل تمایلی به همکاری با ما ندارند و چون در این مناطق کفن و دفن هزینه ای ندارد به تصور اینکه ساماندهی آنان توسط بهشت آباد منجر به دریافت هزینه از آنان می شود از همکاری با ما خودداری می کنند . در رابطه با این امر ضرورت دارد دستگاههای نظارتی وارد عمل شوند تا مجموعه هایی که به صورت غیر سازمانی عمل می کنند از ادامه فعالیت شان جلوگیری شود چرا که احتمال دارد مرگ  متوفی در این آرامستانها در دفاتر و آمارهای ثبت مرگ نمی آیند .

علی پور در رابطه با بحث ترافیک در بهشت آباد اهواز گفت :در روزهای 5 شنبه و جمعه با ازدحام و ترافیک مراجعین مواجه می شویم که با همکاری خوب نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی مساله حل شده است که با تعریض درب خروجی در تلاشیم باز هم از حجم ترافیک کاسته شود .

وی در رابطه با قطعه یک شهدای اهواز و مسقف و یکسان سازی آن گفت : متولی این پروژه بنیاد شهید و پیمانکار آن ، قرار گاه خاتم الانبیا است و سازمان آرامستان هیچ گونه ارتباطی با این پروژه ندارد.

 علی پور در رابطه با مکانیزه کردن شستسوی اموات گفت : این طرح در حال حاضر با توجه به مسائل شرعی و فرهنگی در دست مطاله و بررسی است. 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:26  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

توسط سازمان توسعه سینمایی سوره كشور:
سینما اكسین اهواز مورد تحسین قرارگرفت
 
اهواز- مدیرعامل سازمان توسعه سینمایی سوره كشور ضمن تحسین سینما اكسین اهواز از كاركنان و متولیان استانی این سینما تقدیر نمود.
 
به گزارش چهارشنبه ایرنا از حوزه هنری استان خوزستان سازمان توسعه سینمایی سوره كشور كه نظارت بیش از 90 سینما در كشور را بر عهده دارد، روز گذشته از هشت سینمای كشور تقدیر كرد كه از جمله این هشت سینما، سینما اكسین اهواز مورد تقدیر قرار گرفت.
در متن این لوح تقدیر كه توسط سهیل جهان بیگلری مدیرعامل سازمان توسعه سینمایی سوره كشور امضا شده آمده است«جناب آقای صادق عوض زاده ریاست محترم حوزه هنری استان خوزستان مدیریت،هنر نظم بخشیدن ،سازمان دهی و بهره وری مطلوب بر اساس تجربه برای رسیدن به افق های روشن آینده است .اكنون كه جنابعالی و دیگر همكاران محترم آن مجموعه به این گوهرها آراسته شده اید سپاس خود را از تلاش های ارزشمند انجام گرفته در سینما اكسین اهواز اعلام می دارم.»
صادق عوض زاده رییس حوزه هنری استان خوزستان نیز ضمن ابراز خرسندی از این حسن توجه بیان داشت، بی شك چنین اتفاقاتی مایه دلگرمی سینماداران است و امیدوارم در سال آینده ضمن حفظ و ارتقای جایگاه سینما اكسین، بتوانیم این افتخار را توسط سینماهای دیگر نیز برای استان كسب نماییم.
شایان ذكر است سینما اكسین اهواز درسال 1387 مورد بازسازی اساسی قرارگرفت و با اخذ درجه ممتاز،جزو سینماهای مجهز ومجلل منطقه جنوب كشورمحسوب می شود.
توسط سازمان توسعه سینمایی سوره كشور:
سینما اكسین اهواز مورد تحسین قرارگرفت
 
اهواز- مدیرعامل سازمان توسعه سینمایی سوره كشور ضمن تحسین سینما اكسین اهواز از كاركنان و متولیان استانی این سینما تقدیر نمود.
 
به گزارش چهارشنبه ایرنا از حوزه هنری استان خوزستان سازمان توسعه سینمایی سوره كشور كه نظارت بیش از 90 سینما در كشور را بر عهده دارد، روز گذشته از هشت سینمای كشور تقدیر كرد كه از جمله این هشت سینما، سینما اكسین اهواز مورد تقدیر قرار گرفت.
در متن این لوح تقدیر كه توسط سهیل جهان بیگلری مدیرعامل سازمان توسعه سینمایی سوره كشور امضا شده آمده است«جناب آقای صادق عوض زاده ریاست محترم حوزه هنری استان خوزستان مدیریت،هنر نظم بخشیدن ،سازمان دهی و بهره وری مطلوب بر اساس تجربه برای رسیدن به افق های روشن آینده است .اكنون كه جنابعالی و دیگر همكاران محترم آن مجموعه به این گوهرها آراسته شده اید سپاس خود را از تلاش های ارزشمند انجام گرفته در سینما اكسین اهواز اعلام می دارم.»
صادق عوض زاده رییس حوزه هنری استان خوزستان نیز ضمن ابراز خرسندی از این حسن توجه بیان داشت، بی شك چنین اتفاقاتی مایه دلگرمی سینماداران است و امیدوارم در سال آینده ضمن حفظ و ارتقای جایگاه سینما اكسین، بتوانیم این افتخار را توسط سینماهای دیگر نیز برای استان كسب نماییم.
شایان ذكر است سینما اكسین اهواز درسال 1387 مورد بازسازی اساسی قرارگرفت و با اخذ درجه ممتاز،جزو سینماهای مجهز ومجلل منطقه جنوب كشورمحسوب می شود.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:26  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار مرکز استان

توسط سازمان توسعه سینمایی سوره كشور:
سینما اكسین اهواز مورد تحسین قرارگرفت
 
اهواز- مدیرعامل سازمان توسعه سینمایی سوره كشور ضمن تحسین سینما اكسین اهواز از كاركنان و متولیان استانی این سینما تقدیر نمود.
 
به گزارش چهارشنبه ایرنا از حوزه هنری استان خوزستان سازمان توسعه سینمایی سوره كشور كه نظارت بیش از 90 سینما در كشور را بر عهده دارد، روز گذشته از هشت سینمای كشور تقدیر كرد كه از جمله این هشت سینما، سینما اكسین اهواز مورد تقدیر قرار گرفت.
در متن این لوح تقدیر كه توسط سهیل جهان بیگلری مدیرعامل سازمان توسعه سینمایی سوره كشور امضا شده آمده است«جناب آقای صادق عوض زاده ریاست محترم حوزه هنری استان خوزستان مدیریت،هنر نظم بخشیدن ،سازمان دهی و بهره وری مطلوب بر اساس تجربه برای رسیدن به افق های روشن آینده است .اكنون كه جنابعالی و دیگر همكاران محترم آن مجموعه به این گوهرها آراسته شده اید سپاس خود را از تلاش های ارزشمند انجام گرفته در سینما اكسین اهواز اعلام می دارم.»
صادق عوض زاده رییس حوزه هنری استان خوزستان نیز ضمن ابراز خرسندی از این حسن توجه بیان داشت، بی شك چنین اتفاقاتی مایه دلگرمی سینماداران است و امیدوارم در سال آینده ضمن حفظ و ارتقای جایگاه سینما اكسین، بتوانیم این افتخار را توسط سینماهای دیگر نیز برای استان كسب نماییم.
شایان ذكر است سینما اكسین اهواز درسال 1387 مورد بازسازی اساسی قرارگرفت و با اخذ درجه ممتاز،جزو سینماهای مجهز ومجلل منطقه جنوب كشورمحسوب می شود.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:6  توسط امیر رحمانی  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر